Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 01-02-05, 10:18
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Παράθεση:
poia h diafora ektos apo mia mikrh diafora sto PH???auto to lew oxi gia na erthw se kontra me kapoious edw ala opws kai na to kaneis to enydreio einai enydreio kai den prokeitai pote na einai san th limnh
Εάν αφιερώσεις κάποια ώρα και διαβάσεις για το χόμπυ που αγαπάς θα καταλάβεις ποιά η διαφορά...
Η λογική όλα ψάρια είναι, εχουν λέπια, ουρά, βράγχια, δυστυχώς δεν ισχύει.
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 01-02-05, 10:58
mongoose Ο χρήστης mongoose δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2005
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

δεν καλυψες την ερωτηση μου Φιλιπε.ποια η διαφορα οτι ειναι λιγο πιο επιθετικα απο την λιμνη Tanganyika???μικρη διαφορα στο ph?αν και δεν μπορεις να συγκρινεις τα ψαρια που ειναι στην λιμνη με αυτα στο ενυδρειο!τα ψαρια που πουλιουνται στα μαγαζια συνηθως εχουν αναπαραχθει σε ενυδρεια μπορουν να αντεξουν την διαφορα στο ph θερμοκρασια κτλπ πραγμα που ενα αγριο δεν μπορει.θα ηθελα πολυ να μου πεις αυτες τις διαφορες.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 01-02-05, 14:26
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Διαφορά στις παραμετρους του νερου (pH, GH, αντοχες σε υψηλοτερες θερμοκρασιες, αναγκες για συχνες αλλαγες νερου σε malawi, ευαισθησια στις αλλαγες νερου σε tanganyika).

Διαφορά στις διατροφικές συνήθειες: Εκτος των Tropheus sp. και των "gobies", ολα τα ειδη της Tanganyika τρεφονται με ζωοπλανκτον ή λαρβες - ενω ολα τα mbuna ειναι φυτοφαγα - με καταστρεπτικες επιπτωσεις στην υγεια τους αν φανε τροφες πλουσιες σε ζωικη πρωτεινη.

Ασυμβατοτητες περιοχων: Mbunas με Lamprologines στις ιδιες πετρες, σε ενηλικα ατομα τα mbunas θα υπερισχυσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 01-02-05, 15:31
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Με κάλυψε απολύτως ο προλαλήσας

Εγώ απλά να προσθέσω ότι μπορείς προσωρινά να κρατήσεις μαζί Malawi & Victoria, ενώ δεν ενδείκνυται (λόγω των προαναφερθέντων λόγων) Malawi & Tanganika.
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 01-02-05, 23:27
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Συγνωμη αλλα οπως αναφερω πιο πανω εχω μονο απο μια λιμνη τωρα.Δεν ξερω στην πορεια αν εχω προβλημα επειδη ειναι ενα απο το καθε ειδος.
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 01-02-05, 23:31
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Ναι πρεπει να βαλεις και αλλα ψαρια απο το καθε ειδος συμφωνα με την χωρητικοτητα του ενυδρειου και τις αναγκες του ειδους... αν κρατειτε σαν ζευγαρι δηλαδη ή υπο την μορφη ζευγαριου
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 01-02-05, 23:55
mongoose Ο χρήστης mongoose δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2005
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

αν αθτη ειναι η πειπτωση εγω ξερς οτι πρεπει να ειναι σε γκρουπ απο 10 και πανω για να ειναι ευτυχισμενα!και οπως ειπα και πριν δεν μπορει να γινει συγκριση στισ αντοχες ενος ψαριου απο οποιοδιποτε ειδοσ οταν προκειται για ψαρι που εχει αναπαραχθει σε ενυδρειο!ισως αν επροκειτο για αγριο ψαρι να συμφωνουσα στις παραμετρους!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 02-02-05, 07:52
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Για να κλέψω το (πολύ πετυχημένο) παράδειγμα με την καμήλα, δηλ. εάν μια καμήλα γεννηθεί στο Bronx Zoo έχει διαφορετικά γονίδια από αυτήν που θα γεννηθεί στη Σαχάρα, και ως εκ τούτου αντέχει στην Ανταρκτική?

Anyway, προφανώς δεν μπορώ να σε κάνω να καταλάβεις, οπότε εγώ σταματώ εδώ.

Φιλικά,
Φίλιππος
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 03-02-05, 08:42
mongoose Ο χρήστης mongoose δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2005
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

δεν νομιζω οτι ηταν πετυχημενο πχ!δηλαδη θες τωρα να μου πεις οτι δεν υπαρχει διαφορα στο αγριο ψαρι και απο αυτα που παραγονται στα ενυδρεια????????καμια σχεση ομως!!!!! ειναι σαν να συγκρινεις το ενυδρειο σου με την λιμνη!!!ψαρευεις???????????ειναι σαν να μου λεσ τι διαφορα εχει η αγρια η τσιπουρα απο του ιχθυοτροφειου!!!!ειμαι 13 χρονια στο χομπι και αυτο πρωτη φορα το ακουω ειληκρινα!!!!το ιδιο ευκολα θα αναπαραγει ενα αγριο ψαρι ποθ τηα το βαλεις στο ενυδρειο σου και το ιδιο ενα που εχει γεννηθει σε ενυδρειο????για τα αγρια ψαρια μπορει να παρει και χρονια μεχρι να συνηθισουν στο περιβαλλον του ενυδρειου.τελος παντων δεν μπορω και δεν θελω να σου αλλαξω γνωμη.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 03-02-05, 10:42
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

H συνέχεια σε pm...
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 03-02-05, 11:07
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οι διαφορές αναμεσα στα αγρια ψαρια και στα ψαρια αναπαραγωγης (πολλων γενιων) σε αιχμαλωσια, υπαρχουν, αλλά σε άλλες παραμετρους. Συνηθως ειναι πιο αδυναμα γενετικα, και σε καποια ειδη αυξανεται η προσαρμοστικοτητα στα ορια των παραμετρων (pH, Gh).
Ουτε οι διατροφικες αναγκες αλλάζουν ποτε, ουτε οι συμπεριφορες (δεν θα πεισεις ενα mbuna 2345ης γενιας να μην δειρει ενα lamprologus που πλησιαζει τις πετρες του).
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 03-02-05, 11:42
mongoose Ο χρήστης mongoose δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2005
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

ναι δεν θα το πεισω εχεις δικιο.επειδη μιλαμε για ψαρια που μπορουν να συνηπαρξουν μαζι και αλλα δεν μπορουν να σου πς και εγω ενα παραδειγμα.οταν εχεις 4 αγγελοψαρα και τα 2 ειναι ζευγαρι μπορεις εσυ να τουσ απογορεψεις να μην αφηνουν αλλο να πλησιαζει κοντα η να ειναι και πολυ επιθετικα?οχι δεν μπορεις.οποτε καταλειγουμε στο συμπερασμα οτι και σε ψαρια που μπορουν να ζουν μαζι υπαρχει επιθετικοτητα απο φυσικους λογουσ αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν μπορουν να συνηπαρξουν.και για να λεμε τα συκα συκα οταν ο ανθρωπος λεει οτι τα ψαρια ηταν μαζι για 6 μηνες χςρις προβλημα γιατι να τα αλλαξει????αυτη ηταν και ειναι η απορια μου!!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 03-02-05, 13:18
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Αν είχες διαβάσει λίγο θα είχες μάθει ότι προσπαθούμε να έχουμε πολύ λίγη επιθετικότητα μέσα στα ενυδρεία η να προσφέρουμε κρυψώνες ώστε τα ψαριά να μπορούν να κρυφτούν σε πιο επιθετικά είδη γιατί στην φύση το ψαρί μπορεί να πάει λίγα μετρά παρακάτω στο ενυδρείο δεν έχει να πάει πουθενά .
Άλλο μια μικρή κιχλιδα και άλλο μια ενήλικη σε κατάσταση ζευγαρώματος .
(τα αγγελόψαρα είναι κιχλιδες που ζουν σε ομάδες και από τις πιο ήρεμες )

Προς Dna:

Λίγο προσοχή όταν είναι να βάλεις συντρόφους ,καλό διάβασμα για το κάθε είδος ξεχωριστά και συνεννόηση με τον μαγαζάτορα για επιστροφές αν τα πράγματα δεν πάνε καλά.
Όταν είπες ότι θα κρατούσες μια από τις δυο λίμνες νόμιζα ότι θα κρατούσες τις Malawi για αυτό ακριβός το πρόβλημα .
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 03-02-05, 15:59
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Χωρις να θελω να φανω υπερβολικος αλλα τα ψαρια μου αλλαξαν εντελως συμπεριφορα.Εχουν δημιουργησει φωλιες δηλαδη εχει το καθε ενα μια τρυπα και την χρησιμοποιει συνεχεια για να κρυβεται ,παντα ομως την ιδια,Ειναι επισης πιο ζωηρα.Το μονο προβλημα επιθετικοτητας που ειχα πριν την αλλαγη ηταν με το bottia που κυνηγουσε σχεδον τα παντα.
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 03-02-05, 22:06
mongoose Ο χρήστης mongoose δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2005
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

λοιπον δεν ξαναστελνω σε αυτο το θεμα.αλλα εγω νομιζα οτι τα forums ειναι για να συζητας προσωπικες εμπειριες και αν εχεις καταφερει κατι το διαφορετικο και οχι να λεμε τι εχουμε διαβασει σε βιβλια!αν ειναι ετσι να παρει ο καθε χομπιστας 5-6 βιβλια και να παρετηθει απο τα forums.το μονο που ακουω εδω ειναι <ανοικσε κανενα βιβλιο >δηλαδη δεν εχετε προσωπικες εμπειριες να μοιραστητε?
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 04-02-05, 14:21
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αρκετοι εδω μεσα μιλανε απο χρονια εμπειριας.
Απλως οταν οι ερωτησεις και τα θεματα αφορουν πολυ βασικες αρχες, παραπεμπουμε σε διαβασμα (συμπεριλαμβανομενων και μηνυματων του forum).
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 04-02-05, 15:58
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Πως μπορω να καταλαβω οτι ενα frontosa η ενα duboisi αν ειναι αρσενικο η θηλυκο σε μικρη ηλικια?
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 05-02-05, 20:51
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Προς mongoose Επειδη στο τελος θα με τρελανεις με αυτα που γραφεις εχω να σου κανω μια ερωτηση .... ΕΣΥ απο προσωπικη εμπειρια γραφεις οτι τα ειδη που τελικα κρατησε στο ενυδρειο του το παιδι πρεπει να κρατηθουν σε ομαδα των 10 ατομων και ανω για να ειναι ευτυχισμενα ή το διαβασες καπου Γιατι εγω και στα βιβλια (εστω αυτα τα λιγα που εχω διαβασει) αλλα και απο προσωπικη εμπειρια (εχοντας για αρκετα χρονια πανω απο 60 ενυδρεια και εκτρεφοντας αποκλειστικα και μονο Αφρικανικες Κιχλιδες) ειδα οτι, εκτος απο δυο τρεις ειδικες περιπτωσεις, σπανια χρειαζονται πανω απο 5-6 ψαρια του ιδιου ειδους σε ενα ενυδρειο και οτι πολλα απο αυτα μπορουν πολυ απλα να κρατηθουν και υπο την μορφη ζευγαριου και να ειναι ολα μια χαρα Οσο για τους λογους για τους οποιους δεν βαζουμε ειδη απο διαφορετικες λιμνες μαζι στο διο ενυδρειο... ο Τολης σου εξηγησε με απλο σαφη και κατανοητο τροπο τις αιτιες που απαγορευουν μια τετοια κινηση Εσυ τι ακριβως αδυνατεις να καταλαβεις Ή μαλλον για να το πω απο την σκοπια που προσπαθεις να μας το παρουσιασεις εσυ Το οτι τα ψαρια ηταν μαζι για 6 μηνες ή και για 6 χρονια ακομη, χωρις να υπαρχουν ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ τουλαχιστον προβληματα, καθιστα μια τετοια κινηση λογικη ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ Η ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΜΕΤ ΚΟΠΩΝ ΚΑΙ ΒΑΣΑΝΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΤΟΥΣ ΣΥΝΥΠΑΡΞΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΩΝ ΠΙΟ ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΧΩΡΟ Και στις δυο περιπτωσεις μπορει να βλεπεις τα ψαρια να γλυστρουν απαλα στο ενυδρειο τους, τα μεν υγιη και πραγματικα καλα... τα δε φαινομενικα καλα Πιστεψε με αν ειχαν στομα θα σου το ελεγαν τα ιδια τα ψαρια
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05659 seconds with 12 queries