Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-01-06, 14:20
ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ Ο χρήστης ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Περιοχή: Ν.ΚΟΣΜΟΣ-ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Ρωγμη Ενυδρειου

Τοποθέτησα πριν 5 ημέρες το καινούριο μου ενυδρείο (104 Χ 40 Χ 60 ) 220 L καθαρό νερό.
Πάνω σε ξύλινο μασιφ γραφείο με 2,5 cm φελιζόλ ανάμεσα γραφείου-ενυδρείου.
Μετά το σεισμό είδα ότι, στην ένωση του εμπρός με το πλαϊνό τζάμι και σε ύψος 10cm απο τον πυθμένα, έφυγε μια φλοίδα απο την έσω επιφάνεια του εμπρός τζαμιού (μήκους 5cm kai πάχους 1,5 mm)ευτυχώς η σιλικόνη έχει παχος 12mm,οπότε το σκάσιμο καλύπτετε και απο τις 2 πλευρές (3mm-7mm) από σιλικόνη που ενώνει το εμπρός με το πλαινό τζάμι...έχετε καμιά πρόταση, για το πως θα το στηρίξω, ώστε στο μέλλον να μην έχω ξαφνικά καμιά πλημμύρα ;
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip 1.zip (448,5 KB, 291 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-01-06, 14:41
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Πάνω που είχα αρχίσει να αναρωτιέμαι έαν υπήρξαν απώλειες μετά τον σεισμό.... ...

Θα επιχειρήσω μια απάντηση και ας διορθώσουν - συμπληρώσουν και οι ... master του είδους.

Μπορείς να δοκιμάσεις προσθήκη γωνιακής λάμας αλουμινίου εξωτερικά με την απαραίτητη σιλικόνη και απο τις δύο πλευρές, αλλά και προσθήκη εσωτερικά γυάλινης ράβδου (ας την ονομάσω κάθετη κόντρα) σε όλο το ύψος για να καλύψεις την αδυναμία σε εκείνο το σημείο. (μόνο που με την εσωτερική ενύσχιση ίσως να έχεις κάποια δυσκολία εάν εξέχει σιλικόνη εσωτερικά από την αρχική κόληση. Δεν μας είπες τι πάχος έχει το τζάμι;;;

Σίγουρα θα πρέπει να δοκιμαστεί καλά μετά τις επεμβάσεις για να είσαι σίγουρος...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-01-06, 21:50
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Aν και από την φώτο δεν κατάλαβα (Αν μπορείς ρίξε 2-3 από διαφορετικές γωνίες) θα βασιστώ στα γραφώμενα σου.
Αν το "ράγισμα" αυτό είναι όντως σε ύψος 10 πόντων από τον πάτο η λύση είναι μονόδρομος......αλλαγή του τζαμιού.
Το να μπει μία ενίσχυση στο κάτω μέρος δεν θα προσφέρει τίποτα στο πληγωμένο σημείο.
Όπως και το να βάλεις "μπάλωμα" από μέσα που θα δείχνει άσχημα.
Sorry my friend but.....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-01-06, 14:48
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

εμενα ρε παιδια μου φανηκε σαν φουσκαλα σιλικονης.

Σαν ειναι ας πουμε στο σημειο που επιασε σιλικονη και να ειχε λιγο βρωμια-λαδια απο χερια και να μην ειχε κολλησει σωστα και τωρα με το ζορισμα ξεκολλησε και δημιουργηθηκε αυτη η φυσαλιδα.

Και μια πιο γενικη φωτο θα με βοηθουσε λιγο.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-01-06, 12:08
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράξενο σπάσιμο!!!
Ακουμπάνε κάπου οι πλευρές του ενυδρείου ή είναι ελεύθερο περιμετρικά? Μου φαίνεται σαν να έχει ζοριστεί μηχανικά από έξω...
Δεν φτάνει να διορθώσεις την βλάβη αλλά να βρεις (αν είναι δυνατόν) και τι την προξένησε, ώστε να την αποφύγεις στο μέλλον.
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-01-06, 16:02
ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ Ο χρήστης ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Περιοχή: Ν.ΚΟΣΜΟΣ-ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι ελεύθερο περιμετρικά. Πιστεύω ότι φταίει το ξύλινο γραφείο το οποίο κατά το σεισμό είχε μεγάλη ταλάντωση και έτσι δέχτηκε μεγάλα φορτία το γυαλί. Μετά από πολύ παρατήρηση, νομίζω ότι εκεί που έφυγε η φλοίδα , είναι από την ένωση του πλαισίου του εσωτερικού φίλτρου που είναι κολλημένο στο πλαϊνό τζάμι με την έσω πλευρά του εμπρός τζαμιού. Τα τζάμια έχουν πάχος 8mm και η σιλικόνη 12mm . Το ΄σκάσιμο΄ είναι στα 8mm με 9 mm οπότε η ένωση των δυο τζαμιών με την σιλικόνη πρέπει να είναι εντάξει.
Βέβαια σήμερα θα πάω να πάρω γωνίες,από αλουμίνιο μαύρο ματ, και θα τις βάλω εξωτερικά στις 4 γωνίες του ενυδρείου οπότε και θα δέσει και δεν θα δείχνει άσκημα .
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip ΡΑΓΙΣΜΑ.zip (136,5 KB, 283 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-01-06, 15:38
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Exclamation

Μου φένεται λίγο απίθανο να έχει ραγίσει το τζάμι σε αυτό το σημείο συγκεκριμένα και κατα αυτο τον τρόπο. Στο 300άρι πάντως που έχω με το ίδιο εσωτερικό φίλτρο έχω πολλές παρόμοιες εικόνες και είναι η σιλικόνη που έχει ξεφλουδίσει. Βέβαια εσύ το βλέπεις ζωντανά και ξέρεις καλύτερα. Πάντως απο τις εικόνες που έστειλες φένεται για ξεφλούδισμα τις σιλικόνης.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-01-06, 12:18
ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ Ο χρήστης ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Περιοχή: Ν.ΚΟΣΜΟΣ-ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Είναι ξεφλούδισμα σιλικόνης (έτσι μου είπε ένας τζαμάς που είχε και δικό του ενυδρείο), δεν έχει ανάγκη, αν θες βάλε 2 πηχάκια-γωνίες καθαρά για ψυχολογικούς λόγους… και για να μην Φαίνεται άσκημο .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-01-06, 12:36
dimitris Ο χρήστης dimitris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 140
Send a message via Skype™ to dimitris
Προεπιλογή

Εγώ πάντως την επόμενη μέρα από το σεισμό γύρισα σπίτι και τα 3/4 του νερού από το ενυδρείο μου ήταν στο χαλί και στο πάτωμα. Πανικός. Μάζεψα τα ψάρια σε κουβάδες, κτλ, κτλ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-01-06, 14:26
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Γιατί τι έγινε ακριβώς και βρέθηκες σε τόσο δύσκολη κατάσταση? Μετακίνηση ενυδρείου ή τπτ με το φίλτρο?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υπολογισμος πάχους τζαμιών για την κατασκευη ενυδρειου. joker DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 22-02-09 23:24
ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 400LIT Pritanis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 18-12-04 01:47
ΨΥΞΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 20-11-03 17:43
Πρεπει το νερο του ενυδρειου να ειναι γειωμενο? mikenuke Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 28-05-03 05:36
ΧΑΙΡΕΤΕ - ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 14-12-02 16:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04594 seconds with 16 queries