Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-05-13, 09:11
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή Ηρθε η ωρα...!!

Καλημερα για 1508 φορα στη παρεα και ευχαριστω για το κουραγιο σας και την υπομονη να απαντατε σε καθε τι που ρωταω και μου ρχεται στο κεφαλι...!!

ΛΟΙΠΟΝ

Με χαρα σας ανακοινωνω οτι απο την κυριακη θα εχω στα χερια μου το νεο ενυδρειο που πηρα απο μελος εδω το οποιο ευχαριστω πολυ.

Διαστασεις 80*30*40 και θα μπουν τα 2 χρυσοψαρα μου + ενα ακομα μαζι με το zebra σαλιγκαρακι που πηρα πριν λιγες μερες... φιλτρο eheim 2213 το οποιο το εχω ηδη να δουλευει εδω και 1 βδομαδα σχεδον στο 60αρι μαζι με το φιλτρο του 60αριου.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ...

1) Χαλικι.. Χαλικι εχω αυτο που ειναι μεσα στο 60αρι αλλα ξερω πως δεν φτανει για το καινουργιο. μαζι με το ενυδρειο το παλικαρι μου εδωσε και την αμμο που ειχε μεσα κανει να την βαλω?? εστω και σαν υποστρωμα?

1Α) ελεγα πως αν βαλω την αμμο θα ειναι πιο ευκολο να φυτεψω τα φυτα που μου εδωσε ο φιλος και μετα περναω και το χαλικακι που εχω που θα ερθει και θα καλυψει ακριβως την αμμο απο πανω της. Ειναι σωστη η σκεψη μου?

2) τωρα στο 60αρι πρεπει να αλλαχθει νερο να μπω στην διαδικασια ή μια και καλη την κυριακη με την αλλαγη του ενυδρειου? Φανταζομαι ομως οτι πρεπει να την κανω την αλλαγη γιατι θα πεσουν πολλες αλλαγες στα ψαρακια... ε?

3) οσο διαρκεσει η αλλαγη "σπιτιου" τα ψαρακια θα τα βαλω σε μια λεκανη με νερο απο το ενυδρειο για να μπορεσω να παρω με ευκολια χαλικια κτλ απο το παλιο σωστα? και μετα προσαρμογη και παλι στο νεο ενυδρειο..

τωρα δε μου ηρθε κατι αλλο στο μυαλο οτι βγει θα ρωτησω παλι....

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο και τον κοπο σας...!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-05-13, 09:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

1. Οχι. δεν ανακατευουμε διαφορετικου ειδους και διαμετρηματος χαλικια και αμμο.
2. Μεταφερεις ολο το νερο (και φιλτρα ψαρια φυσικα) και συμπληρωνεις με φρεσκο (αποχλωριωμενο και στην ιδια θερμοκρασια).
Θα ειναι σαν να εχεις κανει αλλαγη.
Υπολογιζω το νεο ενυδρειο γυρω στα 75 λιτρα καθαρα νερο.
Αν το παλιο ειναι 60 μικτα, θα ειναι περιπου 45 καθαρα, οποτε ειναι σαν να εχεις κανει αλλαγη 40% περιπου.
Αν το μικρο ειναι 60 λιτρα καθαρα (που δεν πιστευω γιατι τσαμπα μετακομιση θα εκανες για 15 λιτρα επιπλεον μονο), τοτε βαζεις τα 50 λιτρα νερο απο το παλιο στο καινουριο και συμπληρωνεις αλλα 25.
3. Ναι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-05-13, 09:45
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

δελτα το παλιο ειναι 56 νερο...!! μετρημενο ~2 λιτρα χαλικι και τα υπολοιπα τα τρωνε το φιλτρο και το κενο 1 δακτυλο
το μεγαλο γιατι να ειναι 75 λιτρα??!! το φιλτρο του ειναι εξωτερικο και οσο μας φαει το υποστρωμα παλι + το κενο που θα χει επανω..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-05-13, 09:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το μεγαλο ειναι 96 μικτα αν καταλαβα καλα (80χ30χ40)
Τεσπα μετρα διαστασεις νερου κι οχι ενυδρειου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-05-13, 09:56
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

ναι το ξερω..! οκ θα το μετρησω γιατι δεν ειναι εδω και εβαλα αλλον να το μετρησει εκει που ειναι οποτε οταν ερθει με το καλο θα ξερω ακριβως...

Αρα πρεπει να παω να παρω χαλικι απ οτι καταλαβα και την αμμο να την χρησιμοποιησω στο 60αρι που θελω να το κανω με endlerακια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-05-13, 09:59
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι το ξερω..! οκ θα το μετρησω γιατι δεν ειναι εδω και εβαλα αλλον να το μετρησει εκει που ειναι οποτε οταν ερθει με το καλο θα ξερω ακριβως...

Αρα πρεπει να παω να παρω χαλικι απ οτι καταλαβα και την αμμο να την χρησιμοποιησω στο 60αρι που θελω να το κανω με endlerακια
ναι αστην για το 60αρι, βάλε και το παλιό και νέο όμοιο χαλίκι.
δεν βαστιέσαι εσύ βλέπω, πήρες φόρα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-05-13, 10:04
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

χαχαχα ναι..!! αστα να πανε...!! και μιας και ειμαι πολυ φιλος με το αφεντικο μου ειπα οτι θα βγαλουμε τον κυβο που καναμε στο μαγαζι με τον μονομαχο και θα του φερω το ενυδρειο μου εκει οποτε μονομαχος και endlerακια μαζι οπως μου ειχε προτεινει καποιο μελος σε αναλογο θεμα που εκανα..!! και θα γινει σουπερ με ριζες φυτα κτλ και τα δυο θα τα κανω σπεσιαλ...!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-05-13, 11:00
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Aπο τα φυτα που εχεις τα περισοττερα ειναι κουφετο για το ενυδρειο με τα εντλερακια οπως και η ριζα!!Τα υπολοιπα σου τα ειπαν οι παραπανω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-05-13, 11:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε μονομαχος και endlerακια μαζι οπως μου ειχε προτεινει καποιο μελος σε αναλογο θεμα που εκανα
Εγω δεν το προτεινα παντως αυτο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-05-13, 13:02
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

παιδια εδω γραφει οτι μπορω να βαλω αμμο ή λεπτο χαλικακι....

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/goldfish.htm

τι να πιστεψω τον δελτα ή αυτο? (δελτα για να γινει κουβεντα το λεω οχι για να σε αμφισβητησω)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-05-13, 13:21
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια εδω γραφει οτι μπορω να βαλω αμμο ή λεπτο χαλικακι....

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/goldfish.htm

τι να πιστεψω τον δελτα ή αυτο? (δελτα για να γινει κουβεντα το λεω οχι για να σε αμφισβητησω)
1. Οχι. δεν ανακατευουμε διαφορετικου ειδους και διαμετρηματος χαλικια και αμμο.
δεν σου είπε ο delta66 οτι δεν βάζουμε άμμο, σου είπε οτι δεν ανακατεύουμε κτλ. σκέτη άμμο βάλε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-05-13, 14:07
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

οπ ναι σωστα..!! δε υπαρχει θεμα να την καταπιουν ε?? ειναι αρκετα λεπτη αμμος...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-05-13, 14:08
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

όχι την βάζουν στο στόμα και την φτύνουν
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-05-13, 14:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αλλα ψαρια την βγαζουν απο τα βραγχια (αφου την εχουν φιλτραρει για τροφη)
Τα χρυσοψαρα, οπως διαβαζα σε καποιο αρθρο, εχουν καποιους αισθητηρες στο στομα τους, που ανιχνεουν την τροφη. Γιαυτο και μασουλανε συνεχως το βυθο.
Δεν εχει γινει περαιτερω ερευνα για αυτους τους αισθητηρες.

http://books.google.gr/books?id=0m0B...ed=0CEYQ6AEwAw
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-05-13, 14:19
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλα ψαρια την βγαζουν απο τα βραγχια (αφου την εχουν φιλτραρει για τροφη)
Τα χρυσοψαρα, οπως διαβαζα σε καποιο αρθρο, εχουν καποιους αισθητηρες στο στομα τους, που ανιχνεουν την τροφη. Γιαυτο και μασουλανε συνεχως το βυθο.
Δεν εχει γινει περαιτερω ερευνα για αυτους τους αισθητηρες.
μαιστα πολυ ενδιαφερον....!! δε μπορουμε να πουμε δηλαδη με ασφαλεια οτι την βαζουμε μεσα ε? ή οχι
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-05-13, 14:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα, τοσο ακατανοητα γραφω?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-05-13, 14:35
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα, τοσο ακατανοητα γραφω?
ναι λεω οτι αφου δεν εχει γινει ερευνα για τους αισθητηρες ισως να αποφευγαμε την χρηση της.
Θα δοκιμασω να βαλω αμμο μην αγοραζω εξτρα πραγματα. αν και μετα η αλλαγη υποστρωματος ειναι μανικι....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-05-13, 17:57
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

βαλτην
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-05-13, 10:25
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Καλημερα...

Σημερα λοιπον καπου στις 5:30 το ξημερωμα πηγα να πιω νερακι και καπως ετσι αρχησαν ολα....

Το τραπεζι με το 60αρι μουσκεμα το πατωμα χαλι το ρευμα "επεσε" και η οδυσσεια ξεκινα..!!
Το ενυδρειο (60 λιτρα) εχασε καμια 5-6 λιτρα γιατι το φιλτρο για καποιον λογο αλλαξε θεση και πιστσιλουσε εξω απο το ενυδρειο, εγλυφε τοιχους το νερο και το τραπεζι φυσικα ηταν πισινα...
Ξυπνησα το ταιρι μου (Πως με αντεχει ακομα ενας Θεος ξερει...!!!) και αρχησαμε με οτι ειχαμε να μαζευουμε τα νερα, το πολυμπριζο το γυρισα αναποδα και εβγαλε ενα ποτηρι νερο..!!

Και περνουμε την αποφαση 6 παρα πλεον να στησουμε το μεγαλο.....
Πηραμε νερακι απο το 60αρι (τα ψαρακια σε λεκανη ρουχων με το ΕΝΑ χρυσοψαρο να ειναι στον πατο ...!! ) το βαλαμε στο μεγαλο βαλαμε την αμμο βαλαμε τα φυτα βαλαμε τα ξυλα το εξωτερικο φιλτρο και σιγααααα σιγα αρχησαμε να βαζουμε και προσθετο νερακι.... τελικα κατα τις 8 η ωρα το πρωι τελειωσαμε καναμε προσαρμογη τα ψαρακια και το σαλιγκαρι (Μαζι με το "αρρωστο" ??? + ενα νεο ψαρουδι που πηραμε για να ειναι 3... ) ολα καλα τα ψαρακια 2 (ενα παλιο ενα νεο ) ολα καλα κολυμπουσαν παντου το αλλο (παλιο) πατο..... δεν εχει κανενα σημαδι τιποτα απολυτως ουτε λεπια ορθια ουτε σκισμενες ουρες ουτε ουτε ουτε απλα απο χθες το βραδυ ηταν στον πατο..

Ερωτησεις....
1η τι γινεται με το ψαρακι?? (ηταν αυτο που πριν 3,5 νομιζω βδομαδες ειχε περασει ick) το σαββατο το ειχα αφησει μια χαρα..!
2η το σαλιγκαρι zebra μεσα φανταζομαι δεν εχει να φαει τιποτα δεν υπαρχουν αλγες τι κανουμε?? να το ξαναβαλω στο 60αρι το οποιο το εχω εξω στο μπαλκονι με νερο για να δω αν εχει καμια διαρροη.
-------------------------
υ.γ. το σαλιγκαρι επανηλθε πληρως μετα την αποδραση-αυτοκτονια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 27-05-13 στις 10:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-05-13, 10:31
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Καλυτερα να βαλεις στο 60αρι το ψαρακι που περασε το ινκ και να το απομονωσεις μηπως και εχει κατι και σου κολλησει και τα αλλα!!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-05-13, 10:34
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα,
τώρα στο 60άρι, έχεις φίλτρο? μήπως να άφηνες το άρρωστο μέσα, αν υπάρχει φίλτρο βέβαια, μέχρι να δεις πως πάει.
το σαλιγκάρι βαλ το στο μεγάλο ενυδρείο.
αν δώσει λαχανικό, φρούτο κάτι θα βρεί να φάει.
-------------------------
αχ stivv27 καλημέρα, μαζί γράφαμε
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 27-05-13 στις 10:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-05-13, 10:48
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

γεια σου ρε χρηστο.! λες να το κανω ετσι ε? πφφ τι μπορει να το επιασε το ζαβο μια χαρα ηταν το σαββατο.... οταν επιστρεψω απο την δουλεια θα το βαλω στο 60αρι αλλα το 60αρι ειναι στο μπαλκονι μην εχει καμια διαρροη και ξανασφουγκαριζω παλι ξημερωματα..

θα το βλεπει το πρωι ο ηλιος απο ανατολη μεχρι 9:30 (λιγο ειναι) μετα φευγει ο ηλιος απο κει..κανει?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα,
τώρα στο 60άρι, έχεις φίλτρο? μήπως να άφηνες το άρρωστο μέσα, αν υπάρχει φίλτρο βέβαια, μέχρι να δεις πως πάει.
το σαλιγκάρι βαλ το στο μεγάλο ενυδρείο.
αν δώσει λαχανικό, φρούτο κάτι θα βρεί να φάει.
-------------------------
αχ stivv27 καλημέρα, μαζί γράφαμε
μαρια καλημερα. μηπως ειμαι γκαντεμης?? ολα στραβα με πανε

οκ στο 60αρι αρκει να μην υπαρχει προβλημα που θα ειναι μπαλκονι...
αμα δωσω λαχανικο πως θα το φαει θα το φανε τα αλλα τα ποντικια εκει μεσα μολις δουν λαχανικο ορμαν σαν να μην υπαρχει αυριο σιγα μην αφησουν το σαλιγκαρι. ουτε μυρωδια δε θα παρει απο λαχανικο
-------------------------
το 60αρι δουλευει το φιλτρο το ειχα εκτως βεβαια για 1:30 ωρα αλλα ειναι μεσα απο το πρωι και δουλευει παλι..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 27-05-13 στις 10:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-05-13, 10:50
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Καλημερα σας!Δες αν δεν εχει καμια διαροη και βαλτο κατευθειαν μεσα με το φιλτρο που ειχες στο 60 αρι.Στο μπαλκονι αν δεν κανει πολυ κρυο το βραδυ μπορεις ανετα να το αφησεις!!
Οσο για την κοπελα σου καντης ενα καλο δωρο με αυτο που εκανε γιατι εμενα με 400λιτρα στο πατωμα τα μαζεψα μονος!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-05-13, 10:54
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

οκ οταν γυρισω θα το βαλω στο 60αρι...
ναι το δωρακι δε το γλυτωνω με τιποτα...!! χαχαχαχα χαλαλι της....

Το ψαρακι τι μπορει να εχει ομως? καμια γνωμη? δε φανταζομαι οτι ετσι απλα του την βαρεσαι και ειναι κατω... τωρα μιλησα και στο τηλεφωνο και ακομα κατω ειναι... το ενυδρειο δεν εχασε νερο ακομα οποτε μπλουμ μεσα το ψαρακι...
Εξω το βραδυ καλα ειναι σημερα ας πουμε το πρωι ειχε 14 βαθμους
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-05-13, 10:58
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

όχι παιδάκι μου τι γκαντέμης? έχουν ταλαιπωρηθεί τα ψαράκια και ποιος ξέρει και τι είχαν περάσει και πριν έρθουν στα χέρια σου.
αν αφήσεις το 60άρι στο μπαλκόνι, φρόντισε να το σκιάσεις κάπως. έτσι κι αλλοιώς προσωρινά θα είναι. μακάρι να μην έχουμε κι άλλα δυσάρεστα....
-------------------------
αν είχε μόνο 14 βαθμούς, θα έχει μεγάλη διαφορά από το δωμάτιο που ήταν πριν. μην το αφήσεις έξω. ξαναβάλε το 60άρι στο δωμάτιο. αφού είπες το νερό ήταν από το φίλτρο. στην ανάγκη στρώσε ένα μουσαμά και ακούμπησέ το στο πάτωμα.
τι να έχει? ποιος να ξέρει? κάνε αλλαγή νερού. μην ταίσεις και μην δώσεις φάρμακο ξανά. ίσως από αύριο να δούμε πως πάει, λίγο αλατάκι. έχεις?
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 27-05-13 στις 10:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-05-13, 11:02
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

οκ για το 3ωρο το πρωινο που θα το χτυπαει καρφι ο ηλιος θα βαλω απο γυρω καμια κουβερτα και θα το πιασω στις καρεκλες δεν θα το ριξω πανω στο ενυδρειο, σα υποστεγω καπως λεω...

Το ψαρακι ναι μεχρι να μαθω αρκετα πραγματα απο σας τα ταλαιπωρησα... απλα ελεγα οτι αφου το μετακομισα και πλεον το χειριζομαι καλυτερα το ενυδρειο δε θα ειχα θεματα αλλα να που παλι εχουμε και δε ξερω και τι ειναι....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι παιδάκι μου τι γκαντέμης? έχουν ταλαιπωρηθεί τα ψαράκια και ποιος ξέρει και τι είχαν περάσει και πριν έρθουν στα χέρια σου.
αν αφήσεις το 60άρι στο μπαλκόνι, φρόντισε να το σκιάσεις κάπως. έτσι κι αλλοιώς προσωρινά θα είναι. μακάρι να μην έχουμε κι άλλα δυσάρεστα....
-------------------------
αν είχε μόνο 14 βαθμούς, θα έχει μεγάλη διαφορά από το δωμάτιο που ήταν πριν. μην το αφήσεις έξω. ξαναβάλε το 60άρι στο δωμάτιο. αφού είπες το νερό ήταν από το φίλτρο. στην ανάγκη στρώσε ένα μουσαμά και ακούμπησέ το στο πάτωμα.
τι να έχει? ποιος να ξέρει? κάνε αλλαγή νερού. μην ταίσεις και μην δώσεις φάρμακο ξανά. ίσως από αύριο να δούμε πως πάει, λίγο αλατάκι. έχεις?
οκ εχω και ενα θερμοστατη μεγαλο οποτε κοτσαρω κι εκεινο αν ειναι και δε θα πεσει η θερμοκρασια..
αλατακι ενυδρειακο οχι δεν πηρα (και το ειδα πριν μια βδομαδα) αλλα εχω καθαρο αλατι που ριχνω στο φαγητο (ΧΙΩΝ και μαυρη διαφημιση) νομιζω κανει ε? αμα χρειαστει αλατι να με πειτε γιατι δεν εχω κανει ξανα θεραπεια..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 27-05-13 στις 11:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-05-13, 11:08
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πρέπει να είναι χοντρό και να λέει χωρίς πρόσθετα ροής, εντελώς καθαρό.
όμως μην κάνεις κάτι, θα περιμένεις και το απόγευμα, να σου πουν και άλλοι, απλώς προετοιμάσου για το ενδεχόμενο.
το αλάτι το βρίσκεις και σε σουπερ μαρκετ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-05-13, 12:30
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

οκ θα παω να παρω γιατι ειναι ψιλο το δικο μου... θα περιμενω να δω τι θα πουν και τα αλλα παιδια και να δω αν εχουμε και καποιο συμπτωμα....
-------------------------
εχω news λοιπον το ψαρακι μου λεει οτι δεν εχει δυναμη, ειναι κουρασμενο ετσι δειχνει...
ειναι αυτο που το κυνηγουσε ο αλλος. και δε ξερω αν ειναι ιδεα μου αλλο εχει μερες που νομιζω οτι η κοιλια ειναι λιιιγο φουσκωμενη...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 27-05-13 στις 12:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-05-13, 12:38
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Δεν θα μπορουσε να το βαλει η κοπελα σου στην καραντινα απο τωρα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-05-13, 14:34
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

δεν ειναι σπιτι τωρα εφυγε... σε ενα 40λεπτο θα το βαλω εγω
-------------------------
λοιπον επεστρεψα σπιτι.
Το ψαρακι παλι ειναι κατω οταν δει καποιο ψαρακι να ερχεται στο μερος του κολυμπαει χθες δε τα ταισα, σημερα το εβαλα να φανε εφαγε και αυτο κανονικα αλλα το βλεπω εξαντλημενο δεν εχει καποιο σημαδι τωρα ειδα οτι αναπνευει γρηγορα 2 ανασες το δευτερολεπτο περιπου ειναι κατι αυτο..? (μετα το φαγητο αυτο πριν δεν το εκανε)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 27-05-13 στις 14:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΗΡΘΕ ΤΟ RIO 300!!! και τωρα...? georod7 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 45 28-02-11 19:43
Ηρθε η ωρα aggelospap Αρχάριοι γλυκού νερού 33 14-01-10 15:31
Ηρθε το θηριο..... Andros Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 10 06-08-09 22:35
Ηρθε το δώρο μου chemical mac Bettas 12 23-01-09 14:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09086 seconds with 14 queries