Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-04-09, 00:13
Το avatar του χρήστη geoaki
geoaki Ο χρήστης geoaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2008
Περιοχή: θεσσαλονικη- Πλαγιαρι
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή TO ENYDREIO TOY GEOAKI(ARXARIOS

Διαστάσεις:2.00x0.50x0.50
Όγκος:500litr
Κατηγορία:κοινωνικό (νομίζωJ)
Φυτά: σε λίγες μέρες valisneria gigantean, valisneria aslatica, valisneria spiralis
Ψάρια / ¶λλα είδη: 4 lambidochromis, 1 aulonacara baenschi(θηλυκό), 4 plekostomous, 1 guppy(poecilia reticulata), 3 pangasius hypofthalmous(προορίζονται για άλλο χώρο)
Διακοσμητικά υλικά: άμμο θαλάσσης, πέτρες μαύρες με λίγο πράσινο από ποτάμι.
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: αργότερα χαρτόνι μονόχρωμο
Φωτισμός: λάμπα φθορίου λευκή, 1,20(36watt)
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες
Φιλτράρισμα: εσωτερικό φίλτρο , μπλε σφουγγάρι, υαλοβάμβακας, μακαρόνι
Θερμοστάτης: theoheater 300watt
Λίπανση: όχι
Παροχή CO2: όχι

Παράμετροι:

pH: (άγνωστα)
Γενική σκληρότητα (GH): (άγνωστα)
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):` (άγνωστα)
Αμμωνία (ΝΗ3): (άγνωστα)
Νιτρώδη (ΝΟ2): (άγνωστα)
Νιτρικά (ΝΟ3): (άγνωστα)
Αλλαγές νερού: κάθε 7 με 10 μέρες ανάλογα την ποιότητα
Θερμοκρασία:25 με 27 βαθμούς
¶λλες πληροφορίες: παροχή οξυγόνου(φυσαλίδες), 1 έξτρα ανακυκλωτής νερού στο εσωτερικό.
Φωτογραφία: [IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/GEORGE/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-5.jpg[/IMG]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 22-04-09 στις 10:43
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-04-09, 08:18
Το avatar του χρήστη Dionysia
Dionysia Ο χρήστης Dionysia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

φωτογραφιες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-04-09, 08:46
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Αγαπητέ φίλε καλώς ήρθες στο GAB.

Από την παρουσίαση των πληροφοριών και μόνο καταλαβαίνω και χωρίς βέβαια να σε αγχώσω ότι θέλεις αρκετή δουλειά στο διάβασμα για να μπορέσεις να καταλάβεις τι εστί:
1. ενυδρείο/κοινωνικό ενυδρείο/συμβατότητες
2. βιολογία/κύκλος του αζώτου
3. σύσταση/χημεία νερού

Όλα τα ψάρια που έχεις στο ενυδρείο σου προέρχονται από διαφορετικούς κόσμους, ποτάμια και λίμνες ανά το παγκόσμιο που απαιτούν εντελώς διαφορετικές συνθήκες. Η κύρια αποστολή αυτού του φόρουμ έχει να κάνει με τη σωστή διατήρηση υδρόβιας ζωής.

Για να κάνεις όμως καλύτερη αρχή θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις άμεσα διάβασμα στα πιο κάτω λινκς:
1
2
3
4
5
Επίσης θα σου πρότεινα να παρακολουθείς τις συζητήσεις που πραγματοποιούνται καθημερινά στο σάιντ, οι οποίες θα σε βοηθήσουν επιπρόσθετα ώστε να εμπλουτήσεις περισσότερο τις γνώσεις σου.

Από εμένα, καλή υπομονή και διαμονή στο σάιντ.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-04-09, 10:42
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Πατριωτάκι καλώς ήρθες!
¶ρχισε επειγόντως το διάβασμα(όπως προαναφέρθηκε).
Έχεις ένα πολύ καλό ενυδρείο απο άποψη χωρητικότητας και μπορείς να κάνεις θαύματα.Όμως ξεκίνησες (όπως πάρα πολλοί απο μας)βιαστικά και χωρίς σωστές συμβουλές(ποιός σου έδωσε όλα αυτά τα ασύμβατα ψαράκια?).
1.Μάλλον το ενυδρείο σου είναι άστρωτο.Γι αυτό επέστρεψε άμεσα όλα τα ψάρια σ΄αυτόν που στα έδωσε ή θα τα βασανίσεις μέχρι θανάτου.
2.Διάβασε για να αποφασίσεις τι ψαράκια θέλεις πραγματικά και τι συνθήκες πρέπει να τους εξασφαλίσεις.
3.Ξεκίνα το στρώσιμο(προτείνω να βρείς μπόλι),αγόρασε οπωσδήποτε υγρά τεστ(της API αν βρεις)για να ελέγχεις αμμωνία,nitrite,nitrate,ph,σκληρότητες.
4.Χρειάζεσαι μάλλον άλλο ένα εξωτερικό φίλτρο για τα λίτρα σου(ποιό είναι αυτό που έχεις?).Βγάλε τις φυσσαλίδες.Αν πας για φυτεμένο δεν νομίζω ότι αρκεί η λάμπα σου.

Για ότι κάνεις ζήτα βοήθεια.Εδω στην προσφέρουν άνθρωποι που χαίρονται να το κάνουν(αφιλοκερδώς) και ακόμα περισσότερο οταν πιάνει τόπο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-04-09, 13:39
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες και απο μενα και καλο διαβασμα....τα παιδια πιο πανω σου εδωσαν μια κατευθυνση...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-04-09, 15:00
Το avatar του χρήστη geoaki
geoaki Ο χρήστης geoaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2008
Περιοχή: θεσσαλονικη- Πλαγιαρι
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Γεια σας και πάλι...

συγγνώμη για τις φωτώ ..αλλά κάτι συμβαίνει και δεν μου τις ανεβάζει...
το ενυδρείο των 500λιτρ που έχω είναι το τρίτο στην σειρά..μαζί με ένα 220λιτρ και 120 λίτρον...

όντως για την επιλογή των ψαριών δεν το πολυπρόσεξα...αλλά ξεκίνησα το διάβασμα..κάλιο αργά παρά ποτέ...


τα ενυδρεια ειναι ολα κατασκευης δικιας μου με εσωτερικο φιλτρο κτλ.

θα προσπαθήσω να σας στείλω από όλα τα ενυδρεία φωτώ...

στον ενυδρείο των 220 λιτρ αχω μόνο χρυσόψαρα ..τα όποια έχουν παραμεγαλώσει και σκέπτομαι κάτι να κάνω για να τους φτιάξω μεγαλύτερο χώρο(ενυδρείο η λίμνη)

ολα τα ενυδρεια χρειάστηκαν εβδομάδες προετοιμασίας και το νερό που χρειάστηκα αρχικά προήλθε απο στρωμένα ενυδρεία μικρότερης χωρητικότητας

είναι φανερό οτι δαπάνησα περισσότερο χρόνο παρα χρήματα...και αυτό γιατι προσπάθησα να κρατήσω το κόστος αρκετά χαμηλό...
προσπάθησα να κρατήσω επαφή με το φόρουμ σας μπας και βρω κανένα φυτό η καμία κιχλιδουλα της αρεσκείας μου αλλά ποτέ δεν προλάβαινα να απαντήσω.....

ευχαριστώ για τις συμβουλές σας...εδω και μερες εχω κατεβάσει άπειρες ψηφιακές εγκυκλοπαίδειες για την περιποίηση και την φροντίδα ενός ενυδρείου.....

και ελπίζω σιγά σιγα να αποκτήσω αρκετή πείρα....


παρακατω ανεβασα μερικες φωτογραφιες από το ενυδρειο των 500 λιτρων, όπως ειπα και στα χαρακτηρηστικα η αμμος είναι βρασμενη και πλημενη προσεκτηκα όπως επισης και οι πετρες…μια μικρη παρενθεση καποιες κιχλιδες και έναν πλεκοστομο τους εχω τουλαχιστο πανο από 4 χρονια σε μικροτερα ενυδρεια πρινα αποφασησω να τα μετακομίσω σε μεγαλυτερο σνυδρειο..!!!

Υ.Σ
οι κιχλιδες νομιζω ειναι ολες απο την λιμη μαλαουι...τωρα για τα υπολοιπα ψαρια θα βρω μια λυση...!!!

-------------------------

-------------------------

-------------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geoaki : 22-04-09 στις 15:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-04-09, 15:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Πρώτον, συνεχίζεις το διάβασμα.

δεύτερον, γιατί στο πάτωμα? Το αδικείς υπερβολικά

τρίτον, μια χαρά διαρυθμισμένο για Μαλάουι. Αφίνεις τα labidos, βάζεις ακόμα λίγες πέτρες, επιλέγεις ακόμα ένα κοπαδάκι κάποιου άλλου είδους που σου αρέσει και πας για ενυδρειο mbuna. Όλο κίνηση και χάρη!

τέταρτον, ναι, συμφωνώ ότι αφού μεγαλώσαν τα χρυσόψαρα πάνε απευθείας για λίμνη....να παίρνουμε και κανέναν πελάτη δηλαδή...!

Πέμπτον, μόνο με το νερό ενός παλιού ενυδρείου δεν στρώνει το ενυδρείο. Θα ήταν καλύτερα αν αποστράγγιζες το σφουγγάρι του παλιού φίλτρου στο καινούριο και να μετέφερνες και λίγο μακαρόνι, φτάνει να αναπλήρωνες τον κενό χώρο του παλιού με καινούριο μακαρόνι. Αυτό είναι το ολοκληρωμένο μπόλι.

Έκτον,
Αν είσουν στην Κύπρο, θα σε προμήθευα με ένα χαρεμάκι Metriaclima Greshiakei. Ότι πρέπει για τα λίτρα σου.

Είσαι σε πολύ καλό δρόμο...το παραδέχομαι!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-04-09, 15:58
antonis15 Ο χρήστης antonis15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2009
Περιοχή: polixnh
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

κοντρες εχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-04-09, 16:14
Το avatar του χρήστη kostaskich
kostaskich Ο χρήστης kostaskich δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2007
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 586
Cool kostaskich

καλως ορισες και καλο διαβασμα.
__________________
]kostaskich
200 lit discus-cardinal -rodostomus-ancistrus
450lit malawi haplochromines
30 lit iriatherina-cpd-red chery
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-04-09, 17:40
Το avatar του χρήστη geoaki
geoaki Ο χρήστης geoaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2008
Περιοχή: θεσσαλονικη- Πλαγιαρι
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

ναι ειναι καργα στην κοντρα και καθετα και οριζοντια....
εχω φοτο απο τα σταδια της κατασκευης, με την πρωτη ευκαιρα θα τα ανεβασω...

ευχαριστω για τις πληροφοριες, κριμα που δεν ειμαι στην κυπρο, ελπιζω ομως να το δεοικαι κανενας απο θεσσαλονικη γιατι εχω αναγκη απο μερικα φυτα..θα αγορασω σιγουρα μερικα αλλα μεχρι να το γεμισω ολο, θα χρειαστω αρκετα...


δυστυχως το εκανα στο πατωμα γιατι ακομα δεν αντεχω οικονομικα να φτιαχω μεταλλικη βαση...με την πρωτη ευκαιρια μολις μαζεψω κατι θα παραγγηλο τα σιδερα γιατι την βαση....

εχεις δικιο αδικειται αρκετα στο πατωμα..αν αναλογιστης οτι ειμαι 1,94 πρεπει να σκηβω η να γονατιζω για να το θαυμασω απο κοντα...!!!


μαρεσουν παρα πολυ τα pseudotropheus lombardoi, pseudotropheus socolofi, neolamprologus brichardi

αυτα ειναι τα αγαπημενα μου...να καταφερο με τον καιρο να τα αποκτυσω ..θα μετακομισω μερικα ψαρια και θα αφησω μονο κιχλιδεσ μεσα....!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-04-09, 20:55
Stelios_Rjk Ο χρήστης Stelios_Rjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Καλως τον και καλη συνεχεια! (Με μπολικο διαβασμα)

Εγω θα σου ελεγα να περιμενεις να φτιαξεις τη βαση πριν κανεις το τελικο στησιμο. Θα ειναι μεγαλη ιστορια, και ηδη ειναι, να το κανεις παλι απο την αρχη. Κατι που σιγουρα πρεπει να γινει, να βγαλεις δλδ τα παντα απο μεσα για να βαλεις να κατσει πανω στη βαση. Κανε λοιπον οσο ειναι καιρος γιατι θα ειναι αμαρτια να στησεις κατι ομορφο και να πρεπει να το χαλασεις για να το ξαναστηνεις.
Ομορφο δλδ ειναι και απο τωρα, θελει βεβαια καποιες τροποποιησεις αλλα εχεις ξεκινησει προς malawi.


Καλη συνεχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-04-09, 09:47
Το avatar του χρήστη geoaki
geoaki Ο χρήστης geoaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2008
Περιοχή: θεσσαλονικη- Πλαγιαρι
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Γεια και χαρα, και παλι….

Ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες σας….στο μελλον θα χρειαστω και αλη βοηθεια από ότι κταλαβα…

Αρχικα για να απαντησωστον κλεοβουλο…

Το εσωτερικο φιλτρο που εχω είναι κατασκευασμενο με θαλαμους οπου υπαρχει μακαρονη, και μπλε σφουγγαρι…
Δυστυχως καποια ψαρια τα ειχα από παλια σε αλλα ενυδρεια που ηθελα να τα κατεργησω για να κανω ένα μεγαλυτερο,…βεβαια ο συνδιασμος τον ψαριων προεκυψε αργοτερα…

Οντος θα προτιμήσω ένα καλα διαρυθμισμενο μαλαουι ενυδρειο, με λιγες ακομη πετρες…

Στελιο θα αργησω αρκετα μεχρι να κατασκευασω την βαση….αλλα αν γινει και αυτό αργοτερα εχω τα μεσα να το σηκωσω το ενυδρειο μαζι με την διακοσμηση ..χωρις να πειραξω και πολλα πραγματα…

Μια λεπτομερεια…εχω φαει τρελο κολλημα να φτιαξω εξωτετρικη λιμνη και ειμαι σχεδον στα προθυρα της υλοποιησης αυτης της σκεψης…απλος θελει πολύ δουλεια μεχρι το καλοκαιρι….
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-04-09, 14:02
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Χμμμμ... μάλιστα!!! Όπου απαντώ, τυγχάνει να σκέφτονται λίμνη. WOW!!! Μάλλον θα απαντώ σε όλους απ' εδώ και στο εξής....! Πάντως φίλε για λίμνη, είσαι στο σωστό μέρος. Όταν είσαι έτοιμος, άνοιξε καινούριο θέμα στην κατηγορία λίμνη και τα λέμε εκεί.

Τώρα στα δικά μας, αυτά που μας ενδιαφέρουν πιο επείγον.

Φυτά για Malawi δεν παίζουν...! Σαν οικοσύστημα η λίμνη αυτή είναι πολύ φτωχή σε χλωρίδα. Αν μπορέσεις συγκρατήσου ώστε να μην βάλεις φυτά. Αν τολμίσεις πας μόνο σε Anubia και Valisneria. Ακόμα και αυτά όμως είναι μέγα ερωτηματικό αν θα αντέξουν και δεν τα φάνε. Εμένα πάντως τα έκαναν λαχταριστή σαλάτα.

Τα ψάρια που σου αρέσουν ομολογώ ότι είναι πολύ όμορφα. Εντούτοις όμως το neolamprologus brichardi είναι ψάρι μιας άλλης γειτονικής λίμνης, της Τανκανίκα, έτσι δεν συστήνεται να το βάλεις με τις Μαλάουι. Επίσης από τη στιγμή που έχεις και θα διατηρήσεις Labidochromis, θα σε συμβούλευα να μην βάλεις επίσης τα socolofi γιατί δεν είναι λίγες οι φορές όπου αυτά τα δύο ψάρια υβρίδισαν, κάτι το οποίο δεν θέλεις.

Κλείνοντας, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι θα έπρεπε πρώτα να δημιουργήσεις την βάση του ενυδρείου και μετά να το γεμίσεις ψάρι και πέτρες. Αργότερα, θα είναι πραγματικά μεγάλη ιστορία.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-04-09, 18:05
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Καλωςήρθες και καλό διάβασμα.Χωρις βάση αδικείται και δεν δέιχνει το μεγεθος του...¶σε που για να δεις τα ψάρια πρεπει να είσαι ξάπλα στο πάτωμα.
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Arxarios.....Pet shop.... tazkorinthos Αρχάριοι γλυκού νερού 9 18-02-09 15:18
ich se neo enydreio kostas81 Αρχάριοι γλυκού νερού 33 20-02-08 14:09
batman7_gardiki of trikala - sxedon arxarios batman_gardiki Αρχάριοι γλυκού νερού 16 01-12-07 00:54
120lt arxarios me enydreia victor_bundy Χρυσόψαρα 25 13-07-07 12:29
Arxarios 70 lt Aquarious Αρχάριοι γλυκού νερού 10 29-09-06 17:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06004 seconds with 13 queries