Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-05-11, 18:38
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή Παράξενος θόρυβος Eheim 2213!

Καλησπέρα παιδιά...το φίλτρο μου(eheim 2213) μερικές φορές κάνει ένα παράξενο θόρυβο σαν να ρουφάει από κάπου αέρα!διαρκεί για μερικά δευτερόλεπτα και μετά σταματάει...τι μπορεί να είναι;;
Μοιάζει με τον ήχο όταν πρωτο βάζεις το φίλτρο σε λειτουργία που έχει αέρα μέσα...

Όποιος γνωρίζει ή υποθέτει κάτι ας βοηθήσει...και παρακαλώ να μην μετατρέψουμε το θέμα σε συγκριτικό Eheim-Fluval όπως έχει γίνει σε πολλά θέματα!

Ευχαριστώ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-05-11, 18:50
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Μήπως κανει εξαερισμό; Βλεπεις φυσαλιδες στον σωλήνα εξόδου; Και εμενα κανει "εξαέρωση", 2-3 φορες τη μερα.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-05-11, 18:58
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως κανει εξαερισμό; Βλεπεις φυσαλιδες στον σωλήνα εξόδου; Και εμενα κανει "εξαέρωση", 2-3 φορες τη μερα.
Φυσαλίδες δεν βλέπω στον σωλήνα,αλλά όταν τελειώνει ο θόρυβος μετά βγάζει φυσαλίδες μέσα στο νερό από την έξοδο(δεν ξέρω αν εννοείς αυτό)...και το κάνει παραπάνω απο 3 φορές την μέρα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-05-11, 19:04
Το avatar του χρήστη nxris
nxris Ο χρήστης nxris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Αυτό πότε ξεκίνησε μετά από καθάρισμα ή καθώς δούλευε ξαφνικά άρχισε να το κάνει?

Γιατί να κάνει εξαέρωση συνέχεια? Μήπως από κάπου πέρνει αέρα?
__________________
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-05-11, 19:13
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nxris Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό πότε ξεκίνησε μετά από καθάρισμα ή καθώς δούλευε ξαφνικά άρχισε να το κάνει?

Γιατί να κάνει εξαέρωση συνέχεια? Μήπως από κάπου πέρνει αέρα?

Το φίλτρο δουλεύει εδώ και 2 μήνες περίπου(έχει δουλέψει και άλλους 8-9)...τώρα τελευταία άρχισε να το κάνει χωρίς να το έχω ανοίξει καθόλου από τότε και νομίζω ότι η περίοδος όλο και αυξάνεται!
Μέσα στο Σαββατοκύριακο που θα κάνω αλλαγή νερού θα το ανοίξω να το καθαρίσω κιόλας και θα δω αν συνεχίζεται και μετά!

Και εμένα μου φαίνεται σαν από κάπου να παίρνει αέρα..δεν εξηγείται αλλιώς!αλλά πως;που;διαρροή καμία...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-05-11, 19:31
Το avatar του χρήστη nxris
nxris Ο χρήστης nxris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Καινούριο το πήρες? Αν ναι θα έχει εγγύηση αν όχι δοκίμασε να αλλάξεις τα λαστιχάκια που έχει το φίλτρο σου.

http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/ers...classic_GB.pdf

( 7250600 και 7273118 )
__________________
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-05-11, 19:38
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Απο καπου παιρνει αερα.Το πιθανοτερο απο τις ενωσεις των σωληνων με το φιλτρο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-05-11, 19:45
sifos Ο χρήστης sifos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-09-2010
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Και εμενα μου το κανει αυτο στο 2229 (χωρις να δουλευω το wet /dry που εχει)!!δεν με εχει ανυσηχησει ομως αφου εχω καλη ροη και δεν εχω και πουθενα νερα να τρεχουν!!!Τι να πω ..... εχει αερα και τον βγαζει σιγα σιγα !!!Παντως σε γενικοτερα πλαισια ειναι αθορυβο απο θεμα φτερωτης το δικο μου, ελπιζω και εσενα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-05-11, 19:48
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifos Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εμενα μου το κανει αυτο στο 2229 (χωρις να δουλευω το wet /dry που εχει)!!δεν με εχει ανυσηχησει ομως αφου εχω καλη ροη και δεν εχω και πουθενα νερα να τρεχουν!!!Τι να πω ..... εχει αερα και τον βγαζει σιγα σιγα !!!Παντως σε γενικοτερα πλαισια ειναι αθορυβο απο θεμα φτερωτης το δικο μου, ελπιζω και εσενα!!!!
...Είναι σχετικά αθόρυβο ναι..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-05-11, 19:53
sifos Ο χρήστης sifos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-09-2010
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

εγω παντως δεν ανησυχω!!!τι να πω!!!αν υπαρχει ''λυση'' θα την μαθω και εγω οπως εσυ απο τους υπολοιπους!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-05-11, 20:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το φιλτρο ειναι σε χαμηλοτερο επιπεδο απο την επιφανεια του νερου του ενυδρειου ακομα και μετα απο πτωση σταθμης λογω αλλαγης νερου ή εξατμισης?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-05-11, 21:28
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Ειχα ακριβως το ιδιο θεμα με το 2215 για κανα 2μηνο στο δικο μου λογικα εφταιγε οτι ειχα κλεισει τα βανακι λιγο παραπανω μαλλον απο οτι επρεπε για να μειωθει λιγο η ροη μηπως εχεις πειραξει τα βανακια??Επισης αν το εχεις στησει τωρα το ενυδρειο και εχεις βαλει καινουργιο χαλικι παιζει να τραβαει ακομα αερα απο το υποστρωμα (χαλικι) εγω παντως σε αυτα τα συμπερασματα κατεληξα αν και πιστευω οτι το βανακι μαλλον εφταιγε τωρα ειναι αθορυβο (ευτηχως)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-05-11, 23:23
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Το eccopro 300 που έχω, έκανε ακριβώς αυτό το πράγμα.
Με έναν φακό (κολόντας τον στον κάδο), μπορούσα να δω ότι όντως είχε αέρα μέσα το φίλτρο. Ο κάδος είναι σχετικά διαφανής.
Μέχρι που το έβαλα σε εφεδρία, δεν μπόρεσα να βρω από που τον τραβούσε. Πάντα τον έβγαζα και πάντα μετά από 1-2 μέρες ήταν εκεί. Το έκανα φύλλο - φτερό το φίλτρο και πάλι τίποτα. Μόνο αυτό που ανέφερε ένας φίλος λίγο πιο πριν δεν έψαξα. Τα σημεία ένωσης από τα λάστιχα με τους σωλήνες.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-05-11, 23:44
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

εχεις αεραντλια στο ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-05-11, 23:51
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φιλτρο ειναι σε χαμηλοτερο επιπεδο απο την επιφανεια του νερου του ενυδρειου ακομα και μετα απο πτωση σταθμης λογω αλλαγης νερου ή εξατμισης?
Πολύ σωστή η παρατήρηση σου delta..παίζει στην αλλαγή νερού να φτάνει η στάθμη λίγο πιο κάτω από την κεφαλή του φίλτρου σε ευθεία!!θα το σιγουρέψω μέσα στο ΣΚ που θα έχει πάλι αλλαγή...

Αλλά και πάλι....παίζει να κρατάει τόσο αέρα μέσα από μία βδομάδα πριν;;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisqq Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις αεραντλια στο ενυδρειο?
Έχω αλλά η έξοδος της δεν είναι και τόσο κοντά στην είσοδο του φίλτρου!όμως το εσωτερικό φίλτρο(που το έχω απτην απέναντι πλευρά της εισόδου του φίλτρου βέβαια) το έχω με το σωληνάκι του απέξω για να τραβάει και οξυγόνο..και όταν έχω ανοιχτό το σωληνάκι μέσα στο ενυδρείο υπάρχει μια αναταραχή γενικώς από φυσαλίδες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη \/ag : 20-05-11 στις 23:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-05-11, 02:04
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

είναι το ίδιο με αυτό που πουλάς;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-05-11, 05:51
Το avatar του χρήστη Giannis_4
Giannis_4 Ο χρήστης Giannis_4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
είναι το ίδιο με αυτό που πουλάς;
+1
__________________
Σταματήστε την ΓΗ να κατέβω...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-05-11, 08:25
So60 Ο χρήστης So60 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Αν το δουλέψεις χωρίς υλικά, τελείως άδειο δηλαδή, βγάζει πάλι φυσαλίδες?
Αν το κάνει μόνο όταν είναι γεμάτο με υλικά, τότε μάλλον κάνει απονιτροποίηση. Σε κάποιες περιοχές δηλαδή του φίλτρου, το ποσοστό οξυγόνου λόγω μειωμέμης ροής είναι πάρα πολύ μικρό έτσι ώστε τα νιτροβακτήρια να το αφαιρούν από τα νιτρικά και να απελευθερώνεται αέριο άζωτο.
Κάποια βιολογικά υλικά ευνοούν αυτή τη διαδικασία, όπως π.χ. το μακαρόνι, η λάβα και γενικά αυτά που έχουν μεγάλους πόρους.
To θέμα δεν είναι καινούργιο πάντως. Έχει ξανασυζητηθεί πολλές φορές. Τα δικά μου φίλτρα eheim classic το έκαναν πολύ έντονα όταν χρησιμοποιούσα λάβα. Τώρα το κάνουν κατά καιρούς.
Με μια απλή δοκιμή χωρίς υλικά θα βγάλεις συμπέρασμα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-05-11, 09:49
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Απονιτροποίηση είναι εντελώς αδύνατο να γίνει από ένα φίλτρο που έχει μια συγκεκριμένη ροη, γιατί το νερό αυτό έχει οξυγόνο.
Για να γίνει απονιτροποίηση πρέπει η ροή του φίλτρου να είναι σταγόνα-σταγόνα, ώστε να μην έχει το νερό καθόλου οξυγόνο και να αναγκαστούν τα βακτήρια για να επιζήσουν να διασπούν τα νιτρικά που περιέχουν μικροποσότητα οξυγόνου.
Οπότε απονιτροποίηση σε κοινό φίλτρο δεν μπορεί να γίνει.
Το φίλτρο του \/ag για να μαζεύει αέρα πρέπει ή να είναι μπουκωμένο από τα υλικά που έχει μέσα ώστε να μην μπορεί το νερό να περάσει ελεύθερα (σφηνωμένα σφουγγάρια), ή να τραβάει αέρα από κάποια σύνδεση που δεν εφαρμόζει καλά.
Κάνε \/ag καλή εξαέρωση βάζοντας και βγάζοντας το φις από την πρίζα ανά πέντε περίπου δευτερόλεπτα. Θα δεις όταν βγάζεις το φις από την πρίζα και σταματάει η λειτουργία του φίλτρου να κυκλοφορεί μέσα από το λάστιχο εξαγωγής ποσότητα αέρα, την διαδικασία βάζεις-βγάζεις θα την κάνεις πολλές φορές μέχρι να δεις ότι δεν κυκλοφορεί άλλος αέρας στο λάστιχο του φίλτρου σου.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-05-11, 12:31
So60 Ο χρήστης So60 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Για να δούμε τι λέει και η eheim:
http://www.eheim.de/eheim/inhalte/in...ort_18351_ehen
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Απονιτροποίηση είναι εντελώς αδύνατο να γίνει από ένα φίλτρο που έχει μια συγκεκριμένη ροη, γιατί το νερό αυτό έχει οξυγόνο.
Για να γίνει απονιτροποίηση πρέπει η ροή του φίλτρου να είναι σταγόνα-σταγόνα, ώστε να μην έχει το νερό καθόλου οξυγόνο και να αναγκαστούν τα βακτήρια για να επιζήσουν να διασπούν τα νιτρικά που περιέχουν μικροποσότητα οξυγόνου.
Οπότε απονιτροποίηση σε κοινό φίλτρο δεν μπορεί να γίνει....
http://www.seachem.com/Products/prod...es/Matrix.html
Διάβασε εκεί που λέει: These macropores are ideally sized for the support of nitrifying and denitrifying bacteria. This allows Matrix™, unlike other forms of biomedia, to remove nitrate along with ammonia and nitrite, simultaneously and in the same filter.

Και με άλλα βιολογικά υλικά συμβαίνει αυτό, ιδιαίτερα όταν σε κάποιες περιοχές του φίλτρου πέφτει πολύ η ροή λόγω βρωμιάς

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη So60 : 22-05-11 στις 12:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-05-11, 12:39
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παιδιά ο θόρυβος προέρχεται ή από αυτό που λέει ο Delta ''Το φιλτρο ειναι σε χαμηλοτερο επιπεδο απο την επιφανεια του νερου του ενυδρειου ακομα και μετα απο πτωση σταθμης λογω αλλαγης νερου;''..το είδα στην χτεσινή αλλαγή!

Ή από αυτό που λέει ο giannisaek ''Το φίλτρο του \/ag για να μαζεύει αέρα πρέπει ή να είναι μπουκωμένο από τα υλικά που έχει μέσα ώστε να μην μπορεί το νερό να περάσει ελεύθερα (σφηνωμένα σφουγγάρια), ή να τραβάει αέρα από κάποια σύνδεση που δεν εφαρμόζει καλά.'' ...γιατί στην χτεσινή αλλαγή άνοιξα να καθαρίσω και το φίλτρο και ήταν λίγο 'στριμόκωλα' εκεί μέσα γιατί το είχα μπουχτίσει στο βιολογικό υλικο!

Και ναι το φίλτρο είναι αυτό που πουλάω...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-05-11, 12:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από So60 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να δούμε τι λέει και η eheim:
http://www.eheim.de/eheim/inhalte/in...ort_18351_ehen
-------------------------


http://www.seachem.com/Products/prod...es/Matrix.html
Διάβασε εκεί που λέει: These macropores are ideally sized for the support of nitrifying and denitrifying bacteria. This allows Matrix™, unlike other forms of biomedia, to remove nitrate along with ammonia and nitrite, simultaneously and in the same filter.

Και με άλλα βιολογικά υλικά συμβαίνει αυτό, ιδιαίτερα όταν σε κάποιες περιοχές του φίλτρου πέφτει πολύ η ροή λόγω βρωμιάς
Στα "χαρτια" γινεται.
Στην πραξη κανεις δεν το εχει πετυχει. (βαση μετρησεων κλπ)

Η eheim λεει για τον αερα να προσεχουμε να μην ειναι αεραντλια κοντα στην εισοδο. (γιαυτο και διαφωνω με τη διαχυση co2 μεσω του φιλτρου)
Και φυσικα να ειναι πιο χαμηλα το φιλτρο απο την επιφανεια του νερου λεει αλλου
Γενικα δεν πρεπει να εμποδιζεται με κανενα τροπο η εισοδος νερου στο φιλτρο γιατι αυτο θα βγαζει το νερο που εχει μεσα του και θα μενει αερας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-05-11, 13:04
So60 Ο χρήστης So60 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα "χαρτια" γινεται.
Στην πραξη κανεις δεν το εχει πετυχει. (βαση μετρησεων κλπ)...
Νομίζω πως σε όλα τα κλειστά συστήματα γίνεται σε ένα βαθμό, γιατί όλο και υπάρχουν ανοξικές περιοχές, είτε στο βυθό όταν μάλιστα έχει και ένα πάχος το χαλίκι ή η άμμος, είτε στο φίλτρο.
Για να είναι μετρήσιμη όμως μια μείωση στα νιτρικά, θα πρέπει αυτό να γίνεται σε μεγάλη κλίμακα και όχι επειδή π.χ. μπούκωσε σε κάποια σημεία το φίλτρο.
Πάντως ένας Ασιάτης λέει ότι το πέτυχε χρησιμοποιώντας κοράλι σε φίλτρο βυθού...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-05-11, 17:07
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα "χαρτια" γινεται.
Στην πραξη κανεις δεν το εχει πετυχει. (βαση μετρησεων κλπ)
Συμφωνώ
Και εμένα μου φαίνεται δύσκολο να γίνει, γιατί τα νιτροβακτήρια για να ζήσουν εκτός από την απονιτροποίηση θέλουν να τα συντηρείς καθημερινά με μια τροφή υγρής μορφής και αυτό δύο με τρεις φορές την ημέρα.
Στον απονιτροποιητή αυτό κάνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-05-11, 19:48
So60 Ο χρήστης So60 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ
Και εμένα μου φαίνεται δύσκολο να γίνει, γιατί τα νιτροβακτήρια για να ζήσουν εκτός από την απονιτροποίηση θέλουν να τα συντηρείς καθημερινά με μια τροφή υγρής μορφής και αυτό δύο με τρεις φορές την ημέρα.
Στον απονιτροποιητή αυτό κάνεις.
Διάβασε αυτό το πολύ καλό άρθρο:
http://www.aquaspace.gr/as/cgi-bin/i...viewnews&id=17

Στο άρθρο του TFH, που αναφέρεται, χρησιμοποιούνται δύο εξωτερικά φίλτρα σε σειρά. Στο πρώτο γίνεται νιτροποίηση και καταναλώνεται έτσι το μεγαλύτερο μέρος του οξυγόνου, ενώ το δεύτερο είναι γεμάτο από πάνω έως κάτω με μακαρόνι που ευνοεί την απονιτροποίηση.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-05-11, 20:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από So60 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασε αυτό το πολύ καλό άρθρο:
http://www.aquaspace.gr/as/cgi-bin/i...viewnews&id=17

Στο άρθρο του TFH, που αναφέρεται, χρησιμοποιούνται δύο εξωτερικά φίλτρα σε σειρά. Στο πρώτο γίνεται νιτροποίηση και καταναλώνεται έτσι το μεγαλύτερο μέρος του οξυγόνου, ενώ το δεύτερο είναι γεμάτο από πάνω έως κάτω με μακαρόνι που ευνοεί την απονιτροποίηση.
Το εχεις δοκιμασει?
Ο τιτλος παντως λεει : ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΠΡΟΣΣΕΓΓΙΣΗ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-05-11, 20:34
So60 Ο χρήστης So60 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εχεις δοκιμασει?
Ο τιτλος παντως λεει : ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΠΡΟΣΣΕΓΓΙΣΗ
Όχι, δεν το έχω δοκιμάσει.
Επειδή γράφει "θεωρητική προσέγγιση" δεν σημαίνει πως ότι περιγράφει δεν συμβαίνει, σε σχέση πάντα με το θέμα της συζήτησης (φυσαλίδες στο φίλτρο) εκτός αν δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.
Παρακάτω λέει και "πρακτική προσέγγιση" και περιγράφει τους τρόπους που συνήθως χρησιμοποιούνται για την μείωση των νιτρικών.
Στο άρθρο του TFH πάντως περιγράφεται η όλη δοκιμή και με φωτογραφίες, άσχετα αν στο aquaspace το αναφέρει ως "θεωρητική προσέγγιση".
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-05-11, 20:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ επι του θεματος απονιτριποιηση τοτε, στην πραξη αν βαλεις δυο φιλτρα σε σειρα που το δευτερο θα εχει τετοια ροη που θα πραγματοποιειται απονιτροποιηση (δλδ μηδαμινη ροη) ... το πρωτο φιλτρο θα εχει κανονικη ροη?
-------------------------
Συγνωμη για τα οφτοπικ.
Καποιος καλος mod ας αποκοψει τα ασχετα ποστ απο το θεμα σε ενα καινουριο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 22-05-11 στις 20:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-05-11, 21:41
So60 Ο χρήστης So60 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ επι του θεματος απονιτριποιηση τοτε, στην πραξη αν βαλεις δυο φιλτρα σε σειρα που το δευτερο θα εχει τετοια ροη που θα πραγματοποιειται απονιτροποιηση (δλδ μηδαμινη ροη) ... το πρωτο φιλτρο θα εχει κανονικη ροη?
Λοιπόν λέει:
"...A much simpler way of providing a home for denitrifying bacteria is the use of specialized media...
The main approach to providing localized low-oxygen conditions is to deplete water of oxygen by passing it slowly through media with colonies of aerobic bacteria. These consume the dissolved oxygen so that...
...Sintered glass is an excellent medium for both nitrifying bacteria and facultative anaerobes. Here (φωτογραφία) it is seen used in a flow-through canister to provide a denitrifier to support...κ.λ.π."

Χρησιμοποιεί ένα μεγάλο κάδο (χωρίς αντλία δηλ.) γεμάτο μακαρόνι σε σειρά με ένα άλλο μεγάλο εξωτερικό φίλτρο (για νιτροποίηση) και δεν παίζει με διαφορετικές ροές.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-05-11, 21:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από So60 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρησιμοποιεί ένα μεγάλο κάδο (χωρίς αντλία δηλ.) γεμάτο μακαρόνι σε σειρά με ένα άλλο μεγάλο εξωτερικό φίλτρο (για νιτροποίηση) και δεν παίζει με διαφορετικές ροές.
Αν δεν εχεις διαφορετικες ροες, πως θα γινουν και τα δυο (νιτροποιηση και απονιτροποιηση)?
Η νιτροποιηση θελει οξυγονο = καλη ροη
και η απονιτροποιηση δεν θελει οξυγονο = μηδαμινη ροη

Το ερωτημα παραμενει
Πως γινεται να εχεις δυο διαφορετικες ροες για νιτροποιηση και απονιτροποιηση?
Οτι μπαινει βγαινει στην εισοδο και εξοδο της σειρας των φιλτρων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θόρυβος σε Eheim 2229 wet-dry nxris Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 20-05-11 18:55
θόρυβος σε eheim 2215 theodarras Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 01-12-10 01:04
SOS Θόρυβος σε ολοκαίνουργιο Eheim professionell 3 2080 margoman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 62 16-11-10 23:17
Θόρυβος από φίλτρο EHEIM Vasilizzz Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 14-05-08 23:44
Θόρυβος στο EHEIM 2213 yannis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 20 24-10-05 22:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09217 seconds with 13 queries