Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-09-14, 23:47
Sonapsi Ο χρήστης Sonapsi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Νέος με πολλές απορίες.

Καλημέρα σας. Είχα δυο χρυσοψαρα που μου έκανε δώρο η σύζυγος σε μια στρογγυλή κλασική γυαλα περίπου 3 χρόνια και ξεκίνησα πριν 1 εβδομάδα να φτιάξω ενυδρείο. Το κακό ειναι πως ξεκίνησα να πάω στο μαγαζί πριν διαβάσω το site. Το αποτέλεσμα ειναι να μου δώσουν για τα 2 χρυσοψαρα ένα μικρό ενυδρείο 20lt λέγοντας μου πως είναι υπέρ-αρκετό!!! όπωσ είδα εδω αργότερα απλα είναι μικρο. επίσης μου έδωσαν δυο φυτά, ( το ενα ανουμπια) λίπασμα για κατω στρώση, και χαλίκια. Το ενυδρείο έχει ενσωματωμένο φως φθορίου στο καπάκι, μεγάλο εσωτερικό φιλτρο το οποίο έχει μέσα υαλοβάμβακα, σφουγγάρι και άνθρακα;! Και δυστυχώς τώρα αρχίζουν οι απορίες. Τις βάζω σε σειρά μήπως κάποιος μπορέσει να με βοηθήσει
1. Τι χρειάζεται ο άνθρακας και κάθε πότε τον αλλάζω; Ο υαλοβάμβακας, το σφουγγάρι;;
2. Εστρωσα το ενυδρείο με βακτηρια της sera bio nitrivec. Μου κάνει εντύπωση πως αναγράφει στη συσκευασία πως για βιολογικό στημένα ενυδρείο να ριχνω ένα καπακι την εβδομάδα και επίσης έχει δοσολογία για αλλαγές νερού και καθαρισμό φιλτρου. Είχα καταλάβει πως δεν χρειάζεται να ρίχνω συνέχεια βακτηρια. Χρειάζεται να πρόσθετω συνεχώς;
3. Έχω πάρει ένα test για αμμωνία της jBL με υγρά και φιαλίδια. Το test που κάνω βγάζει σωστό χρωμα άρα δεν έχω αμμωνία στο ενυδρείο. Χρειάζεται να παίρνω και άλλες μετρήσεις;κάθε πότε;
4. Το ένα ψάρι εδώ και καιρο έχει χάσει το χρωμα του. Μήπως γνωρίζετε τι μπορεί να έχει; Εχει γίνει απο πορτοκαλί, γκρι. Το μπορω να κανω; Εριξα ένα υγρό στο ενυδρείο, που λέγεται goldy. Νομίζω πως το χρωμα του επανερχεται σιγα σιγα στην ουρά.
5. Τα φύλλα των φυτών έχουν πάνω μια καφέ γλιτσα. Τι ειναι αυτό; Πρεπει να κανω κάτιι; Αναβω το φως του ενυδρείου περίπου 13 ώρες.
6. Ταίζω δυο φορές την ημέρα. Ρίχνω 4 κομματάκια κάθε φορά. Είναι καλά;
7. Οταν κανω αλλαγή νερού στο 1/3 χρειάζεται να ξανά ρίξω βακτηρια. Κάθε πότε κοιτάζω το φιλτρο για καθάρισμα;

Γενικά τα ψαράκια φαίνονται ζωηρά και παιχνιδιαρικα. Θα προσπαθήσω να τους πάρω σε λίγο καιρό κάτι μεγαλύτερο.

Σας ευχαριστω προκαταβολικά για κάθε βοήθεια!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-09-14, 00:22
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

1.Ο ανθρακας αποροφα χημικες και τοξικες κυριως ουσιες σπανια εως καθολου τον εχουμε στο ενυδρειο μας συνεχως .Αυνιθιζεται η χρηση του μετα απο θεραπειες σε ασθενιες . Αρα τον βγαζεις και βαζεις στη θεση του αρκετο βιολογικο υλικο οπως siporax ,substrat pro κ.α .Ο υαλοβαμβακας αναλαμβανει την μιχανικη φιλτρανση δηλαδη πιο απλα μαζευει σκουπιδια και αιορουμενα σωματιδια στο νερο.Το σφουγγαρι ειτε φιλτραρει μηχανικα οπως ο υαλοβαμβακας ειτε χρησιμοποιειται σαν βιολογικο υλικο αλλα καλυτερα να βαλεις καποιο απο τα υλικα που ανεφερα.
2. Οχι δεν ξανα βαζεις. Απλα ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΠΛΕΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΜΕ ΝΕΡΟ ΒΡΥΣΗΣ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΕΙΔΙΚΑ τα βιολογικα υλικα.
3. Χριαζεται να κανεις μετρησεις για αμωνια(ΝΗ4-ΝΗ3) για νιτρωδη(ΝΟ2) και για νιτρικα (ΝΟ3) συχνα . Αμωνια πρεπει να εχεις 0 ,νιτρωδη 0 και νιτρικα εως 10-15 το πολυ . Αν εχεις παραπανω θες αλλαγη νερου. Νερο αλλαζεις ανα βδομαδα το 30-40%.
4. Δεν το ξερω βαλε μια φωτο και απεφευγε τα υγρα στο ενυδρειο μονο αντιχλωριο και λιπασμα που και που τα αλλα ειναι περιτα.
5. Αλγη απο τον πολυ φωτισμο 6-7 ωρες ειναι αρκετες αλλα πρεπει σταθερα παρε χρονοδιακοπτη
6. Μια χαρα και λιγο παραπανω δωσε να το τρωνε μεσα σε 1-2 λεπτα πρεπει και να μην μενει ωστε να ρυπενεται το νερο.
7. Οχι μονο αντιχλωριο προτιμισε το seachem prime ειναι το καλυτερο.Το υαλοβαμβακα καθε βδομαδα και γενικα οταν λερωνεται ισως και πιο συντομα και το βιολογικο υλικο σου καθε 3-4 βδομαδες ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ
ΠΟΤΕ ΒΡΥΣΗΣ

τα χρυσοψαρα θελουν τουλαχιστον 40λιτρα το ενα για να ειναι καλα και θερμοκρασια εως 22-23 βαθμους . Καλωσηρθες ! Αυτα απο μενα ευχομαι να σ αρεσει το χομπι και να πανε ολα καλα . Οτι αλλο θες ρωτα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-09-14, 00:34
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sonapsi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας. Είχα δυο χρυσοψαρα που μου έκανε δώρο η σύζυγος σε μια στρογγυλή κλασική γυαλα περίπου 3 χρόνια και ξεκίνησα πριν 1 εβδομάδα να φτιάξω ενυδρείο. Το κακό ειναι πως ξεκίνησα να πάω στο μαγαζί πριν διαβάσω το site. Το αποτέλεσμα ειναι να μου δώσουν για τα 2 χρυσοψαρα ένα μικρό ενυδρείο 20lt λέγοντας μου πως είναι υπέρ-αρκετό!!! όπωσ είδα εδω αργότερα απλα είναι μικρο. επίσης μου έδωσαν δυο φυτά, ( το ενα ανουμπια) λίπασμα για κατω στρώση, και χαλίκια. Το ενυδρείο έχει ενσωματωμένο φως φθορίου στο καπάκι, μεγάλο εσωτερικό φιλτρο το οποίο έχει μέσα υαλοβάμβακα, σφουγγάρι και άνθρακα;! Και δυστυχώς τώρα αρχίζουν οι απορίες. Τις βάζω σε σειρά μήπως κάποιος μπορέσει να με βοηθήσει
1. Τι χρειάζεται ο άνθρακας και κάθε πότε τον αλλάζω; Ο υαλοβάμβακας, το σφουγγάρι;;
Ο άνθρακας ειναι μονο για της πρώτες μερες η μετά απο θεραπεία καμμιά βδομάδα μαζεύει ολα τα χημικά αν υπάρχουν ,και μετά τον πετάς,ο ύαλοβαμβακας κανει μηχανικό καθαρισμό μαζεύει τα χοντρά δηλαδή ,και το σφουγγάρι ειναι για αποίκηση απο τα βακτήρια που ειναι και το ζητούμενο.

2. Εστρωσα το ενυδρείο με βακτηρια της sera bio nitrivec. Μου κάνει εντύπωση πως αναγράφει στη συσκευασία πως για βιολογικό στημένα ενυδρείο να ριχνω ένα καπακι την εβδομάδα και επίσης έχει δοσολογία για αλλαγές νερού και καθαρισμό φιλτρου. Είχα καταλάβει πως δεν χρειάζεται να ρίχνω συνέχεια βακτηρια. Χρειάζεται να πρόσθετω συνεχώς;
Δεν το εστρωσες ,δεν στρώνει τόσο γρήγορα με μπουκάλακι βακτήρια θέλει μπόλι .οταν στρώσει δεν χρειάζεται να πρόσθετεις τίποτα
3. Έχω πάρει ένα test για αμμωνία της jBL με υγρά και φιαλίδια. Το test που κάνω βγάζει σωστό χρωμα άρα δεν έχω αμμωνία στο ενυδρείο. Χρειάζεται να παίρνω και άλλες μετρήσεις;κάθε πότε;
Κατι λάθος μετράς αποκλείεται να μην έχεις αμωνία με 2 χρυσόψαρα στα 20 λίτρα και αστρωτο φίλτρο,τα χρυσόψαρα μιας και ειναι εύκολα ψαρια προς το παρόν δεν χρειάζονται πολλα απλά μέτρα αμωνία και θερμοκρασία

4. Το ένα ψάρι εδώ και καιρο έχει χάσει το χρωμα του. Μήπως γνωρίζετε τι μπορεί να έχει; Εχει γίνει απο πορτοκαλί, γκρι. Το μπορω να κανω; Εριξα ένα υγρό στο ενυδρείο, που λέγεται goldy. Νομίζω πως το χρωμα του επανερχεται σιγα σιγα στην ουρά. Χλωμό το κόβω

5. Τα φύλλα των φυτών έχουν πάνω μια καφέ γλιτσα. Τι ειναι αυτό; Πρεπει να κανω κάτιι; Αναβω το φως του ενυδρείου περίπου 13 ώρες.
Καφέ άλγη ειναι εμφανίζεται συχνά

6. Ταίζω δυο φορές την ημέρα. Ρίχνω 4 κομματάκια κάθε φορά. Είναι καλά;
7. Οταν κανω αλλαγή νερού στο 1/3 χρειάζεται να ξανά ρίξω βακτηρια. Κάθε πότε κοιτάζω το φιλτρο για καθάρισμα;

Γενικά τα ψαράκια φαίνονται ζωηρά και παιχνιδιαρικα. Θα προσπαθήσω να τους πάρω σε λίγο καιρό κάτι μεγαλύτερο.


Σας ευχαριστω προκαταβολικά για κάθε βοήθεια!!!!!
παρε μια μεγάλη λεκάνη βάλε και το φίλτρο μέσα να δουλεύει ριχτά μέσα να ειναι και κάπου δροσερά και κάτσε διάβασε λίγο θα σε βοηθήσουν εδώ και τα παιδιά ,εγω στα έγραψα πολλη χονδρικά απλά για ξεκίνημα. Τα ψαρια σου υποφέρουν ,το καλό ειναι οτι ενδιαφερθηκες.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-09-14, 07:59
EvanNst Ο χρήστης EvanNst δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2014
Περιοχή: Kozani
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Προφανως ο πετσοπας σου εκανε φυλακη και ενιωθε πολυ ανετα εκει μεσα γιαυτο σου ειπε οτι ειναι υπεραρκετο το 20λιτρο για 2 χρυσοψαρα...

Αν μπορεις παιρνεις ενα ενυδρειο πιο μεγαλο ενυδρειο πχ 80ρι καθαρο δηλαδη γυρω στα 90-100 λιτρα, αν δε μπορεις δωστα πισω στο μαγαζι και σωσε εναν μονομαχο απο ποτηρακι.

Εφοσον κανεις μετρησεις και εχεις αμμωνια και νιτρωδη 0 τοτε μη ξαναβαλεις βακτηρια αν και εγω ειμαι της αποψης να μη χρησιμοποιουμε καθολου τετοια ζουμια αλλα μονο μπολι απο καποιον που εχει ηδη στρωμενο ενυδρειο,
επισης αν θα ξαναριξεις βακτηρια ριξτα απευθειας στο βιολογικο υλικο (σφουγγαρι η ακομη καλυτερα αν βαλεις siporax η καποιο αντιστοιχο)

Οτι αλλο θελησεις εδω ειμαστε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-09-14, 08:20
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Επειδή έχω κάνει τα ίδια λάθη, σου προτείνω τα εξής:
1. Βγάλε τον άνθρακα και ότι άλλο έχει το φίλτρο και γέμισέ το μόνο με μπλε σφουγγάρι. Το φίλτρο σου, εφόσον το δοχείο σου είναι 20 λίτρα είναι πολύ μικρό, οπότε θεωρητικά μπορεί να έβαζες τα πάντα, πρακτικά δεν χωράει τίποτα!
2. Βγάλε τα φυτά και χάρισέ τα. Μαζί με το φίλτρο και αν συνυπολογίσουμε ότι το νερό δεν γεμίζει το δοχείο μέχρι το χείλος του τα καθαρά λίτρα σου και ο χώρος που απομένει σε 2 ζώντες οργανισμούς είναι ελάχιστος!
3. Κάνε αλχημίες, δηλαδή κάνε 1 αλλαγή κάθε 2 ημέρα 50% με prime αντιχλώριο ρίχνωντας μετά τα βακτήρια και τις ημέρες που μεσολαβούν ρίχνε 3 σταγόνες pime πρωί-βράδυ για να πέφτει η αμμωνία. Εννοείται κόβεις λιπάσματα σε τόσα λίτρα μάλλον είναι άγνωστο τι αλλαγές προκαλείς στην βιολογία.
4. Μείωσε την τροφή σε 3 μεγάλα φυλαράκια πρωί και άλλα τόσα το βράδυ.
Αυτά αν θες να επιβιώσουν τα ψάρια, προκαλώντας τους μεγάλη ανησυχία καθώς επίσης και σε σένα τον ίδιο μέχρι να βαρεθείς το χόμπυ.
Αν θες να ζουν τα ψάρια σου, να πάψεις να τα αγχώνεις και να απολαμβάνεις το χόμπι σου κάνε τα εξής:
Αγόρασε μεταχειρισμένο ενυδρείο περίπου 100 λίτρων καθαρών, με γνώμονα το μήκος του να μην είναι λιγότερο από 80εκ. Αν ψαχτείς μπορεί να βρεις από 50,00¤. Θα δώσεις άλλα 50,00¤ για αγορά εξωτερικού φίλτρου μεταχειρισμένου. Με 100,00¤ σύνολο είσαι απόλυτα έτοιμος. Αν καταφύγεις σε καινούρια με τα ίδια χρήματα θα αγοράσεις ένα 40 λίτρα (περίπου 50,00¤) και το φίλτρο σου θα είναι αναγκαστικά εσωτερικό λόγω κόστους (περίπου 30,00¤ αν είναι κάποιο αξιόπιστο επώνυμο). Σε μερικούς μήνες έως χρόνο θα έχεις χάσει περίπου 80,00¤ και θα σε τρώει ξανά να αγοράσεις πιο μεγάλο γιατί θα έχεις καταλάβει πως λειτουργούν τα πράγματα στην βιολογία του νερού και γιατί τα ψάρια σου θα έχουν μεγαλώσει και θα χρειάζονται περισσότερο χώρο για να κολυμπάνε.
Τα 4 πρώτα στα έγραψα για να καταλάβεις ότι είναι αδύνατο να συνεχίσεις έτσι... Αν έχεις χρήματα, προτίμησε σε καινούρια είδη ειδικά για το φίλτρο. Τιμές προς πληροφόρησή σου στο περίπου: ενυδρείο 100-130 λίτρα από 150,00 ευρώ / εξωτερικό καλό φίλτρο από 80,00 ευρώ
Θέματα με καφέ άλγες, άνθρακες, λιπάσματα και λοιπά δεν αφορούν άμεσα την ζωή των ψαριών σου και θα σε απασχολήσουν αργότερα...
Τέλος σου προτείνω όπως έπραξα κι εγώ: διάβασμα, διάβασμα και ερωτήσεις για να σου απαντήσουμε.
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-09-14, 10:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Εκανες και εσύ τα ίδια λάθη που έχουμε κάνει σχεδόν όλοι.
Θα συμφωνήσω με τα παιδιά παραπάνω, κάνε ότι σου λένε, και θα επέμενα να πας σε πιο μεγάλο ενυδρείο, θα είναι πολύ πιο ξεκούραστο και για εσένα.

Διάβασε αυτό για τα χρυσόψαρα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230

Εδώ θα βρεις πληροφορίες για αρχάριους http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34

και ειδικά διάβασε αυτά να καταλάβεις πολλά για το κύκλο του αζώτου
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934

Καλως ήρθες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-09-14, 15:55
Sonapsi Ο χρήστης Sonapsi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Ευχαριστώ

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις συμβουλές και τον χρόνο που διαθέσατε. Σίγουρα θα προκύψουν και άλλες απορίες. Καλή συνέχεια!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πολλές απορίες μαζεμένες για το στήσιμο το καινούργιου μου ενυδρείου.......... johnrc Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 6 10-05-14 15:09
Καινούργιος με πάρα πολλές απορίες !! gkontos Αρχάριοι γλυκού νερού 10 18-12-12 00:33
πολλές απορίες!!!!!!!!! sunsity DIY . Φτιάχτο μόνος σου 27 29-10-12 18:45
Απορίες πολλές... puntomad Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 30 15-10-11 19:57
Αγορά αντίστροφης όσμωσης ...πολλές απορίες alexinio Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 12-08-08 09:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09259 seconds with 13 queries