Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-09-18, 17:39
Mindcrime Ο χρήστης Mindcrime δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2016
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή Απορια για hygrophila polysperma

Καλησπερα στη παρεα! Πριν απο εναμιση χρονο περιπου εκανα την πρωτη προσπαθεια στα φυτεμενα, ευκολα φυτα ολα μεταξυ αυτων και polysperma. Μετα απο δυο τρεις μηνες δεν ειχε μεινει τιποτα εκτος απο μος. Απο τοτε εκανα μια ακομα προσπαθεια με διαφορα φυτα και παλι μεταξυ αυτων και polysperma. Το αποτελεσμα ιδιο. Τωρα το περιεργο ειναι οτι πριν δυο μηνες πηρα να κλαδεψω λιγο τη μος που ειχε κατακλησει το ενυδρειο και ειδα στο πισω μερος μια polysperma υψους 1 cm απο την πρωτη φουρνια! Εβαλα 2-3 κομματακια απο στικ του πρακτικερ που ειχα γυρω γυρω, αρχισα να ριχνω και ελαχιστο flourish, και το φυτακι εγινε περιπου 15 cm, οπου και σταματησε να αναπτυσεται. Γιατι αραγε εδω και εναμιση χρονο δεν αναπτυσοταν? Γιατι τωρα? Και γιατι σταματησε να αναπτυσεται περαιτερω? Συγνωμη για το σεντονι
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-09-18, 18:16
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Καλησπέρα, γνώση ιδιαίτερη δεν έχω στα φυτεμένα.. Μήπως έχει γίνει κάποια αλλαγή στον φωτισμό, στον αριθμό των ψαριών, στην ποιότητα του νερού, στις θερμοκρασίες;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-09-18, 18:22
Mindcrime Ο χρήστης Mindcrime δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2016
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Evina η μονη αλλαγη που μπορω να σκεφτω σε σχεση με τοτε ειναι οτι προσθεσα γαριδες red cherry, δε ξερω αν παιζει καποιο ρολο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-09-18, 18:33
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει, με τις αποτυχίες και τις επιτυχίες μου-επίσης στα χαμηλών απαιτήσεων φυτά, είναι πως παίζει ρόλο η ύπαρξη νιτρικών στο νερό, η θέση που τα βάζουμε, σε κάποιες περιπτώσεις το χαλίκι ή η άμμος (για το αν πιάνουν εύκολα τα ριζακια) και σε κάποιες περιπτώσεις η λίπανση.. Κι εγώ flourish και ταμπλέτες βυθού έχω χρησιμοποιήσει...
Επίσης πολλά φυτά παίζει ρόλο από τι καλλιέργειες έχουν φτάσει στα χέρια μας.. Κάποιες φορές θέλουν χρόνο να προσαρμόσουν στο ενυδρείο μας κ στην αρχή φαίνονται να χαλάνε..
Καλύτερα όμως να απαντήσουν κ οι πιο έμπειροι γιατί κ εγώ θέλω επιπλέον πληροφορίες..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-09-18, 20:28
Mindcrime Ο χρήστης Mindcrime δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2016
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Καμία ιδέα ρε παιδιά?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-09-18, 09:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω με την πιο πανω απαντηση. Στα φυτεμενα χαμηλων απαιτησεων (που φανταζομαι πως εχεις) οι ισορροπιες ειναι αρκετα λεπτες. Επειδη συνηθως τα θρεπτικα ειναι περιορισμενα, καποια φυτα τα εκμεταλλευονται πιο αμεσα και αναπτυσσονται ταχυτερα, ενω αλλα μενουν πισω. Αυτο, βεβαια, μπορει να αλλαξει με τον καιρο και να ισορροπησει το συστημα. Μπορει ομως και να χασουμε καποια φυτα που δεν θα μπορεσουν να επανελθουν, για πολλους λογους.

Η δικη μου φιλοσοφια σε χαμηλων απαιτησεων φυτεμενα, ειναι οτι δοκιμαζουμε αρκετα ειδη φυτων και οποια φαινεται οτι εχουν προοπτικες να αναπτυχθουν, τα κραταμε. Για τα αλλα δεν επιμενουμε, φυτευοντας ξανα και ξανα. Σε ολα δινουμε χρονο προσαρμογης, φυσικα.

Δωσε μας με την ευκαιρια και μερικες πληροφοριες για το ενυδρειο σου. Λιτρα, φωτισμος, φυτομαζα (βαλε μια φωτο), λιπανση, υποστρωμα κλπ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-09-18, 19:57
Mindcrime Ο χρήστης Mindcrime δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2016
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Το ενυδρειο ειναι 70 λιτρα με μια τ8 15w, ασπρη χαλαζιακη αμμο (χωρις υποστρωμα). Απο φυτομαζα απειρη java και flame moss, που εχει κατακλησει το ενυδρειο και αυτο το ΕΝΑ και μοναδικο polysperma. Απλα η απορεια μου οπως γραφω και στο αρχικο ποστ ειναι πως ειχε μεινει εδω και εναμησι χρονο στο 1cm και ξαφνικα αρχισε να μεγαλωνει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-09-18, 22:44
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Όντως λίγο παράξενο το να μην έχει χαλάσει μεν, να έχει παραμείνει στο 1cm, ξαφνικά να μεγαλώνει και μετά να ξανά μένει στάσιμο... Στο δικό μου ενυδρείο είχα παρατηρήσει στασιμότητα στην ανάπτυξη το καλοκαίρι που ανέβαινε η θερμοκρασία... Επίσης στασιμότητα είχα και το διάστημα που το είχα παρατήσει το ενυδρείο χωρίς ψάρια αλλά μόνο μονο με κάτι σαλιγκάρια και χωρίς συχνές αλλαγές νερού... Μηπως το κάλυπτε η Moss;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-09-18, 08:46
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Μήπως έχεις άλγες;;Πχ spot αλγη στα τζάμια σε μεγάλη επιφάνεια;Εγώ στα δικά μου χαμηλών απαιτήσεων φυτά έχω παρατηρήσει οτι όταν έχω έξαρση της spot έχουν μηδενικούς ρυθμούς ανάπτυξης!Ακόμα και το κερατόφυλλο!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-09-18, 11:32
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gallos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως έχεις άλγες;;Πχ spot αλγη στα τζάμια σε μεγάλη επιφάνεια;Εγώ στα δικά μου χαμηλών απαιτήσεων φυτά έχω παρατηρήσει οτι όταν έχω έξαρση της spot έχουν μηδενικούς ρυθμούς ανάπτυξης!Ακόμα και το κερατόφυλλο!
Αυτό όντως το έχω προσέξει κι εγώ κ όχι μόνο με αυτή την άλγη..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-09-18, 16:54
Mindcrime Ο χρήστης Mindcrime δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2016
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Οπα εδω κατι εχουμε. Δε ξερω αν είναι σποτ, και σίγουρα δεν είναι σε έξαρση, αλλα στο μπροστινό τζάμι εχω λιγη πρασινη αλγη, πιο πολυ σαν να έχει θολωσει φαίνεται, δεν εχει στιγματα. Λες να ευθύνεται αυτό?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Hygrophila polysperma Ektoras Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 21 15-01-13 14:52
Hygrophila polysperma Δημητριαδης δημητρης Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 18-02-04 01:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04433 seconds with 15 queries