Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-11-11, 22:16
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή κούτσα-κούτσα reef - αρχή και απορίες...

Λοιπόν, μετά από αρκετές καθυστερήσεις έχω στήσει επιτέλους το (πρώτο μου) reef, και ανοίγω αυτό το ποστ με σκοπό κυρίως για να πάρω συμβουλές και να αποφύγω (περαιτέρω; ) λάθη.

Το ενυδρείο έχει 240 λίτρα καθαρά + 70 sump και ξεκίνησε με γύρω στα 25 κιλά νεκρού βράχου και νεκρού αραγωνίτη. Το στρώσιμο έγινε με αμμωνία. Μετά προστέθηκαν 2-3 πολύ μικρά ζωντανά βραχάκια για να μπει λίγη κοραλλίνη και μικροοργανισμοί, καθώς και λίγη chaeto με κοπίποδα, ευγενική χορηγία του Vassilakis.
Προς το παρόν δεν υπάρχουν ζωντανά - σχεδιάζω να βάλω τα πρώτα μου ασπόνδυλα (σαλιγκάρια-καθαριστές) στις επόμενες μέρες.

Οι πρώτες μου απορίες αφορούν τις πρώτες μορφές ζωής που παρατήρησα - βασικά θέλω να ξέρω αν τα πράγματα πάνε καλά ή αν έχω ήδη μπλέξει. Έχουμε και λέμε:

1) Μόλις άρχισα να ανοίγω τον φωτισμό (4χ39W - 2 ΑΤΙ aquablue special και 2 ΑΤΙ blue plus) σταδιακά και είμαι στις 4.5 ώρες την ημέρα. Πριν 2 μέρες εμφανίστηκε ένα καφέ χρώμα σε βράχο και αραγωνίτη (φωτο 1). Υποθέτω ότι είναι η κλασσική καφέ άλγη που θα φύγει μόνη της σωστά;

2) Στον αραγωνίτη πρόσεξα κάτι σαν μικρή πρασινωπή λεπτή "τούφα" που ξεφυτρώνει (φωτο 2, αν και δε φαίνεται καλά). Είναι σαν ένα μάτσο λεπτες τριχες που πηγαίνουν με το ρεύμα του νερού. Είναι τριχοειδής άλγη;

3) Στο τζάμι του σαμπ έχει φυτρώσει αυτό που φαίνεται στη φωτο 3. ΜΠορεί κάποιος να το αναγνωρίσει;

4) Στο τζάμι του ενυδρείου υπάρχουν αρκετά κολλημένα άσπρα στίγματα από τα οποία βγαίνει κάτι σαν άσπρη τρίχα, περίπου 5 χιλ. μήκος. (φωτο 4 και 5). Τι είναι αυτά; Είναι βλαβερά;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  foto1.jpg
Εμφανίσεις:  217
Μέγεθος:  50,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  foto2.jpg
Εμφανίσεις:  240
Μέγεθος:  30,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  foto3.jpg
Εμφανίσεις:  239
Μέγεθος:  28,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  foto4.jpg
Εμφανίσεις:  222
Μέγεθος:  16,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  foto5.jpg
Εμφανίσεις:  203
Μέγεθος:  15,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-11-11, 13:38
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

1. Σωστά, θα φύγει (αφού αναπτυχθεί και άλλο) μόνη της.
2. Όπως το περιγράφεις φαίνεται για τριχοειδής, στην εικόνα ΔΕΝ είναι τριχοειδής.
3. Δεν ξέρω τι είναι..
4 & 5, όπως τα περιγράφεις είναι tube worms, είναι καλά. Στη φώτο όμως φαίνονται για σκουλίκια. Τα tube worms δεν κουνιόνται (μόνο αυτή η τρίχα που λες, ακολουθεί τη ροή του νερού) τα σκουλίκια κουνιούνται, οπότε είναι εύκολο να καταλάβεις ποιό από τα δύο είναι.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-11-11, 14:55
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

OK ευχαριστώ πολύ. Τα άσπρα στο τζάμι δεν μετακινούνται άρα είναι tube worms.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-11-11, 10:15
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Ξαναβάζω μπρος το ποστ για να ρωτήσω κάτι σχετικά με το Ph / Mg μου.
Σήμερα έκανα ένα σετ μετρήσεων και μου φαίνεται ότι έχω πολύ χαμηλό Ph και Mg:

salinity: 1.024
KH=10
Ca=500
Mg=1170 <---
ph=7.8 <---

Οι απορίες μου είναι:
1) Το νερό φτιάχτηκε με αλάτιTropic marin reef pro, και πρόσφατα έκανα αλλαγή νερού (εν αναμονή σαλιγκαριών που θα βάλω), και θα περίμενα η σύνθεση του αλατιού να ήταν τέτοια ώστε οι τιμές Mg και Ph να είναι ψηλότερες. Ή η σύνθεση του αλατιού δεν είναι "καλή" ή κάτι ρίχνει το Ph και το Μαγνήσιο. Με δεδομένο ότι μέσα δεν έχω μόνο νεκρό βράχο και αραγωνίτη με καθόλου κοράλια ούτε ζωντανά - οι μόνοι ζωντανοί οργανισμοί είναι οι λίγες άλγες, τι μπορεί να συμβαίνει;
Ή είναι συνηθισμένο να χρειάζονται πρόσθετα εκτός του αλατιού; (σε ενυδρείο με κοράλια το καταλαβαίνω αλλά στο "άδειο";...)

2) Για να ανεβάσω το μαγνήσιο σκοπεύω να προσθέσω Epsom salts. Για να ανεβάσω το Ph τι μπορώ να κάνω;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-11-11, 10:44
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Η μέτρηση της αλατότητας επιρεάζεται άμεσα από την θερμοκρασία του νερού. Μπορεί το αλάτι σου να έχει σωστές τιμές στα διάφορα στοιχεία για τιμή αλατότητας 1.026 στους 25C, οπότε εκεί θα μετρήσεις να δεις αν δίνει αυτά που λέει το κουτί. Αλλοιώς μπορεί απλά να μην δίνει τις σωστές αναλογίες, όπως κάνουν τα περισσότερα αλάτια στην αγορά.

Αν σου τρώνε οι άλγες Mg θα το δεις αν χωρίς να κάνεις κάποια αλλαγή δεις επόμενη χαμηλότερη μέτρηση σε μια εβδομάδα.

Εγώ χρησιμοποιώ για οποιαδίποτε αλλαγή (pH, Mg κτλ) προιόντα της Seachem εκτός από Ca που είναι της Kent.

Αν πας για κοράλια το νερό πρέπει να το φτιάξεις ως εξής:
Αλατότητα 1.025 στους 25C
Ca 400-420
Mg 1200-1280 (το Mg πρέπει να έχει τιμή 3 φορές την τιμή του Ca)
kH 7-8
pH 8-8.2
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-11-11, 12:58
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

OK, αλλά για τόσο μικρή διαφορά αλατότητας (από 1,025 σε 1,026) δε νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να αλλάξει τόσο πολύ ούτε το Ph ούτε το Mg. Θα την ανεβάσω πάντως, και θα δω και αν τρώνε οι άλγες το Μg.

Θα ήταν ΟΚ να βάλω 2-3 σαλιγκάρια εντωμεταξύ να τρώνε τις άλγες, ή είναι πολύ χαμηλό το Ph?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-11-11, 15:00
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Δεν είναι τόσο το 1.025 ή το 1.026 όσο σε ποια θερμοκρασία το μετράς.Τι θερμοκρασία έχει το νερό;
Υπάρχει ένας πίνακας που δείχνει πως αλλάζει το salinity σε σχέση με τη θερμοκρασία, δηλαδή ίδια αλατότητα σε άλλη θερμοκρασία θα σου δώσει άλλη μέτρηση.

Επίσης, αν μετράς με ρεκτροφόμετρο κάνε ένα καλιμπράρισμα με απιονισμένο νερό. Εγώ κάνω πάντα, αλλά και να μην κάνω επειδή μετράω μια φορά το μήνα, μου το θυμίζει η ένδειξη που είναι πάντα λάθος αν δεν καλιμπράρω.


Δεν έχεις πρόβλημα με το 7.8 και τα σαλιγκάρια, εμένα παίζει από 8.2 μέχρι 7.9 το βράδυ και όλα τα σαλιγκάρια είναι μια χαρά.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-11-11, 16:03
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

ΟΚ ευχαριστώ. Η θερμοκρασία μου είναι 27C, οπότε εκεί μέτρησα το 1.025.
Το ρεφρακτόμετρο ήταν καλιμπραρισμένο με ΑΟ.
Θα ψάξω λοιπόν για το πινακάκι.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι τόσο το 1.025 ή το 1.026 όσο σε ποια θερμοκρασία το μετράς.Τι θερμοκρασία έχει το νερό;
Υπάρχει ένας πίνακας που δείχνει πως αλλάζει το salinity σε σχέση με τη θερμοκρασία, δηλαδή ίδια αλατότητα σε άλλη θερμοκρασία θα σου δώσει άλλη μέτρηση.

Επίσης, αν μετράς με ρεκτροφόμετρο κάνε ένα καλιμπράρισμα με απιονισμένο νερό. Εγώ κάνω πάντα, αλλά και να μην κάνω επειδή μετράω μια φορά το μήνα, μου το θυμίζει η ένδειξη που είναι πάντα λάθος αν δεν καλιμπράρω.


Δεν έχεις πρόβλημα με το 7.8 και τα σαλιγκάρια, εμένα παίζει από 8.2 μέχρι 7.9 το βράδυ και όλα τα σαλιγκάρια είναι μια χαρά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
Θαλασσινο Reef 250Λ Reef ραφαηλ10 Reef 20 29-05-10 09:22
Light reef = reef delight ;) phaerimm Θαλασσινό νερό - Γενικά 10 20-12-08 20:54
Reef ή καλυτερα Light Reef! glazar Reef 19 22-03-08 00:02
Απορίες, πολλές απορίες... oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 9 25-06-07 22:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04896 seconds with 16 queries