Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 29-05-13, 12:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Εγώ θα πρότεινα να βάλεις 30γρ. ανά 10 λίτρα, δηλ. 180γρ στο 60άλιτρο.
¶στο καμιά βδομάδα και βλέπεις μήπως πρέπει να κάνεις άλλη θεραπεία.
Το ζήτημα πάντως που πρέπει να αντιμετωπίσεις είναι η ποιότητα του νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 29-05-13, 14:20
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Ασχημα νεα (κλεοβουλε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες)

Το ψαρακι εχει πλαγιασει και μιας και ειχε εγκλωβιστει σε μια ριζα αναγκαστικα το κουνισα με την αποχη και πλεον δεν κανει καν τον κοπο να κολυμπησει...

Εχει ανασηκωμενα τα λεπια του αναπνοη πολυ αργη... Το ιδιο ακριβως μου ειχε συμβει οταν και γραφτηκα στο φορουμ (αυτος ηταν ο λογος) με ενα ιδιο λευκο (σαν αλμπινακι, δε ξερω αν φταιει η ρατσα γιατι και το αλλο dropsy ειχε..)

Αυτο απο τι μπορει να εγινε? διαβασα στα υπομνηματα οτι το dropsy δεν εχει γυρισμο... οποτε δεν εχει νοημα να του κανω μπανακι με αλατονερο... εχει παραδωθει ουτως η αλλως βεβαια...

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ πιο ειναι το λαθος μου... το νερο το αλλαζω ισως και σημερα να αρχισω τις αλλαγες για να φυγουν τα νιτρικα....
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 29-05-13, 14:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ πιο ειναι το λαθος μου... το νερο το αλλαζω ισως και σημερα να αρχισω τις αλλαγες για να φυγουν τα νιτρικα....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κανει το νερο ουτε για ποσιμο ουτε για το ενυδρειο.
Tουλαχιστον αυτο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 29-05-13, 14:30
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

δελτα αμα το ηξερα πιστεψε με δε θα το εκανα αλλα απο την στιγμη που το εμαθα γιαυτο ρωταω τι να κανω. το νερο της πηγης θα ειναι κομπλε και θα κανω αλλαγες απο κει 20 λιτρα την μερα.... για το μεγαλο μιλαω το οποιο εχει και εκεινο νερο απο το σπιτι...
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 30-05-13, 07:53
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ πιο ειναι το λαθος μου... το νερο το αλλαζω ισως και σημερα να αρχισω τις αλλαγες για να φυγουν τα νιτρικα....
Το λάθος στο 90% των περιπτώσεων αφορά στρεσογόνες καταστάσεις(αμμωνία ή απότομες θερμικές ή χημικές μεταβολές ή και όλα μαζί ) που οδηγούν στην εξασθένηση του ανοσοποιητικού του ψαριού και το καθιστούν ανίσχυρο σε κάθε προσβολή.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 30-05-13, 09:08
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

socrati καλημερα..!

το περιεργο ειναι οτι οι αλλαγες νερου μου ειναι παντα με την ιδια θερμοκρασια με αργο ρυθμο με prime οπως μου διδαξαν τα παιδια εδω μεσα... το ενυδρειο ειναι σε μια ηρεμη γωνια του σπιτιου δεν βαζουμε χερια μεσα δεν χτυπαμε τζαμια γενικα οοολα γινονται οπως πρεπει... το μονο που μενει να διορθωσω ειναι το νερακι και εννοω να βαλω νερο χωρις πολλα νιτρικα. Αυτο ειναι και το μονο φαουλ μου νομιζω ΠΛΕΟΝ γιατι κατα το παρελθον εκανα αρκετα.... αλλα ολοι σας μου δωσατε συμβουλες και πλεον λειτουργω και γω πιο σωστα, διοτι ηταν σα να ξεκινησα απο το 0 .

Σημερα κατα 90% θα παω να παρω νερο απο την πηγη και θα αλλαζω το νερο πλεον με αυτο και οχι της βρυσης... Ομως για να πω την αληθεια περιμενω πως αλλαζοντας το νερο με σωστο δε θα εχουμε πλεον αρρωστιες και θανατους... διοτι δε νομιζω να εμεινε κατι αλλο που κανω λαθος και αν διορθωσω κι αυτο και παλι καποιο αρρωστησει τοτε τι να πω...
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 30-05-13, 15:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
... το μονο που μενει να διορθωσω ειναι το νερακι και εννοω να βαλω νερο χωρις πολλα νιτρικα. Αυτο ειναι και το μονο φαουλ μου νομιζω ΠΛΕΟΝ γιατι κατα το παρελθον εκανα αρκετα....
Τα νιτρικα ειναι ενα απο τα συστατικα του νερου που μπορεις και μετρας.
Το νερο εχει πολλα συστατικα που δεν τα μετραμε ολα με τα κοινα ενυδρειακα τεστ νερου.
Οταν το νερο εχει χαρακτηριστει ως ακαταλληλο για ποση (οπως στην περιπτωση σου), δεν μπορεις να ξερεις τι αλλο κακο μπορει να περιεχει μεσα.
Μονο σε ενα χημειο μπορεις να το ελεγξεις αν πας δειγμα νερου σε συλλεκτη νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 30-05-13, 15:52
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Το νερο δεν εχει χαρακτηριστει ακαταλληλο επισημως απο τους φορεις για ποση, απλα με τα δικα μου μεσα το βγαλαμε αυτο το συμπερασμα.
Δηλαδη ολοι εχετε προβληματα κατα καιρους με ψαρακια διοτι ποτε δεν ξερει ο καθενας την ποιοτητα νερου του, εκτως αν αναλυθει σε χημειο... Αρα ολοι αντιμετωπιζουμε κατα καιρους ασθενειες κτλ....
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 30-05-13, 17:32
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

τι έγινε τελικά με το ψάρι? έβαλες το αλάτι? πως πάει?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 30-05-13, 18:13
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

χθες ξεψυχησε στα "χερια" μου..... δε προλαβα να κανω κατι μολις πηγα να του βαλω αλατι το ειδα οτι ξεψυχουσε.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 30-05-13, 18:17
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

κρίμα, κρίμα...
τώρα στο μεγάλο, μέχρι να δεις τι θα κάνεις με το νερό, να κάνεις μικρές αλλαγές και διπλό αντιχλώριο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 30-05-13, 21:50
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

σημερα αν παω το βραδυ (δεν προλαβα με την δουλεια ) μετα τις 9 στην πηγη να παρω νερο και το αλλαξω 20 λιτρα για σημερα και αυριο αλλα τοσα μεχρι να πεσει οσο πεσει...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
κρίμα, κρίμα...
κριμα δε λες τιποτα.... θα το στρωσω το ατιμο που θα με παει
-------------------------
Λοιπον εχω νεα..!!

βρηκα στα 800 μετρα απο το σπιτι μου πηγη απο το βουνο το οποιο εχει νερακι με τις παρακατω μετρησεις

ph 6.4
ammonia 0
no2 0
no3 0 ..!!!

τι να κανω να αρχισω να αλλαζω νερο καθε μερα απο κει νερακι ?? 20% (20 λιτρα)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 30-05-13 στις 21:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 30-05-13, 22:26
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

τι ΡΗ έχεις στο ενυδρείο? το νερό της πηγής είναι πόσιμο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 30-05-13, 22:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μερικες μετρησεις που γινονται για ελεγχο του νερου.
Εκτος απο αυτα, υπαρχουν επισης και για παθογονα (εντεροκοκκοι κλπ), οπως και δηλητηρια αρσενικο κλπ, βαρεα μεταλλα
Εντωμεταξυ, ποσιμο νερο κατα το νομο, μπορει να ειναι και αυτο με 50ppm νιτρικα.
Κανενας ομως απο αυτους που ψηφισανε το νομο δεν θα εδινε πανω απο 10ppm στο παιδι του (για να ακριβολογω ουτε με 1ppm δεν θα εδινε )


__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 30-05-13, 23:23
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

ph ενυδρειου 7,4

κοιτα η πηγη αυτη ειναι απο την δευαξ χτισμενη αρα και ποσιμη αλλα δε ξερω παραπανω στοιχεια... τωρα τι να σου πω παραπανω δε ξερω.. δηλαδη δεν κανει να το βαλω στο ενυδρειο...
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 30-05-13, 23:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Eγω απλα (ξανα)ειπα οτι μονο με μετρηση pH NO2 NO3 NΗ3, δεν μπορεις να ξερεις οτι ενα νερο ειναι ποσιμο.

Επισης δεν αναφερεις GH KH TDS.
Κι απο αυτα εξαρτωνται οι καταλληλοι παραμετροι νερου για ενα ψαρι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 30-05-13, 23:31
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

τα gh kh tds πως τα μετρας ??! τοσα τεστ ουτε σε μας δεν κανουμε για την υγεια μας..!!

εχει μια αλλη σε ενα χωριο 9 χλμ μακρια που ξερω οτι ειναι ποσιμο το νερο αρκετοι παιρνουν απο κει
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 30-05-13, 23:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
τα gh kh tds πως τα μετρας ??! τοσα τεστ ουτε σε μας δεν κανουμε για την υγεια μας..!!
Δεν ετυχε να ψοφαμε στα καλα καθουμενα και να ψαχνουμε να βρουμε τι φταιει

ΥΓ εξετασεις αιμα ουρα προληπτικα δεν κανουμε καμια φορα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 31-05-13, 01:19
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

ε κανουμε ρε συ δελτα αλλα τι αλλο να κανω γι αυτα τα ψαρακια δηλαδη..!! ( καλυτερα γατες και σκυλια να ειχα παλι που δεν αρρωστενουν τοσο ευκολα, σε μενα δεν ετυχε ποτε..!)
-------------------------
αν δηλαδη βρω ποσιμο με 0 νιτρικα θα μαστε ενταξει??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 31-05-13 στις 01:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 31-05-13, 08:58
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

επειδή βλέπω οτι ο boutas ski περιέρχεται σε απόγνωση από τις συνεχείς απώλειες και το ακατάλληλο νερό, σκέφτομαι και ρωτάω....
θα μπορούσε προσωρινά να κάνει αλλαγές με το νερό της πηγής εφ' όσον είναι πόσιμο, προσθέτοντας καλού κακού άνθρακα στο φίλτρο του?
και ποια είναι η ιδανική και μόνιμη λύση στο πρόβλημά του?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 31-05-13, 09:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
θα μπορούσε προσωρινά να κάνει αλλαγές με το νερό της πηγής εφ' όσον είναι πόσιμο, προσθέτοντας καλού κακού άνθρακα στο φίλτρο του?
εγω αυτο θα εκανα για αρχη.αλλα το νερο να περναει απο ανθρακα και απο ζεολιθο πριν μπει στο ενυδρειο.(προετοιμασια δηλαδη)
και ποια είναι η ιδανική και μόνιμη λύση στο πρόβλημά του?
φιλτρο ΑΟ.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 31-05-13, 09:24
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πολύ ωραία, ευχαριστώ για την απάντηση
αφού είναι πριν βάλεις το νερό στο ενυδρείο θα χρειαστείς πλαστικό δοχείο τουλάχιστον 30λ , μπορείς να χρησιμοποιήσεις το παλιό φίλτρο του μικρού ενυδρείου για την προετοιμασία του νερού της αλλαγής και βέβαια να προμηθευτείς άνθρακα και ζεόλιθο να βάλεις στο φίλτρο.
άντε καλή επιτυχία!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 31-05-13, 09:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδή βλέπω οτι ο boutas ski περιέρχεται σε απόγνωση από τις συνεχείς απώλειες και το ακατάλληλο νερό, σκέφτομαι και ρωτάω....
θα μπορούσε προσωρινά να κάνει αλλαγές με το νερό της πηγής εφ' όσον είναι πόσιμο, προσθέτοντας καλού κακού άνθρακα στο φίλτρο του?
και ποια είναι η ιδανική και μόνιμη λύση στο πρόβλημά του?
Μαρια, μπορει ρισκαρωντας να δοκιμασει οτι θελει.

Το θεμα ειναι οτι ρωταει το ιδιο πραγμα συνεχως και του εχω απαντησει με δεκα διαφορετικους τροπους μηπως και το καταλαβει.
Δεν μπορει να ξερει αν το νερο ειναι ΟΚ για χρηση, μετρωντας μονο ΝΟ3 NO2 NH3 pH .
Μπορει καποιος να του απαντησει οτι "ναι ειναι ενταξει το νερο"?

Ιδανικη και μονιμη λυση δεν υπαρχει για κανενας μας που χρησιμοποιει νερο χωρις να ελεγχονται ολα τα στοιχεια του.
Σε ολους μας μπορει στο νερο που χρησιμοποιουμε καποια στιγμη να βρεθει καποιο τοξικο στοιχειο.
Στο νερο της υδρευσης που γινεται επεξεργασια και απολυμανση ειναι μηδαμινό το ρισκο, σε νερο γεωτρησεων, πηγων, βροχινο κλπ ειναι πολυ μεγαλυτερο ομως. Γιαυτο και γινεται ελεγχος συνεχως.

Η μονη ιδανικη λυση για ολους ειναι το φιλτρο της αντιστροφης οσμωσης που κραταει τα παντα (που κι αυτο ομως θελει σωστη συντηρηση και ελεγχο - φυσικα πολυ πιο ευκολα με ενα tds meter).
Οποιος εχει μικρο ρισκο να εχει προβλημα το νερο του, τοτε δεν το χρειαζεται.
Απλα δεν ειναι τα πραγματα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 31-05-13, 09:32
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαρια, μπορει ρισκαρωντας να δοκιμασει οτι θελει.

Το θεμα ειναι οτι ρωταει το ιδιο πραγμα συνεχως και του εχω απαντησει με δεκα διαφορετικους τροπους μηπως και το καταλαβει.
Δεν μπορει να ξερει αν το νερο ειναι ΟΚ για χρηση, μετρωντας μονο ΝΟ3 NO2 NH3 pH .

Ιδανικη και μονιμη λυση δεν υπαρχει για κανενας μας που χρησιμοποιει νερο χωρις να ελεγχονται ολα τα στοιχεια του.
Σε ολους μας μπορει στο νερο που χρησιμοποιουμε καποια στιγμη να βρεθει καποιο τοξικο στοιχειο.
Στο νερο της υδρευσης που γινεται επεξεργασια και απολυμανση ειναι μηδαμινό το ρισκο, σε νερο γεωτρησεων, πηγων, βροχινο κλπ ειναι πολυ μεγαλυτερο ομως. Γιαυτο και γινεται ελεγχος συνεχως.
Η μονη ιδανικη λυση για ολους ειναι το φιλτρο της αντιστροφης οσμωσης που κραταει τα παντα (που κι αυτο ομως θελει σωστη συντηρηση και ελεγχο - φυσικα πολυ πιο ευκολα με ενα tds meter).
Οποιος εχει μικρο ρισκο να εχει προβλημα το νερο του, τοτε δεν το χρειαζεται.
Απλα δεν ειναι τα πραγματα?
καλημέρα, ευχαριστώ!!!
απ ότι μου είπε με πμ, θα μετρηθεί το νερό της πηγής.
εγώ έλεγα να χρησιμοποιήσει προσωρινά το νερό της ύδρευσης που μέχρις ενός σημείου έχει υποστεί καθαρισμό αφού διατίθεται για πόσιμο με την προσθήκη καθαριστικών στο φίλτρο όπως άνθρακα και ζεόλιθο που είπε kgf12345.
εγω πχ δεν χρησιμοποιώ όσμωση στα χρυσόψαρά μου απλά το προετοιμάζω 24ώρες πριν. είναι και γκαντεμιά αυτό με το νερό της βρύσης του...
έχει ταλαιπωρηθεί και στεναχωριέμαι γιατί το παλεύει όσο μπορεί...
αναρρωτιέμαι άλλα άτομα από την περιοχή δεν έχουμε στο φόρουμ να μας πουν τι κάνουν εκείνοι?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 31-05-13, 09:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορει ρισκαρωντας να δοκιμασει οτι θελει.

Η μονη ιδανικη λυση για ολους ειναι το φιλτρο της αντιστροφης οσμωσης που κραταει τα παντα (που κι αυτο ομως θελει σωστη συντηρηση και ελεγχο - φυσικα πολυ πιο ευκολα με ενα tds meter).
Οποιος εχει μικρο ρισκο να εχει προβλημα το νερο του, τοτε δεν το χρειαζεται.
Απλα δεν ειναι τα πραγματα?
+1

και για να μην παρεξηγηθω,κυριολεκτουσα οταν ειπα παραπανω οτι αυτο θα εκανα στην αρχη. αλλα αφου υπαρχουν ηδη δυο θανατοι,το καλυτερο ειναι να παρει μια ΑΟ και να μην πειραματιστει αλλο με τα νερα.
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 31-05-13, 09:36
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πιστεύετε οτι πρέπει να χρησιμοποιεί ιδανικά νερό από σκέτη όσμωση?
θα πρέπει να προσθέτει κάτι?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 31-05-13, 09:43
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

λοιπον μου ειπαν απο την δ.ε.υ.α.ξ οτι θα ερθουν απο δευτερα να μετρησουν στο σπιτι μου το νερο... Καλο αυτο...

οσο αναφορα την πηγη μου ειπε οτι καμια πηγη στην ελλαδα δεν ειναι ποσιμη γιατι δεν πεφτει χλωριο μεσα..

για τον τροπο με τον ζεολιθο και τον ανθρακα βαζω λοιπον σε ενα 30αρι μπετονι νερο και μεσα το φιλτρο με ολα αυτα τα υλικα για ποση ωρα ?

για την α.ο. που λεμε αλλα προς το παρον δεν μπορω να μπω και σε αυτο το εξοδο καταλαβα οτι ναι μεν καθαριζει τα παντα αλλα θελει μιση ωρα να τραβαει νερο για να βγαλει "καλο" νερο και το νερο που θα τρεχει τι θα το κανω πεταμα?? κατι ειχα διαβασει να συνδεσω λαστιχο και να τρεχει σε κουβα ή στο μπαλκονι στα φυτα κ.α. αλλα οσο πιο κρυο μετα γινεται το νερο τοσο πιο δυσκολα δουλευει δηλαδη το χειμωνα το νερο εδω ειναι κρυσταλλο τι γινεται τοτε? και το να "πεταω"- ξοδευω τοσο νερο δεν θα ελεγα οτι το βλεπω και πολυ σωστο.... και αν θελω να πιω νερο για μενα τι θα πρεπει να κανω να περιμενω 30 λεπτα να δουλευει η οσμωση και μετα να πιω?
παντως θελει αρκετα πραγματα και εκει κατι μετρητες ,μεμβρανες κτλ
-------------------------
και κατι ακομα... ΔΕΝ υπαρχει αλλος τροπος να παιρνω το νερο της βρυσης και να ριχνω καπως τα νιτρικα που μονο αυτο ειναι το ζητουμενο?? (τουλαχιστον απο το νερο της βρυσης) εκτως Α.Ο. αυτο με το ζεολιθο αρκει και το ανθρακα??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 31-05-13 στις 09:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 31-05-13, 09:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν ακολουθησεις αυτο τον τροπο(που δεν ειναι εγγυημενος) θα πρεπει να βαζεις το νερο σε βαρελι προετοιμασιας.τα υλικα θα τα βαλεις σε φιλτρο και το φιλτρο στο βαρελι.και θα το αφηνεις να δουλεψει μια μερα τουλαχιστον.

μακροπροθεσμα ομως μια αντιστροφη οσμωση θα σου βγει πολυ πιο φτηνα και το αποτελεσμα θα ειναι εγγυημενο.και θα εχεις και εσυ ποσιμο νερο στο σπιτι.

θα τα δωσεις μια φορα τα λεφτα και θα λυσεις το προβλημα του νερου κ για τα ψαρια κ για σενα.

το ζητουμενο οπως σου ειπε και ο delta απο πανω επανειλημενα,ΔΕΝ ειναι ΜΟΝΟ τα νιτρικα.ειναι οτι μπορει ναχεις και χιλια δυο αλλα σκ...α στο νερο

οσο για τη θερμοκρασια και το "efficiency" της ΑΟ,μπορεις να παρεις αντιστροφη οσμωση που μπαινει στη βρυση.αναλογα το μοντελο που θα παρεις και τον αριθμο μεμβρανων που θα εχει θα εχεις και λιγοτερη απωλεια νερου.μπορεις επισης το "βρωμικο" της ΑΟ να το χρησιμοποιησεις οπως ειπες για ποτισμα,πλυσιμο,στο καζανακι,κλπ για να μην πηγαινει χαμενο.μπορεις ακομα να το χρησιμοποιησεις και για τις αλλαγες σου.να κανεις μιξη δηλαδη καθαρου με βρωμικο της ΑΟ,εφοσον δεις οτι το βρωμικο της ΑΟ ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΘΟΓΟΝΑ.
κατα τα αλλα,ειναι καθαρο νερο(αφου περναει απο τα προφιλτρα της ΑΟ)απλα θαναι σκληρο.

αυτο που θα εκανα εγω στη θεση σου,θα ητανε ειτε:
1)να παιρνω μονο το καθαρο νερο της ΑΟ και να προσθετω συμπληρωματα για να δινω στα νερο τα χαρακτηριστικα που θελω,
2)να παιρνω το καθαρο της ΑΟ και το βρωμικο αφου εχει προφιλτραριστει στην ΑΟ να το περναω απο ζεολιθο,να κανω μιξη και να το χρησιμοποιω για τις αλλαγες.
φυσικα ο πρωτος τροπος εχει πολυ μικροτερο ρισκο,εως μηδαμινο.
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 31-05-13, 10:11
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ακολουθησεις αυτο τον τροπο(που δεν ειναι εγγυημενος) θα πρεπει να βαζεις το νερο σε βαρελι προετοιμασιας.τα υλικα θα τα βαλεις σε φιλτρο και το φιλτρο στο βαρελι.και θα το αφηνεις να δουλεψει μια μερα τουλαχιστον.
με αυτον τον τροπο θα κατεβουν τα υπερβολικα νιτρικα ? +οτι αλλο εχει μεσα? σορρυ που ρωταω 100.000 φορες
μακροπροθεσμα ομως μαι αντιστροφη οσμωση θα σου βγει πολυ πιο φτηνα και το αποτελεσμα θα ειναι εγγυημενο.και θα εχεις και εσυ ποσιμο νερο στο σπιτι.
μονοδρομος το καταλαβαινω... μπορεις εσυ ή καποιος να μου πει πια ακριβως συσκευη και τι εργαλεια πρεπει να αγορασθουν για να δουμε το συνολικο κοστος της "επενδυσης" ?
θα τα δωσεις μια φορα τα λεφτα και θα λυσεις το προβλημα του νερου κ για τα ψαρια κ για σενα.

το ζητουμενο οπως σου ειπε και ο delta απο πανω,επανειλημενα,ΔΕΝ ειναι ΜΟΝΟ τα νιτρικα.ειναι οτι μπορει ναχεις και χιλια δυο αλλα σκ...α στο νερο
οκ αλλα η Δημοτικη Επιχειρηση Υδρευσης Αποχετευσης Ξανθης (Δ.Ε.Υ.Α.Ξ. ) επεμενε οτι δεν υπαρχει θεμα στο νερο της βρυσης (οχι οτι ασπαζομαι τα λογια του) δεν εχει αλλο μελος απο Ξανθη να μας βοηθησει να μας πει τι κανει αυτος..!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων


οσο για τη θερμοκρασια και το "efficiency" δηλαδη ??της ΑΟ,μπορεις να παρεις αντιστροφη οσμωση που μπαινει στη βρυση.αναλογα το μοντελο που θα παρεις και τον αριθμο μεμβρανων αν εχεις κατι στο νου σου πες μου αυτο θα ηταν καλη λυση που θα εχει θα εχεις και λιγοτερη απωλεια νερου.μπορεις επισης το "βρωμικο" της ΑΟ να το χρησιμοποιησεις οπως ειπες για ποτισμα,πλυσιμο,στο καζανακι,κλπ για να μην πηγαινει χαμενο.μπορεις ακομα να το χρησιμοποιησεις και για τις αλλαγες σου.να κανεις μιξη δηλαδη καθαρου με βρωμικο της ΑΟ,εφοσον δεις οτι το βρωμικο της ΑΟ ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΘΟΓΟΝΑ. αυτο πως το ελεγχουμε???
κατα τα αλλα,ειναι καθαρο νερο(αφου περναει απο τα προφιλτρα της ΑΟ)απλα θαναι σκληρο.
σκληρο δηλαδη ποσο περιπου (αοριστη ερωτηση αλλα αμα μπορεις )
-------------------------
παιδια κατι τετοιο θα εκανε στην περιπτωση μου? δειχνει πιο απλο και χωρις να θελει πολλα πολλα εξαρτηματα ( κανω λαθος?? ) http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=30106 αν ναι πιο απο τα 3 φιλτρα- μεμβρανες που λεει να επιλεξουμε??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 31-05-13 στις 10:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 31-05-13, 12:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ο ενεργος ανθρακας δεν κατακρατα νιτρικα και παθογονα.
Κατακρατα καποια χημικα, οχι ολα και οχι ολα στον ιδιο βαθμο.
¶λλα καλα, άλλα μετρια, άλλα λιγο και άλλα καθολου.
Το φιλτρο ανθρακα, ειναι για περιοχες οπου το νερο ειναι καλης ποιοτητας, ποσιμο και απλα θελουμε να το κανουμε ακομα πιο καθαρο και βασικα να αφαιρεσουμε το χλωριο που μπαινει για απολυμανση και τυχων βαρεα μεταλλα.
-------------------------
Εδω οι χημικες ουσιες που κατακρατουν η Αντιστροφη Οσμωση και ο ενεργος ανθρακας, οπως και το ποσοστο προσροφησης τους

ΕΝΕΡΓΟΣ ΑΝΘΡΑΚΑΣ

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΡΟΦΗΣΗ ΣΤΑ ΚΑΤΩΘΙ ΧΗΜΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ
ACETIC ACID (οξικό οξύ)
ACETIC ANHYDRIDE (οξικος ανυδριτης)
ACRYLIC ACID (ακρυλικό οξύ)
ACRYLONITRILE (Ακρυλονιτρίλιο)
AMYL ACETATE (οξικός αμυλεστήρ)
AMYL ALCOHOL (αμυλαλκοόλη)
AMYL ETHER (αμυλοαιθέρας)
ANILINE (ανιλίνη)
BROMINE (βρώμιο)
BUTYL ACETATE (οξικό βουτύλιο)
BUTYL ALCOHOL (Βουτανόλη)
BUTYL CELLOSOLVE (Βουτοξυ-αιθανόλη 2- )
BUTYL CHLORIDE (n-βουτυλεστέρας χλωριούχο)
BUTYL ETHER (βουτυλοαιθέρας)
BUTYRIC ACID (βουτυρικό οξύ)
CAPRYLIC ACID (καπριλικό οξύ)
CARBOLIC ACID (καρβολικό οξύ)
CARBON TETRACHLORIDE (Τετραχλωράνθρακας)
CELLOSOLVE (Αιθοξυαιθανόλη 2- )
CELLOSOLVE ACETATE
CHLOROBENZENE (Χλωροβενζόλιο)
CHLOROBUTADIENE (χλωροβουταδιένιο)
CHLOROFORM (χλωροφόρμιο)
CHLORONITROPROPANE (χλωρονιτροπροπάνιο)
CHLOROPICRIN (χλωροπικρίνη)
CREOSOTE (κρεόζωτο)
OCTALENE
CRESOL (κρεσόλη)
CROTONALDEHYDE
CYCLOHEXANOL (Υδροβρώμιο)
CYCLOHEXANONE (κυκλοεξανόνη)
DECANE (Δεκάνιο)
DIBROMOMETHANE (Διβρομεθάνη)
DICHLOROBENZENE (Διχλωροβενζόλιο ο- )
DICHLOROETHANE (Διχλωροαιθάνιο 1,1- )
DICHLOROETHYLENE (Διχλωρο-αιθυλένιο 1,2- )
DICHLOROETHYL ETHER (Δις 2-χλωροαιθυλο αιθέρας)
DICHLORONITROETHANE
DICHLOROPROPANE (Διχλωρο-προπάνιο 1,2- )
DIETHYL KETONE (Διαιθυλοκετόνη)
DIMETHYLANILINE (διμεθυλανιλίνη)
DIMETHYLSULPHATE (Διμεθυλο θειική)
DIOXANE (διοξάνιο)
DIPROPYL KETONE
ETHYL ACETATE (Οξικόs αιθυλεστέρας)
ETHYL ACRYLATE (Ακρυλικός αιθυλεστέρας)
ETHYL BENZENE (Αιθυλοβενζόλιο)
ETHYL MERCAPTAN (Αιθυλομερκαπτάνη)
ETHYL SILICATE (ΑΙΘΥΛΙΚΗ πυριτικό)
ETHYLENE CHLORHYDRIN (Αιθυλενοχλωροϋδρίνη)
ETHYLENE DICHLORIDE (Αιθυλενοδιχλωρίδιο)
HEPTANE επτάνιο)
HEPTYLENE
INDOLE (Ινδόλη)
IODINE (Ιώδιο)
IODOFORM (Ιωδοφόρμιο)
ISOPHORONE
ISOPROPYL ACETATE (οξική ισοπροπυλική)
ISOPROPYL ETHER (ισοπροπυλικός αιθέρας )
KEROSENE (Κηροζίνη)
LACTIC ACID (Γαλακτικό οξύ)
MENTHOL (Μινθόλη)
MESITYL OXIDE
METHYL ACRYLATE (Ακρυλικός μεθυλεστέρας)
METHYL BUTYL KETONE
METHYL CELLOSOLVE
METHYL CELLOSOLVE ACETATE
METHYL ETHYL KETONE
METHYL ISOBUTYL KETONE (Methyl ισοβουτυλική)
METHYLCYCLOHEXANE CAMPHOR (κάμφορα)
METHYLCYCLOHEXANOL
MONOCHLOROBENZENE (Μονοχλωροβενζόλιο)
NAPTHA (COAL TAR) (Νάφθα λιθανθρακόπισσας)
NAPTHA (PETROLEUM) (νάφθα πετρελαιου)
NAPHTHALENE (Ναφθαλίνη)
NICOTINE (νικοτίνη)
NITRO BENZENE (Νιτροβενζόλιο)
NITROETHANE
NITROGLYCERINE (Νιτρογλυκερίνη)
NITROPROPANE (νιτροπροπάνιο)
NITROTOLUENE
NONANE (Εννεάνιο)
OCTANE (οκτάνιο)
OZONE (Όζον)
PARADICHLOROBENZENE (παραδιχλωροβενζόλιο)
PENTANONE
PERCHLOROETHYLENE (τετραχλωραιθυλένιο)
PHENOL (Φαινόλη)
PROPIONIC ACID (προπιονικό οξύ)
PROPYL ACETATE (Προπυλεστέρας οξικό)
PROPYL ALCOHOL (προπυλική αλκοόλη)
PROPYL CHLORIDE (προπυλο χλωριούχο)
PROPYL ETHER (αιθέρα πρόπυλο)
PROPYL MERCAPTAN (προπυλ μερκαπτάνη)
PUTRESCINE (Πουτρεσκίνης)
PYRIDINE (Πυριδίνη)
SCATOLE
STYRENE MONOMER (Στυρόλιο)
TETRACHLOROETHANE (Τετραχλωροαιθάνιο)
TETRACHLOROETHYLENE (Τετραχλωροαιθυλένιο)
TOLUENE (Τολουόλιο)
TOLUIDINE (τολουϊδίνη)
TRICHLORETHYLENE (τριχλωροαιθυλένιο)
TURPENTINE (Νέφτι)
UREA (Ουρία)
URIC ACID (Ουρικό οξύ)
VALERIC ACID (Βαλεριανικό οξύ)
VALERICALDEHYDE
XYLENE (ξυλόλιο)



ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΡΟΦΗΣΗ ΣΤΑ ΚΑΤΩΘΙ ΧΗΜΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ
ACETONE (ασετόν)
ACETYLENE (ασετυλίνη)
ACROLEIN (ακρολεϊνη)
ANAESTHETICS (αναισθητικό)
BENZENE (βενζόλη)
BUTADIENE (βουταδιένιο)
BUTYRALDEHYDE (βουτανάλ)
CARBON DISULPHIDE (Διθειάνθρακας)
CHLORINE (χλώριο)
CYCLOHEXENE
DICHLORODIFLUOROMETHANE (Διχλωρο-διφθορο μεθάνιο)
DICHLOROMONOFLUOROETHANE (Διχλωροφθορο μεθάνιο)
DICHLOROTETRAFLUOROETHANE (Διχλωροτετραφθοροαιθάνιο)
DIETHYL AMINE (Διαιθυλαμίνη)
ETHER (Αιθέρας)
ETHYL ALCOHOL (Αιθανόλη)
ETHYL AMINE (Αιθυλαμίνη)
ETHYL BROMIDE (Αιθυλοβρωμίδιο)
ETHYL CHLORIDE (Αιθυλοχλωρίδιο)
ETHYL ETHER (Αιθυλαιθέρας)
ETHYL FORMATE (Αιθυλική μυρμηκικού)
ETHYLENE OXIDE (Αιθυλενοξείδιο)
FLUOROTRICHLOROMETHANE (Τριχλωροφθορομεθάνιο)
FORMIC ACID (Μυρμηκικό οξύ)
HEXANE (Εξάνιο)
HEXYLENE
HEXYNE (Εξίνιο)
HYDROGEN IODIDE (Υδρογόνο ιωδιούχο)
ISOPRENE (Ισοπρένιο)
ISOPROPYL ALCOHOL (Ισοπροπυλική αλκοόλη)
METHYL ACETATE (Οξικό μεθύλιο)
METHYL ALCOHOL (μεθανόλη)
METHYL BROMIDE (Βρωμιούχο μεθύλιο)
METHYL ETHER (μεθυλικός αιθέρας)
METHYL FORMATE
METHYL MERCAPTAN (μεθυλομερκαπτάνη)
MONOFLUOROTRICHLOROMETHANE (Τριχλωροφθορομεθάνιο)
NITROMETHANE (Νιτρομεθάνιο)
PENTANE (Πεντάνιο)
PENTYLENE
PENTYNE
PHOSGENE (Φωσγένιο)
PROPIONALDEHYDE (Προπιοναλδεύδη)
VINYL CHLORIDE (Χλωριούχου βινυλίου)



ΜΙΚΡΗ ΠΡΟΣΡΟΦΗΣΗ ΣΤΑ ΚΑΤΩΘΙ ΧΗΜΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ
ACETALDEHYDE (ακεταλδεϋδη)
AMMONIA (αμμωνία)
BUTANE (βουτάνιο)
BUTANONE (μεθυλαιθυλοκετόνη)
BUTYLENE (βουτυλένιο)
BUTYNE
FORMALDEHYDE (Φορμαλδεΰδη)
HYDROGEN BROMIDE (βρωμιούχο υδρογόνο)
HYDROGEN CHLORIDE (υδροχλώριο)
HYDROGEN CYANIDE (Υδροκυάνιο)
HYDROGEN FLUORIDE (Υδροφθόριο)
HYDROGEN SELENIDE
HYDROGEN SULPHIDE (Υδρογόνου σουλφίδιο)
METHYL CHLORIDE (Χλωρομεθάνιο)
NITROGEN DIOXIDE (διοξείδιο του αζώτου)
PROPANE (προπάνιο)
PROPYLENE (προπυλένιο)
PROPYNE
SULPHUR DIOXIDE (Διοξείδιο του θείου)
SULPHUR TRIOXIDE (Τριοξείδιο του θείου)

ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΡΟΣΡΟΦΗΣΗ ΣΤΑ ΚΑΤΩΘΙ ΧΗΜΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ
CARBON DIOXIDE (διοξείδιο του άνθρακα)
CARBON MONOXIDE (Μονοξείδιο του άνθρακα)
ETHANE (Αιθάνιο)
ETHYLENE (Αιθυλένιο)
HYDROGEN (υδρογόνο)
METHANE (μεθάνιο)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΟΣΜΩΣΗ

Η Αντιστροφη Οσμωση θα αφαιρέσει (ολα τα παραπανω φυσικα αφου το νερο περναει πρωτα απο ενεργο ανθρακα πριν φτασει στη μεμβρανη) και περισσότερο από το 98% των οργανικών χημικών ουσιών από το νερό όπως THMs (χλωροφόρμιο), DBCP, lindane, ΣΕΚ (τριχλωροαιθυλένιο), PCEs (tetrachloroethylene), carbontetrachloride χλώριο και άλλα οπως αρσενικό, βάριο, κάδμιο, εξασθενες χρωμιο, τρισθενες χρωμιο, χαλκο, βακτηρια, κυστες, θολουρα.
Giardia lamblia (μαστιγοφορο πρωτόζωο παράσιτο της Γιαρδιας) 100%
Criptosporidium cysts (πρωτόζωο παράσιτο της Κρυπτοσποριδιασης) 100%
DDT (φυτοφαρμακο) >99.9%
PCB (διοξινη) >99.9%
E.coli bacteria (κολοβακτηρίδιο) >99.9%
Fecal bacteria (κολοβακτηρίδιο) >99.9%
Lindane (νευροτοξινη) >99.9%
Salmonella typhi (αρνητικό κατά Gram παθογονο βακτήριο του τυφοειδη πυρετου) >99.9%
Vibrio cholerae (αρνητικό κατά Gram παθογονο βακτήριο της χολερας) >99.9%
Shigella dysenteriae (θετικό κατά Gram παθογονο βακτήριο δυσεντεριας) >99.9%
Serratia marcescens (αρνητικό κατά Gram παθογονο βακτήριο των ενδονοσοκομειακες λοιμωξεων) >99.9%
Toluene (χρωστικη) >99.9%
Sodium Fluoride NaF (φθοριουχο νατριο) 99%
Calcium Cloride CaCl2 (χλωριούχο ασβέστιο) 99%
Sodium Chloride NaCl (το επιτραπεζιο αλατι) 99%
Sucrose (ζαχαρη, οργανικη χημικη ενωση) 99%
Magnesium Cloride MgCl2 (χλωριούχο μαγνήσιο) 99%
Nickel Sulfate NiSO4 (θειικο νικελιο) >99%
Copper Sulfate CuSO4 (θειικος χαλκος ή γαλαζόπετρα) >99%
Lactic Acid pH5 (γαλακτικο οξυ) 99%
Glucose (σακχαρο, οργανικη ενωση) 98%
Sodium Nitrate NaNO3 (νιτρικό ασβέστιο) 97-99%
Chlorinated Pesticides (χλωριωμένα φυτοφάρμακα ή οργανοχλωρίδια) 99.9%
Silica SiO2 (διοξείδιο του πυριτίου, quartz, χαλαζίας) 98%
Sodium (νάτριο ) 95-99%
Nickel Ni (νικελιο)95-99%
Chloride Cl- (χλωριδιο) 99.9%
Radioactivity (Ραδιενέργεια) 95-99%
Potassium K (καλιο) 92-99%
Zinc Zn (ψευδάργυρος) 95-99%
Bicarbonate HCO3- (διττανθρακικα) 99%
Sulfate SO4 (θειικα) 95-99%
Calcium Ca (ασβεστιο) 95-99%
Strontium Sr (στροντιο) 95-99%
Nitrate ΝΟ3 (νιτρικό άλας) 90-99%
Ferrocyanide[Fe(CN)]6 4- (Σιδηροκυανιούχο ιόν) 96-99%
Magnesium Mg (μαγνησιο) 95-99%
Cadmium Cd (καδμιο) 95-99%
Fluoride F (φθοριο) 90-95%
Arsenic +3 As(III) (αρσενικό) 95-99%
Iron Fe (σιδηρος) 95-99%
Silver Ag (αργυρος, ασημι) 95-99%
Silicate [SiF6]2- Πυριτικό άλας 95-99%
Arsenic +5 As(V) (αρσενικό) 95-99%
Aluminum Al (αργίλιο, αλουμινιο) 95-99%
Mercury Hg (υδράργυρος) 95-99%
Phosphate PO4(3-) (φωσφορικό άλας) 95-99%
Lead Pb (μόλυβδος) 95-99%
Ammonium ΝΗ4+ (αμμωνιο) 95-99%
Barium Ba (βαριο) 95-99%
Chromate CrO4-2 (χρωμικα οξεα) 95-99%
Copper Cu (χαλκός) 95-99%
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 31-05-13 στις 12:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΗΡΘΕ ΤΟ RIO 300!!! και τωρα...? georod7 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 45 28-02-11 19:43
Ηρθε η ωρα aggelospap Αρχάριοι γλυκού νερού 33 14-01-10 15:31
Ηρθε το θηριο..... Andros Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 10 06-08-09 22:35
Ηρθε το δώρο μου chemical mac Bettas 12 23-01-09 14:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12419 seconds with 14 queries