Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 28-03-13, 21:53
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

ευχαριστω ναι ειναι ωραια ψαρουδια..!!
ναι παντα ετσι χοντρελας ηταν..!! ισως να πηρε λιγο αλλα λιγο... τον ειχα κανει νηστια θα τον ξανακανω απο αυριο αν ειναι ,αν και θα πρεπει να τον "φυλακιζω" για να φαει ο αλλος γιατι στο φαγητο δεν εχει αντιπαλο...!!

τα κακακια του που ειναι ετσι μηπως δειχνουν μικροβιο τιποτα?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
γενικά δώσε λίγα λαχανικά αυτό το διάστημα
σπιρουλινα να δινω μαζι με λαχανικα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 28-03-13 στις 21:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 28-03-13, 22:55
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

άσε και το άλλο νηστικό δεν παθαίνει κάτι, καλό θα του κάνει και μεθαύριο αρακά.
τα κακά όταν είναι σαν κλωστές είναι ένδειξη δυσκοιλιότητας, αλλοιώς κόβονται ανα τακτά διαστήματα.
την επομένη μέρα από τον αρακά, μούλιασε την τροφή στο σκόρδο
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 28-03-13, 23:01
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

μουλιαζω δηλαδη τα "σκουλικακια" σε σκορδοζουμι? δε ριχνω και το σκορδο μεσα...ε?
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 28-03-13, 23:25
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

θα το έχεις λιώσει σε νερό ενυδρείου, εγώ το ρίχνω με τα σκορδοκομματάκια.
το λιώνω με το μηχανηματάκι του σκόρδου, το ρίχνω σε νεράκι ενυδρείου και το ανακατεύω με το μηχανηματάκι του φραπέ. τώρα εντάξει μπορείς να το κάνεις με δικό σου τροπο
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 29-03-13, 02:30
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Η δικη μου 'εμπειρια' λεει πως αμα το ψαρακι κατσει κατω στον πατο με κατεβασμενα τα πτερυγια του, δυσκολα θα ξανα σηκωθει...

Επειδη αν θυμαμαι καλα και το 'κουφετακι' τα ιδια συμπτωματα ειχε παρουσιασει, κατι μου λεει οτι το ενυδρειο σου δεν ειναι 'στρωμενο', δηλ το φιλτρο σου δεν εχει αναπτυξει την καταλληλη βιολογια.
Κανε μετρησεις αμμωνιας-νιτρωδων-νιτρικων να δουμε τι γινεται, γιατι εχω την αισθηση οτι απο κει ξεκινανε τα προβληματα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 29-03-13, 10:05
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δικη μου 'εμπειρια' λεει πως αμα το ψαρακι κατσει κατω στον πατο με κατεβασμενα τα πτερυγια του, δυσκολα θα ξανα σηκωθει...

Επειδη αν θυμαμαι καλα και το 'κουφετακι' τα ιδια συμπτωματα ειχε παρουσιασει, κατι μου λεει οτι το ενυδρειο σου δεν ειναι 'στρωμενο', δηλ το φιλτρο σου δεν εχει αναπτυξει την καταλληλη βιολογια.
Κανε μετρησεις αμμωνιας-νιτρωδων-νιτρικων να δουμε τι γινεται, γιατι εχω την αισθηση οτι απο κει ξεκινανε τα προβληματα
καλημερα σε ολους

λοιπον το κουφετο τελικα ειχε ντροψι...

αυτος ο κυριος σημερα ηταν μια χαρα και το βραδυ που σηκωθηκα και εριξα μια ματια παλι κολυμπουσε...!!

καθε μερα παει και καλυτερα.

το ενυδρειο το εχω απο αρχες φθινοπωρου (σεπτεμβριο) και το φιλτρο ειναι κομπλε, περιμενω τα υγρα τεστ της API να μου ερθουν για να κανω μετρησεις. τελευταια που εκανα μετρηση ηταν καλη αλλα ηταν στικακι...

να πω ενα μεγαλο ευχαριστω για τις απαντησεις σας και τον χρονο σας...

αλλα απ οτι καταλαβα δεν εχουμε βγαλει ακρη τι μπορει να εχει ε?
φυσικα μολις ερθουν τα τεστ θα μπορουμε να αποκλεισουμε καποια ενδεχομενα. για να δουμε εν αναμονη λοιπον..!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
θα το έχεις λιώσει σε νερό ενυδρείου, εγώ το ρίχνω με τα σκορδοκομματάκια.
το λιώνω με το μηχανηματάκι του σκόρδου, το ρίχνω σε νεράκι ενυδρείου και το ανακατεύω με το μηχανηματάκι του φραπέ. τώρα εντάξει μπορείς να το κάνεις με δικό σου τροπο
οκ μαρια το μεσημερι θα παω να παρω σκορδακι (δεν εχω σπιτι το εφαγα.. ) και λιγο σπανακι να το εχω καβατζα...!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 29-03-13 στις 10:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 29-03-13, 10:19
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα, αν το βλέπεις καλύτερα, ακολούθησε απλά μια καλή τακτική αλλαγών, φρόντιζε τις παραμέτρους σου και σωστή διατροφή.
όταν λες το βράδυ κολυμπούσε? το θέμα του φωτισμού πως το έχεις προγραμματίσει? πρέπει να υπάρχει συγκεκριμένη φωτοπερίοδος, με χρονοδιακόπτη κατά προτίμησην. προσωπικά και επειδή ο χρονοδιακόπτης μου κλείνει κατά τις 21.00, αφήνω τα φώτα του δωματίου ανοικτά μέχρι να κοιμηθώ και μετά απόλυτο σκοτάδι, επίσης το πρωί ανοίγω το παράθυρο. δηλαδή πριν και μετά από την φωτοπερίοδο, φωτίζονται από το φως του δωματίου αλλά το βράδυ βράδυ, απόλυτο σκότος και βλέπω το πρωί οτι κοιμούνται και τα τρία χαμηλά του ενυδρείου ανάμεσα στα φυτά. μην τα αφήνεις συνέχεια με φως δεν ξεκουράζονται.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 29-03-13, 19:46
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

μαρια το φως το αναβω στις 5:30 που παω δουλεια και το κλεινω ~11:15, το ενυδρειο απεναντι εχει μπαλκονοπορτα αλλα και στα αριστερα του (στο βαθος) οποτε φωτιζεται και την ημερα με κανονικο φως...

το βραδυ το ειδα γιατι αναψα το φως του κινητου μου οταν σηκωθηκα και κολυμπουσε αυτος ανετος και ωραιος...


ΕΡΩΤΗΣΗ: ο αδερφος μου πριν κατι χρονια για να στερεωσει το σωληνα για την αεραντλια τον εχει βαλει λιγο σιλικονη (αντιβακτιριδιακι αλλα οχι ενυδρειου) στον πατο και απο πανω ειναι οι πετρες. Εχει τουλαχιστον 5 χρονια ετσι απο οτι μου ειπε. Ρωταω γιατι θελω να κανω κατι με το φιλτρο και αν μπορω να χρησιμοποιησω απλη σιλικονη και οχι ενυδρειακη....
-------------------------
σημερα ολη μερα δεν εχει κατσει καθολου κατω το ψαρι δειχνει παρα πολυ ζωηρο κολυμπαει συνεχεια μια χαρα...

SOS ομως τωρα που εφευγα για δουλεια ειδα οτι στο δεξι του ματι απο μπροστα και σχετικα γυρω γυρω εχει κανει μια σακουλα (ενα ματι σχεδον γυρο απο το ματι δεν ειναι σε ολο τον κυκλο) διαφανη δεν διακρινεται ευκολα, κυριως απο τα πλαγια το βλεπεις γιατι προεξεχει... ειναι μικρου μεγεθους η φουσκαλα να το πω? δεν ειναι φουσκαλα ακριβως γιατι ειναι σαν εξτρα δακτυλιδι γυρω απο το ματι ΜΟΝΟ στο μισο του ματιου οχι ολο....

τι ειναι αυτο ??

ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ μολις που ειπα στρωσαμε....!!!

αυτο το επαθε μεσα σε 1 ωρα που επεσα για υπνο... πριν δεν το ειχε


-------------------------
παιδια βλεπω οτι και στην χθεσινη φωτογραφια που εβαλα το ειχε αυτο το πραγμα αρα δεν εγινε τωρα....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 29-03-13 στις 19:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 29-03-13, 20:21
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

βγάλε πιο καθαρές φωτογραφίες, συμπλήρωσε την φόρμα και άνοιξε νέο θέμα γιατί τώρα δύσκολα να απαντηθεί σε συνέχεια των προηγούμενων.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 29-03-13, 22:55
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

εκανα μαρια.. ευχαριστω παρα πολυ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
υγρα τεστ api peristerigeo Γλυκό νερό - Γενικά 4 15-01-11 21:18
Υγρα Τεστ της API ? fotis80 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 05-02-10 08:57
υγρα τεστ????? harris samos Αρχάριοι γλυκού νερού 4 27-07-09 18:37
ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ ANXRI Γλυκό νερό - Γενικά 2 20-03-09 22:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04811 seconds with 13 queries