Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας Παρουσιάσεις ενυδρείων Ασίας, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-01-14, 16:19
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή Aσιατικό ενυδρείο με Rasbora espei

Πηρα σημερα ενα ενυδρειο aquatlantis 60x30x35 και σκεφτομαι να το στησω για μονομαχο. Θελω ομως βοηθεια σε καποια πραγματα...

1)

Το ενυδρειο εχει φωτισμο 10w led (εβγαινε παρομοιο ενυδρειο στα ιδια χρηματα, της ιδιας μαρκας, ιδιες διασταεις και φωτισμο Τ8 15w, αλλα προτιμησα αυτο με τον led φωτισμο, μιας και τα εβαλα διπλα - διπλα και αυτο με την Τ8 ειχε ουτε το μισο φωτισμο σε ενταση απο το led). Tι φυτα να διαλεξω? Σκεφτομαι να βαλω μονο φυτα που δεν θελουν ιδιαιτερα λιπασματα (αντε να βαλω καμια ταμπλετα βυθου αν χρειαστει, αλλα ως εκει) και υπαρχουν στον βιοτοπο των μονομαχων. Μεχρι στιγμης στο νου μου εχω το java fern. Θα τα καταφερει με τον φωτισμο και χωρις λιπασμα? Τι αλλο προτινετε? Θα ψαξω και εγω τωρα τα υπολοιπα θεματα και υπομνηματα που υπαρχουν για τα φυτα σε μονομαχοενυδρειο.

2)

Τι βυθο βαζω? Οκ, δεν θα ειναι ανοιχτοχρωμος αλλα δεν ξερω τι να επιλεξω. Αμμο ή χαλικι (λεπτο ή οχι, γιατι κλπ)? Σκεφτομαι κατι σε καφε αποχρωση παντως για τον βυθο.

3)

Τι ξυλα να βαλω? Εχω καποιες ριζες redmoor. Kανουν? Εχω και κατι τετοιες πετρες, κανουν ή ειναι αιχμηρες για το μονομαχο?

4)

Μαυρο (ή γενικα σκουρο) φοντο βαζουμε στο μονομαχο ή κανει αντανακλαση, κοιταει τον εαυτο του και δεν κανει?
Ακομα, ισχυει οτι πρεπει να του δινουμε την δυνατοτητα για λιγα λεπτα τη μερα να κανει flaring?

5)

Eνα φιλτρακι οπως το sicce micron αρκει για αυτα τα λιτρα για μονομαχο?


Αυτα προς το παρον και οτι αλλο μου ερθει, το ρωταω..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140129_142621_259.jpg
Εμφανίσεις:  1384
Μέγεθος:  48,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140129_142009_634.jpg
Εμφανίσεις:  988
Μέγεθος:  34,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140129_142632_502.jpg
Εμφανίσεις:  1017
Μέγεθος:  43,3 KB  
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-01-14, 18:14
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Μερικές απόψεις:

1) Από φυτά είμαι ο λιγότερο ειδικός να σου προτείνει (από άλγες ξέρω ), αλλά σίγουρα τους αρέσουν τα επιφανείας (πχ Pistia stratiotes το οποίο είναι και παγκόσμιας εξάπλωσης). Κολυμπούν ανάμεσα στις ρίζες και κάνουν φωλιές ανάμεσα στα φύλλα.

2) Ο μονομάχος θα είναι μόνος του; Αν όχι, θα εξαρτηθεί και από τα άλλα είδη που θα βάλεις... Είναι και θέμα γούστου νομίζω το συγκεκριμένο

3) Εγώ θα έβαζα κάτι σε μοπάνι ή driftwood που δεν έχουν πολλά κλαδάκια και μυτερές άκρες (δεν ξέρω τα δικά σου πως είναι βέβαια). Και από πέτρες θα πήγαινα σε πιο λείες, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Επίσης αποξηραμένα φύλλα catappa (ή αντίστοιχα από ελληνικά δέντρα) είναι must για το βυθό (σκουραίνουν το νερό, ρίχνουν λιγο το pH και βγάζουν διάφορες ευεργετικές ουσίες στο νερό).

4) Μαύρο συνήθως δε βάζουμε λόγω αντανακλάσεων όπως είπες, μπορείς να βάλεις κάτι σχετικά σκούρο οπως καφέ ή πράσινο (και μάυρο μπορεί να είναι ΟΚ αλλά θέλει δοκιμή - εξαρτάται από το ενυδρείο/φωτισμό και το ψάρι). Αυτό με το καθρεφτάκι δεν είναι απαραίτητο, αλλά το κάνουν αρκετοί για να κρατάνε πιο ζωηρούς τους μονομάχους τους (και πάλι μάλλον είναι θέμα ψαριού).

5) Και πάλι εξαρτάται αν θα είναι μόνος του. Αν μιλάμε για 1 μονομάχο μόνο σε 60 λίτρα, το πιο μικρό φίλτρο του εμπορίου θα είναι αρκετό. Αν βάλεις κι άλλους συγκατοίκους θα χρειαστείς μεγαλύτερο (γενικά όμως η ροή θα πρέπει να είναι περιορισμένη).

Καλή συνέχεια! Περιμένουμε φωτος από το στήσιμο
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-01-14, 18:18
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

φίλε πόσο πήγε το πακέτο σε χρήματα.......αύριο θα κάνω μια τσάρκα για τιμές και θέλω να ξέρω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-01-14, 18:32
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Μερικές απόψεις:

1) σίγουρα τους αρέσουν τα επιφανείας

2) Ο μονομάχος θα είναι μόνος του; Αν όχι, θα εξαρτηθεί και από τα άλλα είδη που θα βάλεις... Είναι και θέμα γούστου νομίζω το συγκεκριμένο

3) Επίσης αποξηραμένα φύλλα catappa (ή αντίστοιχα από ελληνικά δέντρα) είναι must για το βυθό (σκουραίνουν το νερό, ρίχνουν λιγο το pH και βγάζουν διάφορες ευεργετικές ουσίες στο νερό).

4) Μαύρο συνήθως δε βάζουμε λόγω αντανακλάσεων όπως είπες, μπορείς να βάλεις κάτι σχετικά σκούρο οπως καφέ ή πράσινο (και μάυρο μπορεί να είναι ΟΚ αλλά θέλει δοκιμή

5) Και πάλι εξαρτάται αν θα είναι μόνος του.

Καλή συνέχεια! Περιμένουμε φωτος από το στήσιμο
1)

Οκ, υπαρχει ενδεχομενο να βαλω και καποιο φυτο επιφανειας, αλλα θελω καποιο που ναι μεν να ειναι και στον βιοτοπο του αλλα να μην λερωνει πολυ το ενδυρειο (οπως εχω ακουσει πχ για το κερατοφυλλο). Στο προηγουμενο σεταπ ειχα riccia και ηταν οκ. Φακη φοβαμαι να βαλω, μιας διαβαζω οτι αμα τη βαλεις δεν γλιτωνεις μετα απο αυτη. Παντα θα μενει καποιος σπορος και θα ξανα εμφανιζεται.

2)

Αν γινει τελικα μονομαχοενυδρειο (που το πιο πιθανο αυτο ειναι δηλαδη), ναι μονος του. Ισως βαλω και 2-3 θηλυκες αργοτερα, αλλα δεν νομιζω. Δεν με τρελαινει η ιδεα, απλα το λεω γιατι ποτε δεν ξερεις..

3)

Εννοειται οτι θα εχει ο βυθος καταπα (ισως και alder cones) και το νερο θα επεξεργαζεται με τυρφη για να πεσουμε κατω απο 7.

4)

Οκ, το δοκιμαζουμε.

5)

Οπως ειπα στο 2, ναι θα ειναι μονος του. Ειπα να μην χρησιμοποιησω το μαμα φιλτρο που εχει το ενυδρειο (Mini Biobox 2) γιατι ειναι μεγαλο και το μονο που εχω εσωτερικο (γιατι εχω και ενα eheim 2041 αλλα ειναι για πιαστα χωρις καπακι ενυδρεια) ειναι το sicce. Εχω και αλλο ενα που δινει η juwel στο rekord 600 αλλα εκεινο θα ειναι για την επεξεργασια του νερου στο βαρελι με τυρφη. Και εκεινο ειναι μεγαλο επισης σε μεγεθος.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias vag Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε πόσο πήγε το πακέτο σε χρήματα.......αύριο θα κάνω μια τσάρκα για τιμές και θέλω να ξέρω
Επιπλο με ενυδρειο μαζι και το ενυδρειο εχει φιλτρο το mini biobox 2 (το οποιο εχει μεσα του ενυδρειακο βαμβακι, ανθρακα, μακαρονι και σφουγγαρι), θερμοστατη aquatlantis 75w και φωτισμο 10w led.

Τιμη 116 ευρω, Pet City.

Edit: Το συγκεκριμενο ενυδρειο ειναι το Atlantis 60 με led (υπαρχει ενα μπερδεμα με τα ενυδρεια της aquatlantis, μοιαζουν πολυ μεταξυ τους τα bemudes, aquadream και atlantis, γιαυτο και το επισημαινω). Για bermudes 60 πηγαινα με τ8 λαμπα και πηρα αυτο. Και το bermudes 60 και το aquadream 60 και το start 55 της aquatlantis στα ιδια χρηματα βγαινουν περιπου με αυτο που πηρα.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 29-01-14 στις 18:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-01-14, 18:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

απο φυτα,java fern,κρυπτοκορινες,μος,και επιφανειας πιστια η ιακυνθο του νερου.(βαλε ιακυνθο και θα με θυμηθεις-θα παθεις πλακα με το φυτο)
αν μπορεις να βρεις και φυτα για λιμνες,εκουιζετουμ,βουρλα και λοιπα "καλαμοειδη",επισης θα με θυμηθεις ο αντεμισαρης εχει.και μετα ειναι και ο τυπας που ειχα παρει εγω,που εχει μονο υδροβια(αλλα ειναι στο μαραθωνα)
εχω στοιχεια του ομως αν χρειαζεσαι.

εχω ξεκινησει μια προσπαθεια για να μεγαλωσω ρυζι...
αν ευδοκιμησει,θα σου πω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-01-14, 19:02
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο φυτα,java fern,κρυπτοκορινες,μος,και επιφανειας πιστια η ιακυνθο του νερου.(βαλε ιακυνθο και θα με θυμηθεις-θα παθεις πλακα με το φυτο)
αν μπορεις να βρεις και φυτα για λιμνες,εκουιζετουμ,βουρλα και λοιπα "καλαμοειδη",επισης θα με θυμηθεις ο αντεμισαρης εχει.και μετα ειναι και ο τυπας που ειχα παρει εγω,που εχει μονο υδροβια(αλλα ειναι στο μαραθωνα)
εχω στοιχεια του ομως αν χρειαζεσαι.

εχω ξεκινησει μια προσπαθεια για να μεγαλωσω ρυζι...
αν ευδοκιμησει,θα σου πω
Αααα...και κρυπτοκορινα? Ενα απο τα αγαπημενα μου φυτα. Στο πρωτο μου ενυδρειο (βυθος seachem flurite red) τα ειχε παει τελεια.

Υπαρχουν κρυπτοκορινες απο ασια και αμερικη ή ειναι απο παντου και αυτες και βαζω οποια να ειναι?

Το ρυζι δεν το ξερω...

Παω να ψαξω για τον Ιακυνθο.

Edit: Μολις μου απαντησαν απο την aquatlantis που τους ειχα ρωτησει αν ξερουν απο τα led τους τα kelvin και lumens αλλα δυστυχως (τουλαχιστον αυτος που μιλησα) δεν ειχε τετοιες πληροφοριες.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-01-14, 19:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κρυπτοκορινες φουλ στην ασια και φουλ βιοτοπικο για μονομαχους.οχι για ολους βεβαια,αλλα μην το παμε και τοσο αυστηρα
εχει ομως πολλες και συχνα και σε μερη με μονομαχους και με γκουραμια.

αν δεις το θεμα εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread....betta+imbellis

θα βρεις λινκς.το ειχα ανοιξει κυριως για imbellis,αλλα θα βρεις και για αλλα ειδη στα ιδια λινκς.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-01-14, 21:01
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή :

Τετοια ενυδρεια φανταζομαι ειναι καταλληλα απο θεμα στησιματος για μονομαχο ενυδρειο. Σωστα?

1
2
3
4

Ακομα θελω να ρωτησω κατι (γενικα) για αυτο που λεμε οτι πηδαει και οτι θελει καπακι (και αλλα ψαρια πηδανε και θελουν)...Χαζη η ερωτηση αλλα μου ειχε δημιουργηθει καποια στιγμη η απορια: ''Καλα, αν πηδηξει και σκασει στο καπακι και παλι μεσα, δεν θα χτυπησει - πονεσει?''. Καλα εννοειται οτι πιο πολυ θα πονεσει αμα σκασει στο πατωμα...

Cryptocoryne wendtii ηταν αυτη που ειχα και μαλλον για τετοια θα παω (αν βρω) που ειναι ψιλο καφε.

Edit: Αν και βλεπω τωρα οτι υπαρχει cryptocoryne wendtii brown, cryptocoryne wendtii green κλπ...

Aκομα, αν τελικα το κανω μονομαχο ενυδρειο, να εχω προμηθευτει για καλο και για κακο ενα melafix εξαρχης?
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-01-14, 21:13
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε μου καλή αρχή να ευχηθώ ξανά!Μήπως και καλός πολίτης??

Και να πω ότι χρειαστείς από τα παρακάτω πες μου να σου κρατήσω όταν εχω εύκαιρα κλαδέματα αν περνάς και απο αμπελόκηπους!

Pogostemon helferi, rotala rotundifolia, pinnatifida hygrophila,riccia fluitans, Xmas moss, Eichhornia Diversifolia, ludwigia repens rubin, staurogyne repens, cuba, Polygonum Sao Paolo, Ludwigia Inclinata Cuba, Pogostemon Erectus, Lobelia Cardinalis mini, anubia nana , pistia stratiotes( εγώ προτείνω πίστια αντί κερατόφυλλο η άλλο είδος!¨)

Αμα πηδήξει δεν ειναι το θεμα αν θα πονέσει αλλά πόσο σύντομα θα το καταλάβεις εσύ οτι το έκανε και λογικά θα κάνει πρώτα χαρτογράφηση του ενυδρείου πριν το επιχειρήσει.. 'prison break' :P xexe
__________________
- Μανα ειμαι ερωτευμενος.
- Πως το λενε το κοριτσι;
- DSC226454364.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-01-14, 21:15
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
''Καλα, αν πηδηξει και σκασει στο καπακι και παλι μεσα, δεν θα χτυπησει - πονεσει?''. Καλα εννοειται οτι πιο πολυ θα πονεσει αμα σκασει στο πατωμα...
Σωστά (άσε που αν μείνει στο πάτωμα ), αλλά γενικά αν υπάρχει καπάκι δεν κάνουν καν την απόπειρα (βλέπουν πότε υπάρχει χώρος/τρύπα/σχισμή για να πηδήξουν και πότε όχι).
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-01-14, 21:19
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnreta Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φίλε μου καλή αρχή να ευχηθώ ξανά!Μήπως και καλός πολίτης??

Και να πω ότι χρειαστείς από τα παρακάτω πες μου να σου κρατήσω όταν εχω εύκαιρα κλαδέματα αν περνάς και απο αμπελόκηπους!

Pogostemon helferi, rotala rotundifolia, pinnatifida hygrophila,riccia fluitans, Xmas moss, Eichhornia Diversifolia, ludwigia repens rubin, staurogyne repens, cuba, Polygonum Sao Paolo, Ludwigia Inclinata Cuba, Pogostemon Erectus, Lobelia Cardinalis mini, anubia nana , pistia stratiotes( εγώ προτείνω πίστια αντί κερατόφυλλο η άλλο είδος!¨)

Αμα πηδήξει δεν ειναι το θεμα αν θα πονέσει αλλά πόσο σύντομα θα το καταλάβεις εσύ οτι το έκανε και λογικά θα κάνει πρώτα χαρτογράφηση του ενυδρείου πριν το επιχειρήσει :P xexe
Ναι ναι...και καλος πολιτης.

Να σαι καλα, σε ευχαριστω πολυ.

Θα ριξω και μια ματια στα φυτα που εχεις, αν καποιο μου κανει να μου δωσεις.

Αμα πηδηξει και σκασει στο καπακι και παλι μεσα, ισως να μην το καταλαβω ποτε...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστά (άσε που αν μείνει στο πάτωμα ), αλλά γενικά αν υπάρχει καπάκι δεν κάνουν καν την απόπειρα (βλέπουν πότε υπάρχει χώρος/τρύπα/σχισμή για να πηδήξουν και πότε όχι).
Α, βλεπουν... οκ!


-------------------------


Το φιλτρακι sicce που εχω, ξερω οτι εχει σκαλες για ενταση.

Με βαση αυτη τη φωτο, στο 1 θα ειναι οκ? Αν και μου φαινεται πως και στη 2 - 3 θα ειναι οκ για το μονομαχο απο ροη. Θα το δω και στην πραξη.

Ακομα, δεν ξερω τι θα πρωτοχωρεσει στον καδο (εδω γελαμε) του. . Σφουγγαρι? Mini siporax? Τι απ'ολα? αχαχ

Θα βαλω 2 siporax mini, μια φλυδα σφουγγαρι και θα ειναι οκ....
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 29-01-14 στις 21:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-01-14, 22:03
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τετοια ενυδρεια φανταζομαι ειναι καταλληλα απο θεμα στησιματος για μονομαχο ενυδρειο. Σωστα?

1
2
3
4

Ακομα θελω να ρωτησω κατι (γενικα) για αυτο που λεμε οτι πηδαει και οτι θελει καπακι (και αλλα ψαρια πηδανε και θελουν)...Χαζη η ερωτηση αλλα μου ειχε δημιουργηθει καποια στιγμη η απορια: ''Καλα, αν πηδηξει και σκασει στο καπακι και παλι μεσα, δεν θα χτυπησει - πονεσει?''. Καλα εννοειται οτι πιο πολυ θα πονεσει αμα σκασει στο πατωμα...


Aκομα, αν τελικα το κανω μονομαχο ενυδρειο, να εχω προμηθευτει για καλο και για κακο ενα melafix εξαρχης?
Απ τα λίγα που ξέρω θα σου πρότεινα να αποφύγεις το Νο2, γιατί κρύβει αρκετές "παγιδες" και γενικά με τους μονομάχους θα πρέπει να αποφευγεις τέτοια στησίματα, για να μην προκληθούν τραυματισμοί

Ο δικός μου μονομάχος είναι σε ανοιχτό ενυδρείο με στάθμη νερού 10 εκατοστά από το τελείωμα και πλέον τρώει απ το χέρι μου. Αρχικά πηδούσε μόλις με έβλεπε να πλησιάζω

Το melafix ποτε δεν έκανε κακό να "περιμενει" σε ένα συρτάρι. Μακάρι να μην το χρειαστείς ποτέ!

Με το καλό να χαρείς το ενυδρειο και καλή συνέχεια
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-01-14, 22:11
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Απ τα λίγα που ξέρω θα σου πρότεινα να αποφύγεις το Νο2, γιατί κρύβει αρκετές "παγιδες" και γενικά με τους μονομάχους θα πρέπει να αποφευγεις τέτοια στησίματα, για να μην προκληθούν τραυματισμοί

Ο δικός μου μονομάχος είναι σε ανοιχτό ενυδρείο με στάθμη νερού 10 εκατοστά από το τελείωμα και πλέον τρώει απ το χέρι μου. Αρχικά πηδούσε μόλις με έβλεπε να πλησιάζω

Το melafix ποτε δεν έκανε κακό να "περιμενει" σε ένα συρτάρι. Μακάρι να μην το χρειαστείς ποτέ!

Με το καλό να χαρείς το ενυδρειο και καλή συνέχεια
Ευχαριστω και εγω ελπιζω να το χαρω..

Το νο2 μοιαζει πολυ με το 4, απλα στο 4 ειναι πιο ανοιχτος ο χορος και εχει λιγοτερες ''παγιδες''. Μην πιαστει πουθενα φοβομαστε?

Και αλλη ερωτηση για το αλμα: Οκ, εσυ το εχεις 10 εκατοστα. Αλλοι που το εχουν ~5, δεν φτανει να πηδηξει παλι εξω? Στα δικα σου 10 αποκλειεται ε?

Edit: Διαβασα σε ξενο φορουμ καπου, οτι μπορει να πηδηξει και 2-3 ιντσες το οποιο μεταφραζεται ''ως και 7.5 εκατοστα''. Να ισχυει? Ξερει κανεις με σιγουρια κατι?

εγω με το καπακι θα το αφησω, αλλα ενημερωτικα να ξερουμε γενικα. Μην νομιζει καποιος οτι επειδη στο ανοιχτο του ενυδρειο εχει το νερο 3-4 δαχτυλα κατω ειναι οκ..
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-01-14, 22:44
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

http://www.youtube.com/watch?v=lkfWg35lgXU
Δες πόσο έξυπνοι είναι
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-01-14, 22:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

πηδαει και περισσοτερο.τα 7 εκατοστα τα εχει για πλακα
οι δικοι μου στη λιμνη πηδαγανε απο μεσα απτη λιμνη στο αυλακι που βρισκοτανε πιο πανω και ειχε την ελαφροπετρα,και ητανε σιγουρα καμια 15αρια εκατοστα σε καποιες μερες που επεφτε η σταθμη μη σου πω και 20.και παραπανω απο τοσο μπορουνε να πηδηξουνε,ειμαι σιγουρος.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-01-14, 22:46
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

καλή αρχή φίλε μου, και εγώ κατι παρόμοιο ετοιμάζω
τα aquascape που κοιτάς δε νομίζω να ταιριαζουν με φυτά βυθου αλλά μόνο με επιφανείας, και μιας και θα έχεις καπάκι δεν ξέρω κατα πόσο θα το ευχαριστηθείς... και αν θα ευδοκιμήσουν και τα φυτά (σκέψεις κάνω και προσπαθω να αποφασίσω και για το δικό μου)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-01-14, 22:50
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.youtube.com/watch?v=lkfWg35lgXU
Δες πόσο έξυπνοι είναι
Το εχω δει, αλλα δεν μας δειχνει ποσο μπορει να πηδηξει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
πηδαει και περισσοτερο.τα 7 εκατοστα τα εχει για πλακα
οι δικοι μου στη λιμνη πηδαγανε απο μεσα απτη λιμνη στο αυλακι που βρισκοτανε πιο πανω και ειχε την ελαφροπετρα,και ητανε σιγουρα καμια 15αρια εκατοστα σε καποιες μερες που επεφτε η σταθμη μη σου πω και 20.και παραπανω απο τοσο μπορουνε να πηδηξουνε,ειμαι σιγουρος.
Φαντασου.... Οποτε να ξερουμε τι λεμε σε καποιον που εχει ανοιχτο ενυδρειο, με πιο χαμηλα την σταθμη του νερου, με μονομαχο και κοιμαται ησυχος...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
καλή αρχή φίλε μου, και εγώ κατι παρόμοιο ετοιμάζω
τα aquascape που κοιτάς δε νομίζω να ταιριαζουν με φυτά βυθου αλλά μόνο με επιφανείας, και μιας και θα έχεις καπάκι δεν ξέρω κατα πόσο θα το ευχαριστηθείς... και αν θα ευδοκιμήσουν και τα φυτά (σκέψεις κάνω και προσπαθω να αποφασίσω και για το δικό μου)
Κοιτα, ναι δεν ''ταιριαζουν'' με πολλα φυτα βυθου αλλα αμα δεν αφησεις να πιανει ολη την επιφανεια ενα φυτο (επιφανειας), τοτε ισως μενει και φως για κανενα απο κατω.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-01-14, 23:14
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Εγω θυμαμαι την ωρα του ταισματος πηδουσαν πολύ.Μια θηλυκια θυμαμαι πηδηξε επεσε στο πατωμα και για λιγο δεν πηγε κατω από το επιπλο.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-01-14, 23:20
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Κατι αλλο. Προβλημα νηκτικής κύστης παρουσιαζουν και οι μονομαχοι? Καλο ειναι και αυτους να τους ταιζουμε μεσα στο νερο, παρα να περνουν την τροφη τους ενω αυτη επιπλεει στη επιφανεια κλπ? Νομιζω οχι, μιας και αναπνεει και ατμοσφαιρικο αερα. Σωστα? Εδω βλεπω οτι τρωνε και απο το χερι και κανουν αλμα στον αερα για να παρουν την τροφη (Σπυροοοο... παλι εχθες εβλεπα τα βιντεακια...χαχα)

Edit: Nα παιξει καμια αντιγραφουλα του γνωστου βιοτοπικου να τελειωνουμε? Ειναι και στο ιδιο μεγεθος με το δικο μου ενυδρειο (δειχνει πιο κατω σε εικονες πως το φτιαχνει).
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-01-14, 01:19
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Οι πλακάτ και άλλα είδη με κοντά πτερύγια (πχ B. imbellis) έιναι καλύτεροι κολυμβητές από αυτούς με τα μακριά πτερύγια, άρα πηδάνε και πιο ψηλά
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maverick : 30-01-14 στις 05:12
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-01-14, 03:25
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Edit: Nα παιξει καμια αντιγραφουλα του γνωστου βιοτοπικου να τελειωνουμε? Ειναι και στο ιδιο μεγεθος με το δικο μου ενυδρειο (δειχνει πιο κατω σε εικονες πως το φτιαχνει).
Δεν δουλεύει το λινκ ή μόνο σε μένα δεν μου το εμφανίζει?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-01-14, 05:11
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προβλημα νηκτικής κύστης παρουσιαζουν και οι μονομαχοι? Καλο ειναι και αυτους να τους ταιζουμε μεσα στο νερο, παρα να περνουν την τροφη τους ενω αυτη επιπλεει στη επιφανεια κλπ? Νομιζω οχι, μιας και αναπνεει και ατμοσφαιρικο αερα. Σωστα?
Πρόβλημα νηκτικής κύστης έχουν καμιά φορά τα μικρά λόγω διατροφής (δες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56967). Αν δε διορθωθεί έγκαιρα και η νηκτική κύστη δεν αναπτυχθεί σωστά (μέχρι το πίσω μέρος του σώματος) το ψάρι έχει πρόβλημα και ως ενήλικο (η γνωστή κατάσταση με το σώμα του να "πέφτει" προς τα πίσω και να μην ισορροπεί σωστά στη στήλη του νερού). Τα ενήλικα απ' όσο ξέρω μόνο μέσω βακτηριακής μόλυνσης μπορεί να πάθουν αντίστοιχο πρόβλημα, όχι από κακή διατροφή. Καμιά φορά όμως παθαίνουν φούσκωμα λόγω δυσκοιλιότητας και μπορεί να έχουν παρόμοια προβλήματα στην κολύμβηση
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-01-14, 01:16
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

@stanisalus

Εμενα το ανοιγει κανονικα.


@Maverick




-------------------------


Απο το ενυδειο του Farmer (που εβαλα πιο πανω link), διαβαζοντας οτι για υποστρωμα εβαλε ενα ''granular soil substrate'' μου ηρθε στο μυαλο το Seachem flourite (τετοιου τυπου δεν εννοει?), αλλα οπως παντα η τιμη του ειναι ''λιγο'' τσουχτερη και σκεφτηκα το Jbl Manando που ειναι πολυ φθηνοτερο, μαρεσει πολυ οπτικα και το χρωμα του μαρεσει, αλλα θελω να ρωτησω: Και αυτο ''βοηθαει'' στο κατεβασμα του ph και των σκληροτητων με βαση αυτο που λεει ο farmer, οτι κανει αυτο το ''granular soil substrate'' που εβαλε?

''is useful in set-ups requiring soft and acidic water, as it brings down the hardness and pH''

Kαι τελος, αν κανει το mamando, 10 κιλα μου φτανουν φανταζομαι, σωστα?

Kαμια αλλη ιδεα για βυθο τετοιου τυπου?

Edit: Για το manado τελικα διαβαζω διαφορα... Καποιοι κανουν λογo για μεγαλη αυξηση της Gh σε ξενα φορουμς. Αλλοι λενε πως αυτο διορθωνεται με πολυ καλο πλυσιμο (πολλες φορες οχι 1-2) με ζεστο νερο προ χρησης. Τι να πω....μαλλον δεν θα το ρισκαρω...
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 31-01-14 στις 01:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-02-14, 15:39
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα έβαζα κάτι σε μοπάνι ή driftwood που δεν έχουν πολλά κλαδάκια και μυτερές άκρες
Πηρα σημερα 2 driftwood, σε καλο μεγεθος πιστευω για τις διαστασεις του ενδυρειου μου (περιπου 45-50 εκατοστα ειναι σε μηκος του καθενος ξυλου, η μεζουρα που φαινεται στην φωτογραφια ειναι στο 1 μετρο).

Για πειτε και καποια προταση για βυθο? Πιο καλα να παω σε χαλικι - αμμο ή να κινηθω προς seachem flourite - eco complete (το ειδα σημερα και διαβασα να λενε πολυ καλα λογια, ισως συμφερει και πιο καλα απο το flurite μιας και ειναι 9 κιλα το eco στην ιδια περιπου τιμη), μιας και λενε οτι βοηθανε και στην πτωση του ph? Τι ειναι πιο κοντα στον βιοτοπο του μονομαχου, των αρλεκινων κλπ? Χρηματικα με βολευει εννοειται πιο καλα καποιο χαλικι ή αμμος, αλλα αμα ειναι να εχουμε πολυ καλυτερο αποτελεσμα με τα αλλα, ισως να κανω καποια υποχωρηση..

Το manado αποκλειστηκε τελικα λογω των αρνητικων που διαβαζω οτι εχει (ειναι ελαφρυ πολυ, ανεβαζει σκληροτητες οπως ειπα παρραπανω κλπ)..

Εdit: Ενημερωτικα, στο βιοτοπικο που εβαλα πιο πανω του George Farmer, δεν εχει πολλα catappa για τα λιτρα?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140201_152156_455.jpg
Εμφανίσεις:  660
Μέγεθος:  51,1 KB  
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-02-14, 19:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οπως ειπαμε και στο σπιτι, αφου πας για μονομαχο, προς βιοτοπικο κλπ, βαλε σκουρα χαλαζιακη αμμο ή αμμοχαλικο (χοντρη αμμο), απο μπεζ εως μαυρη ή πας σε βυθο απο χωμα πχ με ανθοκομικη τυρφη (απο φυτωριο) χωρις λιπασματα ομως, 100% σκετη τυρφη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-02-14, 20:04
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εγινε Σπυρο!

Αν θες πες μου παλι λιγο πως το κανουμε αυτο με την ανθοκομικη τυρφη ή βαλε μου ενα λινκ πως γινεται ο τροπος, πως λεγεται (αν λεγεται) η μεθοδος κλπ, να το ψαξω.

Και μια φωτο (εννοειται αν γινεται) απο το βιβλιαρακι το ''μαγικο'' ξερεις, που το δειχνει....χαχα.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-02-14, 20:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν χρειαζεται τιποτα ιδιαιτερο.
Πετας την τυρφη στην επιφανεια του νερου (δεν μπορει να βυθιστει αμεσως), να δημιουργηθει ενα στρωματακι με τοσο παχος οσο θελεις να ειναι και στο βυθο και περιμενεις να βουλιαξει.
Μετα βαζεις ενα φιλτρακι με filterwool να μαζεψει τα χοντρα και μετα στηνεις το φιλτρακι με υλικα κανονικα και ξεκινας στρωσιμο. Η τυρφη ενδεχεται να βγαλει αμμωνια κλπ οποτε εχεις και τους ρυπους που χρειαζονται για το στρωσιμο. Τσεκαρεις τιμες, βαζεις και μια αποχη με τροφη στην επιφανεια και οταν ξεθολωσει το νερο και μηδενισουν και ΝΗ3 ΝΟ2, κανεις μια αλλαγη να πεσουν και τα ΝΟ3 και εισαι ετοιμος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-02-14, 20:15
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Οκ, το εχω στο νου μου και αυτο. Σκεφτομαι και την αμμο ομως σαν πιο ευκολη επιλογη αλλα εξισου ομορφο αποτελεσμα... ειδωμεν...

Τα φυτα με το υποστρωμα τυρφης (αν βαλω δηλαδη καποιο που φυτευεται δηλαδη, γιατι εχω σκεφτει μονο για επιφανειας και φυτα που δενονται σε ξυλα-πετρες) εχουν καμια ελπιδα?
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-02-14, 20:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σε blackwater (που θα εχεις με την τυρφη σαν βυθο) λιγα φυτα επιζουν
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-02-14, 20:43
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Λογικο... Οκ, σκεφτομαι και πραττω αναλογως. Ευχαριστω!
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διατροφη rasbora espei gkouloheris Διατροφή 0 09-03-13 10:29
Rasbora espei με Rasbora heteromorpha?Σε 70 λιτρα ποσα? MALAWI CICHLID BREED ¶λλα ψάρια Ασίας 3 04-12-12 14:38
ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ Rasbora Trigonostigma Espei??? MALAWI CICHLID BREED ¶λλα ψάρια Ασίας 0 30-11-12 17:03
Rasbora espei HELP GiWrGoS198 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 18-04-12 10:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11066 seconds with 16 queries