Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-12-11, 20:07
karmann79 Ο χρήστης karmann79 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Ηγουμενίτσα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή νερο απο Ελληνικη θαλασσα;;;

καλησπέρα

σκέφτομαι να μπλεχτω και εγώ με τα αλάτια...
αυτό τον καιρό είμαι στην διαδικασία της επιμόρφωσης.

σκέφτομαι για f.o γύρω στα 200 λίτρα. κάπου πήρε το μάτι μου αναφορές για νερό από θάλασσα;;;μου φαίνεται αρκετά ιδανική σαν λύση ωστε να γλιτώσω αλάτια και α.ο μιας και μένω ηγουμενίτσα οπότε μπορώ να βρω πολυυυυ νερό. υπάρχει κάποια συγκεκριμένη αναφορά στο forum για το συγκεκριμένο θέμα;;

ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-12-11, 21:25
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Υπάρχουν αρκετές αναφορές .
Το γενικότερο συμπέρασμα είναι ότι εάν ετοιμάζεσαι για μεσογειακό δεν υπάρχει πρόβλημα , αν ετοιμάζεσαι όμως για τροπικό υπάρχει ( όσον αφορά τα αντισώματα που έχουν τα τροπικά ψαρια σε σχέση με το τι ζει στο μεσογειακο νερό)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-12-11, 22:05
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Γιατί δεν διαβάζεις λίγο για το θέμα και να πας σε μεσογειακό. Μακροπρόθεσμα θα σου έρθει και φθηνότερα.
Βουτάς καθόλου, έχεις επαφή με την θάλασσα ...εάν ναι πιστεύω πως είναι το καλύτερο.
Δες ομορφιές που έχουν φτιάξει άλλοι φίλοι εδώ μέσα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-12-11, 01:28
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

αν το πας για μεσογειακό θα σου βγει σχεδόν τσάμπα
στα τροπικά αλλάζουν και οι αλατότητες
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-12-11, 12:44
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Συμφωνω με τα παιδια με το μεσογειακο θα εχεις πλουσια επιλογη και μικρες δαπανες ενω με το αλμυρο μπαινεις σε αλλες παραμετρους. Αλλωστε θα μπορεις ευκολα να βελτιωνης συνεχως και οπτικα και υλικα το ενιδρυο σου. Διαβασε και ξεκινα ενα μεσογειακο.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-12-11, 12:44
karmann79 Ο χρήστης karmann79 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Ηγουμενίτσα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

μου αρεσει πολυ η ιδεα του μεσογειακου αλλα ειμαι ερωτευμενος με τα χρωματα απο καποια τροπικα ψαρια

καπου διαβασα (αν δεν κανω λαθος ο φιλος Πανος απο Αλεξανδρουπολη) εχει ανακατεψει μεσογειακα ψαρια με τροπικα χωρις προβληματα και βεβαια το ενυδρειο του (το 1 απο τα 100...) ειναι απιστευτο.Επισης διαβασα οτι με αλλαγες N.S.W, οχι μονο δεν αντιμετωπισαν προβληματα αλλα ειδαν βελτιωση στην συμπεριφορα και αναπτυξη τροπικων ψαριων και κοραλιων

σκεφτομαι σαν αρχη να ξεκινησω με καποιες τσιπουρες και λαβρακια που μπορω να τα βρω ανετα απο ιχθυοκαλλιεργειες καθως και οτι αλλο βρω οπως αχινους αστεριες χταποδια κλπ ωστε να στρωσω το ενυδρειο και αν ολα πανε καλα και δεν με ικανοποιει το αισθητικο αποτελεσμα ισως να αλλαξω ψαρια. πως σας φαινεται;;;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-12-11, 13:09
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

στα δικα μου ενυδρεια να διευκρινησω πως κρατησα χωριστα μεσογειακα και τροπικα ειδη....ειχα δηλαδη τοσο τροπικο οσο και μεσογειακο ενυδρειο.
μετα απο μια περιπετεια με οοντινιουμ και με προσθηκη χαλκου στο ενυδρειο....εισηγαγα μεσογειακα ειδη στο τροπικο μου...εχοντας ομως απο τη μια μερια επιγνωση του ρισκου..και απο την αλλη και σημαντικοτερη πλευρα...ειχα χαλκο μεσα που κανει πολυ επιθετικη αποπαρασιτωση.

αν καποιος θελει να αναμειξει τα 2 οικοσυστηματα να λαβει πολυ σοβαρα υποψιν οτι υπαρχει το ενδεχομενο να γυρισει τουμπα ολο το ενυδρειο του. τετοια εμπειρια εχω ζησει στο γλυκο με την καταστροφη σχεδον ενος ενυδρειου γλυκου νερου καποιου φιλου με την τοποθετηση ενος και μονο ελληνικου υδροβιου φυτου.
γιαυτο και η γνωμη μου ειναι τα 2 "οικοσυστηματα" να συντηρουνται χωριστα.

κανοντας μια αναζητηση θα δει πως αρκετοι χρησιμοποιουν θαλασσινο νερο στα τροπικα τους συστηματα....αλλα παλι εχοντας γνωση του οποιου ρισκου. μιλωντας με πιθανοτητες...σαφως και ειναι πιο δυσκολο να ερθει καποιο παρασιτο απο σκετο νερο (που θα περιεχει μονο πλαγκτον...αντε και κανα κωπηποδο-αμφιποδο) σε σχεση με την εισαγωγη ενος μεγαλυτερου μεσογειακου οργανισμου (ασπονδυλο, ψαρι, ζβ..).


τωρα η πιθανη "μολυνση" του νερου (κοντα σε πολεις, εκβολες ποταμων κ.τ.λ.) ειναι αλλο θεμα που ισως δεν επηρρεασει ψαρια αλλα θα μπορουσε να κανει ζημια στα ευαισθητα κοραλια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-12-11, 13:45
karmann79 Ο χρήστης karmann79 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Ηγουμενίτσα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις
κατανοω οτι ειναι προτιμοτερο να μην ανακατευονται διφορετικα οικοσυστηματα και οτι η ευθυνη βαραινει τον καθενα που επιχειρει να κανει κατι διαφορετικο.
οσο για τα παρασιτα (κ μη παρασιτικα νοσηματα) ο κινδυνος ειναι ο ιδιος ειτε παρεις ζωντανους οργανισμους απο τροπικες χωρες(απο πετ shop) ειτε απο μεσογιακες θαλασσες αφου σιγουρα στην φυση εχουν εκτεθει σε καποιο απο αυτα.αν καποιο νοσει,ειναι φορεας ή υγιες μονο με καραντινα το διαπιστωνεις.
τεσπα εννοειται οτι θα παω οσο πιο κοντα στα προτυπα ωστε να μην εχω μπελαδες και οταν η εμπειρια το επιτρεψει μπορει να παρω και εγω κανενα μικρο ρισκο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φυκια απο Θαλασσα;;; Θανάσης Μεσογειακό 15 21-07-06 17:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04118 seconds with 13 queries