Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ποτάμια Αφρικής - Μαδαγασκάρη > Κιχλίδες ποταμών Αφρικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-05-21, 12:12
Nίκος Γκογκάκης Ο χρήστης Nίκος Γκογκάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2021
Περιοχή: Βραχάτι Κορινθίας
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Νέο ενυδρείο 120cm*45cm*65cm

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του γκρουπ. Ονομάζομαι Νίκος Γκογκάκης και θα ήθελα τη συμβουλή των ειδικότερων για το για την ψαροσύνθεση ( και όχι μόνο ) που έχω στο μυαλό μου να επιλέξω για το νέο μου ενυδρείο Αφρικανών Malawi mbuna. Το ενυδρείο μου αυτή τη στιγμή (29/5) βρίσκεται στο στάδιο του στρωσίματος (από τις 20/5).



Διαστάσεις ενυδρείου: 120cm*45cm*65cm

Yπόστρωμα : χαλαζιακή άμμος 0.1mm-0.6mm και αραγωνίτης
Πέτρωμα: Atlas πράσινη

Ξύλα: 1 ξύλο Mopani

Φυτά: 2 anubias

Kαθαρά λίτρα νερού στο ενυδρείο: 260L

Ψάρια: δε φιλοξενούνται ακόμα.



Φίλτρανση: Εξωτερικό φίλτρο Fluval 407 1450L/h



Παράμετροι νερού (29/5/2021)

Θερμοκρασία: 26 βαθμοί Κελσίου

ΚΗ: 15

GH: 26

PH: 8

ΝΗ3/ΝΗ4 : 2mg/mL
NO2: 5mg/mL

NO3: δεν έχει πραγματοποιηθεί κάποια μέτρηση ακόμα



Οι μετρήσεις γίνονται με υγρά τεστ Sera.





Έχω σκεφτεί να φιλοξενήσω τα παρακάτω ψάρια. Θα ήθελα την εμπειρία σας όσον αφορά τη σειρά με την οποία θα ήταν καλύτερο να μπουν στο ενυδρείο, εάν είναι εφικτό να τα βρω στην ελληνική αγορά και εάν ναι ενδεχομένως σε ποιο κατάστημα και τέλος όσον αφορά τον αριθμό των ψαριών που σκέφτομαι να φιλοξενήσω.



1) Pseudotropheus Demasoni : 10 ( 8 θηλυκά + 2 αρσενικά)



2) Labidochromis sp. hongi: 5 ( 4 θηλυκά + 1 αρσενικό)



3) Synodontis njassae : 1 (αρσενικό)


4) Pseudotropheus flavus: 5 ( 4 θηλυκά + 1 αρσενικό)



5) Μaylandia callainos : 4 ( 3 θηλυκά + 1 αρσενικό )




Ευχαριστώ τα μέλη του γκρουπ εκ των προτέρων για την ενασχόλησή τους και τον χρόνο τους.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-05-21, 14:52
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στην παρέα του GAB!
Αρχικά καλή υπομονή στο στρώσιμο.
Το ενυδρείο σου έχει καλές διαστάσεις για να φιλοξενήσει mbuna αλλά κατά τη γνώμη μου όχι τόσο μεγάλο αριθμό ψαριών και 2 είδη είναι αρκετά. Εξηγώ παρακάτω :

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nίκος Γκογκάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
.......
Έχω σκεφτεί να φιλοξενήσω τα παρακάτω ψάρια. Θα ήθελα την εμπειρία σας όσον αφορά τη σειρά με την οποία θα ήταν καλύτερο να μπουν στο ενυδρείο, εάν είναι εφικτό να τα βρω στην ελληνική αγορά και εάν ναι ενδεχομένως σε ποιο κατάστημα και τέλος όσον αφορά τον αριθμό των ψαριών που σκέφτομαι να φιλοξενήσω.


1) Pseudotropheus Demasoni : 10 ( 8 θηλυκά + 2 αρσενικά)
Αν αποφασίσεις να βάλεις ντεμασόνι σωστά σκέφτεσαι για μια 10άδα ίσως και 12άδα και ο μεγάλος αριθμός τους θα φουλάρει πολύ το ενυδρείο. Θα συνδυαζόταν με τα callainos αλλά έτσι θα έχεις μόνο ψάρια με γαλάζιες αποχρώσεις και δεν θα διάλεγα κάποιο από τα άλλα είδη που προτιμάς λόγω των κάθετων γραμμώσεων στα αρσενικά που ίσως προκαλεί αψιμαχίες. Θα πρότεινα εναλλακτικά ένα συνδυασμό με (1+3) Ps.johannii με την επιφύλαξη για το μέγεθος του ενυδρείου σου.


2) Labidochromis sp. hongi: 5 ( 4 θηλυκά + 1 αρσενικό)
Όμορφο και σχετικά ήσυχο είδος που θα το συνδύαζα με τα callainos.


3) Synodontis njassae : 1 (αρσενικό)
M' αρέσουν οι συνοδόντηδες αλλά για να μην κρύβονται πολύ, θέλουν μεγαλύτερο αριθμό και άρα σε περιορίζουν στην υπόλοιπη ψαροσύνθεση και αν τους έχεις φοβάμαι πως δεν θα επιβιώνουν μικρά γιατί τα έχουν για μεζέ.

4) Pseudotropheus flavus: 5 ( 4 θηλυκά + 1 αρσενικό)
Σωστός και εφικτός συνδυασμός με τα callainos επίσης.

5) Μaylandia callainos : 4 ( 3 θηλυκά + 1 αρσενικό )
Είπα παραπάνω γι αυτό το είδος που συμβιώνει σωστά με αρκετά άλλα είδη mbuna. Εγώ θα τα έβαζα με Labidochromis caeruleus λόγω της ωραίας χρωματικής αντίθεσης μεταξύ τους.
....
Αν βάλεις μικρά-νεαρά ψάρια καλά είναι να μπουν όλα μαζί για να προσαρμοστούν ταυτόχρονα στο νέο περιβάλλον. Αν μπουν μεγαλύτερα ψάρια τότε επιλέγεις να μπει πρώτο το πιο (υποτίθεται ) πιο ήσυχο.
Όλα τα παραπάνω είδη τα βρίσκεις σχετικά εύκολα στα εξιδικευμένα στις αφρικάνικες κιχλίδες, μαγαζιά της Αθήνας που θα βρεις στην ενότητα "Καταστήματα".
Βάλε καμμιά φωτο του ενυδρείου ( http://www.aquatek.gr/vb/showthread....24#post1059924 ).
Καλή συνέχεια και εδώ είμαστε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε σε τυχόν απορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-05-21, 17:55
Nίκος Γκογκάκης Ο χρήστης Nίκος Γκογκάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2021
Περιοχή: Βραχάτι Κορινθίας
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες στην παρέα του GAB!
Αρχικά καλή υπομονή στο στρώσιμο.
Το ενυδρείο σου έχει καλές διαστάσεις για να φιλοξενήσει mbuna αλλά κατά τη γνώμη μου όχι τόσο μεγάλο αριθμό ψαριών και 2 είδη είναι αρκετά. Εξηγώ παρακάτω :


Αν βάλεις μικρά-νεαρά ψάρια καλά είναι να μπουν όλα μαζί για να προσαρμοστούν ταυτόχρονα στο νέο περιβάλλον. Αν μπουν μεγαλύτερα ψάρια τότε επιλέγεις να μπει πρώτο το πιο (υποτίθεται ) πιο ήσυχο.
Όλα τα παραπάνω είδη τα βρίσκεις σχετικά εύκολα στα εξιδικευμένα στις αφρικάνικες κιχλίδες, μαγαζιά της Αθήνας που θα βρεις στην ενότητα "Καταστήματα".
Βάλε καμμιά φωτο του ενυδρείου ( http://www.aquatek.gr/vb/showthread....24#post1059924 ).
Καλή συνέχεια και εδώ είμαστε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε σε τυχόν απορίες.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου Κλεόβουλε καθώς και για το εγκάρδιο καλωσόρισμα στην ομάδα! Θέλω να λάβω υποψιν τη γνώμη των πιο εμπειρων ώστε να φτίαξω ένα όμορφο ενυδρείο γι ατα ψάρια που θα φιλοξενήσω.

όσον αφορά το γατόψαρο, έχω διαβάσει ότι τρώει τους γόνους, όπως μου είπες, αλλά είναι κάτι το όποίο δεν με ενοχλεί. ίσα ίσα που δε θα ήθελα να αναπαράγονται ανεξέλεγκτα. Θα ήθελα να το εντάξω στο ενυδρείο μου αλλά πότε; :ίσως πρώτο επειδή θα είναι μόνο του; H λίγο πιο μετά μιας και είναι γενικά αρκετά μεγαλύτερο ψάρι από τα υπόλοιπα.

επίσης θα ήθελα οπωσδήποτε τα demasoni οπότε λογικά παμε στο πρώτο σενάριο ψαριών που μυ πρότεινες. θα μπορούσα μαζι με τα demasoni να βάλω χαρέμι από Labidochromis caeruleus λόγο του ήπιου χαρτκτήρα τους;

τέλος θα να μην βάλω στο ενυδρείο πολύ νεαρά σε ηλικία ψάρια, ώστε να μη χρειαστεί στην πορεία να απομακρύνω τα πλεονάζοντα αρσενικά.

ανεβάζω άμεσα φωτογραφίες με το ενυδρείο μου. εννοείται ευπρόσδεκτες παρατηρήσεις.



Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-05-21, 19:38
Nίκος Γκογκάκης Ο χρήστης Nίκος Γκογκάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2021
Περιοχή: Βραχάτι Κορινθίας
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

επισυνάπτω κάποιες φωτογραφιες απο το ενυδρειο όπως είναι αυτή τη στιγμή. σκέφτομαι τον σχηματισμό και άλλων τυφλών σπηλιών εισάγωντας επιπλέον πέτρες στο ενυδρείο. από την άλλη δεν είμαι πολύ σίγουρος εάν αυτό θα εκτιμηθεί από τα ψάρια μιας και τους αρέσει να σκάβουν.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  562
Μέγεθος:  76,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  565
Μέγεθος:  49,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  550
Μέγεθος:  68,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  538
Μέγεθος:  46,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.jpg
Εμφανίσεις:  542
Μέγεθος:  53,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-05-21, 20:39
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Τα demasoni τα είχα χρόνια και ήταν από τα πιο αγαπημένα μου mbuna. Τα είχα με labidos. Τα demasoni ήταν και συνεχίζουν να είναι παρεξηγημένα ψάρια μια και πολλοί τα θεωρούσαν προβληματικά λόγω του έντονου ταπεραμέντου τους. Αυτό είναι όμως λάθος γιατί όλη τους η επιθετικότητα βγαίνει κυρίως προς το είδος τους. Πρέπει να μπουν ταυτόχρονα 10-12 ψαράκια και σίγουρα μέχρι να δημιουργηθεί μια ιεραρχία είναι πάρα πολύ πιθανό να χάσεις μερικά αρσενικά. Γι αυτό και πάντα θέλει μεγάλο αρχικό αριθμό.

Τώρα όσο αναφορά το ενυδρείο σου θα σου πρότεινα να προσθέσεις περισσότερες κρυψώνες. Τα ψάρια αυτά χρειάζονται τουλάχιστον 2 κρυψώνες το καθένα για να αισθανθούν ασφαλή. Εγώ με τα δικα μου ενυδρεία ήμουν συνήθως υπερβολικός και έφτιαχνα ολόκληρα νταμάρια. Αυτό είναι απο την μια κακο μια και πολλά ψάρια με το παραμικρό κρύβονταν όμως αισθάνονταν πιο ασφαλή και είχα και αρκετές γέννες επιτυχημένες με τα μικρά να μεγαλώνουν λόγω των πολλών κρυψώνων. Σαφώς και πρώτα πρεπει να μπουν βέβαια τα λαμπιντος. ......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-05-21, 23:27
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Ωραίος συνδυασμός τα ντεμασόνι με τα λαμπίντο.
Πάρε υπόψη τις παρατηρήσεις του Ηλία πιο πάνω.
Το ξύλο δεν εξυπηρετεί νομίζω τίποτα έτσι όπως το έχεις. Ή βγάλτο ή βάλτο διαφορετικά, ίσως όρθιο.
Αφού δεν θέλεις γέννες βάλε συνοδόντη αλλά θα πρότεινα όχι τον njassae αλλά τον S.lucipinnis, που αν και προέρχεται από την λίμνη Τανγκανίκα δεν θα έχει πρόβλημα, γίνεται μικρότερος και μπορείς να βάλεις μια 3άδα ώστε να νοιώθουν καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-05-21, 14:45
Nίκος Γκογκάκης Ο χρήστης Nίκος Γκογκάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2021
Περιοχή: Βραχάτι Κορινθίας
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Hλία σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου και τις παρατηρήσεις σου. Θα τις λάβω σοβαρά υπόψιν μου και θα επανέλθω για νεότερα!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίος συνδυασμός τα ντεμασόνι με τα λαμπίντο.
Πάρε υπόψη τις παρατηρήσεις του Ηλία πιο πάνω.
Το ξύλο δεν εξυπηρετεί νομίζω τίποτα έτσι όπως το έχεις. Ή βγάλτο ή βάλτο διαφορετικά, ίσως όρθιο.
Αφού δεν θέλεις γέννες βάλε συνοδόντη αλλά θα πρότεινα όχι τον njassae αλλά τον S.lucipinnis, που αν και προέρχεται από την λίμνη Τανγκανίκα δεν θα έχει πρόβλημα, γίνεται μικρότερος και μπορείς να βάλεις μια 3άδα ώστε να νοιώθουν καλύτερα.
Κλεόβουλε σε ευχαριστώ και εσένα για τις παρατηρήσεις και την βοήθειά σου! θα τα λάβω όλα αυτά υπόψιν μου και θα επανέλθω για νεότερα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nίκος Γκογκάκης : 31-05-21 στις 14:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-06-21, 14:35
Nίκος Γκογκάκης Ο χρήστης Nίκος Γκογκάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2021
Περιοχή: Βραχάτι Κορινθίας
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Αλλαγή νερού μετά το στρώσιμο του ενυδρείου

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του γκρουπ. Έχω μελετήσει αρκετά την αρθογραφία όσον αφορά το στρώσιμο του ενυδρείου με τροφή. Όσο και εάν έψαξα δεν μπόρεσα να βρω απάντηση στο παρακάτω ερώτημα: όταν πλέον το ενυδρείο στρώσει πραγματοποιείται αλλαγή περίπου 80 τοις εκατό του νερού. Το καινούργιο νερό, εισάγεται κατευθείαν στο ενυδρείο και απευθείας ρίχνω αντιχλώριο ενώ το φίλτρο λειτουργεί; αυτό δεν θα οδηγήσει σε θανάτωση των βακτηριδίων του φίλτρου, μέχρις ότου βράσει το αντιχλώριο; Η θα έπρεπε να προετοιμάσω όλη αυτή την ποσότητα νερού (περίπου 200 λίτρα) για 24 ώρες σε βαρέλια;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-06-21, 15:18
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Το σωστό είναι να μπαίνει το αντιχλώριο στο νερό της αλλαγής πριν μπει στο ενυδρείο. Αν το φρέσκο νερό μπαίνει στο ενυδρείο απευθείας απ' τη βρύση τότε πριν μπει, ρίχνεις στο ενυδρείο το αντιχλώριο (ανάλογο όμως με τον όγκο συνολικά του ενυδρείου και όχι του νερού της αλλαγής).
Αν προετοιμάζεις το νερό σε βαρέλια (με κυκλοφορητή μέσα) για 24 ώρες τότε δεν χρειάζεσαι το αντιχλώριο για να αφαιρέσει το χλώριο (που θα έχει διαφύγει στην ατμόσφαιρα) αλλά για τα βαρέα μέταλλα και τις χλωραμίνες.
Ακόμα κι αν κάνεις τη διαδικασία όπως περιγράφεις, πολύ μικρός αριθμός βακτηρίων υπάρχει πιθανότητα να καταστραφεί καθώς το αντιχλώριο δρα άμεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-06-21, 19:54
Nίκος Γκογκάκης Ο χρήστης Nίκος Γκογκάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2021
Περιοχή: Βραχάτι Κορινθίας
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

σε ευχαριστώ πολύ Κλεόβουλε για την άμεση και διευκρινιστική απάντησή σου!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-06-21, 09:53
Nίκος Γκογκάκης Ο χρήστης Nίκος Γκογκάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2021
Περιοχή: Βραχάτι Κορινθίας
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Aπομάκρυνση υπεράριθμων αρσενικών

Καλημέρα σε όλα τα μέλη του γκρούπ. Θέτω έναν προβληματισμό μου, όσο απλώς και εάν ακούγεται.
Όταν έρθει η ώρα να απομακρύνουμε τα υπεράριθμα αρσενικά από το ενυδρείο μας τι τα κάνουμε; Υποθέτω πως όσοι οι περισσότεροι τα επιστρέφετε στο petshop από το οποίο τα αγοράσατε; Στην Κορινθία όπου και κατοικώ, δεν διαθέτουμε κάποιο τέτοιο. Για αυτό το λόγο και όταν έρθει η στιγμή να πάρω τα ψάρια θα κάνω μια βόλτα ο ίδιος μέχρι την Αθήνα ώστε να διασφαλίσω ότι τα ψάρια θα επιβιώσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-06-21, 15:40
KostasAngel Ο χρήστης KostasAngel είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2020
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Δεν ξέρω πόσοι ασχολούνται Κόρινθο για να δώσεις, πάντως εδώ Αθήνα ότι ψάρι, σαλιγκάρι ή φυτό θέλω να δώσω, αγγελία για χάρισμα/ανταλλαγή και φεύγουν σύντομα από τον χώρο μου...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-06-21, 23:00
Nίκος Γκογκάκης Ο χρήστης Nίκος Γκογκάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2021
Περιοχή: Βραχάτι Κορινθίας
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

ευχαριστώ για την απάντησή σου Κώστα!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-06-21, 16:53
Nίκος Γκογκάκης Ο χρήστης Nίκος Γκογκάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2021
Περιοχή: Βραχάτι Κορινθίας
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Πρώτη φορά τάισμα

Καλησπέρα και πάλι. Είμαι έτοιμος για την εισαγωγή των ψαριών μου στο ενυδρείο. Θα ήθελα να ρωτήσω μετά από πόσες ώρες να ταισω τα ψάρια από την εισαγωγή τους στο ενυδρείο, ώστε να έχουν προλάβει να εγκλιματιστούν στο νέο τους περιβάλλον;
Eπίσης, από τη στιγμή που τα ψάρια μου είναι μωρά, είναι επιθυμητό να ταιζω 3 φορές την ημέρα σωστά;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
κλεόβουλος, imichal


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Pangasius - ένας καρχαρίας στο ενυδρείο σας & άλλα ψάρια ακατάλληλα για ενυδρείο delta66 Γλυκό νερό - Γενικά 17 13-05-18 20:20
Channa Micropeltes 45cm Predator..Steven Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 36 17-03-13 23:00
Mεγαλο προβλημα με anubia ενυδρειο 120cm sx21 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 30 20-02-12 18:06
Ενυδρείο μέσα σε ενυδρείο, θα δουλέψει; Manuel Bettas 4 06-07-11 00:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13679 seconds with 16 queries