Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-03-11, 21:21
Το avatar του χρήστη corsar7
corsar7 Ο χρήστης corsar7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή δισκος με white spot(ich)

κυριοι καλησπερα.ενα δισκακι μου εβγαλε σημερα 2 απσρα στιγματα και διαβαζοντας στο φορουμ συμπερανα οτι εβγαλε white spot.εκτος απο την προτεινομενη θεραπεια(αυξηση θερμοκρασιας)πρεπει να προσεξω κατι αλλο?να παρω καποιο φαρμακο?σχετικα με το ταισμα?κανονικα η το κοβω οσο θα κρατησει η θεραπεια?α,το δισκακι ειναι ηδη σε ενα 20λιτρο φυτεμενο που θα το κρατησω μεχρι να τελειωσει η θεραπεια στους 30+βαθμους...για να μην κολησει και τους υπολοιπους
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-03-11, 22:20
Το avatar του χρήστη dini
dini Ο χρήστης dini δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2011
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

εγω παλιοτερα που ειχα αντιμετωπησει αυτο το προβλημα ειχα κανει εγκαιρα θεραπεια με kostapur της sera και τα ψαρια μου ειχαν γινει καλα!ειδικα ενας απο τους κλουν μου ηταν απο το ικ γεματος ασπρα στιγματα αλλα σωθηκε!καλη συνεχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-03-11, 22:29
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Βαλε το δισκακι πισω στο κανονικό ενυδρείο φιλε μου (ελπίζω να εχει το σωστο μέγεθος) οι δίσκοι που ζουν σε θερμοκρασία 28 εως 30 βαθμους δεν αρρωσταίνουν ποτε απο Ick.
Κατα περιοδους μπορει να δεις στα πτερύγια κάποιες λευκές κηλίδες που δεν ειναι τιποτε το ανησυχητικό σε δυο μερες θα χαθούν οπως εμφανίστηκαν μην το ταλαιπωρείς το ζωντανό στα 20 λιτρα ασε που ειπες φυτεμενο
στους 30 δεν θα μείνει φυτο για φυτο
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-03-11, 09:59
Το avatar του χρήστη corsar7
corsar7 Ο χρήστης corsar7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλε το δισκακι πισω στο κανονικό ενυδρείο φιλε μου (ελπίζω να εχει το σωστο μέγεθος) οι δίσκοι που ζουν σε θερμοκρασία 28 εως 30 βαθμους δεν αρρωσταίνουν ποτε απο Ick.
Κατα περιοδους μπορει να δεις στα πτερύγια κάποιες λευκές κηλίδες που δεν ειναι τιποτε το ανησυχητικό σε δυο μερες θα χαθούν οπως εμφανίστηκαν μην το ταλαιπωρείς το ζωντανό στα 20 λιτρα ασε που ειπες φυτεμενο
στους 30 δεν θα μείνει φυτο για φυτο
η θερμοκρασια ειναι παντα 28βαθμους.λες να το βαλω παλι πισω ε?φοβαμαι μην κολησουν και οι αλλοι 2 που εχω μεσα.τον βαζω και βλεπουμε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-03-11, 10:22
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

To ich ειναι σαν να εχεις παρει το ψαρι και να το εχεις πασπαλισει με αλευρι!!!

Στις θερμοκρασιες που διατηρουμε (οι πιο πολλοι) τους δισκους το ικ δε μπορει να εμφανιστει ...

Βγαλε αν μπορεις καθαρες φωτογραφιες ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-03-11, 11:27
Το avatar του χρήστη corsar7
corsar7 Ο χρήστης corsar7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
To ich ειναι σαν να εχεις παρει το ψαρι και να το εχεις πασπαλισει με αλευρι!!!

Στις θερμοκρασιες που διατηρουμε (οι πιο πολλοι) τους δισκους το ικ δε μπορει να εμφανιστει ...

Βγαλε αν μπορεις καθαρες φωτογραφιες ...
αυτη η ασθενεια δεν ειναι η costia???(σαν πασπαλισμενο με αλευρι)???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-03-11, 11:30
Το avatar του χρήστη corsar7
corsar7 Ο χρήστης corsar7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

ειναι ακριβως σαν αυτον
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ick.jpg
Εμφανίσεις:  650
Μέγεθος:  18,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-03-11, 16:36
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Δεν είναι ick αυτό ...
Αυτά τα "σπυράκια" θα φύγουν όπως σου είπε ο Γιάννης πιο πάνω σε 2-3 μέρες μόνα τους ....
Παρακολούθησε το ψάρι ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-03-11, 18:00
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

μαλλον ο μαγκας ειναι αρσενικος και περναει εφηβεια
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-03-11, 00:58
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από corsar7 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι ακριβως σαν αυτον
Που σημαίνει ότι αυτή η φωτογραφία ΔΕΝ είναι δική σου;
Δεν μας κάνεις μια περιγραφή του ενυδρείου και να βάλεις και μερικές φωτογραφίες του.-
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-03-11, 12:16
Το avatar του χρήστη corsar7
corsar7 Ο χρήστης corsar7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

καλημερα κυριοι..ειπα τελικα να ανεβασω μια φωτο να δειτε και εσεις καλυτερα μηπως τελικα βρουμε μια ακρη.οι φωτο ειναι απο κινητο,σορυ για την αναλυση.το ασπρο εξωγκομα(σαν σπυρακι)στην ουρα του ειναι.εχει ακριβως ενα ιδιο στην αριστερη του πλευρα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0022.jpg
Εμφανίσεις:  492
Μέγεθος:  54,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-03-11, 12:30
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Σε μία παρόμοια περίπτωση που είχα εγώ (αν και μου φαίνεται αρκετά μεγαλύτερο το "σπυρί" στον δικό σου), δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα και έφυγε μόνο του μετά από μερικές μέρες.

Δεν ξέρω βέβαια αν είναι η ίδια περίπτωση, θα μας πουν την γνώμη τους και τα άλλα παιδιά, αλλά να πω επίσης, ότι τουλάχιστον σε αυτή την φωτογραφία, ο δίσκος σου μου φαίνεται αρκετά αδύνατος (έχω την εντύπωση ότι βλέπω την ραχοκοκκαλιά του πίσω από το μάτι και προς την ουρά). Τρώει καλά;;;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-03-11, 12:38
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Φιλε μου, χωρις παρεξηγηση τα 2 δισκακια που φαινονται στη φωτο δεν ειναι σε καθολου καλη κατασταση
Ειναι πολυ αδυνατα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-03-11, 13:06
Το avatar του χρήστη corsar7
corsar7 Ο χρήστης corsar7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

φυσικα και δεν υπαρχει θεμα παρεξηγησης!ισα ισα που σαν εμπειροτεροι με δισκους θα με βοηθησετε.δεν ειχα ιδεα οτι ειναι αδυνατοι....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-03-11, 13:13
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Τι τους ταϊζεις, πόσες φορές την ημέρα, τι φίλτρα έχεις στο ενυδρείο, πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο, τι θερμοκρασία έχεις στο νερό, τι μετρήσεις έχει το νερό σου, τι άλλα ψάρια έχεις με τους δίσκους, πόσους δίσκους έχεις, και πόσο καιρό έχεις ο δίσκος σου προβλήμα;;;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-03-11, 13:27
Το avatar του χρήστη corsar7
corsar7 Ο χρήστης corsar7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

εχουμε και λεμε.3 δισκοι,σε 180 λ φυτεμενο.ειναι το jbl rio180 με το μαμα φιλτρο.ταισμα μονο το βραδυ και μου τρωνε μονο φιλαρακι της jbl.θερμοκρασια σταθερα 26-28 βαθμους,αλλαγες νερου καθε 15 μερες γυρω στο 25-30%.δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου ρε παιδια αλλα ολα αρχισαν να χαλανε απο τοτε που εριξα μεσα μια σκονη για να ριξει το ph της βρυσης.....εμφανιστηκε η καφε αλγη που δεν λεει να φυγει....ο δισκος ειναι 3 μερες ετσι
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-03-11, 13:31
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Ρε φιλαράκι, από που να πρωτοξεκινήσει κανείς..............

Τι άλλα ψάρια έχεις μέσα στο ενυδρείο (γιατί στην φωτογραφεία βλέπω κι άλλα ψάρια), και τι μετρήσεις έχουν τα νερά σου;;;;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-03-11, 13:35
Το avatar του χρήστη corsar7
corsar7 Ο χρήστης corsar7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

εχω μεσα 7 black neon tetra και ενα μικρο γλυφτη.απο μετρησεις ειναι μια χαρα....ph 7,και νιτρικα πολυ χαμηλα.το ενυδρειο ηταν αψογα στωμενο αφου δουλεθε ενα χρονο πριν βαλω δισκους με τις μετρησεις του παντα στα σωστα ορια.θελω να πω δεν ειμαι αρχαριος και δεν ηταν αστρωτο το ενυδρειο πριν μπουν μεσα τα δισκακια.με τους δισκους προφανος ειμαι αρχαριος.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-03-11, 13:52
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Θελεις..
περισσοτερους δισκους,
περισσοτερα λιτρα,
περισσοτερα φιλτρα,
περισσοτερο φαι,
θερμοκρασια 28-30,
πιο συχνες αλλαγες,
και μη ξαναριξεις τιποτα στο νερο,οσο καθαροτερο τοσο καλητερο!!!
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-03-11, 13:52
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Δεν σε ρωτάω ρε φιλαράκι για να σου πω ότι είσαι αρχάριος.........

Και τον εαυτό μου, αρχάριο τον θεωρώ, καθώς κάθε μέρα που ασχολούμαι με τα ενυδρεία μου, μαθαίνω και ας φιλοξενώ δίσκους στα ενυδρεία μου τα 4 τελευταία χρόνια με γέννες και με μεγαλώματα μικρών δίσκων........

Θα σου πω λοιπόν κατά την ταπεινή μου άποψη, τι είναι λάθος στο ενυδρείο σου καθώς έχεις δίσκους μέσα σε αυτό.

Ας ξεκινήσουμε από τα λίτρα του ενυδρείου σου, τα οποία και θεωρώ λίγα για να φιλοξενήσεις τέτοια ψάρια, εκτός και αν μου πεις ότι τους κρατάς εκεί για λίγο καιρό καθώς σύντομα θα ετοιμάσεις μεγαλύτερο.

Να σου πω, ότι η φίλτρανση του ενυδρείου, είναι ΕΛΛΕΙΠΕΣΤΑΤΗ, καθώς τα εσωτερικά φίλτρα των συγκεκριμένων ενυδρείων, είναι πολύ μικρά για να διατηρήσεις δίσκους.

Επίσης, οι δίσκοι, καθότι κοπαδόψαρα, καλό θα ήταν να υπάρχουν τουλάχιστον 5 άτομα στο κοπάδι ώστε να μην φοβούνται, να μην στρεσσάρονται και γενικώς για να διατηρούνται υγιή ευκολότερα.

Καθώς το ενυδρείο είναι μικρού όγκου, το να βάλεις κάποια "πλάτη" (αν δεν κάνω λάθος, γιατί έτσι μου φαίνεται στην φωτογραφία σου), το να έχεις χαλίκι μέσα ώστε να το κάνεις φυτεμένο και δεν ξέρω τι άλλο έχεις μέσα, αφαιρούν λίτρα από τα ήδη περιορισμένα λίτρα σου.

Για να καταλάβεις τι εννοώ, και εγώ έχω βάλει χαλίκι και φυτά (ρεμάλια, μην αρχίσετε να βρίζετε οι υπόλοιποι....... ) και ρίζες στο ένα ενυδρείο μου αλλά τουλάχιστον είναι 550 λίτρα ενυδρείο, και εκεί έχω μόνο δίσκους, δεν έχω άλλα ψάρια εκτός από corry. Η φίλτρανση του ενυδρείου, γίνεται από τρία εξωτερικά φίλτρα, με συνολική περιστροφή νερού τα 4.000 λίτρα την ώρα.

Στο άλλο ενυδρείο, δεν κρατήθηκα ( ) και έβαλα 5 άγριους δίσκους http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...4&postcount=51 αν και ξέρω ότι τα λίτρα του ενυδρείου είναι λίγα, αλλά έχω σκοπό το καλοκαίρι, να φτιάξω ένα ενυδρείο 2.5 μέτρων και να τους βάλω εκεί. Επίσης, η φίλτρανση του ενυδρείου, γίνεται από δύο εξωτερικά φίλτρα, με συνολική περιστροφή νερού, τα 1.450 λίτρα την ώρα..........

Οι μετρήσεις των νερών των ενυδρείων, είναι περίπου 6ph, 5gh, 2kh, NH3NH4 0, NO2 0, NO3 10.

Αλλαγές νερού, κάνω την Τετάρτη ή την Πέμπτη 30% ΚΑΙ το Σάββατο ή την Κυριακή το 50% των νερών των ενυδρείων.

Καταλαβαίνεις περίπου τις διαφορές μας;;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-03-11, 13:59
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν σε ρωτάω ρε φιλαράκι για να σου πω ότι είσαι αρχάριος.........

Και τον εαυτό μου, αρχάριο τον θεωρώ, καθώς κάθε μέρα που ασχολούμαι με τα ενυδρεία μου, μαθαίνω και ας φιλοξενώ δίσκους στα ενυδρεία μου τα 4 τελευταία χρόνια με γέννες και με μεγαλώματα μικρών δίσκων........

Θα σου πω λοιπόν κατά την ταπεινή μου άποψη, τι είναι λάθος στο ενυδρείο σου καθώς έχεις δίσκους μέσα σε αυτό.

Ας ξεκινήσουμε από τα λίτρα του ενυδρείου σου, τα οποία και θεωρώ λίγα για να φιλοξενήσεις τέτοια ψάρια, εκτός και αν μου πεις ότι τους κρατάς εκεί για λίγο καιρό καθώς σύντομα θα ετοιμάσεις μεγαλύτερο.

Να σου πω, ότι η φίλτρανση του ενυδρείου, είναι ΕΛΛΕΙΠΕΣΤΑΤΗ, καθώς τα εσωτερικά φίλτρα των συγκεκριμένων ενυδρείων, είναι πολύ μικρά για να διατηρήσεις δίσκους.

Επίσης, οι δίσκοι, καθότι κοπαδόψαρα, καλό θα ήταν να υπάρχουν τουλάχιστον 5 άτομα στο κοπάδι ώστε να μην φοβούνται, να μην στρεσσάρονται και γενικώς για να διατηρούνται υγιή ευκολότερα.

Καθώς το ενυδρείο είναι μικρού όγκου, το να βάλεις κάποια "πλάτη" (αν δεν κάνω λάθος, γιατί έτσι μου φαίνεται στην φωτογραφία σου), το να έχεις χαλίκι μέσα ώστε να το κάνεις φυτεμένο και δεν ξέρω τι άλλο έχεις μέσα, αφαιρούν λίτρα από τα ήδη περιορισμένα λίτρα σου.

Για να καταλάβεις τι εννοώ, και εγώ έχω βάλει χαλίκι και φυτά (ρεμάλια, μην αρχίσετε να βρίζετε οι υπόλοιποι....... ) και ρίζες στο ένα ενυδρείο μου αλλά τουλάχιστον είναι 550 λίτρα ενυδρείο, και εκεί έχω μόνο δίσκους, δεν έχω άλλα ψάρια εκτός από corry. Η φίλτρανση του ενυδρείου, γίνεται από τρία εξωτερικά φίλτρα, με συνολική περιστροφή νερού τα 4.000 λίτρα την ώρα.

Στο άλλο ενυδρείο, δεν κρατήθηκα ( ) και έβαλα 5 άγριους δίσκους http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...4&postcount=51 αν και ξέρω ότι τα λίτρα του ενυδρείου είναι λίγα, αλλά έχω σκοπό το καλοκαίρι, να φτιάξω ένα ενυδρείο 2.5 μέτρων και να τους βάλω εκεί. Επίσης, η φίλτρανση του ενυδρείου, γίνεται από δύο εξωτερικά φίλτρα, με συνολική περιστροφή νερού, τα 1.450 λίτρα την ώρα..........

Οι μετρήσεις των νερών των ενυδρείων, είναι περίπου 6ph, 5gh, 2kh, NH3NH4 0, NO2 0, NO3 10.

Αλλαγές νερού, κάνω την Τετάρτη ή την Πέμπτη 30% ΚΑΙ το Σάββατο ή την Κυριακή το 50% των νερών των ενυδρείων.

Καταλαβαίνεις περίπου τις διαφορές μας;;;;;;;
θες κι εσυ παντοφλα αλλα ποιος προλαβαινει
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-03-11, 13:59
Το avatar του χρήστη corsar7
corsar7 Ο χρήστης corsar7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

δεν τις λες και διαφορες....καμια σχεση τις λες..θα ξεκινησω με το φιλτρο λοιπον...το ειχα στο νου μου αλλα..τωρα με τα λιτρα δυστηχως δεν εχω αλλο χωρο οποτε ειναι και απαγορευτικο για δισκους το ενυδρειο μου απ οτι καταλαβα.μου κοψατε λιγο τα .......αλλα για να το λετε ετσι πρεπει να ειναι.οπως και να εχει σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις-ενδιαφερον
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-03-11, 14:02
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από corsar7 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω μεσα 7 black neon tetra και ενα μικρο γλυφτη.απο μετρησεις ειναι μια χαρα....ph 7,και νιτρικα πολυ χαμηλα.το ενυδρειο ηταν αψογα στωμενο αφου δουλεθε ενα χρονο πριν βαλω δισκους με τις μετρησεις του παντα στα σωστα ορια.θελω να πω δεν ειμαι αρχαριος και δεν ηταν αστρωτο το ενυδρειο πριν μπουν μεσα τα δισκακια.με τους δισκους προφανος ειμαι αρχαριος.
εγω παλι δε βλεπω σωστες μετρησεις ουτε λιτρα ουτε σχεδον τιποτα σωστο οπως ειπαν και τα παιδια ριξε το ph οχι με ζουμια και ανεβασε σιγα σιγα τη θερμοκρασια 28-29 -30
ταιζε ποιο συχνα τα ψαρια ειναι χαλια
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-03-11, 14:02
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
θες κι εσυ παντοφλα αλλα ποιος προλαβαινει
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-03-11, 14:04
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

σιγουρα δεν ειναι ick αλλα καποια αλλη βακτηριακη μολυνση απο κακιες συνθηκες νερου τη μεγεθος και ηλικια εχει το ψαρι ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-03-11, 14:11
Το avatar του χρήστη corsar7
corsar7 Ο χρήστης corsar7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: αγιοι αναργυροι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
σιγουρα δεν ειναι ick αλλα καποια αλλη βακτηριακη μολυνση απο κακιες συνθηκες νερου τη μεγεθος και ηλικια εχει το ψαρι ?
μεγεθος γυρω στα 7 εκατοστα.απο ηλικια τ ειχα παρει μικρουλι(4εκατοστα) πριν 5 μηνες δεν ξερω ποσο ηταν τοτε
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-03-11, 14:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από corsar7 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχουμε και λεμε.3 δισκοι,σε 180 λ φυτεμενο.ειναι το jbl rio180 με το μαμα φιλτρο.ταισμα μονο το βραδυ και μου τρωνε μονο φιλαρακι της jbl.θερμοκρασια σταθερα 26-28 βαθμους,αλλαγες νερου καθε 15 μερες γυρω στο 25-30%.δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου ρε παιδια αλλα ολα αρχισαν να χαλανε απο τοτε που εριξα μεσα μια σκονη για να ριξει το ph της βρυσης.....εμφανιστηκε η καφε αλγη που δεν λεει να φυγει....ο δισκος ειναι 3 μερες ετσι
Εριξες μπαφερ με φωσφορικα οπως καταλαβαινω.
Αυτο εκανε και τις αλγες, "χαλασε" και τα ψαρια.
Καλυτερα να εχεις ψηλο πεχα παρα να ριχνεις τετοια μεσα.
Τωρα μετρηση PO4 (φωσφορικων) και οπως το βλεπω προσθηκη στο φιλτρο αντιφωσφορου συν απανωτες αλλαγες.


Αλλγες καθε τρεις μερες 40%, φαι τουλαχιστον 4-5 φορες την ημερα και ποικιλια τουλαχιστον 5-6 διαφορετικες τροφες τουλαχιστον (που δεν εχουν ληξει και ουτε εχει περασει το 3μηνο απο το ανοιγμα της συσκευασιας γιατι χανουν τις βιταμινες τους και ταιζεις σκετο αχυρο),
Επιπλον βιταμινες μια φορα την εβδομαδα, μουλιαζοντας την τροφη μεσα σε αυτην.
Θερμοκρασια 29C.
Φιλτρα με πολυ βιολογικο υλικο (πανω απο 6-8 λιτρα)
Συντομα ενυδρειο πανω απο 300-400 λιτρα και διπλα φιλτρα, συν 4 δισκους ακομα, και ΑΟ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-03-11, 14:44
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από corsar7 Εμφάνιση μηνυμάτων
μεγεθος γυρω στα 7 εκατοστα.απο ηλικια τ ειχα παρει μικρουλι(4εκατοστα) πριν 5 μηνες δεν ξερω ποσο ηταν τοτε
το εχεις 5 μηνες και πηρε μονο τοσο ? το εκαψες το ψαρι ηθελε τουλαχιστον 7 ταισματα τοτε που το πηρες τωρα επρεπε να ειναι σχεδον 12 εκ
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-03-11, 01:03
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Επειδή αν αρχίσω να γράφω θα γίνει της Λιβύης (κι' επειδή σε γενικές γραμμές γράφτηκαν αρκετά από τα απαραίτητα) ....
1. Φίλε μου καλέ ... τα ψάρια που μπαίνουν σε ένα ενυδρείο ΠΡΕΠΕΙ να "ταιριάζουν" από πλευράς αναγκών .... συνθήκες νερού (PH, GH, KH, θερμοκρασία) .... αυτό θα έπρεπε να το έχεις προσέξει, αφού όπως λες ... δεν είσαι αρχάριος.Αν δεν μπορείς όμως να τους δώσεις αυτά που χρειάζονται ... κάνε κάτι σύντομα, γιατί είναι κρίμα να τα καταδικάζεις σε ταλαιπωρία μέχρι θανάτου.
Τα σκονάκια και τα ζουμιά ... καλύτερα ΠΡΙΝ τα αγοράσεις .... να ρωτάς.
2. Σωτήρη ... δυστυχώς το κοράκι έχει δίκιο .... θες κι εσύ παντόφλα αλλά ποιος προλαβαίνει ....... κάποτε πρέπει να γίνει κατανοητό ότι 5 δίσκοι .... ΔΕΝ είναι ομάδα.-

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-03-11, 07:57
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Αφού ρε Νικόλα, 5 είχε......... τι να κάνω......... να τους κλωνοποιήσω;;;;;;

Μέχρι το καλοκαίρι, μπορούν να κάνουν υπομονή.............
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατανοωντας και θεραπευοντας την ich/ick η white spot kingrim Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 17-06-14 14:59
Αλγη - Πρασινη Spot alechandro Γλυκό νερό - Γενικά 7 16-03-09 16:49
Πράινη spot άλγη!! Minakki Γλυκό νερό - Γενικά 8 18-02-09 10:05
Damsel white spot AlexandraT Mη Reefsafe 8 06-11-08 19:29
Τι είναι το egg spot; notios_n Malawi 1 16-03-04 03:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09796 seconds with 16 queries