Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Caridina

Γαρίδες του γένους Caridina Amano, Sulawesi, CRS, Tiger, Bee, Green, Red nose κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-03-10, 16:25
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Red face Έχει αυγά μια Bee....

αγορασα πριν κανα διμηνο 4 bee (μαυρες-ασπρες) και 4 red crystal και τις εβαλα μαζι με τις red cherry στο 30lt.
Ενω εχω πολλες γεννες απο τις cherry σημερα παρατηρησα οτι και μια bee η οποια δεν μπορω να πω οτι εχει ενηλικιωθει ακομη, κουβαλαει αυγα επανω της.
Περιττο να σας πω πως νιωθω, απλα ρωταω αν πρεπει να κανω κατι ιδιαιτερο για μια τετοια γεννα ή να το αφησω να παει μονο του??

Ευχαριστω.
-------------------------
Κραταω σταθερες θερμοκρασιες περιπου 25 βαθμους και το ph μου το ρυθμιζω στο 6,9 με phμετρο.
Ριχνω ετοιμη σπιρουλινα καθε μερα και ανα δυο-τρεις μερες και μια αλλη τροφουλα.
Τωρα τελευταια χρησιμοποιω και νερο αντιστροφης οσμοσης για να μπορω να κραταω πιο ευκολα χωρις πολυ co2 το ενυδρειο.
Λεω μηπως ριξω ακομα λιγο το ph στο 6,8 αλλα αφου βλεπω οτι εχω αποτελεσματα και με τα δυο ειδη γαριδων, δεν ξερω αν πρεπει να το αφησω ετσι.

Παντος απο διαβασμα δεν υπαρχει πιθανοτητα μαλλον απο bee γαριδα να παρω red εε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kifinas : 14-03-10 στις 16:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-03-10, 02:25
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kifinas Εμφάνιση μηνυμάτων
αγορασα πριν κανα διμηνο 4 bee το ξερω (μαυρες-ασπρες) και 4 red crystal και τις εβαλα μαζι με τις red cherry στο 30lt.
Ενω εχω πολλες γεννες απο τις cherry σημερα παρατηρησα οτι και μια bee η οποια δεν μπορω να πω οτι εχει ενηλικιωθει ακομη, κουβαλαει αυγα επανω της.
Περιττο να σας πω πως νιωθω,κι αυτο το ξερω απλα ρωταω αν πρεπει να κανω κατι ιδιαιτερο για μια τετοια γεννα ή να το αφησω να παει μονο του?? δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα, χαλαρωσε και περιμενε τον πελαργο

Ευχαριστω.
-------------------------
Κραταω σταθερες θερμοκρασιες περιπου 25 βαθμους και το ph μου το ρυθμιζω στο 6,9 με phμετρο. αψογος !
Ριχνω ετοιμη σπιρουλινα καθε μερα και ανα δυο-τρεις μερες και μια αλλη τροφουλα.Και κανενα λαχανικο 1 φορα την εβδομαδα (καροτο) καλο θα τους κανει. Οχι σπανακι, απαγορευεται στις γαριδες.
Τωρα τελευταια χρησιμοποιω και νερο αντιστροφης οσμοσης για να μπορω να κραταω πιο ευκολα χωρις πολυ co2 το ενυδρειο.Σωστος. Οι bee θελουν χαμηλες σκληροτητες : ΚΗ <3 και Gh<6 και αυτο θα το πετυχεις μνο με Α/Ο.
Λεω μηπως ριξω ακομα λιγο το ph στο 6,8 αλλα αφου βλεπω οτι εχω αποτελεσματα και με τα δυο ειδη γαριδων, δεν ξερω αν πρεπει να το αφησω ετσι. Ακομα και σε ΡΗ 7 τις κρατανε πολλοι και αναπαραγονται χωρις προβλημα, φτανει να ειναι μαλακο το νερο και καθαρο, χωρις ρυπους και πολλα λιπασματα.

Παντος απο διαβασμα δεν υπαρχει πιθανοτητα μαλλον απο bee γαριδα να παρω red εε?Μην το λες, γινεται !
Συμφωνα με τον νομο του Mendel's, αν 2 ετεροζυγωτες Βee, ζευγαρωσουν μεταξυ τους μπορουν να δωσουν 50% ετεροζυγωτες Bee, 25% ομοζυγωτες Bee και 25% CRS. Αν ειναι ομοζυγωτες (εστω και ενας απο τους γονεις) , τοτε ολοι οι απογονοι θα ειναι ασπρο/μαυρο.
Δες εδω τον πινακα του Μendel's για τις CRS/CBS : http://crustaforum.dedenet.de/board/...read.php?t=751
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-03-10, 10:29
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

πληρεστατη απαντηση αλεξανδρε.
Εχουμε κανενα νεο απο τις δικες σου?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-03-10, 13:29
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Οι δικες μου bee δεν εχουν ακομα αυγα, αλλα διακρινω σελα σε 2 θηλυκιες οποτε συντομα μαλλον θα δω κι εγω αυγωμενες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-03-10, 01:00
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Δυο στις 5 μαυρες με αυγα.
Ενδιαφερον. αλλα αν αναλογιστω οτι εχω περιπου 10 κοκκινες και καμια με αυγα, σκευτομαι μηπως οι κοκκινες ειναι πιο δυσκολες στην αναπαραγωγη τους.

Εσεις τι λετε?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αυγό ;; GiWrGoS198 Γλυκό νερό - Γενικά 0 31-03-12 13:19
αυγά; lion Γλυκό νερό - Γενικά 7 16-11-08 09:13
αυγά? mitsos85 Γενικά - Αναγνωρίσεις ειδών 0 21-03-08 02:13
Αυγά ram violinist ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 10 13-06-07 14:01
Έχω αυγά? panosaat Αναπαραγωγή 10 24-05-07 14:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03734 seconds with 15 queries