Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-01-18, 19:34
Roulamidi Ο χρήστης Roulamidi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2017
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή Αλγη?

Τι άλγη είναι αυτή? Πως μπορώ να απαλλαγω απο αυτήν?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-01-18, 20:16
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Νεο ενυδρειο?
Συνθηκες,αλλαγες νερου,φωτισμος?
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-01-18, 20:29
Roulamidi Ο χρήστης Roulamidi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2017
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Το ενυδρείο τρέχει 5 μηνες. Φωτισμός 8 ώρες. Λευκή και ροζ λάμπα. Αμμωνία μηδέν, νιτρώδη μηδέν, νιτρικά προς 10

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-01-18, 22:02
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roulamidi Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο τρέχει 5 μηνες. Φωτισμός 8 ώρες. Λευκή και ροζ λάμπα. Αμμωνία μηδέν, νιτρώδη μηδέν, νιτρικά προς 10

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν αρκούν. Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου, πόσα λίτρα είναι και πόσα βατ έχουν οι λάμπες σου; Επίσης, λιπαίνεις; Αν ναι με τι, πόσο και κάθε πότε.
Εχεις άλλα φυτά; Γράψε μας περισσότερες λεπτομέρειες αλλιώς δεν μπορούμε παρά μόνο εικασίες να κάνουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-01-18, 22:15
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αρκούν. Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου, πόσα λίτρα είναι και πόσα βατ έχουν οι λάμπες σου; Επίσης, λιπαίνεις; Αν ναι με τι, πόσο και κάθε πότε.
Εχεις άλλα φυτά; Γράψε μας περισσότερες λεπτομέρειες αλλιώς δεν μπορούμε παρά μόνο εικασίες να κάνουμε...
+1000
Μια ολοκληρη φωτο του ενυδρειου θα βοηθουσε.Αν ειναι σε μερος με εντονο φως μπορει να ειναι καφε αλγη.Οι ανουμπιες γενικα προτιμουν σκιερα μερη στο ενυδρειο.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-01-18, 22:00
Roulamidi Ο χρήστης Roulamidi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2017
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
+1000
Μια ολοκληρη φωτο του ενυδρειου θα βοηθουσε.Αν ειναι σε μερος με εντονο φως μπορει να ειναι καφε αλγη.Οι ανουμπιες γενικα προτιμουν σκιερα μερη στο ενυδρειο.
80χ40χ35. Δεν ξέρω τα βατ. Εχω 2 ανουβιες μια κρυπτοκορινα κι ενα microsorum pteropus.Οχι δεν λιπαινω.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Παει και το microsorum..... Καταστράφηκε ε? Τι κάνω λαθος

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roulamidi : 23-01-18 στις 22:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-01-18, 22:07
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Δεν ειναι στην καλυτερη κατασταση αλλα σου πεταει νεα φυτα!Αρα δενκαταστραφηκε.Μειωσε την φωτοπεριοδο σε 6 ωρες να δουμε με την αλγη πρωτα.Το θεμα ειναι οτι πρεπει να δεις τον τυπο και τα βατ στις λαμπες.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-01-18, 22:41
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Αν είναι 80 μήκος το πιθανότερο είναι να έχει 24 άρες λάμπες Τ5 ή 14 άρες Τ8.
Τα φυτά είναι σε καλή θέση, δεν είναι εκτεθειμένα στο πολύ φως.

Το πτερόπους είναι σε κακή κατάσταση, χρειάζεται λίγη λίπανση.
Κατ' αρχάς όμως κλάδεψε τα σάπια του φύλλα, δεν βοηθάει να μένουν. ¶σε που σου "λερώνουν" το νερό με τα σαπίσματά τους. Το "μικρό" που πέταξε είναι έτοιμο, μπορείς απλά να το ξεκολλήσεις από το φύλλο και να το δέσεις κάπου να μεγαλώσει.

Και η ανούμπια θέλει λίπανση, κάποια φύλλα της παρουσιάζουν ελλείψεις.
Την άλγη από τις ανούμπιες μπορείς να την ξεφορτωθείς πιο εύκολα γιατί έχεις την δυνατότητα να τις βγάλεις εντός νερού και να τις καθαρίσεις. Για πες μας όμως πρώτα, αν τρίψεις ελαφρά με το χέρι σου την άλγη στο φύλλα, φεύγει καθόλου ή όχι;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-01-18, 22:51
Roulamidi Ο χρήστης Roulamidi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2017
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είναι 80 μήκος το πιθανότερο είναι να έχει 24 άρες λάμπες Τ5 ή 14 άρες Τ8.
Τα φυτά είναι σε καλή θέση, δεν είναι εκτεθειμένα στο πολύ φως.

Το πτερόπους είναι σε κακή κατάσταση, χρειάζεται λίγη λίπανση.
Κατ' αρχάς όμως κλάδεψε τα σάπια του φύλλα, δεν βοηθάει να μένουν. ¶σε που σου "λερώνουν" το νερό με τα σαπίσματά τους. Το "μικρό" που πέταξε είναι έτοιμο, μπορείς απλά να το ξεκολλήσεις από το φύλλο και να το δέσεις κάπου να μεγαλώσει.

Και η ανούμπια θέλει λίπανση, κάποια φύλλα της παρουσιάζουν ελλείψεις.
Την άλγη από τις ανούμπιες μπορείς να την ξεφορτωθείς πιο εύκολα γιατί έχεις την δυνατότητα να τις βγάλεις εντός νερού και να τις καθαρίσεις. Για πες μας όμως πρώτα, αν τρίψεις ελαφρά με το χέρι σου την άλγη στο φύλλα, φεύγει καθόλου ή όχι;
Αυτές είναι οι λάμπες. Ναι φεύγει όταν τα τριψω αλλά όχι τελείως. Ειδικα στον βράχο με δυσκολεύει πολύ.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roulamidi Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτές είναι οι λάμπες. Ναι φεύγει όταν τα τριψω αλλά όχι τελείως. Ειδικα στον βράχο με δυσκολεύει πολύ.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
φαίνεται?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Τι λίπασμα να ρίξω και ποσο? Εχω αυτα

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roulamidi : 23-01-18 στις 22:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-01-18, 23:47
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Το Florena θα ρίξεις αλλά κάνε τα εξής:

-Μείωσε φωτοπερίοδο στις 6 ώρες για μερικές εβδομάδες. Μετά βλέπουμε.
-Κόψε τα σάπια φύλλα του πτερόπους.
-Αν μπορείς χωρίς να σηκώσεις βρώμα από το βυθό στο ενυδρείο, βγάλε έξω τις ανούμπιες.
-Τρίψε μαλακά με μια παλιά οδοντόβουρτσα την άλγη. Αν φεύγει έχει καλώς, ξαναβάλτες στο ενυδρείο.
Αν δεν φεύγει μπορείς να φτιάξεις ένα μίγμα νερού/χλωρίνης ("πράσινης" απλής χωρίς άρωμα) σε αναλογία 20 νερό προς 1 χλωρίνη. Βύθισε τις ανούμπιες με την ρίζα έξω από το μίγμα για 2 λεπτά. Όχι παραπάνω. Μετά τρίψε τα φύλλα με την βούρτσα. Απαλά πάντα. Όταν τελειώσεις ξέπλυνέ τες με άφθονο νερό.
Βάλτες σε νερό με αντιχλώριο (5 πλή δόση) για 30 λεπτά. Στην συνέχεια πίσω στο ενυδρείο.

Η άλγη από τις πέτρες φεύγει επίσης τρίβοντας με οδοντόβουρτσα. Αν δεν φεύγει, βάλε 5ml οξυζενέ σε μια σύριγγα και ψέκασε την πέτρα. Αυτό μπορείς να το κάνεις μέσα στο ενυδρείο, δεν έχουν πρόβλημα τα ψάρια με το οξυζενέ απλά πρόσεχε μην είναι κοντά όταν το ψεκάσεις. Ασε το οξυζενέ να δράσει για 10 λεπτά και μετά βούρτσισε την πέτρα. Αν δεν φύγει εντελώς, μετά από 2 μέρες επαναλαμβάνεις.
Στην συνέχεια για να παραμείνουν καθαρές βάλε στην ρουτίνα σου κάθε φορά που θα κάνεις αλλαγές νερού κι ένα γρήγορο τριψιματάκι με την βούρτσα, ακόμα κι αν δείχνουν καθαρές.

-Λίπανση θα το πας με το Florena ρίχνοντας....σταγόνες. Δεν υπάρχει στάνταρ δοσολογία γιατί έχεις "δείγμα" φυτών, αργής ανάπτυξης οπότε δεν ισχύει για σένα τίποτα από όσα γράφει το μπουκάλι. Ρίξε 3-4 σταγόνες δυο φορές την εβδομάδα. Μην περιμένεις αποτέλεσμα με την μία, η ανάκαμψη των φυτών αργεί. Όταν τα δεις να παίρνουν τα πάνω τους, ρίχνε πιο αραιά (πχ κάθε 15 μέρες ) 3-4 σταγόνες απλά για συντήρηση.

Το τονίζω, ότι κάνεις κάντο με προσοχή, μην αναταράξεις τον βυθό σου και έχεις πολύ χειρότερα προβλήματα με τα ψάρια....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-01-18, 00:06
Roulamidi Ο χρήστης Roulamidi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2017
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Florena θα ρίξεις αλλά κάνε τα εξής:

-Μείωσε φωτοπερίοδο στις 6 ώρες για μερικές εβδομάδες. Μετά βλέπουμε.
-Κόψε τα σάπια φύλλα του πτερόπους.
-Αν μπορείς χωρίς να σηκώσεις βρώμα από το βυθό στο ενυδρείο, βγάλε έξω τις ανούμπιες.
-Τρίψε μαλακά με μια παλιά οδοντόβουρτσα την άλγη. Αν φεύγει έχει καλώς, ξαναβάλτες στο ενυδρείο.
Αν δεν φεύγει μπορείς να φτιάξεις ένα μίγμα νερού/χλωρίνης ("πράσινης" απλής χωρίς άρωμα) σε αναλογία 20 νερό προς 1 χλωρίνη. Βύθισε τις ανούμπιες με την ρίζα έξω από το μίγμα για 2 λεπτά. Όχι παραπάνω. Μετά τρίψε τα φύλλα με την βούρτσα. Απαλά πάντα. Όταν τελειώσεις ξέπλυνέ τες με άφθονο νερό.
Βάλτες σε νερό με αντιχλώριο (5 πλή δόση) για 30 λεπτά. Στην συνέχεια πίσω στο ενυδρείο.

Η άλγη από τις πέτρες φεύγει επίσης τρίβοντας με οδοντόβουρτσα. Αν δεν φεύγει, βάλε 5ml οξυζενέ σε μια σύριγγα και ψέκασε την πέτρα. Αυτό μπορείς να το κάνεις μέσα στο ενυδρείο, δεν έχουν πρόβλημα τα ψάρια με το οξυζενέ απλά πρόσεχε μην είναι κοντά όταν το ψεκάσεις. Ασε το οξυζενέ να δράσει για 10 λεπτά και μετά βούρτσισε την πέτρα. Αν δεν φύγει εντελώς, μετά από 2 μέρες επαναλαμβάνεις.
Στην συνέχεια για να παραμείνουν καθαρές βάλε στην ρουτίνα σου κάθε φορά που θα κάνεις αλλαγές νερού κι ένα γρήγορο τριψιματάκι με την βούρτσα, ακόμα κι αν δείχνουν καθαρές.

-Λίπανση θα το πας με το Florena ρίχνοντας....σταγόνες. Δεν υπάρχει στάνταρ δοσολογία γιατί έχεις "δείγμα" φυτών, αργής ανάπτυξης οπότε δεν ισχύει για σένα τίποτα από όσα γράφει το μπουκάλι. Ρίξε 3-4 σταγόνες δυο φορές την εβδομάδα. Μην περιμένεις αποτέλεσμα με την μία, η ανάκαμψη των φυτών αργεί. Όταν τα δεις να παίρνουν τα πάνω τους, ρίχνε πιο αραιά (πχ κάθε 15 μέρες ) 3-4 σταγόνες απλά για συντήρηση.

Το τονίζω, ότι κάνεις κάντο με προσοχή, μην αναταράξεις τον βυθό σου και έχεις πολύ χειρότερα προβλήματα με τα ψάρια....
Σε ευχαριστώ πολύ. Θα τα βγάλω όλα εξω με πολύ προσοχή και θα κάνω οτι μου ειπες. Η ανατάραξη του βυθού τι προβλήματα μπορεί να προκαλεσει? Καποιες φορες προσπαθώντας να αλλάξω την διακόσμηση του ενυδρείου έχω ανακατέψει τον βυθο . Εχω ξανά διαβάσει οτι δεν πρεπει και προσοαθω να μην το κανω αλλά μερικές φορες πρακτικά αυτό είναι αδύνατο. Τι μπορεί να προκαλέσει στα ψάρια?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Σκέφτομαι να πάρω και μερικά σαλιγκάρια ramshom γιατί διάβασα οτι καθαρίζουν την αλγη. Τι λέτε θα βοηθήσει η θα γεμισω σαλιγκαρια?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roulamidi : 24-01-18 στις 00:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-01-18, 00:11
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Τα ραμσχορν ειναι ομορφα σαλιγκαρια και χρησιμα.Και να γεμισεις δεν θα υπαρχει προβλημα.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-01-18, 00:18
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Με την ανατάραξη του βυθού μπορεί να σηκωθεί "βρώμα" με αποτέλεσμα να σου αρρωστήσουν τα ψάρια. Γι' αυτό καλό είναι είσαι προσεκτική, να αποφεύγεις άσκοπα να αλλάζεις θέσεις στην διακόσμηση που πατάει στον βυθό και όταν το κάνεις να ακολουθεί πάντα μια αλλαγή νερού ώστε να φεύγει ότι σηκώθηκε.
Για τις ανούμπιες θα σου πρότεινα επίσης το εξής: Επειδή μπορεί μέχρι να βρεις ισορροπίες να χρειαστούν ξανά καθάρισμα, μην τις πιάνεις απ ευθείας σε μεγάλες πέτρες ή ξύλα. Δεστες σε μια πολύ μικρή πετρούλα και αυτή την μικρή πετρούλα κάθισέ την πάνω στην μεγάλη. Ετσι αν χρειαστεί να ξαναβγεί το φυτό έξω από το νερό, θα μπορείς να το κάνεις εύκολα, χωρίς να βγάλεις ολόκληρο το...νταμάρι και χωρίς κίνδυνο να ανακατέψεις τον βυθό σου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-01-18, 00:24
Roulamidi Ο χρήστης Roulamidi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2017
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την ανατάραξη του βυθού μπορεί να σηκωθεί "βρώμα" με αποτέλεσμα να σου αρρωστήσουν τα ψάρια. Γι' αυτό καλό είναι είσαι προσεκτική, να αποφεύγεις άσκοπα να αλλάζεις θέσεις στην διακόσμηση που πατάει στον βυθό και όταν το κάνεις να ακολουθεί πάντα μια αλλαγή νερού ώστε να φεύγει ότι σηκώθηκε.
Για τις ανούμπιες θα σου πρότεινα επίσης το εξής: Επειδή μπορεί μέχρι να βρεις ισορροπίες να χρειαστούν ξανά καθάρισμα, μην τις πιάνεις απ ευθείας σε μεγάλες πέτρες ή ξύλα. Δεστες σε μια πολύ μικρή πετρούλα και αυτή την μικρή πετρούλα κάθισέ την πάνω στην μεγάλη. Ετσι αν χρειαστεί να ξαναβγεί το φυτό έξω από το νερό, θα μπορείς να το κάνεις εύκολα, χωρίς να βγάλεις ολόκληρο το...νταμάρι και χωρίς κίνδυνο να ανακατέψεις τον βυθό σου
Την φωτοπερίοδο να την μειωσω σταδιακά για να μην στρεσαριστουν τα ψάρια? Την κρυπτοκορινα που έχει κι αυτή άλγη πως να την καθαρίσω που είναι φυτεμενη?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-01-18, 00:39
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται να μειώσεις σταδιακά το φως, δεν θα πάθουν κάτι τα ψάρια, άλλωστε δεν είναι και δραματική αλλαγή.
Την κρυπτοκορίνα, τρίψτη απαλά με το δάκτυλό σου να φύγει όσο γίνεται. Αν κάποιο φύλλο είναι τίγκα με άλγη που δεν βγαίνει με τίποτα, κόφτο. Το καλό καθάρισμα της θα γίνει όταν (με την βοήθεια και της λίπανσης) πάρει τα πάνω της ή όταν θα βάλεις τα σαλιγκάρια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-01-18, 00:47
Roulamidi Ο χρήστης Roulamidi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2017
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χρειάζεται να μειώσεις σταδιακά το φως, δεν θα πάθουν κάτι τα ψάρια, άλλωστε δεν είναι και δραματική αλλαγή.
Την κρυπτοκορίνα, τρίψτη απαλά με το δάκτυλό σου να φύγει όσο γίνεται. Αν κάποιο φύλλο είναι τίγκα με άλγη που δεν βγαίνει με τίποτα, κόφτο. Το καλό καθάρισμα της θα γίνει όταν (με την βοήθεια και της λίπανσης) πάρει τα πάνω της ή όταν θα βάλεις τα σαλιγκάρια
Οκ. Σε ευχαριστώ. Ελπίζω να τα καταφερω. Θέλω να βάλω κι αλλά φυτά αργότερα. Βασικά σκοπεύω να πάρω ενα τριακοσαρι κάποια στιγμη....Για τα σαλιγκάρια το σκέφτομαι. Απο την μια διαβάζω οτι είναι χρήσιμα αλλά απο την αλλη διαβάζω και κάποιους που γεμίζουν και προσπαθουν να απαλλαγούν απεγνωσμένα. Είμαι σε διλλημα....

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-01-18, 00:48
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roulamidi Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ. Σε ευχαριστώ. Ελπίζω να τα καταφερω. Θέλω να βάλω κι αλλά φυτά αργότερα. Βασικά σκοπεύω να πάρω ενα τριακοσαρι κάποια στιγμη....Για τα σαλιγκάρια το σκέφτομαι. Απο την μια διαβάζω οτι είναι χρήσιμα αλλά απο την αλλη διαβάζω και κάποιους που γεμίζουν και προσπαθουν να απαλλαγούν απεγνωσμένα. Είμαι σε διλλημα....

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τα συγκεκριμενα ειναι και ομορφα και απαραιτητα.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-01-18, 11:15
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Τα σαλιγκαρια ειναι θεμα καπως υποκειμενικο. Σε αλλους αρεσουν σε αλλους οχι. Εμενα δεν μου αρεσουν. Τα Ramshorn ομως ειναι ειδικη περιπτωση γιατι και ομορφα ειναι και κανουν τρομερη δουλεια στο καθαρισμο. Ειναι και τα μοναδικα που αφησα να μεινουν στο ενυδρειο μου. Βεβαια μιλαμε για φυτεμενο που οι αλγες ειναι πιο συχνες και ο καθαρισμος του πολυ πιο δυσκολος απο ενυδρεια σαν το δικο σου. Ακριβως γι αυτο δεν ειναι και απαραιτητο να τα βαλεις. Μπορεις να το κρατας ευκολα καθαρο χωρις σαλιγκαρια.
Αν αποφασισεις να βαλεις Ramshorn, απλα φροντισε να ταιζεις με μετρο για να μην ξεφυγει ο πληθυσμος τους....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-01-18, 11:59
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα σαλιγκαρια ειναι θεμα καπως υποκειμενικο. Σε αλλους αρεσουν σε αλλους οχι. Εμενα δεν μου αρεσουν. Τα Ramshorn ομως ειναι ειδικη περιπτωση γιατι και ομορφα ειναι και κανουν τρομερη δουλεια στο καθαρισμο. Ειναι και τα μοναδικα που αφησα να μεινουν στο ενυδρειο μου. Βεβαια μιλαμε για φυτεμενο που οι αλγες ειναι πιο συχνες και ο καθαρισμος του πολυ πιο δυσκολος απο ενυδρεια σαν το δικο σου. Ακριβως γι αυτο δεν ειναι και απαραιτητο να τα βαλεις. Μπορεις να το κρατας ευκολα καθαρο χωρις σαλιγκαρια.
Αν αποφασισεις να βαλεις Ramshorn, απλα φροντισε να ταιζεις με μετρο για να μην ξεφυγει ο πληθυσμος τους....
Συμφωνώ.. Κι άλλωστε κι να ξεφύγει ο πληθυσμος θα μπορεσεις να τα βγαλεις μηχανικά... Και να αφήσεις 2-3 ας πούμε... Αν είχες πυκνοφυτεμένο κι δεν σ'αρεσαν καθόλου θα σου έλεγα να μην βάλεις γιατί δύσκολα θα μπορούσες να τα βγαλεις όλα... Αλλά εσύ εχεις Μόνο ανουμπιες... Οποτε...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-01-18, 15:09
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Να τα αφαιρει μηχανικα και να τα κανει τι; Να ψαχνει που θα τα δωσει; Η να τα πεταει; Κριμα ειναι...

Δεν νομιζω οτι ενα ενυδρειο με χρυσοψαρα και 2-3 ανουμπιες χρειαζεται Ramshorn για να ειναι καθαρο. Ειδικα να τα εχει μεσα καποιος που δεν του αρεσουν. Σε φυτεμενο ειναι διαφορετικα. Χρειαζονται πολυ περισσοτερο, σε γλυτωνουν απο δουλεια. Γι αυτο παρ οτι εξακολουθουν να μην μου αρεσουν τα εχω μεσα. Γιατι απο τοτε που μπηκαν (λαθρεπιβατες απο φυτα που μαζευα για το ενυδρειο της εκθεσης) ξεχασα εντελως τι σημαινει αλγη...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλγη Μήτσος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 17-03-13 23:40
σαε και αλγη gianniwpopi Αρχάριοι γλυκού νερού 1 06-07-11 20:30
Αλγη rocker70 Αρχάριοι γλυκού νερού 12 17-03-10 00:11
Αλγη, αλγη , αλγη panvel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 09-11-09 14:16
αλγη?? flipper Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 40 02-05-07 17:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08101 seconds with 13 queries