Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-11-19, 11:34
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή Red cherry και guppy-προβλημα με τροφη

Καλημέρα. Στο ενυδρείο μου φιλοξενώ γαρίδες red cherry με γκαπυ. Τα πάνε μια χαρά στη συμβίωση, αυτό που όμως με προβληματίζει είναι το θέμα της διατροφής. Ρίχνω από τροφη, flakes για τα γκαπυ και novo prawn της jbl για τις γαρίδες. Το θέμα είναι ότι ενώ τα γκαπυ τρώνε τα φλεικς, έπειτα πηγαίνουν και τσιμπάνε την γαριδοτροφη έως διαλύοντας την σιγά σιγά και την τρώνε. Οι γαρίδες φυσικά δεν πλησιάζουν όση ώρα είναι εκεί τα λαίμαργα γκαπυ. Υπάρχει άραγε θέμα υποσιτισης των red cherry και τι λύση υπάρχει για αυτό το πρόβλημα? Οποίοι από εσάς φιλοξενειται αυτά τα δύο είδη, θα ήθελα να μου πείτε τι κάνετε με το θέμα της τροφής, ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-11-19, 12:14
tkalamat Ο χρήστης tkalamat δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2012
Περιοχή: Σπαρτη
Μηνύματα: 671
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anttheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα. Στο ενυδρείο μου φιλοξενώ γαρίδες red cherry με γκαπυ. Τα πάνε μια χαρά στη συμβίωση, αυτό που όμως με προβληματίζει είναι το θέμα της διατροφής. Ρίχνω από τροφη, flakes για τα γκαπυ και novo prawn της jbl για τις γαρίδες. Το θέμα είναι ότι ενώ τα γκαπυ τρώνε τα φλεικς, έπειτα πηγαίνουν και τσιμπάνε την γαριδοτροφη έως διαλύοντας την σιγά σιγά και την τρώνε. Οι γαρίδες φυσικά δεν πλησιάζουν όση ώρα είναι εκεί τα λαίμαργα γκαπυ. Υπάρχει άραγε θέμα υποσιτισης των red cherry και τι λύση υπάρχει για αυτό το πρόβλημα? Οποίοι από εσάς φιλοξενειται αυτά τα δύο είδη, θα ήθελα να μου πείτε τι κάνετε με το θέμα της τροφής, ευχαριστώ
Και μόνο από αυτά που λες δεν τα πάνε καλά.Τα γκαπυ είναι πρόβλημα για τις γαρίδες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-11-19, 13:10
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

οντως ειναι προβλημα... τα περισσοτερα ψαρια για τις γαριδες...
δοκιμασε μεγαλες ταμπλετες για πλεκο...
παλι θα τσιμπανε τα γκαπυς , αλλα θα διαλυονται πολυ αργα..
φυσικα αν οι γαριδες φοβουνται να πλησιασουν την τροφη, παλι το προβλημα δεν θα λυθει
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-11-19, 19:45
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anttheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα. Στο ενυδρείο μου φιλοξενώ γαρίδες red cherry με γκαπυ. Τα πάνε μια χαρά στη συμβίωση, αυτό που όμως με προβληματίζει είναι το θέμα της διατροφής. Ρίχνω από τροφη, flakes για τα γκαπυ και novo prawn της jbl για τις γαρίδες. Το θέμα είναι ότι ενώ τα γκαπυ τρώνε τα φλεικς, έπειτα πηγαίνουν και τσιμπάνε την γαριδοτροφη έως διαλύοντας την σιγά σιγά και την τρώνε. Οι γαρίδες φυσικά δεν πλησιάζουν όση ώρα είναι εκεί τα λαίμαργα γκαπυ. Υπάρχει άραγε θέμα υποσιτισης των red cherry και τι λύση υπάρχει για αυτό το πρόβλημα? Οποίοι από εσάς φιλοξενειται αυτά τα δύο είδη, θα ήθελα να μου πείτε τι κάνετε με το θέμα της τροφής, ευχαριστώ
Δεν πιστεύω οτι υποσιτίζονται οι γαρίδες...Τις είχα παλιά με gappy και ταϊζα μόνο τα ψάρια. Οι γαρίδες έτρωγαν ότι έμενε ή έπεφτε στο βυθό. Επιπλέον "καθαρίζουν" και το χαλίκι πολλές φορές από τα διάφορα που μαζεύει..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-11-19, 13:59
costachri Ο χρήστης costachri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Σε παρόμοιο setup, επείδή έχω και εγώ την ίδια ανησυχία, λιώνω την τροφή για τις γαρίεδες με νερό απο το ενυδρείο και την ρίχνω μαζί με τηντροφή για τα guppies.
Έτσι η τροφή για της γαρίδες σκορπίζει και δεν την μαζεύουν τόσο εύκολα τα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
60 λιτρα με Guppy και red cherry G_mat Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 12 22-07-13 17:19
η καλυτερη τροφη για guppy! ignatios1993 Ζωοτόκα 6 27-05-13 11:25
Guppy νεογνα και τροφη niou Ζωοτόκα 3 18-02-13 22:11
Τροφη-ταισμα red cherry aNe Διατροφή 3 21-11-10 00:19
Guppy-corydoras-red Cherry giannisaek Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 54 04-06-10 12:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03788 seconds with 15 queries