Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-05-17, 08:16
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή αθόρυβο φίλτρο για 10 λίτρα

Λοιπόν το φίλτρο που είχα στη 10λιτρη γυάλα μου μάλλον τα 'παιξε γιατί άρχισε να μου ζεσταίνει το νερό και να λειτουργεί και ως ένας ανεξέλεγκτος θερμοστάτης.
Να τονίσω ότι στη γυάλα δεν έχω ψάρια, έχω μόνο ανούμπιες και ένα ραμσορν σαλιγκάρι του οποίου μάλλον του καλαρέσει η ζέστη αλλά έρχεται καλοκαίρι και αν από τώρα που πιάνει 27 βαθμούς, στις ζέστες τι θα γίνει;
Αυτό που είχα μέχρι τώρα ήταν βασικά ο κυκλοφορητής του hailea HL-BT400
με λίγο ενυδρειακό βαμβάκι. Δλδ δε χρησιμοποιούσα ολόκληρο το φίλτρο με όλους τους χώρους του κλπ.
Το θετικό του είναι ότι παρότι παλιό και χρησιμοποιημένο λειτουργούσε αθόρυβα. Επειδή το έχω στο υπνοδωμάτιο και με πιάνει υστερία αν ακούγεται, μπορείτε να μου προτείνεται κάτι για τα λίτρα μου και κυρίως απολύτως αθόρυβο;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-05-17, 08:39
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από μελινακι Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν το φίλτρο που είχα στη 10λιτρη γυάλα μου μάλλον τα 'παιξε γιατί άρχισε να μου ζεσταίνει το νερό και να λειτουργεί και ως ένας ανεξέλεγκτος θερμοστάτης.
Να τονίσω ότι στη γυάλα δεν έχω ψάρια, έχω μόνο ανούμπιες και ένα ραμσορν σαλιγκάρι του οποίου μάλλον του καλαρέσει η ζέστη αλλά έρχεται καλοκαίρι και αν από τώρα που πιάνει 27 βαθμούς, στις ζέστες τι θα γίνει;
Αυτό που είχα μέχρι τώρα ήταν βασικά ο κυκλοφορητής του hailea HL-BT400
με λίγο ενυδρειακό βαμβάκι. Δλδ δε χρησιμοποιούσα ολόκληρο το φίλτρο με όλους τους χώρους του κλπ.
Το θετικό του είναι ότι παρότι παλιό και χρησιμοποιημένο λειτουργούσε αθόρυβα. Επειδή το έχω στο υπνοδωμάτιο και με πιάνει υστερία αν ακούγεται, μπορείτε να μου προτείνεται κάτι για τα λίτρα μου και κυρίως απολύτως αθόρυβο;
καλημερα, εγω εχω αυτο http://www.harvestfishandpet.com/dop...ilter---200-lh και το θεωρω αρκετα αθορυβο και με καλο χωρο για βιολογικο υλικο (για το μεγεθος του και τα λιτρα που εξυπηρετει παντα)
και το βρισκεις και ευκολα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-05-17, 14:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν χρειαζεται φιλτρο μια γυαλα 10 λιτρων με φυτα και 1 σαλιγκάρι. Τα φυτα τα ιδια φτανουν και περισσευουν για φιλτρανση του νερου στους .... ρυπους .... ενος σαλιγκαριου. Ουτε ταισμα καλα-καλα δεν χρειαζεται, γιατι να χρειαστει φιλτρο ;
Καθε 2-3 μερες φρεσκαριζε το νερο με αλλαγη 30%.
Το θεμα ειναι θα μεινει ενα το σαλιγκαρι, ή θα πολλαπλασιαστουν? Αν δεν ταιζεις, δεν θα πολλαπλασιαστουν ή θα πολλαπλασιαστουν σε οσα ακριβως πρεπει. Δλδ σε οσα μπορουν να διατηρησουν ζωντανα οι αλγες.

Για τη θερμοκρασια αν δεν παει πανω απο 32 δεν χρειαζεται να κανεις κατι. Αλλιως παρε ενα μικρο (πχ 40 εως 60mm) αδυναμο ανεμιστηρακι, τετοιο που με την προχειρη, αλλα "στρατηγικα" καταλληλη τοποθετηση, να μην μπορει να κατεβασει πολυ τη θερμοκρασια, ακομα κι αν λειτουργει πολλες ωρες συνεχως.
http://www.skroutz.gr/s/2275418/Shar...-Midrange.html
Να φανταστεις, το πρωτο μου καλοκαιρι με ενυδρειο (40 λιτρων) το εβγαλα σωο με ενα ανεμιστηρακι προσωπου με πατεντα να τροφοδοτειται με μετασχηματιστη και ενα καλαμακι για στηριξη.
Η καλυτερη λυση ειναι να παρεις stc-1000 να το ανοιγοκλεινει. Αλλιως πρεπει να ελεγχεις εσυ ή και με βοηθεια χρονοδιακοπτη.
Προσωπικα δεν θα το σκεφτομουν καθολου και θα εβαζα STC να εχω το κεφαλι μου ησυχο, αφου οι θερμοκρασιες αλλαζουν μεσα στο καλοκαιρι. ¶λλοτε δροσια, άλλοτε καυσωνας. Δεν μπορω να εχω το νου μου συνεχεια. Με φτανουν οσα περασα εκεινο το πρωτο καλοκαιρι.
Προσοχη θελει η εξατμιση και αναπληρωση του νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-05-17, 15:21
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χρειαζεται φιλτρο μια γυαλα 10 λιτρων με φυτα και 1 σαλιγκάρι. Τα φυτα τα ιδια φτανουν και περισσευουν για φιλτρανση του νερου στους .... ρυπους .... ενος σαλιγκαριου. Ουτε ταισμα καλα-καλα δεν χρειαζεται, γιατι να χρειαστει φιλτρο ;
Καθε 2-3 μερες φρεσκαριζε το νερο με αλλαγη 30%.
Το θεμα ειναι θα μεινει ενα το σαλιγκαρι, ή θα πολλαπλασιαστουν? Αν δεν ταιζεις, δεν θα πολλαπλασιαστουν ή θα πολλαπλασιαστουν σε οσα ακριβως πρεπει. Δλδ σε οσα μπορουν να διατηρησουν ζωντανα οι αλγες.

Για τη θερμοκρασια αν δεν παει πανω απο 32 δεν χρειαζεται να κανεις κατι. Αλλιως παρε ενα μικρο (πχ 40 εως 60mm) αδυναμο ανεμιστηρακι, τετοιο που με την προχειρη, αλλα "στρατηγικα" καταλληλη τοποθετηση, να μην μπορει να κατεβασει πολυ τη θερμοκρασια, ακομα κι αν λειτουργει πολλες ωρες συνεχως.
http://www.skroutz.gr/s/2275418/Shar...-Midrange.html
Να φανταστεις, το πρωτο μου καλοκαιρι με ενυδρειο (40 λιτρων) το εβγαλα σωο με ενα ανεμιστηρακι προσωπου με πατεντα να τροφοδοτειται με μετασχηματιστη και ενα καλαμακι για στηριξη.
Η καλυτερη λυση ειναι να παρεις stc-1000 να το ανοιγοκλεινει. Αλλιως πρεπει να ελεγχεις εσυ ή και με βοηθεια χρονοδιακοπτη.
Προσωπικα δεν θα το σκεφτομουν καθολου και θα εβαζα STC να εχω το κεφαλι μου ησυχο, αφου οι θερμοκρασιες αλλαζουν μεσα στο καλοκαιρι. ¶λλοτε δροσια, άλλοτε καυσωνας. Δεν μπορω να εχω το νου μου συνεχεια. Με φτανουν οσα περασα εκεινο το πρωτο καλοκαιρι.
Προσοχη θελει η εξατμιση και αναπληρωση του νερου.
Φιλτρανση μπορει να μην χρειαζεται, κυκλοφορια ομως σιγουρα χρειαζεται. οποτε ενα φιλτρακι που θα μπορει να υποστηριξει αργοτερα και καμια red cherry θα ηταν χρησιμο πιστευω
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-05-17, 15:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλτρανση μπορει να μην χρειαζεται, κυκλοφορια ομως σιγουρα χρειαζεται. οποτε ενα φιλτρακι που θα μπορει να υποστηριξει αργοτερα και καμια red cherry θα ηταν χρησιμο πιστευω
Ουτε κυκλοφορια χρειαζεται αν φρεσκαρει το νερο. (Ετσι κι αλλως χρειαζεται φρεσκαρισμα το νερο για τα φυτα. Δεν το κανουμε μονο για τους ... ρυπους του σαλιγκαριου)
Δεν θα εβαζα προσωπικα κατι αλλο εκτος απο και φυτα και κανενα σαλιγκαρακι σε 10 λιτρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-05-17, 15:45
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουτε κυκλοφορια χρειαζεται αν φρεσκαρει το νερο. (Ετσι κι αλλως χρειαζεται φρεσκαρισμα το νερο για τα φυτα. Δεν το κανουμε μονο για τους ... ρυπους του σαλιγκαριου)
Δεν θα εβαζα προσωπικα κατι αλλο εκτος απο και φυτα και κανενα σαλιγκαρακι σε 10 λιτρα.
γιατι να το κανει χειροκινητα και να μην γινεται μονο του (το φρεσκαρισμα του νερου)? ασε που η κινηση του νερου δινει αλλη αισθηση στο ολο "θεαμα" απο το να ειναι στασιμο.
εγω παλι στα 10 λιτρα μερικες γαριδουλες θα τις εβαζα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-05-17, 15:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι να το κανει χειροκινητα και να μην γινεται μονο του (το φρεσκαρισμα του νερου)? ασε που η κινηση του νερου δινει αλλη αισθηση στο ολο "θεαμα" απο το να ειναι στασιμο.
Το φιλτρο δεν φρεσκαρει το νερο. Το διατηρει χωρις αμμωνια και νιτρωδη.
Αμμωνια και νιτρωδη σε αυτο το στησιμο δεν θα υπαρχουν.
Φρεσαρισμα του νερου θεωρουνται ολα τα υπολοιπα. Αναπληρωση ιχνοστοιχειων και μεταλλων, ισορροπια στο redox, αφαιρεση νιτρικων και φωσφορικών κλπ. To φιλτρακι δεν τα κανει αυτα.
Το μονο που θα μπορουσε να βοηθησει το φιλτρο εκτος της αμμωνιας και των νιτρωδων ειναι στην οξυγονωση με την αναταραξη του νερου. Εδω ομως δεν θα εχει κατι, που θα καταναλωνει τοσο οξυγονο ωστε να χρειαζεται αναταραξη.
Τα φυτα απο μονα τους ειναι φιλτρο και οξυγονωτής για τετοιου επιπεδου βιοφορτιο, οπως και ο βυθος. Απλα δεν πρεπει να αναταρασουμε την "ησυχια" του βυθου με ανακατεματα κλπ.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παλι στα 10 λιτρα μερικες γαριδουλες θα τις εβαζα...
Εγω παλι δεν θα ειχα 10 λιτρα γυαλα ουτε για φυτα και σαλιγκαρι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-05-17, 19:09
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις.
Η αλήθεια είναι ότι έστησα τόσο μικρή γυάλα και με τόσο απλή σύνθεση (2 πανανθεκτικά φυτά και ένα πανανθεκτικό σαλιγκάρι) ακριβώς για να μην χρειάζεται πολλά πολλά γιατί δεν έχω χρόνο. Μέχρι στιγμής αυτή η επιλογή μου προέκυψε σοφή μιας και ουσιαστικά η γυάλα δε με δυσκολεύει σε τίποτα στην καθημερινότητα το μόνο που κάνω είναι να αλλάζω το 30% κάθε 2 βδομάδες, ταΐζω το σαλιγκάρι όχι πολύ (αν και εφόσον δεν είναι ερμαφρόδιτο και εφόσον το κράτησα από μια γέννα που έλαβε χώρα στο ενυδρείο μου λογικά δεν έχει ζευγαρώσει ποτέ οπότε και δεν πρόκειται να γεννήσει ποτέ από μόνο του) καμιά φορά βάζω καμιά ταμπλέτα στο βυθό λίπασμα για τα φυτά και κανένα υγρό λίπασμα στο τσακίρ κέφι. Αυτά και μέχρι στιγμής όλα βαίνουν καλώς κανένα χρόνο που την έχω.
Οπότε ναι ο σκοπός μου είναι να κάνει μοναχική ζωή μέσα στο ενυδρείο.
Με τη θερμοκρασία δεν έχω κανένα πρόβλημα, δεν ξέρω αν έγινε κατανοητό αυτό που είπα. Η θερμοκρασία μου ανεβαίνει τώρα λόγο της υπερθέρμανσης του φίλτρου. Οπότε αν αλλάξω το φίλτρο δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη θερμοκρασία, ούτε πέρυσι είχα.
Και τέλος το φίλτρο που έχω μέχρι στιγμής δεν ξέρω καν αν καταφέρνει να εκτελέσει την ουσιαστική λειτουργία του φίλτρου αφού δεν έχει μέσα τίποτα παρά μόνο ενυδρειακό βαμβάκι απ' το οποίο αφαιρώ ένα τμήμα κάθε τόσο και συμπληρώνω με καινούριο, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν καταφέρνει να έχει βιολογία πάνω του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-06-17, 12:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουτε κυκλοφορια χρειαζεται αν φρεσκαρει το νερο. (Ετσι κι αλλως χρειαζεται φρεσκαρισμα το νερο για τα φυτα. Δεν το κανουμε μονο για τους ... ρυπους του σαλιγκαριου)
Δεν θα εβαζα προσωπικα κατι αλλο εκτος απο και φυτα και κανενα σαλιγκαρακι σε 10 λιτρα.
Μολις καταλαβα οτι αυτο ηταν το Νο 20.000 ποστ μου στο GAB
Υγεια να εχουμε να προχωραμε.

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-06-17, 10:06
Το avatar του χρήστη μελινακι
μελινακι Ο χρήστης μελινακι δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

χαχα, μέσα στο θέμα μου;
Εύχομαι να τα διπλασιάσεις λοιπόν!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αθόρυβο φίλτρο για ενυδρείο 240 λίτρα με χρυσόψαρα tolisn Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 39 12-07-16 20:33
Αθόρυβο εξωτερικο φίλτρο για 180 λιτρα dinelos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 17-04-16 16:24
Αθόρυβο εσωτερικό φίλτρο για 60L carvefish21 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 23-11-13 22:42
Καλύτερο & Αθόρυβο Εσωτερικό φίλτρο για 60 λίτρα danny Αρχάριοι γλυκού νερού 18 05-05-13 22:56
Αθόρυβο φίλτρο infodigger Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 17-04-07 17:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05403 seconds with 15 queries