Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-10-12, 04:05   #1
3 guppies
 
Το avatar του χρήστη Sania.Man
Sania.Man
Junior Member
Εγγραφή: 19-10-2012
Περιοχή: Patra
Μηνύματα: 4

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Sania.Man Ο χρήστης Sania.Man δεν είναι συνδεδεμένος 19-10-12, 04:05
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα. Είμαι η Σάνια. Σήμερα πήρα 3 ψαράκια guppies. Είμαι τελείως άσχετη με το θέμα αλλά πολύ θα ήθελα να μάθω πράγματα ώστε να μην ταλαιπωρηθούν τα ψαράκια και να ζήσουν όσο περισσότερο μπορούν. Το ενυδρείο είναι 20λτ. Ο κύριος στο πετ σοπ μου είπε νερό να αλλάζω το μισό κάθε 15 μέρες, μου έδωσε και μία τροφή Tropical Guppy και μου είπε να τους δίνω 1 φορά την ημέρα. Επίσης μου έδωσε ένα χάπι να το βάλω μέσα στο φίλτρο που πήρα(δεν έχω ιδέα για το τι είναι) και ένα μπλε υγρο να βάζω σε κάθε αλλαγή που λέγετε AquaSafe. Τι άλλο πρέπει να προσέξω;
Ευχαριστω!
Εμφανίσεις: 5258
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-10-12, 06:48
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Λοιπον:

1)20 λιτρα δεν κανουν για αυτα τα ψαρια! Ειναι πολυ λιγα! Τα γκαπυ θαλουν 60+ λιτρα
2)Το ενυδρειο ειναι στρωμενο? Το φιλτρο?
3)Τι φίλτρο πήρες??
4)Θερμοστάτη έχεις?
5)Αντι να βαλεις γκαπυ εγω θα σου προτεινα να το κανεις "γαριδαδικο" (δηλαδη να βαλεις γαριδες [red cherry για παραδειγμα]), αλλα για να γινει αυτο πρεπει να περιμενεις αρκετο καιρο για να στρωσει ο βηθος, το νερο κ το φιλτρο!
6)Το aqua-safe ειναι βελτωτικο νερου (αντιχλωριο) και το βαζεις σε καθε αλλαγη νερου!
7) Αλλαγες νερου, καλο θα ηταν να κανεις 30% καθε 7 ημερες!
Ποτε μην εμπιστευεσαι τον πετσοπα (κανονας no.1) ! αυτοι το μονο που θελουν ειναι να πουλησουν...δεν τους ενδιαφερει αν τα ψρια που θα παρεις ζησουν ή οχι...!

Αυταα... φιλικα παντα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-10-12, 07:14
Το avatar του χρήστη drak7family
drak7family Ο χρήστης drak7family δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Περιοχή: αγιος νικολαος κρητης
Μηνύματα: 433
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην drak7family
Προεπιλογή

σε γενικες γραμμες τα πραγματα ειναι οπως τα λεει ο μαλαουι λοβερ
μπορεις να βαλεις και ενα μονομαχο με ενα μηλοσαλιγκαρο αν θες στα 20 λιτρα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-10-12, 10:08
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Σάνια θα συμφωνήσω με αυτά που λένε τα παιδιά πιο πάνω όμως εάν μπορείς να πάρεις κάποιο μεγαλύτερο ενυδρείο θα έχεις πιο πολλές επιλογές ψαροσύνθεσης στη συνέχεια, ειδικά αν αρχίσεις να βλέπεις περισσότερες παρουσιάσεις ενυδρείων εδώ στο φόρουμ θα καταλάβεις ότι υπάρχουν εκατοντάδες ψάρια πέρα από τα γκάπις. Στις μικρές αγγελίες θα βρεις αρκετά καλές τιμές σε μεταχειρισμένα 50-60λιτρα.

Αυτό το χάπι που λες τι είναι? έτσι χύμα στο έδωσε? δεν ήταν σε κάποιο κουτάκι?
(Μήπως ήταν "χάπια" και εννοείς τα mini siporax? )
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-10-12, 10:10
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

και ο μονομαχος 40 με 50 λιτρα θελει.
αλλο να επιβιωνει ενα ψαρι και αλλο να ζει.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-10-12, 10:34
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλημέρα
Αν υπάρχει δυνατότητα να πας σε κάτι μεγαλύτερο, θα είναι το ιδανικό για όλους σας...

Αν θα πρέπει να παραμείνεις στο 20λιτρο, τότε μπορεί να γίνει ένα όμορφο γαριδάδικο.
Ενδεχομένως να έχεις συνδέσει τη λέξη ενυδρείο αποκλειστικά με ψάρια. Αλλά να ξέρεις πως οι διαστάσεις αυτές είναι αρκετά περιοριστικές για ψάρια
Συγκεκριμένα για τον μονομάχο, επειδή οι απόψεις διίστανται, καλύτερα να διαβάσεις τις διάφορες ενότητες και να κρίνεις μόνη σου

Ότι κι αν αποφασίσεις για το ενυδρείο, χρειάζεται αρκετό διάβασμα και πολλές ερωτήσεις στο φόρουμ!! (μην ανησυχείς...ο κόσμος εδώ αντέχει στις πολλές απορίες)!!!

Σ ότι αφορά τα πετ σοπ, επειδή απλά προσπαθούν να πουλήσουν, είναι καλύτερα να πηγαίνεις προετοιμασμένη (και διαβασμένη) για το τι θες να αγοράσεις, αλλιώς είναι ικανοί να σου πουλήσουν φάλαινα σε ποτήρι!!!

Απλά να ξέρεις πως απ αυτά που σου είπε, ούτε το 15νθημερο είναι απολύτως σωστό, ούτε το μια φορά την ημέρα τάισμα ισχύει απόλυτα, το χάπι ίσως να είναι μινι siporax αλλά δεν νομίζω να σου έδωσε μόνο ένα...το μπλε υγρό ήταν το μόνο σωστό

Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-10-12, 11:54
Το avatar του χρήστη Sania.Man
Sania.Man Ο χρήστης Sania.Man δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2012
Περιοχή: Patra
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Πωπω πολλές πληροφορίες. Θα μάθω σιγά σιγά. Ήδη έχω αρχίσει το διάβασμα, μεχρι τις 5.30 το πρωί χτες διάβαζα για τα guppies. Μου αρεσουν πάρα πολύ αυτά τα ψάράκια είναι πολύ χαριτωμένα. Θα αρχίσω να ψάχνω καινούργιο ενυδρείο μεγαλύτερο. Ο πετσοπας όταν πήγα και το ρώτησα για το τι ψάρι μπορεί να μπει σε ενυδρείο 20 λτ αμέσως με παρότρυνε σε guppies και μάλιστά μου είπε μέχρι και 10 θα είναι οκ. Τραγικό. Τώρα για το χάπι ήταν σε κουτάκι αλλά μου έδωσε μόνο 2 για να μην με επιβαρύνει με έξοδα από την πρώτη φορά, είπε, οπότε ακριβώς δεν ξέρω τι είναι απλά που είπε το βάζω μέσα στο φίλτρο και αυτό διαλύεται και να βάλω σε 15 μέρες και το άλλο. Θερμοστάτη δεν έχω .το φίλτρο είναι DoPhin Kf150 internal filter, για καλό μου το έδωσε.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-10-12, 12:01
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sania.Man Εμφάνιση μηνυμάτων
Πωπω πολλές πληροφορίες. Θα μάθω σιγά σιγά. Ήδη έχω αρχίσει το διάβασμα, μεχρι τις 5.30 το πρωί χτες διάβαζα για τα guppies. Μου αρεσουν πάρα πολύ αυτά τα ψάράκια είναι πολύ χαριτωμένα. Θα αρχίσω να ψάχνω καινούργιο ενυδρείο μεγαλύτερο. Ο πετσοπας όταν πήγα και το ρώτησα για το τι ψάρι μπορεί να μπει σε ενυδρείο 20 λτ αμέσως με παρότρυνε σε guppies και μάλιστά μου είπε μέχρι και 10 θα είναι οκ. Τραγικό. Τώρα για το χάπι ήταν σε κουτάκι αλλά μου έδωσε μόνο 2 για να μην με επιβαρύνει με έξοδα από την πρώτη φορά, είπε, οπότε ακριβώς δεν ξέρω τι είναι απλά που είπε το βάζω μέσα στο φίλτρο και αυτό διαλύεται και να βάλω σε 15 μέρες και το άλλο. Θερμοστάτη δεν έχω .το φίλτρο είναι DoPhin Kf150 internal filter, για καλό μου το έδωσε.
Απλά να συμπληρώσω πως επειδή "λεφτά υπάρχουν"..καλό είναι ότι κάνεις, να το κάνεις μετά από μελέτη, γιατί να μην γεμίσεις μια αποθήκη με άχρηστα αντικείμενα
Τι εννοώ:
Πρώτα αποφάσισε σε τι ενυδρείο θα πας και μετά δες τι πράγματα μπορείς να αξιοποιήσεις από αυτά που ήδη έχεις
Πχ το φίλτρο σου, αν πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο, θα είναι μικρό. ¶ρα χρειάζεσαι νέο
Εφόσον δεν έχεις θερμοστάτη, μην αγοράσεις ακόμη, πριν αποφασίσεις για πόσα λίτρα θα τον χρειαστείς
Αν έχεις θερμόμετρο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ίδιο στο νέο ενυδρείο κλπ
Στις ενότητες των αρχαρίων υπάρχουν κατάλογοι με τα απαραίτητα και με τα προαιρετικά

Αυτό με το χάπι πάντως...ακόμη δεν το έχω καταλάβει!
Μήπως είναι χάπι εγκυμοσύνης, για να μην γεμίσεις γκαπάκια???
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-10-12, 12:16
Το avatar του χρήστη Sania.Man
Sania.Man Ο χρήστης Sania.Man δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2012
Περιοχή: Patra
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας καταρχήν. Το χάπι από φωτογραφίες που είδα πρέπει να είναι το mini siporax(το οποίο ακόμα δεν έχω καταλάβει που χρησιμεύει. Τώρα επειδή γενικά ενδιαφερόμουν για μεγαλύτερο ενυδρείο σκέφτομαι ένα στα 90λτ. Όμως ήθελα να ρωτήσω κάτι(σίγουρα θα με περνάτε για χαζή) αν είναι 90 λίτρα πρέπει να αλλάζω πάλι το νερό τόσο συχνά΄ή υπάρχει κάποιος μηχανισμός ανανέωσης νερού?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-10-12, 12:31
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για το "χαπι", αν ειναι siporax mini, ειναι αληθεια οτι εχεις μονο 2 μεσα?
Πρεπει να βαλεις οσο πιο πολυ μπορεις παντως, οσο χωραει. Η δουλεια που κανει το συγκεκριμενο, το οποιο ειναι το βιολογικο υλικο του φιλτρου σου, ειναι να μετατρεπει τα περιττωματα ψαριων, χαλασμενη τροφη που μενει στον πατο, τους επιβλαβεις ρυπους δηλαδη σε μορφη μη βλαβερη για τα ψαρακια σου. Διαβασε τα υπομνηματα των αρχαριων και θα καταλαβεις σχετικα. Οτι χρειαστεις, εδω ειμαστε παντα.

Χαζη δεν σε περναει κανενας, κανενας δεν ηξερε τιποτα πριν αρχισει να ασχολειται. Αλλα ναι, οι αλλαγες (με αρχικο "κανονα" 30% ανα εβδομαδα) ειναι απαραιτητες σε οποιοδηποτε ενυδρειο, ασχετα με τον ογκο του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-10-12, 13:16
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Το χαπι μαλλον ειναι καποιο ειδος βακτηριων για να στρωθει το φιλτρο(το αν δουλευουν δεν το γνωριζω).
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-10-12, 13:56
Το avatar του χρήστη Sania.Man
Sania.Man Ο χρήστης Sania.Man δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2012
Περιοχή: Patra
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Και κάτι ακόμα βρε παιδία διάβασα για το αλάτι. Λένε ότι είναι καλό να ρίχνουμε λίγο μέσα στο ενυδρείο με τα gyppies ισχύει? Αν ναι πόσο να ρίξω σε ενυδρείο 20 λτ?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-10-12, 15:04
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

για αρχή ξεχνα τα αυτα...μείνε με τα γκάπυ σου στο 20λιτρο..εγώ προς το παρόν δεν θα σου πω να πάρεις αλλο...πρόεχει να ΣΤΡΩΣΕΙΣ το φιλτρο σου..για να το κάνεις θα βάλλεις μια ωραιότατη αγγελία για μπόλι(μπορεις να διαβάσεις τι ειναι μπόλι στην κατηγορία ΑΡΧΑΡΙΟΙ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ)...μιας και εχεις ηδη τα ψαρακια μεσα προεχει να εχεις στρωμένο φίλτρο..προς το παρόν αλλαγες καθε 2 μερες το 20% και θα ρίχνεις αυτο το μπλε ''ζουμι'' το οποιο λέγεται αντιχλώριο ....τροφή 2 φορες τη μερα απο λίγο (πρωι βραδυ) φωτα ανοιχτα 8 ωρες....ΜΗΝ βάλλεις αλλα ψάρια...και οταν ερθει η ώρα..και ψαρια θα αλλάξεις και ενυδρείο.....α..ξεχνα και το αλάτι..προς το παρόν δεν το χρειάζεσαι....και βρες ενα θερμοστάτη.. υπαρχουν και στις αγγελίες ....με max 50w εισαι οκ..ρυθμιση στους 26..(αν και προς το παρόν η θερμοκρασία σου δεν πρεπει να πέφτει κατω απο 23 !!!)
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-10-12, 17:17
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sania.Man Εμφάνιση μηνυμάτων
Και κάτι ακόμα βρε παιδία διάβασα για το αλάτι. Λένε ότι είναι καλό να ρίχνουμε λίγο μέσα στο ενυδρείο με τα gyppies ισχύει? Αν ναι πόσο να ρίξω σε ενυδρείο 20 λτ?
καποια στιγμη ολα τα ζοωτοκα θελουν το αλατακι τους.αλλα θελουν αλατι τυροκομιας η ενυδρειακο.να μην εχει υποστει χημικη επεξεργασια.μετα ομως θα αφαλατωσεις σιγα σιγα με τις αλλαγες.αν αφαλατωσεις αποτομα θα τα βρεις ολα ανασκελα.οποτε μην βιαζεσαι για αλατια αυτη τη στιγμη.
ξεκινα σωστα.στρωσε το ενυδρειο σου.
διαβασε.
κανε σωστες μετρησεις.
μετρα και το νερο της βρυσης σου να δεις ποσο συμβατο ειναι με τα ψαρια που θελεις.
και μην πας για αλλη αγορα στα τυφλα.
οι περισοτεροι απο μας σαν εσενα την εχουμε πατησει στην αρχη.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-10-12, 18:04
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

μην τρελαινεσαι!

οπως ειπε ο platy!

φροντισε να τα εχεις καλα στο 20λιτρο για την ωρα!

μετα ή θα παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο,ή θα βαλεις γαριδουλες,σαλιγκαρακια!

για μονομαχο,το ξεχνας απο τωρα!


καλη συνεχεια και καλο ΔΙΑΒΑΣΜΑ!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Guppies george1995 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 07-06-11 15:28
guppies με...??? ΗΛΙΑΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 13 22-11-10 10:23
guppies και γαριδες cpapakon Ζωοτόκα 5 15-10-09 21:37
Απορία για Guppies nkarytia Ζωοτόκα 10 25-09-09 17:21
Guppies zissis Αρχάριοι γλυκού νερού 8 13-01-09 11:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05704 seconds with 13 queries