Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-01-07, 15:20
Το avatar του χρήστη Stilatos
Stilatos Ο χρήστης Stilatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2006
Περιοχή: glyfada
Μηνύματα: 134
Talking Αλλαγες σε Carrefour. Γνωμες?

Λοιπον παιδες πηρα και ΔΕΥΤΕΡΟ ενυδρειο μιας και τα σκαλαρακια που ειχα σαν μωρα μεγαλωσανε και αρχιζουνε να τσακωνονται και ειπα να παρω και αλλο ενυδρειο να ειναι πιο ανετα τα μωρακια. Λοιπον εμαθα για την προσφορα για το carrefour και πηγα και πηρα το 120 λιτρο. Λοιπον επειδη εχω εμπειρεια απο το προηγουμενο θελω να αλλαξω καποια πραματα. Το εσωτερικο φιλτρο λεω να το βγαλω τελειως να εχω πιο πολυ χωρο και να παρω ενα καλυτερο. Ασε βλεπω να φτιαχω fish room σιγα σιγα χεχε θελω και αλλα ενυδρεια.

1)Ερωτηση πρωτη. Εννοετιαι για eheim εξωτερικο σκεφτομαι μιας και ειναι τα καλυτερα. Σκεφτομαι για το 2222 to professional. Αν και ειναι για 150 λιτρα οπως εχω μαθει και διαβασει καλυτερα να παρεις ενα μεγαλυτερο για να δουλευει πιο ανετα και να μην υπαρχει προβλημα. Τωρα ειναι καλη αποφαση για αυτο το φιλτρο να παρω? H να παρω το 2212?(νομιζω αυτο ειναι το αμεσως πιο μικρο) Επισης αφου πηρα τηλεφωνο να μαθω σε ενα καταστημα μου λενε ειναι μονο με σφουγγαρι? αυτα δεν ερχονται με κεραμικα υλικα ? η αμα δεν ερχονται με υλικα εχει χωρο να βαλω εγω? διοτι μπερδευτικα με αυτα που μου ειπανε οτι ειναι μονο σφουγγαρι το 2222 και μονο τα μεγαλυτερα εχουνε υλικα. Τα professional εχουνε βανακι για να κλεινει την παροχη νερου οταν θελω να βγαλω το φιλτρο να κανω συντηρηση ετσι?

2) η βαση ειναι καλη? διοτι δεν μου φαινετια τοσο γεροδεμενη? να την στηριξω κι αλλο η να φτιαξω αλλη?

3) στα γρηγορα που ειδα μονο υποδοχη για μια λαμπα εχει νταξει με καμια πατεντα θα βαλω και αλλες αλλα ΜΗΠΩΣ ετυχε σε κανεναν να βρει καπακι απο καμια αλλη εταιρια η μαρκα που να κανει πανω του (για να μην ψαχω αδικα και βρηκε κανεις καμια αλλη λυση)

4) μηπως να μεινω τελικα με το εσωτερικο φιλτρο και να αλλαξω απλως με ενα καλυτερο κυκλοφορητη και να βαλω μαζι με σφουγγαρι και siporax? Τι εντυπωσεις εχει σε εσας αυτο το φιλτορ που εχει ?

5) Αυτην την φορα δεν θα το γεμισω με φυτα οπως το πρωτο. Θα βαλω μερικες anubies, κερατοφυλλο, και valisneria. θα βαλω ασπρη αμμο και μεγαλες ριζες. ΤΙ λετε? Ριζες μεγαλες ποιο καταστημα εχει? Εχει το waterinn?

6) Με ενα μπολιασμα απο το πρωτο ενυδρειο απο τα φιλτρα μπορω να βαλω την ιδια μερα τα ψαρια η να περιμενω 2-3 μερες και να βαλω stresszyme?

7) Για να μην μπλεκω με υποστρωμα μπορω να χωσω ταμπλετες κατω απο τα φυτα ετσι? καθε ποτε πρεπει να βαζεις καινουργιες? καθε μηνα?
__________________
Carrefour 120 L
4 Pterophyllum Scalare
Cayman 80 Scenic Professional 150 λιτρα Φυτεμενο
DIY 5L Co2
DIY moonlight
2 Pterophyllum Scalare, 9 Cardinal Tetra, 2 Ottocinclus Affinis, 2 Crossocheilus siamensis



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stilatos : 15-01-07 στις 15:31
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-01-07, 15:31
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

για το 2, 3 και το 6 μόνο:
2)η βάση είναι καλή αλλά θέλει προσοχή με τα ποδαράκια. δες σχετική συζήτηση. το δικό μου είναι μιά χαρά με τα ποδαράκια όπως δείχνω στο ποστ

3)για τις λάμπες μπορείς να κάνεις αυτό


6) μπόλιασμα μπορείς να βάλεις και να μπουν ψάρια κατευθείαν, όμως προσοχή με την αλλαγή θερμοκρασίας, να μην είναι μεγάλη στην μεταφορά και να έχει αποχλωριωθεί το νερό αλλιώς μπορεί να σου πεθάνει η βιολογία. μετά το μπόλιασμα μην βάλεις πολλά ψάρια γιατί το μπόλιασμα από μόνο του δεν μπορεί να σηκώσει το βάρος στην αρχή.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-07, 20:57
Το avatar του χρήστη Stilatos
Stilatos Ο χρήστης Stilatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2006
Περιοχή: glyfada
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

ελατε ελατε που ειναι οι υπολοιπη? για πειτε.
__________________
Carrefour 120 L
4 Pterophyllum Scalare
Cayman 80 Scenic Professional 150 λιτρα Φυτεμενο
DIY 5L Co2
DIY moonlight
2 Pterophyllum Scalare, 9 Cardinal Tetra, 2 Ottocinclus Affinis, 2 Crossocheilus siamensis


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-01-07, 21:05
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

professional
για 12ο
ειπαμε παραπανω αλλα οχι και τοσο
αν θες ενταξει πασο
αλλα πηστευω οτι δε χρηαζεται
εγω ενα μεγαλο απο τη σειρα classic ή ecco θα βαλω και θα εβαζα
με μια λαμπα μια χαρα ειναι αν ειναι αλλαξε την με τ5 ετσι κιαλος δυσκολα φυτα δε θα βαλεις
να μια χατα ειναι οι ταμπλετες και πολυ αποδοτικες αναλογα εγω βαω στα δυσκολα φυτα και οταν βαζω καινουργια και μετα τηνς ανανεονω ανα μηνα ή και ανα 2μηνες
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-01-07, 15:08
Το avatar του χρήστη Stilatos
Stilatos Ο χρήστης Stilatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2006
Περιοχή: glyfada
Μηνύματα: 134
Unhappy

96 ατομα ειδανε το ποστ και μονο 2 απαντησεις τι εγινε ρε παιδια? :P ντρεπεστε?
__________________
Carrefour 120 L
4 Pterophyllum Scalare
Cayman 80 Scenic Professional 150 λιτρα Φυτεμενο
DIY 5L Co2
DIY moonlight
2 Pterophyllum Scalare, 9 Cardinal Tetra, 2 Ottocinclus Affinis, 2 Crossocheilus siamensis


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-01-07, 16:28
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

To 2222 μην το παρεις. Δεν εχει τιποτε ιδαιτερο να προσφερει εκτος απο τετραγωνο κουτι. Καμμια σχεση με professionel II..
Το priming ειδικα ειναι μια πικρα, ασε που η αντλια του ειναι ασθενική.
Πολυ καλυτερη επιλογή ενα απο τη σειρά ecco.
Το priming του ειναι ολα τα λεφτα.
(τη σειρα classic τη θεωρω πρωτογονη για τα γουστα μου...)
Απο κει και περα, φυσικά και μπολιαζουμε απο τα υπαρχοντα ενυδρεια.
Ολα τα αλλα ειναι υποδεεστερα σαν μεθοδοι.

Ο φωτισμος και το υποστρωμα ειναι αμεσα σχετιζομενος με το τι θα κανεις με τα φυτά.
Πρωτα αποφασιζεις αυτό και μετά πραττεις αναλογως.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-01-07, 16:47
Το avatar του χρήστη Stilatos
Stilatos Ο χρήστης Stilatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2006
Περιοχή: glyfada
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

hmm στο μεταξυ δεν μπορω να βρω τα διαφορα μοντελα με ποσα λιτρα ειναι για το καθενα στην σελιδα της εheim και επρεπε να παω στο αquaristic.net και αποτι ειδα το πιο μικρο για professional 2 ειναι 350 λιτρα ενυδρειο. Επισης ο λογος που ελεγα να παω για την σειρα professional 1 η 2 ειναι οτι βλεπω οτι ειναι πολυ πιο ευκολο να αποσυνδεσεις τους σωληνες απο το φιλτρο οταν πρεπει να κανεις συντηρηση.
__________________
Carrefour 120 L
4 Pterophyllum Scalare
Cayman 80 Scenic Professional 150 λιτρα Φυτεμενο
DIY 5L Co2
DIY moonlight
2 Pterophyllum Scalare, 9 Cardinal Tetra, 2 Ottocinclus Affinis, 2 Crossocheilus siamensis


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-01-07, 19:20
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
τη σειρα classic τη θεωρω πρωτογονη για τα γουστα μου
πως φαινονται οι τεχνοκρατες...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-01-07, 19:36
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή


Θα το θεωρησω κοπλιμεντο..
Οπως και να εχει, μιλαμε για κατασκευη απο τα ιδια υλικά, αποτην ιδια εταιρια, με εισαγωγη- εξαγωγη απο το καπακι, βανακια και αυτοματο συστημα εναρξης κυκλοφοριας (κατα την αποψη μου καλυτερο και απο το professionel II), και καδο για τα υλικά.
Αν λαβουμε υποψιν οτι ερχεται και με υλικα (substrat + χοντρο σφουγγαρι) συγκρινεται ανετα με το classic. (Αυτο το πλαινο μαρκουτσι στο classic ποτέ μου δεν το χωνεψα)..
Οσο για την αξιοπιστια του, δεν εχει ακουστει τιποτε κακό. (απλα το classic εχει πιο πολλα χρονια στην αγορα, οποτε διαθετει και περισσοτερες "εμπειριες").

Υ.Γ. Νομιζω οτι για τα παραπανω ενα 15% ειναι καλά (ακους Eheim?)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-01-07, 20:01
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

μια λαμπα ακομη καλο ειναι να βαλεις μια που εχει χωρο μεσα
η βαση του ενυδρειου ειναι καλουτσικη για τα λιτρα
ξυλωμα το εσωτερικο φιλτρο
και ενα εξωτερικο φιλτρο 600-700λιτρα την ωρα... εγω ειμαι πολυ πιο ευχαριστημενος απο το tetratec στην κατηγορια αυτη απο την εχαιμ τα εχω και τα δυο και δουλευουν δοκιμασμενα....(σε σχεση ευρω και αποδοση στην ιδια κατηγορια)
ενα μεγαλυτερο θερμοστατη γιατι αυτος που εχει ειναι οριακος και δουλευει αρκετη ωρα την μερα....
αυτες ειναι οι βασικες αλλαγες για να δουλεψει καλυτερα το ενυδρειο...χωρις να ειναι τιποτα απολυτο....ας πουνε και οι υπολοιποι
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-01-07, 16:13
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stilatos Εμφάνιση μηνυμάτων
hmm στο μεταξυ δεν μπορω να βρω τα διαφορα μοντελα με ποσα λιτρα ειναι για το καθενα στην σελιδα της εheim...
δες εδώ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-01-07, 16:21
Το avatar του χρήστη Stilatos
Stilatos Ο χρήστης Stilatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2006
Περιοχή: glyfada
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

σωστοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς αρα βλεπω απο τα professional μονο το 1 εχει μικρο για το δικο μου ενυδρειο που ειναι για 120 λιτρα αλλα δεν βλεπω self priming. αρα αποτι βλεπω παμε για την σειρα ecco
__________________
Carrefour 120 L
4 Pterophyllum Scalare
Cayman 80 Scenic Professional 150 λιτρα Φυτεμενο
DIY 5L Co2
DIY moonlight
2 Pterophyllum Scalare, 9 Cardinal Tetra, 2 Ottocinclus Affinis, 2 Crossocheilus siamensis


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-01-07, 23:51
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

θελω να ρωτησω τι καλυτερο προσφερει ενα εξωτερικο φιλτρο απο ενα εσωτερικο;

γιατι καποιος να καθησει να αφαιρεσει το πλαστικο καπακι που εχει μεσα το ενυδρειο και να βαλει ενα εξωτερικο;

οκ καταλαβαινω οτι καθαριζεται πιο ευκολα, εχεις μεγαλυτερο χωρο στο ενυδρειο, δεν φαινεται κλπ

αλλα αν και τα δυο φιλτρα εχουν ιδια αντλια και ιδιο βιολογικο υλικο και σφουγγαρια υπαρχει διαφορα στην αποδοση τους;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-01-07, 23:54
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
θελω να ρωτησω τι καλυτερο προσφερει ενα εξωτερικο φιλτρο απο ενα εσωτερικο;

γιατι καποιος να καθησει να αφαιρεσει το πλαστικο καπακι που εχει μεσα το ενυδρειο και να βαλει ενα εξωτερικο;

οκ καταλαβαινω οτι καθαριζεται πιο ευκολα, εχεις μεγαλυτερο χωρο στο ενυδρειο, δεν φαινεται κλπ

αλλα αν και τα δυο φιλτρα εχουν ιδια αντλια και ιδιο βιολογικο υλικο και σφουγγαρια υπαρχει διαφορα στην αποδοση τους;
αν έχουν τον ίδιο όγκο βιολογίας, τα ίδια υλικά και προκαλούν την ίδια ροή τότε οι μόνες διαφορές είναι όλα τα άλλα που έγραψες (και δεν είναι και λίγα )
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-01-07, 23:57
Το avatar του χρήστη Stilatos
Stilatos Ο χρήστης Stilatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2006
Περιοχή: glyfada
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

κοιτα στο πρωτο που εχω το ενυδρειο εχω εσωτερικο αλλα να σου πω την αληθεια περνει αρκετο χωρο και ειδικα το carrefour που ειναι πιο μακρυ με το που ξυλωσα το εσωτερικο βρηκα πιο πολυ χωρο. Βεβαια μου βγηκε η πιστη να βγει η σηλικονη αλλα με μια λεπιδα οσο πιο κοντα στο τζαμι γωνια η λεπιδα και βγηκε.

Λοιπον σημερα που εστησα την βαση και εβαλα το ενυδρειο πανω (εννοειται αναμεσα στο ενυδρειο και την ξυλινη βαση εβαλα foam που πηρα απο Pet city για ενυδρεια). ΑΥτο που δεν μου αρεσε ειναι η πλαστικη βαση που καθεται το ενυδρειο δεν αγκαλιαζει το ενυδρειο σφιχτα μιλαμε ενα κανενα εκατοστο διαφορα δηλαδη τωρα που δεν εχει νερο η τιποτα παει ευκολα περα δωθε. Μηπως να βγαλω την πλαστικη του βαση και να το αφησω πανω στο foam που εβαλα πανω στην ξυλινη βαση?

Επισης προσεξα η ξυλινη βαση εχει απο την μανα του ηδη κολλημενα σε διαφορα σημεια ποδαρακια (πρεπει να ειχε καμια 5-6) αλλα και παλι παει περα δωθε λιγο σκεφτομαι να βιδωση μια ξυλινη προεκταση (ισως 10-15 εκατοστα κομματι) μπροσ και πισω ωστε να μη ειναι επιρρεπης να πεσει μπροστα η πισω ( που δεν ειναι δυσκολο καποιος αποτι μου φαινεται να γινει)
__________________
Carrefour 120 L
4 Pterophyllum Scalare
Cayman 80 Scenic Professional 150 λιτρα Φυτεμενο
DIY 5L Co2
DIY moonlight
2 Pterophyllum Scalare, 9 Cardinal Tetra, 2 Ottocinclus Affinis, 2 Crossocheilus siamensis



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 22-01-07 στις 07:09
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-01-07, 08:10
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stilatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον σημερα που εστησα την βαση και εβαλα το ενυδρειο πανω (εννοειται αναμεσα στο ενυδρειο και την ξυλινη βαση εβαλα foam που πηρα απο Pet city για ενυδρεια). ΑΥτο που δεν μου αρεσε ειναι η πλαστικη βαση που καθεται το ενυδρειο δεν αγκαλιαζει το ενυδρειο σφιχτα μιλαμε ενα κανενα εκατοστο διαφορα δηλαδη τωρα που δεν εχει νερο η τιποτα παει ευκολα περα δωθε. Μηπως να βγαλω την πλαστικη του βαση και να το αφησω πανω στο foam που εβαλα πανω στην ξυλινη βαση?

Επισης προσεξα η ξυλινη βαση εχει απο την μανα του ηδη κολλημενα σε διαφορα σημεια ποδαρακια (πρεπει να ειχε καμια 5-6) αλλα και παλι παει περα δωθε λιγο σκεφτομαι να βιδωση μια ξυλινη προεκταση (ισως 10-15 εκατοστα κομματι) μπρος και πισω ωστε να μη ειναι επιρρεπης να πεσει μπροστα η πισω ( που δεν ειναι δυσκολο καποιος αποτι μου φαινεται να γινει)
Εννοειται οτι σε εργοστασιακες κατασκευες βασης και ενυδρειου δεν χρειαζεται κανενα foam. Η πλαστικη βαση που ερχεται μαζί ειναι μια χαρά. Ειναι οντως λιγο χαλαρο το πλαστικό, αλλά αμα γεμισει το ενυδρειο δεν παει πουθενα. Αν τη βγαλεις, θα φαινονται τα τελειωματα και θα ειναι μαλλον πιο ασχημο.

Τωρα αν θες να ενισχυσεις τη βαση, τοτε βαλε απο πισω καταρχας μια τετραγωνη πλατη, θα το δεσει παρα πολύ. Αν παρεις δυο τετοια φυλλα και δυο μεντεσεδες , το κανεις και ντουλαπι (που χρησιμο ειναι).
Αν εσωτερικα τωρα στο ντουλαπι προσθεσεις και 4 (η και 6 με το πισω μερος) μεταλλικες γωνιες, βιδωνοντας τα καθετα ξυλα στη βαση, τοτε θα γινει ακομα πιο σταθερό, και δεν θα φαινεται και τιποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-01-07, 10:13
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Παιδιά τι ακριβώς σημαίνει η λέξη foam;;; Επειδή και εγώ θα πάρω 120 απο Carrefour και το σκέφτομαι για εξωτερικό πόσο δύσκολο θα είναι να το εγκαταστήσω και πόσο περίπου θα μου κοστίσει;;;
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-01-07, 23:06
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Αν παρεις δυο τετοια φυλλα και δυο μεντεσεδες , το κανεις και ντουλαπι (που χρησιμο ειναι).[/quote]


Kι αν τα πορτακια,τα παρεις αλλο χρωμα(μηλια),θα ενισχυθει κι απο αισθητικης πλευρας.Εγω αυτο εκανα και μακαρι να στησω και το ενυδρειο με την ιδια υπομονη και το ιδιο μερακι που εφτιαξα τη βαση.
Αληθεια ρε παιδια,το καπακι στο συγκεκριμενο πως ειναι?Το ρωταω επειδη υποψιαζομαι πως κυκλοφορουν και με διαφορετικο καπακι.Αναλογως το υποκαταστημα?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-01-07, 16:51
Το avatar του χρήστη Stilatos
Stilatos Ο χρήστης Stilatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2006
Περιοχή: glyfada
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

το foam ειναι το αφρολεξ δεν εχει σχεση με φιλτρο αυτο που ειπα. Απλως συνηθιζεται στα ενυδρεια να βαλεις αφρολεξ απο κατω την βαση του ενυδρειιου που καθεται το γυαλι για προλυπτικους λογους μην ραγισει το ενυδρειο. Τωρα αμα θες να βαλεις εξωτερικο φιλτρο δεν ειναι καθολου δυσκολο να κανεις εγγατασταση ειναι πανευκολο. Το μονο που πρπει να κανεις ειναι να βγαλεις το εσωτερικο απο μεσα. Εμενα μου πηρα κανενα μισαωρο. Αρχικα το τραβαγα να ξεκολλησει σιγα σιγα απο το καθε μερος του πλαστικου που ειχε σιλικονη. μετα αφου το εβγαλα το πλαστικο με μια λεπιδα σε γωνια οσο το δυνατον πιο κοντα στο τζαμι (οχι γωνια με το τζαμι διοτι το γρατζουνισες)αφαιρεσα την σιλικονη.να στησεις ενα εξωτερικο φιλτρο θα σου παρει 10 λεπτα. το να βγαλεις την σιλικονη θα σου παρει περισσοτερη ωρα.
__________________
Carrefour 120 L
4 Pterophyllum Scalare
Cayman 80 Scenic Professional 150 λιτρα Φυτεμενο
DIY 5L Co2
DIY moonlight
2 Pterophyllum Scalare, 9 Cardinal Tetra, 2 Ottocinclus Affinis, 2 Crossocheilus siamensis


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-01-07, 19:52
spykan2 Ο χρήστης spykan2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2006
Περιοχή: Κάλυμνος-Λεωνιδιο-Κόρινθος-¶λιμος
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην spykan2
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από μένα.
Έχω και εγώ το ιδιο ενυδρείο.Μεχρι στιγμής η βάση του μου φαίνεται αρκετά σταθερή (το ενυδρείο βρήσκεται σε αυτή εδώ και 3 μήνες και έχει μετακινηθεί αρκετές φορές με γεμάτο ενυδρείο).
Όσο για φίλτρο εγώ προτίμησα να βάλω το 2215 classic(640λιτρα/ώρα) μαζί με το δικό του εσωτερικό.Το μόνο πρόβλημα που αντιμετόπισα ήταν η εισαγωγή των σωλήνων εισόδου και εξόδου του νερου στο ενυδρείο (μικρά ανοίγματα στο πισω μέρος του καπακιού με αρκετές γωνίες).Για την εισοδο του νερού, τρύπισα σε μια ακρη το καπάκι και απο κεί πέρασα το σωλήνα γιατί από πίσω δεν χωράει.Πρόβλημα:όταν σηκώνεται το καπάκι σηκώνεται και ο σωλήνας (ευτυχώς χωρίς να βγαινει η ακρή του από το νερό).Ο σωλήνας εξόδου του νερού αναγκαστικά έπρεπε να πάει μόνο στην πλάτη του ενυδρείου γιατι στα πλαινά τζάμια δεν χωράει λόγο μάκρους.Πρόβλημα:ο σωλήνας εξόδου ψιλοπνήγεται από τις γωνίες του καπακιού με το τζαμι και θέλει έλεγχο κάθε φορά που ανοίγεται το καπάκι για την σωστή τροφοδοσία.
Αν κάποιος έχει να προτήνει κάτι καλύτερο...ο stilαtos περιμένει (μαζί του και εγώ)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spykan2 : 21-01-07 στις 21:33
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-01-07, 19:59
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stilatos Εμφάνιση μηνυμάτων
το foam ειναι το αφρολεξ δεν εχει σχεση με φιλτρο αυτο που ειπα. Απλως συνηθιζεται στα ενυδρεια να βαλεις αφρολεξ απο κατω την βαση του ενυδρειιου που καθεται το γυαλι για προλυπτικους λογους μην ραγισει το ενυδρειο. Τωρα αμα θες να βαλεις εξωτερικο φιλτρο δεν ειναι καθολου δυσκολο να κανεις εγγατασταση ειναι πανευκολο. Το μονο που πρπει να κανεις ειναι να βγαλεις το εσωτερικο απο μεσα. Εμενα μου πηρα κανενα μισαωρο. Αρχικα το τραβαγα να ξεκολλησει σιγα σιγα απο το καθε μερος του πλαστικου που ειχε σιλικονη. μετα αφου το εβγαλα το πλαστικο με μια λεπιδα σε γωνια οσο το δυνατον πιο κοντα στο τζαμι (οχι γωνια με το τζαμι διοτι το γρατζουνισες)αφαιρεσα την σιλικονη.να στησεις ενα εξωτερικο φιλτρο θα σου παρει 10 λεπτα. το να βγαλεις την σιλικονη θα σου παρει περισσοτερη ωρα.
Stilatos αφρολεξ θα αγόραζα έτσι και αλλιώς απλά δεν ήξερα ότι το λένε foam. Φίλτρο θα πάρω εξωτερικό τελικά μάλλον eheim 2213. Είναι κατάλληλο για το ενυδρείο μου;;; Να βάλω και εσωτερικό ή αυτό αρκει;; Ο θερμοστάτης θα παραμείνει μέσα στο ενυδρείο ή θα πάει στο φίλτρο;;; Όσο για το παλιό που είχε το ενυδρείο ας είναι καλά ο Vasilakis και ο φίλος του ο ¶κης που ήρθανε να με βοηθήσουν. Το είχαν αφαιρέσει (μαζί με τη σιλικόνη από το τζάμι) σε λιγότερο από 5 λεπτά!!
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-01-07, 23:02
Το avatar του χρήστη Stilatos
Stilatos Ο χρήστης Stilatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2006
Περιοχή: glyfada
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

To 2213 αποτι βλεπω στο λινκ ειναι μεχρι 250 λιτρα αρα εισαι κομπλε. Δεν χρειαζεται να εχεις και τα δυο διαλεξε ποιο προτιμας εξωτερικο η εσωτερικο. Κοιτα η το ενα η το αλλο αποτι καταλαβα ειναι μια χαρα απλως στο carrefourisio αποτι διαβασα στο φορουμ θελει λιγο πιο καλυτερο κυκλοφορητη και χωραει να βαλεις κανενα μακαρονι μεσα. Δεν υπαρχει νοημα να εχεις και τα δυο. Παντως εγω οπως ειπα θα προτιμησω εξωτερικο αυτην την φορα για να ειναι πιο ευκολο στην συντηρηση το φιλτρο και να εχω πιο πολυ χωρο στο ενυδρειο.τωρα αμα θες να κρατησεις το μαμα πλαστικο του εσωτερικου φιλτρου και να χρησημοποιεις εξωτερικο φιλτρο δεν θα προτεινα να ειναι μεσα στο εσωτερικο φιλτρο ο θερμοστατης διοτι αλλιως ειναι η κυκλοφορια νερου. Εκτος αμα εννοεις αμα υπαρχει τροπος να χωσεις το θερμοστατη μεσα στο φιλτρο που δεν υπαρχει περιπτωση να γινει. απλως με κλιψακια η βεντουζες που πουλανε τα μαγαζια να στησεις το θερμοστατη μεσα στο ενυδρειο.
__________________
Carrefour 120 L
4 Pterophyllum Scalare
Cayman 80 Scenic Professional 150 λιτρα Φυτεμενο
DIY 5L Co2
DIY moonlight
2 Pterophyllum Scalare, 9 Cardinal Tetra, 2 Ottocinclus Affinis, 2 Crossocheilus siamensis


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-01-07, 09:44
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Το μαμά φίλτρο έχει ήδη αφαιρεθεί (νομίζω έτσι κέρδισα πολύ χώρο μέσα στο ενυδρείο).Έλεγα να βάλω και ένα δεύτερο εσωτερικό φίλτρο γιατί προσανατολίζομαι σε πυκνοφτεμένο και ξέρω πως χρειάζομαι καλό φιλτράρισμα. Απλά ρώτησα αν υπάρχει τρόπος ο θερμοστάτης να μην είναι μέσα στο ενυδρείο για λόγους καλαισθησίας!!!
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MiziGr : 22-01-07 στις 18:19
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-01-07, 13:53
Το avatar του χρήστη ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ο χρήστης ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

2) η βαση ειναι καλη? διοτι δεν μου φαινετια τοσο γεροδεμενη? να την στηριξω κι αλλο η να φτιαξω αλλη?

Λίγο καθυστερημένη απάντηση, αλλά εγώ σε αντίστοιχο έπιπλο και ξύλινο πάτωμα, εβγαλα τα ποδαράκια και κόλλησα τρεις λωρίδες μπλε φελιζόλ κάτω ακριβώς από τα κάθετα στηρίγματα του έπιπλου .
Και πολύ καλή σταθερότητα και καλή προσαρμογή σε τυχόν ανωμαλίες του πατώματος και κανενά πρόβλημα υγρασίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ενυδρείο carrefour el00140 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 06-02-08 22:56
Γνωμες για την συνεχεια. Isidoros Malawi 13 07-09-04 11:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08641 seconds with 15 queries