Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-07-03, 19:55
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή Θολό νερό μετά απο αλλαγή

Οσον αφορά το CO2 στο νερό της βρύσης: μετά από κάθε αλλαγή νερού(απο 15-30%),(χώρια οτι έχω bacterial bloom-ή algae bloom) γιατί δεν αλλάζει η ένδειξη του μετρητή διοξειδίου που έχω μόνιμα στο νερό, κατα τη γνώμη σου;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-07-03, 21:28
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Τάσο, αυτό με το bloom τι εννοείς; Όταν κάνω εγώ μεγάλες αλλαγές 50% και απόγευμα για αρκετή ώρα βλέπω άπειρες μικρούτσικες φυσαλίδες να ανεβαίνουν, θα μπορούσες να το πεις και θολούρα. Το εξηγώ απο την υποροξυγόνοση του νερού απο την αναδευση, το οποίο ήταν ήδη στα όροια του κορεσμού.
Μετράς ΚΗ/pH να δεις πόσο πραγματικά CO2 έχεις;

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-07-03, 03:51
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Η παγιδευση διοξειδιου στις σωληνωσεις δεν συνανταται παντου, ή παντα. Εξαρταται απο το δικτυο καθε περιοχης, και καθε σπιτιου, και απ'το ποσο νερο κυκλοφορει. Μπορει Τασο απλως να μην εχεις - μετρηση pH του νερου της βρυσης αμεσως μολις βγει, και μετα απο 24 ωρες θα στο δειξει.
Ειναι bacteria bloom, algae bloom ή απλως υπεροξυγονωμενο νερο αυτο που βλεπεις?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-07-03, 19:41
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Υπεροξυγονομένο αποκλείεται γιατί θολώνει μισή μέρα μετά την αλλαγή νερού και ξεθολώνει 1-2 μερες μετά ανάλογα το μέγεθος της αλλαγής νερού. Η παρουσία της UV καλυτέρεψε λίγο την κατάσταση όσον αφορά τη διάρκεια και συχνότητα εμφάνισης του φαινομένου .Εκτός της θολούρας μερικές φορές έχω αυξημένες μετρήσεις(πρώτη σκάλα) νιτρωδών και αμμωνίας Μάλιστα την πρώτη φορά με έπιασε στον ύπνο και έχασα έναν alencuer 8 εκατ. Το νερό το αλλάζω με την προβλεπόμενη διαδικασία,και οι αλλαγές στα άλλα ενυδρεία δεν μου προκαλούν πρόβλημα Φίλτρο εξωτερικό (ehiem ecco το μεγαλύτερο)με iporax και substrat ,πολλά φυτά με καλή ανάπτυξη στο 250 λιτρο ενυδρείο.Οταν συμβαίνει βάζω αεραντλία για να αποφύγω το gasping των ψαριών στο οποίο καταλήγει η όλη κατάσταση
Καμιά ιδέα;Εγώ για bacterial bloom το βλέπω(και λόγω της κατανάλωσης οξυγόνου),αλλά δεν ξέρω τί να κάνω για το αποφύγω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-07-03, 20:06
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Τάσο, καταρχήν μήπως είναι καλύτερο να άνοιγες νέο θέμα;

Αυτό που λές είναι σήγουρα βακτηριακό bloom, γιατί άραγε συμβαίνει μόνο κατά τις αλλαγές νερού;
Το βιολογικό σου φίλτρο βρίσκεται σε οριακή κατάσταση; Μήπως έχεις ελάχιστο οξυγόνο; Μήπως το νερό που βάζεις έχει αρκετό χλώριο; Ρίχνεις νερό απο την βρύση ή το αποχλοριόνεις πρώτα;
Σίγουρα υπάρχουν και άλλα ΄"μήπως" αν σκεφτείς λίγο ακόμα....

Εχεις κάπου κάποια περιγραφή του ενυδρείου σου;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-07-03, 21:18
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Eύλογες οι απορίες σου Γίωργο,αλλά το χλώριο το ελέγχω(δεν το μετράω αλλά τα άλλα ενυδρεία δεν έχουν πρόβλημα,βάζω 2-3πλασια ποσότητα αντιχλωρίου από τότε που το έπαθα αυτό).Οξυγόνο θελω να πιστεύω οτι έχω γιατί τα ψάρια αναπνέουν κανονικά(αν και η θερμοκρασιά τώρα είναι στους 32-33 λόγω ζέστης,και τα φυτά μεγαλώνουν κανονικά!-ήσχεδόν κανονικά )
Από βιολογία,πιστεύω οτί είμαι καλυμένος-εμπειρικά πάντα .Σκέφτηκα δε να αλλάξω μέρος του substrat, αλλά φοβάμαι λόγω της κατάστασης.Το σίγουρο είναι οτι έχω μικρή κυκλοφορία νερού(το 2235 δεν αποδίδει όσο γράφει προφανώς)και είναι θέμα χρόνου να βάλω μια επιπλέον αντλία με 600l/h(έφτασε απο Γερμανία στη θεσσαλονίκη)μήπως και εξαφανίσω τυχόν νεκρές περιοχές στο ενδρείο που προκαλούν ανισορροπία με την αλλαγή νερού(λιγο σενάριο επιστημονικής φαντασίας βέβαια )
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-07-03, 22:16
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Tασο, λές ότι το ενυδρείο σου είναι πυκνο-φυτεμένο.
Λες ποιό πάνω gasping, δηλ. έλειψη οξυγόνου.

Φυτεμένο, με αρκετό φωτίσμο και CO2, καλή ανάπτηξη φυτών λογικά θα έπρεπαι να έχει κορεσμό οξυγόνου.

Σε άλα σημεία βλέπω γράφεις ότι δοκίμασες διάφορα αντιαλγικά. Αυτά φημίζονται για τις διαταράξεις βιολογικής ισοροποίας. (και σινήθως μόνο για αυτό..)

Σε ένα πυκνο-φυτεμένο ενυδρείο λογικά μικρές ποσότητες αμμωνίας-νιτρικών θα έπερεπε να εξαφανίζονται στην στιγμή απο τα ίδια τα φυτά!!!

Αν έχεις αρκετές παγίδες στάσιμων νερών με ανάπτυξη αναερώβιων, διαμιουργούν διαφορα τοξικά, ίσως με το ανακάτεμα της αλλαγής..... λίγο τραβιγμένο το βλέπω...

Μήπως να δοκίμαζες μια ποιό γενέα αλλαγή νερού πχ 90% ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-07-03, 13:49
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μολις ειδα και το παλιοτερο ποστ σου http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=800 για το ιδιο προβλημα. Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι οταν κανεις αλλαγες νερου στα άλλα ενυδρεια δεν υπαρχει προβλημα...
Πριν αρχισουμε να μαντευουμε στα τυφλά, μπορεις να κανεις ολες τις μετρησεις (pH, KH, GH, αμμωνια, NO2, NO3) στο νερο της βρυσης , στο νερο του ενυδρειου που εχει το προβλημα, καθως και στο νερο ενος ενυδρειου που ΔΕΝ εχει προβλημα?
Και μια περιγραφη οσο πιο λεπτομερη του ενυδρειου με το προβλημα? (διαστασεις, τι και ποσο φως, τι και ποσα φυτα, τι και ποσα ψαρια, τι υποστρωμα χρησιμοποιεις, διακοσμητικα - ψευτικα η μη, υλικα μεσα στο φιλτρο, λιπασματα, και αν βαζεις η εβαζες τιποτα φαρμακα μεσα).
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-07-03, 23:23
Maria Ο χρήστης Maria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Εχεις substrat και στα φίλτρα που "τρέχουν" στα άλλα ενυδρεία;
__________________
MaREIANi
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-07-03, 23:48
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Μήπως μετά την αλλαγή νερού προσθέτεις λίπασμα?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-07-03, 23:14
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Γεία σας παιδιά .περίμενα να εξομαλυνθούν λίγο οι συνθήκες στο επίμαχο ενυδρείο για να κάνω μετρήσεις.Έχουμε λοιπόν τα ακόλουθα:νερό βρύσης gh=9,kh=4,ph=7,6,NO2=0 NH3=0,NO3 θα σας πώ μετά./ενυδρείο καταστροφής:gh=8,5 kh=3,4 ph=6,5-7,6.Tα αζωτούχα ομοίως με βρύσης.Το ενυδρείο είναι 220-230 λίτρα με μήκος 1,10 αν αφαιρέσεις υπόστρωμα ξύλα και φυτά!Λειτουργεί για πάνω από 2 χρόνια με την διακόσμηση που έχει τώρα(πάρα πολλά φυτά ,πέτρες διακοσμητικές για ενυδρεία και από τον κήπο,ξύλο για ενυδρείο το οποίο καλύπτει όμως και μια επιφάνεια 2,5 παλάμες,υπόστρωμα 2-3 δάκτυλα απο άμμο ποταμίσια και μίγμα χαλικιού 2-4 mm διαμέτρου ποταμίσιο και λάβα ,τοίχος της JUWEL για την πλάτη.5 δίσκους{2 των 12 εκατ,2 των 8 εκατ, και ένας των 5 εκατ}ζεύγος anacara anomala,10 καρδιναλιους 2 SAE, τρία άγκιστρους και έναν μονομάχο).Το ecco/ehiem το 2235 για φίλτρο έναν κυκλοφοπητή ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ,600l/h γιατί ο άλλος τα είχε παίξει!,και θερμοκρασία 29-30 συνήθως αλλά τώρα μέχρι και 33 λόγω καύσωνα .Λόγω προβλήματος και με την bearded άλγη άρχισα τον τελευταίο μήνα περίπου λίπανση με PMDD με προτροπή και του Μάνθου.Δεν μπορώ να πώ οτί είδα και διαφορά πάντως .CO2 προσπαθώ εδώ και μήνες με τη μαγιά,αλλά για διάφορους λόγους δεν το έχω ρεγουλάρει ακόμα(γιαυτό και τα σκαμπανευάσματα στο ph )Δεν έχει μπεί μαγιά μέσα στο ενυδρείο,σίγουρο αυτό.-Η λίπανση με το pmdd γίνεται καθημερινά και ανεξάρτητα από αλλαγές νερου Τώρα πάμε στα NO3.Το καινούριο τεστ της SERA μου δείχνει μηδέν. Της tetra 12,5
Για PO4 το καινούριο τεστ της NUTRAFIN μου δείχνει μηδέν σε όλα τα ενυδρεία ,ακόμα και σε αυτό που εκτρέφω τις αρτέμιες και δεν αλλάζω νερό Περιμένω να αγοράσω καινουρια τεστ μπας και βγάλω καμια άκρη καθώς και μανόμετρο της aquaristic.net για μπουκάλα διοξειδίου-έλεος πια Το πρόβλημα με τη θολούρα το εμφάνισε από το γενάρη και μετά δηλαδή από τότε που εγκατέστησα τους δίσκους και άρχισα τις συχνές αλλαγές νερου.Επιπλέον η άλγη επιμένει παρότι δεν προλαβαίνω να κουρεύω τα φυτά(κάθε βδομάδα περίπου).Τέλος έκανα αλλαγή 25 λίτρα σήμερα και άρχισε να θολώνει πάλι αλλά φαντάζομαι πως έβαλε το χεράκι του και ο καινούριος κυκλοφορητής Ελπίζω να μην σας κούρασα-κάθε γνώμη καλοδεχούμενη.Ευχαριστώ προκαταβολικά
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-07-03, 01:11
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Στη περιοχή που μένω το νερό ειναι απαίσιο όχι μόνον απο μετρήσες
αλλα το καταλαβαίνεις αμέσως πίνοντας το και μόνο.
Δεν μπορουσα να το χρησιμοποιήσω στο ενυδρείο μου με αποτέλεσμα να βρίσκω απο αλλού νερό.
Μία πρόταση
Γιατί δεν δοκιμάζεις να βάλεις απο αλλού νερό!
Εχεις να χάσεις τίποτε?
Αν βάλεις νερό απο αλλού τουλάχιστον θα ξέρεις αν η αιτία
προέρχεται απο το νερό της βρύσης ή αν θα πρέπει να ψάξεις την αιτία αποκλειστικά στο ενυδρείο.
Τουλάχιστον μια μια οι περιπτώσεις να εξαλείφονται.
ΥΓ.
Βρέ...... μπας και έχεις κανέναν μπαγάσα ανιψιό και σούριξε τίποτε μέσα στο ενυδρείο?
Αυτό το λέω σαν παθών.
Απότι βλέπεις το ενδιαφέρον μας παραμένει αμείωτο μέχρι να λυθεί το πρόβλημά σου.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-07-03, 02:44
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Lasal, o Tasos γράφει αλλού ότι έχει και άλλα ενυδρεία χωρίς παρόμοιο πρόβλημα. Τίποτα βέβαια δεν είναι απίθανο!!!

Τάσο, πρίν τον Γενάρη που λες ότι εμφανίσθηκε, θυμάσαι να είχες προσθέσει ή αλλάξει κάτι; Τα ΝΟ3 που μετράς προέρχονται από ΚΝΟ3;
Σίγουρα έχεις κάτι που ενοχλεί τα νιτρο-βακτηρίδια σου και πιθανόν και τα ψάρια σου.
Το πρόβλημα με την άλγη έρχεται δεύτερο προς το παρόν, αν θέλεις άνοιξε αργότερα νέο θέμα, αφού στύσεις το CO2.

Θα αναφέρω μερικές γενικές περιπτώσεις, αν διαφωνείτε σε κάτι εδώ είμαστε!

1. Κάτι λες για ένα ξύλο. Μήπως αυτό άρχισε να κάνει ‘παγίδες’; Είναι εύκολο να μετακομίσει για λίγο;
2. Μπορείς να βάλεις κάπου αλλού τα ψαράκια σου, να καθαρίσεις/απολυμάνεις τα πάντα και να το ξεκινήσεις από την αρχή;
3. Αν όχι, αλλαγές νερού καθημερινά, ξεκινώντας με μικρές ποσότητες και φτάνοντας μέχρι 70-90%, ταυτόχρονα βαθύ καθάρισμα του πάτου. Λογικά τα φυτά σου θα πρέπει να εξαφανίζουν μικρές ποσότητες αμμωνίας και νιτρικών. Αν έχεις κάτι που εμποδίζει τα βακτήρια λογικά θα καθαρίσει.
4. Εκτός από αντιχλωριακό, προς το παρόν σταματάς να ρίχνεις οτιδήποτε άλλο (πχ λιπάσματα). Για την άλγη μπορείς να κόβεις τα φουντωμένα σημεία και να μειώσεις προσωρινά τον φωτισμό. Καλό είναι να βρεις κάποιο ενδιάμεσο δοχείο, να αποχλωριόνεις πρώτα το νερό και μετά να πέφτει μέσα.

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-07-03, 10:07
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George-A
Καλό είναι να βρεις κάποιο ενδιάμεσο δοχείο, να αποχλωριόνεις πρώτα το νερό και μετά να πέφτει μέσα.

Αυτο και εγώ το θεωρώ πάρα πολύ σημαντικό . Είναι ορισμένοι που ρίχνουν πρώτα το νερό και μετά το αντιχλωριο , έτσι το χλώριο που έχει το νερό καταστρέφει ένα μέρος των βακτηριδίων ( αναλόγως με την περιεκτικότητα του νερού της βρύσης σε χλώριο ) .
Εάν κάνεις έτσι τις αλλαγές σου , στο συγκεκριμένο ενυδρείο που εχει άλλες παραμέτρους , μια μείωση των βακτηριδίων μπορεί να έχει το αποτέλεσμα που περιγράφεις .
Όντως μας έχει προξενήσει μεγάλο ενδιαφέρον η περίπτωση αυτού του ενυδρείου .
Εν αναμονή λοιπόν .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-07-03, 23:34
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Εμένα να δείτε ενδιαφέρον Το νερό το έριχνα παλιότερα από τη βρύση,και λόγω του προβλήματος το αποχλωριώνω με aqua vital σε κουβά,αλλά τίποτα.Θα δοκιμάσω να μετακιμήσω το ξύλο μπάς............
Να μετακομίσω τα ψάρια χλωμό προς το παρόν-θα το αφήσω σαν τελευταία λύση
Θα δοκιμάσω να ρίξω νερό από άλλη πηγή,ή από RO.
Και βλέπουμε.......
Ευχαριστώ όλους.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-08-03, 21:05
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Προς το παρόν παω κάπως καλά .Αλλάζω καθε μερα από δό κουβάδες νερό και δεν έχω πιά θόλωμα .Μήπως έπαιξε ρόλο και ο καινούριος κυκλοφορητής που του έβαλα(600l/h),δεν ξέρω .Πιθανό παντως γιατί δοκίμασα και παλιότερα καθημερινες αλλαγές χωρίς αποτέλεσμα!Στον κυκλοφορητή προσάρμοσα και ένα μικρό κομμάτι υαλοβάμβακα.το οποίο έγινε καφέ βέβαια,αλλά η θολούρα δεν ήταν από ορατά σωματίδια για να είναι αυτό η αιτία .Θα ενημερώνω για τις νεες εξελίξεις το φιλοακουαριστικό κοινό
Ευχαριστώ και παλι για τη βοήθεια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-08-03, 19:43
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Οι νέες εξελίξεις ήρθαν πιο γρήγορα από ότι περίμενα!!Μετά από αλλαγή τριάμιση κουβάδων νερού,σήμερα το πρωί, το νερό έχει πάλι το γνωστό θολό χρώμα Αμμωνία και νιτρώδη μηδέν,αλλά το οξυγόνο πρέπει να έχει πεσει λίγο γιατί τα ψάρια λαχάνιασαν ελαφρώς Σε απόσταση 1,10 όσο δηλ. το μήκος ενυδρείου, δεν φαίνονται με ευκρίνεια τα αντικείμενα .Στο τέλος θα μειώσω μου φαίνεται τις αλλαγές νερου,θα πάρω ένα καλό τέστ νιτρικών και φωσφορικών και διατηρώ την ποιότητα του νερου ελέγχοντας την τροφή και την ανάπτυξη των φυτών!Πώς σας φαίνεται η ιδέα;Δεν μπορώ άλλο αυτή την κατάσταση,το ενυδρείο είναι τις μισές μέρες θολό
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-08-03, 23:42
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Εκτός από νερό τι άλλο έβαλες μέχρι την στιγμή που θόλωσε το νερό(αναλυτικά).
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-08-03, 19:05
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Αντιχλώριο(aqua vital conditioner) και φυσικά τροφή για τα ψάρια
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-08-03, 09:56
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή Βιολογικό υλικό EHFISUBSTRAT

Μέσα στο φίλτρο σου έχεις βιολογικό υλικό EHFISUBSTRAT της Eheim. Το υλικό αυτό - όπως υποστηρίζουν διάφοροι χομπιστες πρεπει να ανανεώνεται διότι χάνει την δυνατότητα του ως βιολογικό υλικο. Η πληροφορία αυτη ελέγχεται για την εγκυρότητα της διότι είναι εμπειρική από διαφορους χρήστες.
Παντως αν ειναι ετσι τότε πιθανον να εισαι οριακα όσον αφορά την βιολογια σου μεσα στο ενυδρείο και η παραμικρή αλλαγη συνθηκών να προκαλει bacteria bloom. Εγώ θα έβαζα και ένα δεύτερο φίλτρο για να δώ αν με τις αλλαγες νερου θα είχα το ίδιο προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-08-03, 18:22
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ωπα, να ηρεμησουμε λιγο με τις υποθεσεις.
Υπαρχουν (θεωρητικα) δυο λογοι που συμβαινουν bacterial blooms.
Ο ενας, λογω αυξησης αμμωνιας (ειτε σε καινουργια ενυδρεια που πεφτουν πολλα ψαρια μαζι, ειτε λογω θανατου καποιου ψαριου που δεν το πηραμε χαμπαρι κλπ) και παιρνουν τ'απανω τους τα "καλα" βακτηριδια, και αυξανονται παρα πολυ εως οτου εξισοροπηθουν απο μονα τους. Αυτο στη θεωρια, γιατι στην πραξη , ο χρονος που θελουν τα βακτηριδια να πολλαπλασιαστουν (ενα με δυο 24ωρα) τοσο πολυ ειναι πολυ μεγαλυτερος απο την σχεδον αμεση εκρηξη που βλεπουμε.
Ο δευτερος και πιθανοτερος, ειναι γρηγορη αναπτυξη αλλων βακτηριδιων (ετεροτροφικων), τα οποια πολλαπλασιαζονται πολυ γρηγορα (διπλασιαση καθε μιση ωρα) αν βρουν καταλληλες συνθηκες:
Αναταραξη του βυθου στον οποιο ηταν κρυμμενα πολλα οργανικα και απελευθερωση τους στη στηλη του νερου. Πολλα οργανικα - βλεπω οτι εχεις αρκετα ψαρια... μηπως ταιζεις πολυ και καθονται κατω οργανικα, τα οποια αναταρασσονται με τις αλλαγες?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos
!Στον κυκλοφορητή προσάρμοσα και ένα μικρό κομμάτι υαλοβάμβακα.το οποίο έγινε καφέ βέβαια,αλλά η θολούρα δεν ήταν από ορατά σωματίδια για να είναι αυτό η αιτία
Σε ποση ωρα εγινε καφε ο υαλοβαμβακας?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-08-03, 18:38
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Τόλη,η υπόθεσή σου μοιάζει να ταιριάζει περισσότερο στην περίπτωσή μου .Δεν πολυγνώριζα όμως οτί τα βακτήρια βιοαποικοδομητές χωρίζονται στις παραπάνω κατηγορίες και συμπεριφέρονται τόσο διαφορετικά(χρόνοι πολλ/σμού) .Το οτί το΄φαινόμενο συμπίπτει με την εισαγωγή των δίσκων μέσα στο ενυδρείο και το σίγουρα αρκετό τάισμα(είμαι και μερακλής) δείχνει προς την κατεύθυνση που περιγράφεις .Αυτα ου με προβληματίζοθνβαια είναι α)όταν διέκοψα το τάισμα των ψαριών για μια βδομάδα δεν είδα αποτέλεσμα,β)τα πολλά φυτά μεσα στο υπόστρωμα τί κάνουν(βγάζω και μιά σακούλα φυτομάζα στις δέκα μέρες και γ) ρίχνω το νερό προσεκτικά πανω στον κυκλοφορητή ωστε να μην ανακατεύει το βυθό ,όπως έκανε όταν το έριχνα κατευθέίαν από τη βρύση παλιότερα!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-08-03, 20:19
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Καλό θα ήταν να κανείς έναν γενικό καθαρισμό και συμμάζεμα του ενυδρείου :
Α)Πλύσιμο του φίλτρου και των σωληνώσεων ώστε το φίλτρο να αποδίδει στο μέγιστο
Β)πλύσιμο του Substrat με νερό του ενυδρείου και σταδιακή αντικατάσταση του.
Γ)Κόψιμο η ζωντανές τροφές και τα ζαρζαβατικά και μείωση τις ποσότητας τροφής .
Δ)Γέμισμα του ενιδρύει με Κούβα και το conditioner μέσα σε αυτόν και στην κανονική ποσότητα
Ε)Κλάδεμα και αραίωση των φυτών για καλύτερη κυκλοφορία του νερού και ένα καλό καθάρισμα του πυθμένα .

Εγώ αυτά θα έκανα …
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-08-03, 20:32
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Τάσο, σου πέρασε καθόλου απο το μιαλό ότι τα ψάρια σου ζούνε ακόμα επειδή έχεις αρκετά φυτά;
Απο τα δεδομένα που έχω το μόνο που μου περνάει απο το μιαλό μου είναι ότι υπάρχει κάτι τοξικό το οποίο ενναντιώνεται με τα ευαίσθητα νιτροβακτίρια σου. Εχω ακούσει πάρα πολλές περιπτώσεις απο τέτοιες παγίδες-σπηλιές που σχηματίζoνται κάτω απο το υπόστρωμα ή σε άλλα σημεία που δεν υπάρχει καλή κυκλοφορία.
Για αυτόν τον λόγο πρότεινα ποιό πάνω 70 - 90% αλλαγές νερού με βαθύ καθάριμα πάτου (περίπτωση 3).

Το λιγότερο τάϊσμα θεωρήται δεδομένο.....

Βεβαίως υπόθεση κάνω, περιμένουμαι όλοι τα νέα σου .......
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-08-03, 14:50
Το avatar του χρήστη Cpagr
Cpagr Ο χρήστης Cpagr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2003
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 61
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Cpagr
Προεπιλογή

Μηπως προσθετεις καποιο φαρμακο για να κρατας το ph χαμηλα δεν ειδα πουθενα να αναφερεις πως κρατας χαμηλο ph.
__________________
CPA
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-08-03, 14:58
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Εγω πιστευω οτι ειναι καποια αναταραξη στο βυθο?? και θολωνει το νερο.
ερωτηση κρισεως :: τι υποστρωμα εχεις για τα φυτα??
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-08-03, 18:52
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Στο νερό δεν μπαίνει τίποτα που να κατεβάζει το ph.Είναι συνήθως 7,6 εκτός απότην περίπτωση που λειτουργεί επαρκώς το DIY CO2 με τη μαγιά οπότε μπορεί να κατέβει μέχρι και το 6,5 .Για υπόστρωμα έχω στον πάτο άμμο ποταμίσια,με ανάμικτο χαλίκι,λάβα και μαγκολίτη με συνολικό πάχος 5,5 εκατοστά στο πίσω μερος και το μι΄σό περίπου μπροστά.Το ενυδρείο λειτουργεί έτσι για τρία με τέσσερα χρόνια (δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα )και με τους δίσκους από το τελευταίο επτάμηνο.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-08-03, 22:16
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εγω ομολογω οτι δεν μπορω να παρακολουθησω αυτη την συζητηση πλεον με ολες τις αναφορες που δεν εχουν σχεση με bacteria bloom. (Λιπασμα, αναεροβιες τσεπες, μεσα φιλτρου, αλλαγες ph κλπ).

Καλο το ενδιαφερον και η προσπαθεια να βοηθησουμε, αλλά οι υποθεσεις που ακουγονται ειναι πολλες, και δυστυχως βιαστικες και το μονο που κανουν ειναι να μπερδευουν την εικονα και φευγουν απο τον εντοπισμο του προβληματος.

Για μενα το πιθανοτερο ειναι πολλα θρεπτικα μες στο ενυδρειο - ειτε απο πολλες τροφες, ειτε απο το λιγο αμφιβολο μιγμα του υποστρωματος σου, που δεν εχει και αρκετο παχος καθαρου χαλικιου απο πανω (5,5 εκ. πισω, λιγοτερο μπροστα) κλπ. Το οτι γινεται καφε ο υαλοβαμβακας επισης με σπρωχνει προς αυτη την κατευθυνση...

Λιγο πιο τραβηγμενα απ'τα μαλλια:
- Σε μια αναζητηση βρηκα δυο (διαφορετικες) αναφορες που δινουν σαν πιθανη αιτια την παραπανω δοση water-conditioner απο οτι χρειαζεται (αν τα συγκεκριμενα εχουν και άλλα βοηθητικα εκτος του αντιχλωριακου, οπως mucus restorers).
- To mucus των δισκων λεγεται οτι μαδαει συνεχως και ανανεωνεται - και αυτο που φευγει ειναι πολυ καλο θρεπτικο για βακτηριδια - ισως αναταρασσοντας το νερο με τις αλλαγες βγαινει βολτα...(τραβηγμενο, αλλά ισως σε συνδυασμο με μια γενικοτερη αναταραξη που βγαζει στη φορα πολλα θρεπτικα).
- Καθημερινο pmdd αν καποιο απο τα συστατικα ειναι gluconate, επισης καλο θρεπτικο για βακτηριδια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12996 seconds with 12 queries