Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 18-12-09, 10:42
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή Προβλήματα και λύσεις

καλημέρα σας

Είναι από τις λίγες φορές που έχω γράψει στο forum.
αλλά τώρα είμαι εντελώς έκτος γνώσεων.

Λίγα λογία για τις γνώσεις μου:
Ξεκίνησα με ενυδρείο γλυκού νερού με πλαστικά φυτά και χρυσόψαρα σιγά πέρασα σε φυτεμένο ενυδρείο με δίσκους μετά σε θαλασσινό με ανεμώνες και κλόουν και τώρα σε λίμνη για την οποία δεν έχω ιδέα τι να κάνω αφού οι βασικές γνώσεις που έχω είναι για τα σκουπίδια και το ανακάλυψα αφού την έστησα. (τα παλιά ενυδρεία έχουν βγει έκτος λειτουργιάς έκτος από ένα 100L γλυκού νερού με μερικά χρυσόψαρα που έχω κρατήσει γιατί δεν θέλει καθόλου χρόνο)

Η λίμνη φτιάχτηκε το καλοκαίρι είναι 1500l (νόμιζα ότι είναι τεραστία όταν την έφτιαχνα :P) έχει 80cm βάθος ένα σκαλοπάτι για να μπουν φυτά στο μέλλον και ένα εξωτερικό φίλτρο nonameαπό το quicoόχι για Pondαλλά για ενυδρείο με τα βασικά υλικά μέσα το οποίο κάνει εκπληκτική δουλεία 120€) η λίμνη είναι στην επαρχία κοντά στην Δοϊράνη και την επισκέπτομαι ανά δυο εβδομάδες μέσα αυτήν την στιγμή ζουν 3-4 προικιά που έπιασα από την Δοϊράνη.

Όλα καλά μέχρι εδώ έκτος από το γεγονός ότι όποτε φεύγω την καλύπτω με ένα δίχτυ για να μην μπαίνουν βρωμιές και ένα πράσινο πανί για να μην μπαίνει πολύ φως ώστε να κρατά την άλγη σε λογικά επίπεδα. Το θέμα είναι ότι θέλω να αγοράσω μια uvλάμπα ώστε να βγάλω το πανί για να μπαίνει φως γιατί φοβάμαι πως θα πέσει παρά πολύ η θερμοκρασία και θα παγώσει αφού δεν την ζεσταίνει ο Ήλιος.

Το ξέρω ότι σας κούρασα είναι δέκτες όλες οι γνώμες και οι προτάσεις ακόμαεφ όλης της ύληςαφού την άνοιξη θέλω να βάλω koi και γενικά να την βελτιώσω.

βρήκα και μια foto οταν την κατασκευαζα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg
Εμφανίσεις:  338
Μέγεθος:  76,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δημιουργία Ενυδρείου Τροπικού Υφάλου (Reef) Συμβουλές Τεχνικές Λύσεις accnt Reef 9 10-04-17 08:49
Λύσεις για Ανορθόγραφους και για Greeklish maniacs netblues Greek Aquarist's Boards 38 20-09-09 01:00
Λάμπες και θέσεις που μπαίνουν giorgio Αρχάριοι γλυκού νερού 2 21-03-07 00:28
2 προβλήματα binational Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 30-10-06 00:11
Λύσεις φωτισμού φυτεμένου ενυδρείου John T Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 26 28-03-05 20:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04452 seconds with 15 queries