Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-09-13, 11:11
zanzak Ο χρήστης zanzak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Βοιωτία
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Αρχάριος, γνώμες για στήσιμο και ψαροσύνθεση

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!
Έχω ένα ενυδρείο 100χ30χ40(περίπου 100 lt καθαρά), χαλίκι 3-4mm, φίλτρο εσωτερικό (μπλε σφουγκάρι, κεραμικά,μπλε σφουγκάρι, υαλοβάμβακας)με αντλία ρυθμιζόμενη έως 800lt/h,θερμοστάτη,μία λάμπα (δεν θυμάμαι είδος), DIY CO2, το οποίο είχα σε λειτουργία μέχρι και πριν 3 χρόνια ως κοινωνικό. Χτες συγκεκριμένα το καθάρισα και το έβαλα πάλι σε λειτουργία. Φύτεψα και τρια φυτα που αγόρασα(ceratopteris cornut, tigerlotus rot ange). Έριξα και μία δοση βακτήρια (αν έχει κάποιος μπόλι δεκτό).
Είμαι στη διαδικασία στρωσίματος και μέχρι να ολοκληρωθεί ψάχνομαι για την ψαροσύνθεση. Έχω στο μυαλό μου από χρυσόψαρα, μέχρι guppy, gurami, ή και σκαλάρια.
Μου αρέσει το φυτεμένο ενυδρείο και δεν έχω γνώσεις και χρόνο (προς το παρόν) να τις αποκτήσω για "δύσκολα" ψάρια.
Παρόλα αυτά θα εκτιμούσα πολύ τις γνώμες και τις προτάσεις όλων των φίλων!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-09-13, 11:44
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και καλο ξεκίνημα!
Σχετικά με την ερώτηση σου, το νερό στην περιοχή πως ειναι;

Αν θες κάτι εύκολο και με μεγάλη διάρκεια τότε μπορείς να βάλεις δυο φανσυ χρυσοψαρα, εννοείται σε στρωμένος ενυδρειο

Τα γκαπακια ειναι ωραία αλλα θα σε παιδεψουν γιατι θα πρεπει να χαριζεισ συνεχώς
Μπορείς να βάλεις, εφόσον πας σε πυκνοφυτεμενο έναν αρσενικό και δυο θυληκιες μονομαχινες

Επίσης ένα ωραίο κοπάδι με καρδιναλιους
Χθες χαζευα πόσο ωραία κοπαδιαζουν τα cloud minnow

Η επιλογή εξαρτάται απο πολλα
Τι θες να βλέπεις;
Τι γίνεται το καλοκαίρι; Λείπεις καιρό; Ο μονομάχος αντέχει σε αρκετά ψηλές θερμοκρασίες πχ σε σχέση με τα συννεφακια

Ο καθένας εννοείται πως θα σου προτείνει αυτά που του αρέσουν...

Καλη συνέχεια στην επιλογή σου...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-09-13, 18:08
zanzak Ο χρήστης zanzak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Βοιωτία
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.
Τιμές νερού βρύσης :
PH=8,5
GH=8
KH=7
Μετρήσεις ενυδρείου σημερινές
PH=8,5
GH=8
KH=5
NH4/NH3=0,3
NO2=0
NO3=0
Χωρίς να λειτουργεί ακόμα το CO2.
Πιο πολύ πάντως σκέφτομαι χρυσόψαρα να βάλω (2 ή 3). Τι ακριβώς είναι τα fancy που μου αναφέρεις;
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τι συνθήκες νερού πρέπει να έχω για χρυσόψαρα και αν μπορώ να βάλω δύο τέτοια ψάρια και ένα συμβατό (ποιό;; σμήνος από μικρά σε μέγεθος ψάρια;
Ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-09-13, 18:44
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μετρας με στικς να υποθεσω? Γιατι το ph το βλεπω ανεβασμενο σε σχεση με τις σκληροτητες και μου φαινεται περιεργο. Βεβαια, εισαι στην αρχη του στρωσιματος και μερικες φορες το ph Μπορει να αυξηθει ακομα περισσοτερο. Να ξερεις τα στικς δεν ειναι και ιδιαιτερα αξιοπιστα, παντως, αν τα χρησιμοποιεις.

Η ψαριοσυνθεση σου εξαρταται απο το τι εισαι διατεθειμενος να κανεις για το καλο των ψαριων σου. Για παραδειγμα, αν θελουν μαλακο νερο, να το μαλακωσεις με καποιο τροπο. Αν θελουν φυτα, να το πυκνοφυτεψεις. Αν εισαι σε διαθεση να κανεις οτιδηποτε, οι επιλογες ειναι παρα πολλες. Αν εχεις σκοπο να μην κανεις πολλα, τοτε η καλυτερη λυση ειναι να βρεις ψαρια που θα ζουν ευτυχισμενα στο νερο που βγαζει η βρυση σου.

Υπαρχουν πολλα θεματα να διαβασεις στο φορουμ και να παρεις ιδεες. Και οτι θελεις, το συζηταμε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-09-13, 19:04
zanzak Ο χρήστης zanzak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Βοιωτία
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Καλησπέρα, χρησιμοποιώ υγρά τεστ serra. Για να το κάνουμε πιο συγκεκριμένο, λοιπόν, και να σου πω την αλήθεια, μου αρέσει το φυτεμένο (όχι full plant) και θα μου άρεσε επίσης να ασχοληθώ με τα χρυσόψαρα (τι είναι τα fancy; ).Το ΡΗ τώρα που θα αρχίσει να λειτουργεί το CO2 θα πέσει;
Μπορώ να βάλω 2 χρυσόψαρα+ένα κοπάδι (ποιά ταιριάζουν;; )
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-09-13, 19:08
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Με το DIY μη περιμενεις και αισθητη πτωση. Αλλα οταν ωριμασει το ενυδρειο, σιγουρα θα πεσει.

Ή χρυσοψαρα, που ειναι κρυου νερου θα βαλεις, ή τροπικα, που θελουν υψηλοτερες θερμοκρασιες και αλλες συνθηκες. Και τα δυο μαζι, δυστυχως δεν ταιριαζουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-09-13, 15:08
zanzak Ο χρήστης zanzak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Βοιωτία
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Τι είναι τα fancy; 3 χρυσόψαρα είναι καλά;και αν ναι μπορείται να μου πείτε τι συνθήκες πρέπει να έχω;
Ευχαριστώ πολύ
-------------------------
Γεια σας,
έριξα καθαρή αμμωνία και λειτούργησα το CO2 χτες.
Νέες μετρήσεις
ΡΗ=7
GH=8
KH=7
NH4/NH3=10
θερμοκρασία = 28
Ακόμα δεν έχω μετρήσεις σε ΝΟ2 και ΝΟ3, είναι μάλλον πολύ νωρίς.Μήπως έριξα πολύ αμμωνία;
Δικαιολογείται τέτοια πτώση του ΡΗ σε μία μέρα;\
Για να μην κουράζω άδικα, έχει παρθεί η απόφαση (οικογενειακώς) για δύο χρυσόψαρα. Οπότε ίσως να ήταν καλύτερα να μεταφερθεί το θέμα;
Ας μου πει κάποιος τι είναι τα fancy παρακαλώ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zanzak : 20-09-13 στις 15:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-09-13, 16:11
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν πειραζει, ας εριξες αρκετη αμμωνια. Απλα μη ριξεις παλι, μεχρι να δεις οτι χαληλωνει λιγο. Γενικως στο στρωσιμο μπορει να γινουν πολυ περιεργα πραγματα με το ph, οποτε μη σε ανησυχει τιποτα. Συνεχισε με αμμωνια.

Fancy ειναι ειδος χρυσοψαρου. Με λιγη αναζητηση μπορεις να μαθεις τα παντα στο internet. Για τα υπολοιπα, οι χρυσοψαραδες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-09-13, 18:51
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Νομιζω σε καλυψε τωρα


Υ.Γ. Μετεφερα το θεμα στη σωστη κατηγορια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-09-13, 18:57
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Σπύρο το ποστ κάντο άρθρο να το καρφιτσώσουμε
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
έγινε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 20-09-13 στις 19:47
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-09-13, 20:26
zanzak Ο χρήστης zanzak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Βοιωτία
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Παιδιά, καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον σας!
1)Είναι όλα υπέροχα ψάρια, αλλά από ότι κατάλαβα τα fancy ταιριάζουν πολύ καλύτερα και στα λίτρα μου και στα γούστα μας!(Τα έχω δει, τελικά, και αυτό το νοχελικό-αρχοντικό τους στυλ, θα έλεγα μου αρέσει πάρα πολύ). Μάλιστα γι' αυτό και το ξεκίνησα το θέμα στα χρυσόψαρα, γιατί ήθελα πολύ να ασχοληθώ με το είδος αλλά δεν ήξερα αν ανταποκρίνεται το τανκ μου και δεν έχω καθόλου γνώσεις και εμπειρία από αυτά.
2)Μάλλον η επιλογή θα είναι ένα funtail, ένα vailtail και ένα black moore(καλά το λέω; ) χωρίς τίποτα άλλο μέσα, μόνο φυτά.
3)Θερμοκρασία το πιθανότερο να είναι από 19-29 βαθμούς.
4)Φωτισμό θα φτιάξω με δύο λεντοταινίες τη Δευτέρα (η φθορίου είναι παλιά, οπότε λέω να το επιχειρήσω).Τι φωτοπερίοδο προτείνετε;
5)Από φυτά, εκτός αυτών που έχω, λέω να προσθέσω μία ανούμπια και να τη δέσω σε μία ρίζα.
6)Τροφή τι θα δίνω και κάθε πότε;
Έχετε κάποιο σχόλιο ή παρατήρηση;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-09-13, 14:35
zanzak Ο χρήστης zanzak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Βοιωτία
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Σταδιακά μηδενίστηκε η αμμωνία. Στις σημερινές μετρήσεις είχα μηδενική τιμη ΝΗ4/ΝΗ3, και ΝΟ3=25-30. Επειδή δεν έχω τεστ ΝΟ2 (έχω βάλει αγγελία), ούτε έχω βρεί τα ψάρια που ψάχνω (ομοίως αγγελία), έριξα μια μικρή ποσότητα αμμωνίας για να συντηρώ τη βιολογία που αναπτύχθηκε. Κάνω καλά; Κάποια πρόταση; Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-09-13, 14:48
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

καλα κανεις.
εγω οταν ειχα μπολιασει το δευτερο ενυδρειο μου, για να συντηρηθει η βιολογια του φιλτρου μεχρι να μου ερθουν τα ψαρια, εριχνα καθημερινα μικρη ποσοτητα τροφης.

το φιλτρο σου φαινεται στρωμενο.

προσεχε μην το παρακανεις με την αμμωνια, μην ριχνεις παρα πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-09-13, 15:32
zanzak Ο χρήστης zanzak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Βοιωτία
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Μόλις έριξα αμμωνία, ξαναμέτρησα και είχα ΝΗ4/ΝΗ3=2, με αυτή την ποσότητα θα συνεχίσω μέχρι να βάλω ψάρια. Αν παραμείνει μηδενική η τιμή της αμμωνίας για δύο μέρες θα χαθεί η βιολογία;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-09-13, 16:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι ολη, αλλα καποια θα χαθει.
Βασικο ειναι να μπορεις να μαντεψεις τους ρυπους ποσων ψαριων καλυπτει η βιολογια που ειναι ζωντανη και να μη βαλεις περισσοτερα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-09-13, 17:01
zanzak Ο χρήστης zanzak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Βοιωτία
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Φαντάζομαι όμως ότι αναγεννάται όταν επανέλθουν οι συνθήκες με τις οποίες ξεκίνησε.
"Βασικο ειναι να μπορεις να μαντεψεις τους ρυπους ποσων ψαριων καλυπτει η βιολογια που ειναι ζωντανη και να μη βαλεις περισσοτερα."
Μήπως, αυτό που λες γίνεται αυτόματα; Εννοώ ότι αν, πχ, ρίξω πολύ ποσότητα αμμωνίας, αυτό θα ευνοήσει την ανάπτυξη βιολογίας, ενώ όταν βάλω τα ψάρια μέσα και αυτά δεν παράγουν αρκετή αμμωνία ώστε να την συντηρήσει, αυτή θα μειωθεί. Το αντίστοιχο δεν θα συμβεί όταν αυξηθεί η ποσότητα που παράγουν τα ψάρια; Δηλαδή, σε λογικά πλαίσια, πιστεύω ότι αυτό το κάνει η φύση από μόνη της.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-09-13, 20:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι, σε ιδανικες συνθηκες μπορει να διπλασιαζει τον πληθυσμο της καθε 15-24 ωρες.

Αυτοματα δεν γινεται.
Ειπαμε χρειαζεται καποιος χρονος για να αυξηθει .... και κατα την γνωμη μου δεν πρεπει αποτομα (πχ αδειαζουμε ολο το μπουκαλι).
Ιδιως τα νιτρικοποιητικα βακτηρια (που "μετατρεπουν" ΝΟ2 σε ΝΟ3) αργουν πολυ περισσοτερο στην αναπαραγωγη τους, απο τα νιτρωδοποιητικα (που "μετατρεπουν" ΝΗ3 σε ΝΟ2) .
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-09-13, 21:30
zanzak Ο χρήστης zanzak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Βοιωτία
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Νομίζω το ίδιο μου λέτε!
Εξηγούμαι:
Εφόσον μέσα σε ένα 24ώρο προσαρμόζεται ο πληθυσμός τους, άρα αυτόματα γίνεται!
Φυσικά και δεν εννοώ να ρίξεις ένα μπουκάλι αμμωνία (ή αντίστοιχα εκάτο ψάρια σε 30 λίτρα), αλλά όπως διάβασα και στο ποστ σου, ο πληθυσμός είναι ανάλογος της ποσότητας αμμωνίας, άρα όταν μπουν τα ψάρια, ο πληθυσμός των βακτηρίων θα αναπροσαρμοστεί αυτόματα στις απαιτήσεις των ρύπων των ψαριών. ¶ρα, πάλι αυτόματα γίνεται, οπότε δεν χρειάζεται να μαντέψεις τους ρύπους.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-09-13, 21:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βγαζεις συμπερασματα χρησιμοποιωντας λαθος δεδομενο.
Δεν ειπα "προσαρμοζεται" σε 24 ωρες.
Ειπα "διπλασιαζεται".
Ειναι διαφορετικο.

Ας πω ενα μπακαλιστικο παραδειγμα για να γινει κατανοητο.
Αν υποθεσουμε οτι την 1η μερα υπαρχει βιολογια ((φανταστικη τιμη) 50 βακτηρια για να καλυπτουν (φανταστικη τιμη) 50 κιλα ρυπους (δλδ 1 βακτηριο τρωει 1 κιλο ρυπων), και εσυ προσθεσεις με τη μια, άλλα 250 κιλα ρυπους (συνολο 300 κιλα ρυποι), την επομενη μερα δεν θα εχει .. "προσαρμοστει" η βιολογια.
Και εξηγω γιατι:

Την 2η μερα (θεωρητικα και με ιδανικες συνθηκες), θα εχουν διπλασιαστει τα 50 βακτηρια και θα εχουν γινει 100 και θα καλυπτουν 100 κιλα ρυπους.
Παραλληλα οι ρυποι θα εχουν μειωθει απο 300, σε 200 κιλα (τα 100 απο τα 300 κιλα, θα τα εχουν φαει τα 100 βακτηρια).

Την 3η μερα θα διπλασιαστουν τα 100 βακτηρια και θα εχεις 200 βακτηρια και 0 κιλα ρυπους (θα εχουν φαει και τα 200 εναπομειναντα κιλα ρυπων)

Προσεξε τωρα.
Την 4η μερα:
1. Αν δεν προσθεσεις 200 κιλα ρυπους θα αρχισουν να πεθαινουν τα 200 βακτηρια
2. Αν προσθεσεις 100 κιλα ρυπων, θα πεθανουν τα μισα βακτηρια και θα παραμεινουν ζωντανα τα 100 βακτηρια.
3. Αν προσθεσεις 200 κιλα ρυπων, θα παραμεινουν ζωντανα και τα 200 βακτηρια.
4. Αν προσθεσεις 300 κιλα ρυπων θα αυξηθουν τα 200 βακτηρια σε 300.
5. Αν προσθεσεις 400 κιλα ρυπων θα αυξηθουν τα 200 βακτηρια σε 400.
6. Αν προσθεσεις 500 κιλα ρυπων θα αυξηθουν τα 200 βακτηρια σε 400 (παραπανω δε μπορουν να αυξηθουν απο το να διπλασσιαστουν) και θα παραμεινουν 100 κιλα ρυποι στο νερο.
κ.ο.κ

Ελπιζω να καταλαβες πως λειτουργει η βιολογια. (διαβασε και το λινκ για να δεις και τους αλλους παραγοντες που επηρεαζουν τη βιολογια και συνεπως τη νιτροποιηση)

Μενει λοιπον να "μαντεψεις" ποσα "κιλα ρυπους" θα προσθεσεις, εισαγωντας τα πρωτα ψαρια που θα βαλεις, κι ετσι (με τεχνητο τροπο) να αναπαραξεις σωστα (απο πριν) τη απαιτουμενη βιολογια (αριθμος βακτηριων) που χρειαζεται το ενυδρειο, για να μη μετρησεις αμμωνια ("εναπομειναντα κιλα ρυπων") μετα την εισαγωγη των πρωτων ψαριων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-09-13, 22:33
zanzak Ο χρήστης zanzak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Βοιωτία
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Επομένως, το καλύτερο είναι να "φτιάξουμε" περισσότερη βιολογία απ΄ότι θα χρειαστούμε, να εισάγουμε τα ψάρια που επιθυμούμε και ταυτόχρονα με την ανάπτυξη των ψαριών (και των ρύπων) θα αναλάβει από εκεί και πέρα η φύση.
Γίνεται, άραγε να καταφέρουμε να μην κάνουμε καθόλου αλλαγές νερού αν σε full planted ενυδρείο με πολλά λίτρα ζει μόνο ένα μικρό ψάρι και το μόνο που να κάνουμε είναι αναπλήρωση της εξάτμισης;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-09-13, 22:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zanzak Εμφάνιση μηνυμάτων
Επομένως, το καλύτερο είναι να "φτιάξουμε" περισσότερη βιολογία απ΄ότι θα χρειαστούμε, να εισάγουμε τα ψάρια που επιθυμούμε και ταυτόχρονα με την ανάπτυξη των ψαριών (και των ρύπων) θα αναλάβει από εκεί και πέρα η φύση.
Ετσι.
Μονο που δεν πρεπει να κυνηγαμε την τυχη μας.
Αν δεν ειναι αναγκαστικο να μπουν ολα τα ψαρια μαζι (πχ καποιες αποικιες τροφεους κλπ), καλο ειναι να τα βαλουμε λιγα λιγα.
Γιατι με στρφωσιμο με αμμωνια μονο, δεν αναπτυσονται και καποιοι αλλοι μικροοργανισμοι (εκτος απο τα βακτηρια νιτροποιησης) που χρειαζεται ενα ενυδρειο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zanzak Εμφάνιση μηνυμάτων
Γίνεται, άραγε να καταφέρουμε να μην κάνουμε καθόλου αλλαγές νερού αν σε full planted ενυδρείο με πολλά λίτρα ζει μόνο ένα μικρό ψάρι και το μόνο που να κάνουμε είναι αναπλήρωση της εξάτμισης;
Οχι.
Γιατι το νερο μπορει να μενει καθαρο απο τα προιοντα των κυκλων αζωτου φωσφορου κλπ, αλλα θα καταναλωνονται (απο φυτα και ψαρια) και θα εξαφανιζονται καποια χρησιμα για την επιβιωση (φυτων κα ψαριων) ιχνοστοιχεια και μακροστοιχεια, οπως και οτι σιγα σιγα οξειδωνονται (redox) και αυτα που νομιζουμε οτι υπαρχουν, αλλα στην πραγματικοτητα ειναι αχρηστα (τζουφια πως να το πω) για τα φυτα και τα ψαρια.
Οι φουλ φυτεμενοι μαλιστα που ξερουν τι παιζεται και θελουν να εχουν σωστο νερο και γερα φυτα, παρολο που εχουν λιγα ψαρια μεσα, κανουν συχνες και τεραστιες αλλαγες με φρεσκο νερο (ψαξε για ενυδρεια του Raven πχ)
Σε ενα ενυδρειο, ολα ειναι θεμα αναλογιων και ισορροπιών.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-09-13, 22:49
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

δεν γινεται γιατι αν συμπληρωνεις την εξατμιση με νερο βρυσης, τα αλατα θα φτασουν στο θεο.
αν χρησιμοποιεις νερο για την εξατμιση σκετο απο α.ο., τοτε ουτε αυτο ειναι αρκετο, γιατι ναι μεν τα αλατα θα ειναι σταθερα, το νερο ομως θα εχει χασει πολλα πραγματα απο τις ιδιοτητες του, οποτε κρινεται αναγκαια η αλλαγη νερου.

το μονο που μπορεις να κανεις σε μεγαλο ενυδρειο φουλ φυτεμενο, ειναι να μην χρειαζεσαι να εχεις καθολου φιλτρο. με χαμηλη ιχθυοφορτιση και αρκετη εμπειρια.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-09-13, 07:41
zanzak Ο χρήστης zanzak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Βοιωτία
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Καλημέρα. Μάλιστα, κατάλαβα.
Επομένως, εγώ που θέλω να βάλω συνολικά δύο ή τρία fancy στα 120 λίτρα μου, απ' ότι καταλαβαίνω πρέπει να βάλω το πρώτο, μετά από μια βδομάδα-10 μέρες το επόμενο και αντίστοιχα το τρίτο (αν τελικά μπεί). Πάντως για να σας δώσω μια εικόνα, προχτές είχα αμμωνία μηδέν, πρόσθεσα 2ml καθαρή αμμωνία και χτες πάλι είχα μηδέν, προφανώς οι αποικίες καταναλώνουν 2ml καθαρή αμμωνία ανά 24ώρο. Είναι καλά για το πρώτο ψάρι; Επαναλαμβάνω ότι δυστυχώς παρόλο που ψάχνω μέρες (τηλ. και αγγελία) τεστ serra για ΝΟ2 δεν έχω βρεί, οπότε θα πάω στην τύχη...
Και μιας και συζητάμε πλέον για τα ψάρια, μπορείτε, σας παρακαλώ, να μου προτείνετε τροφές για τα fancy; Σκέφτομαι να πάρω 2-3 μικρές συσκευασίες από διάφορες τροφές (για ποικιλία) και να συμπληρώνω με λαχανικά.Το ερώτημα είναι ποιές τροφές και τι μάρκα μου προτείνετε;
Ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-09-13, 08:12
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλημέρα
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...8&postcount=51
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-09-13, 08:52
zanzak Ο χρήστης zanzak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Βοιωτία
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Καλημέρα, ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-09-13, 11:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zanzak Εμφάνιση μηνυμάτων
Επομένως, εγώ που θέλω να βάλω συνολικά δύο ή τρία fancy στα 120 λίτρα μου, απ' ότι καταλαβαίνω πρέπει να βάλω το πρώτο, μετά από μια βδομάδα-10 μέρες το επόμενο και αντίστοιχα το τρίτο (αν τελικά μπεί).
Ναι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-09-13, 14:30
zanzak Ο χρήστης zanzak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Βοιωτία
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-10-13, 16:02
zanzak Ο χρήστης zanzak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Βοιωτία
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Καλησπέρα, το ενυδρείο πλέον φιλοξενεί ένα fantail (calico) και ένα black moor περίπου 4 εκ. το καθένα!
Σημερινές μετρήσεις :
PH=7,5
GH=8
KH=6
NH4/NH3=0
NO2=0
NO3=10
θερμοκρασία=23
Επίσης, να αναφέρω ότι αυτά τα δύο ψάρια θα είναι και οι μοναδικοί κάτοικοι του ενυδρείου. Είναι πολύ όμορφα, δεν τσακώνονται, τρώνε μια χαρά και απ' ότι διαπιστώνω δεν επιβαρύνουν γρήγορα το νερό. Έτσι δεν θέλω να διαταράξω την ισορροπία που διαμορφώνεται! Όταν μπορέσω θα κάνω και μια παρουσίαση με φωτογραφίες. Έχετε κάποιο σχόλιο-παρατήρηση;
Ευχαριστώ πολύ όλους όσους ασχολήθηκαν και βοήθησαν ήδη με τη διαμόρφωση του ενυδρείου μου!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-10-13, 16:10
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλή αρχή εύχομαι!

Θα σου πρότεινα τον πρώτο καιρό να τα παρατηρείς...για ενδεχόμενα προβλήματα συγκατοίκησης...
Τη θερμοκρασία μπορείς να την αφήσεις να κατέβει κι άλλο...ειδικά στους επόμενους μηνές

Και εννοείται πως περιμένουμε παρουσίαση!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-10-13, 16:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zanzak Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, το ενυδρείο πλέον φιλοξενεί ένα fantail (calico) και ένα black moor περίπου 4 εκ. το καθένα!
Σημερινές μετρήσεις :
PH=7,5
GH=8
KH=6
NH4/NH3=0
NO2=0
NO3=10
θερμοκρασία=23
Επίσης, να αναφέρω ότι αυτά τα δύο ψάρια θα είναι και οι μοναδικοί κάτοικοι του ενυδρείου. Είναι πολύ όμορφα, δεν τσακώνονται, τρώνε μια χαρά και απ' ότι διαπιστώνω δεν επιβαρύνουν γρήγορα το νερό. Έτσι δεν θέλω να διαταράξω την ισορροπία που διαμορφώνεται! Όταν μπορέσω θα κάνω και μια παρουσίαση με φωτογραφίες. Έχετε κάποιο σχόλιο-παρατήρηση;
Ευχαριστώ πολύ όλους όσους ασχολήθηκαν και βοήθησαν ήδη με τη διαμόρφωση του ενυδρείου μου!
Ωραια.
Πως και τοσο μαλακο νερο? (GH)
Λιγο πιο σκληρο θα το ηθελαν.
Με τι μετρας?
Βρυση τι τιμες εχει?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γνώμες για ψαροσύνθεση Αφρικής komori Malawi 14 23-12-13 10:06
ψαροσύνθεση ανδρεα Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 14 16-04-13 20:14
Αρχάριος - Συμβουλές για στήσιμο γαριδοενυδρείου StelMex Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 5 03-03-11 04:28
Γνώμες για στήσιμο εξωτερικού φίλτρου με Siporax - Substrat aquaman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 05-01-09 08:23
Αρχάριος με 120 λτ κοινωνικό ζητά γνώμες bessy Αρχάριοι γλυκού νερού 7 17-12-07 11:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,56843 seconds with 14 queries