Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Fish Only

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-08-05, 11:15
_jimmakos_ Ο χρήστης _jimmakos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2004
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην _jimmakos_
Exclamation 200 lt fish only... lets start!

Θαλλασινο θα το κανω τελικα... ή εστω θα βαλω τα νούμερα κατω κ αν βγαινω το αρχιζω!!

Σκεφτομαι τον παρακατω εξοπλισμο απο το aquaristic:

1) skimmer : ratz Druckskimmer 160
2) RO : reverse osmosis Classic 30
3)filter : Eheim ecco 2234 incl. Ehfisubstrat pro filling

αυτος ειναι απο οτι καταλαβα ο βασικο εξοπλισμος μαλλον καλυτερα ο βαρυς ... για αρχη ετσι? Καποια άλλη προταση? τσιλλερ του χρονο δεν θα το χρειαστω ακομα...
Σας παρακαλω πειτε μου την γνωμη σας αν ειναι καταλληλα τα παραπανω μηχανηματα, οπως θα διαπιστωσεται ειναι τα φθηνοτερα... αλλα πηρα κ αμαξι τωρα κ δεν εχουν μεινει κ πολλα....

Ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _jimmakos_ : 12-08-05 στις 11:19
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-08-05, 11:25
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Για τα πράγματα που έχεις διαλέξει δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη……γιατί δεν τα γνωρίζω.
Για Skimmer είδες τις τιμές από Deltec? Ακριβούτσικη είναι βέβαια αλλά καλύτερα να επενδύσεις σε ένα τόσο χρήσιμο εργαλείο.
Ζωντανό βράχο τελικά δεν θα βάλεις? Έστω λίγο λίγο?
Θες οπωσδήποτε κάρβουνο και αντιφώσφορο…..

Ρε παιδί μου και συ!!!!…… το αυτοκίνητο το παίρνουν μετά……. (μινιατούρα)!!!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-08-05, 09:20
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Εμένα η άποψη μου είναι να μη βιαστείς και να πάρεις κάτι καλύτερα από αυτά που έχεις επιλέξει. Δε λέω ότι δε θα κάνεις με αυτά τη δουλειά σου, αλλά ξέρεις τι γίνεται? Θα αρχίσουν τα προβλήματα με αναξιόπιστο εξοπλισμό, θα παιδεύεσαι, θα χάνεις ψάρια, δε θα είσαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα και στο τέλος θα απογοητευτείς. Γνώμη μου πάρε ότι καλύτερο μπορείς για να μην έχεις ποτέ προβλήματα! Κυρίως skimmer δλδ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-08-05, 23:20
_jimmakos_ Ο χρήστης _jimmakos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2004
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην _jimmakos_
Προεπιλογή

λοιπον ο πρωτες αγορες εγιναν!!!

εχω ενα εσωτερικο φιλτρο με κυκλοφοριτη των 400λτρ/ωρα κ εχει τρεις θηκες για υλικο. πρεπει να βαλω 1)αντιφωσφωρο 2)ενεργο ανθρακα 3)υαλοβαβακα σωστα?

ενα κυκλοφοριτης 1000λτρ/ωρα

ενας θερμοστατης 200watt ( το ενυδρειο στηνεται σε γραφειο εργασιας οπου 09:00 - 15:00 κ 18:00-21:00 η θερμοκρασια ειναι σιγουρα 25C)

Αυτα εχω προς το παρον.......

απο το aquaristic σκεφτομαι να παρω τον εξης εξοπλισμο οποιος εχει χρονο κ μπορει ας μου πει σας παρακαλω την γνωμη του για να τον παραγγειλω

1) skimmer : TUNZE automatic skimmer 210/3
ξερω ειναι ναι μεν για 180λτρ αλλα θα ειναι fish only κ καθαρο νερο θα εχω λιγοτερο απο 180 λτρ με αραγωνιτη πετρες φιλτρο κτλ κτλ , σαφως μπορει να κανω κ λαθος....

2)αλατι : Tropic Marin Pro Reef Seasalt 10 kg bucket
απο τους υπολογισμους που εκανα θα μου χρειαστει περιπου 5 κιλα ... μηπωσ να παρω το 20κιλο να εχω?

3)κανα βραχο για βαση : Marine Reef Rock - per kilo . τωρα εδω δεν καταλαβαινω !!! 4,18 κανει το κιλο ή 4,18 κανουν τα 5 κιλα????

4) για τεστ : Seachem MultiTest: Marine Basic

ευχαριστω για τον χρονο σας κ την υπομονη σας προπαντως !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _jimmakos_ : 23-08-05 στις 23:23
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-08-05, 00:03
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από _jimmakos_
λοιπον ο πρωτες αγορες εγιναν!!!

εχω ενα εσωτερικο φιλτρο με κυκλοφοριτη των 400λτρ/ωρα κ εχει τρεις θηκες για υλικο. πρεπει να βαλω 1)αντιφωσφωρο 2)ενεργο ανθρακα 3)υαλοβαβακα σωστα?

ενα κυκλοφοριτης 1000λτρ/ωρα

ενας θερμοστατης 200watt ( το ενυδρειο στηνεται σε γραφειο εργασιας οπου 09:00 - 15:00 κ 18:00-21:00 η θερμοκρασια ειναι σιγουρα 25C)

Αυτα εχω προς το παρον.......

απο το aquaristic σκεφτομαι να παρω τον εξης εξοπλισμο οποιος εχει χρονο κ μπορει ας μου πει σας παρακαλω την γνωμη του για να τον παραγγειλω

1) skimmer : TUNZE automatic skimmer 210/3
ξερω ειναι ναι μεν για 180λτρ αλλα θα ειναι fish only κ καθαρο νερο θα εχω λιγοτερο απο 180 λτρ με αραγωνιτη πετρες φιλτρο κτλ κτλ , σαφως μπορει να κανω κ λαθος....

2)αλατι : Tropic Marin Pro Reef Seasalt 10 kg bucket
απο τους υπολογισμους που εκανα θα μου χρειαστει περιπου 5 κιλα ... μηπωσ να παρω το 20κιλο να εχω?

3)κανα βραχο για βαση : Marine Reef Rock - per kilo . τωρα εδω δεν καταλαβαινω !!! 4,18 κανει το κιλο ή 4,18 κανουν τα 5 κιλα????

4) για τεστ : Seachem MultiTest: Marine Basic

ευχαριστω για τον χρονο σας κ την υπομονη σας προπαντως !!!
Ο υαλοβάμβακας IMO δεν είναι απαραίτητος, προσωπικά δεν χρησιμοποιώ. Θα βάλεις αντιφόσφωρο, άνθρακα και κάποιο βιολογικό υλικό, πχ siporax. Τον skimmer δεν τον ξέρω και ας πει καλύτερα κάποιος άλλος φίλος τη γνώμη του. Γενικά πάντως ισχύει ο κανόνας ότι από όσα λίτρα σου λένε υπολόγιζε τα μισά. Το αλατάκι που διάλεξες είναι κορυφαίο και δεν τίθεται θέμα για αυτό. Μόνο προώθησε κανένα refractometer ή αν δε θες να δώσεις το 65αρι έναν μετρητή πυκνότητας για να φτιάξεις την αλατότητα που θες. Και θα σου έλεγα να πάρεις τα 20 κιλά, χαμένο δεν πάει και με τις αλλαγές που θα κάνεις... Ο βράχος είναι 4.18 το κιλό με ελάχιστη παραγγελία τα 5 νομίζω ή παραπάνω. Για τον θερμαντήρα είσαι μια χαρά και με πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία να έχει ο χώρος σου! Τεστ θα σου έλεγα να πάρεις της salifert, είναι κορυφαία.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-08-05, 00:32
panosb Ο χρήστης panosb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2004
Περιοχή: Κυψέλη - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Γεια σου, Jim!

Γιατί δεν κοιτάς και από www.sewatec.de ? Κι εγώ από εκεί πρόκειται να κάνω τις αγορές μου μέσα στον Σεπτέμβριο, καθώς και από το www.aquaristikshop.com...

Πιστεύω, για τα λίτρα σου μια χαρά θα ήταν το skimmer της DELTEC: MCE600(hang-on) - κι εγώ αυτό έχω αποφασίσει, με σύστημα ~270lt μαζί με το sump- με απίστευτα θετικές κριτικές από forums του εξωτερικού, είναι hang-on, αλλά μπορείς να το κρεμάσεις και στο sump σου και σε τιμή : EUR288,00...Είναι επένδυση και συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες, οι οποίοι σε παρότρυναν να μην τσιγκουνευτείς λίγα παραπάνω χρήματα, κάτι που πιθανότατα να μετανιώσεις στο μέλλον και ίσως σε διώξει και από το hobby!

Σκέψου και προγραμματίσου!...Και κράτα το board ενήμερο!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-08-05, 14:51
_jimmakos_ Ο χρήστης _jimmakos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2004
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην _jimmakos_
Προεπιλογή

δεν ξερω πανο το σκέφτομαι αλλα... 300ευρω μονο για το σκιμμερ??? βγαινω 50% εξω απο τον προυπολογισμο μου.... κ εξαλου σκεφτηκα να παρω εναν μικρο αρχικα για να αρχισω σιγασιγα να το στρωνω κ μετα παιρνω αν ειναι εναν καλο, αυτος που λεω τωρα εχει 100ευρω δεν ειναι αμαν το εξοδο κ για αρχη πιστευω οτι θα με κανει δουλεια..

Να κανω αλλη μια ερωτηση... ο αραγωνιτης ζωντανεύει?? ειανι ενας μαγαζατορας εδω στις Σερρες ο μονος με θαλασσινο που μου λεει οτι αραγωνιτη ζωντανο θα μου δωσει απο το ενυδρείο του που ειναι αναμεικτος!!! να σημειωθει πως το ενυδρειο του το εχει πανω απο 6 μήνες ... να τον εμπιστευθω?

Αν στω εσωτερικο φιλτρο σε μια θηκη ειανι μεγαλες θηκες γιατι εινια μεγαλο εσωτερικο , αν λοιπον βαλω σε μια θηκη αναμεικτο αντιφωσφωορικο με εναργο ανθρακα πειραζει???? θα ειναι το χημικο αυτο....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-08-05, 15:47
panosb Ο χρήστης panosb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2004
Περιοχή: Κυψέλη - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Jim, ο αραγωνίτης και βέβαια "ζωντανεύει" αργά ή γρήγορα! Αν έχεις εμπιστοσύνη(κατά πόσο καθαρός είναι) στο μαγαζί, που λες, και τα ενυδρεία του, δεν πιστεύω πως υπάρχει καμία διαφορά στο να βάλεις κάποια ποσότητα αραγωνίτη από το στρωμένο ενυδρείο και το υπόλοιπο αρχικά "ψόφιο".Και το διάστημα των 6μηνών, που αναφέρεις, είναι ΟΚ, αν το σύστημα, ξανατονίζω, είναι υγιές(το απλούστερο που μπορείς να κάνεις είναι ένα test αμμωνίας, Nitrite και Nitrate στο νεράκι του-αν δεν προσβληθεί, ασφαλώς!)...
Πάντως, πρέπει, κατά τη γνώμη μου, να συμπεριλάβεις οπωσδήποτε ζωντανό βράχο στο σύστημά σου, μιας και είναι το καλύτερο είδος βιολογικού φιλτραρίσματος, ως φυσικό, πέραν του αισθητικού αποτελέσματος, βέβαια!

Καλύτερα θα ήταν ενεργός άνθρακας και απορροφητικό φωσφόρου να μην αναμιχθούν και να μπουν σε ξεχωριστές θήκες φίλτρου(ή νάυλον κάλτσες, δεν ξέρω τι χρησιμοποιείς...). Προτείνεται μάλιστα μια αναλογία άνθρακας:αντι-φωσφόρος=1:2 περίπου!

Όσον αφορά το skimmer, το να πάρεις κάτι φθηνό τώρα και να ξαναπάρεις -σίγουρα- κάτι καλύτερο σε λίγο καιρό, δεν αποτελεί ακόμη μεγαλύτερη σπατάλη? Και να σου πώ και τα δικά μου, εγώ το βασανίζω το reef από πέρυσι το Νοέμβρη και τελικά θα το στήσω, καλώς εχόντων των πραγμάτων τέλη Σεπτέμβρη-μέσα Οκτώβρη! Και μη νομίζεις πως μου περισσεύουν...Αλλά, αυτό το hobby αξίζει έναν καλό προγραμματισμό - και προϋπολογισμό! Θα σου ανταποδώσει τα μέγιστα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panosb : 24-08-05 στις 15:52
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-08-05, 18:32
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panosb
Και μη νομίζεις πως μου περισσεύουν...Αλλά, αυτό το hobby αξίζει έναν καλό προγραμματισμό - και προϋπολογισμό! Θα σου ανταποδώσει τα μέγιστα!
Όλοι στην ίδια μοίρα είμαστε και συμφωνώ απόλυτα Πάνο μαζί σου. Καλύτερα καθυστέρησε αυτό που θες να κάνεις παρά να βιαστείς. Δύο πράγματα θα συμβούν: δε θα δουλέψει το σύστημα και θα απογοητευτείς, θα το ξεστήσεις και θα πάνε χαμένα τα λεφτά που έχεις δώσει. Καλύτερα αργά και σταδιακά παρά βιαστικά και εσφαλμένα. Όσο για τον αραγωνίτη του τύπου Jim, μάζεψε τα υπόλοιπα και άστον αυτόν. Με το ζωντανό βράχο που θα βάλεις και με το στρώσιμο που υποχρεωτικά θα κάνεις στο ενυδρείο σου για κάποιους μήνες θα είσαι καλυμμένος, εκτός και αν η τιμή είναι τόσο δελεαστική!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-08-05, 00:00
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Καταρχήν χρειάζεσαι νερό οπότε R.O:
http://www.premiumaquatics.com/Merch...de=Premiumreef

Μετά αραγωνιτη από εδώ + ψόφιο βράχο από aquaristicnet .

Το φίλτρο που λες καλό ακούγεται αλλά eheim classic είναι πιο ασφαλής επιλογή .

Σκιμερ :
http://www.premiumaquatics.com/Merch...ory_Code=AquaC

Παίζει και αυτός :

http://www.premiumaquatics.com/Merch...e=Superskimmer

Και καμιά λάμπα και Κανά δυο κυκλοφορίες +βιβλίο

http://www.premiumaquatics.com/Merch...y_Code=Maxijet

Βαλέ και αυτό στο πρόγραμμα
http://www.premiumaquatics.com/Merch...de=Premiumreef

Για να ξεκινήσεις αλάτι ,αντι φώσφορο ,άνθρακα και όσο περισσότερο uncured βράχο μπορείς να αγοράσεις μετά μονό cured λίγο κάθε μηνά .Και κατά τα Χριστούγεννα αναβάθμισε τον φωτισμό σου και ξεκινά να βάζεις και να αναβαθμίζεις και άλλο τον εξοπλισμό σου και να τον μεγαλώνεις .

Τον χρόνο που μπορείς να τα κανείς αυτά εξαρτάτε από εσένα .

Οδηγίες για αγορές από Αμερική μονό σε πμ.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-08-05, 09:46
_jimmakos_ Ο χρήστης _jimmakos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2004
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην _jimmakos_
Προεπιλογή

Γεια σας παιδια!

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!!!!!

Να ρωτησω κατι ακομα ... εχει σημασια σε τι υψος θα ειναι οι κυκλοφορητες μεσα στο ενυδρειο? (50εκ υψος ενυδρειου)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-08-05, 16:05
panosb Ο χρήστης panosb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2004
Περιοχή: Κυψέλη - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Σίγουρα χρειάζεσαι κυκλοφορία νερού σε ολόκληρο το μήκος & πλάτος του ενυδρείου σου. Όμως, καλό είναι και ένας κυκλοφορητής να αναδεύει την επιφάνεια του νερού, ούτως ώστε να αυξηθεί η επιφάνεια αλληλεπίδρασης νερού και ατμοσφαιρικού αέρα, με στόχο την αύξηση της πρόσληψης οξυγόνου (πώς το είπα έτσι???)
Θα έχεις μόνο έναν κυκλοφορητή τελικά? Οk, δεν κάνεις τώρα reef, αλλά σίγουρα χρειάζεσαι τουλάχιστον 2...τοποθετημένοι αντικριστά.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-08-05, 17:23
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Φίλε Πάνο νομίζω ότι δε χρειάζεται η ανάδευση της επιφάνειας για επιπλέον οξυγόνωση του νερού καθότι ο skimmer αναλαμβάνει και κάνει (μέσα σε όλα τα άλλα) και πολύ καλά τη δουλειά του. Μάλιστα θα έλεγα το ακριβώς αντίθετο από σένα, να μη δημιουργεί δηλαδή ίχνη φυσαλίδων στο νερό του ενυδρείου καθότι έχει ακουστεί και η άποψη ότι χαλάει το ζωντανό βράχο συν ότι από άποψη αισθητικής δεν είναι όμορφο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-08-05, 17:52
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή Συμπλήρωμα

Τώρα να συμπληρώσω και κάτι ακόμα. Στο θαλασσινό ενυδρείο, και ειδικά στο reef που αποτελεί ό,τι πιο δύσκολο στο χόμπι μας, χρειάζεται λίγη προσοχή στη λεπτομέρεια. Τι σημαίνει αυτό. Όπως σωστά είπε ο φίλος Πάνος χρειάζεσαι πολύ καλή κυκλοφορία σε όλο το ενυδρείο σου, αλλά... Υπάρχει πάντα ένα αλλά. Ποιο είναι όμως! Όταν έχεις 2,3-5,10 κυκλοφορητές μέσα στο ενυδρείο σου αυτοί κάνουν μια συγκεκριμένη κυκλοφορία και "ανακατεύουν" το νερό σου σταθερά και με συγκεκριμένο τρόπο. Το πρόβλημα είναι ότι η "σκόνη" του θαλασσινού νερού θα βρει τρόπο να "κάτσει" πάνω στην άμμο/βράχια σου με σταθερή ανάδευση, γιατί σίγουρα θα υπάρχουν κομμάτια που δεν τα πιάνει η ροή του νερού σου. Η λύση έρχεται από διάφορους ελεγκτές οι οποίοι αναλαμβάνουν να εναλλάσσουν τη δύναμη των κυκλόφορητών σου με αποτέλεσμα πολύ πιο ασταθή και ανομοιόμορφη κυκλοφορία νερού, πολύ πιο δύσκολο για τα υπολείμματα να "κάτσουν" με αποτέλεσμα αργά ή γρήγορα να πάρουν το δρόμο της εξόδου μέσα από τον skimmer. Οι ελεγκτές συχνά είναι τσιμπημένοι στις τιμές τους οπότε προτιμούνται καθαρά μηχανικές συσκευές που εναλλάσσουν είτε την κατεύθυνση είτε τη ροή του νερού με αποτέλεσμα να προσομοιώνεις περισσότερο τον ύφαλο που θες και να έχεις και τα πλεονεκτήματα που προανέφερα. Μην το θεωρήσεις υπερβολή να βάλεις κάποια τέτοια συσκευή, το αποτέλεσμα είναι σαφώς καλύτερο και πιο κοντά στη φύση! Η λύση που δίνει ο Πάνος για αντικρινή τοποθέτηση είναι και η πιο συνηθισμένη αλλά σχεδόν πάντα συνοδεύεται από σύστημα ελέγχου.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-08-05, 19:43
panosb Ο χρήστης panosb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2004
Περιοχή: Κυψέλη - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Πολύ σωστά συμπλήρωσες, φίλε Γιώργο!
Όσο για το τσιμπημένοι στην τιμή, δυστυχώς θα ξανασυμφωνήσω μαζί σου!Για παράδειγμα, επειδή τις τελευταίες μέρες το έψαξα, ο Wavemaster Pro της Red Sea προσφέρεται στην Ευρώπη(και συγκεκριμένα από το www.aquaristic.net) στην τιμή των EUR240,00! Ο ίδιος ελεγκτής, μαζί με 4 κυκλοφορητές Maxijet 1200 προσφέρεται από το www.premiumaquatics.com (USA) στην τιμή των...$160,00(->EUR130,00!!!), ο οποίος βάλε με μεταφορικά κτλ να φτάσει γύρω στα $200-220(EUR165-180). Ε, αναγκαστικά θα αγοράσω από Αμερική!

Όλα αυτά, βέβαια αποτελούν αν όχι απαραίτητες, σίγουρα πολύ χρήσιμες προσθήκες σε ένα reef! Ο φίλος Jimmakos, όμως μάλλον θα ξεκινήσει με fish-only...Τι πρέπει να κάνουμε για να σε πείσουμε να έρθεις στο reef???¶σε ξέρω...3000 ευρώ θα ζητήσεις!
Αλλά ακόμη και στο fish-only, στο οποίο θα συνιστούσα οπωσδήποτε να βάλεις ζωντανό βράχο, η κυκλοφορία νερού είναι πολύ σημαντική!Πέραν του ότι διατηρεί το νερό οξυγονωμένο και συμβάλλει στην απομάκρυνση πάσης φύσεως "βρωμιάς", βοηθά τα ψαράκια μας να κρατούν σιλουέτα!Δεν είναι αστείο...Σε ένα κλειστό σύστημα, όπως το ενυδρείο, η πρόσθετη κυκλοφορία νερού αναγκάζει τα ψάρια να κολυμπούν(...τι άλλο?!), διατηρώντας τον μεταβολισμό τους σε υψηλά επίπεδα και μην επιτρέποντας έτσι την πρόσληψη λίπους, λόγω ακινησίας, σε συνδυασμό με κατά τ'άλλα πολύ περιποιημένη διατροφή! Τελοσπάντων, μόνο θετικά μπορούμε να απαριθμούμε...Γι'αυτό, Jimmako, μην αρκεστείς σε κάτι λιγότερο ή χειρότερο για τους οργανισμούς, που διάλεξες να έχεις μέσα στο σπίτι σου!Όπως σου έχω ξαναπεί αξίζει ο κόπος και το κόστος!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-08-05, 20:09
_jimmakos_ Ο χρήστης _jimmakos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2004
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην _jimmakos_
Προεπιλογή

ο κυκλοφοριτης μεσα στο φιλτρο δεν μετραει???? ειανι 400λτρ την ωρα κ εχω αλλον εναν 1000λτρ την ωρα κ το εξωτερικο φιλτρο 1000λτρ την ωρα.. ολα αυτα δεν μπορω να τα μετρησω σαν κυκλοφορια????

μια ακομα απορια μου δημιουργηθηκε σημερα που πηγα στην θαλασσα.. βρηκα κατι πανεμορφες πετρες σκετη τρελα!!! να τονισω οι πετρες ειναι μεσα απο την θαλασσα κ καταξερες!!! η πιο ωραια πετρα εχει πανω της τουνελακια ασπρω δεν ξερω αν εχετε προσεξει κατι νταμιτζανες που τις αφηνουν μεσα στην θαλασσα για να αποκτησουν αυτα τα απρα τουνελακια στην επιφανεια τους για διακοσμηση... αλλα φοβαμαι μηπως η μικροοργανισμοι μεσα σε αυτα τα τουνελακια αν κ σιγουρα νεκροι μηπως δεν κανουν τροπικο θαλασσινο!! ξανατονιζω οι πετρες καταξερες εεε?

Επι της ευκαιριας θα ηθελα να ρωτησω κ κατι αλλο αν κ εχουμε πολυυυυ καιρο ακομα αλλα ετσι να αρχισω σιγα σιγα να τι σκεφτομαι.. μου αρεσουν τα εξης ειδη:
1)Tomato Clownfish
2)Percula Clownfish η Ocellaris Clownfish (απο πανω τα κοιταω απο κατω τα κοιταω διαφορα δεν τα βρισκω!!!)
3)Sebae Clownfish (η τελως παντων σαν αυτο διοτι υπαρχουν τουλαχιστον 3-4-5 ειδη που του μοιαζουν)
Ετσι αναφορικα ποια ειδη μπορω να βαλω με ποιον συνδιασμο?

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας παιδια!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _jimmakos_ : 27-08-05 στις 23:45
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-08-05, 10:49
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Είναι νωρίς ακόμα για να συζητάμε για ψάρια.Επιμένω ότι πρέπει να πάρεις καλό
skimmer το οποίο είναι ιδιαίτερα χρήσιμο στο fish only ενυδρείο.
Συνοψίζοντας λοιπόν θέλεις ένα χημικό φίλτρο με αντιφώσφορο και ενεργό άνθρακα,ένα βιολογικό φίλτρο με siporax και ίσως και μπλέ σφουγγάρι μαζί,skimmer,4 κυκλοφορητές με περίπου 2500-3000 λίτρα ανά ώρα συνολική
απόδοση,θερμοστάτη 200 watt,αντίστροφη όσμωση,refractometer.Τώρα για φώτα άν θα μείνεις σε fish only δεν χρειάζεσαι προχωρημένες λύσεις όπως και ψυκτικό πρός το παρόν.Βάλε ανεμιστηράκια.Επίσης βάλε νεκρό αραγωνίτη μαζί με ζωντανό σε αναλογία 2/1.Πάρε λίγο νεκρό βράχο για βάση αλλά αργότερα σου προτείνω να συμπληρώσεις με ζωντανό,Είναι όλα τα λεφτά για πολλούς λόγους.
Καλή αρχή,διάβασε όσο μπορείς μην βιαστείς και ρώτα για να λύνεις τις απορίες σου.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-08-05, 12:11
_jimmakos_ Ο χρήστης _jimmakos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2004
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην _jimmakos_
Προεπιλογή

ευχαριστω Μανο για τις πληροφοριες!!!

τιποτα για το θεμα με τους βραχους απο παραλια??
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-08-05, 16:44
panosb Ο χρήστης panosb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2004
Περιοχή: Κυψέλη - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από _jimmakos_
τιποτα για το θεμα με τους βραχους απο παραλια??
Νομίζω έχει ξανασυζητηθεί κάτι παρόμοιο σε παλιότερα threads. Η χημική+βιολογική σύσταση των πετρωμάτων της Μεσογείου δεν έχει καμία σχέση με αυτά των κοραλιογενών θαλασσών. Βέβαια, το "καμία" είναι στα όρια της υπερβολής, μιας και όλα τα πετρώματα του πλανήτη αποτελούνται από ανθρακικά κυρίως άλατα διαφόρων μετάλλων, που προήλθαν από ιζηματογένεση(αν εξαιρέσουμε τα ηφαιστειογενή και ορισμένα άλλα).Τελοσπάντων, ο (ζωντανός)βράχος από κοραλιογενείς θάλασσες χημικά αποτελείται όντως από ανθρακικά άλατα ασβεστίου ως επί το πλείστον (CaCO3), τα οποία όμως έχουν προέλθει από τη χρόνια εναπόθεση νεκρών κοραλιών. Θα μου πεις, τι ζωντανός βράχος είναι αυτός, ο οποίος προέρχεται από "νεκρά κοράλια"? (Για να σχηματιστεί λοιπόν, βράχος απαιτείται το πέρας τεραστίων χρονικών διαστημάτων). Όλοι αυτοί οι πέτρινοι όγκοι είναι αποικισμένοι από χιλιάδες είδη βακτηριδίων, κοπήποδων, άλγης και άλλων μικροοργανισμών. Η ειδοποιός διαφορά με τα δικά μας πετρώματα, η οποία και τα καθιστά ακατάλληλα για reef, είναι ότι ο "ζωντανός βράχος" από κοραλιογενείς θάλασσες είναι εξαιρετικά πορώδης, γεγονός που υπονοείται από την προηγούμενη φράση. Οπότε είναι μια τέλεια κατοικία για αυτούς τους μικροοργανισμούς!
Οι πέτρες από τις δικές μας θάλασσες είναι συμπαγείς(και άρα πιο βαριές),των οποίων η απουσία πόρων καθιστά την πιθανότητα αποικισμού τους από χρήσιμους μικροοργανισμούς πολύ μικρή έως μηδαμινή.Συνεπώς, γιατί να φορτώσεις το ενυδρείο σου με βαριές, ίσως όμορφες, αλλά κατά τ'άλλα άχρηστες βιολογικά πέτρες? Το σίγουρο είναι ότι κάποια μορφή μαλλιαρής άλγης σύντομα θα καταφέρει να αποικίσει την παρόλα ταύτα πανέμορφη πετρούλα, που βρήκες στην πανέμορφη θάλασσα της Μεσογείου!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-08-05, 00:03
_jimmakos_ Ο χρήστης _jimmakos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2004
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην _jimmakos_
Unhappy

ναι εχει οντως ξανασυζητηθει απλα δεν μπορεσα να καταλαβω αν παιζει ρολο οτι η πετρα ειναι νεκρη απο την παραλια ... δλδ δεν ειναι σαν τον νεκρο βραχο που θα αγορασω? πετρα εκεινη πετρα κ αυτη... αλλα οκ για να το λετε εσεις σιγουρα κατι παραπανω θα ξερετε!!

λοιπον ξεκινησε να δουλευει το ενυδρειο με το εσωτερικο φιλτρο 400λτ/ωρα με το εξωτερικο 1000λτ/ωρα κ εναν κυκλοφοριτη 1000λτρ/ωρα για να αρχισει να διαλυεται το αλατι...εεε δεν εσπαγε ο διαολος το ποδαρι του ειχα το πρωτο ατυχημα!!!!
αυτο που μετραει την σκληροτητα δανειστηκα του καταστηματαρχη κ ειναι της σερα ενα που το αφηνει κ επιπλει κ εχει εναν μακρι λαιμο απο πανω με δεικτη ενω κατω εχει κατι μαυρα μπιλακια κ απο πανω κατι κοκκινο... τεσπα καθως πηγα να το βαλω μεσα το χτηπαω στισ κοντρες σπαει απο κατω κ πεφτουν μεσα στο ενυδρειο λιγα μαυρα μπαλακια που ειχε μεσα ....
εινια κατι επικυνδινο να αδειασω ολο το ενυδρειο κ φτου απο την αρχη?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-08-05, 00:47
panosb Ο χρήστης panosb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2004
Περιοχή: Κυψέλη - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

1) Αναφέρεσαι στο πυκνόμετρο και αυτό δεν μετράει σκληρότητα, αλλά "αλατότητα"(salinity) ή πιο συγκεκριμένα το ειδικό βάρος του νερού σου (SG:Special Gravity), δηλαδή τη συγκέντρωση του αλατιού στο νερό.

2)Τώρα, όσο για τα άλλα, δεν ξέρω αν είχες την τύχη του πρωτάρη...Οι μπιλίτσες αυτές πρέπει να είναι από μόλυβδο(χωρίς να είμαι σίγουρος) και όταν οξειδωθούν δεν είναι καλό πράγμα...
Δεν μπορείς να τις βγάλεις με το χέρι? Δεν θέλω να σε αγχώσω βραδιάτικα, αλλά δεν και είμαι σίγουρος ότι πρέπει και να ξεστήσεις όλο το ενυδρείο. Περίμενε το post και από κανέναν άλλον.
Καλή αρχή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panosb : 29-08-05 στις 00:51
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-08-05, 09:50
_jimmakos_ Ο χρήστης _jimmakos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2004
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην _jimmakos_
Προεπιλογή

ευχαριστω Πανο!!!

αλλα τελικα δεν με φαινεται να ειναι καλη η αρχη... μετο χερι δεν βγαινουν αλλα ισως με σιφονισμο κ ενα σωλινακι τα βγαλω.... αχχ θεουλη μου μην θελει ξανα απο την αρχη γιατι να υποθεσω θα θελει κ αλλαγη του βιολογικου υλικου κ αδειασμα των φιλτρων κ πλυσιμο... ωχ ωχ δεν με βλεπω καλα!!
ειναι καμια 10αρια μπιλακια το πολυ παραπανω δεν επεσαν το προλαβα...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-08-05, 13:00
panosb Ο χρήστης panosb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2004
Περιοχή: Κυψέλη - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Στην καλύτερη περίπτωση, αυτά τα μεταλλικά μπαλάκια με την οξείδωσή τους θα προσφέρουν "τροφή" για ξεσπάσματα άλγης...Στη χειρότερη, θα είναι τοξικά για οποιοδήποτε οργανισμό μέσα στο ενυδρείο
Αλλά, ας μας πει και κάποιος άλλος τη γνώμη του...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panosb : 29-08-05 στις 13:28
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-08-05, 13:39
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Ο μόλυβδος φίλε Πάνο δεν οξειδώνεται στο νερό και κατ' επέκταση δεν αλλάζει η χημική του σύσταση. (καθότι προέρχεται από μετεστοιχείωση του U235 ανήκει στα ανθεκτικά και βαριά μέταλλα) Αυτό βέβαια δε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν είναι καλό για το ενυδρείο μας, και μάλιστα για θαλασσινά ζωντανά, αλλά είναι υπερβολή να ξεστήσει ο _jimmakos_ το ενυδρείο του για αυτό το λόγο. Είχα παλιότερα και εγώ ένα ανάλογο περιστατικό, με θερμόμετρο όμως και σε γλυκό νερό, και αυτό που έκανα έκανα ήταν με το σωληνάκι "ρόυφηξα" τις μπιλίτσες που έπεσαν μέσα. Ούτε γάτα ούτε ζημιά από κει και πέρα...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-08-05, 14:50
panosb Ο χρήστης panosb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2004
Περιοχή: Κυψέλη - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Είναι όντως δηλαδή μόλυβδος!
Αν είδες ανέφερα για "μεταλλικά" μπαλάκια και οξείδωση...(γνωρίζω λίγα πράγματα, φυσικός γαρ)
Και δεν συνέστησα να το ξεστήσει ο άνθρωπος!
Τελικά, είναι βλαβερός ο μόλυβδος, ειδικά για ένα reef???-έστω και μικροποσότητα:1-2 μπιλίτσες-?
Και γενικά, αν για παράδειγμα πέσουν κάποια(ελάχιστα) μικρο-ρινίσματα ->σκουριασμένου μετάλλου (σιδήρου), ποια είναι τα άσχημα νέα???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panosb : 29-08-05 στις 14:57
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-08-05, 15:05
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Δεν σε είπα βρε Πάνο ότι πρότεινες εσύ να το ξεστήσει, ο φίλος μας ο Τζίμμης το σκέφτηκε και απλά λέω ότι είναι υπερβολή!

Τώρα για το αν είναι βλαβερός, καθότι δεν αντιδρά κατ' οιονδήποτε τρόπο με το θαλασσινό νερό έχω την αίσθηση ότι δεν επηρεάζει σε τίποτα. Και να μείνει μέσα το μόνο που θα δεις είναι μετά από λίγο καιρό επικάλυψη από ένα στρώμα αλατιού, nothing else! (matters)


Υγ:χρησιμοποιείται σε αυτές τις δουλειές ο μόλυβδος για αυτήν ακριβώς του την ιδιότητα, ότι δεν είναι χημικά ενεργό (ή δραστικό χημικό στοιχείο που λέγαμε και στη χημεία) με αποτέλεσμα να είναι ασφαλής η χρήση του. Για αυτό χρησιμοποιείται και σε εφαρμογές που αφορούν και τον άνθρωπο, τα πυκνόμετρα αλκοολικών βαθμών στο κρασί. Για σκέψου να σου σπάσει εσένα, γεμίζεις το μούστο, και κάνεις το "κορόιδο": πουλάς κρασί με μόλυβδο! Την μπιπ... αυτοί που θα το έπιναν! Επιπλέον το μεγάλο του μοριακό βάρος δίνει τη δυνατότητα σε πολύ μικρό όγκο μεγάλη συγκέντρωη μάζας. Σκέψου πυκνόμετρο πχ με αλουμίνιο, θα έπρεπε ο σωλήνας να έχει μήκος ένα μέτρο!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-08-05, 15:11
_jimmakos_ Ο χρήστης _jimmakos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2004
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην _jimmakos_
Προεπιλογή

ΟΥΥΥΥΥΦΦΦΦ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!!!

πωπω ηρεμησα ειχα παρει μια λαχταρα... λεω ρε γαμωτο ειμια γκαντεμης αλλα ουτε την τυχη του πρωταρη να μην εχω? αλλα ευτηχως ειναι ευχαριστα τα νεα... αφαιρεσα κ τα μπαλακια μονο που εχουν αφησει κατι καφε στιγματακια στα σημεια που ηταν!!

λοιπον αν πλυνω θαλασσινες πετρες απο την παραλια στεγνες καταξερες μπορω να τις βαλω στο ενυδρειο για βαση?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-08-05, 16:04
_jimmakos_ Ο χρήστης _jimmakos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2004
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην _jimmakos_
Προεπιλογή

loipon to nero strwnei me to alataki toy .... meta? na balv ton aragwnith? lew na balw 2 tsoybalakia psofio kai ena ζωντανο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _jimmakos_ : 30-08-05 στις 16:08
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-08-05, 18:41
Manogr Ο χρήστης Manogr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2005
Περιοχή: Γλυφάδα, Αθήνα
Μηνύματα: 66
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Manogr
Προεπιλογή

Jimmako κατ' αρχας καλη αρχη!

Μηπως σου ειναι ευκολο να αρχισεις απο τωρα να βαζεις Photos εδω μεσα με ολη την πορεια του ενυδρειου σου (ναι! απο τωρα)...οπως και στα forums του εξωτερικου που βαζουμ 50 photos για να μας δειξουν πως βαφουν το επιπλο του ενυδρειου

Ξεκιναω και εγω κατι αναλογο με σενα και θα ηταν πολυ ενδιαφερων να βλεπουμε κι ολας τι γινεται !!
__________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 31-08-05, 08:11
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Λοιπόν η σειρά -έτσι τουλάχιστον το έκανα εγώ- είναι:
Πρώτα βάζεις τις ψόφιες πέτρες (από το Aquaristic είπαμε) πάνω σε κομμάτι φελιζόλ και τα κολλάς στον πάτο του ενυδρείου (Σύμφωνα με το πλάνο που έχεις φτιάξει. Αν δεν μπορείς να το κάνεις τοποθέτησε το βράχο στο τζάμι και όχι πάνω στον αραγωνίτη).
Έπειτα αφήνεις να στεγνώσει και συμπληρώνεις το νερό που έχεις ήδη φτιάξει Ρίχνεις σιγά σιγά τον αραγωνίτη να πάει παντού. Ταυτόχρονα θέτεις σε λειτουργία το φίλτρο με το αντιφώσφορο και τον άνθρακα Φώτα δεν χρειάζεται να ανάβεις προς το παρόν. Μετά μπορείς να βάλεις από πάνω και τον ζωντανό βράχο.
Τα υπόλοιπα στη συνέχεια…..
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10076 seconds with 13 queries