Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-01-12, 02:09
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή SOS Έσπασε ο πάτος του 90άλιτρού μου!!!

Έχω 10 amano, 10 neon, 1 ancistrus και ένα ζευγάρι dwarf gourami...
Να τα βάλω όλα στο 25άλιτρο μου μαζί με ένα guppy και 3 platy που μου έχουν ξεμείνει;
Να τα αφήσω στη λεκάνη;
Θα τη βγάλουν μέχρι αύριο;

Βοήθεια παιδιά!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-01-12, 02:23
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

θα την βγάλουν μην αγχώνεσαι βάλε και το φιλτρακι (η την βιολογία με τον κυκλοφορητή ανάλογα τι φίλτρο έχεις)μέσα στο λεκανάκι και τον θερμοστάτη κάπως στερεωμένο ώστε να μην ακουμπάει τα πλαστικά , εγώ είχα δίσκους σε λεκάνη για μια βδομάδα όταν μου ξεκόλλησε

Πως σου έσπασε ο πάτος ?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-01-12, 02:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

βαλτα!μαζι με το φιλτρο,θερμαντηρα και αεραντλια αν εχεις!μεχρι να φτιαξεις/αλλαξεις ενυδρειο,κομμενο το ταισμα.και αν εχεις και seachem prime εγω θα εβαζα και διπλη δοση καθε μερα.τα δικα μου αντεξανε μεσα σε βαρελι ετσι για μια βδομαδα.βεβαια ητανε περισσοτερα τα λιτρα,αλλα θα τη βγαλουνε ναι.στη χειροτερη πεταξου ικεα η πρακτικερ και παρε πλαστικο δοχειο αποθηκευσης (αυτα τα ορθογωνια με τα καπακια)και βαλτα εκει προσωρινα.αν τα βαλεις σε μεγαλυτερο δοχειο μπορεις και να ταιζεις ελαχιστα καθε δυο μερες η και καθε μερα(αλλα παρα πολυ λιγο)εγω δε θα ταιζα καθολου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-01-12, 02:30
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση,
Λέω να βάλω στο 25άρι τις γαρίδες αλλά τι άλλο...
Φίλτρο δεν έχω γιατί ήτανμεγάλο κρεμαστο Biobox
να δω πως θα βάλω το θερμοστάτη...
Πως έσπασε; Έκανε ένα κρακ...
Ράγισε ο πάτος κατά μήκος...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
βαλτα!μαζι με το φιλτρο,θερμαντηρα και αεραντλια αν εχεις!μεχρι να φτιαξεις/αλλαξεις ενυδρειο,κομμενο το ταισμα.και αν εχεις και seachem prime εγω θα εβαζα και διπλη δοση καθε μερα.τα δικα μου αντεξανε μεσα σε βαρελι ετσι για μια βδομαδα.βεβαι αητανε περισσοτερα τα λιτρα,αλλα θα τη βγαλουνε ναι.στη χειροτερη πεταξου ικεα η πρακτικερ και παρε πλαστικο δοχειο αποθηκευσης και βαλτα εκει προσωρινα.
Καλά αύριο κάτι θα βρω να τα βολέψω...
Όλα στο 25άρι για το βράδυ δεν θα έχουν θέμα;
Έχω βάλει από ένα καπάκι prime σε λεκάνι και 25άρι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη krispie : 13-01-12 στις 02:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-01-12, 02:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

πιστεψε με σε νιωθωκαπως ετσι ανοιξε και το δικο μου 160λιτρο στο μπροστινο τζαμι προσφατα και ετρεχα πανικοβλητος!
για προσωρινα αντεχουνε.το μεγαλυτερο προβλημα θα το εχουν πιθανον οι γαριδες που μπορει να φαγωθουνε απτα υπολοιπα.εκτος αν ειναι μεγαλοσωμες.αλλα και παλι επικυνδυνο καπως.τωρα στην αρχη που θα ειναι στρεσσαρισμενα απτην αναταραχη θα καθονται σαν τις κοτες.αμα ξεθαρεψουνε απο αυριο ισως αρχισουν τα προβληματα μεταξυ τους.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-01-12, 02:43
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

του είχες βάλει κάτι από κάτω η ακουμπούσε κατευθείαν το γυαλί στο έπιπλο ?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από krispie Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα στο 25άρι για το βράδυ δεν θα έχουν θέμα;
Έχω βάλει από ένα καπάκι prime σε λεκάνι και 25άρι...
Για μια μέρα δεν θα έχουν αλλα κανε κάτι με την βιολογία , ώστε να μην την χάσεις και χρειαστεί να ξαναστρώνεις φίλτρο
-------------------------
Το φίλτρο εάν είναι αυτό που βλέπω στο link όπως είναι μέσα στην λεκάνη και οριζόντια αν χωράει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manolischania : 13-01-12 στις 02:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-01-12, 02:44
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

το θεμα ειναι οτι μαλλον το φιλτρο ειναι κολλημενο με σιλικονη στην πλατη...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-01-12, 02:50
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
πιστεψε με σε νιωθωκαπως ετσι ανοιξε και το δικο μου 160λιτρο στο μπροστινο τζαμι προσφατα και ετρεχα πανικοβλητος!
για προσωρινα αντεχουνε.το μεγαλυτερο προβλημα θα το εχουν πιθανον οι γαριδες που μπορει να φαγωθουνε απτα υπολοιπα.εκτος αν ειναι μεγαλοσωμες.αλλα και παλι επικυνδυνο καπως.τωρα στην αρχη που θα ειναι στρεσσαρισμενα απτην αναταραχη θα καθονται σαν τις κοτες.αμα ξεθαρεψουνε απο αυριο ισως αρχισουν τα προβληματα μεταξυ τους.
¶στα και ευτυχώς που το είδε η κοπέλα μου γιατί ετοιμαζόμασταν να φύγουμε... Οι γαρίδες φοβάμαι μην φάνε τα υπόλοιπα() είναι θηρία... Θα δω αν βρω κανένα τεράστιο πλαστικό ή άμα βρω από κάνενα φίλο από εδώ να μου δώσει κάτι προσωρινά μέχρι να δω τι θα κάνω...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
του είχες βάλει κάτι από κάτω η ακουμπούσε κατευθείαν το γυαλί στο έπιπλο ?
-------------------------


Για μια μέρα δεν θα έχουν αλλα κανε κάτι με την βιολογία , ώστε να μην την χάσεις και χρειαστεί να ξαναστρώνεις φίλτρο
Είχε βάση πλαστική σαν περιμετρικά δεν είχα τίποτα άλλο από κάτω...
Τι να το κάνω είχα siporax mini και ένα μεγάλο mple σφουγγάρι αλλά που να τα βάλω;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
το θεμα ειναι οτι μαλλον το φιλτρο ειναι κολλημενο με σιλικονη στην πλατη...
Έτσι είναι αλλά λογικά από ότι έχω δει αφαιρείται....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη krispie : 13-01-12 στις 02:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-01-12, 02:57
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το siporax αν δεν το εχεις χυμα και ειναι σε δυχτακι οπως δινει η sera τη μικρη συσκευασια για μικρα φιλτρα μπορεις να το βαλεις και μεσα στο νερο αλλα θα πρεπει να υπαρχει και καποια κυκλοφορια εστω απο αεραντλια.ξεπλυνε το ελαφρα σε νερο απτο σπασμενο ενυδρειο(αν δεν αδειασε ολο) να φυγουνε τα χοντρα και βαλτο μεσα στο μικρο.θες και αεραντλια ομως.υποθετω οτι το μικρο δεν το γεμισες τωρα με νερο βρυσης σκετο και χωρις αντιχλωριο?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-01-12, 03:09
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
το siporax αν δεν το εχεις χυμα και ειναι σε δυχτακι οπως δινει η sera τη μικρη συσκευασια για μικρα φιλτρα μπορεις να το βαλεις και μεσα στο νερο αλλα θα πρεπει να υπαρχει και καποια κυκλοφορια εστω απο αεραντλια.ξεπλυνε το ελαφρα σε νερο απτο σπασμενο ενυδρειο(αν δεν αδειασε ολο) να φυγουνε τα χοντρα και βαλτο μεσα στο μικρο.θες και αεραντλια ομως.υποθετω οτι το μικρο δεν το γεμισες τωρα με νερο βρυσης σκετο και χωρις αντιχλωριο?
Το μικρό είναι απόλυτα στρωμένο τρέχει 1μιση χρόνο τους έκανα μια μικρό-προσαρμογή και τα έβαλα όλα μέσα... Να βάλω και το siporax mini μέσα στο ενυδρείο στη ροή του νερού; Σε κάλτσα είναι... είναι κάτι λιγότερο από τη συσκευασία (όχι τα ήδη δεμένα καλτσάκια...)...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-01-12, 03:15
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

βαλτο ναι.τωρα υπομονη μεχρι να δεις τι θα κανεις με το ενυδρειο.καλο κουραγιο.ειχα αγχωθει απιστευτα εκεινη τη μερα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-01-12, 03:50
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
βαλτο ναι.τωρα υπομονη μεχρι να δεις τι θα κανεις με το ενυδρειο.καλο κουραγιο.ειχα αγχωθει απιστευτα εκεινη τη μερα
¶στα... Και ήταν και 1 η ώρα το βράδυ... Μετά σου λέει να μην πιστεύεις στις δυσιδαιμονίες, Παρασκευή και 13...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-01-12, 13:11
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Νομίζω ότι μια καλή προσωρινή ιδέα ελλείψη του φίλτρου είναι να βάλεις μέσα το βιολογικό υλικό (σε "καλτσάκι" αν δεν το έχεις ήδη), και από κάτω του μια αεραντλία! έτσι πιστεύω θα διατηρηθεί καλύτερα η βιολογία του, αφού θα υπάρχει κυκλοφορία

καλή συνέχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-01-12, 18:06
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_passenger Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι μια καλή προσωρινή ιδέα ελλείψη του φίλτρου είναι να βάλεις μέσα το βιολογικό υλικό (σε "καλτσάκι" αν δεν το έχεις ήδη), και από κάτω του μια αεραντλία! έτσι πιστεύω θα διατηρηθεί καλύτερα η βιολογία του, αφού θα υπάρχει κυκλοφορία

καλή συνέχεια!
Ευχαριστώ, έβαλα τον κυκλοφορητή του φίλτρου μέσα σε μια λεκάνη μαζί με το siporax mini και το σφουγγάρι...
-------------------------
Να πω ότι έχω έβαλα το siporax mini στη γωνία μέσα στο ενυδρείο που είναι η περισσότερη ροή... Έχω αφήσει στη λεκάνη το σφουγγάρι μαζί με τον κυκλοφορητή του φίλτρου...
Έκανα και μια αλλαγή 2,5 λίτρα σήμερα το μεσημέρι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη krispie : 13-01-12 στις 18:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-01-12, 18:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλα ειναι.αν δεν εχεις αναταραξη στην επιφανεια βαλε κ αεραντλια.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-01-12, 19:07
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δεν εχεις αναταραξη στην επιφανεια βαλε κ αεραντλια.
Έχω γιατί το φίλτρο είναι πάνω στο καπάκι και το νερό πέφτει και αναταράσσει την επιφάνεια...
Το 25άρι μου είναι το Moby Dick 25...
Τα φυτά αντέχουν μέρες μεσα στη λεκάνη ξεριζωμένα;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-01-12, 19:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το πιθανοτερο ειναι οτι ολο και καποιο κουσουρι θα βγαλουν τα φυτα.στα δικα μου τουλαχιστον "καηκανε" αρκετα φυλλα.τωρα εχουν αρχισει να συνερχονται καπως αλλα ακομα δεν εχουνε παρει τα πανω τους οπως ητανε πριν.βαλτα ομως να ειναι ολοκληρα μεσα στο νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-01-12, 20:10
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από krispie Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχε βάση πλαστική σαν περιμετρικά δεν είχα τίποτα άλλο από κάτω...
.
Στο επόμενο φρόντισε να βάλεις κάτω από την πλαστική βάση
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-01-12, 20:36
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο επόμενο φρόντισε να βάλεις κάτω από την πλαστική βάση
Δεν θα στο συνιστουσα αυτο! Τα ενυδρεια που εχουν αυτο το στηριγμα περιμετρικα δεν χρειαζονται κατι απο κατω(οπως φελιζολ πχ.)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-01-12, 20:53
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ενυδρεια που εχουν αυτο το στηριγμα περιμετρικα δεν χρειαζονται κατι απο κατω(οπως φελιζολ πχ.)
Κι εγώ αυτό είχα ακούσει, γι'αυτό δεν είχα βάλει...
Κάτι είχε πάρει το αυτί μου βέβαια για μια επιφάνεια σαν ύφασμα ή κάτι τέτοιο αλλά δεν το έψαξα περισσότερο...
Το επόμενο μάλλον θα είναι DIY οπότε έτσι κι αλλιώς να μπει...
Να ρωτήσω, σκέφτομαι για 80*42(που είναι η βάση)*60...
α)Λέτε να είναι πολύ ψηλό;
β)Πόσο να πάνε τα τζάμια;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-01-12, 21:40
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

γενικος τα ενυδρεια που εχουν πλαστικα καλο ειναι να μην φορτώνονται απο πετρες , διακοσμιτικα κ.α. (και ειδικα προς το κεντρο)
Αλλοστε λογικο ειναι ... που παταει το ενυδρειο??? περιμετρικα του πλαστικου , φαντασου να κανεις κανα τετοιο θαλασσινο και να βαλεις μπολικα κιλα βραχο ..... λογικο ειναι να την ακουσει !!
Το καλυτερο ειναι να μπαινει αφρολεξ απο κατω οποτε και αν το επομενο σου ενυδρειο εχει πλαστικο καταργησε το και βαλε αφρολεξ και αν θες να εχει γυρω γυρω καποια φασα για ομορφια φτιαξε μονος σου.
Καλυτερα DIY με πιο χονδρο τζαμακι και κοντρες να εχεις το κεφαλακι σου ήσυχο.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-01-12, 22:24
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Υπάρχουν και ειδικά για ενυδρεία αλλα εγώ έχω βολευτεί με τα θερμομονωτικά υλικά καθώς παίρνουν το σχίσμα του πλαστικού και δεν χρειάζεται να το βγάλεις

P.s επίσης το υλικό αυτό το βάζουμε και για σεισμούς e.t.c καθώς τα ενυδρειακια πάνε βόλτα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13012012403.jpg
Εμφανίσεις:  249
Μέγεθος:  38,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-01-12, 01:51
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
γενικος τα ενυδρεια που εχουν πλαστικα καλο ειναι να μην φορτώνονται απο πετρες , διακοσμιτικα κ.α. (και ειδικα προς το κεντρο)
Αλλοστε λογικο ειναι ... που παταει το ενυδρειο??? περιμετρικα του πλαστικου , φαντασου να κανεις κανα τετοιο θαλασσινο και να βαλεις μπολικα κιλα βραχο ..... λογικο ειναι να την ακουσει !!
Το καλυτερο ειναι να μπαινει αφρολεξ απο κατω οποτε και αν το επομενο σου ενυδρειο εχει πλαστικο καταργησε το και βαλε αφρολεξ και αν θες να εχει γυρω γυρω καποια φασα για ομορφια φτιαξε μονος σου.
Καλυτερα DIY με πιο χονδρο τζαμακι και κοντρες να εχεις το κεφαλακι σου ήσυχο.
Δεν το έιχα φορτώσει, άμμο είχα(αρκετή βέβαια) και δυο ξύλα... Ναι, μάλλον για DIY πάω, έχω και τον κολλητό μου μόλις του το είπα ψήθηκε για μαστοριές... Βέβαια δεν έχουμε ιδέα αλλά πιστεύω διάβασε-διάβασε κάτι θα μάθουμε... Τι πάχος τζάμι λέτε;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν και ειδικά για ενυδρεία αλλα εγώ έχω βολευτεί με τα θερμομονωτικά υλικά καθώς παίρνουν το σχίσμα του πλαστικού και δεν χρειάζεται να το βγάλεις

P.s επίσης το υλικό αυτό το βάζουμε και για σεισμούς e.t.c καθώς τα ενυδρειακια πάνε βόλτα
Το επόμενο ενυδρείο δεν θα έχει μάλλον βάση...
Αυτό που λες για τους σεισμούς, είναι καλύτερο λες από το αφρολεξ;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-01-12, 02:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το υλικο που μου εκατσε εμενα πολυ καλα ειναι το αρμαφλεξ.το βαζουνε σαν μονωση σε σωληνες κλπ.ειναι φτηνο και μπορεις να το βρεις στην αθηνας.υπαρχει ενας παλιακος μπαρμπας που πουλαει διαφορα υλικα,σιτες,ριγκοφον,πλεγματα κλπ,χαμηλα στην αθηνας στο αριστερο χερι οπως πηγαινουμε προς ομονοια απο μοναστηρακι.ειναι λιγο πριν το alex pak αν θυμαμαι καλα.ριξε μια ματια αν εχει.αποκει το ειχα παρει εγω και μου εκατσε πολυ καλα κατω απτο ενυδρειο.μπορει να σου φανει χοντρο αλλα ειναι μαλακο.επισης,(και ας σου φανει μαλακο στο ζουληγμα με το χερι), με τον ογκο του ενυδρειου πανω του και την επιφανεια που παταει δεν συμπιεζεται τοσο πολυ.αυτο που ειχα παρει ητανε 1,5-2cm παχος.

για τα τζαμια και το μεγεθος ριξε και μια ματια εδω ωστε να υπολογισεις τι χρειαζεσαι.ελπιζω να πανε ολα καλα και να καταφερεις να το φτιαξειςκαλου κακου ριξε και καμια ματια στα ετοιμα γιατι με τις προσφορες που εχουνε καποια καταστηματα ισως συμφερει περισσοτερο το ετοιμο
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-01-12, 02:47
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
το υλικο που μου εκατσε εμενα πολυ καλα ειναι το αρμαφλεξ.το βαζουνε σαν μονωση σε σωληνες κλπ.ειναι φτηνο και μπορεις να το βρεις στην αθηνας.υπαρχει ενας παλιακος μπαρμπας που πουλαει διαφορα υλικα,σιτες,ριγκοφον,πλεγματα κλπ,χαμηλα στην αθηνας στο αριστερο χερι οπως πηγαινουμε προς ομονοια απο μοναστηρακι.ειναι λιγο πριν το alex pak αν θυμαμαι καλα.ριξε μια ματια αν εχει.αποκει το ειχα παρει εγω και μου εκατσε πολυ καλα κατω απτο ενυδρειο.μπορει να σου φανει χοντρο αλλα ειναι μαλακο.επισης,(και ας σου φανει μαλακο στο ζουληγμα με το χερι), με τον ογκο του ενυδρειου πανω του και την επιφανεια που παταει δεν συμπιεζεται τοσο πολυ.αυτο που ειχα παρει ητανε 1,5-2cm παχος.

για τα τζαμια και το μεγεθος ριξε και μια ματια εδω ωστε να υπολογισεις τι χρειαζεσαι.ελπιζω να πανε ολα καλα και να καταφερεις να το φτιαξειςκαλου κακου ριξε και καμια ματια στα ετοιμα γιατι με τις προσφορες που εχουνε καποια καταστηματα ισως συμφερει περισσοτερο το ετοιμο
Ευχαριστώ από τζάμια δεν ξέρω πόσο θα πάει το κόστος...
Φοβερό link, ευχαριστώ πολύ... Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι ο safety factor...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-01-12, 05:43
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οσο μεγαλυτερος τοσο καλυτερα αλλα και πιο χοντρα τζαμια(πιο ακριβα).αναλογα το μεγεθος του ενυδρειου που θα φτιαξεις θες και το αναλογο safety factor.παιξε λιγο με το calculator και θα το δεις πως δουλευει.οταν αποφασισεις θα πρεπει να σε καθοδηγησουν οι πιο εμπειροι εδω μεσα για τις διαστασεις και τα παχη τζαμιων γιατι εμενα η εμπειρια μου σε κατασκευες ενυδρειων ειναι μονο ενας κυβος 20λιτρος που εφτιαξα προσφατα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-01-12, 15:03
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από krispie Εμφάνιση μηνυμάτων
Το επόμενο ενυδρείο δεν θα έχει μάλλον βάση...
Αυτό που λες για τους σεισμούς, είναι καλύτερο λες από το αφρολεξ;
Αυτό που χρησιμοποιώ είναι θερμομονωτικό υλικό από τα leroy merlin δεν γλιστράει κόβετε εύκολα , αν θυμάμαι 5 euro το τετραγωνικό

Τζαμια στις διαστάσεις που έγραψες ποιο πάνω περίπου 70 euro με 10 αρι ρονταρισμενο
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-01-12, 16:22
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που χρησιμοποιώ είναι θερμομονωτικό υλικό από τα leroy merlin δεν γλιστράει κόβετε εύκολα , αν θυμάμαι 5 euro το τετραγωνικό

Τζαμια στις διαστάσεις που έγραψες ποιο πάνω περίπου 70 euro με 10 αρι ρονταρισμενο
Το ροντάρισμα είναι ότι η άκρη του τζαμιού(η επιφάνεια 10 χιλιοστών δηλαδή) να είναι ευθυγραμμισμένη;
Γιατί διάβασα ότι καλό είναι οι επιφάνειες που θα κολληθούν καλό θα είναι να είναι αροντάριστες...
Επίσης γίνεται ροντάρισμα μόνο στη μια πλευρά του τζαμιού; Αυτή που θα έιναι από πάνω για ασφάλεια μετέπειτα(ταίσματα κλπ)...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-01-12, 16:53
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Όλα γίνονται αλλα από 10 αρι και πάνω υποχρεωτικό το ροντάρισμα γιατί δεν το κόβουν ίσιο ΙΜΟ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-01-12, 18:15
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα γίνονται αλλα από 10 αρι και πάνω υποχρεωτικό το ροντάρισμα γιατί δεν το κόβουν ίσιο ΙΜΟ
Α, κατάλαβα...
Αν βάλω 12άρι για πάτο μόνο και τα άλλα 10άρια είναι υπερβολή;
Κόντρες τι πάχους;
Επίσης, ροντάρουμε και τις κόντρες;
Και το ροντάρισμα πόσο κοστίζει;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευή πάτου με ενσωματωμένα διακοσμητικά alexis22 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 05-05-11 17:37
Βάση Juwel: Φούσκωσε ο πάτος. Τι κάνω; almost Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 12-11-10 17:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09035 seconds with 14 queries