Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-07-09, 13:35   #1
Tην βοηθεια σας παρακαλω!!!!!
doukas07
Junior Member
Εγγραφή: 18-07-2009
Περιοχή: crete
Μηνύματα: 12

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
doukas07 Ο χρήστης doukas07 δεν είναι συνδεδεμένος 19-07-09, 13:35
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καταρχην γεια σας ειμαι καινουριος στην σελιδα και την βρισκω παρα πολυ ωραια. εχω τωρα και 3 χρονια ενα ενυδρειο γλυκου νερου 100 λιτρα με βαση.
κατα καιρους μου εχουν ψοφησει διαφορα ψαρια και οποτε μπορω παιρνω καινουρια. αυτην την στιγμη εχω μεσα εναν γλειφτη 27 περιπου cm, ενα γατοψαρο, 2 αγγελοψαρα, 2 νομιζω τα λενε ramirez, ενα καρχαρια γκαλαχερ 16cm , ενα γκουραμι, ενα γατοψαρο νομιζω το λενε botia (θα ηθελα βοηθεια κ σε αυτο το ψαρι) και τα 2 τελευταια που εβαλα 1 νομιζω lifalli λεγεται και 1 γκρι που δεν θυμαμαι πως λεγεται.
Λοιπον ο καραχαριας πριν 10 μερες ξυπνησα και του ελειπε ενα μεγαλο κομματι απο πανω. ο γλυφτης τα ραμιρεζ και αυτο το botia ειναι απο την αρχη του ενυδρειου. απο οταν εβαλα το καρχαρια μεσα περιπου ενας χρονος αυτο το botia το κυνηγουσε συνεχεια. κ του εκανε γρατζουνιες αλλα ποτε δεν του ελειπε τοσο μεγαλο κομματι. το θεμα ειναι οτι δεν ειμαι σιγουρος ποιος το εφαγε αν και παρατηρησα και ειδα και το lifallili να τον τσιμπαει.τωρα βρηκα ενα χωρισμα plexy glass και το εβαλα μεσα και ο καρχαριας γιατρευτηκε τελειος σχεδον. τωρα τη θα κανω ? να τον ξαναβάλω μεσα? αυτος ο καραχαριας ειναι το πιο ησυχο ψαρι,εν το μεταξυ το liffalili εχει γινει το κυριαρχο και κυνηγαει ολα τα ψαρια εκει μεσα, οταν βγαίνει ομως το botia εξω (γιατι κρυβεται) το lifallili φοβαται το botia. συνοπτικα το lifalli τσιμπαει ολα τα ψαρια εκτος γλυφτη και botia, και το botia τον καρχαρια. μου αρεσουν ολα τα ψαρια δεν θελω να βγαλω κανενα τι να κανω????
ευχαριστω πολυ κ συγνωμη αν σας κουρασα
θα βαλω και φωτο.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  καρχαριας τραυματιας.jpg
Εμφανίσεις:  3690
Μέγεθος:  62,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  botia διαολος.jpg
Εμφανίσεις:  747
Μέγεθος:  45,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02936.jpg
Εμφανίσεις:  1260
Μέγεθος:  44,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02989.jpg
Εμφανίσεις:  1016
Μέγεθος:  51,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02953.jpg
Εμφανίσεις:  779
Μέγεθος:  34,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02940.jpg
Εμφανίσεις:  713
Μέγεθος:  40,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02950.jpg
Εμφανίσεις:  654
Μέγεθος:  47,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02954.jpg
Εμφανίσεις:  1834
Μέγεθος:  42,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02980.jpg
Εμφανίσεις:  586
Μέγεθος:  39,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  τωρα καλα.jpg
Εμφανίσεις:  766
Μέγεθος:  63,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02973.jpg
Εμφανίσεις:  649
Μέγεθος:  41,8 KB  

Εμφανίσεις: 11063
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-07-09, 13:49
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Καλως ορισες στην παρεα !
Φιλε μου, θα σε στενοχωρησω και δεν θελω να παρεξηγηθεις γιατι αυτο που θα σου πω δεν το λεω ουτε με σατυρικη ουτε με ειρωνικη διαθεση.
Το ενυδρειο σου θα μπορουσε να παρουσιαστει σαν παραδειγμα αποφυγης για ολους τους χομπιστες που ξεκινουν τωρα.
Χρειαζεσαι πολυ διαβασμα μιας και εχεις κανει μεγαλα λαθη στην επιλογη των ψαριων σου.Τα προβληματα δεν γινεται να τα αποφυγεις και οπως λες, καθε ψαρι που θα βαζεις εκει μεσα θα σου ψοφαει συντομα μιας και ο υπερπληθυσμος και τα ασυμβατα μεταξυ τους ειδη, αργα η γρηγορα θα το οδηγησουν σε ενα βασανιστικο τελος.
Αυτο θες για τα ψαρακια σου ή μηπως θα ηθελες με την βοηθεια ολων εδω μεσα να προχωρησεις ενα σταδιο παρακατω και να μαθεις πως να εχεις ενα ενυδρειο με ψαρακια ομορφα, συμβατα και υγιη;
Διαβασε και αυτο:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32318
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-07-09, 13:54
doukas07 Ο χρήστης doukas07 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2009
Περιοχή: crete
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Φιλε μου δεν παρεξηγιεμαι και θα ηθελα να μαθω αλλωστε κ για αυτο γραφτηκα εδω μεσα απλα τα ψαρια που εχω βαλει μεσα μπηκαν με οδηγιες του καταστηματαρχη που τα αγοραζω μια κ εγω δεν ηξερα η δεν ξερω που παν τα 4. περιμενω βοηθεια σας κ οδηγιες σας, αυτο το botia λεγεται ετσι? τα ψαρια μου ειναι αγρια και ημιαγρια???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-07-09, 13:56
Το avatar του χρήστη blondi
blondi Ο χρήστης blondi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2007
Περιοχή: ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

συμφωνώ απολύτα με τον Αλεξανδρο, σου εύχομαι καλώς όρισες, καλό διάβασμα με αρκετη υπομονή!!!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-07-09, 14:03
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Καπως ετσι την πατησαμε ολοι στην αρχη...ακουσαμε τους καταστηματαρχες θεωρωντας τους "επιστημονες¨"
Οσο για "αγρια και ημιαγρια" ψαρια διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32302

Ξεκινα την μελετη σου απο αυτο το πολυ καλο site : http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/enydreia.htm
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-07-09, 14:14
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Γεια χαρα φιλε ...καταρχην ειπες οτι σου ψωφαγαν συνεχια ψαρια ..εχεις στρωσει καθολου το ενυδρειακι σου? ...τι μετρισεις εχεις σε νιτρικα και αμμωνια? ..πρεπει σιγα σιγα να βγαζεις μερικα ψαρακια απο εκει μεσα ..πχ το καρχαριακι που μας λες οταν ενηλικειωθει αν τελικα επιβιωσει θελει μερικους τονους ενυδρειο για να ζησει και συντομα ολα τα αλλα ψαρακια θα ειναι η αγαπημενη του τροφη ..αν μπορω να σε βοηθησω καπως πες?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-07-09, 14:19
doukas07 Ο χρήστης doukas07 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2009
Περιοχή: crete
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Ναι το ενυδρειο στρωθηκε απο τον καταστηματαρχη που το αγορασα αυτος τα εκανε ολα εγω δεν εχω κανει τιποτα μετρησεις ουτε και ξερω. πειτε πια ψαρια ταιριαζουν κ πια οχι μεταξυ τους να δω τι θα κανω ,οσον αφορα αυτον τον καρχαρια δεν νομιζω να τρωει τα ψαρια ειναι ακακος δεν πειραζει κανενα μονο τον πειραζουν. εχω διαβασει πολλα site και συνεχιζω κ διαβαζω και εχω ψιλομπερδευτει, αλλα πιστευω εσεις και η σελιδα θα με βοηθησει πολυ.
ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-07-09, 14:23
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από doukas07 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι το ενυδρειο στρωθηκε απο τον καταστηματαρχη που το αγορασα αυτος τα εκανε ολα εγω δεν εχω κανει τιποτα μετρησεις ουτε και ξερω. πειτε πια ψαρια ταιριαζουν κ πια οχι μεταξυ τους να δω τι θα κανω ,οσον αφορα αυτον τον καρχαρια δεν νομιζω να τρωει τα ψαρια ειναι ακακος δεν πειραζει κανενα μονο τον πειραζουν. εχω διαβασει πολλα site και συνεχιζω κ διαβαζω και εχω ψιλομπερδευτει, αλλα πιστευω εσεις και η σελιδα θα με βοηθησει πολυ.
ευχαριστω
Για μενα πας στο πλησιεστερο petsoπαδικο και αγοραζεις υγρα τεστ για αμωνια N03,N02 ...αφου σου εδωσε αυτα τα ψαρια για ενα 100λιτρο ενυδρειο σιγα μην το εχει στρωσει ...η διαδικασια αυτη διαρκει πολυ καιρο εκτος και αν σου εβαλε μεσα μπολι ..ριξε μια ματια σε ενα ενηλικο pangasius http://www.practicalfishkeeping.co.u...atfish-WWF.jpg
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-07-09, 15:22
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μετα απο 3 χρονια.... οτι και να χει γινει, θα χει στρωσει.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-07-09, 11:07
doukas07 Ο χρήστης doukas07 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2009
Περιοχή: crete
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Λοιπον παιδια προσπαθω να μπω σε μια σωστη σειρα για το ενυδρειο μου, εβγαλα το αγριο botia kai to lifalilli και τα πραγματα εχουν ηρεμησει πολυ.θα παω πισω στο μαγαζι και τον γκαλαχερ. μπορω να βαλω εναν μονομαχο?
και τι αλλα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη doukas07 : 21-07-09 στις 11:08 Αιτία: ορθογραφικο λαθος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-07-09, 11:09
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οχι να μην βαλεις μονομαχο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-07-09, 12:06
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

....το pagasius έτσι όπως έχει γίνει το έρμο χλωμό να τα καταφέρει.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-07-09, 19:33
doukas07 Ο χρήστης doukas07 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2009
Περιοχή: crete
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Λοιπον το σιριαλ συνεχιζεται ο καρχαριας εχει γινει σχεδον ολοκαινουριος και τωρα που φυγαν τα αλλα φαινεται μια χαρα.οχι μονομαχο μου ειπε και ο καταστηματαρχης να μην αλω οκ thanks. αγορασα σημερα 2 τιγρακια πορτοκαλι 2 πρασινα και 2 ramirezi (ειχα αλλα δυο) . ελπιζω να ειναι καλυτερη η χημεια τωρα τι λετε?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-07-09, 19:57
doukas07 Ο χρήστης doukas07 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2009
Περιοχή: crete
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Πως αλλαζει τωρα το ενυδρειο. παιδια ευχαριστω για την βοηθεια σας!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03026.jpg
Εμφανίσεις:  493
Μέγεθος:  66,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03032.jpg
Εμφανίσεις:  433
Μέγεθος:  60,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03025.jpg
Εμφανίσεις:  521
Μέγεθος:  43,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03030.jpg
Εμφανίσεις:  436
Μέγεθος:  74,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03031.jpg
Εμφανίσεις:  391
Μέγεθος:  51,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03036.jpg
Εμφανίσεις:  831
Μέγεθος:  52,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03039.jpg
Εμφανίσεις:  398
Μέγεθος:  59,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-07-09, 19:59
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

το καρχαρια νομιζω οτι πρεπει να τον δωσεις
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-07-09, 20:02
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αυτά τα πολύχρωμα κοράλια που τα βρες πάλι ;;;;
Βρε καλύτερο είπαμε να το κάνεις όχι να το πας στο κιτς.... σε λίγο θα δούμε και τον βατραχάνθρωπο και το ...πειρατικό του κάπτεν τζίμι εκεί μέσα.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-07-09, 20:03
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες και απο μενα!!
δυστυχως εχεις κανει οπως οι περισσοτεροι απο εμας στην αρχη πολλα λαθη..αλλα το κακο ειναι οτι τα συνεχιζεις...
θα πρεπει να αποφασισεις τι ενυδρειο θελεις και να διαβασεις για να το καταφερεις..και οχι να αγοραζεις τα ψαρακια που σου γυαλισαν...
θα πρεπει να αποχωριστεις καποια ειδη και να κρατησεις αυτα που μπορουν να φιλοξενηθουν σε 100 λιτρα και να τους δωσεις οτι χρειαζονται....αγοραζοντας κι αλλα ψαρια στην παρουσα φαση μονο κακο κανεις...
επισης θα πρεπει να αποφασισεις αν θα εμπιστευεσαι το φορουμ η τον καταστηματαρχη σου...
δεν εχω τιποτα προσωπικο μαζι του..αλλα εφοσον αυτος σου προτεινε τη συνθεση που εχεις τωρα....εχει και το δικο του μεριδιο ευθυνης...
ευχομαι να διαβασεις τα λινκ που σου δωσανε και να κανεις μια νεα αρχη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-07-09, 20:53
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από doukas07 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον το σιριαλ συνεχιζεται ο καρχαριας εχει γινει σχεδον ολοκαινουριος και τωρα που φυγαν τα αλλα φαινεται μια χαρα.οχι μονομαχο μου ειπε και ο καταστηματαρχης να μην αλω οκ thanks. αγορασα σημερα 2 τιγρακια πορτοκαλι 2 πρασινα και 2 ramirezi (ειχα αλλα δυο) . ελπιζω να ειναι καλυτερη η χημεια τωρα τι λετε?

φιλε μου 100lt ειναι λιγα για τοσα ψαρια που εχεις ...καθε ενα ψαρι απαιτει καποια λιτρα για ζησει αλλιως η θα ψωφισει η θα υποφερει απο νανισμο (δεν θα μεγαλωσει επαρκως και θα πεθανει) ..στο πετσοπ που πας ο τυπος σε εκμεταλευεται σου πασαρει καθε φορα και κατι αλλο για να ξεφορτωνεται το ''εμπορευμα'' του ...κανοντας σε να το αγοραζεις ..καθε ψαρι ζηταει συγκεκριμενες συνθηκες για να ζησει π.χ. πριν το αγορασεις ελενξες τι Ph απαιτει το καθε ενα απο αυτα? επισης τα πλαστικα που εχεις βαλει δεν πολυ κολανε γιατι ειναι για θαλασσινο ενυδρειο ..οτι θες ειμαι εδω!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-07-09, 21:05
doukas07 Ο χρήστης doukas07 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2009
Περιοχή: crete
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

δεν αγοραζω πλεον ψαρια που μου γυαλιζουν προσπαθω να ρω μια χημεια τωρα και διαβαζω καθημερινα εδω περα. Τα τιγρακια δεν κανουν? τα διακοσμητικα ειναι για θαλασσινο ενυδρειο? δεν κανουν?τι διακοσμηση να κανω?ειναι κιτσ ε??
ξεκινησα κ αποχωριστηκα το lifallili kai to αγριο botia που ειχα τι αλλο να κανω?
και τι αλλα ψαρια θα ταιριαζανε? το καρχαρια θα τον δωσω σε λιγο καιρο.
ακουω προτασεις..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-07-09, 21:12
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Κάνε μια περιήγηση στο forum έτσι απλά για να δεις κάποια ενυδρεία κυρίως στις παρουσιάσεις και θα βγάλεις άκρη.
Τα διακοσμητικά υποθέτω ότι είναι πλαστικά και "ουδέτερα" επομένως μπορεί να μην κάνουν κακό από την άλλη ...δεν είναι και ότι καλύτερο όπως θα διαπιστώσεις από τα ενυδρεία που θα δεις.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-07-09, 21:33
doukas07 Ο χρήστης doukas07 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2009
Περιοχή: crete
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παιδια διαβαζω καθημερινα αρκετες σελιδες αλλα ακρη ακομα δεν εχω βγαλει σε μεγαλο βαθμο. γιατι δεν μου δινεται ευθειες απαντησεις οσον αφορα την συμβατοτητα?? επισης ειδα εναν πινακα σε μια σελιδα που μου στειλατε αλλα δεν γνωριζω απ εξω και ανακατοτα τις επιστημονικες ονομασιες τους και ειναι δυσκολο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-07-09, 21:41
water Ο χρήστης water δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-02-2008
Περιοχή: Rafina
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

ρ παιδια σιγνωμη κιολας.. ωραια εχει κανει λα8η.. δν λεω.. το παραδιγμα προς αποφυγην δν 8α το παρω στραβα γιατι πιστευω οτι δν ειναι το 8εμα να χαιδεβουμε καποιον αλλα να του λεμε τιν ομη αλη8εια... αλλα ειναι παρα πολυ δυσκολο για καποιον να διαβασει ενα ολοκληρο φορουμ σε λιγες μερες να μα8ει και να κατανοησει ορισμενα πραγματα

δν 8α ιταν καλιτερο απο αυτους που 3ερουν να του ελεγαν οχι δν παει αυτο παει μονο με αυτο χωρις πολες πολες λεπτομεριες ...

και το παλικαρι 8α μα8ει σιγα σιγα και ποιο ιρεμα..


ετσι τιν προτι φορα που μπικα εδω ρωτουσα τι μπωρω να κανω για ενα ψαρι μου που πε8ενε και μου ελεγαν γραφε ελληνικα και οχι γρεεκλισ...
οκ συμφωνω ... αλλα λιγο βοι8ια δν εβλαψε ποτε κανεναν
!!!!!
τεσπα ο κα8ενας οπως νομιζει δρα ... αλλα το να του λες διαβασε αυτο και το αλο σε εναν που δν εχει ιδαια μονο να τον μπερδεβετε ποιο πολυ και οχι να τον διευκολινετε!!!


τεσπα τι να πω φιλικα παντα ... Γιωργος


και εχω σκευτει να γραφω πολυχρομα . αυτο δν απαγορεβετε ετσι δν ειναι ??

ακει να διτε τι 8α διαβαζετε ....

λολολολολολ

εγω εχω κανει ερωτημα για μια κιχλιδα μου και εχω παρει απαντισεις απο 2 ατομα μονο .. δλδ τι ? 2 ατομα μονο 3ερουνε ??
τεσπα γινομαι κακος τωρα γιατι δν λεω δν ειναι κανενας υποχρεομενος να απαντισει ....


τεσπα... φιλε καλη συνεχεια με το ενυδριο σου.. ελπιζω να βγαλεις μια ακρι γριγορα... (αν και δν το πολυκωβω,,)
προσπα8ισε γνωμη μου με ποιο μικρα ψαρια (για μενα μια καλι με8οδος 3εκινιματος ειναι τα guppys..διαβασε οσο περισωτερο μπορεις χαρτι και μολιβι για να γραφεις αυτα που διαβαζεις και δν μπορεις καν να τα διαβασεις... κανε λιστες με ειδη ψαριων και δες τι σου αρεσει περισσωτερο απ'ολά!!

δυστιχος τα 100 λιτρα ειναι λιγα για αυτα τα ψαρια.. (και τα μικροκαμομενα εχουν τιν ομορφια τους )


καλη συνεχεια και μιν το βαζεις κατω.. !!

κεεπ γουοκινγκ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-07-09, 21:48
doukas07 Ο χρήστης doukas07 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2009
Περιοχή: crete
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Ευχαριστω water
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-07-09, 21:50
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Δέσαμε τώρα

Διάβασε τι σου είπε ο Πάνος.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-07-09, 22:45
water Ο χρήστης water δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-02-2008
Περιοχή: Rafina
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

γνωμη μου επιδη μονο να μπερδεβεσε προς το παρων μπορεις ετσι..

διαλε3ε ποιο ψαρι σου αρεσει περισωτερο...
μα8ε μετα τι αναγγες εχει και ποσα λιτρα νερου χριαζετε για να ζισει ανετα..

ιστερα αν σου μενει χορος δες τι σιν8ικες νερου 8ελουν και καποιο αλλο ειδος ψαριου που μπορει να σου αρεσει και αν χωραει και δν εχει κινδινο να φαει το ενα το αλλο βαλτο..

και εμενα ι ηδεα του να εχω εναν καρχαρια με γοιτεβε παντα... αλλα τελικα αποφασισα οτι εκανα κατι που πολυ απλα ταλεπορουσε τον κακομιρο τον σαρκυ...
τεσπα τιν λυση 8α τιν βρεις... δν ειναι δυσκολο .. και δν 8ελει κοπο.. 8ελει τροπο!!!

ολα 8α ερ8ουν σιγα σιγα.. ψαρακια καλο 8α ιταν να μιν αγορασεις αλλα μεχρις οτου καταλι3εις τι πραγματικα μπορει να μπει μεσα στο συστιμα σου...


το φορουμ αν και ορισμενες φορες το παρε3ιγουμε λογο του οτι δν μπορουμε να αντιλιφτουμε γιατι δν μας λενε ακριβος τι πρεπει και μας ταλεπορουνε..
8ελω να πιστευω οτι ειναι καλιτερα να τα διαβασουμε και να τα μα8ουμε μονοι μας παρα να μας πουνε το πολυ απλο...

μπορει και παλι να κανω λα8ος και να ειναι απλα κομπλε3ικοι τι να σου πω


τελειωνεντας 8α ι8ελα να σου πω να μιν απογοιτεβεσε... μα8ενουμε απο τα λα8η μας και γινομαστε καλιτεροι αν8ρωποι...

αλλα 8α πρεπει να προχωραμε και με σεβασμο προς τους κατοικους του ενυδριου μας


περιμενω να δουμε ποιο ψαρι σου αρεσει περισωτερο οστε να δουμε τις συν8ικες που 8ελει για να ζισει!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-07-09, 23:01
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από water Εμφάνιση μηνυμάτων
το φορουμ αν και ορισμενες φορες το παρε3ιγουμε λογο του οτι δν μπορουμε να αντιλιφτουμε γιατι δν μας λενε ακριβος τι πρεπει και μας ταλεπορουνε.. φιλε ποιος σε ταλαιπωρει? Κανεις μια ερωτηση παιρνεις απαντηση απλα! Συνηθως η απαντηση δεν ειναι τοσο απλη και σε παραπεμπουν σε καποια υπομνηματα που σου εξηγουν ακριβως αυτο που θελεις να μαθεις!
8ελω να πιστευω οτι ειναι καλιτερα να τα διαβασουμε και να τα μα8ουμε μονοι μας παρα να μας πουνε το πολυ απλο... Αν δεν διαβασεις μονος σου η μια ερωτηση φερνει την αλλη και τοτε γινεται χαμος! Οποτε διαβασε οσο μπορεις και ολοι ειναι προθυμοι να καλυψουν καποια απορια σε αυτα που ηδη εχεις διαβασει!

μπορει και παλι να κανω λα8ος και να ειναι απλα κομπλε3ικοι τι να σου πω
Οσο για το χαρακτηρισμο .... ελπιζω να μη το εννοεις!! Ολοι ειναι φιλικοι και με καλη διαθεση .... και οχι κομπλεξικοι οπως λες οποτε σε παρακαλω να μη λες τετοια!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-07-09, 23:12
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή .

δεν ειναι κανενας κομπλεξικος!!!!!!να βοηθησουν προσπαθουν οσο αυτο ειναι δυνατον!οποιος πιστευει οτι μπορει να τα καταφερει μονος του απλος δεν ρωταει....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-07-09, 23:25
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από water Εμφάνιση μηνυμάτων
το φορουμ αν και ορισμενες φορες το παρε3ιγουμε λογο του οτι δν μπορουμε να αντιλιφτουμε γιατι δν μας λενε ακριβος τι πρεπει και μας ταλεπορουνε..
8ελω να πιστευω οτι ειναι καλιτερα να τα διαβασουμε και να τα μα8ουμε μονοι μας παρα να μας πουνε το πολυ απλο...

μπορει και παλι να κανω λα8ος και να ειναι απλα κομπλε3ικοι τι να σου πω
Καταρχήν είναι Ιούλιος δηλαδή μέσα καλοκαιριού και αρκετός κόσμος είναι διακοπές η απλά κάθετε στο μπαλκόνι του και πίνει μπυριτσα..

Οι πληροφορίες θα έρθουν και η βοήθεια .

αλλά…….

Πρέπει πάνω από όλα να βοηθήσετε τους εαυτούς σας μονοί σας σε πολλά πράματα διαβάζοντας τα άρθρα που έχει το φόρουμ.

Πολλοί βάριουνται να γραφούν τα ιδία και τα ιδία μια και τα περισσότερα είναι πολλές φορές γραμμένα στο φόρουμ και όπως είναι φυσιολογικό δεν θα μπουν στο κόπο.

¶λλο να έχει κάποιος απορία πάνω σε κάτι . και άλλο να πρέπει να του γράψεις απάντηση μερικών σελίδων ώστε να του εξηγήσεις ένα σωρό πράματα που θα έπρεπε να έχει ψάξει να τα βρει μονός του.

Εδώ ούτε πληρωνόμαστε με την ώρα ούτε μας αναγκάζει κανείς να βοηθάμε.

υπομονή και διάβασμα.
καλη μας συνεχεια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-07-09, 23:28
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δεν ειναι "ενυδρειακο" μονο θεμα...οτι και να κανουμε στη ζωη μας για να το κανουμε σωστα και καλα θελει καποιο κοπο...
στο σχολειο οι δασκαλοι μας μεταδιδαν τη γνωση..αλλα θα ημουν πολυ ευτυχης αν τη δεχομουν ετσι απλα και δεν εριχνα καθολου διαβασμα στο σπιτι..
στο χομπυ μας για να στησεις ενα ενυδρειο σωστα..απαιτει σιγουρα μελετη και κατανοηση πολλων εννοιων..δε γινεται να ρωταμε και να μας δινουν μια απλη και σαφη απαντηση για να προχωρησουμε..αν δεν εχουμε πρωτα διαβασει ενα σωρο ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ πραγματα για να παμε ενα βημα παρακατω...
οταν λοιπον καποιος ρωτα επανειλημενως τι ψαρια να βαλει η να βγαλει...και δεν εχει διαβασει (ενω του προσφερουμε λινκς για να το κανει) τις απαιτησεις των ψαριων που εχει..αλλα και αγνοει τι θα πει "σκληρο-μαλακο" νερο για παραδειγμα...ποσο μπορεις να τον βοηθησεις?..θα εισπραξει την αδιαφορια γιατι δε μπορει κανεις να του απαντησει γραφοντας ενα ολοκληρο κατεβατο για να του εξηγησει καποια πραγματα που ειναι ηδη γραμμενα.
σιγουρα πολλα πραγματα ειναι εμπειρικα ..αλλα και καποιες γνωσεις ειναι απαραιτητες..
πολλοι χομπιστες εζησαν εποχες που η πληροφορηση αλλα και το ιδιο το ινερνετ δεν υπηρχε..τωρα υπαρχει τεραστια ευκολια...ειναι κριμα να το παραβλεπουμε αυτο και να ζηταμε μασημενη τροφη...
κανεις δε κρατα τη γνωση για τον εαυτο του...
αλλα για να μπορεσει να υπαρξει επικοινωνια..πρεπει να υπαρχει μια κοινη γλωσσα....ενα "υποβαθρο" που αποκταται με το διαβασμα καποιων "βασικων" θεματων...
σπαστικο ισως για καποιους...αλλα ..μπηκες στη χομπυ? ξεκινησες λαθος?
δυστυχως ΝΑΙ...πρεπει να ριξεις ΠΟΛΥ διαβασμα...
καλη αναγνωση σε ολους μας!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-07-09, 00:09
doukas07 Ο χρήστης doukas07 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2009
Περιοχή: crete
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Ο λογος που γραφτηκα εδω μεσα ειναι για να παρω καποιες πληροφοριες και να τις παρω πιο απλοποιημενες. ειχα διαβασει και πριν γραφτω εδω διαφορες σελιδες και τωρα διαβαζω εδω μεσα. απλα η αποψη μου ειναι οτι στα forum γενικα οταν μπαινεις ειναι για να παρει ταχυτατες απαντησεις και πιο απλοποιημενες και οχι για να σου λενε απλα διαβαζε. και φυσικα κανεις δεν πληρωνετε και φυσικα οποιος θελει απανταει.
και η παραμικρη βοηθεια σε εναν αρχαριο σε οποιοδηποτε θεμα που θα τον διευκολυνει ειναι πολυτιμη .
ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ! angel Χρυσόψαρα 15 17-06-08 19:06
MIA ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!! johnkalaigis32 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 01-05-08 22:40
Την βοηθεια σας παρακαλω spiros1978 Γλυκό νερό - Γενικά 3 03-04-08 23:29
παρακαλω βοηθεια!!!!!!!! THIRIO-81 Malawi 9 09-04-07 11:43
Παρακαλω την βοηθεια σας nautilus Θαλασσινό νερό - Γενικά 18 03-04-05 12:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18910 seconds with 16 queries