Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-11-12, 17:54
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Smile Πρώτη προσπάθεια !!!!

Καλησπέρα !!!!!
Πριν αρκετα καιρό ειχα κανει αρκετές ερωτήσεις σχετικα με ενα ενυδρειο που ήθελα να ξεκινήσω απο το 0.
Λογο περιορισμενου χρονου τελικα καταφερα να τελειώσω το μεγαλυτερο μερος χθές αλλα δεν κρατιόμουν να μην κανω μια πρώτη παρουσίαση απο τώρα.

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ 120*35*35cm 147 Λίτρα μικτά. Καθαρός όγκος νερου 117 λίτρα (119*34*29cm) με 5mm τζάμι και κόντρες πανω κάτω.

Με αυτά που είχα διαβάσει και δει αποφάσισα να το κανω μακρόστενο και χαμηλό σε ύψος.Α και να κρατήσω χαμηλά το κόστος(αυτό δεν το καταφερα και τόσο πολυ) Οι λόγοι (προσωπικές μου γνωμες και συμπεράσματα και τα περισσότερα ισως λανθασμένα) ήταν : μου αρεσουν μικρα κοπαδόψαρα αρα θελω κατι μεγαλο σε μήκος και οχι πολυ ψηλό και πλατύ, μικρότερο υψος λιγοτερος φωτισμός (για ποιο απαιτητικα φυτα στο μελλων) και λιγοτερη καταναλωση , ποιο χαμηλο = ποιο ασφαλες το 5αρι τζαμι που αποφασισα να βάλω.

Το πρωτο λαθος (απο αυτα που καταλαβαινω τουλαχιστων) ήταν οτι το ύψος επρεπε να ήταν 10 cm ποιο ψηλό. Και να πήγαινα απο αλλου να αγορασω τα τζαμια γιατι τα πλαινα ήταν λιγο πιο κοντα απ'οτι του ειπα και λιγο σταβοκομμενα ολα.

Φωτο δεν μπορώ να βάλω ενδιαμεσα απο το κειμενο αρα στο τελος (για την διαδικασια κατασκευης)

Η βάση ειναι DIY με καδρονια και κοντρα πλακε (το πανω μερος) απο το ΠΡΑΚΤΙΚΕΡ.Παλι λάθος επιλογή εκανα γιατι τα καδρόνια ήταν (πιτσικαρισμενα) δηλαδή οχι τελειος ισια στο μηκος και απο 3 κοματια που πήρα κανενα δεν ήταν τελειως ιδιο στις διαστασεις (λιγα χιλιοστα αλλα εκαναν τι διαφορα στο τελος).

Για φώς εχω 2*39 Τ5 μια ''sylvania grolux'' και μια ''sylvania lyxline plus''.
Την φωτοπερίοδο θα την αναφερω στο τελος.
Το φωτιστικό ειναι και και αυτο DIY με σωληνες pvc και αυτοκόλλητη ταινια ανακλασης περασμενο με μαυρο ματ χρώμα.
Και εδω εγιναν καποια λαθη...πχ δεν εβαλα ''κλεμες'' ή κατι παρόμοιο για να ειναι ευκολη η αφαιρεση.

Φίλτρο εχω παρει μεταχειρισμενο απο ενα παιδι εδω στο forum το Dolphin c-1600 με 1100 λιτρα παροχη και 5 καδους εκ το οποιων ο ενας με βιόσφαιρες οι 2 με siporax o 4ος κενος για τυρφη ή ανθρακα ή κατι αλλο (που δεν ξερω ακομα )στο μελλων και ο 5ος με ενυδρειακο υαλοβαμβακα (πολυ οικονομικος ,καθε μηνα πεταμα και αλλαγη,γι'αυτο δεν πηρα σφουγκαρι)

Θερμοστάτης scuba 200w , Θερμόμετρο απλο αναλογικο της sera

Υπόστρωμα ''Tropica plant growth substrate'' και περιπου 10 κιλα μαυρο "καλα πλυμενο '' χαλικι

Απο χθες εχω αρχισει στρώσιμο.....
Το στρώσιμο θα γινει με τροφη και 4-5 anoubies.Για ψάρια υπολογίζω 10-15 Ιανουαρίου αν ολα ειναι οκ με τις μετρησεις μου

Φωτοπερίοδος 12:00-17:00 η grolux και 13:00-16:00 η lyxline plus με αργη σταδιακη αυξηση.Ειναι λιγες οι ώρες αλλα δεν θέλω να γεμίσω αλγες.

Θερμοκρασία 26-27 βαθμοι

Η ιδανική ιχθυοσυνθεση θα ήταν 1 κοπαδοψαρο πχ τετρα μερικες γαριδες και λιγα σαλιγκάρια
Και αρκετα φυτεμενο αλλα εχω ακομα χρονο μεχρι να κατασταλαξω ενοιτε με την δική σας βοήθεια και συμβουλες

Τεστ νερού θα παρω σε 10 -15 μερες (δεν με πιεζει ο χρονος πιστευω)

Καθε σχολιο- ιδεα- προταση-συμβουλη-παρατήρηση-απορια, για ολα καλοδεχούμενη

ΥΓ1.Το σκορδο θα φύγει απο εκει 10 μερες μετα τα πρωτα ψάρια
ΥΓ2.Η βαση λογο έλειψης χρηματων θα ''ντυθεί'' προσωρινά με ενα σκουρο χοντρο καλυμμα καναπε ''κλεμμενο'' απο την κοπέλα μου
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  21112012142.jpg
Εμφανίσεις:  490
Μέγεθος:  51,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-11-12, 18:00
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή Βάση

Το σπιτι λογο του οτι ειναι παλιο '70 '78 και εχει κατω μασα'ι'κο η γωνια που το εβαλα ειναι αρκετα στραβη (εκτος απο τα σταβα ξυλα του Πρακτικερ) και εβαλα αρκετους τακους απο ξύλο και ξυλόκολα για τα το φερω στα ισια του......
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  08112012105.jpg
Εμφανίσεις:  340
Μέγεθος:  77,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  08112012108.jpg
Εμφανίσεις:  333
Μέγεθος:  70,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  08112012109.jpg
Εμφανίσεις:  318
Μέγεθος:  84,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  08112012110.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  75,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  08112012111.jpg
Εμφανίσεις:  367
Μέγεθος:  58,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-11-12, 18:03
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή Γυαλα

ετοιμη η γυαλα.......
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-11-12, 18:13
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή Γυαλα

ετοιμη η γυαλα......
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  09112012115.jpg
Εμφανίσεις:  361
Μέγεθος:  48,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  09112012116.jpg
Εμφανίσεις:  347
Μέγεθος:  42,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  14112012122.jpg
Εμφανίσεις:  353
Μέγεθος:  46,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  14112012123.jpg
Εμφανίσεις:  338
Μέγεθος:  44,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  14112012124.jpg
Εμφανίσεις:  377
Μέγεθος:  45,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-11-12, 18:16
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή Φως

Το φωτιστικο χωρις βαψιμο ανακλαστηρες και καλωδια
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  17112012125.jpg
Εμφανίσεις:  405
Μέγεθος:  45,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  17112012127.jpg
Εμφανίσεις:  377
Μέγεθος:  45,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-11-12, 18:27
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή Υπόστρωμα-Χαλίκι

Υπόστρωμα-Χαλίκι
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  21112012135.jpg
Εμφανίσεις:  332
Μέγεθος:  67,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  21112012133.jpg
Εμφανίσεις:  336
Μέγεθος:  66,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  21112012131.jpg
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  65,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  21112012132.jpg
Εμφανίσεις:  339
Μέγεθος:  58,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  21112012134.jpg
Εμφανίσεις:  343
Μέγεθος:  53,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  21112012136.jpg
Εμφανίσεις:  356
Μέγεθος:  64,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-11-12, 18:34
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή ''Σχεδόν'' ετοιμο

Σχεδόν ετοιμο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  21112012143.jpg
Εμφανίσεις:  364
Μέγεθος:  67,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  21112012141.jpg
Εμφανίσεις:  379
Μέγεθος:  46,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  21112012140.jpg
Εμφανίσεις:  398
Μέγεθος:  47,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  21112012137.jpg
Εμφανίσεις:  348
Μέγεθος:  49,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-11-12, 20:18
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

πολυ καλη παρουσιαση .μου αρεσει πολυ η ιδεα του φωτιστικου σου αψογο μπραβο. η μονη ενσταση ειναι ενα φοντο πισω που δεν εχεις βαλει.και παλι μπραβο φιλε μου με το καλο το στρωσιμο αναμενουμε νεες φωτο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-11-12, 20:24
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

μπραβο φιλε μου,βλεπω (πιανουν) τα χερακια σου!
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-11-12, 20:27
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Ωραίος, πολυ οργανωμένο και σωστα προγραμματισμένο στήσιμο.. Στις σκληρότητες θα παίξεις με τύρφη; Ρωτάω, γιατί με τα απαιτητικά αυτά το black water θα σου κόβει το φως..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-11-12, 21:24
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω!!! το φόντο όπως και αρκετα ακομα πραγματα θα γινουν σύντομα.....

Την αρχικη ιδεα του φωτιστικου την πηρα απο εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F3%F4%E9%EA%EF
-------------------------
Το παλευω ΜΙΜΗ αν και πρωτη φορα ασχοληθηκα με τζαμια- σιλικονες και επισεις πρωτη φορα εφτιαξα ξυλινο επιπλο !!!!!!!

Για τις σκληρότητες ειχα διαβασει ενα θεμα εδω (αλλα δεν μπορω να το βρω) θυμαμαι οτι η περιοχη εχει πολυ καλες τιμες και θελει λιγη προετοιμασια.Ενοιτε οτι θα παρω τεστ σε λιγο καιρο για να δω τι τιμες εχω.
Θα δοκιμασω με τυρφη και φυλλα catapa (ετσι νομιζω τα λενε) με το φως δε νομιζω να εχω μεγαλο θεμα γιατι ειναι χαμηλο το υψος.Ισως προσθεσω και μια επιπλεων λαμπα.
Μετα εχω και την επιλογη μιας οικομικης Α/Ο αφου τα λιτρα μου ειναι λιγα και δεν θελω κατι ''υπερβολικο''
Και τελος εχω την επιλογη μιας διαφορετικης ψαροσυνθεσης αν δεν τα καταφερω....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sunsity : 22-11-12 στις 21:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-11-12, 09:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για πρωτη προσπαθεια ειναι μια χαρα.
Το επομενο θα ειναι καλυτερο.
Οι εμπειριες και τα λαθη βοηθανε.

Ποιο ηταν το κοστος ;
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-11-12, 13:50
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ, ελπίζω να υπάρξει και επόμενο γιατί από θέμα ομορφιάς και μόνο (αφού είναι τελείως άδειο και μη ολοκληρωμένο) δίνει άλλη αίσθηση στο χώρο .......

Σχεδόν 280 ευρώ όλα όπως το βλέπεις.............
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-11-12, 14:02
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εχω την εντυπωση πως αν πηγαινες σε μεταχειρισμενο το κοστος θα επεφτε κι αλλο σε αντιθεση με τα λιτρα που θα ηταν περισσοτερα.Παρολα αυτα καλη η προσπαθεια σου.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-11-12, 14:23
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunsity Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα !!!!!
ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ 120*35*35cm 147 Λίτρα μικτά. Καθαρός όγκος νερου 117 λίτρα (119*34*29cm) με 5mm τζάμι και κόντρες πανω κάτω.
από θέμα ασφάλειας θα το έχεις κοιτάξει, αλλά το αναφέρω γιατί μου κάθονται λίγα τα 5 χιλιοστά τζάμι για 1,20 μήκος.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-11-12, 14:55
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Από τη στιγμή που έχει κόντρες σε τόσο χαμηλό ύψος δεν πιστεύω ότι θα έχει κανένα θέμα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-11-12, 15:09
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Καταρχήν σε ευχαριστώ . Μεταχειρισμένα (ιδιαίτερα σε αυτό το φόρουμ) υπάρχουν πολλά φθηνά και καλά αλλα και καινούρια πχ. http://www.petsupermarket.gr/4012/%C...0cm-160lt.html , άλλα εκτός του ότι ήθελα πάνω από 1 μετρό μήκος τα περισσότερα λίτρα (ξέρω όσο περισσότερα τόσο καλύτερα ) θα ήθελαν πιο πολύ φως περισσότερη προετοιμασία νερού και αρκετά μεγαλύτερες αλλαγές νερού, επειδή τώρα αρχίζω να έχω την πρώτη επαφή με το χόμπι η προετοιμασία και οι αλλαγές ίσως με κούραζαν -ξενέρωναν άλλα και επειδή τα ωράρια της δουλειάς μου είναι πολύ περίεργα και απρόβλεπτα δεν ξέρω αν θα μπορούσα να έκανα όλες τις ρουτίνες ακριβός όπως πρέπει.

Αυτά τα σκεφτόμουν στην αρχή που δεν ήξερα την ''αίσθηση'' να έχεις κάτι τόσο όμορφο χαλαρωτικό και λίγο απαιτητικό μέσα στο σπίτι σου και στην τελική ίσως να μην μου άρεσε κιόλας....
¶λλα τώρα μέρα με την μέρα μου αρέσει όλο και ποιο πολύ (και είναι ακόμα άδειο !!!!!)
Και μη σου πω ότι αρχίζω και σκέφτομαι από τώρα το μέρος που θα βάλω το επόμενο 250+λίτρων !!!!

Και κάτι τελευταίο γιατί ίσως σε κούρασα.
Τελικά έχει άλλη αίσθηση να βλέπεις κάτι το οποίο έχεις φτιάξει πραγματικά από το 0 εσύ (έστω και ανολοκλήρωτο και με αρκετές ατέλειες ακόμα) και να ''καμαρώνεις'' απ'το να έχεις κάτι έτοιμο έστω και καλύτερο......
-------------------------
Genecr το γνωστό πλέων site http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium μου βγάζει 5αρι χωρίς κόντρες αλλά όπως λέει και ο Exelix με κόντρες πάνω κάτω και στη μέση σε τόσο χαμηλό ύψος ελπίζω να μην έχω πρόβλημα.
Οι πιέσεις αν δεν κάνω λάθος είναι πιο μεγάλες σε σχέση με το ύψος και λιγότερο με το μήκος και στον πάτο έχω φενιζόλ 2 εκατοστά για να απορροφήσει τυχόν ανομοιομορφίες στην κατανομή του βάρους .

Και μην ξεχνάμε ότι έχω και το σκόρδο !!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sunsity : 23-11-12 στις 15:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-11-12, 23:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μου αρεσει πολυ!μπραβο!η ιδεα σου να δωσεις μηκος και οχι υψος πιστευω πως ητανε σωστη και σου δινει και επιλογες σε ψαρια που ισως δεν θα ειχες με ενυδρειο αναλογων λιτρων του εμποριου.το φωτιστικο,αν και ολιγον τι "γκουμουτσο-ιδες" μου αρεσει και σαν ιδεα και σαν κατασκευη.και οπως ειπες κιεσυ,αν το φτιαξεις μονος σου ειναι αλλη αισθηση,ακομα κιαν ειναι χαλιαπου δεν ειναι,αλλα πιστευω πως με λιγη ακομη μελετη στο σχεδιο του μπορει να βελτιωθει ακομα περισσοτερο.στο επομενο ισως

παντως μου αρεσει πολυ.συνεχισε να ανεβαζεις φωτογραφιες!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-11-12, 05:48
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Βασικα για παρα πολλα ψαρια τα τυπικα μεγεθη του εμποριου δεν ειναι και το οτι ιδανικοτερο, ειτε γιατι καποιος μπορει να θελει πολυ χαμηλο ενυδρειο με μεγαλο μηκος, ειτε γιατι καποιος μπορει να θελει βαθυ ενυδρειο και να του βγει λιγο πιο στενο κτλ κτλ κτλ, οποτε εισαι κατα τη γνωμη μου σε αριστο δρομο.
Το επομενο βεβαια θα σου στοιχισει λιγοτερο απο τα μισα (συνηθως την πρωτη φορα πληρωνουμε πολυ παραπανω απ το κανονικο λογο ελειπους πληροφορησης και ελειπους ερευνας αγορας, με τα ιδια υλικα απο leroy merlin παιζει να στοιχηζε το 1/3 -1/4).
Προσωπικα η ιδεα με το δωτιστικο μου αρεσει πολυ, απλα καπου με χαλανε οι ανακλαστηρες, ειναι απο αλουμινοχαρτο ή η φωτο τους δειχνει ετσι?
Το κολο με το αλουμινοχαρτο λειτουργικα ειναι μια χαρα αλλα αισθητικα περιοριζεται σε ενυδρεια με καπακι, ενω σε ανοιχτα καλυτερα θα ηταν απο φυλο αλουμινιου η ακομα καλυτερα απο inox.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-11-12, 09:48
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

φιλε πολυ καλα τα πας, στην πλατη της βασης καρφωσε ενα ξυλο για να μην εχεις τζογο στο αριστερα-δεξια του επιπλου.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-11-12, 14:15
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Χαίρομαι που σας αρέσει !!!!

Φώτο ελπίζω σύντομα να ανεβάσω γιατι ακόμα ειμαι σε αναζήτηση ρίζας , βρήκα μόνο μια μικρή που μου την έδωσε συμφορουμήτης σχεδόν τζαπα και τον ευχαριστώ.Σημερα εχω λιγο χρόνο και θα πάω να ψάξω παλι στα μαγαζιά.

Σίγουρα το φωτιστικό παίρνει πάρα πολύ βελτίωση ακόμα αλλα σκεφτήτε ότι ολα τα υλικά (εκτός απο λάμπες και μπάλαστ ) στοίχισαν 18 ευρώ.

Δεν ειναι ακριβώς αλουμινόχαρτο ειναι κατι τέτοιο http://www.rollerpack.gr/index.php?p...emart&Itemid=6 σκέφτηκα για έτοιμους ανακλαστήρες αλλα εκτός του ότι είναι σχετικα ακριβοι 1ον ήθελα το βάρος του φωτιστικού να ειναι όσο το δυνατών πιο ελαφρύ (για να μην πιέζονται πολύ τα τζάμια και εχω κανένα απρόοπτο , 5αρι τζάμι εχω) και 2ον με αυτά τα φύλα (εχω περάσει την εσωτερική πλευρά των σωλήνων με αυτή την ταινια και εχω βάλει επιπλέων απο ενα κομάτι αριστερα -δεξιά κατα μήκος ) μπορώ να ρυθμίσω πιο ευκολα που θα πεφτει το φως (ειναι 35 εκατοστά πλάτος )ετσι ώστε να μην διαχέετε πολύ στο χώρο.

Στις φώτο που εχω ανεβάσει δεν φαίνονται σχεδόν καθόλου τα 4 επιπλέον κομμάτια ξύλου που εχω βάλει για σταθερότητα + το οτι όλες οι ενώσεις ειναι περασμένες με δυνατη ξυλοκολα πριν το δέσιμο με τις βίδες.Αρα δεν νομίζω να εχω πρόβλημα.

Σίγουρα το επόμενο (γιατι είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα υπάρξει) θα είναι καλύτερο μεγαλύτερο και οικονομικότερο (για το λίτρα του) γιατι όπως είπε και ο delta66 ''Οι εμπειριες και τα λαθη βοηθανε.''

Όταν βρω ρίζες (ελπίζω σήμερα ) ανεβάζω φώτο για συμβουλές στο τη φυτά να βάλω και για τους μελλοντικούς κατοίκους.....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-11-12, 16:00
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή Ρίζες

Τελικά βρήκα και την 2η ρίζα που ήθελα.Μετά απο ψάξιμο σε 4 μεγάλα και 2 μικρά μαγαζιά βρήκα μια που σύμφωνα με την εμπειρία- γνώσεις και αισθητική μου (εδώ γελάμε και για τα 3 !!!)χαχαχα.Πιστεύω ότι ταιριάζει περισσότερο.
Σας βάζω τις φώτο (μόνο κινητό υπάρχει και αυτό οχι καλό) με το μοναδικό στήσιμο που μου έρχεται στο μυαλό.
Δεν βρήκα ίδιου τύπου ξύλο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  27112012144.jpg
Εμφανίσεις:  298
Μέγεθος:  45,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  27112012148.jpg
Εμφανίσεις:  309
Μέγεθος:  86,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  27112012149.jpg
Εμφανίσεις:  305
Μέγεθος:  48,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-11-12, 20:02
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή Τώρα το λες ενυδρείο

Τελικά έτσι είναι καλύτερο !!!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  28112012161.jpg
Εμφανίσεις:  341
Μέγεθος:  41,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  28112012158.jpg
Εμφανίσεις:  318
Μέγεθος:  46,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-11-12, 20:10
Το avatar του χρήστη nikosn
nikosn Ο χρήστης nikosn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2010
Περιοχή: Διδυμοτειχο
Μηνύματα: 650
Προεπιλογή

Πας καλα..συνεχισε και βαλε περισσοτερα φυτα κυριως στις ακρες και θα γινει πολυ καλο!!Ασε ενα κενο στη μεση(προσωπικη γνωμη)!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-11-12, 23:03
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Καλησπέρα!!!!
Σήμερα έβαλα τα πρώτα 7 ''γλαστράκια '' μου.Για 15-20 μέρες δεν νομίζω να βάλω άλλα μέσα.
Το κενό στη μέση το είχα σκεφτεί αλλα δεν μου αρεσει και τόσο πλέων.Το καλό είναι οτι δίνει βάθος ιδιαίτερα σε ενα μικρο ενυδρείο όπως το δικό μου αλλα κατι δεν μου κάθετε(ισως το ότι δεν εχω και τόσο γούστο να το στήσω ώστε να φαίνεται όμορφο ).
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-11-12, 23:16
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Εμένα μου αρέσει πολύ σαν ενυδρείο και ιδίως όταν μπουν και άλλα φυτά αργότερα και φουντώσουν.Τελικά το μάκρος του με το ύψος δείχνει πολύ ωραία σε αναλογίες.Μπράβο που το έφτιαξες και μόνος σου.Πολύ καλή δουλειά.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-11-12, 00:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν ειναι ασχημο,εχω δει και πολυ χειροτερα.και πρωτα πρωτα τα δικα μουειδικα τα πρωτα δυο που ειχα.μετα αρχισα να βελτιωνομαι.λιγο ομως και σιγα σιγαεγω θα εβαζα περισσοτερα ξυλα μεσα.αλλα ειμαι και λιγο κολλημενος με αμαζονιο και Blackwater,οποτε δεν επιμενω

αληθεια απο ψαρια τι εχεις σκεφτει να βαλεις?ενα ζευγαρι ραμιρεζακια θα το εβαζα οπωσδηποτε σε τετοιο ενυδρειο.με καποιες αλλαγες βεβαια στο βυθο και το αναλογο νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-11-12, 01:12
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστω Αννα !!!!

Αν βαλω και άλλο ξύλο μεσα νομιζω οτι θα μπουκώσει - βαρύνει αρκετα στο μάτι αλλα και δεν θα εχουν αρκετό χώρο τα ψάρια αυτό που προσπάθησα να βαλω ήταν 1-2 πετρες λάβας (μαυρες με πολλούς πόρους ) για να βάλω και την ''νανα'' εκει αλλα δεν βυθιζόντουσαν με τίποτα.

Η ιδανική ιχθυοσυνθεση θα ήταν 1 κοπαδοψαρο μερικές γαρίδες και λίγα σαλιγκάρια (με την προϋπόθεση να πετύχω το κατάλληλο νερό)
Προς το παρων θα βάλω 1-2 apple snail ( περισσότερο για να τρώνε καμια άλγη )και πιο μετα κανενα helena snail (για να ελέγξω τον πληθυσμό τους )

Τα πρώτα ψάρια και γαρίδες λογικά θα μπουν μέσα Ιανουαρίου άρα έχω ακόμα χρόνο να αποφασίσω - να σας ζαλίσω - να μου προτείνετε
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-11-12, 09:50
Το avatar του χρήστη tsag
tsag Ο χρήστης tsag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2012
Περιοχή: κοζανη - αθηνα (Περιστερι)
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

απο την στιγμη που το εφτιαξες εσυ το ενυδρειο μπορουσες να μεγαλωσεις τις διαστασεις με μικρο κοστος.
για μενα ειναι μεγα λαθος το μικρο βαθος σε ενυδρειο , απο την στιγμη που δεν επιβαρυνει με υδροστατικη πιεση τα τοιχωματα και προσθετει ογκο .
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-11-12, 10:57
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

απτη στιγμη που δεν σκεφτεται να βαλει ψαρια που θελουν υψος γιατι ειναι λαθος?τα κοπαδοψαρα που θελει να βαλει χρειαζονται το μηκος,και στη φυση ζουνε κυριως στις ακτες (ειδικα σε μικρη ηλικια)οπου υπαρχει μεγαλυτερη ασφαλεια απο κυνηγους,υπαρχουνε κρυψωνες κλπ.που ειναι το λαθος?
και το κοστος απο που και ως που θα ητανε μικροτερο αν το μεγαλωνε σε υψος?δε θα ηθελε πιο χοντρα τζαμια,αφου το μηκος ειναι 1.20?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η πρώτη μου προσπάθεια, 240 L κοινωνικό φυτεμένο vaska Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 31 17-08-12 18:20
Κοινωνικό φυτεμένο- Προσπάθεια πρώτη. Θοδωρής Μ Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 2 13-02-12 11:16
Παρουσίαση Ενυδρείου (Πρώτη προσπάθεια) Aquablue Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 30 03-11-10 16:37
Πρώτη προσπάθεια "Αφρικής" nxris Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 10 23-06-10 15:49
Πρώτη προσπάθεια σε 54lt. Spike Αρχάριοι γλυκού νερού 13 04-05-10 16:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09831 seconds with 14 queries