Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-03-18, 01:37
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή Mediterranean Sea Salt

Παρατηρώντας χθες γείτονα στο παραθαλάσσιο εξοχικό μου, ο οποίος και πέρυσι, έβαζε θαλασσινό νερό σε τετράγωνα μαύρα βαρέλια και το άφηνε να εξατμιστεί σε αλάτι, για δικούς του λόγους, μου γεννήθηκε η απορίαααα...
Θα μπορούσαμε να εξατμίσουμε λίγο πιο προσεκτικά (να μην πέσουν κουτσουλιές από τον ουρανό π.χ., σκόνη.. κλπ...) θαλασσινό νερό σε αλάτι και να το αποθηκεύσουμε για να παρασκευάσουμε στο μέλλον νερό για τα μεσογειακά ενυδρεία μας??
Πιστεύω θα ήταν ότι πιο φυσικό για τα ενυδρεία μας και θα ελαττώναμε το βάρος μεταφοράς νερού για τις αλλαγές μας..
Πρακτικά ανέξοδο και χωρίς μεγάλο κόπο!!
Ότι οργανισμοί μέσα στο νερό (πλαγκτόν) θα δημιουργήσουν νιτρικά στο αλάτι αφού θα ψοφήσουν, αλλά πιστεύω θα είναι μηδαμινά... Έχω μετρήσει τα νιτρικά σε 30λιτρο δοχείο με θαλασσινό νερό που δεν πήρα για αλλαγή νερού, το οποίο έμεινε κουπωμένο πάνω απο 4 μήνες και ήταν μηδεν...
Επίσης υποθέτοντας οτι όλα τα ψάρια του κόσμου, πάνω κάτω έχουν τις ίδιες απαιτήσεις σε trace elements, δεν είναι λογικό όταν φτιάχνουμε θαλασσινό νερό με αλάτι που προορίζεται για reef ενυδρεία, λόγω διαφορετικής αλατότητας, να προσθέτουμε πολύ περισσότερα trace elements στο ενυδρείο μας?? Όπως και ασβέστιο, μαγνήσιο κλπ... Μια υπόθεση κάνω που το έχω απορία χρόνια τώρα...
Θα υπήρχε κάποιος λόγος που δεν θα μπορούσε να δουλέψει η ιδέα αυτή?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-03-18, 06:57
Το avatar του χρήστη tolis187
tolis187 Ο χρήστης tolis187 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2017
Περιοχή: χαλανδριον
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Υπάρχουν πολλοί που χρησιμοποιούν νερό θαλασσινό (αφού το αραιωσουν γιατί η Μεσόγειος έχει μεγαλύτερη αλατοτητα από τις τοπικές θαλασσες) προφανώς με παρόμοια διαδικασία μπορείς να το κάνεις, κλειστό δοχείο σε σκιερο μέρος και ψόφανε όλα. Είχα σκοπό να το κάνω (έχω ήδη δύο δοχεία γεμάτα θαλασσινό νερό από πέρυσι) απλώς με πρόλαβαν τα γεγονότα και αυτόν το καιρό δεν προλαβαίνω (αν θες έλα να πάρεις ένα δοχείο να το δοκιμασεις)
__________________
κι αμα το θεμα χοντρυνει
εγω δεν φερω ευθυνη
166 παρακαλω μαζεψτε
ο,τι εχει μεινει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-03-18, 13:37
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν με κατάλαβες, μεσογειακό ενυδρείο έχω!!
Πολύ κοντά μου έχω εξοχικο παραθαλάσσιο ανάμεσα Πύργο-Αμαλιάδα με καθαρά νερά, από οπου κουβαλάω 30λιτρα δοχεία νερό για το ενυδρείο μου στην Πάτρα...
Απλά ήθελα να ξέρω αν γίνεται, το νερό που μαζεύω στο εξοχικό μου, να το αφήνω να εξατμίζεται και να κουβαλάω το αλάτι μόνο, με το οποίο θα φτιάχνω θαλασσινό μεσογειακό νερό με Α.Ο.
Κυρίως για τον Χειμώνα που έχει θαλασσοταραχή και φτιάχνω με αλάτι για reef ενυδρεία...

Για αυτή την διαφορά στο αλάτι μιλάω!!
Αν φτιάξω νερό με αλάτι για reef ενυδρεία, τότε το ασβέστιο π.χ. που θα είναι 420 για το νερό των reef, στο δικό μου θα βγει 420*39/35=468, ενώ η περιεκτικότητα στη μεσόγειο νομίζω είναι γύρω στο 400
Το ίδιο και όλα τα υπόλοιπα στοιχεία...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-03-18, 14:54
Το avatar του χρήστη tolis187
tolis187 Ο χρήστης tolis187 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2017
Περιοχή: χαλανδριον
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, δεν ξέρω αν με κατάλαβες, μεσογειακό ενυδρείο έχω!!
Πολύ κοντά μου έχω εξοχικο παραθαλάσσιο ανάμεσα Πύργο-Αμαλιάδα με καθαρά νερά, από οπου κουβαλάω 30λιτρα δοχεία νερό για το ενυδρείο μου στην Πάτρα...
Απλά ήθελα να ξέρω αν γίνεται, το νερό που μαζεύω στο εξοχικό μου, να το αφήνω να εξατμίζεται και να κουβαλάω το αλάτι μόνο, με το οποίο θα φτιάχνω θαλασσινό μεσογειακό νερό με Α.Ο.
Κυρίως για τον Χειμώνα που έχει θαλασσοταραχή και φτιάχνω με αλάτι για reef ενυδρεία...

Για αυτή την διαφορά στο αλάτι μιλάω!!
Αν φτιάξω νερό με αλάτι για reef ενυδρεία, τότε το ασβέστιο π.χ. που θα είναι 420 για το νερό των reef, στο δικό μου θα βγει 420*39/35=468, ενώ η περιεκτικότητα στη μεσόγειο νομίζω είναι γύρω στο 400
Το ίδιο και όλα τα υπόλοιπα στοιχεία...
οντως δεν το καταλαβα.... θεωρητικα θα γινεται, αλλα δεν ξερω, οποτε οτι και να σου πω ακυρο θα ειναι.
παρολα αυτα ομως, μιας και απ οτι ειδα εισαι πατρα, εχεις σκεφτει να επισκευτεις το μεσολογγι και τις αλυκες εκει? ειτε να πας να παρεις ετοιμο αλατι ανεπεξεργαστο (παλια πουλουσαν τωρα πια δεν ξερω) ή ακομα πιο extreme να μαζεψεις νερο απο τα λεγομενα "σαλτσινα" στα οποια η αλατοτητα ειναι στα υψη? βεβαια κατι πρεπει να παιζει με θειαφι κτλ εκει, δεν το χω ψαξει και πολυ, αν και θα το θελα
__________________
κι αμα το θεμα χοντρυνει
εγω δεν φερω ευθυνη
166 παρακαλω μαζεψτε
ο,τι εχει μεινει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-03-18, 20:08
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolis187 Εμφάνιση μηνυμάτων
οντως δεν το καταλαβα.... θεωρητικα θα γινεται, αλλα δεν ξερω, οποτε οτι και να σου πω ακυρο θα ειναι.
παρολα αυτα ομως, μιας και απ οτι ειδα εισαι πατρα, εχεις σκεφτει να επισκευτεις το μεσολογγι και τις αλυκες εκει? ειτε να πας να παρεις ετοιμο αλατι ανεπεξεργαστο (παλια πουλουσαν τωρα πια δεν ξερω) ή ακομα πιο extreme να μαζεψεις νερο απο τα λεγομενα "σαλτσινα" στα οποια η αλατοτητα ειναι στα υψη? βεβαια κατι πρεπει να παιζει με θειαφι κτλ εκει, δεν το χω ψαξει και πολυ, αν και θα το θελα
Ωραία ιδέα φίλε μου, και μπορώ να ρωτήσω και την σχολή ιχθυοκαλλιέργειας εκεί!!! Thanks!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-03-18, 22:48
Το avatar του χρήστη tolis187
tolis187 Ο χρήστης tolis187 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2017
Περιοχή: χαλανδριον
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία ιδέα φίλε μου, και μπορώ να ρωτήσω και την σχολή ιχθυοκαλλιέργειας εκεί!!! Thanks!!
Δεν ξέρω αν υπάρχουν σχολές πλέον εκεί, κι αν υπάρχουν ποιες είναι...
-------------------------
Πάντως αυτό με το μάζεμα του νερού για μεσογειακό κτλ το σκέφτομαι κάθε φορά που πάω, και τελικά ποτέ δεν το κάνω
__________________
κι αμα το θεμα χοντρυνει
εγω δεν φερω ευθυνη
166 παρακαλω μαζεψτε
ο,τι εχει μεινει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tolis187 : 12-03-18 στις 22:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-03-18, 00:27
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Καλά τα πειράματα, αλλά πρόσεχε πολύ τι κάνεις......

Οι εταιρείες παραγωγής του αλατιού που τροφοδοτούν τις άλλες εταιρείες ενυδρειακών προϊόντων τηρούν συγκεκριμένες διαδικασίες και πρωτόκολλα........

Καλή συνέχεια !!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-04-18, 16:19
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Απλά απορία εξέφρασα Samian, δεν θα έπαιζα με το νερό!!!
Από οτι είδα και η Red Sea σε ένα βίντεο της που δείχνει την παρασκευή αλατιού της.. μαζεύει αλάτι από θάλασσα, αλλά μετά το εμπλουτίζει με όλα τα υπόλοιπα συστατικά τα οποία προφανώς χάνονται κατά την διαδικασία...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-04-18, 18:37
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Εγω ειχα αλλαξει 2 φορες το προυγουμενο καλοκαιρι με νερο της θαλλασας γιατι μου ειχε τελειωσει το αλατι
Το παραξενο μετρησα την αλατοτητα και ηταν 1025 !
Βεβαια καποιες θαλασσες εχω παρατηρησει οτι εχουν περισοτερο αλατι απο αλλες
Εχω παει σε θαλασσα και οταν βγω και στεγνωσω ειμαι γεματος αλατι ενω σε αλλες οχι και τοσο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
salt rawnerve Malawi 8 10-02-11 19:35
Mediterranean Discus 2010 Perazzi Δίσκοι 6 21-04-10 10:35
salt mink Φωτογραφίες μελών 0 10-02-10 12:05
Best salt ton12 Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 2 06-03-08 19:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04776 seconds with 15 queries