Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Ν. Αμερικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #271  
Παλιά 20-05-08, 12:46
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Και τώρα το πιο ενδιαφέρον κομμάτι...Φωτογραφίες!!!

Μια φωτό του ενυδρείου την ημέρα που έφερα το πρώτο ψάρι σπίτι,κατα την διάρκεια την προσαρμογής του...Δεν βλέπετε σακούλα στο ενυδρείο καθώς του έκανα drip acclimation... όπως βλέπετε έχω ήδη και κάποια φυτά στο ενυδρείο...Τα φυτά αυτά μου τα έφερε ο Azores και ήρθαν περίπου 2 βδομάδες πριν τραβηχτεί αυτή η φωτό,ένα Σάββατο Τα φυτά είναι 4 Pistia stratiotes με την εκπληκτική διάμετρο των 40εκ ,4 Eichhornia crassipes 25-30εκ σε διάμετρο και 4 Hydrocotyle leucocephala...


Και αυτή είναι μια φωτό της δεξαμενής που τραβήχτηκε στις 5 Απριλίου με τα φώτα του δωματίου κλειστά και μόνο του ενυδρείου ανοιχτά...Ο φωτισμός του αποτελείται από μόνο 2 T8 λάμπες των 38W η κάθε μια οδηγούμενες από ένα Hagen GLO electronic balast...(το βλέπετε να κρέμεται μπροστά από το ενυδρείο...Το κρέμασα από το ξύλο που εξέχει πάνω από το ενυδρείο καθώς τα καλώδια είναι κοντά και δεν μου επιτρέπουν να το βάλω στη βάση του ενυδρείου )Αυτό είναι μόνο μια προσωρινή λύση μέχρι να έρθει ένα κανονικό φωτιστικό σύστημα που έχω παραγγείλει(το Riff-Systems Xtreemlights με μήκος 1850mm και με 4 80W T5 λάμπες και dimming computer για όλες τις λάμπες...)
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #272  
Παλιά 20-05-08, 12:47
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Εδώ είναι τα spraybars των επιστροφών φυτεμμένα εν μέρη...Δεν έχω τελειώσει το φύτεμα ακόμα,θα βάλω και άλλα φυτά!!!Και φυσικά πολύ περισσότερη moss,απλά τότε περίμενα τα peat blocks που είχα βάλει μεταξύ των sprabars και του πλαινού τζαμιου να απορροφήσουν νερό ωστε η moss να ευδοκιμήσει...Έχω αρκετή ακόμα σε αναμονή και φτάνει γαι να το γεμίσω!!!














__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #273  
Παλιά 20-05-08, 12:47
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή





Μια φωτό της κατασκευής από slate και του βασάλτη...


Ελπίζω να σας άρεσε!!! Αυτές είναι όλες οι φωτό της δεξαμενής που έχω μέχρι στιγμής,δεν έχω καμμία νεώτερη...Μόνο κάποιες φωτό των ψαριών έχω πλέον και αυτές μόνο μέσα στις σακούλες τους,θα τις ανεβάσω σε δικό τους θέμα στην κατηγορία Γατόψαρα μόλις μπορέσω...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #274  
Παλιά 20-05-08, 12:52
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Φανταστικο.πολυ μερακληδικη δουλεια.
και λιγο χιουμορ : το ποδηλατο γυμναστικης και το ψυγειο τι δουλεια εχουν μεσα στο ενυδρειο?
Φανταζομαι για να γυμναζονται τα ψαρακια σου το ψυγειο για τις ζεστες μερες?
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #275  
Παλιά 20-05-08, 17:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
το ποδηλατο γυμναστικης και το ψυγειο τι δουλεια εχουν μεσα στο ενυδρειο?
Φανταζομαι για να γυμναζονται τα ψαρακια σου το ψυγειο για τις ζεστες μερες?

Κλεινει καμια μπαλκονοπορτα ή τα φωτα οταν ειναι να βγαλεις φωτογραφιες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #276  
Παλιά 20-05-08, 19:12
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σας

Αντώνη,
Χαίρομαι που σου αρέσει

Σπύρο,
Και με τι φως θα έβγαιναν οι φωτογραφίες;Υπόγειο είναι,φωτισμό δεν είχε το ενυδρείο μέχρι να μπουν τα φυτά,τι φωτό θα έβγαζα;;;;

Όσο για τη δεύτερη φωτό που δέιχνει όλο το ενυδρείο με τα φώτα του και του γύρω χώρου αναμμένα,την έβγαλα για να φανεί πως είναι μέσα καθώς στην προηγούμενη,μόνο με τα φώτα του ενυδρείου δεν φαίνεται και πολύ καλά πως είναι μέσα(οι σπηλιές,τα ξύλα,κ.α.)

Φιλικά πάντα,
-Κωνσταντίνος
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #277  
Παλιά 20-05-08, 23:35
Το avatar του χρήστη kotsis
kotsis Ο χρήστης kotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kotsis
Προεπιλογή

Οδηγός κατασκευής είναι αυτό παρά το ενυδρείο σου
Μπράβο πάντως πολύ καλός
Απάντηση με παράθεση
  #278  
Παλιά 03-06-08, 23:54
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

δώσε υλικό στο λαό!!!!άντε ντεεεεε!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #279  
Παλιά 04-06-08, 02:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα, οταν τελειωσει και λειτουργησει αυτο το πλεκοενυδρειο, θα τριβουμε τα ματια μας.
Εγω θελω να μπω μεσα απο τωρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #280  
Παλιά 04-06-08, 10:34
Το avatar του χρήστη Giannis-malawi
Giannis-malawi Ο χρήστης Giannis-malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: ν.φιλαδελφεια
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα, οταν τελειωσει και λειτουργησει αυτο το πλεκοενυδρειο, θα τριβουμε τα ματια μας.
Εγω θελω να μπω μεσα απο τωρα.
ασε χωρο και για μενα...

παρακολουθω απο την αρχη το θεμα και ολο το στησιμο που εχεις κανει Κωστα και πραγματικα σου αξιζουν συγχαρητηρια και για την υπομονη σου και για τον σχεδιασμο σου..

τα "ψαρακια" σου θα ειναι πραγματικα ευτυχισμενα..


με το καλο και ολοκληρωμενο με τους κατοικους του..
__________________



Κιχλίδες για Πάντα..
Απάντηση με παράθεση
  #281  
Παλιά 04-06-08, 14:50
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

εχμ,....,νομίζω ότι είναι ήδη ολοκληρωμένο με τους κατοίκους του....
Απάντηση με παράθεση
  #282  
Παλιά 04-06-08, 17:17
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Τα συγχαρητηρια μου πολυ ομορφη και μελετημενη δουλεια.Εχω καποιους ενδιασμους-αποριες.
1.Οι αντλιες που ειναι εκτος νερου οταν κοπει το ρευμα και ξαναερθει θα ξαναμπορεσουν να ανεβασουν το νερο, ή θα παρουν αερα?
2.Οι εσωτερικοι σωληνες pvc κακως κολληθηκαν.Στο μελλον μπορει να θελεις να πουλησεις το ενυδρειο και να χρειαστει να τους βγαλεις.
3.Κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι υπερβολικο ο σωληνας για τροφιμα καθως ακομα και σε πιο ευαισθητα συστηματα (reef πχ) το απλο pvc ειναι οκ.Εξαλλου εχεις βαλει pvc και μεσα στο ενυδρειο.
4.Δεν μου αρεσει που θα φενεται η σταθμη
5.Δεν μου αρεσουν οι σπηλιες.Χαλανε ολη την ομορφια και φυσικοτητα του τοπιου.
Εσυ εισαι ομως το αφεντικο εδω, εγω σου λεω απλα τι γνωμη μου αν ειχα ενα τετοιο setup.Καλη συνεχεια με το τερας!!
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #283  
Παλιά 10-06-08, 10:06
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις σας

Σε ευχαριστώ πολύ Kotsis
Κάπως έτσι το προόριζα καθώς πάντα μου άρεσε να κάθομαι και να χαζεύω ανάλογα θέματα σε ξένα forum

dizio,
Δυστυχώς είναι μια δύσκολη περίοδος τώρα και δεν έχω χρόνο για να τραβήξω και να ανεβάσω φωτογραφίες...Όταν χαλαρώσουν λίγο τα πράγματα ομως θα κάνω ένα μεγάλο φωτο update καθώς δεν έχετε δει ούτε φωτό από τα τελευταία στάδια του στησίματος αλλά ούτε και από τους κατοίκους...Και έρχεται επιτέλους και ο κανονικός φωτισμός σε λίγες μέρες

Χαίρομαι που σου αρέσει τόσο πολύ Σπύρο
Το ενυδρείο λειτουργεί πάντως 2μήνες τώρα κανονικά,απλά δεν έχει ακόμα την τελική σύνθεση από άποψη κατοίκων...Μένουν να μπούν ακόμα αρκετοί pleco καθώς και ένα μεγάλο κοπάδι Copella compta το οποίο δεν ξέρω πότε θα καταφέρω να βρώ...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #284  
Παλιά 10-06-08, 10:07
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου σχόλια
Το ενυδρειο πράγματι τους αρέσει πολύ και οι συνθήκες διατηρούνται τόσο καλές που ακόμα και ένας σοβαρός τραυματισμός που συνέβη σε έναν pleco μου έφτιαξε από μόνος του χωρίς να χρειαστεί κάποιο φάρμακο για να μην μολυνθεί η πληγή(όλη του η δεξιά πλευρά του αρσενικού Hemiancistrus subviridis μου έγινε πληγή από τον L190 μουΤώρα όμως είναι άψογος και πάλι χωρίς το παραμικρό σημάδι).Το μόνο κακό είναι οι τσακωμοί που έχω ανάμεσα στον L190 και τον Panaque cochliodon(και φυσικά τραυματίζεται ο L190...) που ακόμα δεν λένε να σταματήσουν και δεν ξέρω τι να κάνω για αυτόΠεριμένω μπας και το καταλάβει ο μικρός μου και σταματήσει να τσιγκλά τον P. cochliodon

Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο

Δεν υπάρχουν αντλίες εκτός νερού...Ποιές λές;Όλες είναι πάντα βυθισμένες...Μόνο στίς αλλαγές νερού βγαίνουν έξω...
Όσο για το κόλλημα των pvc,για φαντάσου κάτι να γινόταν και καταλάθως να ξεθαβόταν το δίκτυο από pvc...Μετά πως το ξαναβάζουμε στη θέση του;
Σε αυτό το ενυδρείο δούλεψα με τη μονιμότητα υπόψη...Είναι ένα μεγάλο ενυδρείο και αφιέρωσα πολύ χρόνο και χρήμα για το στήσιμό του και ευελπιστώ πως δεν θα χρειαστεί ποτέ να το πουλήσω...Και το δίκτυο από pvc στην ουσία είναι το τελευταίο που θα χρειαζόταν να έβγαζα,οι πέτρες θα ήταν οι πρώτες και είναι και αυτές κολλημμένες...Οπότε λίγος extra κόπος δεν είναι τίποτα
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #285  
Παλιά 10-06-08, 10:08
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Και ο σωλήνας για τρόφιμα pvc είναι...Απλά πήγα σε αυτόν γιατι άλλοι τύπου εύκαμπτων pvc έχουν μέσα πρόσθετα που τους κάνουν ακατάλληλους για τρόφιμα/πόσιμο νερό και λένε καθαρά π.χ. για αποχέτευση ή για ''βρώμικα'' νερά...Αντιθέτως με αυτούς για τρόφιμα είσαι σίγουρος Όσο για το σκληρό pvc που έβαλα,είναι και αυτό ύδρευση,για πόσιμο νερό,και όχι αποχέτευσης
Στο 4ο δεν μπορώ να πω κάτι...Είναι απλά θέμα γούστου...Προσωπικά μου αρέσει πολύ να βλέπω και πάνω από τη στάθμη του νερού και σκοπεύω να το φυτέψω καλά σε αυτή τη ζώνη εναλλαγής.Ήδη από τώρα το Hydrocotyle leucocephala που είχα στερεώσει στα ξύλα μέσα στο νερό,έχει βγεί έξω και έχει καλύψει μεγάλο μέρος των ξύλων και αναπτύσεται ταχύτατα φτιάχνοντας πιο σκληρούς ροζ βλαστούς με πολλές διακλαδώσει και ωραία φύλλα με τριχωτό στέλεχος...Επίσης με τις ρίζες του έχει στερεωθεί γερά πάνω στα ξύλα και πολλές από αυτές κρέμωνται από τα ξύλα και φτάνουν στο νερό...Η moss τα πάει άψογα επίσης στη μεταβατική ζώνη και διάφορα νεαρά φυτά άγνωστης προέλευσης βγαίνουν από μέσα της...Αυτά μου αρέσουν και έχω χαμηλά τη στάθμη
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #286  
Παλιά 10-06-08, 10:08
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σε αυτό δυστυχώς έχεις δίκιο.........Σε επόμενο ενυδρείο θα ξέρω και θα φτιάξω πιο όμορφεςΠάντως αν κάνουν την δουλειά τους αυτό μου φτάνει και θα με αποζημιώσει με το παραπάνω Μωρά Hemiancistrus ή Leporacanthicus
Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο!!!

Δυστυχώς όπως είπα και παραπάνω λόγω έλλειψης χρόνου θα αργήσω λιγάκι να κάνω update... Αλλά μόλις παραλάβω το φωτιστικό θα τραβήξω και μερικές φωτό για σας
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #287  
Παλιά 30-06-08, 09:29
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή ¶νθισε η Hydrocotyle leucocephala!!!

Το φωτιστικό ήρθε την προπροηγούμενη Πέμπτη και το παρέλαβα 2 μέρες μετάΉρθε άθικτο,με τα προστατευτικά τζάμια μια χαρά
Φωτό δεν έβγαλα από το φωτιστικό όμως καθώς δεν είχα μπαταρίες όταν ήρθε και έπειτα δεν μπόρεσα να βρώ ούτε τις λάμπες που ήθελα αλλά ούτε και το χρόνο για να το κρεμάσω(και από την άλλη χωρίς λάμπες τι να το κάνω να κρέμεται...)Οπότε λίγο υπομονή ακόμα μέχρι να βρώ λάμπες ή μέχρι να περάσει αυτή η βδομάδα τουλάχιστον...

Δεν σκόπευα να αφιερώσω χρόνο φωτογραφίζοντας το ενυδρείο αλλά πριν καμμιά βδομάδα κοίταζα την Hydrocotyle leucocephala που μεγαλώνει πάνω στα ξύλα έξω από το νερό και τι να δω...¶νθισε!!!!
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #288  
Παλιά 30-06-08, 09:30
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Υπήρχαν 2 ανθοταξίες,η μία κλειστή ακόμα με μπουμπούκια ενώ η άλλη είχε ανθίσει ήδη και ήταν ανοιχτή Έτσι χθες επιτέλους έκλεψα λίγο χρόνο και έβγαλα μερικές φωτογραφίες Αυτή που ήταν ανοιχτή τότε έχει πλέον αρχίσει να σχηματίζει καρπούς ενώ η άλλη που είχε μπουμπούκια είχε ανοίξει την κάτω σειρά μπουμπουκιώνΈβγαλα μερικές φωτό του φυτού,μερικές macro της ανθισμένης ταξιανθίας και μερικές της παλαιότερης που αρχίζει να φτιάχνει καρπούς...Δυστυχώς στις macro δεν υπάρει πολύ καλή αντίθεσηΈτσι δεν μπορούν να διακριθούν τέλεια τα ανθικά μέρη και επίσης το χρώμα της παλαιότερης ταξιανθίας είναι κιτρινωπό ελαφρώς και όχι τόσο άσπρο όσο φαίνεται στις δύο ,macro.Το αληθινό της χρώμα είναι αυτό που φαίνεται στηνη πιο μακρυνή του φωτό...

Απολαύστε!!!

Η ανθισμένη Hydrocotyle leucocephala...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #289  
Παλιά 30-06-08, 09:30
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή









Η ανθισμένη ταξιανθία...


__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #290  
Παλιά 30-06-08, 09:31
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Η παλαιτότερη ταξιανθία...






Και 2 ακόμα bonus φωτό από τη Christmass moss που αναπτύσσεται πάνω στα ξύλα έξω και μέσα στο νερό(αν κοιτάξεται προσεκτικά θα δείτε και τη συνέχειά της μέσα στο νερό...) και από μια από τις Eichhornia crassipes που αναπτύσσονται στην επιφάνεια του 2μετρου
Chistmass moss...Δεν είναι πολύ καλή φωτό και δυστυχώς είναι η καλύτερη macro που μπόρεσα να βγάλω από αυτή


Eichhornia crassipes...


Ελπίζω να σας άρεσε!!!
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #291  
Παλιά 30-06-08, 11:36
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

τέλειες, άντε,αδημονούμε και φωτό με τα φώτα του ;οΡ. μην κάθεσαι!!!στρώσου στη δουλειά, χεχε.(δεν φταίει κανείς άλλος, εσυ που μας μπρίζωσες φταις!!!)
Απάντηση με παράθεση
  #292  
Παλιά 30-06-08, 12:40
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Υπέροχα είναι όλα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #293  
Παλιά 30-06-08, 21:47
Το avatar του χρήστη thu vu
thu vu Ο χρήστης thu vu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-03-2008
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

υπεροχο!φανταστικο!προσεγμενη κατασκευη.καθε σελιδα και μια εκπληξη.το καλο με το ενυδρειο αυτο ειναι οτι με τις πολλες ζεστες ριχνεις και καμια βουτια.εγω θελω να σε ρωτησω αν θελησεις να αλλαξεις χαλι πως το μετακινεις?
Απάντηση με παράθεση
  #294  
Παλιά 01-07-08, 00:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thu vu Εμφάνιση μηνυμάτων
....εγω θελω να σε ρωτησω αν θελησεις να αλλαξεις χαλι πως το μετακινεις?
το χαλι οταν ειναι μουσκεμενο γλυστραει ευκολα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #295  
Παλιά 01-07-08, 12:40
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

αμέσως να βρείς μία πατέντα εσύsir patentas
Απάντηση με παράθεση
  #296  
Παλιά 01-07-08, 16:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μα χαλι κατω απο το ενυδρειο?

Τον φανταζεσαι με σφουγγαριστρα να μαζευει νερα πανω απο το χαλι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #297  
Παλιά 01-07-08, 21:35
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

παρα πολυ ομορφο. συγχαρητηρια.ζηλευω!
(δεν θα επρεπε να μεταφερθει στη κατηγορια με τα βιοτοπικα ολο το thread?)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #298  
Παλιά 28-08-08, 15:39
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

κανα νέο έχουμε???άντε,καλοκαίρι πέρασε,δεν μπορει να μην έχεισ νέες φωτό!!!
Απάντηση με παράθεση
  #299  
Παλιά 30-09-08, 10:43
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Είμαι καινούργιος και στο forum και στο άθλημα, παρ' όλα αυτά το συγκεκριμένο post με έφτιαξε !!!

Αυτό γιατί από πιτσιρικάς ήθελα ένα ένα μεγάλο ενυδρείο (τώρα έχω ένα 120 χ 50 Χ 70 ύψος, από το 2002).
Τι να κάνουμε το μικρόβιο το είχα κολήσει από 5 ετών όταν είχα δεί ένα μεγάλο ενυδρείο που λειτουργούσε ως διαχωριστικό (τοίχος) μεταξύ σαλονιού και καθιστικού σε ένα σπίτι ενός φίλου του πατέρα μου, και δυστυχώς ή μάλλον ευτυχώς δεν έχει φύγει ακόμη, αντίθετα η κατάσταση έχει χειροτερέψει.
'Ετσι όταν χτίσαμε με την σύζυγό μου το καινούργιο μας σπίτι πρόβλεψα και έφτιαξα βάση (τσιμέντο και από πάνω μάρμαρο) όπου θα τοποθετηθεί στο μέλλον ένα 260 Χ 90 Χ 120. (το ήθελα 350 Χ 100 Χ 150 αλλά άς όψεται ότι δεν είχα μεγαλύτερο χώρο στο χτίσιμο). Μέχρι ενισχύσεις στα μπετά της πλάκας έβαλα τον μηχανικό και μου έβαλε για να σηκώσει το φορτίο, καθώς και εξωτερικό ντουλάπι χτιστό στο μπαλκόνι για να φιλοξενήσει στο μέλλον όλα τα εξαρτήματα και παρελκόμενα !!!
Τώρα πότε θα ξεκινήσω δεν ξέρω ακόμη. Ας όψεται η γενική κατάσταση της οικονομίας αλλά και η δική μου, αλλιώς θα είχα ξεκινήσει.
Πάντως υπόσχομαι όταν ξεκινήσω να κάνω και εγώ ένα αντίστοιχο post, και ευελπιστώ και στην βοήθεια και τις συμβουλές όλων των συν-forum-ιτών μιάς και δεν έχω και πολλές γνώσεις.

Συγχαρητήρια ξανά για το post και εύχομαι πολλλλέέέές αναπαραγωγές στον ευτυχισμένο κάτοχο του ενυδρείου και μακροζωία στούς κατοίκους του.

ΥΓ.-
1.-Καμιά φωτό με τα φωτιστικά και τους κατοίκους του για να κάνουμε και μείς λίγο οφθαλμόλουτρο ?
2.- Κανείς άλλος να κάνει κάποιο αντίστοιχο post ?
Απάντηση με παράθεση
  #300  
Παλιά 30-09-08, 11:28
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από szcs Εμφάνιση μηνυμάτων
ι.
'Ετσι όταν χτίσαμε με την σύζυγό μου το καινούργιο μας σπίτι πρόβλεψα και έφτιαξα βάση (τσιμέντο και από πάνω μάρμαρο) όπου θα τοποθετηθεί στο μέλλον ένα 260 Χ 90 Χ 120. (το ήθελα 350 Χ 100 Χ 150 αλλά άς όψεται ότι δεν είχα μεγαλύτερο χώρο στο χτίσιμο).
Αυτό που σκέφτεσαι για το μέλλο θα έχει 120εκ ύψος;;

Και πως θα καθαρίζεις τον βυθό;; Με μάσκα, μπουκάλες και βατραχοπέδιλα;;
__________________


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διευθύνσεις και τηλ. κατασκευαστών? βοήθεια στο στήσιμο! mios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 29 23-03-07 20:41
Kostas G.(River tank βιότοπος Rio Orinoco) Kostas G. Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 4 11-02-07 14:51
Νέο στήσιμο ενυδρείου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 32 23-03-06 17:19
DIY All Glass Tank 875 Λίτρα - Sump Tank silveraro DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 13-07-05 10:39
Στήσιμο Νεου Ενδρείου Filippos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 20-03-04 01:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09696 seconds with 15 queries