Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-02-04, 13:35
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή Το "κόλπο" με το οξυζενέ

Επειδή μου είχαν ζητήσει πολλοί να γράψω κάτι για το "κόλπο" με το οξυζενέ και με αφορμή το ΡΜ ενός φιλου που ειχε δει πιο παλιά κατι σχετικό στο chat σε μια συζήτηση με τον Τόλη σας παραθέτω την απάντηση μου στο ΡΜ .

Πρέπει να λες για αρκετά παλιά
Όπως θα ξέρεις υπήρχε ένα άρθρο και εδώ στο board και στο MCH που έλεγε για την καταπολέμηση της άλγης με οξυζενέ .
Στο ενυδρείο του N.Karvounis λόγω υπερβολικού φωτισμού και μειωμένης φροντίδας για ένα διάστημα λόγω δουλειάς , είχε κάνει την εμφάνιση ένα είδος τριχοειδούς - αραχνοειδούς άλγης η οποία είχε πιάσει όλο το ενυδρείο και είχε πνίξει τα φυτά εντελώς .
Υπήρχαν δυο ενδεχόμενα , ένα να ξεστήσουμε τελείως το ενυδρείο και να το στήσουμε από την αρχή (πράγμα πολύ δύσκολο και με πολλά πεταμένα λεφτά επειδή είναι ένα ενυδρείο 660 λίτρα και τα πιο πολλά φυτά μέσα ήταν αγοραστά και είχε επίσης μέσα και περίπου 160 ψάρια σε κοπάδια των 25 ) , δύσκολο από ότι καταλαβαίνεις , και δεύτερον να κάνουμε το κόλπο με το οξυζενέ το οποίο είχε αποτύχει πιο παλιά με τον Ρεκλο .
Κάναμε το δεύτερο με το σκεπτικό ότι αφού δεν σώνονται τα φυτά τουλάχιστον ας προσπαθήσουμε να τα σώσουμε με το οξυζενέ και ότι μείνει .
Καταλαβαίνεις σε τι κατάσταση ήταν το ενυδρείο , σάπιζαν τα φυτά από την απόλυτη κυριαρχία της άλγης , την μια μέρα τα καθάριζες και τα κλάδευες και έκανες και γενναίες αλλαγές νερού , και σε 12 ώρες η κατάσταση ήταν πάλι η ίδια .
Τραγικά απελπιστική κατάσταση .
Ξεκινήσαμε λοιπόν να ρίχνουμε οξυζενέ σε μικρές αναλογίες και είδαμε ότι κάποια στιγμή σταμάτησε η ανάπτυξη της αλγης χωρίς τα έχει επηρεάσει αρνητικά τα φυτά .
Αυτό ήταν καλό σημάδι .
Έτσι αυξήσαμε την αναλογία σε 150 ml οξυζενέ στα 660 λίτρα του ενυδρείου και εφαρμογή κάθε 24 ώρες .
Το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό , σχεδόν αμέσως η άλγη άρχισε να εξαφανίζεται , τα φυτά άρχισαν να ξαναζωντανεύουν , η φωτοσύνθεση έκανε πάλι την εμφάνιση της και όλα πήγαν καλά .
Σχεδόν κανένα φυτό δεν είχε πάθει τίποτα εκτός από το κερατοφυλλο .
Συζητώντας με τον Ρεκλό τα μέχρι τότε αποτελέσματα μας σύστησε αλλαγή με σκούπα και μάζεμα της νεκρής αλγης και καλό καθάρισμα του φίλτρου για να απομακρύνουμε και από εκεί την νεκρή άλγη και κόψιμο του CO2 για λίγο όπως και κάναμε .
Αυτό το "κόλπο" με το οξυζενέ όμως δεν δουλεύει σε όλα τα είδη της αλγης , στο δικό μου και ατού koulio που το δοκιμάσαμε με spoted άλγη δεν έκανε τίποτα με αυτές τις αναλογίες που αποδεδειγμένα δεν πειράζει τα φυτά .
Εγώ μάλιστα στο δικό μου έριχνα κάθε 12 ώρες .
Το συμπέρασμα είναι ότι οποίος έχει ένα πρόβλημα αλγης μπορεί άφοβα να δοκιμάσει την λύση του οξυζενέ και εάν πετύχει πέτυχε αφού σε αυτή την αναλογία δεν θα πάθουν τίποτα τα φυτά .
Τελικά έγραψα αρκετά και μάλλον θα τα κάνω και ενα πόστ στο board να τα δουν όλοι αφού μου το εχουν ζητήσει αρκετοι .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-02-04, 13:44
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

το οξυζενε δεν κανει κακο στα ψαρια η στην χημεια του νερου??
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-02-04, 13:45
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

ωραιο το ποστ σωτο

αν θυμαμε καλα ο αγαπητος κυριος ρεκλος ειχε γραψει στην ιστιοσελιδα του οτι υπαρχει το ενδεχομενο το οξυζενε να ¨"βοηθησει" αλλα ειδη αλγης στην αναπτυξης τους. διορθωσε με αν κανω λαθος

παντως σε μενα σε 100 λιτρα νερου επι μια βδομαδα εβαζα 20 μλ οξυζενε
καθημερινα ,χωρις co2, το αποτελεσμα μηδεν.

δεκτες ολες οι αποψεις
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-02-04, 13:58
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Οπως ειπα δεν δουλευει για ολα τα ειδη αλγης .
Δεν παρατήρησα αύξηση σε αλλη άλγη .
Και οχι δεν κάνει κακό στα ψαρια ή στην χημεία του νερού .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-02-04, 14:56
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Διάβασα ξανά το άρθρο του Γιώργου Ρεκλού και δεν παρατήρησα πουθενά να λέει για ανάπτυξη άλλων αλγών στο ενυδρείο απο το οξυζενέ .
Το άρθρο είναι αυτό για όποιον θέλει να το διαβάσει .

http://www.malawicichlidhomepage.com...de_greek1.html

Βέβαια δεν ξέρω εάν αυτο ισχύει , αλλα εγώ δέν το έχω παρατηρήσει σε όλη την διάρκεια των εφαρμογών .
Θα ήθελα ομως να πω οτι με το οξυζενέ δεν λυνεις το πρόβλημα της άλγης , απλως την απομακρινεις γρηγορα και φροντιζεις να αλλαξεις τις παραμετρους εκεινες που εκαναν δυνατη την εμφανιση της .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-02-04, 15:26
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe
Διάβασα ξανά το άρθρο του Γιώργου Ρεκλού και δεν παρατήρησα πουθενά να λέει για ανάπτυξη άλλων αλγών στο ενυδρείο απο το οξυζενέ .
εχεις δικιο σωτο λαθος δικο μου sorry
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-02-04, 16:35
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Πάρτε το απόφαση μόνο με σωστή ισορροπία Φωτισμού CO2 Λιπασμάτων και προπαντός υπομονή (μπορεί να κάνει και 6 μήνες να ισορροπήσει ένα ενυδρείο, για παράδειγμα το υπόστρωμα θέλει χρόνο για να αποκτήσει τον απαραίτητο βακτηριακό, κ.λ.π. πληθυσμό) φεύγει η άλγη όλα τα άλλα είναι ημίμετρα. Κάνετε τεστ και ρυθμίζεται ούτως ώστε να υπάρχει αρκετό CO2 (πολλοί δεν έχουν αρκετό διοξείδιο λόγω μη σωστής διάχυσης, σύστημα μαγιάς, λάθος διαχυτήρας, (τα τεστ Ph με χαρτιά κ.λ.π. είναι δράμα και το Ph έχει λογαριθμική κλίμακα οπότε μικρές παρακλήσεις κάνουν διαφορά)) και τα λιπάσματα, να υπάρχουν σε σωστή ισορροπία, όλα ανα πάσα στιγμή σε μικρές ποσότητες) αν λείπουν κάποια τα φυτά ξελιγώνονται και αν υπάρχουν κάποια σε περίσσεια, και στις δύο περιπτώσεις η άλγη κάνει πάρτι (υπόψη ότι λιπάσματα είναι και η αμμωνία τα νιτρώδη ο φώσφορος κ.λ.π. και επαγωγικά ότι τα παράγει (πράγματα που σαπίζουν, έλλειψη στρωμένου βιολογικού φίλτρου). Επενδύστε αρχικά αρκετά λεφτά για σωστό εξοπλισμό και δεν θα το μετανιώσετε,ψωνίστε και από το εμπόριο όχι μόνο από τα μαγαζιά με ενυδρεία όσο περισσότερο μπορείτε ( πιστέψτε με πάρα πολλά που πουλιούνται στα ενυδρειατζίδικα υπάρχουν στο εμπόριο με υποπολλαπλάσια τιμή). Διαβάστε, διαβάστε όσο πιο πολύ μπορείτε τα αγγλόφωνα boards για φυτεμένα είναι γεμάτα πληροφορίες.
Αλλιώς αν δεν θέλετε να μπλέξετε με όλα αυτά τρέξτε ενυδρεία αργής ανάπτυξης (ιδέ Diana Walstad - the ecology of the planted aquarium θα το βρείτε στο kazaa ).

3 λινκς που μου έρχονται στο μυαλό:

http://www.thekrib.com/Plants/Algae/balance.html
http://www.aquaticquotient.com/phpBB...ic.php?t=16523
http://naturalaquariums.com/aquariums/art02.html
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-02-04, 21:55
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

βρε Παυλο μου σωστα οσα λες και δεν διαφωνω καθολου μαζι σου σε αυτο , το θεμα εδω δεν ειναι πως να μην εχεις αλγη αλλα εαν σου ερθει πως να την ξεφορτωθεις για να μπορεσεις πιο γρηγορα να βρεις την αιτια του προβληματος , εξαλου αυτο ακριβως εγραψα .

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe
Θα ήθελα ομως να πω οτι με το οξυζενέ δεν λυνεις το πρόβλημα της άλγης , απλως την απομακρινεις γρηγορα και φροντιζεις να αλλαξεις τις παραμετρους εκεινες που εκαναν δυνατη την εμφανιση της .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-02-04, 22:05
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Τριχοειδή άλγη(bearded),είχα στο στους τοίχους,πέτρες και υπόστρωμα στο ενυδρείο με τους δίσκους μου!Την ξεφορτώθηκα όταν από τα ημίμετρα με τη μαγιά πέρασα στη μπουκάλα με το διοξείδιο .Μιλάμε για ενυδρείο 250 λίτρων όμως!Να προσθέσω οτι το οξυζενέ σε παρόμοιες αναλογίες μπορόυμε να το ρίξουμε και σε emergency treatment σε ενυδρεία με έλλειψη οξυγόνου!Πιθανό να βοηθά άλλα είδη άλγης λόγω οξείδωσης του σιδήρου στο νερό και εν μέρη στο υπόστρωμα(επιφανειακά τουλάχιστον!) με αποτέλεσμα να μην είναι εύκολα αφομοιώσιμος από τα φυτά.....
Είναι καλό Σωτήρη να δημοσιεύουμε τέοια πειράματα!!!!!!Βοηθουν όλους μας πιστεύω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-02-04, 03:32
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Για να μην γινει κανα μπερδεμα και ριξει κανεις κανα 2 μπουκαλια οξυζενε στο ενυδρειο (υπαρχει ηδη προηγουμενη εμπειρια με αμμωνια).........διαβασμα εδω και προσοχη.......
http://www.thekrib.com/Plants/Algae/...-peroxide.html
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-02-04, 13:15
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Το διαβασα με προσοχη ολο το τοπικ στο krib και ειδα οτι αυτη η αναλογια που εδωσα πιο πανω ειναι μια δοσολογια ασφαλειας .
Ο καθε ενας βεβαια μπορει να την προσαρμοσει στις δικες του αναγκες .
Εμεις βεβαια την αναλογια αυτη την βρηκαμε ξεκινωντας απο χαμηλα και φτασαμε στο σημειο που τα φυτα δεν παθαιναν τιποτα και η συγκεκριμενη αλγη ειχε αρχισει να εξαφανιζεται , βεβαια ισως σε καποιο αλλο ειδος αλγης να χρειαζεται μια αλλη αναλογια .Στο krib ειδα οτι καποιος καταπολεμησε με οξυζενε κυανοβακτηριδιο και πετυχε , αλλα σκοτωσε τις γαριδες και τα σαλιγκαρια του , τα οποια ηταν και οι μονοι κατοικοι του ενυδρειου του .
Σε καμια περιπτωση παντως δεν πρεπει να ξεχναει κανεις οτι υπαρχει μια ασφαλεις δοσολογια για να ξεκινησει .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-05-04, 12:26
notios_n Ο χρήστης notios_n δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2003
Περιοχή: ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ ΕΒΡΟΥ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Να γράψω και γω την εμπειρία μου, είχα τεράστιο πρόβλημα με την τριχοειδή άλγη, είχε πνίξει όλα τα φυτά. Έτσι λοιπόν διαβάζοντας αυτό το post έτρεξα να αγοράσω οξυζενέ. το ενυδρείο είναι 100l έτσι έριξα 20ml και περίμενα μετα απο 24 ώρες τίποτα, οπότε ξαναέριξα άλλα 20ml τίποτα πάλι, άλλα 20 ml και ξανά τίποτα. Έτσι λοιπόν αναγκάστικα κατα την αλλαγή νερού να βγάλω τα φύτά έξω και με το χέρι να τα καθαρίσω όσο μπορούσα, στη συνέχεια έριξα με μια σίριγγα οξυζενε πάνω στα τριχίδια και τα άφησα περίπου 1 ώρα, τέλος αφού ξέπλυνα τα φύλα με νερό που έιχα πάρει απο το ενυδρείο τα ξαναέβαλα στη θέση τους, και οοο!!!! το θαύμα την επομένη το πρωί όσα τριχίδια έιχαν απομείνη επάνω στα φύλα ήταν μοβ και τώρα που μιλάμε έχει φύγη η άλγη κατα το 90%. Ξέρω οτι αργά ηή γρήγορα θα ξανα αναπτυχθεί αλλά προς το παρόν νομίζω ότι έσωσα τα φυτά μου
Ευχαριστώ πολύ παιδιά ναστε καλά
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-07-12, 03:24
vptheo Ο χρήστης vptheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

προσοχή!
Εμπορικά διαθέσιμες μορφές
1. Φαρμακευτικό Διάλυμα 3,5%, ακατάλληλο για εσωτερική χρήση.
Πωλείται στα φαρμακεία ή στα σούπερ μάρκετ και περιέχει σταθεροποιητές και συντηρητικά όπως, acetanilide, phenol, sodium stanate και tertrasodium phosphate.
2. Διάλυμα 6% για καλλωπισμό, ακατάλληλο για εσωτερική χρήση.
Χρησιμοποιείται κυρίως για χρωματισμό των μαλλιών στα κομμωτήρια και περιέχει σταθεροποιητές και συντηρητικά.
3. Διάλυμα 30% για καταλυτική ή άλλη χημική χρήση, ακατάλληλο για εσωτερική χρήση.
Περιέχει σταθεροποιητές και συντηρητικά.
4. Διάλυμα 30% έως 32% για καθαρισμό ηλεκτρονικών εξαρτήσεων, ακατάλληλο για εσωτερική χρήση.
Περιέχει σταθεροποιητές και συντηρητικά.
5. Διάλυμα 35% για τεχνική χρήση, ακατάλληλο για εσωτερική χρήση.
Περιέχει φώσφορο για την εξουδετέρωση εναπομείναντων ιχνών χλωρίου που μπορεί να περιέχονται στο νερό της διάλυσης.
6. Διάλυμα 35% για την βιομηχανία τροφίμων, το μόνο κατάλληλο για εσωτερική χρήση.
Δεν περιέχει σταθεροποιητές και συντηρητικά. Χρησιμοποιείται για παρασκευάσματα τυριών, αυγών και ορού γάλακτος. Εκνέφωμα (σπρέϊ) αυτού του διαλύματος εναποτίθεται στο εσωτερικό χαρτονένιων συσκευασιών χυμών και γάλακτος.
7. Διάλυμα 90% για πυραυλικά καύσιμα.
Χρησιμοποιείται σαν κύριος παροχέας οξυγόνου για καύση υδρογόνου στους πυραύλους.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-07-12, 14:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με λιγα λογια το 6 ειναι μονο καταλληλο?
Πωλειται στα φαρμακεια? και τι δοσολογια θελει, αφου ειναι 30%?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-07-12, 14:17
vptheo Ο χρήστης vptheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με λιγα λογια το 6 ειναι μονο καταλληλο?
Πωλειται στα φαρμακεια? και τι δοσολογια θελει, αφου ειναι 30%?
έλα ντε.... εγώ έχω το πρώτο... κάποιος έμπυρος στο θέμα???
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06084 seconds with 14 queries