Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-01-03, 02:45
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή A simple approach to the planted aquarium

http://naturalaquariums.com/aquariums/art02.html
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-01-03, 10:44
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

ωραίο Παύλο και πρακτικό για low maintenance...

Δείτε και την άλλη άκρη του νήματος τώρα, απο περιοδικό και βιβλία του Amano σε αυτό το site

http://www.vectrapoint.com/main/infocentral.html
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-01-03, 14:51
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Xριστοφορε την αλλη ακρη του νηματος δεν την χρειαζομαστε
κοβουμε τις φλεβες μας ετσι και αλλιως , με τα χαλια μας << γενικα μιλωντας>>
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-01-03, 15:33
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

χε χε
καλα μην μας παίρνει και απο κάτω...

ξέρεις τι μου τι δίνει με τον Amano ;
Οτι δείχνει κάτι φωτό και έχει ξερω γω...
15 σκαλάρια σε 60άρι ενυδρείο...
και τρελλαίνομαι...
βεβαια προφανως το κάνει για την φωτογράφιση και είναι και μικρά
αλλα μπερδεύεται κόσμος υποθέτω....

Δεν νομίζω να τα κρατά έτσι τα ενυδρεία....
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-01-03, 15:37
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Και που να προσεξεις PH ,KH που χρησιμοποιει ,εκει παθαινεις εγκεφαλικο (( απαγορευτικα για ψαρια))
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-01-03, 17:06
maddruid Ο χρήστης maddruid δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2003
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 9
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maddruid Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην maddruid
Προεπιλογή

Ρε παιδιά τι τρέλα είναι αυτή με τον Αμάνο.....
Ενυδρεία σε φωτογραφίες ειναι....και μάλιστα επεξεργασμένες....
Ο Αμάνο στείνει ένα ενυδρείο για μια φωτογράφηση χωρίς να του λείπει κατι....Σκέφτεται ο Αμανο το κόστος? Σκέφτεται που θα βρει τα φυτα που θέλει? Έχει υπαλλήλους για να σκέφτονται πριν από αυτόν για αυτόν...... Ο υπόλοιπος κόσμος όμως ναι...
Ο Αμάνο πάνω από όλα είναι πολύ καλός φωτογράφος...
Θα σας στείλω σε 1-1,5 μήνα μια φωτογραφία από το δικό μου ενυδρείο...Ενα απλό και συμπαθητικό ενυδρείο....Μαζί όμως θα σας στείλω και την ίδια φωτογραφία επεξεργασμένη στον Η/Υ... και επειδή ακόμα δεν ειμαι και καλός μποστανάς...αλλα είμαι καλός φωτογράφος και ακομα καλύτερος γραφίστας....τότε ίσως να καταλάβετε πιο ακριβώς είναι το ατού του Αμάνο... Φανταστείτε να στήνετε ένα ενυδρείο και να έχετε στα χέρια σας ότι φυτό και ότι αντικείμενο τραβάει η ψυχή σας....με λίγες γνώσεις και λίγη φαντασία δεν θα κάναμε όλοι φοβερά πράγματα?
Βάζει ο Αμάνο DIY CO2 στα ενυδρεία του? φτιάχνει πατέντες για reactor..φτιάχνει πατέντες για φωτισμό?

Οχι...

Ποίος είναι λοιπόν περισσότερος μάγκας...ο Αμάνο?...η μήπως όλοι εμείς που από αγάπη πέρνουμε σκουπίδια και τα κάνουμε πατέντες για το ενυδρείο μας, παίρνουμε από τον κάθε άσχετο έμπορο καμένα φυτά και τα κάνουμε αστέρια?

Περιμένω τις απόψεις σας...

(Ξέρω ότι πολλοί θα με κράξουν επειδή είμαι αρχάριος αλλά πιάνω στο στόμα μου τον Αμάνο... )

Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-01-03, 20:14
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Σταυρο μην λες τετοιες κουβεντες θα μας δειρουν,+ οτι ξεφευγουμε απο το τοπικ.

σιγουρα ο ΑΜΑΝΟ κανει ολα αυτα που αναφερεις, και πολλα παραπανω(( π.χ σε ενα ενυδρειο 60 λιτρων οταν το ξεκιναει βαζει και καμμια 60+αρια γαριδες για να φανε την αλγη))
αλλα οτι ο ανθρωπος ειναι απο τις κορυφες στο ειδος παγκοσμιος, και αυτο δεν μπορει να το αμφισβητισει κανεις.
απλα στα ενυδρεια του το πρωτο λογο εχουν τα φυτα και υστερα τα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-01-03, 20:59
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Ωπα ρε παιδια! Μη πυροβολειτε τον πιανιστα! Μπορει ο Amano να ρετουσαρει και να δειχνει ονειρικα τα ηδη πανεμορφα ενυδρεια του , αλλα δεν παυει να ειναι ο αδιαμφισβητητος πρωτοπορος στο χομπυ μας (ποιος εβαλε πρωτος διοξειδιο, ποιος προσφερε το δικο του concept στους χομπιστες του ειδους)?
Σε καθε περιπτωση -νομιζω- οτι ο Amano και τα ενυδρεια του δεν πρεπει να αντιμετωπιζονται ανταγωνιστικα αλλα σαν ο στοχος που πρεπει να φτασουμε καποια στιγμη. Και μη φανταστειτε οτι ειναι απιαστος..

Γιαννης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-01-03, 21:05
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

σωστα τα λες γιαννη.
ειπα να μην ανοιξω τετοια κουβεντα γιατι ξεφεγουμε απο το τοπικ,
αλλα δεν με αφηνεις σε ησυχια μου φαινεται!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-01-03, 21:07
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Διοξειδιο εβαλαν πρωτοι οι Γαλλοι και οι Ολλανδοι την δεκαετια του 60.

Αυτη την στιγμη ο Αμανο ειναι ενας πολυ πετυχημενος επιχειρηματιας, με προϊοντα οντως πολυ καλά αλλά και οντως πολυ ακριβά λογω υπογραφης του. Επισης ως πολυ καλος φωτογραφος, κολακευει τις εκθεσεις του οσο μπορει.
Απο κει και περα, οντως τα ενυδρεια του ειναι και ηταν καταπληκτικα - μην ξεχναμε την γιαπωνεζικη παραδοση σε οτι εχει να κανει με τετοια πραγματα: Υπομονη, υπομονη , υπομονη. Και την γνωση εχει, και την εφαρμοζει. Και κυριως, ανοιξε πολλων τα ματια για να ξεφυγουμε απο τον γνωστο Ολλανδικο τυπο - στρατιωτακια σε σειρες.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-01-03, 08:45
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Στα βιβλια του ας πουμε οτι ειναι φτιαχτα και γινεται και μια επεξεργασια κτλ...Ασχετα απο αυτο τον εχω πετυχει στο internet σε ενα site απο μια επιδειξη που ειχε κανει σχετικα με το στησιμο του ενυδρειου.Ο ανθρωπος μεσα σε ενα μικρο χρονικο διαστημα εφτιαξε ενα πολυ ωραιο planted.Κατι παρομοιο εχει κανει και στο τελευταιο του βιβλιο.
Τωρα τα προιοντα του ειναι απλησιαστα και συνεπως απαραδεκτα για την τιμη τους.Απλα εχει μια φημη κτλ....
Υποψιν οτι τα ενυδρεια στις φωτογραφιες δεν ειναι ολα στημενα απο αυτον.Υπαρχουν και αλλοι χομπιστες στο επιπεδο του AMANO.
Πιστευω οτι με υπομονη,ψαξιμο και διαβασμα ολα γινονται.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-01-03, 15:45
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Oλα τα ενυδρεία είναι στημένα απο αυτόν και τους συνεργάτες του ο τύπoς εχει στημένα ενυδρεία σε διάφορες επιχειρησεις κατά παραγελία και τα συντηρούν τα συνεργεία του έχει και πολλά ενυδρεία σε demo rooms στα γραφεία του.
Απειρα έχουν υποθεί για το άν τα ενυδρεία του είναι στημένα η όχι το πιό πιθανό είναι ότι πολλά από τα ενυδρεία με τους fast growers στήθηκαν αποκλειστικά για να φωτογραφηθουν (όταν τα φωτογραφίζει τα μεταφέρει σε ειδικούς χώρους και βγάζει καπάκια φιλτρα κ.λ.π) υπάρχουν και ενυδρεια του ειδικά μεγάλα με crypts anubias echinodorus που ειναι long term "low maintenance aquaria" χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες αυτό που τα κάνει ιδιαίτερα είναι το καλό στήσιμο τα ωραία ξύλα, πέτρες και το ισοροπιμένο στήσιμο σύμφωνα με κάποιους κανόνες (χρυσή τομή), επίσης υπάρχει προσωπικό που κλαδεύει και καθαρίζει τα ενυδρεία στα γραφεία του κάθε μέρα. Ενδιαφέρον έχει το γεγονός ότι χρησιμοποιεί πολύ μαλακά νερά και έχει επιτυχία σε κάποια όμορφα δύσκολα φυτά, επίσης οι λάμπες στα ενυδρεία του είναι 7000 με 8000 Κ. Ακόμα και πολλά ενυδρεία αλλά Αμανο πάντως μπορούν να φτιαχτούν σαν low maintenance, 0 worry aquaria.

References:
http://www.thekrib.com/Plants/amano.html
www.e-aquaria.com/des_amano.htm
http://www.vectrapoint.com/
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-01-03, 17:37
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Ο συνδυασμός αυτών που είπε ο Παύλος με τις φωτογραφικές ικανότητές του και την αναντίρρητη αξία του κάνουν το φαινόμενο Amano μοναδικό. Δεν έχω δει ενυδρείο του Amano στο φυσικό του. Αυτό που έχω δει είναι φωτογραφίες του δικού μου ενυδρείου - που δεν διαφέρει και πολύ απο του Amano. Αυτό το είπα για να δω αν με παρακολουθείτε..

Πάμε παρακάτω. Τραβάς 6 φωτογραφίες του ενυδρείου.

1. Μία χωρίς φλας αλλά με τρίποδο.
2. Μία χωρίς φλας και χωρίς τρίποδο.
3. Μία με το φλας επάνω στην μηχανή.
4. Μία με το φλας τοποθετημένο επάνω από τις λάμπες οι οποίες έχουν βγει (είτε με remote trigger είτε με καλώδιο στο Χ της μηχανής).
5. Επαναλαμβάνεις το τελευταίο με ένα φίλτρο πολώσεως στο 50/50
6. Επαναλαμβάνεις το τελευταίο με ένα φίλτρο Neutra Density.

Εχεις 6 διαφορετικά ενυδρεία που κατατάσσονται από απαράδεκτο (το 2) μέχρι εντυπωσιακότατο (τα 5 και 6). Μετά - με ένα πρόγραμμα σαν το Photo paint ή το Adobe Photo Shop επεξεργάζεσαι την φωτογραφία που σκανάρισες και βλεπεις πόσο διαφορετικό μπορεί να δείξει το ενυδρείο που έχουμε στο σπίτι με ένα φιλμάκι 35άρι.

Αν τώρα αφήσεις το φιλμάκι και πας σε slide film και ειδικά το αθάνατο Wunderkid Kodachrome 25 λές με περηφάνεια στον εαυτό σου.. βρε ποιός είμαι, δες χρώματα ..

Αν τώρα βάλετε ότι ο Amano χρησιμοποιεί φιλμ σε πλάκες μεγέθους Α4 και βάλε..

Αυτό δεν σημαίνει ότι ένα ρημάδι ενυδρείο θα δείξει Amano - ούτε καν ένα απλά καλό. Αυτό σημαίνει όμως ότι ένα πολύ καλό ενυδρείο θα δείξει καταπληκτικό στις δύο διαστάσεις..

Αυτό το βλέπω και απο τις φωτογραφίες του δικού μου στις οποίες οι τεράστιες ελλείψεις του ίσα που φαίνονται όταν το παίρνεις από ορισμένη γωνία.. αμα πλησιάσεις όμως, ή γυρίσεις γύρω - γύρω .. χε χε χε !! Τρέμε Amano..

Αρραγε ο Amano μαζεύει κλαδέματα ;; Είπε και μερικά πολύ σωστά πράγματα ο maddruid παραπάνω..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-01-03, 18:48
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

ΕΥΓΕ polleni, για τον τροπο που ανεπτυξες τον φωτογραφικο τμημα αλλα δυστυχως εχω να κανω κανα δυο μικρες παρατηρησεις...
εγω προσωπικα, οταν τραβαω το ενυδρειου μου κανω τα εξης...
1) το τραβηγμα (ληψη) γινεται βραδυ, να μην υπαρχει καθολου φωτισμος απο εξω.
2) σβηστα ολα τα φωτα του δωματιου και αναμενη μονο τη λαμπα/ες του ενυδρειου.
3) η μηχανη σε τριποδι και χαμηλη ταχυτητα (1/15 ή 1/30) με ανοιχτο διαφραγμα 1.8 ή 2.8 και "σφικτο" καδρο, το καδρο αναλογα με αυτο που θες να δειξεις.
4) αναλογα με τη γωνια ληψης και το ειδος του φακου που χρησιμοποιεις εχεις και τα αναλογα αποτελεσματα πχ. με 18 mm φακο, εχεις παραμορφωση στις γωνιες ενω αντιθετα με εναν 50 mm 1.8f, που ειναι θεωρητικα ο ιδανικος, εχεις μεγαλες ταχυτητες αλλα οχι μεγαλο βαθος πεδιου.
δυστυχως ή ευτυχως δεν χρησιμοποιω φλας, διοτι το φλας της μηχανης ειναι μια στιγμιαια πηγη φως η οποια δεν μπορει να ελεγθει απολυτα. υπαρχουν ομως τροποι για να δουλευτει το φλας της μηχανης πχ bounce (ανακλωμενο). εκτος και αν μπορει κανεις να δουλεψει με studio flash και φωτοφλασομετρο.
σιγουρα ο Αμανο τραβα με viewcamera, αλλα δεν νομιζω να χρησημοποιει πλακες μεγαλυτερες απο 20χ25 (δεν ξερω αν υπαρχουν μεγαλυτερες). εκτος αυτου ο Αμανο "τυγχανει" να εχει κερδισει και καποιο βραδειο φωτογραφιας (FUJIFILM). και σε τελικη ο ανθρωπος κανει αυτο που κανει, το μονο που χρειαζεται σε εμας ειναι υπομονη και γνωσεις. λυπαμαι αν μπερδεψα ή αν ειπα πολλα τεχνικα γυρω απο την φωτογραφια.
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05561 seconds with 14 queries