Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-07-14, 09:03
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή προβλημα με την εξατμιση

λοιπον εχω τον εξης προβληματισμο... εχω ενυδρειο 60 λιτρα στο οποιο ζουν ενας μονομαχος, μερικα white cloud και μερικες red cherry.... εχω αυτη τη στιγμη ανεμιστηρακι οδηγουμενο απο κοντρολερ και κραταω την θερμοκρασια στους 25,5 βαθμους (συμφωνα με τα θερμομετρα μου παντα)... δυστυχως ομως η εξατμιση ειναι αρκετα μεγαλη με αποτελεσμα καθε 3-4 μερες να χρειαζεται συμπληρωμα γιατι πεφτει πολυ η σταθμη.... επειδη θα λειψω 10-15 μερες, κι επειδη δεν εχω καποιον να μπορει να ερχεται τοσο συχνα στο σπιτι (μπορει να ερθει 2-3 φορες το πολυ οσο θα λειπω) εχω το εξης ερωτημα.. αν για τις μερες που λειπω ανεβασω την θερμοκρασια στους 27 βαθμους πχ, θα εχουν προβλημα τα ζωντανα? υποθετω οτι αν το ανεβασω τοσο, η εξατμιση θα μειωθει κατα πολυ.. φυσικα το ανεβασμα της θερμοκρασιας θα γινει σταδιακα κι οχι μια μερα πριν φυγω.. τα φωτα σας...
-------------------------
και κατι αλλο, η χρηση αεραντλιας βοηθαει καθολου στη μειωση της θερμοκρασιας χωρις εξατμιση?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tolee : 26-07-14 στις 09:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-07-14, 10:27
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Νομιζω οτι η αυξηση της θερμοκρασιας θα ηταν η τελευταια επιλογη,καλο θα ηταν να παραμεινει στα πλαισια που πρεπει για τους κατοικους που εχεις.
Εχεις δοκιμασει να ριξεις τα volt στα ανεμηστηρακια;
Αν τα εχεις 12V πολυ πιθανον να δημιουργουν μεγαλη εξατμιση και ριχνοντας στα 6V η 9V να κανεις τη ιδια δουλεια με λιγοτερη εξατμιση.
Να φυσανε δηλαδη λιγοτερο αλλα παλι να εχεις σταθερη θερμοκρασια ενω πχ τωρα πολλες φορες με την ενταση τους να ανοιγοκλεινει περισσοτερες φορες "θερμαντηρας-ανεμηστηρας".
Αλλη μια λυση ειναι η αυτοματη αναπληρωση.
Τελος αν δεν εχεις το χρονο να περιμενεις να ερθουν τα υλικα για την αυτοματη αναπληρωση η' σου φενεται ακριβη να την αγορασεις απο εδω υπαρχει και μια 3η λυση.
Να υπολογισεις ποσα λιτρα χανεις καθημερινα και να βαλεις μια πολυ μικρη αντλια με χρονοδιακοπτη να δουλευει πχ 5 λεπτα τη μερα και να σου βαζει νερο απο ενα βαρελι.
Εγω εχω αναλογικους χρονοδιακοπτες,δεν ξερω αν οι ψηφιακοι εχουν και προγραματισμο να ανοιγουν πχ καθε 2 η 3 μερες αντι για καθε μερα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-07-14, 10:48
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

το ανεμιστηρι το χω ηδη στα 9V γιατι στα 12 κανει πολυ θορυβο... αλλα και παλι δε νομιζω οτι ισχυει αυτο που λες γιατι σε οσα volt και να δουλευει ο ανεμιστηρας, το νερο που θα χρειαστει να εξατμιστει θα πρεπει να ειναι το ιδιο για να πεσει η θερμοκρασια...
απο κει και περα, κατι απο τα υπολοιπα δεν μπορω/δεν θελω να κανω ειτε λογω κοστους, ειτε λογω χρονου σε 2 βδομαδες φευγω αλλα δεν εχω και τον χρονο να ασχολουμαι ολη μερα με το ενυδρειο (δυστυχως!)


η αεραντλια πιστευετε μπορει να ριξει εστω και 1 βαθμο τη θερμοκρασια? κι αν ναι, γινεται και παλι μεσω της εξατμισης?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-07-14, 11:24
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Eγω ριχνοντας το ανεμηστηρα απο τα 12V στα 6V περιορισα την εξατμιση περιπου στο μισο και το συνηδητοποιησα οταν εβαλα σημαδι στη σταθμη και τσεκαροντας καθε κυριακη που κανω αλλαγη νερου και το 35λιτρο βαρελι στη πρωτη περιπτωση χωραγε ολο ενω στη 2η περισευε αρκετο νερο.
Ο ανεμηστηρας μου εριχνε πιο συχνα τη θερμοκρασια,δουλευε ο θερμαντηρας και ξανα ανεμηστηρας ενω τωρα λειτουργει πιο ομαλα και πιο αθορυβα.(πριν ειχα εβδομαδιαια εξατμιση 35 λιτρα και τωρα καπου 20-22)

Το κοστος για ενα βαρελι(υποθετω το εχεις ηδη για τις αλλαγες) μια μικρη αντλια και ενας χρονοδιακοπτης ειναι 20¤ χωρις βαρελι 10¤.
Τωρα για το χρονο παλι δεν θα ασχοληθεις ολη μερα.
Θα γεμισεις το ενυδρειο μεχρι πανω οταν κανεις τη αλλαγη σου και καθε πρωι θα κολλας ενα αυτοκολητο σαν αυτο που βαζουν τις τιμες σε προιοντα η λιγο ταινια οτι βρεις στο σημειο της σταθμης.
Στην επομενη αλλαγη νερου που θα κανεις θα εχεις ενα μεσο ορο εξατμισης ανα ημερα καθως και τη εβδομαδιαια εξατμιση σου.
Υπολογιζοντας μηκοςχπλατοςχυψος δια 1000 θα ξερεις και σε λιτρα ποσο ειναι για να σεταρεις το χρονοδιακοπτη ποσα λεπτα θα δουλεψει η αντλια.
Η εξατμιση δεν ειναι η ιδια απο μερα σε μερα και απο εβδομαδα σε εβδομαδα συνηθως εχει αποκληση οποτε εσυ θα βαλεις τα μισα απο οσα υπολογισες.
Αυτο που θες ειναι να περιορισεις τη σταθμη και οχι να ειναι γεματο παντα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-07-14, 11:30
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

απ οτι καταλαβα εχεις τον ανεμιστηρα να δουλευει 24/7 ή εστω με χρονοδιακοπτη.. εγω ομως τον εχω με ελεγκτη θερμοκρασιας οποτε μολις πεσει η θερμοκρασια στο επιθυμητο οριο κλεινει.....
γι αυτο πιστευω οτι η εξατμιση θα ειναι ιδια ειτε στα 6, ειτε στα 9 ειτε στα 12 volt, απλως μειωνοντας την ταση και τις στροφες του ανεμιστηρα, θα μεγαλωσω τον χρονο πτωσης θερμοκρασιας και της εξατμισης, αλλα ο ογκος που θα εξατμιζεται θα ειναι ο ιδιος...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-07-14, 12:09
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
απ οτι καταλαβα εχεις τον ανεμιστηρα να δουλευει 24/7 ή εστω με χρονοδιακοπτη.. εγω ομως τον εχω με ελεγκτη θερμοκρασιας οποτε μολις πεσει η θερμοκρασια στο επιθυμητο οριο κλεινει.....
γι αυτο πιστευω οτι η εξατμιση θα ειναι ιδια ειτε στα 6, ειτε στα 9 ειτε στα 12 volt, απλως μειωνοντας την ταση και τις στροφες του ανεμιστηρα, θα μεγαλωσω τον χρονο πτωσης θερμοκρασιας και της εξατμισης, αλλα ο ογκος που θα εξατμιζεται θα ειναι ο ιδιος...
Αυτο δεν συζηταμε τοση ωρα;
Nα μειωσουμε το χρονο πτωσης θερμοκρασιας και της εξατμισης και ο ιδιος ογκος που θα εξατμιζοταν σε 7 μερες να εξατμιζεται σε 9-10 μερες.
Aν βαλεις εναν ανεμιστηρα οροφης 2μετρα μηκος να φυσαει πανω απο το ενυδρειο 1 μετρο αποσταση ,παλι σταθερη θερμοκρασια θα εχεις αλλα με αυτη τη ροη αερα ο θερμαντηρας θα κανει υπεροριες και το δυνατο φυσημα θα σου αδιασει το ενυδρειο σε 2 μερες.
Ο ελεκτης θερμκρασιας κραταει σταθερα τη θερμοκρασια δεν τον απασχολει αν ο θερμαντηρας καλοκαιριατικα θα δουλευει 10 ωρες τη μερα η΄ αν θα εχεις 100 λιτρα εξατμιση τη μερα.
Το σωστο θα ηταν ο ανεμιστηρας να ανοιγοκλεινει χωρις να χρειαζεσαι τον θερμαντηρα ποτε.
Αν ο ανεμηστηρας ειναι πολυ δυνατος τοτε αναγκαζεις το θερμαντηρα να λειτουργει για να ισοροπισει τη θερμοκρασια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-07-14, 12:19
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο δεν συζηταμε τοση ωρα;
Nα μειωσουμε το χρονο πτωσης θερμοκρασιας και της εξατμισης και ο ιδιος ογκος που θα εξατμιζοταν σε 7 μερες να εξατμιζεται σε 9-10 μερες.
Κατι παρομοιο δεν γινεται με ενα ενυδρειο με ανοιχτα καποκια και κλειστα καπακια.
Εξατμιση θα εχεις και στα 2 αλλα σε αυτο με τα κλειστα θα ειναι μεγαλυτερη στον ιδιο χρονο.
Δηλαδη να περιορισεις την εξατμιση εστω και λιγο εφοσον δεν θες να ασχοληθεις με αυτοματη αναπληρωση η' με αντλια και μερικη αναπληρωση μεχρι να επιστρεψεις.
για τον χρονο μιλαμε αλλα οχι σε εβδομαδιαια βαση...
να στο πω αλλιως, αν βαλω στον ανεμιστηρα 12V, η θερμοκρασια θα φτασει στους επιθυμητους βαθμους σε χ χρονο και η εξατμιση θα ειναι ψ...
αν το βαλω στα 6V, ο χρονος θα ειναι μεγλυτερος (ας πουμε 2χ για παραδειγμα) αλλα ο ογκος που θα εξατμιστει θα ειναι ο ιδιος...
δλδ για παραδειγμα, αν η θερμοκρασια θα πεσει στο επιθυμητο σε 1 ωρα με 12V ή σε 2 ωρες με 6V, η εξατμιση θα ειναι η ιδια αλλα στην πρωτη περιπτωση θα γινει σε 1 ωρα ενω στν 2η σε 2 ωρες...


και σου ξαναλεω οτι χρησιμοποιω ελεγκτη που σημαινει οτι οταν πεσει η θερμοκρασια σταματαει ο ανεμιστηρας, αρα και η εξατμιση
-------------------------
και φυσικα τον θερμαντηρα δεν τον εχω σε λειτουργια, εχει βγει απο την πριζα εδω και καιρο... δεν καταλαβαινω γιατι εσυ τον λειτουργεις

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tolee : 26-07-14 στις 12:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-07-14, 12:27
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Ο θερμαντηρας ειναι μεσα σε περιπτωση που 1 η 2 μερες ο καιρος αλλαξει ξαφνικα και η θερμοκρασια πεσει αρκετα.

Τοτε το μονο που σου μενει να κανεις ειναι να παρεις μια μικρη αντλια με 4-5 euro και ενας χρονοδιακοπτης.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-07-14, 12:32
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

ας ελπισω οτι θα το δει και καποιος αλλος να παρω και μια δευτερη γνωμη

ευχαριστω για τον χρονο σου παντως.....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-07-14, 12:49
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
για τον χρονο μιλαμε αλλα οχι σε εβδομαδιαια βαση...
να στο πω αλλιως, αν βαλω στον ανεμιστηρα 12V, η θερμοκρασια θα φτασει στους επιθυμητους βαθμους σε χ χρονο και η εξατμιση θα ειναι ψ...
αν το βαλω στα 6V, ο χρονος θα ειναι μεγλυτερος (ας πουμε 2χ για παραδειγμα) αλλα ο ογκος που θα εξατμιστει θα ειναι ο ιδιος...
δλδ για παραδειγμα, αν η θερμοκρασια θα πεσει στο επιθυμητο σε 1 ωρα με 12V ή σε 2 ωρες με 6V, η εξατμιση θα ειναι η ιδια αλλα στην πρωτη περιπτωση θα γινει σε 1 ωρα ενω στν 2η σε 2 ωρες...


και σου ξαναλεω οτι χρησιμοποιω ελεγκτη που σημαινει οτι οταν πεσει η θερμοκρασια σταματαει ο ανεμιστηρας, αρα και η εξατμιση
-------------------------
και φυσικα τον θερμαντηρα δεν τον εχω σε λειτουργια, εχει βγει απο την πριζα εδω και καιρο... δεν καταλαβαινω γιατι εσυ τον λειτουργεις
Αν η εξατμιση ειναι η ιδια με τη μια περιπτωση σε 1 ωρα και τη 2η περιπτωση σε 2 ωρες τοτε το ιδιο θα υσχυει σε 120 ωρες και 240 ωρες παλι ιδια εξατμιση θα εχεις αλλα θα γυρισεις και θα το φτοιαξεις .
Την εξατμιση των 5(120 ωρες) ημερων θα την εχεις σε 10(240 ωρες) μερες.



Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-07-14, 13:01
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

τις αναλογιες χρονου τις εδωσα εντελως τυχαια (και δεν νομιζω οτι ειναι διπλασιος ο χρονος) και το να γλιτωσω 1 μερα απο τον χρονο στον οποιο θα χρειαστει να προσθεσω νερο, δε νομιζω οτι θα κανει και μεγαλη διαφορα..
-------------------------
+ το γεγονος οτι ουσιαστικα ο χρονος που αναφερω ειναι για το ποση ωρα αναβει ο ανεμιστηρας για να κρατησει την θερμοκρασια σε μια σταθερη τιμη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tolee : 26-07-14 στις 13:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-07-14, 13:23
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Αν ειναι ακριβως το ιδιο τοτε και παλι δεν εχεις να χασεις κατι ακομα και αν γλιτωσεις 1 μερα η 10 λιτρα.
Η εξατμιση ειναι μεγαλη και οι μερες πολλες.

Η αεραντλια παντος μη περιμενεις να σου λυσει το προβλημα.
Αν ηταν μια αξιοπιστη και λειτουργικη μεθοδος για περιορισμο της εξατμισης ολοι θα ειχαν αεραντλιες αντι για αυτοματη αναπληρωση.
Θα πρεπει να αποφασισεις για το αν θα το γεμισεις και θα το αφησεις στη μοιρα του η' θα παρεις μια μικρη αντλια και 1 χρονοδιακοπτη για μερικη αναπληρωση.
10-12¤ δεν νομιζω οτι ειναι μεγαλο ποσο ουτε θα πανε χαμενα τα πραγματα μετα.
Η αντλια θα σου χρισημευσει και στις αλλαγες νερου και ο χρονοδιακοπτης θα ειναι backup για τον ηδη υπαρχων στο φωτιστικο σου η΄ για μια μικρη διακοπη στους ανεμιστηρες την ωρα που δουλευει η ταιστρα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-07-14, 13:38
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

τι να σου πω φιλε μου, καποια αλλα παιδια μου λενε οτι και 27 και 28 βαθμους μπορω να την ανεβασω την θερμοκρασια χωρις προβλημα... θα το δοκιμασω και θα δω πως θα παει
-------------------------
κι επισης δεν μπορω να αφησω να μπαινει νερο στο ενυδρειο χωρις επιτηρηση.. το θεωρω εξαιρετικα ριψοκινδυνο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tolee : 26-07-14 στις 13:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-07-14, 13:43
leonidas87 Ο χρήστης leonidas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

Το παράδειγμα με τις 120 κ 240 ώρες ειναι ατυχές...
Π.χ αν έχουμε 27 κ θελουμε να κατεβουμε στους 26,5 βαθμούς αυτό θα μας πάρει μια ώρα.Αν αλλάξουμε τα Volt από 12 σε 6 απλά θα μας πάρει δυο ώρες κ θα εξατμησει ακριβώς το ίδιο νερό.Οι 120 κ 240 ώρες δεν έχουν καμία σχέση με τις πραγματικές συνθήκες.
Νομίζω δε θα έχεις πρόβλημα αν έχεις κάποιον να βάζει νερό κάθε 4 μέρες κ πάλι βέβαια παίζει ρόλο κ η θερμοκρασία του χώρου.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-07-14, 14:13
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
τι να σου πω φιλε μου, καποια αλλα παιδια μου λενε οτι και 27 και 28 βαθμους μπορω να την ανεβασω την θερμοκρασια χωρις προβλημα... θα το δοκιμασω και θα δω πως θα παει
-------------------------
κι επισης δεν μπορω να αφησω να μπαινει νερο στο ενυδρειο χωρις επιτηρηση.. το θεωρω εξαιρετικα ριψοκινδυνο
Χωρις να ξερω τις διαστασεις του ενυδρειου σου υποθετω οτι ειναι 60x30.
Aν σε 4-5 μερες εχεις αρκετη εξατμιση τοτε παλι υποθετικα πεφτει 10cm.
60x30x10 /1000 = 18 λιτρα περιπου καθε 5-6 μερες.
Το να προσθεσεις 5 λιτρα καθε 5-6 μερες ενω εχεις χασει 18 τι κυνδυνο μπορει να εχει;
Pιψοκινδυνο θα ηταν αν εχανες 18 και ηθελες να βαζεις 18.
2 φορες στις 15 μερες θα γινει ποσο εξω να πεσει;
Οκ ολες οι μερες δεν εχουν την ιδια εξατμιση αλλα μιλαμε για το 1/4 αναπληρωση.

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=25695
Τεχνικά Χαρακτηριστικά
  • 24ωρος προγραμματισμός ή εβδομαδιαίος
  • 8 προγράμματα
  • Ακρίβεια:1 δευτερολέπτου
  • Τάση λειτουργίας: 220-240 VAC / 50Hz
  • Μέγιστο φορτίο: 3680Watt
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonidas87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παράδειγμα με τις 120 κ 240 ώρες ειναι ατυχές...
Π.χ αν έχουμε 27 κ θελουμε να κατεβουμε στους 26,5 βαθμούς αυτό θα μας πάρει μια ώρα.Αν αλλάξουμε τα Volt από 12 σε 6 απλά θα μας πάρει δυο ώρες κ θα εξατμησει ακριβώς το ίδιο νερό.Οι 120 κ 240 ώρες δεν έχουν καμία σχέση με τις πραγματικές συνθήκες.
Νομίζω δε θα έχεις πρόβλημα αν έχεις κάποιον να βάζει νερό κάθε 4 μέρες κ πάλι βέβαια παίζει ρόλο κ η θερμοκρασία του χώρου.
Νομιζω οτι η ποσοτητα της εξατμισης δεν εξαρταται μονο απο το χρονο μεταβολης θερμοκρασιας 27 στα 26.5 αλλα και απο την ενταση του ανεμιστηρα.
Aν παρεις 2 15λιτρα ενυδρεια και βαλεις και στα 2 controller αλλα στο ενα εχεις εναν 120αρι ανεμιστηρα και στον αλλο εναν 40αρι ανεμιστηρα με σταθερη θερμοκρασια 26 και στα 2 στο ιδιο δοματιο διπλα διπλα,θα εχουν την ιδια εξατμιση καθημερινα;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-07-14, 16:03
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Ο μονομαχος στους 27 βαθμους δεν θα εχει προβλημα θα εχουν ομως
τα white cloud που θελουν δροσερο νερο.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-07-14, 16:41
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Φιλε μου η αναπληρωση ειναι η μονοδρομος
Κοιτα εδω
http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29960
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-07-14, 21:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και χωρισε τα ψαρια.
Ειναι ασυμβατα στις θερμοκρασιες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-07-14, 13:02
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω οτι η ποσοτητα της εξατμισης δεν εξαρταται μονο απο το χρονο μεταβολης θερμοκρασιας 27 στα 26.5 αλλα και απο την ενταση του ανεμιστηρα.
Aν παρεις 2 15λιτρα ενυδρεια και βαλεις και στα 2 controller αλλα στο ενα εχεις εναν 120αρι ανεμιστηρα και στον αλλο εναν 40αρι ανεμιστηρα με σταθερη θερμοκρασια 26 και στα 2 στο ιδιο δοματιο διπλα διπλα,θα εχουν την ιδια εξατμιση καθημερινα;
πιστευω οτι ισχυει το εξης:
με εναν μεγαλο ανεμιστηρα, η εξατμιση ειναι μεγαλυτερη (σε lt/h πχ) αλλα ο χρονος λειτουργιας του ανεμιστηρα για να ριξει την θερμοκρασια μικροτερος.

με εναν μικροτερο ανεμιστηρα, η εξατμιση ειναι μικροτερη αλλα ο χρονος λειτουργιας μεγαλυτερος.

συνεπως η εξατμιση θα ειναι η ιδια....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο μονομαχος στους 27 βαθμους δεν θα εχει προβλημα θα εχουν ομως
τα white cloud που θελουν δροσερο νερο.
το γνωριζω, γι αυτο ολον το χειμωνα η θερμοκρασια ηταν γυρω στους 24-25 max. απο την αλλη ομως, υπαρχουν 2-3 παιδια που απαντησαν στο αλλο θεμα που ανοιξα, και μου ειπαν οτι για τον χρονο που θελω να το αφησω στους 26-27 βαθμους δεν θα εχουν προβλημα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και χωρισε τα ψαρια.
Ειναι ασυμβατα στις θερμοκρασιες.
οι θερμοκρασιες συμφωνα με τα οσα εχω διαβασει ειναι συμβατες στην ελαχιστη του μονομαχου με την μεγιστη των white cloud. δυστυχως οταν τα πηρα δεν φανταστηκα οτι θα εχω τετοιο προβλημα με την εξατμιση κι οτι θα ειναι προβλημα να κρατησω την θερμοκρασια στους 25 βαθμους (τουλαχιστον για τον χρονο των διακοπων μου). τωρα δεν ξερω αν προλαβαινω μεσα σε 2 βδομαδες που μου μενουν μεχρι να φυγω αν μπορω να τα δωσω σε καποιον ή αν μπορω να τα δωσω καπου να τα φιλοξενησουν (σε καποιο πετ σοπ πχ)....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tolee : 28-07-14 στις 13:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-07-14, 13:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
οι θερμοκρασιες συμφωνα με τα οσα εχω διαβασει ειναι συμβατες στην ελαχιστη του μονομαχου με την μεγιστη των white cloud. δυστυχως οταν τα πηρα δεν φανταστηκα οτι θα εχω τετοιο προβλημα με την εξατμιση κι οτι θα ειναι προβλημα να κρατησω την θερμοκρασια στους 25 βαθμους (τουλαχιστον για τον χρονο των διακοπων μου). τωρα δεν ξερω αν προλαβαινω μεσα σε 2 βδομαδες που μου μενουν μεχρι να φυγω αν μπορω να τα δωσω σε καποιον ή αν μπορω να τα δωσω καπου να τα φιλοξενησουν (σε καποιο πετ σοπ πχ)....
Και θεωρεις καλο να ζει το ενα ειδος στη μεγιστη και το αλλο στην ελαχιστη, συνεχως?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-07-14, 13:47
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και θεωρεις καλο να ζει το ενα ειδος στη μεγιστη και το αλλο στην ελαχιστη, συνεχως?
δεν ειπα κατι τετοιο.. απλως οταν τα πηρα δεν ειχα τις καταλληλες γνωσεις και πιστευα οτι μπορουν να συνυρπαξουν... αλλα τωρα που καταλαβα οτι υπαρχει προβλημα ακομα και να κρατησω αυτες τις θεμοκρασιες, οποτε τα ψαρακια θα δωθουν το συντομοτερο δυνατο, ακομα και σε πετσοπ αν χρειαστει.. εχω ηδη βαλει αγγελια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-07-14, 13:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν κρατησεις το μονομαχο, αστον μεχρι 32C για οσο λειπεις. Θα εχεις και μικροτερη εξατμιση. Το υπολοιπο καλοκαιρι μεχρι 30C ειναι πολυ καλα (και 31C).
Ελαχιστη (το χειμωνα) 26C.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-07-14, 13:58
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κρατησεις το μονομαχο, αστον μεχρι 32C για οσο λειπεις. Θα εχεις και μικροτερη εξατμιση. Το υπολοιπο καλοκαιρι μεχρι 30C ειναι πολυ καλα.
Ελαχιστη (το χειμωνα) 26C.
ναι αλλα εδω http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/ αλλα λεει... 26 νομιζω ειναι ειναι πολυ υψηλη
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-07-14, 13:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κατω απο 26 αυξανονται οι πιθανοτητες για fin rot κλπ
Το ψαρι γενικοτερα παει καλυτερα σε πιο ψηλες θερμοκρασιες, ασχετα αν επιζει και στους 22-23
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-07-14, 14:02
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατω απο 26 αυξανονται οι πιθανοτητες για fin rot κλπ
Το ψαρι γενικοτερα παει καλυτερα σε πιο ψηλες θερμοκρασιες, ασχετα αν επιζει και στους 22-23
α, οκ.. θα το χω υποψη μου, ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-07-14, 14:04
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κρατησεις το μονομαχο, αστον μεχρι 32C για οσο λειπεις. Θα εχεις και μικροτερη εξατμιση. Το υπολοιπο καλοκαιρι μεχρι 30C ειναι πολυ καλα (και 31C).
Ελαχιστη (το χειμωνα) 26C.
καλή πληροφορία αυτή
τα φυτά όμως θα την παλέψουν. εχω πιστια και ανουμπιες;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-07-14, 18:04
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατω απο 26 αυξανονται οι πιθανοτητες για fin rot κλπ
Το ψαρι γενικοτερα παει καλυτερα σε πιο ψηλες θερμοκρασιες, ασχετα αν επιζει και στους 22-23
Aυτο βεβαια με βαζει σε αλλες σκεψεις...

βλεπω απο το seriouslyfish οτι οι θερμοκρασιες για μονομαχο ειναι 22-30...
εσυ μου λες να τον αφησω μεχρι 32 το καλοκαιρι και εως 26 μιν. το χειμωνα... δεν εχω λογο να μην σε πιστεψω ουτε οταν μου λες για υψηλοτερη απο την μεγιστη που δινει το εν λογω σαητ (το οποιο πιστευω ειναι απο τα καλυτερα του ειδους) ουτε οταν μου λες οτι στην ελαχιστη που δινει (22 βαθμοι) ειναι πιο ευαλωτο σε ασθενεις...
αυτο ομως που με βαζει σε σκεψεις ειναι το εξης:
γιατι να μην ισχυει το ιδιο και για τα white cloud? γιατι δλδ να μην μπορω να τα αφησω 2-3 ή και 4 βαθμους πανω απο αυτο που μου λεει το παραπανω σαητ? ειναι μηπως πιο ευαισθητα τα white cloud?


οπως ξαναειπα, δεν εχω κανενα λογο να μην σε πιστεψω, αλλα οπως καταλαβαινεις οι αποψεις διιστανται τοσο αναμεσα στους χομπιστες οσο και στα διαφορα σαητ, κι εγω σαν νεος στο χομπι και απειρος, δεν ξερω ποιον πρεπει να ακουσω και ποιον οχι... και φυσικα δεν εχω καμια ορεξη να γυρισω απο τις διακοπες και να τα βρω ολα ψοφια ή να εχει καει η αντλια του φιλτρου λογω υπερβολικης εξατμισης... πρωτο μου καλοκαιρι με ενυδρειο ειναι, μην παθουμε καμια ζημια!

οπως ομως δεν εχω κανενα λογο να μην πιστεψω εσενα, ετσι δεν εχω κανενα λογο να μην πιστεψω και τα αλλα παιδια που ενδιαφερθηκαν για τον προβληματισμο και τα ψαρια μου (και τους ευχαριστω πολυ και δημοσια) τα οποια μου ειπαν ρητα οτι εχουν white cloud και δεν εχουν αντιμετωπισει ποτε καποιο προβλημα σε αυτες τις θερμοκρασιες...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-07-14, 23:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ολα τα ειδη επιζουν σε θερμοκρασιες πιο πανω και πιο κατω απο αυτες που δινονται στα προφιλ.
Αυτες που δινονται στα προφιλ ειναι αυτες που δεν ζοριζονται. Βασικα που δεν ζοριζεται ο μεταβολισμος τους και η επαρκεια σε οξυγονο.

ΠΑΝΤΑ φυσικα αποφευγουμε τις αποτομες μεταβολες (στα περισσοτερα ειδη) ιδιως στην αυξηση της θερμοκρασιας.
Και παντα ακολουθουμε και στοο ενυδρειο τις περιοδους "ξηρασιας" και 'βροχων" (δλδ καλοκαιρι χειμωνα στα δικο μας κλιμα).

Για τους μονομαχους πληροφοριακα, επιζουν και σε μεγαλυτερες απο 32.
Απλα εχει παρατηρηθει οτι οι 26-30 ειναι πιο ιδανικες και με λιγοτερες πιθανοτητες για εμφανιση φιν ροτ (που εχουν μια ταση λογω πλουσιων και μακρυων πτερυγιων και ουρας).

Αν λοιπον εχεις μινιμουμ θερμοκρασια σε ενα μονομαχο τους 25-26, δεν πρεπει το καλοκαιρι να το αφησεις να ανεβει λιγο (πχ 30C) για την ακολουθια των εποχων? (να γλυτωσεις και εξατμιση και παραληλλα και αναπληρωση που πρεπει να γινεται με νερο απο Α/Ω, αλλιως ανεβαινουν πολυ οι σκληροτητες)
Πως θα τα καταφερουν στους 30 τα συννεφακια?

Δεν νομιζω να εχουν προβλημα pistia και anubia.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-07-14, 09:34
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

παιδια εχει μπει αγγελια για τα συννεφακια http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81490 πρεπει οπωσδηποτε να φυγουν για να σωθουν... κι αν σας φαινονται πολλα τα 5 ευρω για 8 ψαρακια, τα χαριζω ή τα ανταλλαζω με neon tetra...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-07-14, 20:11
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως θα τα καταφερουν στους 30 τα συννεφακια?
Με αεραντλία (καλή οξυγόνωση). Θα επιβιώσουν (το έχω κάνει για 5 περίπου ημέρες λόγω θεραπείας), είναι πολύ ανθεκτικά, αλλά σίγουρα θα ταλαιπωρηθούν. Ο φίλος μας όμως, και σωστά, προτιμά να μην τα ταλαιπωρήσει. Ελπίζω μόνο να βρει συμφορουμίτη και να μην αναγκαστεί να τα δώσει σε pet shop. Εκεί, σίγουρα, θα ταλαιπωρηθούν περισσότερο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εχω προβλημα με το ενυδρειο μου λογω μεγεθους υπαρχει καποια λυση?? ntak DIY . Φτιάχτο μόνος σου 18 21-03-11 17:25
Χαμηλη ροη λογω βρωμιας-Υπαρχει προβλημα; thab Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 18-11-10 22:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,21313 seconds with 13 queries