Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Εξοπλισμός παροχής ιχνοστοιχείων

Εξοπλισμός παροχής ιχνοστοιχείων Αντιδραστήρες κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 28-10-15, 11:23
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Οχι ρε συ
Εχουν γινει ολα αυτα σε βάθος χρόνου ειμαι λιγο άτσαλος κατι κάρφωνα νευρίασα και τις έχωσα μια, άλλη φορα την ειχα στο εξοχικό στον τοίχο και έφυγε 5 μετρα ύψος σε τσιμέντο και την πήρε κ η κατηφόρα.
ΥΣ
Αμα την πουλήσω ποτε θα βαλω στις αγγελίες μπουκαλα προσεγμένη σε άριστη κατασταση
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 28-10-15, 11:35
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε Κώστα ..... τα γραφείς τόσο ωραία και ξεκάθαρα, που θα με βάλεις σε έξοδα πάλι! )))

Για πες μου έναν φθηνό και μικρό σε διαστασεις ριακτορα κατάλληλο για τα λίτρα μου, να μπορώ να τον βολεψω εύκολα κάτω από το ενυδρείο, μπας και αρχίσω να το σκέφτομαι σοβαρά!
Φιλος ψαξε εξωτερικο ελλαδα τσουζουν....
εκτος αμα πας σε μεταχιρισμενο....
μην τι ψαχνεις πολυ παρε και θα δεις διαφορα μεγαλη.;
απο αλλαγες απο μετρησης απο πηθανες νεκρωσεις που θα ειχες με την δοσομετρικη κ.α.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 28-10-15, 13:47
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

10 χρονια εχω στο σπιτι μου μπουκαλα co2.
ποτε δεν τη φοβηθηκα.
Για μενα δεν ειναι μειον η μπουκαλα.

οσο για ριακτορα το σκεφτομαι και εγω.αλλα πριν ανοιξω αυτο το θεμα πηρα 3μεταχειρισμενα τετοια http://www.petcumulus.gr/tec-1-ng-1-channel-dosing-pump

απλα κανω τη σκεψη οτι αν πας σε σκληρα και εχεις ενα ενυδρειο πανω απο 200-250 λιτρα τοτε ισως χρειαζεται ο ριακτορας.
εγω που ειμαι με μαλλακα και lps και ενα frag sps,σε 120 λιτρα νομιζω μια χαρα ειναι η δοσομετρικη.
κραταω τις τιμες εκει που πρεπει.βεβαια μετραω συχνα ca,mg,kh.
πριν 6 χρονια που ειχα ενα ενυδρειο 270 λιτρα με μαλλακα και lps ποτε δεν μπορεσα να κρατησω σταθερες τιμες με τα κουταλακια και τις σκονες της κεντ.(δεν φταιγαν τα σκευασματα αλλα εγω) εριχνα οποτε μετραγα
βλεπω οτι η δοσομετρικη σε βαζει σε μια σειρα

και σκεφτομαι ...
κοστος δοσομετρικης απο Ελλαδα 85.90 ευρω(petsupermarket), 3 γυαλινα μπουκαλια τζαμπα απο εμφιαλομενα νερα και υλικα απο water waves 36 ευρω για ca,mg,kh (τα μαγαζια τα βαζω ενδεικτικα)

με 122 ευρω κραταω καλες παραμετρους νερου για αρκετο καιρο, στα 120λιτρα.
σ αυτο το συμπερασμα εχω ερθει εγω
δεν ξερω αν ειμαι λαθος ο χρονος θα δειξει. 1,5 μηνα δουλευω τα δοσομετρακια
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 28-10-15, 15:05
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Και κάτι τελευταίο....τον τελευταίο μήνα που κατέβασα την θερμοκρασία στους 23, έπεσε ή καταναλωση μου σε kh 24μλ, ενώ ca,mg, έμειναν σταθερά. Με την δοσομετρικης εριξα απλά τα μλ του kh. Με ριακτορα αν το έκανα , θα έριχναν και του ασβεστίου, με αποτέλεσμα να πέφτει ή συγκέντρωση του στο νερό του ενυδρείου! Τι θα μπορούσα να κάνω με CR, για κρατήσω σταθερές τις τιμές? Μήπως το ότι δυαλυεις ένα υλικό για όλα τα στοιχεία είναι και το μεγάλο του μείον και ο λόγος που τον εγκατέλειψαν τόσοι χομπίστες παγκοσμίως;
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-10-15, 18:22
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και κάτι τελευταίο....τον τελευταίο μήνα που κατέβασα την θερμοκρασία στους 23, έπεσε ή καταναλωση μου σε kh 24μλ, ενώ ca,mg, έμειναν σταθερά. Με την δοσομετρικης εριξα απλά τα μλ του kh. Με ριακτορα αν το έκανα , θα έριχναν και του ασβεστίου, με αποτέλεσμα να πέφτει ή συγκέντρωση του στο νερό του ενυδρείου! Τι θα μπορούσα να κάνω με CR, για κρατήσω σταθερές τις τιμές? Μήπως το ότι δυαλυεις ένα υλικό για όλα τα στοιχεία είναι και το μεγάλο του μείον και ο λόγος που τον εγκατέλειψαν τόσοι χομπίστες παγκοσμίως;
Συγνωμη κιολας αλλα κατι δεν μετρας καλα.
Καταρχην ειναι λαθος και το οτι κατεβασες τοσο την θεμοκρασια.Κιχλιδες εχει?
δευτερων δεν γινεται να επεσε μονο το kh.
Οταν κοβουν τα κοραλια κοβουν σε ολες της παραμετρους... τα κοραλια τραβανε απο ολες της παραμετρους.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-10-15, 18:43
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη κιολας αλλα κατι δεν μετρας καλα.
Καταρχην ειναι λαθος και το οτι κατεβασες τοσο την θεμοκρασια.Κιχλιδες εχει?
δευτερων δεν γινεται να επεσε μονο το kh.
Οταν κοβουν τα κοραλια κοβουν σε ολες της παραμετρους... τα κοραλια τραβανε απο ολες της παραμετρους.
Σάκη για τη θερμοκρασία το έγραψα στο θέμα μου , με λινκ και παράδειγμα ριφαρας, έχεις λάθος, αλλά αν θες το συζητάμε εκεί.

Ποίος σου είπε ή που το διαβαδες ότι σε ένα ριφ οι καταναλώσεις ειναι γραμμικές στα βασικά στοιχεια; Είσαι τελείως λάθος και σε αυτό!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-10-15, 19:38
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σάκη για τη θερμοκρασία το έγραψα στο θέμα μου , με λινκ και παράδειγμα ριφαρας, έχεις λάθος, αλλά αν θες το συζητάμε εκεί.
Εγω βλέπω ότι και μισώ βαθμό να ρίξω οι καταναλώσεις μειώνονται όποτε και η ανάπτυξη.το ότι ένα ενυδρείο ή περισσότερα δούλεψα εκεί δεν σημαίνει ότι είναι το σωστό.αλλες δύναμης έχουν τα Κοραλία στην φύση και άλλες σε κλειστά συστήματά.δεν πιστεύω ότι τηθετε λόγος να το συνεχίσουμε .
Ποίος σου είπε ή που το διαβαδες ότι σε ένα ριφ οι καταναλώσεις ειναι γραμμικές στα βασικά στοιχεια; Είσαι τελείως λάθος και σε αυτό!
Εγώ μιλάω για της κατανάλωσης των κοραλλιών και κυριότερα στο kh/ca.
Αλλά ακόμα και έτσι να είναι για να μην το κουράζουμε αν μειώνονται οι καταναλώσεις από μια παράμετρο τότε θα μετρούσες λίγος ψηλότερα ή θα έπεφταν οι υπόλοιπες .
Το δεύτερο μου έχει τύχει με ανέβασμα του kh.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-10-15, 21:28
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Σύμφωνα με τον τύπο της ασβεστοποιησης
2hco3+ca-->caco3+ co2+ h2o
Τα sps θα τραβήξουν οσο ασβέστιο και ανθρακική σκληρότητα χρειάζονται για να παράγουν ανθρακικό ασβέστιο για τον σκελετό τους και διοξείδιο και νερό που φεύγει στο περιβάλλον σε σταθερή αναλογία Γρηγόρη . Το ότι για κάποιο λόγο έπρεπε να μειώσεις την ποσότητα της σόδας που έριχνες ( ανθρακική σκληρότητα) την δεδομένη στιγμή χωρίς να χρειάζεται να μειώσεις τα υπόλοιπα μάλλον είναι ότι λογο του τύπου τα κοράλλια τραβανε σταθερά την ίδια αναλογία
Οπότε μάλλον το kh ήταν παραπάνω απλά στο νερό απο οτι μπορούσε να απορροφηθεί έτσι παρόλο πογ το μειωσες τα υπόλοιπα 2 δεν χρειάστηκε να τα μειώσεις οποτε μάλλον ανισορροπία υπήρχε πάλι
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-10-15, 21:49
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σύμφωνα με τον τύπο της ασβεστοποιησης
2hco3+ca-->caco3+ co2+ h2o
Τα sps θα τραβήξουν οσο ασβέστιο και ανθρακική σκληρότητα χρειάζονται για να παράγουν ανθρακικό ασβέστιο για τον σκελετό τους και διοξείδιο και νερό που φεύγει στο περιβάλλον σε σταθερή αναλογία Γρηγόρη . Το ότι για κάποιο λόγο έπρεπε να μειώσεις την ποσότητα της σόδας που έριχνες ( ανθρακική σκληρότητα) την δεδομένη στιγμή χωρίς να χρειάζεται να μειώσεις τα υπόλοιπα μάλλον είναι ότι λογο του τύπου τα κοράλλια τραβανε σταθερά την ίδια αναλογία
Οπότε μάλλον το kh ήταν παραπάνω απλά στο νερό απο οτι μπορούσε να απορροφηθεί έτσι παρόλο πογ το μειωσες τα υπόλοιπα 2 δεν χρειάστηκε να τα μειώσεις οποτε μάλλον ανισορροπία υπήρχε πάλι
Κώστα σε ένα ριφ δεν υπάρχουν μόνο Κοραλία ομως! Τραβάει και ο βράχος ή κοραλινη ή χαλιμεντα που εχω στο σαμπ και δεν ξέρω εγώ τι άλλο....γι αυτό ποτε οι μεταβολές δεν είναι γραμμικές. Γι αυτό εξάλλου δεν μετράμε μόνο kh αλλά και τα 3. Αλλιώς ανεβάζοντας πχ 5 μλ το kh θα ανεβασα από 1 μλ τα αλλά και 2 και όλα εντάξει....γι αυτό ρωταω σε αυτήν την περίπτωση πως μπορώ να κρατήσω σταθερές τις τιμές με CR? Υπάρχει κάποιο κόλπο?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 29-10-15, 00:33
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Σοβαρα Γρήγορη εχεις καταναλωση 24ml kh μονο;

Στα λιτρα που εισαι με την μικρη καταναλωση που εχεις με Kalkwasser εχεις λύσει το προβλημα σου φθηνα και με απόλυτη ισοροπια σε τιμες. Θα ελεγα πως εχεις πολυ μικρη καταναλωση για να βαλεις calcium reactor προς το παρον.

Τωρα στο θεμα που αναφέρεις για διαφορετικη απορρόφηση καποιον στοιχείων, το ειχα προσέξει και εγω οτι καποιες φορες οντως συμβαινει, αλλα παντα οσο το ειχα σε balling υπηρχε καποιος λογος. Λόγοι οπως αύξηση της κοράλλινης απότομα έριχνε το μαγνησιο καπως ποιο γρηγορα αναλογικά κτλ.

Δεν τραβανε μεν ολα τα ζωντανα τα ιδια ακριβως, αλλα σε βαθος χρονου ουσιαστικα ισορροπημένα ειναι. Μονο καθε μηνα θες μικροδιορθώσεις και αν. Αφου εχεις το ΚΗ εκει που θες, το ασβεστιο παραμένει εκει που ηταν. Επειδη φαντάζομαι πως δεν μπορεις να το δεχτείς ευκολα αφου το balling δουλευει διαφορετικά, οταν το κανεις θα γελάσεις με το ποσο ...απλο και σταθερο ειναι!
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 29-10-15, 13:48
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σοβαρα Γρήγορη εχεις καταναλωση 24ml kh μονο;

Στα λιτρα που εισαι με την μικρη καταναλωση που εχεις με Kalkwasser εχεις λύσει το προβλημα σου φθηνα και με απόλυτη ισοροπια σε τιμες. Θα ελεγα πως εχεις πολυ μικρη καταναλωση για να βαλεις calcium reactor προς το παρον.

Τωρα στο θεμα που αναφέρεις για διαφορετικη απορρόφηση καποιον στοιχείων, το ειχα προσέξει και εγω οτι καποιες φορες οντως συμβαινει, αλλα παντα οσο το ειχα σε balling υπηρχε καποιος λογος. Λόγοι οπως αύξηση της κοράλλινης απότομα έριχνε το μαγνησιο καπως ποιο γρηγορα αναλογικά κτλ.

Δεν τραβανε μεν ολα τα ζωντανα τα ιδια ακριβως, αλλα σε βαθος χρονου ουσιαστικα ισορροπημένα ειναι. Μονο καθε μηνα θες μικροδιορθώσεις και αν. Αφου εχεις το ΚΗ εκει που θες, το ασβεστιο παραμένει εκει που ηταν. Επειδη φαντάζομαι πως δεν μπορεις να το δεχτείς ευκολα αφου το balling δουλευει διαφορετικά, οταν το κανεις θα γελάσεις με το ποσο ...απλο και σταθερο ειναι!
Αυτό ακριβώς , προσέχεις να υπάρχει αρκετό μαγνήσιο στο νερό (1300-1500) και μια μέτρηση kh σου λέει που ειναι και το ασβέστιο και αφήνεις τα ακροπορακια να τραβήξουν οσο θέλουν
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 29-10-15, 16:50
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σοβαρα Γρήγορη εχεις καταναλωση 24ml kh μονο;

Στα λιτρα που εισαι με την μικρη καταναλωση που εχεις με Kalkwasser εχεις λύσει το προβλημα σου φθηνα και με απόλυτη ισοροπια σε τιμες. Θα ελεγα πως εχεις πολυ μικρη καταναλωση για να βαλεις calcium reactor προς το παρον.

Τωρα στο θεμα που αναφέρεις για διαφορετικη απορρόφηση καποιον στοιχείων, το ειχα προσέξει και εγω οτι καποιες φορες οντως συμβαινει, αλλα παντα οσο το ειχα σε balling υπηρχε καποιος λογος. Λόγοι οπως αύξηση της κοράλλινης απότομα έριχνε το μαγνησιο καπως ποιο γρηγορα αναλογικά κτλ.

Δεν τραβανε μεν ολα τα ζωντανα τα ιδια ακριβως, αλλα σε βαθος χρονου ουσιαστικα ισορροπημένα ειναι. Μονο καθε μηνα θες μικροδιορθώσεις και αν. Αφου εχεις το ΚΗ εκει που θες, το ασβεστιο παραμένει εκει που ηταν. Επειδη φαντάζομαι πως δεν μπορεις να το δεχτείς ευκολα αφου το balling δουλευει διαφορετικά, οταν το κανεις θα γελάσεις με το ποσο ...απλο και σταθερο ειναι!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ακριβώς , προσέχεις να υπάρχει αρκετό μαγνήσιο στο νερό (1300-1500) και μια μέτρηση kh σου λέει που ειναι και το ασβέστιο και αφήνεις τα ακροπορακια να τραβήξουν οσο θέλουν
Μαριε 70μλ είχα κατανάλωση πριν βάλω Κοραλία και αναψω φώτα! Τώρα έχω 144, είχα φτάσει 168. Ή πτώση είναι 24!

Με πεισατε, αν με βοηθησετε να βρω και το κεφαλαιο.....τον παράγγελνε αύριο!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 01-11-15, 15:12
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Σόρρυ αν χαλάω το θέμα, αλλά calcium reactor vs kalkwasser? Και τα 2 την ίδια δουλειά δεν κάνουν με διαφορετικό τρόπο, αν εξαιρέσουμε το θέμα εξάτμισης/αναπλήρωσης με τον kalkwasser? Δοκιμή θέλει και ο ριάκτορας αρχικά όπως και το kalkwasser!! Δεν έχω εμπειρία με reef ενυδρείο, μόνο με μεσογειακό προς το παρών... απλά κουβέντα να γίνεται, καθώς το δεύτερο από όποια πλευρά και αν το δούμε είναι ασύγκριτα πιο εύκολο...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 02-11-15, 09:48
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Εύλογη η απορια σου για το Kalkwasser. Ισως να ηταν καλυτερα να αναλυθεί σε αλλο θεμα, αλλα πολυ χοντρικα να πω, οτι τα καλυτερα τα περνεις οταν συνδυάσεις calcium reactor με light χρηση Kalkwasser reactor.

Οτι μειωνεκτηματα εχει ο calcium reactor (χαμηλώνει το ph στο νερο, παρουσία αρκετού παραπανω δυοξειδιου κτλ), έρχεται απο τη γωνία ο Kalkwasser reactor και τα ισιώνει με χαρακτηριστική ανεση.

Η λειτουργία του ουσιαστικα χρησιμοποιεί το co2 που υπαρχει στο νερο για ενυσχυσεις την λειτουργεια του, με αποτέλεσμα περα απο μια μικρη παροχή ασβεστίου/ανθρακηκοτητας σε απόλυτη ισοροπια, απορροφάει το co2 και ανεβάζει το ph. Ειδικα αν το βαλεις να ρίχνει βραδυ εχεις την απολυτα μικρότερη διαφορα σε ph μεταξυ ημερας και νύχτας και επειδη πεφτει λιγοτερο το ph εχεις συνολικά ενα τσικ καλυτερη υγεια, κατι που φαινεται στο έμπειρο ματι μετα απο μια δυο βδομάδες χρήσης του.

Περα του οτι το kalk ρίχνει καθαρα απολυτα χημικα σε ασβεστιο και Αλκαλικοτητα χωρις καμια αλλη προσθήκη, κατι που ειναι θεμιτό σε σχεση με σκόνες balling, αλλα σε πολυ μεγαλες καταναλώσεις δυστηχως δεν μπορει να ακολουθήσει.

Παραδειγμα, εχεις ενα ενυδρειο με 450 λιτρα καθαρο νερο.

Εχεις εξάτμιση 5 λιτρα την ημερα στις κρύες ημερες (χειμώνας) και 6-7 λιτρα το καλοκαίρι, οποτε βάσεις σε μια μέτρια παροχή καθημερινά το kalk στα 4 λιτρα το 24ωρο (για σταθερη παροχή) και την υπόλοιπη παροχή την δινει το συστημα αναπλήρωσης.

Τα 4 λιτρα κορεσμένου Kalkwasser, σε ενυδρειο 450 λιτρα καθαρο νερο μας δινει 1 KH και 7 μονάδες Ca. Αυτα χοντρικα σε balling ειναι αντίστοιχα με 13,5 γραμμάρια σοδα και 11,5 γραμμάρια Χλωριουχο ασβεστιο το 24ωρο. Σε ενα mix ενυδρειο με νορμαλ φορτιο αυτες οι τιμες που μπορει να προσθεση το Kalkwasser ειναι επαρκής να δουλευει μονο του. Τελειες χημικές ενωσεις, καθαρές χωρις καμια πρόσμιξη.

Με παροχή το 24ωρο περιπου το 1% του νερου, σου ανεβάζει το Ph μονιμα περιπου στο 0,10-0,15. Χρήσιμο ειδικα το χειμώνα που επειδη τα εχουμε ολα κλειστά εχουμε σχετικα μεγαλες βυθίσεις σε ph. Να αναφέρω οτι δεν ειναι απαραίτητο να εχεις κατι τετοιο για να παει καλα το συστημα σου, απλα αν θες ενα μικρο τσικ να παρεις συνολικά, και εχεις διαθεση να ασχοληθεις απο εδω θα το παρεις.

Σε παραπανω απαιτησεις θες κατι έξτρα, γιατι τα όρια αυτής της μεθόδου σαν παροχή ειναι μεχρι εδω.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 02-11-15, 15:24
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Αν εβαζα σε δοχείο μικρό κυκλοφορητη να αναδευει καλκ με νερό, και το έριχναν με την τέταρτη αντλία της δοσομετρικης που κάθεται , για να μείωσω έτσι τα λοιπά χημικά που ρίχνω με τις σκόνες της bailing, πως σας ακουγεται;
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 02-11-15, 20:12
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Discos!!
Απ' ότι κατάλαβα, ο περιορισμός για να λειτουργήσει ένα ενυδρείο με kalkwasser, είναι η μικρή διαλυτότητα του υδροξείδιου του ασβεστίου στο νερό!! Οπότε για μεγάλες καταναλώσεις, η ποσότητα που πρέπει να προσθέσουμε είναι πολύ μεγαλύτερη από την εξάτμιση του ενυδρείου, οπότε θα έχουμε θέμα με την αλατότητα και με σφουγγαρίστρες
Προφανώς και το δοχείο αναπλήρωσης θα πρέπει να είναι τεράστιο σε μεγάλο ενυδρείο..
Επίσης η περιορισμένη περίοδος χρήσης του από την στιγμή της διάλυσης στο νερό, λόγω αντίδρασής του με το CO2 της ατμόσφαιρας προς CaCO3
Και τέλος η πιθανή υπερβολική αύξηση του pH, που θα πρέπει να αντιμετωπιστεί ανάλογα...

Επειδή μου έχει μπει το μικρόβιο για ένα μικρό reef από πέρυσι κοιτάζω για την πιο εύκολη μέθοδο διατήρησης των παραμέτρων και το kalkwasser μου φάνηκε ιδανικό...
Κι εγώ σκεφτόμουν ότι έγραψες, μετά από δοκιμές και μετρήσεις, και υπολογίζοντας την εξάτμιση, σταθερή 24ωρη παροχή kalkwasser μάλλον με dosing pump σε αρκετές δόσεις και το υπόλοιπο της εξάτμισης κανονικά με auto top off...

gregkn73, έχω δει ριάκτορες που έχουν ένα μηχανισμό που αναδεύουν το υλικό σε πολύ χαμηλή ταχύτητα.. kalkwasser stirrers
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 14-10-16, 13:06
gecasgr Ο χρήστης gecasgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2016
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Ακόμη ένα ενδιαφέρον θέμα, που όμως θα έπρεπε να μην συζητηται ακόμη😉 εχει αποδειχθεί και πρακτικά σε πάμπολλα ενυδρεία παγκοσμίως, ότι και οι 3 μέθοδοι CR, δοσομετρικης,καλκ, είναι πολύ καλές και επιτυχημένα ενυδρεία υπάρχουν και με τις 3 μεθόδους!

Γνώμη μου είναι ότι και στις 3 θέλει εξίσου μετρήσεις, αλλά πολύ περισσότερο και στις 3 πρέπει να προσθέτουμε και τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία ακόμη και τακτικές αλλαγές να κάνουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 15-10-16, 10:50
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gecasgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακόμη ένα ενδιαφέρον θέμα, που όμως θα έπρεπε να μην συζητηται ακόμη😉
Τι εννοεις φίλε μου;
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 17-10-16, 10:21
gecasgr Ο χρήστης gecasgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2016
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gecasgr Εμφάνιση μηνυμάτων
εχει αποδειχθεί και πρακτικά σε πάμπολλα ενυδρεία παγκοσμίως, ότι και οι 3 μέθοδοι CR, δοσομετρικης,καλκ, είναι πολύ καλές και επιτυχημένα ενυδρεία υπάρχουν και με τις 3 μεθόδους!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εννοεις φίλε μου;
Αυτό που έγραψα παραπάνω Κώστα
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 17-10-16, 20:13
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα .
κάνεις δεν είπε ότι δεν λειτουργεί κάποια μέθοδος !
Δολοφονούν έχουν τα θέματα τους .
Καλό θα ήταν κρίνουμε βάση αυτών που είδαμε από τα ενυδρεία μας και όχι από διάφορους Αργοσχολους.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 04-12-16, 20:39
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

Καλησπέρα.
Να κάνω μια ερώτηση...
Σε ένα ενυδρείο με soft, lps και εύκολα σκληρά, θεωρείτε υπερβολικο να μπει calcium riactor ;
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 04-12-16, 20:49
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Όχι βέβαια είναι πολύ πιο καθαρός τρόπος.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 04-12-16, 23:25
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Γιωργο η γνώμη μου ειναι πως αν μπορεις να διαθέσεις το αρχικό ποσο για την αγορά ριακτορα ασβεστίου,μόνο καλό μπορει να σου κανει απο οποία οπτική μεριά και αν το δεις!
¶σε που εχεις και μόνιμα ανοιχτή την πόρτα για τα σκληρά!
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 05-12-16, 23:07
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Ε και με τις αλλαγές νερού φτάνει πιστεύω , αλλά θα μείνεις μόνο σε μαλακά κοράλλια ;
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 06-12-16, 00:31
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

πήγα σε αυτόν τελικά http://www.h2oaquatics.co.uk/saltwat...jetstream-pico
Πιστεύω από εβδομάδα να τον εχω
τώρα αν θα πάω σε σκληρά θα δούμε
Ίσως σε κάποια εύκολα sps
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Calcium reactor vs Δοσομετρικη magman Εξοπλισμός παροχής ιχνοστοιχείων 0 13-03-14 22:55
calcium reactor aponalto Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 09-08-10 19:14
Calcium Reactor chria Εξοπλισμός παροχής ιχνοστοιχείων 1 02-06-10 07:44
Επιλογη Calcium Reactor thanpapa Εξοπλισμός παροχής ιχνοστοιχείων 2 26-03-07 08:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09303 seconds with 15 queries