Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-02-11, 16:22
Το avatar του χρήστη Erato
Erato Ο χρήστης Erato δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Καφε Νερο sos!!

Καλησπερα σε ολους,
ειμαι νεα στον τομεα "ενυδρειο" και θα χρειαστω τα φωτα σας!
Αγορασα πριν λιγες μερες το Econoline Set 80cm OVAL (καλως-κακως) και ενα εξωτερικο φιλτροΕΗΕΙΜγια καλητερη αποδοση.Εβαλα τα βακτηρια και αλλα 2 μπουκαλακια για να κανω καταλληλο το νερο(δεν ξερω αν επιτρεπεται να δωσω ονομα εταιρια του μπουκαλιου μηπως και θεωρηθει διαφημηση, ισως ομως τελικα να εφταιγε η εταιρια) και μετα απο μιση ωρα το νερο γινεται ενα βαθυμπλε.Μετα απο καμια ωρα σκουρο πρασινο και την επομενη μερα ενα παραπολυ σκουρο καφε.Τονιζω οτι δεν ηταν θωλο αλλα διαυγες αλλα πολυ σκουρο.
Να ενημερωσω επισης οτι εχω βαλει μικρο χαλικακι που μου προτεινε το μαγαζι για δικους (αν και ηθελα αμμο) και απο κατω υποστρωμα λιπασμα
.

Ηταν Κυριακη και δεν αντεχα να το βλεπω ετσι και το αδειασα σημερα τηλ. στο καταστημα και μου ειπανε οτι φταιει το λιπασμα.Εψαξα στο φορουμ και δεν βρηκα καποιο ποστ να με βοηθησει.Αν λοιπον εχετε λιγο χρονο δωστε μου καποια συμβουλη η πειτε μου αν ειναι οντως φυσιολογικο το χρωμα του νερου να γινεται λιμνης στην αρχη.χεχε..

Ευχαριστω εκ των προτερων.


(Κανετε υπεροχη δουλεια!Τοσες χρησιμες πληροφοριες!!!)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-02-11, 16:27
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Erato Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους,
ειμαι νεα στον τομεα "ενυδρειο" και θα χρειαστω τα φωτα σας!
Αγορασα πριν λιγες μερες το Econoline Set 80cm OVAL (καλως-κακως) και ενα εξωτερικο φιλτροΕΗΕΙΜγια καλητερη αποδοση.Εβαλα τα βακτηρια και αλλα 2 μπουκαλακια για να κανω καταλληλο το νερο(δεν ξερω αν επιτρεπεται να δωσω ονομα εταιρια του μπουκαλιου μηπως και θεωρηθει διαφημηση, ισως ομως τελικα να εφταιγε η εταιρια) και μετα απο μιση ωρα το νερο γινεται ενα βαθυμπλε.Μετα απο καμια ωρα σκουρο πρασινο και την επομενη μερα ενα παραπολυ σκουρο καφε.Τονιζω οτι δεν ηταν θωλο αλλα διαυγες αλλα πολυ σκουρο.
Να ενημερωσω επισης οτι εχω βαλει μικρο χαλικακι που μου προτεινε το μαγαζι για δικους (αν και ηθελα αμμο) και απο κατω υποστρωμα λιπασμα
.

Ηταν Κυριακη και δεν αντεχα να το βλεπω ετσι και το αδειασα σημερα τηλ. στο καταστημα και μου ειπανε οτι φταιει το λιπασμα.Εψαξα στο φορουμ και δεν βρηκα καποιο ποστ να με βοηθησει.Αν λοιπον εχετε λιγο χρονο δωστε μου καποια συμβουλη η πειτε μου αν ειναι οντως φυσιολογικο το χρωμα του νερου να γινεται λιμνης στην αρχη.χεχε..

Ευχαριστω εκ των προτερων.


(Κανετε υπεροχη δουλεια!Τοσες χρησιμες πληροφοριες!!!)

Καλησπέρα............ εδώ εννοείς δίσκους;;;;;;;;;

Όχι τίποτε άλλο, αλά αν είσαι νέα στο σπορ του ενυδρείου όπως λές, σίγουρα θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσεις με άλλου είδους ψαράκια...........
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-11, 16:28
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Ερατώ καλώς ήθες.

Λυπάμαι για το λιμνοειδές σου ενυδρείο. Τι ακριβώς μπορεί να έγινε και πως, ας σου το πούνε πιο έμπειροι.
Εγώ θα σου έλεγα, να πήγαινες εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/ δες και διάλεξε τι ψαράκια θα σου άρεζαν, δες από αυτά ποια είναι συμβατά μεταξύ τους και με το ενυδρείο σου και αφού αποφασίσεις, μας το ξαναλές ώστε να πάρεις και άλλες γνώμες.

Καλό, επίσης, θα ήταν να ξεκινούσες να διαβάζεις τα υπομνήματα σε αυτή την σελίδα http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34 και αφού σου λυθούν οποιεσδήποε απορίες, βάλε και μια αγγελία για μπόλι, ώστε να μην σου φορτώσουν διάφορα τα διάφορα πετσοπ.

Και πάλι καλώς ήρθες
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-11, 16:41
Το avatar του χρήστη Erato
Erato Ο χρήστης Erato δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερατώ καλώς ήθες.

Λυπάμαι για το λιμνοειδές σου ενυδρείο. Τι ακριβώς μπορεί να έγινε και πως, ας σου το πούνε πιο έμπειροι.
Εγώ θα σου έλεγα, να πήγαινες εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/ δες και διάλεξε τι ψαράκια θα σου άρεζαν, δες από αυτά ποια είναι συμβατά μεταξύ τους και με το ενυδρείο σου και αφού αποφασίσεις, μας το ξαναλές ώστε να πάρεις και άλλες γνώμες.

Καλό, επίσης, θα ήταν να ξεκινούσες να διαβάζεις τα υπομνήματα σε αυτή την σελίδα http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34 και αφού σου λυθούν οποιεσδήποε απορίες, βάλε και μια αγγελία για μπόλι, ώστε να μην σου φορτώσουν διάφορα τα διάφορα πετσοπ.

Και πάλι καλώς ήρθες
Η αληθεια ειναι οτι σημερα δεν κανω τιποτα αλλο απο το να διαβαζω ,μαλιστα εχω αρχισει να ζαλιζομαι αλλα θα το ξεπερασω χεχε.Ειναι ενας νεος κοσμος για μενα αλλα με πολυ ενδιαφερον.ευχαριστω για το fast reply.
Sotiris7
ειχα στο παρελθον μικροτερης κλιμακας ενυδρειο και ισως εχεις δικιο θελω να πεσω στα βαθεια γρηγορα.Δεν με φοβιζει για εχω βοηθεια απο τον φιλο μου που εχει ενυδρεια χρονια.Το καφε νερο με φοβιζει που δεν μπορω να βρω τι εφταιγε....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-11, 16:46
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Εμένα Ερατώ μου, αυτό που με φοβίζει, πέραν της απειρίας, είναι ότι τα λίτρα του ενυδρείου σου είναι λίγα για αυτά τα ψάρια.........
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-02-11, 16:52
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες Ερατώ.

Έχω ακούσει και έχω δει πράσινο και καφέ χρώμα νερού αλλά να αλλάζει τόσα χρώματα, τέτοια χρώματ ακαι με τόση ταχύτητα δεν έχω ξανακούσει!!!! Το νερό μπορεί να αποκτήσει σκούρο καφέ χρώμα εύκολα από τανίνες ξύλων ή ακόμα και από το υπόστρωμα, χωρίς να υπάρχει πρόβλημα για τα ψαράκια σου.

Τώρα για τους δίσκους που θές, αν είσαι αποφασισμένη έχεις υπομονή και έχεις και βοήθεια από τον φίλο σου που λες μπορείς να τα καταφέρεις, απλά το ενυδρείο σου (από ότι καταλαβαίνω από τα 80εκ που λες) είναι μικρό για δίσκους!!! Μπορείς να τους κρατήσεις όσο είναι ακόμη μωρά αλλά πολύ σύντομα θα χρειαστεί μεγαλύτερο ενυδρείο.
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-02-11, 16:53
Το avatar του χρήστη Erato
Erato Ο χρήστης Erato δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα Ερατώ μου, αυτό που με φοβίζει, πέραν της απειρίας, είναι ότι τα λίτρα του ενυδρείου σου είναι λίγα για αυτά τα ψάρια.........
Ναι εεε?...τι να πω..? πριν το αγορασω ρωτησα πρωτα και μου ειπαν πανω απο 100λ. ετσι πηρα αυτο με τα 112.Εχω ηδη στα υποψην μου ενα που ειναι σχεδον το διπλασιο αλλα για αργοτερα.Αν παρω ενα ζευγαρι μικρα δισκακια(7cm) και τα βαλω αργοτερα σε μεγαλυτερο ενυδρειο?Τους κανω κακο?Ειναι περιορισμενα στα 112λ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-02-11, 17:05
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!

Εχεις βαλει ξυλα στο ενυδρειο? Αν ναι αυτο φταιει για το καφε χρωμα!

Διαβασε εδω http://www.greekdiscus.com/test2000/...DF%F3%EA%EF%E9 για οτι αφορα τους δισκους και τα λιτρα ...

Επισης ξεκινα το διαβασμα ξεκινωντας απο τα υπομνηματα http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34 και σιγα σιγα θα καταλαβεις τι χρειαζεσαι πραγματικα και θα σε γλυτωσουν απο εξοδα αλλα το πιο σημαντικο απο στεναχωρια!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-02-11, 17:05
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Ερατω καλωσορισες.

- Πες μας τα βηματα που ακολουθησες κατα το στησιμο και γεμισμα του ενυδρειου με οσο περισσοτερες λεπτομερειες μπορεις (πως εβαλες το υποστρωμα-λιπασμα, εχει ριζες-ξυλα το ενυδρειο, πως το γεμισες με νερο, κλπ).
- Πες μας τη μαρκα του σκευασματος που εριξες (τι γραφει στο μπουκαλακι-κουτακι). Μην ανησυχεις, δεν υπαρχει θεμα διαφημισης-δυσφημισης. Εδω τα λεμε ολα.
- Τελος, οσον αφορα το ενυδρειο σου, καθαρα λογω μεγεθους και διαστασεων ειναι εντελως ακαταλληλο για δισκους.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-02-11, 17:16
Το avatar του χρήστη Erato
Erato Ο χρήστης Erato δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Giorgo γεια σου,
τα βηματα λοιπον.
επλυνα πολυ καλα το ενυδρειο μονο με νερακι και ενα αχρησιμοποιητο νεο σφουγγαρακι που πηρα απο το πετ σοπ.
το γεμισα να δω αν σταζει το αδειασα και μετα τοποθετησα το λιπασμα σε σχημα π περιμετρικα στο ενυδρειο στο πισω μερος.
Εβαλα απο πανω το χαλικι αφου το επλυνα καμια 10αρια φορες να φυγουν ολα ωσπου να βγαζει μονο καθαρο νερακι "georgarask" εβαλα ενα ξυλο (στο πετ σοπ μου ειπαν ειναι ειδικο για ενυδρεια) αφου το καθαρισα επισης προσεκτικα με χλιαρο νερο .
Εβαλα τα φιλτρα οπως εδειχνε στις οδηγειες και το εβαλα σε λειτουργια.
Εβαλα2 καπακια απο το easy balance tetra aqua
3 καπακια aqua safe tetra και 1 καπακι safe sart tetra βακτηρια.
Και μετα εκατσα καμια ωρα να κοιταω το αδειο ενυδρειο χεχε.
Τι εκανα λαθος?? Εκανα οτι ακριβως μου ειπαν ...Οσο για το μεγεθος...ευχαριστω που με ενημερωσατε.Επειδη θελω να παρω δισκους θα σκεφτω πολυ σοβαρα να παρω ενα μεγαλυτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-02-11, 18:33
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Erato Εμφάνιση μηνυμάτων
Giorgo γεια σου,
τα βηματα λοιπον.
επλυνα πολυ καλα το ενυδρειο μονο με νερακι και ενα αχρησιμοποιητο νεο σφουγγαρακι που πηρα απο το πετ σοπ.
το γεμισα να δω αν σταζει το αδειασα και μετα τοποθετησα το λιπασμα σε σχημα π περιμετρικα στο ενυδρειο στο πισω μερος.
Εβαλα απο πανω το χαλικι αφου το επλυνα καμια 10αρια φορες να φυγουν ολα ωσπου να βγαζει μονο καθαρο νερακι "georgarask" εβαλα ενα ξυλο (στο πετ σοπ μου ειπαν ειναι ειδικο για ενυδρεια) αφου το καθαρισα επισης προσεκτικα με χλιαρο νερο .
Εβαλα τα φιλτρα οπως εδειχνε στις οδηγειες και το εβαλα σε λειτουργια.
Εβαλα2 καπακια απο το easy balance tetra aqua
3 καπακια aqua safe tetra και 1 καπακι safe sart tetra βακτηρια.
Και μετα εκατσα καμια ωρα να κοιταω το αδειο ενυδρειο χεχε.
Τι εκανα λαθος?? Εκανα οτι ακριβως μου ειπαν ...Οσο για το μεγεθος...ευχαριστω που με ενημερωσατε.Επειδη θελω να παρω δισκους θα σκεφτω πολυ σοβαρα να παρω ενα μεγαλυτερο.
Καποιο απο τα *ζουμια* που εβαλες ηταν μπλε?Αν ναι γιαυτο και ο χρωματισμος...δεν θα επρεπε να σε τρομαξει ας το αφηνες μερικες μερες να *τρεξει* το ενυδρειο και μετα εβλεπες μιας και δεν εχεις ζωντανα μεσα.
Βεβαια θα μπορουσες να τα αποφυγεις ολα αυτα και απλα να εβαζες το λεγομενο *μπολι*
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-02-11, 18:54
Το avatar του χρήστη Erato
Erato Ο χρήστης Erato δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ηρθες!

Εχεις βαλει ξυλα στο ενυδρειο? Αν ναι αυτο φταιει για το καφε χρωμα!

Διαβασε εδω http://www.greekdiscus.com/test2000/...DF%F3%EA%EF%E9 για οτι αφορα τους δισκους και τα λιτρα ...

Επισης ξεκινα το διαβασμα ξεκινωντας απο τα υπομνηματα http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34 και σιγα σιγα θα καταλαβεις τι χρειαζεσαι πραγματικα και θα σε γλυτωσουν απο εξοδα αλλα το πιο σημαντικο απο στεναχωρια!!
to aqua safe ειναι μπλε....χμμμ. γιαυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-02-11, 19:21
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Erato Εμφάνιση μηνυμάτων
to aqua safe ειναι μπλε....χμμμ. γιαυτο?
Το χρησιμοποιω και εγω ειναι αντιχλωριο αλλα δεν μου χρωματιζει το νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-02-11, 21:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το aqua safe στο εκανε μπλε δεν ειναι κακο.
Τα υπολοιπα στα ειπαν
Δεν κανει το ενυδρειο για δισκους.
Το υποστρωμα λιπανσης δεν ειναι απαραιτητο αν δεν στησεις φυτεμενο με δυσκολα φυτα διοξεδια κλπ, και ειναι και καπως τραβηγμενο για ενυδρειο δισκων γενικα αυτα.
Δεν πρεπει να βγαινει εντωμεταξυ καθολου λιπασμα μεσα στο νερο, με ανακατεματα σκαψιματα κλπ. Θα γεμισει το ενυδρειο αλγες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-02-11, 21:19
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Erato Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι εεε?...τι να πω..? πριν το αγορασω ρωτησα πρωτα και μου ειπαν πανω απο 100λ. ετσι πηρα αυτο με τα 112.Εχω ηδη στα υποψην μου ενα που ειναι σχεδον το διπλασιο αλλα για αργοτερα.Αν παρω ενα ζευγαρι μικρα δισκακια(7cm) και τα βαλω αργοτερα σε μεγαλυτερο ενυδρειο?Τους κανω κακο?Ειναι περιορισμενα στα 112λ?
Οι δίσκοι είναι κοπαδόψαρα........ άρα να έχεις κάπου δύο μόνο δίσκους, είναι εξ ορισμού λάθος καθώς τα ψαράκια δεν θα αισθάνονται την ασφάλεια που αισθάνονται όταν είναι σε κοπαδάκι ας πούμε 5 ατόμων.

Εγώ τους δικούς μου τους έχω σε 550 λίτρα, και τώρα θα βάλω μερικούς σε ένα 200άρι (5 ψαράκια) αν και ξέρω ότι το ενυδρείο είναι σχετικά μικρό.......... απλά θα τους έχω εκεί μέχρι το καλοκαίρι, όπότε και υπολογίζω να κάνω ένα πραγματικά μεγάλο ενυδρείο (περίπου 1.000 λίτρα) και να τους βάλω όλους μαζί..........

Θα σου πρότεινα λοιπόν να βάλεις άλλου είδους ψαράκια στο ενυδρείο σου, και με τον καιρό, όταν θα αποκτήσεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο και όταν θα έχεις και περισσότερες γνώσεις στο θέμα "ενυδρείο", να πας σε ψάρια που είναι πολύ πιο δύσκολα, όπως είναι οι δίσκοι.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-02-11, 21:30
Το avatar του χρήστη Erato
Erato Ο χρήστης Erato δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Ευχαριστω παρα πολυ ολουσ σας!
με βοηθησατε ολοι παρα πολυ....εχετε απολυτω δικιο ειναι μικρο το ενυδρειο ισως ξεκινησω με κατι αλλο πιο ευκολο για τωρα και παρω καποιο αλλο ενυδρειο αργοτερα!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-02-11, 14:19
Το avatar του χρήστη Erato
Erato Ο χρήστης Erato δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή παλι απο την αρχη!

Αδειασα λοιπον το ενυδρειο γιατι το νερο ηταν χαλια...και το ξαναγεμισα...πρωτη μερα καλα...δευτερη μερα ξανα νερο λιμνουλας!
πηρα τηλεφωνο στο πετσοπ και μου ειπαν φταιει το νερο της περιοχης εμφανιστικε το ιδιο προβλημα και σε καποιον αλλο...εγω τωρα τι κανω?
στο πετσοπ μου ειπαν να παω να παρω ενα δικο τους φιλτρο μηπως δω διαφορα... αλλα με τετοιο νερο.. δεν ξερω... δεν ειναι κριμα να βαλω το μπολι εδω?...ειναι δευτερη μερα η φωτο!!!!

κατι τελευταιο...εχω βαλει καλα τα εξαρτηματα του φιλτρου? για το οριζοντιο που δινει πισω νερο λεω...το εχω βυθισει μεσα λιγακι...πρεπει να ειναι εξω απο το νερο...ακουγοταν αρκετα γιαυτο το εβαλα μεσα..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4978.jpg
Εμφανίσεις:  519
Μέγεθος:  56,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-02-11, 14:23
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

'Αμα τώρα σου πω ότι δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα με το νερό του ενυδρείου;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-02-11, 14:27
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Erato Εμφάνιση μηνυμάτων
Αδειασα λοιπον το ενυδρειο γιατι το νερο ηταν χαλια...και το ξαναγεμισα...πρωτη μερα καλα...δευτερη μερα ξανα νερο λιμνουλας!
πηρα τηλεφωνο στο πετσοπ και μου ειπαν φταιει το νερο της περιοχης εμφανιστικε το ιδιο προβλημα και σε καποιον αλλο...εγω τωρα τι κανω?
στο πετσοπ μου ειπαν να παω να παρω ενα δικο τους φιλτρο μηπως δω διαφορα... αλλα με τετοιο νερο.. δεν ξερω... δεν ειναι κριμα να βαλω το μπολι εδω?...ειναι δευτερη μερα η φωτο!!!!

κατι τελευταιο...εχω βαλει καλα τα εξαρτηματα του φιλτρου? για το οριζοντιο που δινει πισω νερο λεω...το εχω βυθισει μεσα λιγακι...πρεπει να ειναι εξω απο το νερο...ακουγοταν αρκετα γιαυτο το εβαλα μεσα..

Bρε συ το μπαστουνι επιστροφης ακουμπαει στο υποστρωμα???Μηπως σου μαζευει τα χωματα και τα γυριζει ξανα στο ενυδρειο και γινεται χαλια ΚΑΙ το φιλτρο σου αλλα ΚΑΙ το νερο σου καφε?Σηκωσε το καμμια 5-10 cm πιο ψηλα απο το υποστρωμα κανε παλι μια αλλαγη και κοιτα μεσα και το φιλτρο σου αν ειναι ολα καφε και ξεπλυνε τα υλικα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-02-11, 14:37
Το avatar του χρήστη Erato
Erato Ο χρήστης Erato δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
'Αμα τώρα σου πω ότι δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα με το νερό του ενυδρείου;;;;;;
αληθεια???? ετσι πρεπει να ειναι? κιτρινο -καφε?..βεβαι δεν ειναι οπως το πρωτο που δεν εβλεπα μεσα τωρα...θα γινει καλυτερο??
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgis4 Εμφάνιση μηνυμάτων

Bρε συ το μπαστουνι επιστροφης ακουμπαει στο υποστρωμα???Μηπως σου μαζευει τα χωματα και τα γυριζει ξανα στο ενυδρειο και γινεται χαλια ΚΑΙ το φιλτρο σου αλλα ΚΑΙ το νερο σου καφε?Σηκωσε το καμμια 5-10 cm πιο ψηλα απο το υποστρωμα κανε παλι μια αλλαγη και κοιτα μεσα και το φιλτρο σου αν ειναι ολα καφε και ξεπλυνε τα υλικα
στο πισω μερος κοντα στο μπαστουνι που λες...δεν εχει το ιδιο υψους στο χαλικι...προσεξα να ειναι καθαρη η περιοχη γυρω του..αλλα το σηκωνο λιγο τωρα κιολας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Erato : 16-02-11 στις 14:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-02-11, 14:41
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Ρε την Ερατω τι μου θυμισε....

BORKED

Με το συμπαθειο...συνεχιστε...καλως ηρθες!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-02-11, 14:44
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Erato Εμφάνιση μηνυμάτων
αληθεια???? ετσι πρεπει να ειναι? κιτρινο -καφε?..βεβαι δεν ειναι οπως το πρωτο που δεν εβλεπα μεσα τωρα...θα γινει καλυτερο??
-------------------------


στο πισω μερος κοντα στο μπαστουνι που λες...δεν εχει το ιδιο υψους στο χαλικι...προσεξα να ειναι καθαρη η περιοχη γυρω του..αλλα το σηκωνο λιγο τωρα κιολας...
Επειδη εγραψες οτι το εχεις βυθίσει λιγο μεσα το λεω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-02-11, 14:51
Το avatar του χρήστη Erato
Erato Ο χρήστης Erato δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgis4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη εγραψες οτι το εχεις βυθίσει λιγο μεσα το λεω.
για το αλλο ελεγα που ειναι οριζοντια επανω..
ελεγξα το φιλτρο και ειναι καθαρο μεσα...και το μπαστουνι εχει 3-4 ποντουσ αερα απο κατω...δεν νομιζω να ειναι απο αυτο...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε την Ερατω τι μου θυμισε....

BORKED

Με το συμπαθειο...συνεχιστε...καλως ηρθες!
χεχε καλως σας βρηκα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Erato : 16-02-11 στις 14:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-02-11, 14:57
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Λοιπόν, σήκωσε το μπαστούνι να είναι τουλάχιστον 5 πόντους (καμιά δεκαριά ακόμη καλύτερα) πάνω από χαλίκι σου.

Το νερό δεν έχει κάποιο πρόβλημα, ίσως να είναι και λιγάκι καφέ από το ξύλο που έχεις βάλει μέσα.

Μην ανησυχείς, μια χαρά είναι (τουλάχιστον από την καθαρότητά του).

Έχεις αποφασίσει πως θα στρώσεις το φίλτρο σου;;;

1. Σιγά σιγά με τροφές, 2. θα ρίξεις βακτήρια, ή 3. θα βάλεις μπόλι;;;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-02-11, 15:05
Το avatar του χρήστη Erato
Erato Ο χρήστης Erato δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, σήκωσε το μπαστούνι να είναι τουλάχιστον 5 πόντους (καμιά δεκαριά ακόμη καλύτερα) πάνω από χαλίκι σου.

Το νερό δεν έχει κάποιο πρόβλημα, ίσως να είναι και λιγάκι καφέ από το ξύλο που έχεις βάλει μέσα.

Μην ανησυχείς, μια χαρά είναι (τουλάχιστον από την καθαρότητά του).

Έχεις αποφασίσει πως θα στρώσεις το φίλτρο σου;;;

1. Σιγά σιγά με τροφές, 2. θα ρίξεις βακτήρια, ή 3. θα βάλεις μπόλι;;;
Οκ το σηκωσα οπως ειπες τσεκαρα το φιλτρο, και 3. θα βαλω μπολι.

το νερο θα αλλαξει χρωμα??Η θα μεινει ετσι???
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-02-11, 15:08
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Erato Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ το σηκωσα οπως ειπες τσεκαρα το φιλτρο, και 3. θα βαλω μπολι.

το νερο θα αλλαξει χρωμα??Η θα μεινει ετσι???
Με τον καιρο θα φυγει.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-02-11, 15:13
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Σιγά σιγά, και με τον καιρό και τις αλλαγές νερού ποιυ θα κάνεις, θα καθαρίσει τελείως.

Αν αυτό είναι που θες........
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-02-11, 15:18
Το avatar του χρήστη Erato
Erato Ο χρήστης Erato δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγά σιγά, και με τον καιρό και τις αλλαγές νερού ποιυ θα κάνεις, θα καθαρίσει τελείως.

Αν αυτό είναι που θες........
Αυτο που θελω ειναι ,να κανω το μπολι και να εχω σωστο νερο για τα ψαρακια που θα φιλοξενισω χωρις να τουσ δημιουργησω προβληματα λογω νερου.
Ευχαριστω πολυ και παλι ολους σας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-02-11, 15:20
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Έχεις αποφασίει τι ψαράκια θα βάλεις;;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-02-11, 15:26
Το avatar του χρήστη Ideal
Ideal Ο χρήστης Ideal δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2010
Περιοχή: Αχαρνές
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Erato Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ το σηκωσα οπως ειπες τσεκαρα το φιλτρο, και 3. θα βαλω μπολι.

το νερο θα αλλαξει χρωμα??Η θα μεινει ετσι???
Εγώ θα πρότεινα να βάλεις το ξύλο σε μια λεκάνη - κουβά και να κάνεις συχνέ αλλαγές νερού. Σε κανά μήνα θα είναι έτοιμο για μετακόμιση στο ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
Καφε, νερο


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καφε στιματα gkrokidis Αρχάριοι γλυκού νερού 6 21-02-10 10:31
καφε νερο. poky30 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 19-04-08 14:52
καφε χρωμα το νερο Mary-z Αρχάριοι γλυκού νερού 8 24-11-07 13:44
καφε αλγη ????? prodigy Malawi 3 25-09-06 18:22
Καφε αλγη... niar71 Φύκη -€“ ¶λγες 4 09-01-06 03:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10834 seconds with 16 queries