Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-11-15, 13:13
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ & ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ

Απο καιρο διαβαζω και βλεπω πολλους συνχομπιστες σε Ελλαδα και εξωτερικο να προσθετουν στην διατροφη των χρυσοψαρων αλλα και γενικα του γλυκου νερου σκουληκια ειτε microworms ειτε grindal ειτε bloodworms και αδραξα την ευκαρια να ρωτησω τους εμπειροτερους αν και κατα ποσο θεωρειτε σωστη την ενταξη των σκουληκιων στο διατροφολογιο των ψαριων μας.Υπαρχουν πολλα ειδη σκουληκιων αναλογα προφανως και για το ψαρι που προοριζετε,ωστοσο θελω λιγο να μεινω στα bloodworms που αν καταλαβαινω καλα ειναι το κοινο σε ολους μας κοκκινο σκουληκι που συνανταται σχεδον σε ολες τις αμμωδεις παραλιες.Με αφορμη αυτο σκεφτηκα να παω στην παραλια και να μαζεψω μερικα προκειμενου να εμπλουτισω την διατροφη του χρυσοψαρου.Εχει δοκιμασει κανενας κατι αντιστοιχο;Ειναι ασφαλης η χορηγηση του συγκεκριμενου ή απαιτειται αυστηρα "ενυδρειακο" σκουληκι.
Σας ευχαριστω πολυ,
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-11-15, 13:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Για σκουλήκια από παραλία θα φοβόμουνα λίγο, μήπως μεταφέρουν κάποια ασθένεια. Προσωπικά δίνω γαιοσκώληκες αλλά μόνο από γλάστρες με λαχανικά βιολογικής καλλιέργειας που έχω στο ταρατσόκηπο μου. Μπορείς βέβαια να φτιάξεις αποικία για να έχεις να ταΐζεις τα ψάρια σου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-11-15, 13:29
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Για σκουλήκια από παραλία θα φοβόμουνα λίγο, μήπως μεταφέρουν κάποια ασθένεια. Προσωπικά δίνω γαιοσκώληκες αλλά μόνο από γλάστρες με λαχανικά βιολογικής καλλιέργειας που έχω στο ταρατσόκηπο μου. Μπορείς βέβαια να φτιάξεις αποικία για να έχεις να ταΐζεις τα ψάρια σου
Εχει περασει απο το μυαλο μου η καλλιεργεια ωστοσο μου ειναι πολυ δυσκολο να βρω σκουληκια για αρχη για αυτο και σκεφτηκα σαν εναλλακτικη το κοκκινο προκειμενου να ξεκινησω μια αποικια η οποια θα ειναι κατα το δυνατον απαλλαγμενη απο καποιου ειδους ασθενεια.
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-11-15, 13:35
Nikos Pap Ο χρήστης Nikos Pap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-11-2015
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

εγω εχω φτιαξει εναν σωρο απο φυλλα και γενικα απο οργανικα και κανω κομποστοποιηση μεσα στον σωρο υπαρχουν διαφορα εντομα εξ αυτων και σκουληκια και δινω στα ψαρια μου δεν ειχα ποτε προβλημα αλλα στον κηπο γενικα δεν χρησιμοποιουνται φυτοφαρμακα,λιπασματα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-11-15, 13:40
thomasnwt Ο χρήστης thomasnwt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2015
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Εγω σκουλήκι κοινό απο τον κήπο μου τα εδωσα και ειναι μια χαρα .Απλα τι ειναι καλύτερο ζωντανό η σε κοματια ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-11-15, 13:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει περασει απο το μυαλο μου η καλλιεργεια ωστοσο μου ειναι πολυ δυσκολο να βρω σκουληκια για αρχη για αυτο και σκεφτηκα σαν εναλλακτικη το κοκκινο προκειμενου να ξεκινησω μια αποικια η οποια θα ειναι κατα το δυνατον απαλλαγμενη απο καποιου ειδους ασθενεια.
Υπάρχουν στο εμπόριο σκουλήκια για να ξεκινήσεις μια αποικία, όπως επίσης σε κάποιο κήπο που θεωρείς πως είναι καθαρός από λιπάσματα ή άλλα χημικά μπορείς να πάρεις μερικά και να ξεκινήσεις αποικία
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomasnwt Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω σκουλήκι κοινό απο τον κήπο μου τα εδωσα και ειναι μια χαρα .Απλα τι ειναι καλύτερο ζωντανό η σε κοματια ?
Όταν τους τα δίνω φρέσκα, τα ξεπλένω στη βρύση και τα κόβω , αλλιώς μαζεύω όσο πιο πολλά μπορώ, τα πλένω καλά από χώματα κλπ, τα κόβω και τα βάζω στη κατάψυξη (εκεί πέφτει καραμούζα από τη γυναίκα ) και κόβω από τη πλάκα που φτιάχνω, ξεπαγώνω και τους δίνω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 26-11-15 στις 13:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-11-15, 13:47
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν στο εμπόριο σκουλήκια για να ξεκινήσεις μια αποικία, όπως επίσης σε κάποιο κήπο που θεωρείς πως είναι καθαρός από λιπάσματα ή άλλα χημικά μπορείς να πάρεις μερικά και να ξεκινήσεις αποικία
-------------------------

Όταν τους τα δίνω φρέσκα, τα ξεπλένω στη βρύση και τα κόβω , αλλιώς μαζεύω όσο πιο πολλά μπορώ, τα πλένω καλά από χώματα κλπ, τα κόβω και τα βάζω στη κατάψυξη (εκεί πέφτει καραμούζα από τη γυναίκα ) και κόβω από τη πλάκα που φτιάχνω, ξεπαγώνω και τους δίνω

Στο εμποριο, τουλαχιστον στην πολη μου μπορω να βρω μονο σε καταστηματα που πουλανε ειδη αλιειας σκουληκια(τα κοινα μαυρο-κοκκινο σκουληκι)Λες να κανω μια αρχη με αυτα;.Τα petshop δυστυχως της επαρχιας και δεν ειναι τοσο ενημερωμενα και δεν διαθετουν μεγαλη γκαμα προιοντων.
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-11-15, 13:48
thomasnwt Ο χρήστης thomasnwt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2015
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Εγω το ξεπλένω και το ρίχνω ζωντανό .μια φορά το εκανα. την ωρα που το παρατήρησα δεν το εφαγαν , οταν γύρισα ηταν εξαφανισμένο τώρα τα χρυσόψαρα το εφαγαν τα σαλιγκάρια δεν ξερω .δεν ξερω αν ειναι και σωστό αυτο που εκανα .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-11-15, 14:10
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Τωρα μολις εμαθα οτι το κοκκινο σκουληκι για να ζησει και να αναπαραχθε θελει αμμο,λιγο θαλασσινο νερο και φυκι.Θα δοκιμασω να παρω το απογευμα να δω καταρχας αν το τρωει το χρυσοψαρο και απο κει και περα θα αρχισω αν μπορεσω την καλλιεργεια
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-11-15, 05:08
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

[QUOTE=Giorgos_89;908375]Στο εμποριο, τουλαχιστον στην πολη μου μπορω να βρω μονο σε καταστηματα που πουλανε ειδη αλιειας σκουληκια(τα κοινα μαυρο-κοκκινο σκουληκι)/QUOTE]

Και αυτα απο παραλιες ειναι μαζεμενα.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-11-15, 13:08
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

[QUOTE=stav;908498]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο εμποριο, τουλαχιστον στην πολη μου μπορω να βρω μονο σε καταστηματα που πουλανε ειδη αλιειας σκουληκια(τα κοινα μαυρο-κοκκινο σκουληκι)/QUOTE]

Και αυτα απο παραλιες ειναι μαζεμενα.
Προφανως και ειναι μαζεμενα απο παραλιες,μονο που δενδιαβασες πιο πανω πως θα τα προμηθευτω προκειμενου να ξεκινησω αν πετυχει "καλλιεργεια" απαλλαγμενη ενδεχομενως απο διαφορους παθογονους οργανισμους.
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-11-15, 21:28
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

εγω αυριο θα παραλαβω αυτους....
http://www.isleofeco.gr/products/com...ing-300-detail

http://www.feeders.gr/

το δευτερο λινκ ειναι το ιδιο μαγαζι
ελπιζω να βοηθησα
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
σκουλικια? silia Γενικά - Αναγνωρίσεις ειδών 11 27-08-11 20:39
SOS ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ!!!!!!!!! @@nikos@@ Γλυκό νερό - Γενικά 11 27-10-09 17:10
Σκουλικια! Nikos! Γενικά - Αναγνωρίσεις ειδών 5 20-02-09 12:07
Σκουλικια SOS kalomoiris Γλυκό νερό - Γενικά 5 17-12-08 14:54
Σκουλικια Θεοδωρος Γλυκό νερό - Γενικά 5 14-11-07 15:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04908 seconds with 13 queries