Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-12-10, 03:29
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή Μετρησεις νερου απο Α.Ο.

Σημερα ειπα να δοκιμασω την Α.Ο. της Chromis που εχω παρει. Εκανα μηξη με νερο δικτυου 50/50, μετρησα σκετο το νερο της Α.Ο. και τελος μετρησα σκετο το νερο δικτυου!

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕ ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ

Νερο 100% Α.Ο. = Ρh 7,5-Gh 5
Νερο 100% δικτυου = Ρh 7,5-Gh 10
Νερο 50/50 = Ρh 7,5-Gh 8

H Α.Ο. που χρησιμοποιησα ειναι αυτη http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29985

Ολες οι εργασιες, συνδεσεις και λειτουργειες της Α.Ο. εγιναν ακολουθωντας κατα γραμμα τις οδηγιες χρησης και η πιεση του δικτυου ειναι 3,8bar. Αναρωτιεμαι εαν ειναι καλες οι τιμες που περνω και θα ηθελα μια απαντηση απο εμπειροτερους στο θεμα της Α.Ο και οποιος αλλος βεβαια θελει μπορει πει την αποψη του απλα καλο θα ηταν να εχει την ιδια ή καποιας αλλης εταιριας για να δουμε διαφορες και αποτελεσματα!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-12-10, 06:03
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Στο νερο που δινει η Α.Ο ("καθαρο" νερο) τσαμπα μετρας το ph.
Οτι και να σου δωσει ειναι εικονικο και δεν ισχυει.
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-12-10, 08:11
Το avatar του χρήστη haf_k
haf_k Ο χρήστης haf_k δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-09-2009
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 219
Προεπιλογή

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ


Εγω με αντιστοιχη Α/Ο έχω τις παρακατω μετρησεις μετρωντας και με υγρα τεστ αλλα και με στικς

Μετρησεις Ενυδρειου Γλυκου

GH 12 (Test Tetra υγρο) - GH >7 (JBL sticks)
KH 4 (Test Tetra υγρο) - KH 6 (JBL sticks)
PH 8 ( Test Tetra υγρο) - PH 8 (JBL sticks)


Μετρησεις A/O

GH 3 (Test Tetra υγρο) - GH <3 (JBL sticks)
KH 2 (Test Tetra υγρο) - KH 0-3 (JBL sticks)
PH 6.5 ( Test Tetra υγρο) - PH 6.4 (JBL sticks)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-12-10, 09:23
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Γιατί τόσο πολύ το GH από την όσμωση; Δεν υποτίθεται ότι κρατάει 95% περίπου από ασβέστιο και μαγνήσιο;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-12-10, 13:24
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο νερο που δινει η Α.Ο ("καθαρο" νερο) τσαμπα μετρας το ph.
Οτι και να σου δωσει ειναι εικονικο και δεν ισχυει.
Αμα το νερο που εβγαζε η Α.Ο. ειχε Gh=0, τοτε ενταξει να μην μετραγα το Ph του, αλλα τωρα που η Α.Ο. μου βγαζει Gh=5, πιστευω μια χαρα μετριεται το Ph που βγαζει! Το θεμα ειναι απ' οσα εχω διαβασει στο φορουμ, μια Α.Ο. της προκοπης σου βγαζει νερο με γενικη σκληροτητα το πολυ 2-3, εμενα γιατι μου βγαζει 5? Καλα ενοητε οτι αμα παρεις καποια με περισσοτερα προφιλτρα θα σου βγαζει ακομα χαμηλοτερες σκληροτητες!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-12-10, 16:15
Το avatar του χρήστη dimitrios
dimitrios Ο χρήστης dimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: λημνος
Μηνύματα: 500
Προεπιλογή

εμενα παιδια βγαζει γενικη μηδεν και ph:6
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-12-10, 17:06
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Περιεργο μου φενεται, ειμαι ο μονος που περνει τοσο μεγαλη Gh?! Μπας και δεν πηγαινει κατι καλα με την Α.Ο. που εχω παρει?
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-12-10, 17:07
Το avatar του χρήστη kornek
kornek Ο χρήστης kornek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμα το νερο που εβγαζε η Α.Ο. ειχε Gh=0, τοτε ενταξει να μην μετραγα το Ph του, αλλα τωρα που η Α.Ο. μου βγαζει Gh=5, πιστευω μια χαρα μετριεται το Ph που βγαζει! Το θεμα ειναι απ' οσα εχω διαβασει στο φορουμ, μια Α.Ο. της προκοπης σου βγαζει νερο με γενικη σκληροτητα το πολυ 2-3, εμενα γιατι μου βγαζει 5? Καλα ενοητε οτι αμα παρεις καποια με περισσοτερα προφιλτρα θα σου βγαζει ακομα χαμηλοτερες σκληροτητες!
To Ph είναι είναι ανάλογο μόνο με την ανθρακική σκληρότητα (KH) και όχι με την ολική (GH), το θέμα πάντως είναι ότι μια καινούρια μεμβράνη ΑΟ πρέπει να παράγει νερό με GH < 1 από νορμάλ νερό ύδρευσης.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-12-10, 17:11
Το avatar του χρήστη johnsin
johnsin Ο χρήστης johnsin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2007
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Δεν νομίζω να μετριέται το νερό της αντίστροφης στο PH, για ανθρακική και γενική σκληρότητα πρέπει να είναι 0. τουλαχιστο σε εμενα με αυτην http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29858
και σχεδόν 10 μηνών μεμβράνη επάνω έχω τις παραπάνω τιμές
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-12-10, 17:13
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Το θεμα ειναι για να εχω Gh=5 ουτε το Κh θα ειναι κοντα στο 0 οποτε παλι το ΡΗ μια χαρα μετριεται! Οποτε απ' οτι καταλαβαινω πρεπει να ειναι ελατοματικη η μεμβρανη ή οχι?
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-12-10, 17:26
Το avatar του χρήστη kornek
kornek Ο χρήστης kornek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Για να έχεις αυτές τις μετρήσεις ή η μεμβράνη είναι ελαττωματική ή μπήκε λάθος. Τη μεμβράνη πότε την τοποθέτησες?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-12-10, 17:34
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Προχτες που δοκιμασα αρχικα την Α.Ο., μια χαρα την τοποθετησα ετσι ακριβως οπως ελεγαν οι οδηγιες χρησης. Ηταν κλησμενη αεροστεγος οταν την παρελαβα, παιζει να εχει ληξει (δεν ειδα πουθενα ημ. ληξης πανω στην μεμβρανη!) ?
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-12-10, 17:40
Το avatar του χρήστη kornek
kornek Ο χρήστης kornek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Αφού ανοιχτηκέ, τοποθετήθηκε και λειτούργησε την ίδια μέρα μάλλον ακούγεται για ελαττωματική.
Δεν γνωρίζω αν έχουν οι μεμβράνες ημερομηνία λήξης.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-12-10, 21:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο νερο που δινει η Α.Ο ("καθαρο" νερο) τσαμπα μετρας το ph.
Οτι και να σου δωσει ειναι εικονικο και δεν ισχυει
.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-12-10, 00:25
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Oταν εχω Gh=5 ειναι καθαρο το νερο που μου βγαζει η Α.Ο. και δεν μετριεται? Εγω νομιζω οτι αν δεν ειναι πολυ χαμηλα οι σκληροτητες μπορεις να το μετρησεις, το μετρησα 4 φορες και μου βγηκε ακριβως το ιδιο!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-12-10, 00:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Oταν εχω Gh=5 ειναι καθαρο το νερο που μου βγαζει η Α.Ο. και δεν μετριεται? Εγω νομιζω οτι αν δεν ειναι πολυ χαμηλα οι σκληροτητες μπορεις να το μετρησεις, το μετρησα 4 φορες και μου βγηκε ακριβως το ιδιο!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο νερο που δινει η Α.Ο ("καθαρο" νερο) τσαμπα μετρας το ph.
Οτι και να σου δωσει ειναι εικονικο και δεν ισχυει.
Για την καθαροτητα του νερου που σου δινει η ΑΟ, μετρας αγωγιμοτητα ή tds (μεσα σε αυτα εμπεριεχεται και η gH)
Πρεπει να μειωνει το tds της βρυσης κατα 95-99%.
Οταν φτασει και κατεβει το 90% αλλαζουμε μεμβρανη γιατι εχει καταστραφει πλεον.

Αν ειναι καινουρια και μετραμε πιο χαμηλα απο 90% καποιο προβλημα υπαρχει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-12-10, 00:56
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Ωραια, οποτε πως μετραω αγωγιμοτητα, με πολυμετρο ή θα πρεπει να παρω TDSmeter? Eυχαριστω delta66, απ' οτι καταλαβες ειμαι ασχετος με το θεμα Α.Ο. και νομιζα οτι δεν πρεπει να βγαζει μια καινουργια τετοιες σκληροτητες, αλλα απ' οσα λες καταλαβα οτι δεν παιζουν και μεγαλο ρολο γιατι αυτο που μετραει ειναι η καθαροτητα του νερου που περνουμε, σωστα?
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-12-10, 01:00
Το avatar του χρήστη miki
miki Ο χρήστης miki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2010
Περιοχή: preveza
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την καθαροτητα του νερου που σου δινει η ΑΟ, μετρας αγωγιμοτητα ή tds (μεσα σε αυτα εμπεριεχεται και η gH)
Πρεπει να ειναι κοντα στο 95-99% της βρυσης.
Οταν φτασει και κατεβει το 90% αλλαζουμε μεμβρανη γιατι εχει καταστραφει πλεον.

Αν ειναι καινουρια και μετραμε πιο χαμηλα απο 90% καποιο προβλημα υπαρχει.
δεν το καταλαβα αυτο;
τι να ειναι 95-99% ;
παραδειγμα;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-12-10, 01:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Ωραια, οποτε πως μετραω αγωγιμοτητα, με πολυμετρο ή θα πρεπει να παρω TDSmeter?
2. νομιζα οτι δεν πρεπει να βγαζει μια καινουργια τετοιες σκληροτητες, αλλα απ' οσα λες καταλαβα οτι δεν παιζουν και μεγαλο ρολο γιατι αυτο που μετραει ειναι η καθαροτητα του νερου που περνουμε, σωστα?
1. Καποιο conductivity meter ή tds meter.
Αν το θελεις για να μετρας την συσκευη ΑΟ μπορει να παρεις καποιο που συνδεεται μονιμα και μετρας εισοδο και εξοδο για τις παρατηρησεις κλπ
ή και καποιο φορητο για να μετρας και ενυδρειο.
http://www.waterwaves.gr/index.php?t...ategory_id=177

2. Δικαιολογεισαι να εισαι καπως μπερδεμενος ακομα γιατι δεν εχεις κατανοησει ακομα μερικα βασικα πραγματα για τη χημεια του νερου στο ενυδρειο (και ποιος αλλωστε τα εχει κατανοησει ολα? ακομα και χημικοι συναντουν θεματα στο ενυδρειο που ειναι ενα κλειστο συστημα που δεν μπορουν να κατανοησουν και χειριστουν αψογα).
Καταρχας ξεχωρισε τις εννοιες σκληροτητα και οξυτητα του νερου.
Θα στα γραψω ψιλομπακαλιστικα για να κατανοησεις τα βασικα σε πρωτο σταδιο.

- Σκληροτητες εχουμε δυο. Την gH (γενικη σκληροτητα) και την kH (ανθρακικη σκληροτητα).

Η gH μετραει την ποσοτητα μεταλλικων στοιχειων στο νερο, οπως ασβεστιο και μαγνησιο, ζωτικες ουσιες για τα ψαρια και μαλιστα σε συγκεκριμενες ποσοτητες για καθε ειδος. Αν εχεις πχ δισκους θελεις χαμηλες εως μηδαμινες ποσοτητες μεταλλικων αλατων, ενω αν εχεις αφρικανες ή ζωοτοκα θελεις μεγαλη ποσοτητα. Γιαυτο οταν διαβαζουμε τις πληροφιρες σε ενα προφιλ για ενα ειδος ψαριου λεει μεσα τις απαιτησεις του σε gH.
Ειναι βασικος παραγοντας για τη σωστη αναπτυξη, διαβιωση ακομα και επιβιωση του καθε ειδους, και ενας απο τους βασικους παραγοντες για τη συμβατοτητα μεταξυ των ειδων (οι αλλοι βασικοι ειναι το pH που θα σου γραψω πιο κατω και η θερμοκρασια).

Η kH μετραει την ποσοτητα των ανθρακικων διττανθρακικων ιοντων στο νερο και μας ενδιαφερει βασικα για τη ρυθμισh του pH, αφου το pH εξαρταται αμεσα απο την kH. Η βασικη λειτουργια της kH που ενδιαφερει ειναι οτι κρατει σταθερο το pH. Οσο πιο κοντα στο μηδεν ειναι η kH τοσο πιο ευκολα μεταβαλεται το pH και επηρεαζεται το νερο με μηδενικη ή γενικα πολυ χαμηλη kH, απο παραγοντες που θα το διαμορφωσουν.
Παραγοντες τετοιοι μπορει να επηρεασουν το πεχα ειτε πριν τα πανω ειτε προς τα κατω και μπορει να ειναι πχ ασβεστολιθικες πετρες ή χαλικι κλπ που θα το ανεβασουν ή αντιθετα χουμικα οξεα ή φωσφορικα ή CO2 κλπ που θα το κατεβασουν.

- Το pH ειναι συντομογραφια του power hydrogen που αναφερεται στη συγκεντρωση ενος υγρου σε κατιοντα υδρογονου και καθοριζει την οξυτητα ή την αλκαλικοτητα ενος διαλυματος. (κατω απο pH7 ειναι οξυνο το νερο και πανω απο 7 ειναι αλκαλικο ή αλλιως βασικο)

- Η ΑΟ λοιπον αφαιρει απο το νερο (εκτος των αλλων) κατα 95-99% τα μεταλλικα αλατα που οριζουν την gH και τα ανθρακικα που οριζουν την kH.
Για αυτο και επειδη εχει μηδενικη kH, δεν μετραμε το pH, αφου μπορει να επηρεαστει ευκολα απο καποιον παραγοντα και η μετρηση που εχουμε να ειναι εικονικη. Οταν θα μπει στο ενυδρειο θα μπορει να παρει αλλη τιμη τελικα οταν θα ερθουν και αλλοι παραγοντες να συνδραμουν.

Συμπερασματικα το θεμα των τιμων gH ειναι ανεξαρτητο με την τιμη pH.
Κανονικα η ΑΟ σου πρεπει να δινει νερο με μηδενικη gH.
Καποιο προβλημα υπαρχει.
Την εχεις συνδεσει σωστα? Εχεις κανει τις απαραιτητες κινησεις πριν την χρηση της, οπως πεταμα των πρωτων λιτρων, αργοτερα τη συντηρηση που θελει οπως flushing (ξεπλυμα μεμβρανων αποσυνδεοντας το flow restrictor) και εγκαιρη αλλαγη προφιλτρων (που προστατευει την μεμβρανη απο την προωρη φθορα)?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από miki Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν το καταλαβα αυτο;
τι να ειναι 95-99% ;
παραδειγμα;
Δεν το εγραψα κατανοητα.
Aν η βρυση εχει πχ tds 200, στην εξοδη η ΑΟ θα πρεπει να εχει μειωση 95-99% αυτης της τιμης. Δλδ να σου δινει νερο με tds 2-10 ppm
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 26-12-10 στις 01:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-12-10, 02:06
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Ολα εχουν γινει με το γραμμα του νομου στην λειτουργια της Α.Ο. και ενοητε την αφησα να δουλεψει 1 ωρα πριν μαζεψο νερο για να κανω μετρησεις, εκανα 3-4 flushing για 1 λεπτο αλλα ξεπλυμα μεμβρανων αποσυνδεοντας το flow restrictor δεν εκανα γιατι δεν το εγραφαν πουθενα οι οδηγιες χρησης, πως γινετε αυτο? Η Α.Ο. λειτουργει εδω και 3 μερες! Απλα σε οσα ενυδρεια εχω βλεπω οτι οταν ανεβαινουν οι τιμες Gh ανεβαινουν και οι τιμες Κh υπεθεσα οτι η μια τιμη επιρεαζει και την αλλη!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-12-10, 02:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα εχουν γινει με το γραμμα του νομου στην λειτουργια της Α.Ο. και ενοητε την αφησα να δουλεψει 1 ωρα πριν μαζεψο νερο για να κανω μετρησεις, εκανα 3-4 flushing για 1 λεπτο αλλα ξεπλυμα μεμβρανων αποσυνδεοντας το flow restrictor δεν εκανα γιατι δεν το εγραφαν πουθενα οι οδηγιες χρησης, πως γινετε αυτο? Η Α.Ο. λειτουργει εδω και 3 μερες! Απλα σε οσα ενυδρεια εχω βλεπω οτι οταν ανεβαινουν οι τιμες Gh ανεβαινουν και οι τιμες Κh υπεθεσα οτι η μια τιμη επιρεαζει και την αλλη!
Οι τιμες gH kH συνηθως πανε μαζι.
Το θεμα ειναι οτι η ΑΟ σου δεν μηδενιζει gH. (αληθεια απο kH τι μετρησεις εχεις βρυση και ΑΟ?)
Εχεις οπως γραφεις στο πρωτο ποστ στη βρυση 10 και στην ΑΟ 5
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-12-10, 02:30
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Μετραω μια στιγμη και γραφω! Το ξεπλυμα μεμβρανων αποσυνδεοντας το flow restrictor πως γινετε, ειναι ευκολο?

δικτυου Kh=6
A.O. Kh=3
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-12-10, 02:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετραω μια στιγμη και γραφω! Το ξεπλυμα μεμβρανων αποσυνδεοντας το flow restrictor πως γινετε, ειναι ευκολο?

δικτυου Kh=6
A.O. Kh=3
Λογικο μιση τιμη και στην kH οπως και στην gH.
Η ΑΟ σου δουλευει κατα 50%

Μαλλον πρεπει να επικοινωνησεις με τη εταιρεια.
Ειναι πολυ εξυπηρετικοι και εμπειροι γνωστες του αντικειμενου (εκτος απο χομπιστες).
Θα σε βοηθησουν αμεσα.
Παρε τηλεφωνο για πιο ευκολα.

Το fushing γινεται αναλογα το restrictor που εχεις.
Απλα το βγαζεις απο τη σειρα και αφηνει αν τρεξει 1-2 λεπτα αφθονο νερο χωρις αυτον τον περιοριστη ροης συμπαρασυροντας οτι καταλοιπα υπαρχουν πισω απο την μεμβρανη..
Για πιο ευκολα μπορουμε να περνουμε και το fush kit με την ΑΟ που κανει ευκολα bypass το restrictor
Δες αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39722
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-12-10, 02:50
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Tωρα το επιασα, εχω παρει και Flash kit και το οργανακι που μετραει την πιεση του νερου στο δικτυο η οποια ειναι 3,8 bar δηλαδη κοντα στα λεγομενα της εταιρειας για να λειτουργει η Α.Ο. καλα! Επεισης μετρησα οτι βγαζει 1λιτρο καθαρο νερο ανα 4 λεπτα, οποτε σε μια ωρα βγαζει 15λ./ωρα δηλαδη 360λιτρα την ημερα! Oλα αυτα με την 75αρα μεμβρανη που λεει οτι βγαζει 284 λιτρα την ημερα...
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-12-10, 03:08
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Tωρα το επιασα, εχω παρει και Flash kit
Αυτο http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29936 εχεις? Για να δουλευει η οσμωση θα πρεπει να ειναι καθετα το βανακι του ,,,


Οπως ειναι στη φωτο (δηλαδη το βανακι προς τη κατευθυνση της ροης του νερου ... κανει flush και δε λειτουργει η οσμωση ...)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-12-10, 03:13
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Ναι φιλε μου αυτο εχω και το ανοιγω μονο για 1 λεπτο πριν μαζεψω νερο και 1 λεπτο παλι στο τελος πριν κλεισω την παροχη δικτυου προς την Α.Ο. (δηλαδη κανω φλασινγκ οπως μου ειπε το παλικαρι απο την waterwaves)! Μαλλον θα τους κανω ενα τηλεφωνο απο Δευτερα για να δουμε τι συμβαινει, εκτος αν με προλαβουν και απαντησουν μεσο του φορουμ.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-12-10, 09:55
Το avatar του χρήστη WaterWaves
WaterWaves Ο χρήστης WaterWaves δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Καλημερα ,

Περα απο τις μετρησεις KH/GH , η παραγωγη καθαρου νερου που αναφερεις δεν ειναι επισης αναμενομενη .

Επειδη δεν θυμομαστε ακριβως :

1) ποιο flush kit εχεις ? Αυτο ή αυτο ?
2) το flow restrictor στην εξοδο του βρωμικου γραφει πανω ενα νουμερο.Μπορεις να το κοιταξεις και να μας το αναφερεις ?
3) Η μεμβρανη μπαινει σωστα μεσα ετσι . Εκει μπορεις να ελεγξεις ξεκαθαρα και τις εξοδους καθαρου/βρωμικου μπας και υπαρχει καποιο λαθος στη συνδεσμολογια.
4) Ποσα λιτρα συνολικα εχουν βγει απο την Α/Ο ? Οι μετρησεις που αναφερεις αφορουν παραγωγη νερου 15 λιτρων ? (μια ωρα εργασιας) . Αν ναι , προσπαθησε να τη δουλεψεις καποια ωρα ακομα και πριν την κλεισεις , κανε μια σειρα μετρησεων ακομα.

Παροτι παντα μπορει να υπαρχουν αστοχιες υλικου , η δικη μου ερμηνεια απο οσα αναφερεις ειναι οτι η μεμβρανη δεν εχει μπει σωστα ή εχει μπει σωστα (σαν φορα) αλλα η μεγαλη μαυρη τσιμουχα της μεμβρανης δεν εφαρμοσε σωστα στα τοιχωματα της θηκης ή δεν εχει τερματισει μεσα στη θηκη της ...Πριν απο οτιδηποτε αλλο , ξεβιδωσε το καπακι της θηκης της μεμβρανης και βεβαιωσου οτι η μεμβρανη εχει τερματισει μεσα στη θηκη και η μεγαλη μαυρη τσιμουχα της μεμβρανης εχει ''βεντουζαρει'΄καλα στα τοιχωματα της μεμβρανης.

Οσα αναφερεις (μετρια ποιοτητα καθαρου νερου οσμωσης με μεγαλη παραγωγη ομως) δειχνουν ''διαρροη'' βρωμικου νερου μεσα στη γραμμη καθαρου οσμωσης ...ετσι , η οσμωση παραγει περισσοτερο μεν , χαμηλοτερης ποιοτητας δε.

Και μερικες γενικοτερες παρατηρησεις :

1) για την καλυτερη εξυπηρετηση σας σε τεχνικα ζητηματα , μπορειτε να στειλετε email στο info@waterwaves.gr .Ειναι σπανιο να μην απαντησουμε εντος 12 ωρων

2) δεν πουλαμε ληγμενες μεμβρανες

ΜΦΧ
Βασιλης
__________________
www.waterwaves.gr
Aquarium RO-DI units
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-12-10, 13:42
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Δεν ειπα οτι πουλατε ληγμενες μεμβρανες, απλος αναρωτηθηκα και αν γινοταν κατι τετοιο πιστευω οτι θα ηταν ανθρωπινο λαθος μιας και ειστε αριστοι επαγγελματιες, οσα λενε τα παιδια εδω στο φορουμ φτανουν τα καταλαβουμε με τι ανθρωπους εχουμε να κανουμε! Αλλοστε και μονο οτι ασχοληστε με το να γραφετε εδω μεσα σε οτι προβλημα υπαρχει σε σχεση με Α.Ο. αυτο διχνει οτι δεν σας ενδιαφερει μονο να πουλησετε! Εγω εχω σχηματισει την καλητερη γνωμη και γι' αυτο αγορασα απο την Waterwaves!

Στο προβλημα μας τωρα! Εχω αυτο http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29896 το flash kit!
H A.O. εχει δουλεψει 5ωρες περιπου εως εχτες το βραδυ που εκανα που εκανα ξανα μετρησεις! Παντα κανω flαshαρισμα για 1 λεπτο πριν ξεκινησω και για 1 λεπτο οταν ειναι να σταματησω την διαδικασια. Απ' οσο θυμαμαι οταν τοποθετησα την μεμβρανη, το μαυρο λαστιχο που εχει ηταν καπως τσαλακομενο και δεν παταγε σωστα γυρο-γυρο πανω στο πλαστικο εσωτερικα της θηκης!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P26-12-10_13.53.jpg
Εμφανίσεις:  392
Μέγεθος:  58,8 KB  
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-12-10, 14:01
Το avatar του χρήστη WaterWaves
WaterWaves Ο χρήστης WaterWaves δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειπα οτι πουλατε ληγμενες μεμβρανες, απλος αναρωτηθηκα και αν γινοταν κατι τετοιο πιστευω οτι θα ηταν ανθρωπινο λαθος μιας και ειστε αριστοι επαγγελματιες, οσα λενε τα παιδια εδω στο φορουμ φτανουν τα καταλαβουμε με τι ανθρωπους εχουμε να κανουμε! Αλλοστε και μονο οτι ασχοληστε με το να γραφετε εδω μεσα σε οτι προβλημα υπαρχει σε σχεση με Α.Ο. αυτο διχνει οτι δεν σας ενδιαφερει μονο να πουλησετε! Εγω εχω σχηματισει την καλητερη γνωμη και γι' αυτο αγορασα απο την Waterwaves!
Σε ευχαριστουμε για τα καλα σου λογια ...πλακα κανουμε με το ''ληγμενες μεμβρανες''

Απο κει και περα, αστοχια υλικου παντα μπορει να υπαρξει ...οι μεμβρανες TFC παραγονται με πληρως αυτοματοποιημενη διαδικασια που ελαχιστοποιει τις περιπτωσεις λαθους (δεν μπαινει χερι)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο προβλημα μας τωρα! Εχω αυτο http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29896 το flash kit!
H A.O. εχει δουλεψει 5ωρες περιπου εως εχτες το βραδυ που εκανα που εκανα ξανα μετρησεις! Παντα κανω flαshαρισμα για 1 λεπτο πριν ξεκινησω και για 1 λεπτο οταν ειναι να σταματησω την διαδικασια. Απ' οσο θυμαμαι οταν τοποθετησα την μεμβρανη, το μαυρο λαστιχο που εχει ηταν καπως τσαλακομενο και δεν παταγε σωστα γυρο-γυρο πανω στο πλαστικο εσωτερικα της θηκης!
Σε πρωτη φαση , κανε μια επιθεωρηση της μεμβρανης ...δες εαν εχει μπει σωστα (η μαυρη τσιμουχα ειναι λιγο στραπατσαρισμενη στην αρχη λογω του air vacuum αλλα ανοιγει μολις βγει απο το διαφανο φιλμ - ισως θελει και λιγο στρωσιμο με το χερι).Επισης βεβαιωσου οτι τερματιζει εντελως μεσα στη θηκη της.

Μπορει μετα τον παραπανω ελεγχο να θεωρησεις οτι τιποτε δεν διορθωθηκε (ενω διορθωθηκε).Καλο θα ηταν ομως να λειτουργησεις και παλι το συστημα και να ξαναπαρεις μετρησεις (μετα απο 30 λεπτα λειτουργιας).

Το επομενο που θα κοιταξουμε ειναι το flow restrictor ...

ΜΦΧ
Βασιλης
__________________
www.waterwaves.gr
Aquarium RO-DI units
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-12-10, 17:49
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Εβαλα μια φοτο της μεμβρανης μπας και βοηθησει να καταλαβουμε τι συμβαινει! Οταν την κουμποσα αρχικα εκανε το "γκλουπ" και μετα την πατησα λιγο ακομα να δω αμα μπενει ακομα πιο μεσα, αλλα δεν πιγεναι αλλο!

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....7&d=1293366148
-------------------------
Ανοιξα ξανα το κομματι της οσμοσης που περιεχει την μεμβρανη, την τσεκαρα, ισιοσα οσο μπορουσα με το δακτυλο την μαυρη τσιμουχα και την τοποθετησα παλι με πολυ προσοχη! Ανοιξα και τα 2 προφιλτρα για να δω αν ολα ειναι σωστα, ολα οκ φενονται! Ξαναεκανα μετησεις μετα απο 1 φλας που εκανα οταν τα δυνδεσα ολα!

Κh=4
Gh=6
Ph=7.5

Mην μου ξαναπειτε οτι το ΡΗ δεν μετριεται απο Α.Ο. γιατι με τελειες τιμες μετριεται μια χαρα! Τιμες νερου δικτυου!

Kh=6
Gh=10
Ph=7.5
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ARIS1983 : 26-12-10 στις 17:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μετρησεις νερου petros Γλυκό νερό - Γενικά 0 09-04-08 14:34
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΝΕΡΟΥ ΝΙΚΟΣ ΓΕΡΟΦΩΚΑΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 3 15-01-07 15:01
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΝΕΡΟΥ ΑΠΟ ΜΑΓΑΖΙ chris the trik Γλυκό νερό - Γενικά 5 15-12-06 19:11
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΝΕΡΟΥ & ΑΛΑΤΑ ΑΝΤΩΝΗΣ Κ Malawi 4 21-01-05 00:40
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΝΕΡΟΥ HZULL Γλυκό νερό - Γενικά 5 08-03-03 00:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11342 seconds with 14 queries