Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-05-10, 11:27
Το avatar του χρήστη debbie
debbie Ο χρήστης debbie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2010
Περιοχή: thes/niki
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή το maltese μου...τα puppy mills κ.α.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό που δεν σου έμαθε το gab καθώς δεν είναι στις αρμοδιότητες του είναι ότι ΔΕΝ αγοράζουμε ζώα από pet (βλέπε puppie mils). Αφού όμως το κακό έγινε, φρόντισε να περάσει το σκυλάκι σου όσο πιο καλά γίνεται. Κατά τα άλλα ο σκυλάκος είναι κούκλος.

αφου θιγεις το συγκεκριμενο θεμα θα σου απαντησω..ηθελα τη συγκεκριμενη ρατσα γτ 1ον μου αρεσει παρα πολυ,2ον ειμαι φοιτητρια κ μενω σε διαμερισμα οποτε ηθελα ενα σκυλακι μικρο,με καλο χαρακτηρα κ να μην μαδαει(γτ η αδερφη μου ειναι σπαστικια με την καθαριοτητα )ο λογος λοιπον που τον πηρα απο pet shop ειναι οτι δεν υπαρχει εκτροφειο μαλτεζ στη βορεια ελλαδα οποτε δεν ηξερα που αλλου να απευθυνθω...
οσο γι'αυτο που ειπες αν περναει καλα..τον εχω εδω κ εναμιση χρονο κ εγω κ η αδερφη μου τον υπεραγαπαμε,οπου παμε ειναι μαζι μας κ οτι μπορουμε του το παρεχουμε...
__________________
time is running out.....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-05-10, 11:37
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει αξιοπιστος εκτροφεας μαλτεζ γενικοτερα στην Ελλαδα..
Πρεπει να ειναι μονοδρομος για τον καθενα που επιθυμει τη φυλη αυτη τα εκτροφεια της Ευρωπης! Και ευτυχως αρκετα απο αυτα στελνουν σκυλια τους και στην Ελλαδα ! Αρκει λιγο ψαξιμο και θεληση!
Σου ευχομαι πραγματικα να ειναι υγιης και να μην εχει επικτητα προβληματα χαρακτηρα στο μελλον..αφου ειναι μικρος ακομα οπως φαινεται στις φωτογραφιες.. αλλα με τον τροπο αυτο καταδικασες τη μανα του να ζει σε ενα κλουβι 0,50χ0,50 και να γενναει ανα ενα εξαμηνο λες και ειναι κουνελα με αποτελεσμα στα 5-6 χρονια να πεθανει αβοηθητη!
Γνωριζω οτι ακουγονται σκληρα αυτα που λεω αλλα αυτη ακριβως ειναι η πραγματικοτητα Αφου δεις 2-3 puppy mills (Δερβενοχωρια, Αλεποχωρι κλπ) θα καταλαβεις ποσο μεγαλο λαθος ειναι να αγοραζει καποιος το συντροφο του απο pet shop ή μεσαζωντες ή σκυλεμπορους...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-05-10, 11:38
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από debbie Εμφάνιση μηνυμάτων
αφου θιγεις το συγκεκριμενο θεμα θα σου απαντησω..ηθελα τη συγκεκριμενη ρατσα γτ 1ον μου αρεσει παρα πολυ,2ον ειμαι φοιτητρια κ μενω σε διαμερισμα οποτε ηθελα ενα σκυλακι μικρο,με καλο χαρακτηρα κ να μην μαδαει(γτ η αδερφη μου ειναι σπαστικια με την καθαριοτητα )ο λογος λοιπον που τον πηρα απο pet shop ειναι οτι δεν υπαρχει εκτροφειο μαλτεζ στη βορεια ελλαδα οποτε δεν ηξερα που αλλου να απευθυνθω...
οσο γι'αυτο που ειπες αν περναει καλα..τον εχω εδω κ εναμιση χρονο κ εγω κ η αδερφη μου τον υπεραγαπαμε,οπου παμε ειναι μαζι μας κ οτι μπορουμε του το παρεχουμε...

Ζήτα μια λίστα εκτροφέων από εδώ:
http://www.koe.gr/indexmy.htm
Και στη συνέχεια ρώτα γι αυτούς....
Για την επόμενη φορά μιλάμε πάντα!

Πάντα φιλικά!
Πάνος
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-05-10, 14:22
Το avatar του χρήστη debbie
debbie Ο χρήστης debbie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2010
Περιοχή: thes/niki
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

[QUOTE=amalia;443132]
Σου ευχομαι πραγματικα να ειναι υγιης και να μην εχει επικτητα προβληματα χαρακτηρα στο μελλον..αφου ειναι μικρος ακομα οπως φαινεται στις φωτογραφιες..

δεν ειναι μικρος σε εναμιση μηνα κλεινει τα 2 απλα οι φωτογραφιες ειναι λιγο παλιες γτ ειμαι εκτος κ μονο αυτες ειχα στο κινητο μου...μεχρι στιγμης παντως η συμπεριφορα του ειναι αψογη..πολυ υπακουος και κοινωνικος τοσο με τους ανθρωπους οσο κ με τα αλλα σκυλακια..
οσο για τα pet shop ολα αυτα τα εμαθα πολυ αργοτερα φου τον ειχα παρει..μεγαλη κουβεντα ομως..
__________________
time is running out.....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-05-10, 14:45
Το avatar του χρήστη azores
azores Ο χρήστης azores δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2005
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρκει λιγο ψαξιμο και θεληση!
Σου ευχομαι πραγματικα να ειναι υγιης και να μην εχει επικτητα προβληματα χαρακτηρα στο μελλον..αφου ειναι μικρος ακομα οπως φαινεται στις φωτογραφιες.. αλλα με τον τροπο αυτο καταδικασες τη μανα του να ζει σε ενα κλουβι 0,50χ0,50 και να γενναει ανα ενα εξαμηνο λες και ειναι κουνελα με αποτελεσμα στα 5-6 χρονια να πεθανει αβοηθητη!
Αμαλία και εγώ δεν το κατάλαβα αυτό με την συμπεριφορά. Συνήθως από αυτά που έχω μάθει, το πρόβλημα υπάρχει κυρίως σε δυσπλασία, όταν προέρχονται από puppy mils και εννοείται ότι από τη στιγμή που αγοράζεις από εκεί (θεωρητικά, γιατί δεν το γνωρίζεις) η μάνα του είναι καταδικασμένη αφού εμπορευματοποιείται όπως πολύ σωστά αναφέρεις...

Είχα ένα κόκερ σπάνιελ και μου έζησε 14,5 χρόνια από το σύνολο των 15 ετών που ζουν περίπου. Δεν είχε χαρτιά, ούτε αγοράστηκε από pet.
Άλλωστε εκείνη την εποχή δεν υπήρχε το κατάστημα.
Αν και δεν είχα ξανά σκύλο πριν, η συμπεριφορά της ήταν όπως τα περισσότερα κόκερ. Και την δυσπλασία την έζησα προσωπικά και την ξέρω. Ήταν από γέννα κυρίας που είχε το θηλυκό και το ζευγάρωσε.

Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν πουλάω ούτε γατιά, αλλά ούτε και σκυλιά... συνειδητά όμως γιατί κανένας δεν μπορεί να μου πει με ειλικρίνεια ότι δεν προέρχεται από puppy mils, εκτός αν δω τη "γέννα" με τα μάτια μου...

Ωραίο το Maltese, παρεμπιπτόντως.

Φιλικά,
Κωστής.
__________________
web mail : azores78@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-05-10, 15:31
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Κωστη,

Αν καποιος ειναι πολυ τυχερος και δεν αρρωστησει το κουταβι τις πρωτες μερες που θα το παρει σπιτι του απο μορβα ή τυφο, εκτος απο την δυσπλασια υπαρχουν δεκαδες αλλες ασθενειες που ειναι κληρονομικες.
Προβληματα συμπεριφορας οπως φοβιες, επιθετικοτητα,κυριαρχικοτητα ειναι σε μεγαλο βαθμο αποτελεσμα λαθους εκτροφης.

Θα σου δωσω ενα παραδειγμα... μικροσωμο σκυλακι αγορασμενο απο πετ σοπ και προερχομενο απο puppy mill, απο σκυλα που ολη της ζωη δεν εχει κοινωνικοποιηθει ποτε. Αποτελεσμα.. να φοβαται ακομα και τη σκια της... Το κουταβι μενει το πολυ 30 μερες μεσα στο κλουβι με τη μανα του ( απο τις πιο σημαντικες περιοδους στη ζωη ενος σκυλου ειναι η επαφη του με την τοκετομαδα) η οποια δεν γνωριζει τον "εξω κοσμο" με αποτελεσμα να μη μπορει να δωσει τα πρωτα "μαθηματα ζωης". Το κουταβι εκτος του οτι απογαλακτιζεται παρα πολυ νωρις, θα φτασει φοβισμενο σε ενα σπιτι μετα και απο τη διαμονη του σε ενα γυαλινο κουτι για 2-3 βδομαδες.. 99% θα εχει φοβιες που για να ξεπεραστουν απαιτει μεγαλη προσπαθεια... και παλι ...

Αλλα σκεψου αυτο το σκυλι να ειναι 40 κιλα... και οι φοβιες του σε συνδυασμο με καποια χαρακτηριστικα της φυλης να γινουν επιθετικοτητα... εκει τα πραγματα ειναι πολυ σκουρα...

Ειναι πολυ μεγαλη η συζητηση και πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβουν οι ανθρωποι... για να αποκτησεις ενα ισσοροπημενο σκυλο πρεπει να πας σε εκτροφεα και αφου εχεις δει τα σκυλια του και εχεις κανει μεγαλη ερευνα γι αυτον ( αναλογα με τη φυλη- αν εχουν περασει εξετασεις χαρακτηρα, εργασιας, εαν εχουν διακρισεις, εξετασεις ιατρικες κλπ).

Αλλιως, η καλυτερη λυση ειναι να παει καποιος σε ενα καταφυγιο και να παρει ενα αδεσποτακι αφου πρωτα το επισκεφτει 2-3 φορες και καταλαβει οτι αυτη η φατσουλα του ταιριαζει!

Συγγνωμη για τα off topic - Ισως καποιος mod θα μπορουσε τα τελευταια ποστ να ανοιξει σε νεο Θεμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-05-10, 15:38
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δεκτά όσα λες παραπάνω, τα έχω ακούσει από πολλούς επαγγελματίες και καταστηματάρχες και εκτροφείς και γιατρούς και έχεις δίκιο. Απλά μην είσαι τόσο αυστηρή με τους ανθρώπους με την έννοια ότι δεν μπορεί όλοι να γνωρίζουν. Για παράδειγμα με ένα φίλο μου τις δύο φορές που αγόρασε σκύλο ψάχνοντας τα χαρακτηριστικά τους δε βρήκαμε πουθενά προειδοποίηση για τα pet shop. Τότε δεν είχαμε ιδέα. Και τώρα πόσος κόσμος νομίζεις ξέρει αλλά το κάνει; Ξέρει ο γείτονάς μου ότι είναι πολύ δύσκολο τα pet shop, ακόμα και μεγάλα, να έχουν σωστά μεγαλωμένα ζωντανά, για να μην αγοράσει; Όχι! Πάει και παίρνει αυτό που του αρέσει. Λες εγώ να ήξερα τι είναι τα τεχνητά βαμένα ψάρια πριν γραφτώ εδώ;

Άμα δεν έχεις ιδέα δεν πρόκειται να μπεις στη διαδικασία να ψαχτείς γιατί όλα σου φαίνεται ότι δουλεύουν φυσιολογικά.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-05-10, 15:39
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

νομιζω οτι κανεις λαθος
ψυχωλογικα παθενει το σκυλι που μενει χρονια στο κλουβι οχι το κουταβι που γεννιετε
αστοσο μορβα τυφο ολα τα κουταβια εχουν φοβο να το παθουν ασ ειναι και απο τον καλυτερο εκτροφεα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-05-10, 15:44
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Καθηστε βρε παιδια!
Εδω αγοραζουμε ενα ζευγαρι παπουτσια και το ψαχνουμε το πραγμα...
Δηλ για ενα ζωακι που θα μας συντροφευει το λιγοτερο 10 χρονια απο τη ζωη μας, πρεπει να παμε στο πρωτο pet shop που θα βρουμε και να το αγορασουμε μεσα απο μια γυαλα... Δεν αναρωτιωμαστε απο που προερχεται? Ειναι υγιεις οι γονεις του?
Ειμαι αυστηρη γιατι ζουμε στο 2010 οπου υπαρχει πλουτος πληροφοριων απο παντου... αν ζουσαμε 20 χρονια πριν δε θα μιλουσα καν!
-------------------------
Xαρη δεν κανω λαθος! Ο εκτροφεας θα σου δωσει το κουταβι μετα τις 8 εβδομαδες εμβολιασμενο.. Κανενας σωστος εκτροφεας δε δινει σκυλια του αν δεν εχουν περασει το "πρωτο σταδιο εκπαιδευσης" που ειναι στην τοκετομαδα
Αρα ο τυφος και η μορβα αποκλειονται
Οπως ανεφερα και παραπανω πολλα προβληματα συμπεριφορας ειναι αποδεδειγμενα αποτελεσμα λαθους εκτροφης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amalia : 05-05-10 στις 15:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-05-10, 15:59
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

αμαλια δε σε καταλαβαινω οταν λες η μορβα και ο τυφος αποκλειοντε
το σκυλι για να του κανεις εμβολιο πρεπει να ειναι 1,5 μηνων ποιο μικρο δεν μπορεις απ οτι ξερω αρα 6 ευδομαδων

και εξηγησε λιγο τη εννοεις 1 σταδιο εκπεδευση τοκετοομαδα ???

οσο για την λαθος εκτροφη κι εγω αμα παρω ενα τελειο σκυλι και το βαλω πισω απο τα σηδερα λογικο ειναι να χαζεψει

τωρα αν παρω ενα κουταβι απογονο εννος τετειου σκυλιου και του προσφερο αψογες συνθηκες δε καταλαβαινω που θα εχω προβλημα

το κανηβαλησαμε παλυ το ποστ της κοπελας
που ειναι ο χαλβας να το μεταφερει αν ειναι να το συζητησουμε αλλου
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-05-10, 18:25
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Ας φτιαχτει ενα θεμα και θα το αναλυσουμε
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-05-10, 19:54
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
που ειναι ο χαλβας να το μεταφερει αν ειναι να το συζητησουμε αλλου
εγω δε σου κανω ??
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας φτιαχτει ενα θεμα και θα το αναλυσουμε
ετοιμο το θεμα σας...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-05-10, 20:51
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

ενα κουταβι για να φυγει απο την μαμα του πρεπει να ειναι 2 μηνων,για να εχει κοινωνικοποιηθει με τα αδελφια του,ωστε να ειναι φιλικο με αλλα σκυλια,κ να εχει φτιαξει χαρακτηρα.πολλα κουταβια που φευγουν νωριτερα απο την τοκετομαδα εχουν προβληματα συμπεριφορας(επιθετικα προς αλλα σκυλια,νευρικα,κυριαρχικα κλπ).οσο για τα puppy mills ριξτε μια ματια στην υπογραφη μου.
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-05-10, 20:55
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

αμαλια παντως το συγκεκριμενο οταν το πηρε η debbie ηταν 3,5 μηνων και στο πετ ηταν μονο 10 μερες,αποκλειεις να τα παιρνουν τα πετ σοπ αφου περασουν το σταδιο που λες με τη μητερα και τ αδερφια τους?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-05-10, 21:06
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas Εμφάνιση μηνυμάτων
αμαλια παντως το συγκεκριμενο οταν το πηρε η debbie ηταν 3,5 μηνων και στο πετ ηταν μονο 10 μερες,αποκλειεις να τα παιρνουν τα πετ σοπ αφου περασουν το σταδιο που λες με τη μητερα και τ αδερφια τους?
Δυστυχώς η συντριπτική πλειοψηφία των κουταβιών που υπάρχουν στα πετ σοπ, φεύγουν από τη μητέρα τους σε ηλικία 20-25 ημερών, με ψευδή ηλικία στο διαβατήριο τους (γιατί αλλιώς δε θα τους επιτρεπόταν να ταξιδέψουν) και μετά από ταξίδι αρκετών ημερών σε άθλιες συνθήκες, καταλήγουν στα πετ σοπ (όσα επιβιώσουν). Ακόμα και εκεί όμως, ανά κάποιες μέρες αλλάζουν μαγαζί, συχνά αλλάζουν και πόλη αν δε πουληθούν σύντομα. Οπότε πιθανότατα ούτε 3,5 μηνών ήταν (αν σκεφτείς ότι προσθέτουν περίπου 40 μέρες, ήταν λίγο παραπάνω από δύο) αλλά ΑΝ ήταν, σημαίνει ότι έχει αλλάξει πολλά πετ μέχρι να καταλήξει στο συγκεκριμένο...

Επίσης το "...να περάσει δύο μήνες με τη μητέρα και τα αδέρφια του..." σημαίνει να μεγαλώσει μαζί τους, σε καλές συνθήκες, να παίξει με τα αδερφάκια του, να προσπαθήσει να κάνει τη ζαβολιά του και να του επιβληθεί η μητέρα του, και γενικά να μεγαλώσει σε ένα υγιές περιβάλλον. Στα puppy mills, μεγαλώνει μέσα σε ένα κλουβί που με το ζόρι χωράει να σηκωθεί η μητέρα, και όπως καταλαβαίνεις αν έχει περάσει δύο μήνες σε ένα τέτοιο περιβάλλον μάλλον περισσότερο κακό παρά καλό του έχει κάνει...
__________________
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λες (Σωκράτης)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-05-10, 21:11
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas Εμφάνιση μηνυμάτων
αμαλια παντως το συγκεκριμενο οταν το πηρε η debbie ηταν 3,5 μηνων και στο πετ ηταν μονο 10 μερες,αποκλειεις να τα παιρνουν τα πετ σοπ αφου περασουν το σταδιο που λες με τη μητερα και τ αδερφια τους?
ναι αλλα δεν ξερεις που ηταν κ τι εχει περασει πρωτου παει στο πετ σοπ.δεν ξερεις ποσσο μηνων χωριστικε απο την μητερα του(συνηθως τα χωριζουν μολις αρχισουν να τρωνε,για ξαναβαλουν την μανα να ζευγαρωσει στον αμεσως επομενο ιστρο της,κανονικες μηχανες δηλαδη)
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-05-10, 21:34
Το avatar του χρήστη dimitris vas
dimitris vas Ο χρήστης dimitris vas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Περιοχή: thesnikh
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ryu Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι αλλα δεν ξερεις που ηταν κ τι εχει περασει πρωτου παει στο πετ σοπ.δεν ξερεις ποσσο μηνων χωριστικε απο την μητερα του(συνηθως τα χωριζουν μολις αρχισουν να τρωνε,για ξαναβαλουν την μανα να ζευγαρωσει στον αμεσως επομενο ιστρο της,κανονικες μηχανες δηλαδη)
οι μανες εχουν οιστρο 2 φορες το χρονο και η περιοδος κυησης ειναι περιπου 60 μερες..αυτο δινει ενα περιθωριο 4 μηνων στο κουταβι να ειναι με την μητερα του.δεν υποστηριζω οτι αυτο συμβαινει γιατι πραγματικα δεν γνωριζω απλα επισημαινω οτι τα μαθηματικα σου δεν βγαινουν.
και εγω παντως ειμαι της αποψης αν μπορεις να σωσεις ενα σκυλο απο το δρομο η απο καταφυγιο να το κανεις.απλα οταν για τους οποιουσδηποτε λογους επιλεγεις μια συγκεκριμενη ρατσα οι επιλογες στην ελλαδα δεν ειναι πολλες....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-05-10, 23:08
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas Εμφάνιση μηνυμάτων
αμαλια παντως το συγκεκριμενο οταν το πηρε η debbie ηταν 3,5 μηνων και στο πετ ηταν μονο 10 μερες,αποκλειεις να τα παιρνουν τα πετ σοπ αφου περασουν το σταδιο που λες με τη μητερα και τ αδερφια τους?
Το μεγαλυτερο ποσοστο των κουταβιων στα πετ σοπ προερχονται απο puppy mills, ενα ποσοστο απο σκυλεμπορες που συνεργαζονται με "εκτροφεις" της κακιας ωρας ευρωπαικων χωρων και ενα μικρο ποσοστο απο ιδιωτες που επειδη εχουν ενα ομορφο σκυλο (καθαροαιμος αλλα οχι τυπικα, δηλ χωρις γενεολογικους χαρτες).
Συνεπως ο σκυλος της Ντεπυ μπορει να ειναι απο ιδιωτη που απλα του ξεμεινε ενα κουταβι...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas Εμφάνιση μηνυμάτων
η μανες εχουν οιστρο 2 φορες το χρονο και η περιοδος κυησης ειναι περιπου 60 μερες..αυτο δινει ενα περιθωριο 4 μηνων στο κουταβι να ειναι με την μητερα του.δεν υποστηριζω οτι αυτο συμβαινει γιατι πραγματικα δεν γνωριζω απλα επισημαινω οτι τα μαθηματικα σου δεν βγαινουν.
και εγω παντως ειμαι της αποψης αν μπορεις να σωσεις ενα σκυλο απο το δρομο η απο καταφυγιο να το κανεις.απλα οταν για τους οποιουσδηποτε λογους επιλεγεις μια συγκεκριμενη ρατσα οι επιλογες στην ελλαδα δεν ειναι πολλες....
Δημητρη τωρα πια στην Ελλαδα οι επιλογες δεν ειναι λιγες.. οσον αφορα τις πιο "γνωστες" φυλες τουλαχιστον. Τα τελευταια χρονια το επιπεδο της κυνοφιλιας εχει ανεβει πολυ και υπαρχουν αρκετες και εντυπωσιακες συμμετοχες σε εκθεσεις ελληνικων εκτοφεων. Γι αυτο ο καλυτερος τροπος για καποιον που επιθυμει μια συγκεκριμενη φυλη ειναι να επισκεφτει αρχικα μια Εκθεση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amalia : 05-05-10 στις 23:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-05-10, 23:55
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

ειναι χαλια η καταστασι με τα παπι μιλλς..
τα 2/3 που φτανουν σε σπιτι ειτε θα πεθανουν απο τυφο η καποια αλλη αρρωστια,η θα βγαλουν ασχημη συμπεριφορα μετα την ενηλικιωση..
αφηστε στο οτι δινουν στα σκυλια(στα θηλυκα) διαφορα φαρμακα(ορμονικα) κλπ για να ερχεται ο οιστος πιο συντομα
και επισης οτι κανουν αιμομιξιες..οποτε τα συμπερασματα δικα σας.,,
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-05-10, 16:20
Το avatar του χρήστη azores
azores Ο χρήστης azores δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2005
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλιως, η καλυτερη λυση ειναι να παει καποιος σε ενα καταφυγιο και να παρει ενα αδεσποτακι αφου πρωτα το επισκεφτει 2-3 φορες και καταλαβει οτι αυτη η φατσουλα του ταιριαζει!
+, όσα θέλετε.

Και επειδή έκανα ένα μικρό lifting στην υπόλοιπη απάντηση σου, επιφυλάσσομαι να απαντήσω αργότερα και αφού διαβάσω και τις υπόλοιπες απόψεις.
__________________
web mail : azores78@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-05-10, 18:46
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
οσο για την λαθος εκτροφη κι εγω αμα παρω ενα τελειο σκυλι και το βαλω πισω απο τα σηδερα λογικο ειναι να χαζεψει

τωρα αν παρω ενα κουταβι απογονο εννος τετειου σκυλιου και του προσφερο αψογες συνθηκες δε καταλαβαινω που θα εχω προβλημα
Χάρη το θέμα είναι ότι για μια επιτυχημένη αναπαραγωγή δεν χρειάζονται μόνο "τέλειοι" γονείς. Αναλόγως με τη ράτσα πρέπει να επιλέγονται οι σωστοί γονείς ώστε τα κουτάβια να μην έχουν προβλήματα (δυσπλασίες, καρδιακή ανεπάρκεια, προβλήματα χαρακτήρα κτλ). Οι ράτσες των σκύλων έχουν προκύψει από επιλεκτική αναπαραγωγή του ανθρώπου και γι αυτό δεν υπόκεινται στους νόμους της φυσικής επιλογής με αποτέλεσμα ένας σούπερ καθαρόαιμος σκύλος να είναι δυνατόν να κουβαλάει "κακά" γονίδια τα οποία αν βρεθούν σε ομόζυγη κατάσταση και εκφραστούν να προκύπτουν "ελαττωματικοί" σκύλοι (το "ελαττωματικοί" το λέω για θέματα υγείας και συμπεριφοράς και όχι για απλή απόκλιση από το πρότυπο της κάθε φυλής). Πέρα όμως από αυτό, οι συνθήκες ζωής της μάνας επηρεάζουν τους απογόνους όπως ακριβώς συμβαίνει και στους ανθρώπους (στρες,διατροφή, ασθένειες).
Κι εγώ το σκυλάκο μου (κόκερ, απεβιώσας σε ηλικία 15 ετών πέρισυ το καλοκαίρι) από πετ σοπ τον πήρα διότι παρόλο που το χα ψάξει πολύ το θέμα, τότε δεν είχαμε internet και οι πληροφορίες ήταν περιορισμένες. Δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα υγείας και συμπεριφοράς (μορφολογικά ήταν ο διάολος τον πήρε βέβαια, αλλά εμένα μ άρεσε περισσότερο από τα άλλα κόκερ) αλλά ίσως είναι θέμα τύχης. Το σίγουρο είναι ότι ακόμα και τέλειους σκύλους να βγαζαν τα puppy mills, η ύπαρξή τους είναι ντροπή για το ανθρώπινο είδος και πρέπει να κάνουμε ότι μπορούμε για να τα σταματήσουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-05-10, 20:38
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

για τα παππυ μιλλ τα ειπαν οι αλλοι

ο χαρακτηρας ειναι κληρονομικος και αναπτυσεται πανω στις βασεις που κληρονομει το κουταβι

το παραπανω σημαινει οτι αν παρεις ενα κουταβι ντογκο καναριο και το μεγαλωσεις με λαμπραντορ παλι ντογκο καναριο χαρακτηρα θα εχει

τα ενστικτα που εχει η καθε φυλη εχουν δουλευτει για εκατονταδες σε καποιες φυλες και χιλιαδες χρονια

τις περισσοτερες φορες οι σκυλοι των παππυ μιλλ ειναι φοβικοι και οχι μονο των παππυ μιλλ αν ενας οποιοσδηποτε που δεν θελει να καταλαβει ή δεν τον νοιαζει οτι ο αμφιβολου προελευσης σκυλος του εχει προβλημα χαρακτηρα που κατα πασα πιθανοτητα ( 99 % ) ειναι κληρονομικο θα δωσει προβληματικους απογονους

απο την αλλη δεν ειναι και ολοι οι εκτροφεις καλοι για αυτο χρειαζεται καποιος που ενδιαφερεται για μια φυλη να παρακολουθει τα δρωμενα στις διεθνεις εκθεσεις μορφολογιας και στις εξετασεις εργασιας αν εχει η φυλη να μιλησει με καλους εκτροφεις σε παγκοσμιο επιπεδο και οταν πια εχει μια ξεκαθαρη εικονα στο μυαλο του για την φυλη και μπορει να ερμηνευσει το προτυπο τοτε να επιλεξει απο που θα παρει σκυλο

παντα ομως - δυστηχως - υπαρχουν και αυτοι που δεν τους νοιαζει αν βοηθουν τα παππυ μιλλ με την αγορα του σκυλου τους ουτε αν ο σκυλος τους θα ειναι ενα ταλαιπωρημενο ζωο λογω κακης εκτροφης
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-05-10, 21:30
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

fishme1 τα ειπες ολα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08728 seconds with 15 queries