Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-06-11, 15:42
Το avatar του χρήστη ntak
ntak Ο χρήστης ntak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2010
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή Αποριες για το sump...

Καλησπερα σε ολους ...

Εχω ενα ενυδρειο με διαστασεις 140χ50χ60 450λιτρα γλυκου νερου κι δεν το εχω στρωσει ακομα γιατι περιμενω να περασει το καλοκαιρι για να μαζεψω μερικα χρηματα να το τελειωσω το ενυδρειο μου...
Ειχα εξ.φιλιτρο ΕΙΗΕΜ 2217 αλλα το πουλησα σε εναν φιλο μου που το ηθελε τοσο... κι λεω να μην ξαναγορασω παλι το ιδιο εξ.φιλιτρο..
Λοιπον
Εχω δυο επιλογες
1η επιλογη
Σκεφτομαι να φτιαξω ενα Sump απο οτι εχω μελετησει για το Sump κι μου φαινετε ευκολο κι λεω να το δικομασω.. Στη αποθηκη μ εχω ενα μικρο ενυδρειο 40 λιτρα καπου εκει δν θυμαμαι ποιες ειναι οι διαστασεις του λεω να τις ξεκολησω κι να τις παω στον τζαμια εδω στη περιοχη να μου κοψει τις διαστασεις που θελω. Μετα να τις ξανα κολησω με σιλικονη οταν το τελειωσω να το βαλω μεσα στο ντουλαπι της βασης τ ενυδρειου...Ειναι καλη ιδεα αυτο αν ναι μπορειτε να μου πειτε ποιο κυκλοφορητη να παρω ενα η δυο?? για δες μηπως κανουν αυτους τους κυκλοφορητες ??
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1461 αυτο κανει??
Αν καποιος εχει κανει αν μπορει να μου πει το κοστος του και τον κυκλοφορρητη
2η επιλογη
Να αγορασω παλι το ιδιο εξ.φιλιτρο


Ευχαριστω πολυ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-06-11, 17:39
Το avatar του χρήστη redman88
redman88 Ο χρήστης redman88 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 413
Προεπιλογή

απο sump δεν ξερω αλλα γιατι να παρεις τον κυκλοφοριτη που λες με τα 87¤ και οχι εναν απο τους παρακατω???

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2273

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2274
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-06-11, 17:54
Το avatar του χρήστη ntak
ntak Ο χρήστης ntak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2010
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Εγω βασικα δεν ξερω καλα για κυκλοφορητες γιατι δν το εχω χρησιμοποιησει ποτε μ μονο για την αλλαγη του νερου.. για το συμπ πρεπει να εχει μεσα δυο κυκλοφορητες? το ενα για να ρουφαει κ το αλλο να διωχνει τ νερο ??
-------------------------
επισης μιλαμε για 450 λιτρα δν ειναι λιγα για ενα απλο κυκλοφορητη???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ntak : 06-06-11 στις 17:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-06-11, 18:10
Nikos_alex Ο χρήστης Nikos_alex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: alexandroupoli
Μηνύματα: 43
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nikos_alex
Προεπιλογή

το να φτίαξεις sumb ειναι πολύ καλό αλλα πιό ακριβα θα σου βγει απο ενα εξωτερικό φίλτρο(νομίζω) επίσεις συνήθως τα sumb δουλεύουν με υπερχείλιση , δεν έχω διαβάσει ποτέ με 2 αντλίες η μια να τραβάει νερό και η αλλη να δίνει ξανά στο ενυδρείο.... σιγουρα θα σου απαντήσουν πιο σωστά οι πιο εμπειροι εδω μέσα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-06-11, 18:29
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

καταρχην:
1. δεν μας ειπες στο ενυδρειο των 450 λιτρων αν υπαρχουν τρυπες στα τζαμια η αν θα χρησιμοποιήσεις εξωτερικη υπερχείλιση ??
το sump δεν δουλευει με κυκλοφοριτη να κατεβαζει το νερο απο το ενυδρειο , την δουλεια αυτη την κανει η υπερχειλιση η αν εχεις τρυπες στο ενυδρειο.
ΜΟΝΟ ενας κυκλοφοριτης χρειαζεται για να ανεβαζει το νερο, και πρεπει να υπαρχει μια αντιστιχια υπερχειλιση-κυκλοφοριτη , οσα λιτρα/ωρα κατεβαζει η υπερχ να ανεβαζει ο κυκλοφοριτης , για αυτην την δουλεια βαζουμε βανα στην σωληνα της υπεχρ και την ρυθμιζουμε ωστε να πλησιασουμε τα λιτρα που ανεβαζει ο κυκλοφοριτης.
2. το sump των 40 λιτρων ειναι καπως μικρο για 450 λιτρα , καλο ειναι να πας σε 100 και πανω.
3. στο sump πρεπει να υπαρχει κυκλοφορια , δηλαδη να γυρναει το νερο 8 με 10 φορες τα λιτρα του ενυδρειου. δηλαδη καπου στα 4500 λιτρα/ωρα θες υπερχειλιση και αντλια μεσα στο sump να σου επιστρεφει το νερο στο ενυδρειο. Οποτε θα χρειαστη μια υπερχειλιση καπου στα 5000λιτρα
4. οι αντλιες που σου πρωτεινε ο φιλος redman δεν κανουν για sump , πρεπει να βρεις αντλια με υψηλο μανομετρικο , οι eheim compact ειναι οι πιο φημισμενες για sump και για σενα κανει η eheim 5000


http://www.dreamwaters.gr/arthro%20sump.html
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-06-11, 22:56
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
......4. οι αντλιες που σου πρωτεινε ο φιλος redman δεν κανουν για sump , πρεπει να βρεις αντλια με υψηλο μανομετρικο , οι eheim compact ειναι οι πιο φημισμενες για sump και για σενα κανει η eheim 5000
Στα πρώτα 3 έχεις απόλυτο δίκιο, στο 4. όμως θα διαφωνήσω. Οι αντλίες που πρότεινε ο redman είναι μια χαρά για να δουλέψει σαμπάκι 40 λίτρων που θέλει να κάνει.
Και μάλιστα είναι πιο κατάλληλες από την αντλία που ρώτησε ο ntak, με το 1/5 του κόστους και με μανομετρικό ισάξιο της αντίστοιχης σε λίτρα/ώρα eheim compact+2000.
Η Eheim compact+ 5000 είναι φοβερή αντλία για μεγαλύτερο σαμπ που (σωστά) του πρότεινες, αλλά με Χ8 φορές το κόστος και Χ3 την κατανάλωση σε σχέση με τις
Κινέζικες, οι οποίες σίγουρα δεν φτάνουν για μεγαλύτερο σαμπ (που κι εγώ θα πρότεινα), αλλά νομίζω πως μπορούν να εξυπηρετήσουν ένα μικρό σαμπάκι 40-60 λίτρων.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-06-11, 23:09
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

εφοσον στο 3 τα ειπα σωστα , σημενει οτι η υπερχειλιση η εστω οποια καθοδος νερου θα ειναι αρκετα μεγαλη , λογικα πανω απο 3000 λιτρα , δεν εχει μικρο ενυδρειο , απο κει και περα οι αντλιες οι sun sun δηνουν μανομετρικο η μεγαλη 2,5 μετρα , ποσο ειναι το υψος του μεχρι το πανω τζαμι του ενυδρειου , εστω να ειναι καπου 60 η βαση + 60 το ενυδρειο καπου στο 1,20 , η αντλια δεν θα ανεβασει στο 1,20 οσο λεει (δηλαδη 1800 λιτρα) αλλα τα μισα, οποτε υπαρχει τεραστια διαφορα απο αντλια επιιστροφης και καθοδος του νερου.
Εγω σε 210 λιτρα ενυδρειο ετοιμαζω σαμπ 80 λιτρα , με υπερχειλιση 3000λιτρα, και εχω βαλει eheim compact 3000 για επιστροφη, ομως η eheim στο υψος μου φτανει να δωσει στο περιπου 1900 με 2000 λιτρα, oποτε στραγγαλιζω την υπερχειλιση για να φτασουν στα ισα τους.
ΟΠΟΤΕ θελει πολυ προσοχη στο τι θα αγορασει, αν παρει μικρες αντλιες δεν θα προλαβενουν να ανεβασουν και το sump θα ξεχηλησει και μετα ......
Βεβαια δεν ειναι και απολυτο το 8 με 10 φορες το ενυδρειο να χει κυκλοφορια το σαμπ, σε γλυκο νερο και λιγοτερο να χει, 6 φορες ας πουμε δεν εχει τοσο προβλημα, απλα εγω εχω θαλασσινο και εκει θελει πολυ γρηγορο φιλτραρισμα το νερο το λιγοτερο 10 φορες γιατι δεν θα δουλευει σωστα το σκιμερ μεσα στο σαμπ.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-06-11, 23:17
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο, δεν πρόσεξα το (3), οπότε διαφωνούμε κι εκεί. Αν ανεβοκατεβαίνουν 5.000 λίτρα/ώρα σε 40λιτρο σαμπάκι, τότε θα μπορεί να πλένει και τα ρούχα του εκεί.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-06-11, 16:33
Το avatar του χρήστη ntak
ntak Ο χρήστης ntak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2010
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παιδια συγνωμη που αργησα να σας απαντησω....
Τωρα βλεπω πως ειναι λιγο δυσκολο γιατι μετρησα τ ντουλαπι της βασης κι ειναι 40χ50χ70
η βαση εχει δυο ντουλαπες δειτε τις φωτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50187
αυτη ειναι η βαση μου. Λεω σε ενα ντουλαπι να φτιαξω sump με διαστασεισ 40χ45χ55 ειναι περιπου 99 λιτρα πιστευετε θα κανει δουλεια με 99 λιτρα?? η θσ πρεπει να χαλασω τα δυο ντουλαπια για να εχει περισσοτερο χωρο για συμπ...
βασικα δεν ειχα σκεφτει πριν να φτιαξω τη βαση για το χωρο του συμπ και τωρα ειναι λιγο αργα για να τη φτιαξω παλι απο την αρχη.
δεν εχει τρυπες το ενδυρειο αλλα μπορει να μου τις τρυπησει ενας φιλος μου
βασανιζω πολυ το μυαλο μου γιατι δεν ξερω τι να κανω για να μην ξοδεψω πολυ χρημα....
Ποια ειναι η καλυτερη λυση ? νσ κσνω συμπ ή νσ πσρω ενσ εξ.φιλιτρο..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-06-11, 18:36
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ntak Εμφάνιση μηνυμάτων
...βασανιζω πολυ το μυαλο μου γιατι δεν ξερω τι να κανω για να μην ξοδεψω πολυ χρημα....
Ποια ειναι η καλυτερη λυση ? νσ κσνω συμπ ή νσ πσρω ενσ εξ.φιλιτρο..
Πάρε αυτό: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53533 κοστίζει σχεδόν όσο η αντλία που σου πρότειναν για το σαμπ και καθάρισες χωρίς άλλα έξοδα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-06-11, 18:54
Το avatar του χρήστη ntak
ntak Ο χρήστης ntak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2010
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρε αυτό: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53533 κοστίζει σχεδόν όσο η αντλία που σου πρότειναν για το σαμπ και καθάρισες χωρίς άλλα έξοδα.
οκ σε ευχαριστω πολυ φιλε θα ψαξω κι αλλο για να δω μηπως βρω καποια ακρη...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
που θα βρω sump; λατσε τζενη Φίλτρανση 28 31-01-11 14:50
Sump απο PP ή PE??? mikrosaquaristas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 30-12-10 18:56
sump jimfytakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 26 03-06-07 11:58
Aποριες, αποριες περισσοτερες αποριες Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 24-05-07 12:51
Sump koko DIY . Φτιάχτο μόνος σου 21 14-11-05 09:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05282 seconds with 13 queries