Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-16, 23:07
Ευριπίδης Λάρισα Ο χρήστης Ευριπίδης Λάρισα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2015
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή επιλογη 2ου φιλτρου στο ενυδρειο

Στο 120άρι του καρφουρ που έχω, έχει το ενσωματωμένο φίλτρο στο τζάμι το οποίο λειτουργώ με κυκλοφορητή 580 λίτρα/ώρα, μπλε σφουγγάρι 1΄λίτρο κεραμικό δακτυλίδι.Δεν είμαι πολύ ικανοποίμενος και θέλω να βάλω ένα 2ο φίλτρο.]Λόγω στενών οικονομικών έχω καταλήξει στα εσωτερικά u3 ή elite jet flow 150 αλλά κλείνω περισσότερο στο εξωτερικό http://www.aquavivere.gr/eksoplismos...tro-sun-hw603b στο οποίο θα βάλω υλικά αλλά με προβληματίζει ότι είναι οριακά στα 400 l/h΄βέβαια όπως είπα θα έχω 2 φίλτρα .Έχω στο ενυδρείο (φυτεμένο) 1 χαρέμι γκάπυ 1 χαρέμι μολυ και ένα χαρέμι ξυφοφόρους με 5 νεογέννητα.
Ποιο πιστεύεται θα κάνει καλύτερη δουλειά ;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-16, 00:47
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Εγω θα σου ελεγα αν πας για αγορα εξ.φιλτρου που στο συνιστω, να πας σε κατι μεγαλυτερο και εξισου οικονομικο οπως αυτο:http://www.igna.gr/index.php/eshop/f...-302-detail.Το εχω 9 μηνες τωρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης εντελως αθορυβο,πολυ καλη ροη, μπολικος χωρος για υλικα πιστευω ανετα υποστηριζει το ενυδρειο σου απο μονο του και δεν ξεφευγει στην τιμηΕπισης λεει καταναλωση 18w αλλα το μετρησα κι ειναι 13!!
Παρε κι αλλες γνωμες κι αποφασιζεις
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-01-16, 01:11
Ευριπίδης Λάρισα Ο χρήστης Ευριπίδης Λάρισα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2015
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

το είδα και αυτό και το έχω βρει και σε καλύτερη τιμή άλλα φοβάμαι μήπως είναι πολύ δυνατό και ακατάλληλο λόγω των 1000 l/h .Αν μπορείς να μου πεις γιατί δεν ξέρω και πολλά από εξωτερικά φίλτρα ρυθμίζει κάπως η ροή;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-01-16, 02:13
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Κι εγω τι να πω που το χω σε 60 λιτροΝαι η ροη ρυθμιζεται αλλα για το δικο σου ενυδρειο πιστεψε με δεν θα χρειαστει.Αλλωστε η ονομαστικη ροη δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικη οταν το φιλτρο γεμισει με υλικα να υπολογιζεις ενα 30% κατω..Οποτε θα εισαι μια χαρα και να ξερεις κερδισμενος θα βγεις με ενα μεγαλυτερο φιλτρο μακροπροθεσμαΕλπιζω να βοηθησα!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-01-16, 10:16
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Βαλε ενα μεγαλύτερο φιλτρο οπως σου λεει παραπάνω ο φιλος δεν θα το μετανιώσεις... εγω στη θεση σου αυτο θα εκανα και με μια σπάτουλα μεταλικη για τζάμια θα εβγαζα το εσωτερικο ωστε να εχω ολη τη γυάλα για εκμετάλλευση και διάκοσμο... εμενα δεν μου αρεσει να φαίνεται αυτο το κουτι μεσα στο χώρο... αυτο θα το εκανα εγω βέβαια....
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-01-16, 10:35
Ευριπίδης Λάρισα Ο χρήστης Ευριπίδης Λάρισα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2015
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Πιστεύω πως όντως θα επιλέξω το εξωτερικό .Επειδή το ενυδρείο είναι σχετικά παλιό πριν το στήσω είχα προσπαθήσει να βγάλω το αντιαισθητικό φιλτροκούτι χωρίς να το ζορίσω και πολύ φοβούμενος μην κάνω ζημία στο τζάμι.Έτσι όπως είναι στημένο αν το ξαναπροσπαθήσω με σπάτουλα θα υπάρξει λες πρόβλημα να γεμίσει το ενυδρείο με σκουπίδια δλδ σιλικόνες και τέτοια ; (συγνώμη αν η ερώτηση μου είναι χαζή)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-01-16, 10:43
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

μην το σκέφτεσαι καν... αν μπορείς να το προσθέσεις θα κάνεις την ζωη σου πολυ ποιο εύκολη και των ψαριών σου πολύ καλύτερη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-01-16, 11:06
Ευριπίδης Λάρισα Ο χρήστης Ευριπίδης Λάρισα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2015
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 75
Exclamation

Βρηκα το sunsun 504a 48 ευρώ πως το βλέπετε? και αν και ξεφεύγει από τα λεφτά που μπορώ να δωσω πιστεύω είναι καλη λύση και αν μπορέσω να κάνω κάτι με το κουτί του φίλτρου θα είναι καλή αναβάθμιση.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-01-16, 11:20
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευριπίδης Λάρισα Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρηκα το sunsun 504a 48 ευρώ πως το βλέπετε? και αν και ξεφεύγει από τα λεφτά που μπορώ να δωσω πιστεύω είναι καλη λύση και αν μπορέσω να κάνω κάτι με το κουτί του φίλτρου θα είναι καλή αναβάθμιση.
Το φιλτρο που λες δειχνει περιπου ιδιο με το hw302 στα χαρακτηριστικα αλλα αν καταλαβα καλα εχει την αντλια μεσα στο ενυδρειο στη σειρα στον σωληνα εισαγωγης..Δηλαδη θα φαινεται η αντλια μεσα,(εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει) τωρα ποσο μεγαλη ειναι δεν καταλαβαινω απ τις φωτο αλλα και ως προς την λειτουργικοτητα εχω ενδοιασμους αλλα ας σου πει και καποιος αλλος αν γνωριζει..Σε αυτη την τιμη που λες υπολογισες τα μεταφορικα ποσο θα ειναι;;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-01-16, 11:33
Ευριπίδης Λάρισα Ο χρήστης Ευριπίδης Λάρισα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2015
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Λίγο που το εψαξα ή αντλία κουμπωνει πάνω στο φίλτρο και έξω στην μεριά που δεν φαίνεται στην φωτό ,τα μεταφορικά γύρω στα 4 ευρώ
-------------------------
Βιαστικα να απαντήσω έχεις δίκιο για την σύνδεση.Αν ξέρει κάποιος ας μου πει κατά πόσο είναι καλό ή όχι αυτό δλδ λειτουργικό

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ευριπίδης Λάρισα : 27-01-16 στις 11:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-01-16, 12:05
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Δες αυτο:
http://www.petsupermarket.gr/8223/%C...in-as2210.html

Και αυτο:
http://www.petsupermarket.gr/8732/%C...%BF-850lh.html

Αλλο ενα:
http://www.igna.gr/index.php/eshop/f...1000l-h-detail

Το κουτι φευγει πολυ ευκολα αρκει να προσεξεις μονο μην χαραξεις το τζάμι...
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-01-16, 12:11
Ευριπίδης Λάρισα Ο χρήστης Ευριπίδης Λάρισα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2015
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Θα το δοκίμασω για το κουτί.Το είδα αυτό το φίλτρο πολύ καλό αλλά ξεφεύγει πολύ στα λεφτά δλδ και τα 50 ¤ θα είναι υπέρβαση. Ευχαριστώ πάντως περιμένω προτάσεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιλογη φιλτρου Giorgos_89 Αρχάριοι γλυκού νερού 10 24-12-15 17:05
Επιλογη φιλτρου Red crystal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 26 18-06-10 13:10
επιλογη φιλτρου gogos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 06-04-08 10:04
ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ Μικρος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 02-07-07 00:46
ΕΠΙΛΟΓΗ ΦΙΛΤΡΟΥ griffin_23 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 02-02-04 02:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05084 seconds with 13 queries