Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-02, 15:39
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή κάνει ή δεν κάνει το φίλτρο;

Title: κάνει ή δεν κάνει το φίλτρο;
Post by: chris on 11/18/02 at 16:56:35
--------------------------------------------------------------------------------
Βγάλτε απο το αδιέξοδο γιατί βαρέθηκα τις διαφωνίες.
Το καινούργιο ενυδρείο μου είναι 144 λίτρα και έχω ένα fluval 103 κάνει ή δεν κάνει;
Ενας μου λέει οτι πρέπει να αγοράσω το 203 ,ο άλλος οτι πρέπει να περάσω στο 303 γιατι και το 203 είναι λίγο και ο τρίτος ότι το 103 είναι μια χαρά!
Τα χαρακτηριστικα που γράφει το manual είναι τα:
fluval 103
pump liter/Hr =390 L/Hr
U.S.Gal/Hr =103u.s.Gal
Water Column Height Max.in +M =4.3ft./1.30M
Input =7 watts
Filtering Volume =1.095 Liter


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: κάνει ή δεν κάνει το φίλτρο;
Post by: ASCCO1 on 11/18/02 at 17:35:55
--------------------------------------------------------------------------------
Παρε το 203 να εχεις το κεφαλι σου ησυχο


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: κάνει ή δεν κάνει το φίλτρο;
Post by: chris on 11/18/02 at 17:48:58
--------------------------------------------------------------------------------
δείτε για το fluval 203
pump liter/Hr =420 L/Hr
U.S.Gal/Hr =111u.s.Gal
Water Column Height Max.in +M =4.3ft./1.30M
Input =7 watts
Filtering Volume =1.980 Liter
δεν είναι πολύ μικρές οι διαφορές;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: κάνει ή δεν κάνει το φίλτρο;
Post by: halvas69 on 11/18/02 at 17:52:17
--------------------------------------------------------------------------------
Θα συμφωνήσω με τον Μανθο
Όχι τιποτα αλλο αλλα το 203 εχει και διπλασιο χώρο φίλτρανσης (Για τα υλικα)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: κάνει ή δεν κάνει το φίλτρο;
Post by: ASCCO1 on 11/18/02 at 17:53:20
--------------------------------------------------------------------------------
Το 103 ειναι390 λ/ωρα
το 203 ειναι 420λ/ωρα
διαφορα ειναι 50 λιτρα ανα ωρα, ειναι μια σοβαρη διαφορα θα ελεγα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: κάνει ή δεν κάνει το φίλτρο;
Post by: chris on 11/18/02 at 17:55:18
--------------------------------------------------------------------------------
Halvas69 πεσ'τα στο Μητσάκο που είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το 103 ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: κάνει ή δεν κάνει το φίλτρο;
Post by: halvas69 on 11/18/02 at 17:57:22
--------------------------------------------------------------------------------
Κοιτα να δεις αν κρατησεις το 103, θα κανεις την δουλεια σου και παλι
απλως το 203 ειναι πιο καλο


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: κάνει ή δεν κάνει το φίλτρο;
Post by: chris on 11/18/02 at 17:59:52
--------------------------------------------------------------------------------
30 λ/ώρα είναι αλλά ότι και να πεις έχεις δίκιο .Το θέμα είναι οτι δεν έχω βγάλει το ΄χέρι απο΄τη τσέπη μου 2 μήνες τώρα


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: κάνει ή δεν κάνει το φίλτρο;
Post by: polleni on 11/18/02 at 20:19:02
--------------------------------------------------------------------------------
Στην αρχή έτσι είναι αλλά αν μείνεις στο ένα ενυδρείο σιγα - σιγά μικραίνουνε τα έξοδα. Αν βέβαια επεκταθείς σε περισσότερα από ένα τότε.. ναι, κοστίζει αλλά για να φτάσεις ως εκεί θα πει ότι σου αρέσει και σένα αυτό που κάνεις, σε γεμίζει, και αυτό δεν πληρώνεται με τίποτα.

Από την άλλη πλευρά σαν χόμπυ δεν είναι και ιδιαίτερα ακριβό.. χωρίς να μπορώ να το αποκαλέσω και φθηνό. Αν σκεφτείς κάτι άλλα όπως η φωτογραφία (μιλάω για την σοβαρή φωτογραφία ότι τις ψηφιακές) ή τον αερομοντελλισμό ... θα δεις ότι δεν κοστίζει και τόσο ενώ η απόλαυση είναι μεγαλύτερη.

Για τα φίλτρα, η άποψή μου είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση "υπερφιλτραρίσματος" σε κανένα ενυδρείο, οπότε πάρε απευθείας το μεγαλύτερο που αντέχει η τσέπη σου. Στα περισσότερα ενυδρεία μου έχω 2 ή περισσότερα φίλτρα (ώστε αν συμβεί κάτι στο ένα.... ).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: κάνει ή δεν κάνει το φίλτρο;
Post by: Giorgos on 11/19/02 at 13:42:31
--------------------------------------------------------------------------------
Συμφωνώ απολύτως με τον κ. polleni.
Μην ξεχνάς ότι το να συντηρείς ένα σκυλί (ή δυο γάτες) στοιχίζει πολύ πιο ακριβά από το να συντηρείς ένα ενυδρείο 1500 λίτρων!

Αν δεν θέλεις να δώσεις το 103 και να πάρεις κάποιο μεγαλύτερο μοντέλο μπορείς πολύ απλά να κρατήσεις το 103 και να αγοράσεις ΚΑΙ το 203 και να τα λειτουργείς και τα δυο μαζί. Αν δεν έχεις πρόβλημα με το να δώσεις το 103 τότε πήγαινε δώστο και πάρε το 303. Πάντως πιστεύω πως το 103 (γιατί έχω την εντύπωση ότι η Fluval έχει καταργήσει τα μοντέλα ΧΧ3 και έχει προχωρήσει στα ΧΧ4? Δεν βρίσκεις πια το 203 αλλά τον αντικαταστάτη... δηλαδή το 204) μόνο του είναι πολύ λίγο για τα λίτρα σου αλλά όλα εξαρτώνται βέβαια από το τι ψάρια θα μπουν εκεί μέσα.

Και μην ξεχνάς... there's no such thing as overfiltering. (όπως πολύ σωστά τόνισε και ο polleni.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: κάνει ή δεν κάνει το φίλτρο;
Post by: chris on 11/19/02 at 18:06:35
--------------------------------------------------------------------------------
Για τη διαφορά των 20 Εuro που έχουν το 203 και το 303 δεν το συζητω.Προτιμώ να πάρω το 303 αλλα τι εννοειτε "δώσε το 103" ???.Εννοείτε να το ανταλλάξω με κάποια εκπτωση με τον έμπορο ή είναι σχήμα λόγου;
Μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο μοντέλο άλλης εταιρείας;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: κάνει ή δεν κάνει το φίλτρο;
Post by: Giorgos on 11/19/02 at 18:22:58
--------------------------------------------------------------------------------
Λέγαμε να δώσεις (ανταλλάξεις) το 103 για να σου κάνει έκπτωση ο μαγαζάτορας. Καλό θα ήταν να το κρατούσες το 103 και να το έβαζες να δουλέψει μαζί με το καινούριο που σκοπεύεις να αγοράσεις.

Από άλλη εταιρεία πολύ καλά (τα Rolls Royce των φίλτρων) είναι της ΕΗΕΙΜ. Για το δικό σου ενυδρείο βολεύουν τα μοντέλα:
EHEIM professionel II 2026 - 950 l/h
EHEIM 2213 - 440 l/h
EHEIM 2215 - 620 l/h
EHEIM professionel 2222 - 500 l/h
EHEIM ecco 2233 - 480 l/h

Επίσης υπάρχει και η Rena. Έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια και γι'αυτήν την εταιρεία.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: κάνει ή δεν κάνει το φίλτρο;
Post by: chris on 11/19/02 at 18:49:24
--------------------------------------------------------------------------------
Εντάξει ,ευχαριστώ παιδια ευχαριστώ


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: κάνει ή δεν κάνει το φίλτρο;
Post by: polleni on 11/19/02 at 20:03:35
--------------------------------------------------------------------------------
Επιγραμματικά, συμπληρώνοντας αυτό που είπε ο Giorgos σε πληροφορώ ότι για το 1300 λίτρα ενυδρείο ξόδεψα τον τελευταίο χρόνο συνολικά (χωρίς την ΔΕΗ βέβαια) 120 Ευρώ εκ των οποίων τα 70 για μία θεραπεία που αναγκάστηκα να κάνω - τα υπόλοιπα ήταν η τροφή.

Από την άλλη πλευρά, για την αρχή της θαλασσινής περιπέτειάς μου έφτασα στα 5.000 Ευρώ για 270 λίτρα (2 ενυδρεία όμως) τους πρώτους 6 μήνες. Τους δεύτερους 6 μήνες μου έχει στοιχίσει 200 Ευρώ και βαίνει μειούμενο. Οπως βλέπεις η αρχή είναι το δύσκολο. Μετά - εφόσον δεν έχεις ατυχίες ή δεν έχεις κάνει λάθη - η συντήρηση είναι σχεδόν ανέξοδη.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: κάνει ή δεν κάνει το φίλτρο;
Post by: chris on 11/20/02 at 16:50:09
--------------------------------------------------------------------------------
Τελικά θα ακολουθήσω τη συμβουλή του Γιώργου και θα πάρω και το 2213 της EHEIM.Στον Ωκεανό με συμβούλεψαν να χρησιμοποιώ το 103 για χημικό καθαρισμό περιστασιακά.Συμφωνήτε ή δεν πρέπει να ξαναμπλέξω με AMMO CARB κ.τ.λ.;
Μήπως πρέπει να δουλεύουν ταυτόχρονα ως βιολογικά; :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: κάνει ή δεν κάνει το φίλτρο;
Post by: Giorgos on 11/21/02 at 13:07:45
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν συμφωνώ με την άποψη του Ωκεανού.
Άποψη μου είναι να χρησιμοποιείς και τα δύο φίλτρα:

α) ή 50/50 μηχανικό/βιολογικό φιλτράρισμα.
β) ή το ένα φίλτρο (το μικρότερο σε χωρητικότητα υλικών) για μηχανικό και το άλλο για βιολογικό.

ΥΓ. Καλή επιλογή!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: κάνει ή δεν κάνει το φίλτρο;
Post by: harrispas on 11/22/02 at 08:02:59
--------------------------------------------------------------------------------
συμφωνώ με την άποψη του Γιώργου.
Μάλιστα αν επιλέξεις την πρόταση α. ακόμα κ αν ένα από τα δυο φίλτρα παρουσιάσει κάποιο mulfuction θα έχεις το backup του δεύτερου - πολύ καλός συνδιασμός.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04356 seconds with 12 queries