Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-03-09, 22:00
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή Περίεργη συμπεριφορά guppy

Καλησπέρα,

έχω 7 guppies (2m + 5f) και τις τελευταίες 48 ώρες το ένα από τα δύο αρσενικά κάθεται συνεχώς μπροστά από την εξαγωγή του φίλτρου κολυμπώντας ανάποδα στο ρεύμα του νερού... Φεύγει μόνο για να φάει όταν τα ταΐζω... Φαντάζομαι ότι δεν είναι άρρωστο, αλλιώς δε θα είχε τη δύναμη να νικήσει τη ροή του νερού, αλλά αρχίζει να με προβληματίζει... Ο άλλος αρσενικός όλη μέρα κυνηγάει τις θυλικές, αυτός τίποτα... Τα δύο αρσενικά δεν μπήκαν μαζί στο ενυδρείο, αν έχει κάποια σημασία αυτό, αυτός με τη συνήθεια που αναφέρω μπήκε μαζί με 2 θυλικές 10 μέρες μετά από τον άλλο (και περίπου πριν από μία βδομάδα) ...

Καμιά ιδέα τι μπορεί συμβαίνει ? Να αρχίσω να αγχώνομαι ?

Ευχαριστώ πολύ,
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-03-09, 22:41
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καλησπερα!!!
Ειναι παρα πολυ καλο που παρατηρεις τη συμπεριφορα των ψαριων σου...στο μελλον με την εμπειρια που θα αποκτησεις θα καταλαβαινεις τι προσπαθουν να σου πουν...Μετρησεις ΝΟ2,ΝΟ3 και αμμωνια εχεις κανει?ποσα λιτρα ενυδρειο εχεις?
Στο θεμα εμενα προσωπικα δεν θα με ανυσηχουσε αυτη η συμπεριφορα - εκτος αν συνεχιστει για πολυ...Υπαρχουν πολλοι λογοι που μπορουν να το κανουν να συμπεριφερεται ετσι...Το πιο σημαντικο ειναι να εισαι ψυχραιμος και να μην βιαζεσαι...Συνηθως οταν επεμβαινουμε απο πανικο τα κανουμε χειροτερα τα πραγματα ... αν συνεχισει ετσι και νομιζεις οτι υπαρχει προβλημα, να αντιγραψεις την φορμα για τις ασθενειες και να τη συμπληρωσεις ετσι ωστε τα παιδια εδω να εχουν μια συνολικη εικονα για να σε βοηθησουν. Γνωμη μου ειναι ψυχραιμια και υπομονη ....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-03-09, 22:53
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Δεν είναι περίεργο.
Ο ένας παίζει με την ροή του νερού και ο άλλος έχει όρεξη για...."παστίτσιο".
Να τα χαίρεσαι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-03-09, 23:17
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι περίεργο.
Ο ένας παίζει με την ροή του νερού και ο άλλος έχει όρεξη για...."παστίτσιο".
Να τα χαίρεσαι
σύμφωνο 100%

Δεν νομίζω να δεις ποτέ καμιά θηλύκια να το κάνει αυτό.
Τα αρσενικά είναι πάντα ποιο παιχνιδιάρικα.
Ο παιχνιδιάρης : η χορτάτος από παστιτσιο είναι, η θα προτιμούσε κανένα λουκάνικο Φρανκφούρτης να φάει και μιας και δε το βρίσκει ψάχνει μήπως είναι στην απέναντι όχθη της ροής του νερού.

Είναι στην φύση τους να αρεσκοντε να πηγενουν κόντρα στην ροή του νερού.
Το συναντάμε κύριος στα αρσενικά η στα μικρά σε ηλικία ψαριά (στην φύση).
Τα θηλυκά έχουν την τάση να κρύβονται και να προσπαθούν να είναι ασφαλές κοντά σε κάποια κρυψώνα. Γι αυτό θα της δεις ότι κινούνε πάντα καχύποπτα σε σχέση με τα αρσενικά που είναι ότι νάνε

Υ.Γ. καλές γέννες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-03-09, 00:27
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
Είμαι καινούριος ακόμα στο hobby αλλά προσπαθώ να διαβάζω όσο περισσότερο μπορώ γιατί με έχει συναρπάσει! Και σας ευχαριστώ για όλες τις πολύτιμες συμβουλές που μου έχετε δώσει

Το ενυδρείο είναι περίπου 90 λίτρα και έχει αυτά τα 7 guppies, 6 zebra danios και 2 apple snails. Είναι επίσης φυτεμένο με αρκετά εύκολα φυτά, αλλά χωρίς παροχή CO2 ακόμα (περιμένω την ανεπίστροφη βαλβίδα και τον μετρητή για να εγκαταστήσω DIY CO2). Οι μετρήσεις είναι εδώ και 20 μέρες στο 0, φαντάζομαι τα φυτά (και ιδιαίτερα η densa) "τρώνε" αρκετά νιτρικά... Η θερμοκρασία είναι από 25 έως και 25,5 βαθμούς, και εδώ και μερικές μέρες άρχισε να εμφανίζεται καφέ άλγη, κάτι που απ' όσο διάβασα στο φόρουμ αυτό δε θα έπρεπε να με ανησυχεί...
Σκέφτομαι να βάλω ακόμα 2-3 colisa lalia και δύο yellow ancistrus, θα είναι πολλά για το μέγεθος του ενυδρείου μου? Μήπως δεν είναι καλή ιδέα να τα έχω μαζί αυτά τα ψάρια? Δε θα ήθελα να βάλω άλλα ζωοτόκα, προτείνετε κάτι άλλο?

Στέλνω και μία φωτογραφία από το "χορτάτο" guppie να μου πείτε αν όλα σας φαίνονται οκ, συγχωρέστε την ποιότητα αλλά με την compact μηχανή μου δεν κατάφερα να βγάλω κάτι καλύτερο...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P3060050.jpg
Εμφανίσεις:  298
Μέγεθος:  119,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-03-09, 16:06
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Το αρσενικό σου, το χορτάτο φαινεται μια χαρά από υγειά (πτερύγια όχι φαγωμένα και χρώματα ζωντανά) ίσως να παχύνει λίγο.

Η άλγη δεν είναι ποτέ καλή.

Το ότι έχεις άλγη ίσως να έχεις πόλη φως (θα σου απαντήσουν καλυτέρα γνωστές φυτεμένων)

Μπουκάλια για εύκολα φυτά λίγο έως πολύ υπερβολικό το βρίσκω.

Δεν μπορείς να βάλεις ότι ψαρί θες μέσα όταν έχεις ζωοτόκα (πρέπει να είναι της ιδίας οικογένειας) γνώμη μου για τα λίτρα σου μονό γκαπί και μια χαρά θα είσαι (σε 2-3 μήνες θα έχεις ένα γεμάτο ενυδρείο με γκαπάκια από της γενές.

Αν θέλεις και αλλά ψαριά αλλάζεις τέλειος το setup και τα βγάζεις τα γκαπί.


Μη κρίνεις τα ψαριά από το μέγεθος τους αλλά σε ποια οικογένεια ανήκουν.

Π.χ. κηλίδες = δολοφονεί τον γκαπί.
Και ας υπαρχουν κιχλιδες με σε ιδιο μεγεθος με τα γκαπι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-03-09, 16:54
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορείς να βάλεις ότι ψαρί θες μέσα όταν έχεις ζωοτόκα (πρέπει να είναι της ιδίας οικογένειας)
Αν θέλεις και αλλά ψαριά αλλάζεις τέλειος το setup και τα βγάζεις τα γκαπί.
ηρεμα ψαρακια μετριου ή σκληρου νερου οπως danios, cpd κ.τ.λ. μια χαρα μπορει να βαλει....δεν ειναι απαραιτητο να ανηκουν στην ιδια οικογενεια....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-03-09, 19:09
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Mε τα άλλα δηλαδή που αναφέρω δεν έχω ελπίδα ?

Τα lalia μου αρέσουν πολύ, θα ήθελα να βάλω 2-3 αν δεν υπάρχει πρόβλημα... Όσο για τα άλλα, απλώς ψάχνω κάτι να μου "καθαρίζει" δεν έχω ιδιαίτερες προτιμήσεις... Θα μπορούσε να μπει οτιδήποτε τέτοιο μαζί με τα guppies ?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-03-09, 20:56
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Το ότι κάποια είδη τα αναγκάζουμε να ζούνε στο ίδιο περιβάλλον και καταφέρνουν να επιβιώνουν δε σημαίνει ότι είναι και σωστό. Πολλές φορές έχει παρατηρηθεί ότι αυτά που θεωρούντε από πόλους φιλικά προς τα γκαπί ψαριά σε περίοδο αναπαραγωγής άλλαγη στο σκηνικό.
Πολλά ψαριά που θεωρούνται φιλικά όταν πλησιάσουν στο μέρος που είναι κάποιο γκαπί θα δούμε ότι το γκαπί αναγκάζετε να φύγει λογού φόβου . μπορεί όντος το άλλο ψαρί να μην επιτεθεί αλλά το γκαπί δε το ξέρει στα σίγουρα.
ακόμα και τα σαλιγκάρια τρομάζουν τα γκαπί , μιας και τα γκαπί έχουν την συνήθεια να κοιμούνται στον πατώ του ενυδρειου η στα φυλά των φυτων όταν καταλάβουν ότι έρχεται σαλιγκάρι την κάνουν.
Κοινός είναι ψαρί που ναι μπορεί να ζήσει με αλλά ψαριά και σαλιγκάρια Κτλ.
αλλά το θέμα είναι ποσό σιγουριά και ασφάλεια θέλουμε να δώσουμε στα ψαριά μας .

Τα lalia μου δε τα ξερω. Έχει το σίτε μηχανή αναζητήσεις βαλέ την λέξη lalia να δεις αν υπάρχει κάτι για αυτό το είδος ( απαιτήσεις και συνθήκες θέλει).

Ένα καλό φίλτρο καθαρίζει μια χαρά . Δεν είναι απαραίτητο να έχεις και καθαριστή.
Πάντως μιας και έχεις φυτά όλο και κάποιο σαλιγκαράκι θα εμφανιστεί να σου τρωεϊ τα σάπια φυλά και τα ψωφιά ψαριά σε περίπτωση που δε τα αντιλιφτεις να τα βγάλεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-03-09, 22:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ενταξει ετσι που το θετεις το ιδανικο ειναι καθε ενυδρειο να ειναι species ενυδρειο και να ικανοποιησουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τις απαιτησεις των ψαριων.
πολυ καλο αλλα οχι παντα εφικτο....και οχι επιθυμητο απο ολους...
νομιζω πως ειναι λιγο ακραια αυτη η προσεγγιση...εξαλλου και στη φυση ζουν στον ιδιο βιοτοπο πολα ψαρια απο διαφορετικες οικογενειες...προσωπικη μου γνωμη φυσικα και σεβαστη και η δικη σου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Περίεργη συμπεριφορά των guppies!!! StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 17 13-01-09 01:17
Περίεργη συμπεριφορά ''Κογκολέζου'' ΚώσταςΒ Χρυσόψαρα 10 03-03-08 01:08
Περίεργη συμπεριφορά Firemouth kpanos Κιχλίδες Κ. Αμερικής 5 12-12-05 14:48
Περίεργη συμπεριφορά guppy moogy Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 19 29-04-04 13:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07000 seconds with 16 queries