Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas > Ασθένειες-Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-03-13, 19:54
foxylady Ο χρήστης foxylady δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή μονομαχος με φουσκωμα και κολλητιλικια με φιλτρο θερμοστατη

Καλησπερα σας παιδια ειχα μπει λιγο καιρο πριν και ειχα γραψει σαν νεο μελος για εναν μονομαχο με χοντρο προβλημα ..πηγα στη συναντηση που ειχαν τα μελη στη θεσσαλονικη και πηρα καποιες συμβουλες τα εκανα ολα αλλα το ψαρι τωρα εχει φτασει στο απροχωρητο..τον ειχα βγαλει Σπαρτακο αλλα τελικα βγηκε Αιρον Μαικ..
Εν ολιγεις θα δωσω το ιστορικο του και ελπιζω να μπορεσετε να μου πειτε τι μπορω να κανω..
Τον αγορασα τον Αυγουστο περσι και 6/9 εβγαλε φιν ροτ αλλα το πιο περιεργο ηταν οτι ειχε ενα εξογκωμα απο την αριστερη κατω πλευρα απο το πτερυγιο και απο την δεξια πλαγια πλευρα απο το πτερυγιο πρωτα το ενα και μετα 2 μερες το αλλο..
εδω πρεπει να πω οτι τον ειχα σε ενυδρειο νεο 25 λιτρο μονο του με φιλτρο το οποιο ερωτευτηκε στην αρχη πηγαινε επανω και γυρω και καθοταν με τις ωρες ...
αφου εβαλα ενα κορυ και εναν πλεκο που μου εδωσε το πετ σοπ γιατι ειχα θεμα με αλγη ειχα βαλει δυο φυτα ανουμπια και κατι αλλο το δευτερο χαλασε και το πεταξα λιαν συντομως αλλα απο αλγη ειχα τα παντα καφε πρασινη μαυρη....
εκει αφου κινηγουσε το κορυ αλλα ξυνοταν πανω στην πλατη του πλεκο ..αρχισε να βεντουζωνει στο σημειο αναρροφησης του φιλτρου ..
εκει αρχιζουν τα προβληματα ετρωγε την ταμπλετα και την εκανε φυλλαξη που εριχνα για το κορυ-πλεκο και μετα φιν ροτ και καρουμπαλα
Πηγε για θεραπεια στο πετ σοπ αλλα γυρισε αποχρωματισμενος οπως οταν τον πηρα..
Σκεφτηκα οτι δεν θα το ξαναπαω και θα δω τι πρεπει να κανω το απομονωσα δυστυχως σε γυαλα και περινμενα να δω αν θα ξεφουσκωσει αυτος αντιθετως ομως χειροτερευε..εδω πρεπει να πω οτι δεν μου ειπε κανεις για θερμοστατη εψς τοτε αλλα μονο για μπιζελι μηπως και αποβαλει τα παρασιτα δηθεν η την πετρα που μπορει να εφαγε..τιποτα φουσκωνε ..
Οι αφροι μεχρι και τον ιανουαριο καλα κρατουσαν και σκεφτηκα να παρω δυο θηλυκα μονο και μονο για ψυχολογικους λογους (μαλλον κακο εκανα γιατι ετρωγε το φαι των θηλυκων ενω πριν ειχε μια σχετικη ανορεξια απεκτησε και μια εμμονη με τα μπιλακια της οσεαν νουτρισιον η οποια μεχρι τωρα καλα κρατει)τη μια την κινηγουσε την αλλη την κυκλωνε η μια γεννησε και η αλλη ηταν τουρλα μεχρι που μια μερα θολωσαν τα παντα απο το βραδυ αργα μεχρι το πρωι ειχε απιστευτη θολουρα οι θηλυκιες πεθαναν και αυτος στην επιφανεια ζωντανος
Εργενης παλι μονος του στη γυαλα παλι ταιζοταν περισσοτερο δικο μου λαθος αλλα εκει ηταν καλα εσιαξε το χρωμα του και να σας πω την αληθεια πιστευα οτι θα πεθανει ..αυτος ομως μονο φουσκωνε αυτο συνεχιζεται μεχρι πριν ενα μηνα..
Ακουσα τα παιδια και εδω και ενα μηνα περιπουτον εβαλα σε ενα δοχειο απο το ικεα για οικονομικη λυση (το ειχα διαβασει και πριν σε ποστ )80 κατι νομιζω του εβαλα το φιλτρο του θερμοστατη και τις ανουμπιες που ειχε παρεα απο τη στιγμη που βγηκε απο το ενυδρειο του εκανα νηστεια του εδωσα μπιζελι το εφαγε αλλα απο κακα τιποτε μονο λιγο ξεφουσκωσαμε απο την δεξια πλευρα..συνεχισαμε με μια μερα νηστεια την εβδομαδα και μονο ενα μπιλακι τη μερα..
Τα κολλητιλικια εχουν συνεχιστει και εδω με τον θερμοστατη και η φακη και καποια νουφαρα που του εβαλα εχουν λιωσει εξαφανιστει λογω μη δυνατης λαμπας του εχω βαλει ενα δυνατο φωτιστικο μονο..
Εδω και μια βδομαδα του εβαλα ενα ξυλο το οποιο εβρασα πριν αλλα μια βδομαδα μετα εχουμε αποχρωματισμο και ανασηκωθηκαν τα λεπια του..
Τι συμβαινει ...αυτος ακομα αντεχει αλλα εγω τι πρεπει να κανω για να σωθει μια και καλη γιατι με το φουσκωμα δεν εχω βγαλλει ακρη αλλα τωρα με ταανασηκωμενα λεπια τα πραγματα σοβαρευουν πολυ !!!
ελπιζω να βγαλετε καποια ακρη και να μην σας κουρασα!
-------------------------
πως ανεβαζω φωτο ρε παιδια τι url δεν εχει browse απο τον υπολογιστη???
-------------------------
εχω βαλει ως φωτο προφιλ την πιο προσφατη κατασταση μεχρι να μου πειτε πως να κανω μπραουζ επι των μηνυματων εψαξα και καποιο ενημερωτικο κειμενο για το ανεβασμα φωτο αλλα δεν ειδα κατι ...!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη foxylady : 04-03-13 στις 19:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-03-13, 20:05
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7550
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-03-13, 20:05
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
πως ανεβαζω φωτο ρε παιδια τι url δεν εχει browse απο τον υπολογιστη???
Λιγο πιο κατω απο την "καταχωρηση απαντησης", εχει το κουμπι "διαχειριση συννημενων αρχειων". Απο εκει θα ανεβασεις με browse.

(μας προλαβανε!)

Τα υπολοιπα τα ειπαμε και απο κοντα στη συναντηση. Για το φουσκωμα και τα ανασηκωμενα λεπια, θα κανεις αναζητηση στην ασθενεια "drospy". Βαλε και μια φωτογραφια για σιγουρια, κατα προτιμηση απο πανω και κοντινη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-03-13, 20:42
foxylady Ο χρήστης foxylady δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

ανεβηκε τιποτε τι πρεπιε να μου βγαλει μονο στο ανεβασμα εχει μεινεο και λεει συνολο συννημενων αρχειων 0?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από foxylady Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σας παιδια ειχα μπει λιγο καιρο πριν και ειχα γραψει σαν νεο μελος για εναν μονομαχο με χοντρο προβλημα ..πηγα στη συναντηση που ειχαν τα μελη στη θεσσαλονικη και πηρα καποιες συμβουλες τα εκανα ολα αλλα το ψαρι τωρα εχει φτασει στο απροχωρητο..τον ειχα βγαλει Σπαρτακο αλλα τελικα βγηκε Αιρον Μαικ..
Εν ολιγεις θα δωσω το ιστορικο του και ελπιζω να μπορεσετε να μου πειτε τι μπορω να κανω..
Τον αγορασα τον Αυγουστο περσι και 6/9 εβγαλε φιν ροτ αλλα το πιο περιεργο ηταν οτι ειχε ενα εξογκωμα απο την αριστερη κατω πλευρα απο το πτερυγιο και απο την δεξια πλαγια πλευρα απο το πτερυγιο πρωτα το ενα και μετα 2 μερες το αλλο..
εδω πρεπει να πω οτι τον ειχα σε ενυδρειο νεο 25 λιτρο μονο του με φιλτρο το οποιο ερωτευτηκε στην αρχη πηγαινε επανω και γυρω και καθοταν με τις ωρες ...
αφου εβαλα ενα κορυ και εναν πλεκο που μου εδωσε το πετ σοπ γιατι ειχα θεμα με αλγη ειχα βαλει δυο φυτα ανουμπια και κατι αλλο το δευτερο χαλασε και το πεταξα λιαν συντομως αλλα απο αλγη ειχα τα παντα καφε πρασινη μαυρη....
εκει αφου κινηγουσε το κορυ αλλα ξυνοταν πανω στην πλατη του πλεκο ..αρχισε να βεντουζωνει στο σημειο αναρροφησης του φιλτρου ..
εκει αρχιζουν τα προβληματα ετρωγε την ταμπλετα και την εκανε φυλλαξη που εριχνα για το κορυ-πλεκο και μετα φιν ροτ και καρουμπαλα
Πηγε για θεραπεια στο πετ σοπ αλλα γυρισε αποχρωματισμενος οπως οταν τον πηρα..
Σκεφτηκα οτι δεν θα το ξαναπαω και θα δω τι πρεπει να κανω το απομονωσα δυστυχως σε γυαλα και περινμενα να δω αν θα ξεφουσκωσει αυτος αντιθετως ομως χειροτερευε..εδω πρεπει να πω οτι δεν μου ειπε κανεις για θερμοστατη εψς τοτε αλλα μονο για μπιζελι μηπως και αποβαλει τα παρασιτα δηθεν η την πετρα που μπορει να εφαγε..τιποτα φουσκωνε ..
Οι αφροι μεχρι και τον ιανουαριο καλα κρατουσαν και σκεφτηκα να παρω δυο θηλυκα μονο και μονο για ψυχολογικους λογους (μαλλον κακο εκανα γιατι ετρωγε το φαι των θηλυκων ενω πριν ειχε μια σχετικη ανορεξια απεκτησε και μια εμμονη με τα μπιλακια της οσεαν νουτρισιον η οποια μεχρι τωρα καλα κρατει)τη μια την κινηγουσε την αλλη την κυκλωνε η μια γεννησε και η αλλη ηταν τουρλα μεχρι που μια μερα θολωσαν τα παντα απο το βραδυ αργα μεχρι το πρωι ειχε απιστευτη θολουρα οι θηλυκιες πεθαναν και αυτος στην επιφανεια ζωντανος
Εργενης παλι μονος του στη γυαλα παλι ταιζοταν περισσοτερο δικο μου λαθος αλλα εκει ηταν καλα εσιαξε το χρωμα του και να σας πω την αληθεια πιστευα οτι θα πεθανει ..αυτος ομως μονο φουσκωνε αυτο συνεχιζεται μεχρι πριν ενα μηνα..
Ακουσα τα παιδια και εδω και ενα μηνα περιπουτον εβαλα σε ενα δοχειο απο το ικεα για οικονομικη λυση (το ειχα διαβασει και πριν σε ποστ )80 κατι νομιζω του εβαλα το φιλτρο του θερμοστατη και τις ανουμπιες που ειχε παρεα απο τη στιγμη που βγηκε απο το ενυδρειο του εκανα νηστεια του εδωσα μπιζελι το εφαγε αλλα απο κακα τιποτε μονο λιγο ξεφουσκωσαμε απο την δεξια πλευρα..συνεχισαμε με μια μερα νηστεια την εβδομαδα και μονο ενα μπιλακι τη μερα..
Τα κολλητιλικια εχουν συνεχιστει και εδω με τον θερμοστατη και η φακη και καποια νουφαρα που του εβαλα εχουν λιωσει εξαφανιστει λογω μη δυνατης λαμπας του εχω βαλει ενα δυνατο φωτιστικο μονο..
Εδω και μια βδομαδα του εβαλα ενα ξυλο το οποιο εβρασα πριν αλλα μια βδομαδα μετα εχουμε αποχρωματισμο και ανασηκωθηκαν τα λεπια του..
Τι συμβαινει ...αυτος ακομα αντεχει αλλα εγω τι πρεπει να κανω για να σωθει μια και καλη γιατι με το φουσκωμα δεν εχω βγαλλει ακρη αλλα τωρα με ταανασηκωμενα λεπια τα πραγματα σοβαρευουν πολυ !!!
ελπιζω να βγαλετε καποια ακρη και να μην σας κουρασα!
-------------------------
πως ανεβαζω φωτο ρε παιδια τι url δεν εχει browse απο τον υπολογιστη???
-------------------------
εχω βαλει ως φωτο προφιλ την πιο προσφατη κατασταση μεχρι να μου πειτε πως να κανω μπραουζ επι των μηνυματων εψαξα και καποιο ενημερωτικο κειμενο για το ανεβασμα φωτο αλλα δεν ειδα κατι ...!!
ελπιζω να ανεβηκαν τελικα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη foxylady : 04-03-13 στις 20:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-03-13, 20:44
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

post reply, συνδετήρας, ανέβασμα, βρίσκεις την φωτό στον υπολογιστή σου, την επιλέγεις, enter και περιμένεις λιγάκι θα δεις κάτω γράφει περιμένετε απο aquatek κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι. όταν σβήσει είσαι οκ. πρέπει να γράψεις και κάτι στο κείμενο για να είναι επισυναπτόμενο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-03-13, 20:50
Το avatar του χρήστη ZEIN
ZEIN Ο χρήστης ZEIN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2013
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από foxylady Εμφάνιση μηνυμάτων
ανεβηκε τιποτε τι πρεπιε να μου βγαλει μονο στο ανεβασμα εχει μεινεο και λεει συνολο συννημενων αρχειων 0?
Οταν πατας post reply/quote στο κειμενογράφο που σε βγάζει έχει ένα συνδετήρα στη γραμή εργαλείων. Αν όχι επιλέγεις κάτω δεξιά ''για προχωρημένους'' ( η κάτι ανάλογο λέει ) και συνεχίζεις. Τα αρχεία σου θα φανούν με scrolldown ''προσθετγες επιλογές''
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-03-13, 20:54
foxylady Ο χρήστης foxylady δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

τωρα ανεβηκαν??
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-03-13, 21:09
foxylady Ο χρήστης foxylady δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

πλακα μου κανετε ρε παιδια ο καθενας λεει και κατι διαφορετικο εχω 7000 φωτο ξερετε ποσο δυσκολο ειναι να το κανω ξανα και ξανα τι παιζει με το προγραμμα?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0841.jpg
Εμφανίσεις:  799
Μέγεθος:  61,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0824.jpg
Εμφανίσεις:  1624
Μέγεθος:  63,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0249.jpg
Εμφανίσεις:  644
Μέγεθος:  29,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0836.jpg
Εμφανίσεις:  635
Μέγεθος:  58,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0939.jpg
Εμφανίσεις:  675
Μέγεθος:  49,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0925.jpg
Εμφανίσεις:  776
Μέγεθος:  47,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-03-13, 21:12
foxylady Ο χρήστης foxylady δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

εεε ανεβηκαν επιτελους!! η 249 ειναι 6/9 οι 824 836 841 προ ενος μηνος και οι 925 939 σημερα μετα απο αλλαγη νερου χωρις το φιλτρο κινουνταν πολυ και ειπα να τον προλαβω το εβαλα μετα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-03-13, 21:14
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ανεβηκαν.

Εγω τις εχω ξαναδει τις "σοκαριστηκες" φωτογραφιες. Πιστευω τελευταιο σταδιο dropsy και δεν ξερω με τι αλλο. Σκυλι ο μονομαχουλης, παντως. Αλλοι θα ειχαν χαιρετησει πολυ πιο πριν.

Ανεμενε γνωμες εμπειροτερων.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-03-13, 21:17
foxylady Ο χρήστης foxylady δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

λοιπον τι λετε ειναι dropsy η και κατι αλλο περαν απο παχυσαρκια που παιζει και αυτο!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανεβηκαν.

Εγω τις εχω ξαναδει τις "σοκαριστηκες" φωτογραφιες. Πιστευω τελευταιο σταδιο dropsy και δεν ξερω με τι αλλο. Σκυλι ο μονομαχουλης, παντως. Αλλοι θα ειχαν χαιρετησει πολυ πιο πριν.

Ανεμενε γνωμες εμπειροτερων.
τωρα πιστευω εκανες μια διαγνωση διαπιστωση με τοσα σκυλια στο σπιτι 6 και βαλε μαλλον ζηλεψε!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη foxylady : 04-03-13 στις 21:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-03-13, 21:18
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από foxylady Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον τι λετε ειναι dropsy η και κατι αλλο περαν απο παχυσαρκια που παιζει και αυτο!!
Ξέρω ελάχιστα από μονομάχους...αλλά αυτό δεν είναι παχυσαρκία (εφόσον δεν είναι κατανεμημένη ομοιόμορφα)

Περιμένεις τους πιο έμπειρους...
Ελπίζω κι εύχομαι το καλύτερο
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-03-13, 21:20
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

έμπειρη δεν είμαι, είμαι σε μια φάση που αντιμετωπίζω κι εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα με ένα όσκαρ που έχω μπορείς να δείς το θέμα εδώ.
οι πιο ελαφριές κινήσεις που μπορείς να κάνεις είναι να του δώσεις αρακά αν τον τρώει και να αγοράσεις epsom salts (φαρμακείο, 2,30ευρώ το πήρα εγώ).
1κ.σούπας στα 37λ. κάνε υπολογισμό.
ας μιλήσουν και όσοι ξέρουν καλύτερα. περαστικά
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-03-13, 21:22
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Dropsy εχει σιγουρα βλεποντας τα λεπια. Αυτο και μονο φτανει για να ειναι απολυτα επικυνδυνο για ενα ψαρι. Τωρα τι αλλο κουβαλαει, ολο και καμια βιβλιογραφια απο ασθενειες με ολα αυτα που περασε ο καημενος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-03-13, 21:27
foxylady Ο χρήστης foxylady δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρω ελάχιστα από μονομάχους...αλλά αυτό δεν είναι παχυσαρκία (εφόσον δεν είναι κατανεμημένη ομοιόμορφα)

Περιμένεις τους πιο έμπειρους...
Ελπίζω κι εύχομαι το καλύτερο
εχω καιρο να γραψω σε φορουμ και ψαχνω το λαικ για γρηγορα αλλα που ..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-03-13, 21:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

δυστυχως η 5 φωτο επιβεβαιωνει οτι δεν ειναι παχυσαρκια αν με τις υπολοιπες υπαρχει καποια αμυδρη αμφιβολια.
Ολο το στορυ που περιεγραψες στο αρχικο μυνημα δε δειχνει να ειχε και τις ιδανικοτερες συνθηκες + οτι δσυχως τα συγκεκριμενα ψαρακια εχουν περασει συνηθως ΤΙΣ απιστευτες κακουχιες μεχρι να φτασουν στα ενυδρεια μας..
Οι πιθανοτητες θεραπειας ειναι μαλλον μηδαμηνες αλλα σιγουρα οχι μηδενικες αφου εχουν υπαρξει καποιες σπανιες περιπτωσεις που υπηρξε θεραπεια.
Οπως και να χει τουλαχιστο καλο ειναι να του δωσεις ιδανικες συνθηκες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-03-13, 21:40
foxylady Ο χρήστης foxylady δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
έμπειρη δεν είμαι, είμαι σε μια φάση που αντιμετωπίζω κι εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα με ένα όσκαρ που έχω μπορείς να δείς το θέμα εδώ.
οι πιο ελαφριές κινήσεις που μπορείς να κάνεις είναι να του δώσεις αρακά αν τον τρώει και να αγοράσεις epsom salts (φαρμακείο, 2,30ευρώ το πήρα εγώ).
1κ.σούπας στα 37λ. κάνε υπολογισμό.
ας μιλήσουν και όσοι ξέρουν καλύτερα. περαστικά
αυτο που εχω διαβασει για ενυδρειακο αλατι δεν κανει γιατι εδω δεν ξερω καν αν ξερουν το επσομ σαλτς παλια το ειπα σε φαρμακοποιο και με κοιτουσε σαν εξωγηινη και το πηρα απο ε σοπ αλλα μιλαμε 7 χρονια πριν και πηρα κιλα λεμε για να μην ξαναδω την εκφραση..μεχρι που μετα κανα χρονο που πηγα για αλλο μου λεει εμαθα τι ειναι μου το ζητανε πολυ ..εεε να σου πουλησω του λεω εκανα εισαγωγη μετα ξαναειδα το υφος ..πεθανα στο γελιο!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
δυστυχως η 5 φωτο επιβεβαιωνει οτι δεν ειναι παχυσαρκια αν με τις υπολοιπες υπαρχει καποια αμυδρη αμφιβολια.
Ολο το στορυ που περιεγραψες στο αρχικο μυνημα δε δειχνει να ειχε και τις ιδανικοτερες συνθηκες + οτι δσυχως τα συγκεκριμενα ψαρακια εχουν περασει συνηθως ΤΙΣ απιστευτες κακουχιες μεχρι να φτασουν στα ενυδρεια μας..
Οι πιθανοτητες θεραπειας ειναι μαλλον μηδαμηνες αλλα σιγουρα οχι μηδενικες αφου εχουν υπαρξει καποιες σπανιες περιπτωσεις που υπηρξε θεραπεια.
Οπως και να χει τουλαχιστο καλο ειναι να του δωσεις ιδανικες συνθηκες
πρεπει και πριν να ειχε περασεο φιν ροτ πριν τον παρω τα κατω απο την κοιλια πτερυγια ηταν λιγο γυρισμενα με τα εμφανισε φιν ροτ θεραπεια και τα καρουμπαλακια μαζι..απο τι προκαλειται γενικα δροπσυ.?? και στα παιδια αυτο ειπα αλλα μου ειπαν πρωτα νηστεια μπιζελι αλλα τωρα και αυτο !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη foxylady : 04-03-13 στις 21:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-03-13, 21:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από foxylady Εμφάνιση μηνυμάτων
απο τι προκαλειται γενικα δροπσυ.??

βασικα απ οσο γνωριζουμε ειναι συμπτωμα κι οχι καθ αυτου ασθενειακαι μπορει να παραπεμπει σε διαφορες ασθενειες.



Παράθεση:
και στα παιδια αυτο ειπα αλλα μου ειπαν πρωτα νηστεια μπιζελι αλλα τωρα και αυτο !

σωστα σου ειπαν, οταν βγαζεις ενα σπυρακι βαζεις μπεταντιν, δεν ξεκινας με ενδοφλεβιες πενικιλινες.
Ξεκιναμε με την ελπιδα πως εχουμε κατι που θεραπευεται
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-03-13, 22:09
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

δυστηχως μου φαινεται για πολυ ασχημο στάδιο dropsy και πραγματικα αμφιταλαντευομαι γιατι αν θα πρέπει να γινει ευθανασία και να μην παιδεύεται ή ποσο αποτέλεσμα θα εχει μια ισχυρη θεραπεία με φαρμακα...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-03-13, 22:51
foxylady Ο χρήστης foxylady δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα απ οσο γνωριζουμε ειναι συμπτωμα κι οχι καθ αυτου ασθενειακαι μπορει να παραπεμπει σε διαφορες ασθενειες.
το εκανα 1 βδομαδα διαιτα εφαγε το μπιζελι αλλα τιποτε μετα απο 1 μπιλακι και 1 μερα νηστεια αλλα δεν βλεπω να ενεργειται τωρα εχει και ανασηκωμενα λεπια αυτο τι ειναι?





σωστα σου ειπαν, οταν βγαζεις ενα σπυρακι βαζεις μπεταντιν, δεν ξεκινας με ενδοφλεβιες πενικιλινες.
Ξεκιναμε με την ελπιδα πως εχουμε κατι που θεραπευεται
να κανω ξανα νηστεια πανω απο βδομαδα και μετα να δωσω μπιζελι?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-03-13, 22:56
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

του έχεις ξανακάνει νηστεία? πότε και για πόσες μέρες? έψαξα παραπάνω αλλά δεν εντόπισα κάτι γι αυτό. έχει όρεξη?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-03-13, 22:58
foxylady Ο χρήστης foxylady δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Dropsy εχει σιγουρα βλεποντας τα λεπια. Αυτο και μονο φτανει για να ειναι απολυτα επικυνδυνο για ενα ψαρι. Τωρα τι αλλο κουβαλαει, ολο και καμια βιβλιογραφια απο ασθενειες με ολα αυτα που περασε ο καημενος.
τα ανασηκωμενα λεπια ειναι σε ολο το μηκος τουσωματος οχι μονο στο σημειο που ειναι πρησμενος και στην ουρα!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-03-13, 22:58
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από foxylady Εμφάνιση μηνυμάτων
απο τι προκαλειται γενικα δροπσυ.??
.
τον ιουλη εχασα 4 ψαρακια απο dropsy.και τα 4 μου τα ειχε δωσει χομπυστας εδω στο νησι ο οποιος ειχε στο ενυδρειο του ψαροσουπα και τεραστια ιχθυοφορτωση σε σχεση με τα λιτρα.ο τυπος ειχε σε 80 λιτρα γκαππυ,μολλυ,ξιφοφορους,γκουραμι,νεον και cae.
επειδη βλεπω οτι ηταν σε 25λ. και με παρεα πιστευω οτι το στρες και οι κακες συνθηκες ειναι καποιοι απο τους βασικους παραγοντες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-03-13, 23:01
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από foxylady Εμφάνιση μηνυμάτων
να κανω ξανα νηστεια πανω απο βδομαδα και μετα να δωσω μπιζελι?

μαλλον ειναι ασκοπο.
Η νυστεια και ο αρακας θα βοηθουσαν σε αλλες περιπτωσεις που το πρηξιμο θα ωφειλοταν σε πιο ευκολες δυσλειτουργιες (παχυσαρκια, δυσκοιλιοτητα, ισως νυκτικη κυστη κτλ).
Εδω εχουμε να κανουμε με υδρωπικεια και δεν αντιμετωπιζεται με τοσο ηπια μεσα (μαλλον δεν αντιμετωπιζεται γενικοτερα στο μεγαλυτερο ποσοστο).
Δοκιμασε epsom salt τουλαχιστο να αποβαλει τα υγρα ευκολοτερα ωστε να μην ταλαιπωρειται
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-03-13, 23:04
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

foxylady, πρέπει να μας πεις αν κάνεις μετρήσεις, σε τι ενυδρείο τον έχεις. τον πήγες στο πετ σοπ για θεραπεία? τι είχε? όταν γύρισε ήταν καλά? του είχε περάσει? τώρα έχει όρεξη? πόση νηστεία του έχεις κάνει?
αλάτι απλό απ ότι μου είχαν πει εμένα δεν ενδεικνυται για το dropsy.διάβασε και το λινκ.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-03-13, 23:04
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

συμφωνω με τα παιδια..
Δηστυχως ειναι τραγικη η κατασταση...ομολογω πρωτη φορα ειδα τοσο προχωρημενη την συγκεκριμενη ασθενεια σε μονομαχο..
Πραγματικα λυπαμαι...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-03-13, 00:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχουν καταστραφει τα νεφρα του.
Δεν μπορει να αποβαλει τα υγρα απο μεσα του γιαυτο εγινε ετσι.
Το ταισμα τον χειροτερευει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-03-13, 00:29
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
foxylady, τον πήγες στο πετ σοπ για θεραπεία? τι είχε? όταν γύρισε ήταν καλά? του είχε περάσει? τώρα έχει όρεξη?

καινουριο αυτο ?
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-03-13, 00:40
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
καινουριο αυτο ?
το αναφέρει στην αρχική περιγραφή του περιστατικού
"Πηγε για θεραπεια στο πετ σοπ αλλα γυρισε αποχρωματισμενος οπως οταν τον πηρα."
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-03-13, 00:41
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

προς αποφυγή ιδιας πράξης μελλοντικα..ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΆΜΕ ΓΙΑ θεραπεία τα ψάρια μας σε πετ σόπ.....

*σορρυ μαρία,νομιζα οτι εσυ το πρότεινες*>>..!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
"Κρυψιμο" θερμοστατη κ Φιλτρο (DIY BACKGROUND) ? rakita DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 10-10-12 21:04
φουσκωμα αγγελοψαρου d1m1tr1s21 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 15-01-12 18:26
φουσκωμα κυλιας kospets Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 24-04-10 20:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09593 seconds with 14 queries