Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-05-17, 15:05
kostascb Ο χρήστης kostascb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Εφεδρικός κυκλοφορητής - πολυτέλεια ή ανάγκη;

Εδώ και πολύ καιρό σκέφτομαι τον κυκλοφορητή ως αδύναμο κρίκο, ειδικά όταν τον είδα να ζορίζεται λόγω μπουκώματος στο φίλτρο. Σκεφτόμουν αν πρέπει να πάρω έναν εφεδρικό να υπάρχει και μάλιστα με απασχόλησε η περίπτωση να πάρω μεγαλύτερο από τα 300l/h. Η κατασκευάστρια juwel δίνει και τον επόμενο δυνατότερο (500l/h) σαν συμβατό με το ενυδρείο μου αλλά η ροή που θα προκαλούσε θα ήταν μάλλον πολύ δυνατή. Με αυτές τις σκέψεις όλο και το άφηνα, που να μπαίνω και σε άλλα έξοδα τώρα...

Προχθές όμως που έκανα αλλαγή, όταν τελείωσα και πήγα να τον ξαναβάλω στην πρίζα δεν έπαιρνε μπρος! Ξαναπροσπάθησα 2-3 φορές και δεν έπαιρνε. Μου κόπηκε η χολή μέχρι που τον έλυσα, τον ξαναέδεσα και πήρε μπρος

Σε κάθε αλλαγή τον έλυνα και καθάριζα τη φτερωτή κι ας μην ήταν τόσο πολύ λερωμένη, αυτή τη φορά άδειασα και ξαναγέμισα το ενυδρείο χωρίς να τον κουνήσω. Υποθέτω ότι έτσι εγκλωβίστηκε αέρας και προκάλεσε το πρόβλημα.
Επιπλέον έχει αρχίσει τελευταία να δείχνει χαλάρωση στο σημείο που μπαίνει το καλώδιο μέσα στο καπάκι του και όταν το πιέσω και είναι κάτω από το νερό βγαίνουν από εκεί φυσαλίδες.

Μετά από όλα αυτά όμως μου φαίνεται απαραίτητη η επένδυση σε έναν κυκλοφορητή που θα κάθεται στο κουτί του μέχρι να χρειαστεί. Έχει άλλος τέτοιες ανησυχίες;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-05-17, 15:10
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Εγω
Τωρα οσον αφορα τον τιτλο σου ειναι λιγο υποκειμενικο για τον καθενα
Εχω εφεδρείες σχεδον για τα περισσοτερα...ωστε αν τυχον παρουσιαστει κατι να μπει απευθειας σε λειτουργια...
Βεβαια αυτο ακουγεται καπως για καποιον που δεν το αντεχει οικονομικα,αλλα απολυτως κατανοητο...
Επισης και με λιγα χρηματα κανεις ενα στοκ εφεδρειών και ετσι εισαι εξοπλισμενος καθως περναει ο καιρος...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-05-17, 15:19
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω
Τωρα οσον αφορα τον τιτλο σου ειναι λιγο υποκειμενικο για τον καθενα
Εχω εφεδρείες σχεδον για τα περισσοτερα...ωστε αν τυχον παρουσιαστει κατι να μπει απευθειας σε λειτουργια...
Βεβαια αυτο ακουγεται καπως για καποιον που δεν το αντεχει οικονομικα,αλλα απολυτως κατανοητο...
Επισης και με λιγα χρηματα κανεις ενα στοκ εφεδρειών και ετσι εισαι εξοπλισμενος καθως περναει ο καιρος...


+1000
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-05-17, 15:27
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω
Τωρα οσον αφορα τον τιτλο σου ειναι λιγο υποκειμενικο για τον καθενα
Εχω εφεδρείες σχεδον για τα περισσοτερα...ωστε αν τυχον παρουσιαστει κατι να μπει απευθειας σε λειτουργια...
Βεβαια αυτο ακουγεται καπως για καποιον που δεν το αντεχει οικονομικα,αλλα απολυτως κατανοητο...
Επισης και με λιγα χρηματα κανεις ενα στοκ εφεδρειών και ετσι εισαι εξοπλισμενος καθως περναει ο καιρος...
αυτο μπορεις να το κανεις σε βαθος χρονου ψωνιζοντας μολις βρεις την καταλληλη ευκαιρια (απο αγγελιες, προσφορες κτλ)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-05-17, 15:28
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο μπορεις να το κανεις σε βαθος χρονου ψωνιζοντας μολις βρεις την καταλληλη ευκαιρια (απο αγγελιες, προσφορες κτλ)
Συμφωνω,καθως και απο e-bay
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-05-17, 15:39
kostascb Ο χρήστης kostascb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τη δημιουργία στοκ σιγά σιγά όποτε το επιτρέπουν τα οικονομικά, ειδικά για ένα άλλο ενυδρείο (πλην juwel) μπορεί π.χ. (δεν ξέρω αν γίνεται) ένας κυκλοφορητής που έχεις για την προετοιμασία νερού να δουλεύει και στο ενυδρείο κι έτσι να σε βγάλει από μια δύσκολη θέση χωρίς να "κάθεται" όλο τον υπόλοιπο καιρό.
Στο juwel όμως δεν ταιριάζει κάτι άλλο εκτός από τον δικό του και δεν πιστεύω ότι θα δουλεύει το φίλτρο. Οπότε αναγκαστικά πρέπει να μπει στο ράφι μέχρι να παραστεί ανάγκη.
Εκεί που δεν παίρνει στοκάρισμα είναι στην ίδια τη γυάλα και τρέμω μην δω καμιά κόλληση να ανοίγει ή κάποιο βαρύ αντικείμενο να σκάει πάνω της.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-05-17, 15:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostascb Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ και πολύ καιρό σκέφτομαι τον κυκλοφορητή ως αδύναμο κρίκο, ειδικά όταν τον είδα να ζορίζεται λόγω μπουκώματος στο φίλτρο. Σκεφτόμουν αν πρέπει να πάρω έναν εφεδρικό να υπάρχει και μάλιστα με απασχόλησε η περίπτωση να πάρω μεγαλύτερο από τα 300l/h. Η κατασκευάστρια juwel δίνει και τον επόμενο δυνατότερο (500l/h) σαν συμβατό με το ενυδρείο μου αλλά η ροή που θα προκαλούσε θα ήταν μάλλον πολύ δυνατή. Με αυτές τις σκέψεις όλο και το άφηνα, που να μπαίνω και σε άλλα έξοδα τώρα...

Προχθές όμως που έκανα αλλαγή, όταν τελείωσα και πήγα να τον ξαναβάλω στην πρίζα δεν έπαιρνε μπρος! Ξαναπροσπάθησα 2-3 φορές και δεν έπαιρνε. Μου κόπηκε η χολή μέχρι που τον έλυσα, τον ξαναέδεσα και πήρε μπρος

Σε κάθε αλλαγή τον έλυνα και καθάριζα τη φτερωτή κι ας μην ήταν τόσο πολύ λερωμένη, αυτή τη φορά άδειασα και ξαναγέμισα το ενυδρείο χωρίς να τον κουνήσω. Υποθέτω ότι έτσι εγκλωβίστηκε αέρας και προκάλεσε το πρόβλημα.
Επιπλέον έχει αρχίσει τελευταία να δείχνει χαλάρωση στο σημείο που μπαίνει το καλώδιο μέσα στο καπάκι του και όταν το πιέσω και είναι κάτω από το νερό βγαίνουν από εκεί φυσαλίδες.

Μετά από όλα αυτά όμως μου φαίνεται απαραίτητη η επένδυση σε έναν κυκλοφορητή που θα κάθεται στο κουτί του μέχρι να χρειαστεί. Έχει άλλος τέτοιες ανησυχίες;
Για ολα τα ενυδρεια μου εχω εφεδρικο φιλτρο.
Εχω παντα ενα μικρο κι ενα μεγαλο φιλτρο (αναλογα τι θα χρειαστει) καβατζα στην αποθηκη.
Σε ολα τα juwel ξηλωσα απο την αρχη το εσωτερικο φιλτρο, εβαλα εξωτερικο και το εσωτερικο το φυλαξα στην αποθηκη.
Σε μια ωρα αναγκης θα το γεμισω με υλικα του χαλασμενου φιλτρου και θα το πεταξω προχειρα μεσα στο ενυδρειο μεχρι να επισκευασω το εξωτερικο.
Τοσο που κοστιζουν τα ανταλλακτικα, συμφερει πιστευω απο ολες τις πλευρες αυτο που εχω κανει.
Πολυ καλο το εσωτερικο φιλτρο της juwel, αλλα εχει δυο μειονοκετηματα τουλαχιστον. Δεν επιτρεπει της πτωση της σταθμης (πχ σε εξατμιση νερου λογω καλοκαιρινης απουσιας εστω και λιγων ημερων) και εχει αναξιοπιστη αντλια. (οπως αναξιοπιστος ειναι και ο θερμαντηρας της)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-05-17, 15:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Εφεδρεία υπάρχουν από αντλίες, θερμαντήρες , αεραντλίες μέχρι και STC
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-05-17, 15:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο μπορεις να το κανεις σε βαθος χρονου ψωνιζοντας μολις βρεις την καταλληλη ευκαιρια (απο αγγελιες, προσφορες κτλ)
+1000
Ακριβως αυτο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-05-17, 22:44
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

Παντα πρεπει να υπαρχει στην αποθηκη μας τουλαχιστον ενα επιπλεον φιλτρο και ενας επιπλεον θερμοστατης.
Οπως λεγει και ο λαος, καλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε!

Οπως ειπωθηκε, σε βαθος χρονου σιγουρα θα βρεθει μια καλη ευκαιρια για τα ηδη που χρειαζετε η καθε αποθηκη, ειτε ειναι απαραιτητα αναγκαια ειτε "πολυτελεια".
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-05-17, 23:53
fouskas Ο χρήστης fouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2016
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Θα κάνω το θέμα sticky να το δει η γυναίκα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-05-17, 00:43
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Χωρις εφεδρειες το ρισκο για τα ψαρια μας ειναι μεγαλο. Μηχανηματα ειναι και χαλανε. Οπως λεει και η λαικη ρηση των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04717 seconds with 13 queries