Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-03-13, 13:15
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή αρρωστο ή οχι?? και μια ερωτηση για υγρα τεστ

Καλημερα,

ειχα ξανανοιξει θεμα παλιοτερα για το χρυσοψαρο (οραντα) μου το οποιο τελικα και εφυγε. (το κουφετακι)

Εχει κανα 7ημερο τωρα που το αλλο μου χρυσοψαρο δεν ειναι κινητικο.... τις πρωτες μερες δε μπορουσε να ξεκολλησει απο την επιφανεια και φανταζομαι οτι εχει παθει κατι με την νηκτικη του κυστη οποτε και του δινω αρακα 2 μερες, φευγει απο την επιφανεια (με την "θεραπια" του αρακα) και τωρα καθεται κατω τις τελευταιες 4 μερες (κολυμπαει κιολας δεν ειναι μονιμα κατω) μολις με δει βεβαια ή παω να ριξω τροφη κολυμπαει μια χαρα σαν να μην συμβενει τιποτα....
η ουρα του οταν ειναι κατω καθιστος ειναι σα μαραμενη... οταν κολυμπαει οκ εκτως απο την μια ουρα απο τις δυο που διχνει λιγο σαν να αναδιπλωνεται ουτε κοψιματα ουτε τιποτα. το εχω και νυστικο 3 μερες σημερα λεω να το ταισω...

Εχει κατι??

το νερο ειναι κομπλε με το τελευταιο τεστ που του εκανα και μιας και τελειωσαν λεω να παρω υγρα πλεον τεστ... τι μπορω να παρω βρηκα αυτα κανουν για το ενυδρειο μου? εχουμε κατι αλλο σε πιο οικονομικο?

http://www.amazon.com/API-Freshwater...arium+test+kit

ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-03-13, 14:17
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

αν δεν είναι πολύ άρρωστά, στην επιφάνεια συνηθως ανεβαίνουν για να πάρουν οξυγόνο όταν το νερό είναι ανεπαρκές.
αν οι μετρήσεις σου είναι καλές, ρίξε μια ματιά στην έξοδο του φίλτρου να κάνει μια καλύτερη ανατάραξη.
επίσης όταν έχουν κατεβασμένα τα πτερύγια είναι ένδειξη προβλήματος υγείας.
τι τροφή τα ταϊζεις?
κάθε πότε κάνεις αλλαγές και σε τι ποσοστό? γιατί μπορεί να είσαι εντάξει από μετρήσεις αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν χρειάζεται τακτική αναννέωση το νερό.
τα τεστς είναι εντάξει νομίζω, πάρε και μια ακόμα γνώμη
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-03-13, 14:37
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

τωρα που ηρθα σπιτι τον βλεπω πιο κινητικο αλλα παλι θα καθισει κατω...η ουρα του παλι ετσι αναδιπλωμενη ειναι

τα ταιζω νιφαδες (βεβαια προσεξα προχθες οτι εχει ληξει η τροφη εδω και ενα μηνα) ΔΕΝ τις βουτουσα σε νερο ενυδρειακο πριν τις ριξω να τις φαν και γιαυτο ισως επαθε οτι επαθε το ψαρακι...τωρα πλεον το κανω... σκεφτομαι να παρω τροφη σα πελετ που ειναι για να την ριχνω μεσα απ ευθειας ή παλι θα θελει μουλιασμα?

αναταραξη κανει και το φιλτρο αλλα και η αεραντλια στην οποια αυξησα τις μπουρμπουληθρες απο την μερα που ειδα το ψαρακι ετσι.

αλλαγες καθε βδομαδα το 35% περιπου. εβαλα και βιολογικο υλικο στο φιλτρο σα σιποραξ αλλα κεραμικο ειναι το οποιο ειχε και σιδηρο μεσα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-03-13, 15:14
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

ελάχιστα πέλετς βυθίζονται δυστυχώς. πάρε φυλλαράκι σπιρουλίνας και τα γνωστά φυλλαράκια για χρυσόψαρα και βρέχε τα.
άλλαζε περισσότερο νερό γιατί αν θυμάμαι καλά είναι 60λ το ενυδρείο?
αυτό με το σίδηρο δεν το κατάλαβα ή δεν το γνωρίζω. περίμενε και κάποιον πιο έμπειρο για πιο καλές οδηγίες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-03-13, 15:21
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

ε το νερο που αλλαζω περιπου παντα λιγο πανω την μεση μενει μεσα. 60αρη ειναι ναι

αλλο το φυλλαρακι σπιρουλινας αλλο το φυλλαρακι για τα χρυσοψαρα?

ναι αυτο με τον σιδηρο ειναι κατι καινουργια με ειπε ο πετ σοπερ στην θεσσαλονικη (απο κει το πηρα κατεβικα αυτες τις μερες και ηταν και φθηνο, το μεγαλο πετ σοπ πριν το αεροδρομιο)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-03-13, 15:23
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

ναι άλλο είναι, η σπιρουλίνα είναι βαθύ πράσινο και τα φυλλαράκι για χρυσόψαρα χρωματιστά.
δίνε τους και κανένα βρασμένο λαχανικό
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-03-13, 15:24
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

οπ τωρα το ειδα οτι εγραψα 35% σορρυ 45% επρεπε (αφου μενει λιγο πανω απο την μεση )
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-03-13, 15:26
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
οπ τωρα το ειδα οτι εγραψα 35% σορρυ 45% επρεπε (αφου μενει λιγο πανω απο την μεση )
οκ, τότε απλά την ροή να οξυγονώνει και την θερμοκρασία αλλαγής να προσέχεις. ελπίζω πως δεν έχει κάτι, τάισέ το συντηριτικά και κάν του κανένα βραστό κολοκυθάκι , λίγο βρασμένο μήλο, να έχουν ποικιλία.
επίσης, λιώνε λίγο σκόρδο σε νερό από ενυδρείο και μούλιαζε την τροφή εκεί μια φορά στο τόσο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-03-13, 15:27
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

μαρια μια μερα εδωσα μαρουλι κοντεξε να πνιγει ο ασθενης (τοτε δεν ηταν αρρωστος) και φοβηθηκα και δεν ξαναδωσα. αρακα (για να καθαριζει το εντερακι) ανα μια βδομαδα δινω και λεω να δωσω και καροτο αλλη μια μερα αλλα το καροτο ποση ωρα βρασιμο ειναι και σκληρο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-03-13, 15:29
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

συμπλήρωσα για το σκόρδο παραπάνω δεν ξέρω αν το είδες. τα δικά μου προτιμούν το κολοκυθάκι ( το πλένω και το βράζω όχι πολύ) το καρότο το βράζω περισσότερο γιατί είναι πιο σκληρό . τα βάζω σε κάπως μεγάλα κομμάτια για να τα τσιμπολογάνε και όχι να τα βάζουν ολόκληρα στο στόμα τους.
επίσης ζεματισμένο αγγούρι να τους βάζεις.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-03-13, 15:31
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

παντως τον βλεπω τωρα κολυμπαει μολις εφαγε κιολας. αλλα αμα παει στο φιλτρο τον πεταει πισω, ειναι αδυναμος μαλλον ε?

τα κολοκυθακια και τα μηλα ποσο λεπτα κομμενα? και μικρες μπουκιες σα το κεφαλι τις καρφιτσας φανταζομαι ε? γιατι ασ πουμε τα μπιζελια τα σπαω τα κανω μικροσκοπικα κομματια και τρωνε 1,5 μπιζελι
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-03-13, 15:34
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

εγώ τους τα βάζω σε μεγάλα κομμάτια και τα τσιμπάνε σιγά σιγά. (όταν λέμε μεγάλα το έν τρίτον απ ότι το κόβεις για σένα αν μιλάμε για μήλο)
όλα τα ψαράκια τα παρασέρνει το φίλτρο αν έχει ορμή. μην το θεωρείς κάποια ένδειξη. απλά το αποφεύγουν
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-03-13, 15:36
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
συμπλήρωσα για το σκόρδο παραπάνω δεν ξέρω αν το είδες. το σκορδο τι κανει ? ας πουμε ποσο λιγο 1/3 τις σκελιδας?
τα δικά μου προτιμούν το κολοκυθάκι ( το πλένω και το βράζω όχι πολύ) το καρότο το βράζω περισσότερο γιατί είναι πιο σκληρό . τα βάζω σε κάπως μεγάλα κομμάτια για να τα τσιμπολογάνε και όχι να τα βάζουν ολόκληρα στο στόμα τους.
α δηλαδη κοβεις ενα κομματι και το ριχνεις στο βυθο και το τσιμπολογαν απο κει? γιατι εχω το ριχνω σε πολυ μικρα κομματια οπως και το μαρουλι το εκοψα σε ουτε χιλιοστο...
επίσης ζεματισμένο αγγούρι να τους βάζεις. ζεματισμενο δηλαδη ?? αλλο βρασμενο αλλο ζεματιστο?


συγνωμη που σε ζαλιζω αλλα τετοια κολπα δεν ηξερα ..!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-03-13, 15:48
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

δεν πειράζει δεν με ζαλίζεις.
την μισή σκελίδα. αν έχεις αυτό το ειδικό που το λιώνουμε το κάνεις εκεί αλλοιώς με γουδοχέρι.
βάζεις σ ενα ποτηράκι νερό του ενυδρείου, το σκόρδο και την τροφή και την αφήνεις κανένα 10λεπτο να μουλιάσει.
τα λαχανικά όπως καρότο, κολοκυθάκι, μαρούλι, λάχανο κτλ τα βράζουμε να μαλακώσουν. το καρότο πιο πολύ επειδή είναι πιο σκληρό.
το αγγούρι, το μήλο τα ζεματάμε. δηλαδή τα αφήνουμε για λίγα λεπτά σε βραστό νερό για να βυθίζονται στον πάτο να μην επιπλέουν. (τα βάζουμε και εντελώς ωμά αν έχουμε κάτι ειδικά ανοξείδωτα εξαρτήματα ) το θέμα μας είναι να βυθιστούν να μην μένουν στην επιφάνεια.
-------------------------
τα βάζω σε μεγάλα κομμάτια και παίζουν όλη μέρα τσιμπολογόντας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 26-03-13 στις 15:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-03-13, 15:54
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

σουπερ..!! ευχαριστω τωρα καταλαβα πως ταιζουμε φρουτολαχανικα..!!
το σκορδο κι αυτο εχει θρεπτικα οπως μηλα καροτα κτλ ή ειναι κατι σα το μπιζελι μονο καθαρκτικο ας πουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-03-13, 16:00
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

για καθαρτικό δεν ξέρω πάντως βοηθάει στην πρόληψη από ενδοπαράσιτα. εγώ από τότε που το δίνω βλέπω οτι μεγαλώνουν περισσότερο
-------------------------
ριχνε και τα αιωρούμενα στο νερό του σκέτου σκόρδου. τα δικά μου τα τρώνε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 26-03-13 στις 16:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-03-13, 17:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ποιο ειναι αυτο το βιολογικο μακαρονι που εχει και σιδηρο????
Χρειαζεται σιδηρος στο ενυδρειο????
Οταν το εβαλες στο φιλτρο, εβγαλες το υλικο που ειχε ηδητο φιλτρο και εμεινε μονο με το νεο υλικο????
Τα συμπτωματα ξεκινησαν με την αλλαγη του υλικου???
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-03-13, 18:18
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Δεν πρόκειτε για δυσλειτουργία νυκτικής κύστης.
Πρόσεξε αν ανασαίνει γρήγορα.Πρόσεξε αν έχει εξωτερικά πληγές ή παράσιτα.
Πρόσεξε τα βραγχιακά επικαλύμματα αν είναι κλειστά ή ανοικτά.Το ένα ή και τα δύο.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-03-13, 09:42
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιο ειναι αυτο το βιολογικο μακαρονι που εχει και σιδηρο????
Χρειαζεται σιδηρος στο ενυδρειο???? τι να σου πω δε ξερω ετσι μου πε ο τυπος
Οταν το εβαλες στο φιλτρο, εβγαλες το υλικο που ειχε ηδητο φιλτρο και εμεινε μονο με το νεο υλικο???? οχι δεν ειχα τιποτα εκτως απο σφουγγαρια και ενυδρειακο βαμβακι
Τα συμπτωματα ξεκινησαν με την αλλαγη του υλικου???οχι
SOCRATIS

οχι δεν εχει ουτε σημαδια ουτε αναπνεει γρηγορα... κανονικα ειναι ισως προς το αργο οταν καθεται κατω οταν καλυμπαει κανονικα.
τα βραγχικα επικαλυμματα ειναι οπως πρεπει...
το μονο που εχει ειναι οταν καθεται κατω μαραμενη ουρα και οταν κολυμπαει ερχεται στα ισα της ΕΚΤΩΣ απο την δεξια μερια που καπως αναδιπλωνει η μια ακρη της κατα τα αλλα τιποτα...
-------------------------
καλημερα παιδια.. εχω σκασει ετσι δε μπορω να καταλαβω το γιατι ειναι κατω....
ή ειμαι στραβος και δε βλεπω τιποτα σημαδια ή και γω δε ξερω....
να παω να παρω τιποτα γιατροσοφια? αλλα μετα πρεπει να παρω ανθρακες μανθρακες και γω μαυτα δεν εχω καμια επαφη...θα πρεπει να βγαλω το βιολογικο υλικο απο το φιλτρο αν ριξω κατι τετοιο μεσα? οσο διαβαζω τοσο πιο πολλα ερωτηματικα εχω...

πραγματικα με εχει σκασει....το ενα το εχασα απο ντροψι και αυτο εδω και 7 μερες δε ξερουμε τι εχει....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 27-03-13 στις 09:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-03-13, 10:15
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα, τι υλικό είναι αυτό που έβαλες? τι γράφει η συσκευασία του? όταν το έβαλες αυτό διατήρησες και τα υπόλοιπα υλικά του φίλτρου? πότε έκανες τις τελευταίες μετρήσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-03-13, 17:58
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

το υλικο ειναι μακαρονι απλα ειναι κεραμικο και εχει μεσα σιδηρο (ετσι με ειπε ο μαστορης ) οταν παω σπιτι θα σας γραψω τι ακριβως λεει παντως θυμαμαι οτι ειναι ιταλικο το προιον.

απο το φιλτρο δε πειραξα τιποτα τα σφουγγαρια μετα το υλικο αυτο και απο πανω το βαμβακακι (ενυδρειακο) τα εβγαλα κιολα εκεινη την μερα τα επλυνα σε νερο ενυδρειου και τα ξαναεβαλα....δε νομιζω να εκανα κατι λαθος στο φιλτρο.
μετρηση τελευταια εκανα πριν την τελευταια αλλαγη 1,5 βδομαδα... τωρα θα παραγγειλω τα υγρα της API -FRESWATER MASTER KIT και θα δω παλι.... σε καμια βδομαδα το πολυ θα ειναι εδω...
-------------------------
maria εκανα αυτο που ειπες με το μηλο...!! ο κακος χαμος εγινε...δεν υπαρχει...τρομερο, μαχη ποιος θα πρωτοφαει..!!
ερωτηση το εβαλα το μηλο σε ενα μπρικι που εβραζε νερο περιμενα μερικα λεπτα και το βγαζω απο την φωτια επιπλεει το ζουλαω λιγο τσουπ βουλιαξε... ετσι ειναι το σωστο ή ηθελε κι αλλο? γιατι το εριξα μεσα εγινε το πατιρντι αλλα μονο απο την μεσα μερια που ειχε ζουλιχτει φαγαν (το αφησα κανα 30 λεπτο) απ εξω δε μπορουσαν να το φαν.. ηθελε κι αλλο ζεματισμα? μετα θα γινοταν βραστο.. ηδη ηταν αρκετα μαλακο

και κατι αλλο... (θα τ' ακουσω απο σας αλλα θα το πω) ειχα μεσα και ενα C.A.E. ειδε και αυτο το μηλο και πηγε να χωθει που να χωθει ο κακομοιρης και ενω ηταν ΠΑΝΤΑ ησυχος και δεν το ειχα δει ποτε να ενοχλει τα αλλα ψαρακια μετα πηγαινε πανω τους και "εγλυφε" τα ψαρια..! τον χωρισα (μετα απο τρελο αγωνα ειναι και σα F1, γατοψαρο μου θελα) γιατι κυνηγιωντουσαν συνεχεια... τωρα τι εγινε να τον παω πισω?? τον εχω κανα 1,5 μηνα μεσα στο ενυδρειο
-------------------------
τα μακαρονια πυ πηρα λεγονται HAQUOSS IRONRINGS
-------------------------
κατι ακομα ολο το μεσημερι δεν σταματησε να κολυμπαει και τωρα εχει μαρμαρωσει κατακορυφα...!! τι κανει ρε παιδια ? για ευζωνας προετοιμαζεται? μετα απο λιγο ξανα κολυμπαει και μετα ξανα στις γωνιες κανει σουζεσ με το κεφαλι προσ τα πανω...!! θα με σκασει ο τρελος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 27-03-13 στις 17:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-03-13, 18:33
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

το μήλο εντάξει, αν βλέπεις οτι χρειάζεται να το κόβεις πιο ψιλό γιατί είναι μικρά τα ψάρια ή να το βράζεις λίγο παραπάνω για να μαλακώνει δεν υπάρχει πρόβλημα.
το cae είναι γατόψαρο? αυτά είναι τροπικά σε τι θερμοκρασία το έχεις? αλλά όπως και να έχει δεν πάει με χρυσόψαρα. ναι αν μπορείς πήγαινέ το πίσω ή αλλοιώς χάρισέ το. τα χρυσόψαρα έχουν μια βλέννα την οποία αυτά τα ψάρια την πειράζουν και όταν αφαιρεθεί το ψάρι έχει πρόβλημα υγείας.
το κεραμεικό το είδα στο ιντερνετ, είναι εμπλουτισμένο με σιδηρο για τα φυτά και στις οδηγίες γράφει 1 λίτρο για 400λ ενυδρείο. πόσο έβαλες?
κάτι τρέχει με το ψαράκι αλλά δεν ξέρω τι. κοίτα να δεις μήπως λείπουν λέπια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-03-13, 00:02
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

εβαλα το μισο απο αυτο που ειχε το κουτακι περιπου 10-12 μακαρονια... (ουτε ξερουν τι πουλανε οι πετσοπαδες....

οσο αναφορα το ψαρι μολις ηρθα σπιτι το βλεπω ανετο και ζωηρο (η ουρα παλι αναδιπλωμενη) λεπια οχι δεν λειπουν και διακρινονται οπως παντα (τα διακρινεις ευκολα παντως οχι σα τα αλλα ψαρακια που τα βλεπεις λεια εδω και ποσους μηνες που το εχω ετσι ειναι)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-03-13, 00:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προτεινω να μη το πλακωσεις αμεσως στα φαρμακα.
Δοκιμασε ζεματισμενο αποφλειωμενο λιωμενο αρακα για αρχη, μηπως ειναι δυσκοιλιοτητα.
-------------------------
Και μετρα και το νερο της βρυσης σου.
Ειναι ποσιμο? Το πινετε ανετα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 28-03-13 στις 00:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-03-13, 17:00
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτεινω να μη το πλακωσεις αμεσως στα φαρμακα.δεν εχω κιολα πρεπει να παω να παρω και μετα απο οσο διαβασα πρεπει να παρω και ανθρακα για να βγει το φαρμακο απο το ενυδρειο....
Δοκιμασε ζεματισμενο αποφλειωμενο λιωμενο αρακα για αρχη, μηπως ειναι δυσκοιλιοτητα.το εχω κανει αυτο τις πρωτες μερες και μπορω να πω πως πρεπει να βοηθησε..
-------------------------
Και μετρα και το νερο της βρυσης σου.
Ειναι ποσιμο? Το πινετε ανετα?
ναι ναι ανετα εχουμε πολυ καλο νερο δε το εχω μετρησει αλλα ξερω οτι ημαστε κομπλε.. μολις ερθουν και τα υγρα τεστ θα το κανω.

Παντως απο τις προηγουμενες μερες ειναι καλυτερα σημερα φτου φτου..
μονο η ουριτσα εμεινε αναδιπλωμενη (η μια απο τις δυο το κατω μερος) και αυτο το κατακορυφο που εκανε το απογευμα.. μετα βεβαια δεν ημουν σπιτι... αλλα τις αλλες μερες δεν κολυμπουσε και πολυ σημερα κολυμπαει συνεχεια..
-------------------------
καλησπερα αγορασα νεα τροφουλα σημερα και σπιρουλινα. μονο που η τροφουλα ειναι σα τρουφα (το μακροστενο σκουλικακι σοκολατας που τρωμε, τετοιο σχημα) και στην αρχη φαγαν τι φαγαν και τωρα βλεπω ενα ψαρακι παει την βαζει στο στομα την φτυνει την ξανατρωει την φτυνει την ξανατρωει.... γιατι? μηπως δεν μπορει να την φαει?? αφου πριν τις καταπιναν κανονικα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 28-03-13 στις 17:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-03-13, 17:30
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

μήπως είναι αυτό το συγκεκριμένο "κακά" τους και το μπερδεύεις κι εσύ και το ψαράκι με την τροφή? γιατί γίνεται κ αυτό
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-03-13, 17:57
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

εγω δε το μπερδευω (και μενα με περασε απο το μυαλο παντως) το ψαρακι μαλλον... και δε θα το φαει δηλαδη?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-03-13, 18:03
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

αν γενικά έφαγε, μην σε απασχολεί. απομάκρυνε αυτό που δεν τρώνε από το ενυδρείο αποφεύγοντας να βάζεις τα χέρια σου μέσα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-03-13, 18:49
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

τωρα ειμαι δουλεια οποτε οταν επιστρεψω αν υπαρχουν ακομα μεσα θα τα βγαλω....

θα ανεβασω μια φωτο γιατι καποιο εκανε κακακια του αλλα βγηκε αυτο το πραγμα το οποιο ειναι στο πλαστικο φυτο. πιστευω οτι ειναι του αρρωστου χωρις να το εχω δει να το κανει ο ιδιος αλλα τα αλλα τα ειδα να κανουν κακα τους και ηταν πρασινοκαφε.

ακομα βλεπουμε το ψαρι που ειναι "αρρωστο " (?) οταν ειναι κατω στον πατο του ενυδρειου
η ουρα του δεν φαινεται ειναι πισω απο το βραχακι και την κρυβει
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-03-13, 20:33
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πολύ ωραία ψαράκια είναι!!!
μήπως είναι λίγο πρησμένο αυτό που είναι στον πάτο? θα σου έλεγα να τα αφήσεις νηστικά αύριο και μεθαύριο να τους δώσεις βρασμένο και ξεφλουδισμένο αρακά, ιδίως αν αυτή η κλωστή είναι τα κακά του αρρώστου.
-------------------------
γενικά δώσε λίγα λαχανικά αυτό το διάστημα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 28-03-13 στις 20:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
υγρα τεστ api peristerigeo Γλυκό νερό - Γενικά 4 15-01-11 21:18
Υγρα Τεστ της API ? fotis80 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 05-02-10 08:57
υγρα τεστ????? harris samos Αρχάριοι γλυκού νερού 4 27-07-09 18:37
ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ ANXRI Γλυκό νερό - Γενικά 2 20-03-09 22:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09176 seconds with 13 queries