Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-04-12, 19:14
ανδρεας νικολαου Ο χρήστης ανδρεας νικολαου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή 250 Λτ + 80λτ

και το δικό μου

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 100cm*50cm*50cm
Όγκος:250 lt
Κατηγορία:reef
Φυτά:
Ψάρια / ¶λλα είδη:damsels, angel,powder blue,cleaner shrimp,carpet anemone,2 corals
Διακοσμητικά υλικά:rocks, sea sant
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:
Φωτισμός:90w led (45blue+45 white)
Διάρκεια φωτισμού:10hr
Φιλτράρισμα:samp 80lt, pump 4000l/hr,mangroove seeds.
Θερμοστάτης:25 C
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:8+
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού: 3 months
Θερμοκρασία: 25 C
¶λλες πληροφορίες: οχι uv, οχι skimmer.
Φωτογραφία:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN1381.jpg
Εμφανίσεις:  810
Μέγεθος:  41,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN1383.jpg
Εμφανίσεις:  730
Μέγεθος:  58,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN1387.jpg
Εμφανίσεις:  658
Μέγεθος:  46,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN1388.jpg
Εμφανίσεις:  613
Μέγεθος:  50,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN1389.jpg
Εμφανίσεις:  554
Μέγεθος:  51,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN1390.jpg
Εμφανίσεις:  543
Μέγεθος:  59,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-04-12, 20:54
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

πες μας φιλε μου λιγα πραματα για το ενυδρειο σου ομορφο ειναι μπραβω
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-04-12, 21:23
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Μου φαινεται πως εχεις πολυ αλγη μεσα.Επιπλεον το blue tang θελει περισσοτερα λιτρα.Κανε μια αναλυτικη παρουσιαση του ενυδρειου σου με την βοηθεια της φορμας
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42398
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-04-12, 14:56
Μαριο+Νατασα Ο χρήστης Μαριο+Νατασα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-10-2011
Περιοχή: περαια\θεσσαλονικης
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή

χμ..... Πολύ καλή προσπάθεια φίλε μου αλλά πιστεύω ότι μπορείς να βελτιώσεις το aquascape σου !!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-04-12, 17:03
ανδρεας νικολαου Ο χρήστης ανδρεας νικολαου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή προτάσεις ευπρόσδεκτες

προσπάθω... σήμερα αφαίρεσα αρκετή άλγη από τους βράχους... παρασκέυή θα κάνω εκτός απροόπτου αλαγή νερού. προετοιμάζω το νερό μία μέρα προηγουμένος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-04-12, 08:02
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Πολυ ομορφα τα ψαρακια σου!!!

Το νερό της αλλαγής ειναι απο αντίστροφη όσμωση?

Χωρις ζωντανο βράχο και ενεργο ανθρακα με αντιφωσφορο πως τα συντηρείς? δεν εχεις προβλήματα?

Ολη η βιολογία σου στηρίζετε στα βιολογίκα υλικα στο σάμπ?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-04-12, 19:36
ανδρεας νικολαου Ο χρήστης ανδρεας νικολαου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

προετοιμάζω το νερό σε κουβά 24 ώρες πρίν. νερό βρύσης + αντιχλωριακό + αλάτι reef + bacterlife και κυκλοφορητής για να κινεί το νερό. οι βράχοι και η άμμος είναι από την θάλασσα. ακολούθησα οδηγίες ξάδέλφου με χρόνια γνώσεις στα ενυδρεία με καλά αποτελέσματα. το φιλτράρισμα γίνετε στην υπερχίλιση και στο sump.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-04-12, 21:23
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Unhappy

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ανδρεας νικολαου Εμφάνιση μηνυμάτων
προετοιμάζω το νερό σε κουβά 24 ώρες πρίν. νερό βρύσης + αντιχλωριακό + αλάτι reef + bacterlife και κυκλοφορητής για να κινεί το νερό. οι βράχοι και η άμμος είναι από την θάλασσα. ακολούθησα οδηγίες ξάδέλφου με χρόνια γνώσεις στα ενυδρεία με καλά αποτελέσματα. το φιλτράρισμα γίνετε στην υπερχίλιση και στο sump.

Ωπα...ώπαααα

Μεσογειακή άμμο και ακουράριστο βράχο...από που ;;; Και προφανώς όχι τραγάνα να υποθέσω...

Λίγο ασύμβατο σε βλέπω. Δεν είναι κακό αλλά...μάλλον έχεις ακολουθήσει την συνταγή της ......κακοτοπιάς.
Βρες σκίμμερ...χθες..αλλιώς θα πεθάνεις στις αλλαγές νερού (250 λίτρα είναι αυτά).
Επίσης άνθρακα και αντιφώσφορο...το γρηγορότερο γιατί σε βλέπω να κατευθύνεσαι στην κατηγορία φυτεμένο θαλασσινό.
Θα σε συμβούλευα να ακολουθήσεις προσεκτικά τις συμβουλές (μην τις θεωρήσεις παρατηρήσεις) που θα σου γράψουν εδώ στο Φόρουμ..και μετά από κάνα μήνα, πιάσε από το αυτί και τον ξάδερφο και κάντου μερικά μαθήματα..εσύ πλέον
Γιατί αφού ξεκίνησες έτσι δεν συνεχίζεις σε Μεσογειακό ενυδρείο;;

Καλή συνέχεια και καλωσήλθες στη θαλασσινή παρέα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-04-12, 21:49
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Κουμπάρε συγνώμη αλλά ο ξάδελφος έχει μείνει πίσω.

1. Η carpet δεν είναι για τα λίτρα αυτά. Αν πραγματικά σκοπεύεις να κρατήσεις τέτοιο ζωντανό καλύτερα μην βάλεις τίποτα αλλο γιατί τελικά θα το φάει.
2. Αυτή τη στιγμή η βιολογία σου στηρίζεται στην άλγη. Οπότε προσπαθείς να την ξεπαστρέψεις αλλά σιγά γιατί θα ανεβάσεις αμμωνία.
3. Παίρνεις ένα mce 600 και το βάζεις να δουλεύει.
4. Βλέπω ότι έχεις βάλει μανιτάρια. Σκέψου σοβαρά το ενδεχόμενο να τα βγάλεις ή να αφιερώσεις το ενυδρείο αποκλειστικά στο είδος αυτό. Εχεις σίγουρα πανέμορφες επιλογές για να στήσεις ένα πολύχρωμο και ευκολοσυντήρητο ενυδρείο.
5. Αν δεν θέλεις μανιτάρια βγάλε λίγο βράχο και αγόρασε αρκετό αραγωνίτη για να στηρίξεις εκεί τη βιολογία σου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-04-12, 10:01
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Εγω βασικά σε ρώτησα γιατί και εδώ στην κατερίνη 2 χομπίστες του αλμυρού διατηρουν για χρόνια τα θαλασσινά τους με νερό απο βρύση με όλα αυτά που περιέγραψες, Μερικοί περνουν και νερο απο την θάλασσα και το αρεώνουν με γλυκό νερό.

Και παντα μου λεγανε οτι μπορώ και εγώ να το κανω χωρις να εχω αμφιβολίες για την υγεία τον ψαριών.
Στα ενυδρεία τους έχουν μόνο ψάρια με βράχο και άμμο απο πετ.
και ο ένας δεν έχει βάλει ποτέ σκίμερ.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-04-12, 10:16
Μαριο+Νατασα Ο χρήστης Μαριο+Νατασα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-10-2011
Περιοχή: περαια\θεσσαλονικης
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή

Το νερό από την θάλασσα δεν θα στο συνιστούσα για τον λόγο ότι το κακό δεν συμβαίνει κάθε φορά.. Μια φορά θα την πάθεις και μετά θα τα κλαις… μπορεί να την πάθεις σε 1 χρόνο σε 2 η 3 η και σε μια μέρα η αν είσαι και τυχερός και ποτέ σου.. αλλά να ξέρεις ότι πάντα υπάρχει ο κίνδυνος.. Να βάλεις λήμματα μέσα στο νερό σου λάδια πετρέλαιο και πρωτόζωα…. Το νερό από την βρύση με αντιχλοριο μπορείς να το κρατήσεις αν και καλύτερα είναι η όσμωση αλλά ναι μπορείς να κρατήσεις και νερό από βρύση..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-04-12, 19:20
ανδρεας νικολαου Ο χρήστης ανδρεας νικολαου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι
Πραγματικά χαίρομε για τις συμβουλές που μου δίνεται.
Ναι θέλω να βελτιώσω το ενυδρείο μου και οπτικά αλλά και λειτουργικά.
Θα προσπαθήσω να κάνω κάποιες βελτιώσεις όσο πιο ανέξοδα μπορώ.
Αρχικά θα εγκαταστήσω ένα σύστημα για να κρατήσω την θερμοκρασία του ενυδρείου κάτω από 27 C. Δεν θα βάλω chiller λόγο κόστους και αγοράς αλλά περισσότερο το λειτουργικό κόστος (ηλεκτρισμός). Από ότι έχω καταλάβει το protein skimmer είναι απαραίτητο γιατί παρέχει τέλειο φιλτράρισμα.
Η άμμος και οι βράχοι τοποθετήθηκαν στο ενυδρείο από την αρχή και έτσι δεν πιστεύω να προκαλέσουν κάποιο πρόβλημα. Οι περισσότεροι από τους βράχους είναι πορώδες σε βαθμό που σπάνε εύκολα και πιστεύω ότι βοηθούν στην βιολογία του ενυδρείου. Το νερό που κάνω αλλαγές είναι από την βρύση αλλά το προετοιμάζω 24 ώρες πριν και έτσι όταν το βάλω στο ενυδρείο είναι κατά την άποψη μου κατάλληλο. Αλλαγές κάνω κάθε 3 μήνες 100λτ. Οι μετρήσεις που κάνω είναι καλές. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι φυτρώνει άλγη, πρασινάδα παρουσιάζετε στα γυαλιά και η ανεμώνη δεν τρέφετε εύκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-04-12, 19:47
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ανδρεας νικολαου Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητοί φίλοι
Πραγματικά χαίρομε για τις συμβουλές που μου δίνεται. Γι'αυτό είναι το φόρουμ φίλε μου.
Ναι θέλω να βελτιώσω το ενυδρείο μου και οπτικά αλλά και λειτουργικά.
Θα προσπαθήσω να κάνω κάποιες βελτιώσεις όσο πιο ανέξοδα μπορώ.
Αρχικά θα εγκαταστήσω ένα σύστημα για να κρατήσω την θερμοκρασία του ενυδρείου κάτω από 27 C. Δεν θα βάλω chiller λόγο κόστους και αγοράς αλλά περισσότερο το λειτουργικό κόστος (ηλεκτρισμός). Και με ανεμιστηράκια μπορείς να κάνεις την δουλειά σου αλλά θέλει προσοχή η αλατότητα λόγω εξάτμισης νερού, οπότε πρέπει να εφοδιαστείς με ρεφλεκτόμετρο (μετράει την αλατότητα) και αν μπορείς και ελεγκτή θερμοκρασίας. Διάβασε στον τεχνικό εξοπλισμό και θα δεις....
Από ότι έχω καταλάβει το protein skimmer είναι απαραίτητο γιατί παρέχει τέλειο φιλτράρισμα.
Σου είπα...χθες έπρεπε να το έχεις. Ψάξε στις αγγελίες όλο και κάποιο μεταχειρισμένο θα βρεις να πουλιέται σε καλή τιμή.
Η άμμος και οι βράχοι τοποθετήθηκαν στο ενυδρείο από την αρχή και έτσι δεν πιστεύω να προκαλέσουν κάποιο πρόβλημα. Οι περισσότεροι από τους βράχους είναι πορώδες σε βαθμό που σπάνε εύκολα και πιστεύω ότι βοηθούν στην βιολογία του ενυδρείου. Όπως το λές ακούγονται σαν τραγάνες. Είναι αυτά που βγάζουν τα δίχτυα από σχετικά βαθιά νερά και είναι ασβεστολιθικές αποθέσεις....Δεν είναι σαν τον τροπικό βράχο αλλά δεν πολυπειράζει αυτό. Όταν τα έβαλες τα πήρες μέσα από την θάλασσα (ζωντανός βράχος) ή τα βρήκες πουθενά έξω πεταμένα. Έκανες κάποιες βασικές εργασίες καθαρισμού ή ο εξάδερφος...και μπλούμ.
Το νερό που κάνω αλλαγές είναι από την βρύση αλλά το προετοιμάζω 24 ώρες πριν και έτσι όταν το βάλω στο ενυδρείο είναι κατά την άποψη μου κατάλληλο.
Εγώ δεν νομίζω να έχεις σοβαρό πρόβλημα με αυτό. πέπει όμως να κάνεις μετρήσεις στο νερό σου πριν και μετά την παρασκευή του.
Αλλαγές κάνω κάθε 3 μήνες 100λτ . Οι μετρήσεις που κάνω είναι καλές. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι φυτρώνει άλγη, πρασινάδα παρουσιάζετε στα γυαλιά και η ανεμώνη δεν τρέφετε εύκολα.
Φυσικά και δεν βρίσκεις τπτ στις μετρήσεις αφού η άλγη αποροφά τα νιτρικά που παραμένουν και αυξάνονται εκθετικά και γιαυτό είναι σαν.....δάσος από μπαμπού.
Εσένα εάν σε είχαν σε ένα δωμάτιο συνεχώς κλειστό, πως θα σου φαινόταν ένα έκανες εκεί όλες τις φυσικές σου ανάγκες με ελάχιστη έως μηδενική αλλαγή του αέρα σου;;;;
Πρόσεχε τις κινήσεις σου κα ιότι κάνεις αργά κα ιμελετημένα γιατί οι ριζικές αλλαγές μπορεί να σου γυρίσουν τούμπα το ενυδρείο και να τα πάρεις όλα στα χέρια.
Καλή συνέχεια

Υ.Γ Εάν είσαι κοντά στη θάλασσα και βρεις περιοχή με καθαρό (με μετρήσεις) νερό χρησιμοποίησέ το...Είναι μεγάλη κουβέντα αυτό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-04-12, 22:26
ανδρεας νικολαου Ο χρήστης ανδρεας νικολαου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Όταν ετοιμάζω το νερό κάνω μετρήσεις και όταν το βάζω στο ενυδρείο ξανακάνω. Μετράω την αλατότητα με ρεφλεκτομετρο. Από ότι κατάλαβα πρέπει να κάνω πιο συχνά αλλαγές νερού. Την θερμοκρασία θα την ελέγχω με ηλεκτρονικό θερμοστάτη ο οποίος θα ενεργοπειά τα ανεμιστηράκια αυτόματα.είδη αγόρασα τον εξοπλισμό τώρα απομένει να τον εγκαταστήσω. Τους βράχους τους βγάλαμε από την θάλασσα. Θα τους έβαζα κατευθείαν στο ενυδρείο αλλά έσπασε ο κουβάς που τους μεταφέραμε και έτσι τους έπλυνα με πόσιμο νερό τους καθάρισα από ακαθαρσίες και τους βάλαμε μέσα στο ενυδρείο. Στο φίλτρο μου έχω βάλει mangrove seeds πιστεύω ότι βοηθούν πολύ στην καταπολέμηση των νιτρικών.... τουλάχιστον γιαυτό το λόγο τα έβαλα στο φίλτρο.
Θα μπορούσατε να μου προτείνατε κάποιο protein skimmer?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-04-12, 23:27
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ανδρεας νικολαου Εμφάνιση μηνυμάτων
Το νερό που κάνω αλλαγές είναι από την βρύση αλλά το προετοιμάζω 24 ώρες πριν και έτσι όταν το βάλω στο ενυδρείο είναι κατά την άποψη μου κατάλληλο.
Εχεις μετρήσει ποτέ αμμωνία,νιτρώδη,νιτρικά στο νερό της αλλαγής;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ανδρεας νικολαου Εμφάνιση μηνυμάτων

Οι μετρήσεις που κάνω είναι καλές.
Τι έχεις μετρήσει και τι είναι το "καλό" σαν μέτρηση;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-04-12, 16:36
ανδρεας νικολαου Ο χρήστης ανδρεας νικολαου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Οι μετρήσεις που κάνω πριν να βάλω το νερό στο ενυδρείο είναι η θερμοκρασία. Όταν βάλω το νερό στο ενυδρείο ελέγχω για τις επόμενες μέρες τα ακόλουθα:
1 αλατότητα σήμερα είναι 1.023 και έτσι ετοιμάζω λίγο νερό με αλάτι για να το ανεβάσω.
2 PH περίπου 8.
3 NH3/NH4 0
4 NO2 0
5 NO3 10.
Δεν κάνω άλλες μετρήσεις.
Έχω αγοράσει άνθρακα εδώ και ένα χρόνο από την πρώτη μέρα που λειτούργησα το ενυδρείο αλλά δεν το έβαλα στο φίλτρο γιατί μου είπαν ότι θα το βάλω μόνο όταν έχω κάποια ασθένεια στο ενυδρείο ή αν το νερό του ενυδρείου είναι ακάθαρτο. Συγκεκριμένα αγόρασα prodac super activated carbon.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-04-12, 16:45
zalk Ο χρήστης zalk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: salonikh
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

αυτα που σου ειπανε για τον ανθρακα ισχυουν μονο για το γλυκο νερο.σε θαλασσινο εχεις μονιμα και τον αλλαζεις καθε μηνα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-04-12, 16:46
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

NH4 .NO2 και NO3 είναι μηδέν εξαιτίας της άλγης. Αν φύγει η άλγη θα δεις πραγματικά τι τιμές έχεις. Επίσης σε reef μετράς και φωσφορικά.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-04-12, 23:40
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ανδρεας νικολαου Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο φίλτρο μου έχω βάλει mangrove seeds πιστεύω ότι βοηθούν πολύ στην καταπολέμηση των νιτρικών.... τουλάχιστον γιαυτό το λόγο τα έβαλα στο φίλτρο.
+ 1000
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-04-12, 00:05
ανδρεας νικολαου Ο χρήστης ανδρεας νικολαου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Το άνθρακα θα τον καθαρίσω με πόσιμο νερό και θα τον βάλω στο φίλτρο μου. Θα βάλω πρώτα την πρώτη συσκευασία των 300γρ και έπειτα την δεύτερη συσκευασία. Από ότι διάβασα στις προδιαγραφές τις εταιρείας πρέπει να αλλάζετε κάθε 3 μήνες.
¶λγη πρόσφατα απέκτησε το ενυδρείο μου, ποτέ δεν είχα πρόβλημα στις μετρήσεις μου. Αφαίρεσα την άλγη, θα πραγματοποιώ συχνά μετρήσεις για να δω τυχόν αλλαγές. Θα αγοράσω τεστ για φωσφορικά από εβδομάδας. Ένα τεστ είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-04-12, 16:28
ανδρεας νικολαου Ο χρήστης ανδρεας νικολαου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Σε συνέχεια της συζήτησης μας έχω αγοράσει mysis εδώ και λίγες μέρες και ταίζω τα ψάρια και τους δίνω μέρα παρά μέρα και την τιμούν. Από ότι βλέπω τρωει και η ανεμώνη αλλά δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να τους δίνω καθημερινά. Σήμερα αγόρασα επιπρόσθετα και invertebrate της ocean nutrition για τα ασπόνδυλα μου. Έχω ξανακάνει όλα τα τεστ μου με τα ακόλουθα αποτελέσματα.
NH3/NH4 0
NO2 0
NO3 10
PH 8+
PO4 0
Συζήσα με τον ιδιοκτήτη του καταστήματος κατοικίδιων ο οποίος έχει αρκετή πείρα στα θαλασσινά ενυδρεία και μου είπέ πως ο άνθρακας που είχα αγοράσει της prodac δεν κάνει για το θαλασσινό νερό και καλύτερα να μην τον βάλω στο sump. Μου πρότεινε να αγοράσω ένα άλλο επεξεργασμένο της seechem. Επίσης συζητήσαμε για την άλγη που παρουσιάζετε στους βράχους και στα τζάμια μου και είπε ότι πρέπει να είναι από τα NO3 και τα PO4 ή από τον πολύ φωτισμό. Τον φωτισμό των είχα μειώσει πριν μέρες με αρνητικά αποτελέσματα στα κοράλλια και έτσι τον ξανά αύξησα. NO3 και PO4 είναι ανύπαρκτα... τι άλλο μπορεί να φταιει?
τέλος μου έδωσε διαφημηστικό ενός άλλου προμηθευτή (prodibio) για να διαβάσω.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-04-12, 20:31
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Εχεις άλγη γιατί έχεις φωσφορικά και νιτρικά. Η αλγη τα καταναλώνει και έτσι δεν μετριούνται από τα τεστ. Αντιφωσφορος,καλό skimmer είναι η μόνη λύση για να ξεμπλέξεις γρήγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-04-12, 20:08
ανδρεας νικολαου Ο χρήστης ανδρεας νικολαου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

τι είναι ο αντιφώσφορος και τι πρέπει να προσέξω στο protein skimmer που θα αγοράσω? Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο protein skimmer? που θα το τοποθετήσω? (σε ποιό κουτί του sump?)
Με το κάρβουνο τι πρέπει να κάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-05-12, 22:15
ανδρεας νικολαου Ο χρήστης ανδρεας νικολαου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

οι ερωτήσεις μου αυξάνονται. τι εννοούμε εξωτερικό και εσωτερικό protein skimmer. τι πρέπει να αγοράσω για να εγκαταστήσω στο sump?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-05-12, 09:41
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ανδρεας νικολαου Εμφάνιση μηνυμάτων
τι είναι ο αντιφώσφορος και τι πρέπει να προσέξω στο protein skimmer που θα αγοράσω? Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο protein skimmer? που θα το τοποθετήσω? (σε ποιό κουτί του sump?)
Με το κάρβουνο τι πρέπει να κάνω?
Καλημέρα Ανδρεα ο αντιφ. δεσμέυει τα φωσφορικά http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1864 , αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι να χωράει στο πρώτο διαμέρισμα του σαμπ ακόμα όταν λέμε εσωτερικό εννοούμε ότι μπαίνει μέσα στο σαμπ ή στο ενυδρείο και εξωτερικό ότι τοποθετείται κρεμαστό ή στο πλάι και παίρνει νερό με μια ακόμα αντλία , με τον άνθρακα θα πρέπει να πάρεις και να βάλεις εγώ παίρνω αυτόν http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29785
για τα λίτρα σου σκιμμεράκι που δουλεύουν πολλά παιδιά και είναι ευχαριστημένοι http://www.nemoworld.gr/home/aquariu...r-mce-600.html
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-05-12, 11:07
ανδρεας νικολαου Ο χρήστης ανδρεας νικολαου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. το σκίμμερ όμως από ότι κατάλαβα είναι εξωτερικό. μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο που θα μπάινει μέσα στο σάμπ?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-05-12, 20:54
ανδρεας νικολαου Ο χρήστης ανδρεας νικολαου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Σήμερα πήγα σε ένα κατάστημα κατοικίδιων ζώων οι οποίοι εξειδικεύονται στα θαλασσινά ενυδρεία, και συζητήσαμε για σκίμμερ. Μου πρότειναν μια φτηνή αλλά καλή λύση και θέλω την γνώμη σας. Είναι σκίμμερ που μπαίνει στο σαμπ και στο οποίο βάζεις το λάστιχο μιας αντλίας αέρος μέσα στο σκίμμερ και κάνει την ίδια δουλεία που κάνει ένα σκίμμερ με ενσωματωμένη αντλία.
Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν κυκλοφορητές dc γιατί θέλω να χρησιμοποιήσω φωτοβολταικά για παραγωγή ρεύματος για τροφοδότηση του ενυδρείου μου
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-05-12, 22:36
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

εχεις 250+80=330 σχεδον λιτρα , οποτε σκιμερ τυπου αερος απλα ξεχασε το αν θες να κανεις σωστη δουλεια .
Με τιποτα μην τσιγκουνευτεις το σκιμερ , ειναι το Α και το Ω του ενυδρειου , καλυτερα να παρεις φτηνους κινεζικους κυκλοφοριτες παρα φτηνο σκιμερ και να ναι .. οτι να ναι !!
Και γιατι το θες στο σαμπ μεσα?
Μπορεις να βαλεις και ενα κρεμαστο στο sump , ασε που τα περισσοτερα εσωτερικα εχουν λιγακι μεγαλες διαστασεις και ισως να μην στο παρει.
π.χ οπως το εχω στο δικο μου sump (post #51 φωτο 7 , 8 )
Αν θες να βαλεις κατι σε tang , καλυτερα Blue tang παρα λευκοστερνο, το Blue tang ειναι πιο αντοχης και αν προσαρμοστει μετα ειναι σκυλι και δεν παθενει τιποτα.

Να πω και για το ψαρι που εχεις , με πιο κριτηριο το πηρες ?
Λιγο προσοχη οταν περνουμε ζωντανα , να ξερουμε τι απαιτήσεις εχουν αλλα και ποτε πρεπει να μπουν σε ενυδρειο , οταν αυτο ειναι στρωμενο και το δικο σου ακομη δεν ειναι !!
Φυσικα αναφερομαι στο λευκοστερνο (οχι blue tang που ειπε ο φιλος Γιαννης Μ5) ο οποιος ειναι απο τα πιο δυσκολα ψαρια να συντηρησει κανεις , θελει τρομερα στρωμενο ενυδρειο , απιστευτες και σταθερες συνθηκες και συγκατικους ηρεμους γιατι ειναι τρομερα ευαισθητο στο ick .
Δυστυχώς και sory που στο λεω αλλα ο λευκοστερνος σου μετραει μερες και καλο ειναι να τον δωσεις σε καποιον που εχει και τον χωρο αλλα κυριως τις συνθηκες να τον κρατησει.

ειπες ακολουθεις τις οδηγειες ξαδελφου σου με πειρα στα ενυδρεια ?
Αν οντος εχει πειρα δεν μπορω με τιποτα να καταλαβω πως ξεκινησες ενα θαλασσινο ενυδρειο με βραχο και αμμο απο θαλασσα , νερο βρυσης , χωρης σκιμερ , χωρης ανθρακα και αντιφοσφωρο , με υλικα στο sump απο τι βλεπω τα οποια ΠΟΤΕ σε θαλασσινο δεν βαζουμε υλικα τυπου μακαρονια γιατι παγιδευουν νιτρικα και καπια στιγμη θα κανουν μπαμ και θα τρεχεις , και με ψαρια τα οποια θελουν τρομερες συνθηκες ειδικα ο λευκοστερνος αλλα και το bicolor angelfish ειναι δυσκολο ψαρι . (μου εβαλες και damsels τα οποια ειναι διαολιά και εδεσε η συνταγη )

Ευχομαι το επιχείρημα σου να πετύχει, αλλα ετσι οπως το αρχισες δεν του δηνω καμια μα καμια τύχη αν δεν κανεις ριζικες αλλαγες !!
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-05-12, 20:52
ανδρεας νικολαου Ο χρήστης ανδρεας νικολαου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Αγαπητέ φίλε,
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Έχω στήσει το ενυδρείο μου βάσει των συμβουλών ενός ξάδελφου ο οποίος είχε θαλασσινό ενυδρείο για αρκετά χρόνια με ελάχιστες απώλειες. Πέρσι λόγο μετάθεσης του σε άλλη χώρα μου χάρισε κάποια ψάρια από το ενυδρείο του. Από εκείνο πήρα το powder blue, το angel fish, το three stripes damsel και την ανεμώνη. Τα ψάρια του είναι ηλικίας 6 χρόνων και από ότι μου είπε είναι αρκετά μεγάλα ηλικιακά. Ο τρόπος λειτουργίας του ενυδρείου του ήταν ακριβός όπως το δικό μου, χωρίς σκίμμερ, χωρίς uv. Είχε σαμπ με mangrove και μακαρόνια.
Σήμερα έβαλα στο σαμπ μου επεξεργασμένο άνθρακα της seachem γιατί ο άνθρακας της produc super activated carbon δεν έκανε για θαλασσινό νερό από ότι μου έχουν πει. Το Σάββατο εγκατέστησα το controller με τα fans. Η ακριβής θερμοκρασία του ενυδρείου μου είναι 25.6 Κελσίου. Τα fans τα ρύθμισα να ξεκινούν στους 27 βαθμούς και να σβήνουν στους 26.
Για το σκίμμερ προτιμούσα στο σαμπ γιατί δεν ήθελα να φαίνετε στο ενυδρείο. Θα κοιτάξω και την επιλογή κρεμαστό έξω από το σαμπ.όμως ο μόνος χώρος που το χωράει για να κρεμαστή είναι στην ίδια θήκη με την αντλία επιστροφής. Ρώτησα σε ένα από τα μεγαλύτερα καταστήματα στην Κύπρο για το mce600 αλλά δεν το έχουν. Καμία άλλη επιλογή? Αυτό που με προβληματίζει είναι η κατανάλωση ρεύματος. Τώρα χωρίς την λειτουργία των ανεμιστήρων και φυσικά της θερμάστρας έχω κατανάλωση 0.75 εύρο.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-05-12, 23:26
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ανδρεας νικολαου Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα πήγα σε ένα κατάστημα κατοικίδιων ζώων οι οποίοι εξειδικεύονται στα θαλασσινά ενυδρεία, και συζητήσαμε για σκίμμερ. Μου πρότειναν μια φτηνή αλλά καλή λύση και θέλω την γνώμη σας. Είναι σκίμμερ που μπαίνει στο σαμπ και στο οποίο βάζεις το λάστιχο μιας αντλίας αέρος μέσα στο σκίμμερ και κάνει την ίδια δουλεία που κάνει ένα σκίμμερ με ενσωματωμένη αντλία.
Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν κυκλοφορητές dc γιατί θέλω να χρησιμοποιήσω φωτοβολταικά για παραγωγή ρεύματος για τροφοδότηση του ενυδρείου μου
χτύπα ένα τέτοιο http://www.nemoworld.gr/home/aquariu...-cone-160.html αν χωράει στο σαμπ σου ή http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2368 για το ρεύμα θα χρειαστείς και inverter μαζί με τα φωτοβολταικά για να το κάνεις ac
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Eheim 2213 και 80λτ ενυδρείο/Oξυγονωση του νερού pStathis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 16-11-05 16:15
Νέο 80λτ φυτεμένο - Βοήθεια με επιλογή ψαριών? pStathis Γλυκό νερό - Γενικά 8 31-10-05 00:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10224 seconds with 16 queries