Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-09-05, 14:51
Katia Ο χρήστης Katia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-09-2005
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 4
Red face Αρχάρια στο θαλασσινό ενυδρείο

Καλησπέρα σε όλους. Εχω ένα ενυδρείο 60 λίτρων γλυκού νερού με το οποίο ασχολούμαι 8 χρόνια. Τον τελευταίο καιρό φλερτάρω με την ιδέα να στήσω ενα θαλασσινό ενυδρειο αφού έχω επιτέλους τον δικό μου προσωπικό χώρο.... Απ'ότι διάβασα βέβαια δεν έχω και πολλές επιλογές σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο, ωστόσο θα ήθελα την γνώμη όλων εσάς που έχετε έρθει αντιμέτωποι κατά καιρούς με όλα τα στραβά και αναπάντεχα που μπορεί να έχει ένας αρχάριος. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε τί εξοπλισμός απαιτείται για το ξεκίνημα, ενα πρόχειρο κοστολόγιο και τέλος τί οργανισμούς ή ψαρια θα μπορούσα να αποκτήσω στο ενυδρείο αυτό..... Θα περιμένω ανυπόμονα απάντηση. Thanks
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-09-05, 14:56
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Katia
Καλησπέρα σε όλους. Εχω ένα ενυδρείο 60 λίτρων γλυκού νερού με το οποίο ασχολούμαι 8 χρόνια. Τον τελευταίο καιρό φλερτάρω με την ιδέα να στήσω ενα θαλασσινό ενυδρειο αφού έχω επιτέλους τον δικό μου προσωπικό χώρο.... Απ'ότι διάβασα βέβαια δεν έχω και πολλές επιλογές σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο, ωστόσο θα ήθελα την γνώμη όλων εσάς που έχετε έρθει αντιμέτωποι κατά καιρούς με όλα τα στραβά και αναπάντεχα που μπορεί να έχει ένας αρχάριος. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε τί εξοπλισμός απαιτείται για το ξεκίνημα, ενα πρόχειρο κοστολόγιο και τέλος τί οργανισμούς ή ψαρια θα μπορούσα να αποκτήσω στο ενυδρείο αυτό..... Θα περιμένω ανυπόμονα απάντηση. Thanks
αν και δεν ειμαι αλμυρος...εχω την εντυπωση οτι μαλλον δεν μπορεις....(λογω λιτρων)..περιμενε ομως και την αποψη των αλλων παιδιων.......
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-09-05, 15:02
Katia Ο χρήστης Katia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-09-2005
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Αρχάρια στο θαλασσινό ενυδρείο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
αν και δεν ειμαι αλμυρος...εχω την εντυπωση οτι μαλλον δεν μπορεις....(λογω λιτρων)..περιμενε ομως και την αποψη των αλλων παιδιων.......
μου έκανες την καρδιά "περιβολαρχείο!"
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-09-05, 15:25
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Cool

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Katia
μου έκανες την καρδιά "περιβολαρχείο!"
δυστυχως ετσι ειναι...απο οσο γνωριζω για θαλασσινο χρειαζονται οσο το δυνατον περισσοτερα λιτρα,για πολλους και διαφορους λογους...εγω εχω 200 λιτρα,και ξερω οτι αν το σκεφτομουν θα ημουν σχεδον οριακα........
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-09-05, 15:25
Manogr Ο χρήστης Manogr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2005
Περιοχή: Γλυφάδα, Αθήνα
Μηνύματα: 66
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Manogr
Προεπιλογή

Φυσικα και μπορεις Κατια!!

Τα ενυδρεια αυτα ανηκουν βεβαια στην κατηγορια των mini reefs και σιγουρα ειναι πιο "δυσκολα" απο μεγαλυτερα αφου καθε αλλαγη στο νερο κτλ εχει μεγαλυτερες συνεπειες απο οτι σε περισσοτερα λιτρα!

Μην απογοητευεσε....σιγουρα θα τα καταφερεις με προσπαθεια και αγαπη για το χομπυ!!

Εχεις διαβασει καθολου για το θαλασσινο ? Πραγματικα απαιτει πολυ αλλα ομορφο διαβασμα...

Ενα πολυ καλο ξενο Site για τα λιτρα σου ειναι το http://www.nano-reef.com και εκει σιγουρα θα καταλαβεις οτι γινονται αριστουργηματα ακομα και στα 60 λιτρα η και σε μικροτερα!!
__________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Manogr : 28-09-05 στις 15:27
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-09-05, 15:31
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Katia
μου έκανες την καρδιά "περιβολαρχείο!"
Λοιπόν θέλεις να κάνεις ένα nano-reef στα λίτρα που έχω κάνει και εγώ.
Αρχικά πρέπει να έχεις αρκετή εμπειρία και απίστευτη υπομονή.
Τα λίτρα σε περιορίζουν σε ψάρια και ασπόνδυλα όμως δεν είναι και απαγορευτικά. Μπορείς δηλαδή να έχεις αρκετά μικρά frags από διάφορα κοράλλια αλλά από ψάρια πρέπει να αρκεστείς σε 2-3 το πολύ, με πολύ λίγες επιλογές. Κάποια είδη clown ή damsel θα μπορουσαν να είναι μεσα στις επιλογές σου.
Το ενυδρείο που έχω εγώ το υποστηρίζει ένα εσωτερικό skimmer για 200λίτρα, και έχω και ένα hang-on φίλτρο για να μην πιανει χώρο μεσα στο ενυδρείο και έχει άνθρακα, αντιφόσφωρο και μπλέ σφουγγάρι.
Ένα πρόβλημα με αυτά τα λίτρα είναι οι λάμπες. Εμένα επειδή ειναι δική μου κατασκευή και δεν με ενδιαφέρει και τόσο το οπτικό έχω σε απόσταση 40-45 πόντους από τον βυθό 1x15watt( Τ8 ) μπλέ ακτινική και 3x20watt( Τ8 ) άσπρες με Kelvins από 9.000-15.000 .
Μετρήσεις χρειάζονται σχεδόν καθημερινά αν δεν πάς σε μόνιμα ηλεκτρονικά όργανα τα οποία βέβαια κοστίζουν αρκετά αλλά σε γλυτώνουν από πολλά βάσανα. Και αυτό γιατί κάποιο στοιχείο του νερού μπορεί να αλλάξει μέσα σε λίγα λεπτά σε τόσα λίγα λίτρα.
Πάντως αν το αποφασίσεις το αισθητικό του αποτελέσμα θα σε εικανοποιήσει 1000%. Όμως το κόστος ανά λίτρο θα σου έρθει πολύ παραπάνω από ότι να κάνεις ένα 400αρί reef αλλά το συνολικό κόστος θα είναι αρκετά μικρότερο πιστεύω αλλά και πάλι όχι αμελητέο.
Στο τελευταίο τεύχος του περιοδικού "ενυδρείο" που κυκλοφορεί ο ΠΣΦΕ μπορείς να δείς ένα τέτοιο ενυδρείο.
Σκέψου, δες, διάβασε και αποφάσισε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jpatou : 28-09-05 στις 15:34
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-09-05, 15:46
Katia Ο χρήστης Katia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-09-2005
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 4
Smile Τι καλά!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jpatou
Λοιπόν θέλεις να κάνεις ένα nano-reef στα λίτρα που έχω κάνει και εγώ.
Αρχικά πρέπει να έχεις αρκετή εμπειρία και απίστευτη υπομονή.
Τα λίτρα σε περιορίζουν σε ψάρια και ασπόνδυλα όμως δεν είναι και απαγορευτικά. Μπορείς δηλαδή να έχεις αρκετά μικρά frags από διάφορα κοράλλια αλλά από ψάρια πρέπει να αρκεστείς σε 2-3 το πολύ, με πολύ λίγες επιλογές. Κάποια είδη clown ή damsel θα μπορουσαν να είναι μεσα στις επιλογές σου.
Το ενυδρείο που έχω εγώ το υποστηρίζει ένα εσωτερικό skimmer για 200λίτρα, και έχω και ένα hang-on φίλτρο για να μην πιανει χώρο μεσα στο ενυδρείο και έχει άνθρακα, αντιφόσφωρο και μπλέ σφουγγάρι.
Ένα πρόβλημα με αυτά τα λίτρα είναι οι λάμπες. Εμένα επειδή ειναι δική μου κατασκευή και δεν με ενδιαφέρει και τόσο το οπτικό έχω σε απόσταση 40-45 πόντους από τον βυθό 1x15watt( Τ8 ) μπλέ ακτινική και 3x20watt( Τ8 ) άσπρες με Kelvins από 9.000-15.000 .
Μετρήσεις χρειάζονται σχεδόν καθημερινά αν δεν πάς σε μόνιμα ηλεκτρονικά όργανα τα οποία βέβαια κοστίζουν αρκετά αλλά σε γλυτώνουν από πολλά βάσανα. Και αυτό γιατί κάποιο στοιχείο του νερού μπορεί να αλλάξει μέσα σε λίγα λεπτά σε τόσα λίγα λίτρα.
Πάντως αν το αποφασίσεις το αισθητικό του αποτελέσμα θα σε εικανοποιήσει 1000%. Όμως το κόστος ανά λίτρο θα σου έρθει πολύ παραπάνω από ότι να κάνεις ένα 400αρί reef αλλά το συνολικό κόστος θα είναι αρκετά μικρότερο πιστεύω αλλά και πάλι όχι αμελητέο.
Στο τελευταίο τεύχος του περιοδικού "ενυδρείο" που κυκλοφορεί ο ΠΣΦΕ μπορείς να δείς ένα τέτοιο ενυδρείο.
Σκέψου, δες, διάβασε και αποφάσισε.
Με ανεβάσατε πολύ με τις απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ για την άμμεση ανταπόκριση. Θα πρέπει να σας επισημάνω οτι απευθύνεστε σε "ΑΡΧΑΡΙΟ" και το τονίζω γιατι λέξεις όπως "skimmer" κλπ είναι γνωστές στα αυτιά μου αλλά δεν έχω καμία ιδέα για το τί σημαίνουν (υποθέτω απο το διάβασμα που ρίχνω στα μηνύματά σας οτι έχει να κάνει με την κυκλοφορία του νερού....?) και με κομπλάρετε......Θα ήθελα πάααααρα πολύ να έχω ένα πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο για να ελαττώσω και την συχνή παρακολούθηση στις τιμές αλλά υπάρχει πρόβλημα χώρου οπότε ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ. Θα σας πώ οτι ο μόνος εξοπλισμός που έχω στο σημερινό ενυδρείο ειναι ένα εξωτερικό φίλτρο EHEIM (υαλοβάμβακας, πέτρα βακτηριδίων, μακαρόνι κλπ) ένας κυκλοφορητής επίσης EHEIM και μια αεραντλία που δεν ξέρω την μάρκα της.... και αδυνατώ αυτήν την στιγμή να σας πώ περισσότερα γιατι το ενυδρείο βρίσκεται ακόμα στο πατρικό μου...Αν έχετε την καλοσύνη ευγενικοί μου κύριοι, απαρριθμήστε τα βασικά εξαρτήματα για τον εξοπλισμό ενός θαλασσινού και όσο για το διάβασμα, έχω ήδη ξεκινήσει........
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-09-05, 15:57
Katia Ο χρήστης Katia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-09-2005
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Katia
Με ανεβάσατε πολύ με τις απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ για την άμμεση ανταπόκριση. Θα πρέπει να σας επισημάνω οτι απευθύνεστε σε "ΑΡΧΑΡΙΟ" και το τονίζω γιατι λέξεις όπως "skimmer" κλπ είναι γνωστές στα αυτιά μου αλλά δεν έχω καμία ιδέα για το τί σημαίνουν (υποθέτω απο το διάβασμα που ρίχνω στα μηνύματά σας οτι έχει να κάνει με την κυκλοφορία του νερού....?) και με κομπλάρετε......Θα ήθελα πάααααρα πολύ να έχω ένα πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο για να ελαττώσω και την συχνή παρακολούθηση στις τιμές αλλά υπάρχει πρόβλημα χώρου οπότε ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ. Θα σας πώ οτι ο μόνος εξοπλισμός που έχω στο σημερινό ενυδρείο ειναι ένα εξωτερικό φίλτρο EHEIM (υαλοβάμβακας, πέτρα βακτηριδίων, μακαρόνι κλπ) ένας κυκλοφορητής επίσης EHEIM και μια αεραντλία που δεν ξέρω την μάρκα της.... και αδυνατώ αυτήν την στιγμή να σας πώ περισσότερα γιατι το ενυδρείο βρίσκεται ακόμα στο πατρικό μου...Αν έχετε την καλοσύνη ευγενικοί μου κύριοι, απαρριθμήστε τα βασικά εξαρτήματα για τον εξοπλισμό ενός θαλασσινού και όσο για το διάβασμα, έχω ήδη ξεκινήσει........
....και κάτι ακόμα....είναι πιό δύσκολο να συντηρήσεις ψάρια σε ένα τέτοιο ενυδρείο ή βράχο....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-09-05, 08:37
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ο ζωντανός βράχος είναι αναπόσπαστο κομμάτι ενός reef ενυδρείου, ο οποίος κάνει και φίλτρανση του νερού. ¶ρα θα βάλεις οπωσδήποτε.

Όσο για το αν μπορείς να συντηρήσεις κάποια μικρά ψαράκια στο ενυδρείο... και βέβαια μπορείς. Μάλιστα ακόμα πιο εύκολα, από κοράλλια.

Εφόσον έχεις ξεκινήσει διάβασμα όμως, πιστεύω οτι όλα θα πανε καλά...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
Ούτε εγώ έχω θαλασσινό ενυδρείο ακόμα ! Tolis Παραλία - Beach Bar 0 14-12-02 04:43
ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ? newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-12-02 23:26
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39
Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 10-12-02 18:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06273 seconds with 13 queries