Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού

Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού Μισό νερό, μισό γη και αέρας, σε όλους τους συνδυασμούς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-03-13, 18:14
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή Νέος στα Paludarium

Τα τελευταία 2,5 χρόνια τα ενυδρεία έχουν γίνει το πάθος μου. Πάντα όμως είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου τα paludariums.

Καταρχήν να πώ οτι διαθέτω ενα ενυδρείο 100Χ40Χ50 το οποίο έχω ήδη αρχίσει να μετατρέπω σε palludarium. Το νερό είναι στους 25 πόντους και απο πάνω βγαίνουν κλαδιά.

1) Τα φυτά πάνω απο το νερό μπαίνουν σε γλάστρες που μέσα έχουν χώμα;

2) Μπορώ να βάλω κάτι που να ζεί πάνω και μέσα στο νερό αλλα νη μην μου τρώει τη νύχτα τα ψάρια;

3) Ο φωτισμός που έχω (3Χ30 Τ8 ) είναι κατάλληλος τώρα που απομακρύνθηκε απο την επιφάνεια του νερού;

4) Έχω κάτι πεντακάθαρα ξερά ξήλα χωρίς χημικά, καυσαέριο κλπ, μπορώ να τα βάλω;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-03-13, 19:48
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Στις φωτογραφίες φαίνονται τα ξύλα. Δεξιά στο μπανιερέ χρώμα είναι φελιζόλ ντάου που το έχω κάψει και εσωτερικά έχω φυτέψει ένα ωραιόφυλλο και ένα σπαθύφυλλο. Θέλω να τυλίξω γύρω απο τα ξύλλα κισσό και να αλλάξω αυτό το απαίσιο μπανιερέ χρώμα που έχει το φελιζόλ. Πώς θα το κάνω;;

Επίσης θα αλλάξω την έξωδο του νερού, δεν έχω βρεί όμως κάτι εντυπωσιακό που να μπορώ να το κάνω.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P3240013.jpg
Εμφανίσεις:  389
Μέγεθος:  57,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P3240014.jpg
Εμφανίσεις:  358
Μέγεθος:  77,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-03-13, 21:10
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Πολλα μπραβο για την προσπαθεια σου ειναι πολυ ομορφο το palud Μια ερώτηση...τα κλαδια εκτος νερου απο τι δεντρο ειναι? Ρωταω γιατι μπορει να μην κανουν για την χρηση που τα εχεις και να σαπισουν..η να εχουν καποιες ουσιες βλαβερες για τα ψαρια. Αν κανουν τα κλαδια μπορεις να βαλεις εκτος απο τον κισσο και καποιες moss. Για τα φυτα εκτος νερού τωρα πρεπει να ειναι μεσα σε γλαστρακι με χωμα πχ τυρφης. Για τους κατοικους προσπαθησε να ολοκληρωσεις τον εκτος νερου διακοσμο και μετα θα ερθουν και οι προτασεις θεωρω πως ειναι πολυ νωρις ακομα και θελει διαβασμα και ψαξιμο Ο φωτισμος ειναι καλος ισως και πολυ δυνατος αλλα εξαρταται απο τα φυτα που θα βαλεις. Το φελιζολ βγαινει? αν ναι μπορεις να απλώσεις μια στρωση σιλικονης (ενυδρειακη) με πινελο και να κολλησεις πανω αμμο,τυρφη,χουμους,coco husk κλπ..ειναι θεμα γουστου
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AQUA PURA : 25-03-13 στις 22:00
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-03-13, 22:57
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Διστυχώς τα ξύλα δεν έχω ιδέα απο τι δέντρο είναι... υπάρχει κάποιος κατάλογος για τα επικύνδυνα;

Πρόσθεσα και κισσό στο ντεκόρ.. τις "γλάστρες"¨που έχω φιάξει τις έντυσα κάπως με ξήλο δεμένο μεμπετονιά. Επισυνάπτω φωτό
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P3240005.jpg
Εμφανίσεις:  253
Μέγεθος:  51,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P3240008.jpg
Εμφανίσεις:  238
Μέγεθος:  57,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-03-13, 12:11
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια λίστα με ξύλα που πρέπει να αποφύγουμε. Απλά χρησιμοποιούμε ξύλα τα οποία είναι κατάλληλα για ενυδρεία η αν πάρουμε κάτι απο τη φύση θα πρέπει να είναι ξερό και. χωρίςφλοιό πχ. Τα ξυλα που υπάρχουν στις παραλίες τα οποία είναι "ψημένα" από το αλάτι και τον ήλιο...να επισημάνω ότι ο λόγος που αναφέρομαι για τα ξύλα στο palud σου είναι επειδή έχεις κατοίκους...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο paludarium! frits Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 32 21-01-13 22:36
Paludarium iliaspanagiotou Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 11 31-07-11 16:53
Το νεο μου paludarium leonm Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 34 20-04-11 23:17
Paludarium soza Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 3 18-11-05 16:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05543 seconds with 16 queries