Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 20-02-13, 11:03
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moufas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
το φιλτρο που μου προτεινεις να το παρω ετσι ή πιο κατω που το εχει με βανες και λαστιχακια;
δεν πρεπει να το παρω κομπλε;
ναι πάρτο κομπλέ.
χωρίς βανάκια θα σε ταλαιπωρήσει πολύ όταν το καθαρίζεις
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 20-02-13, 11:06
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι πάρτο κομπλέ.
χωρίς βανάκια θα σε ταλαιπωρήσει πολύ όταν το καθαρίζεις
σε ευχαριστω φιλε
αν παρω και λιγο μεγαλυτερο δηλαδη αντι το 2215 παω στο 2217 θα ειναι καλυτερα ή παιζει με την δυναμη που θα εχει να μου πεταει το νερο απεξω ή να κανει τρικυμια στο ενυδρειο ; εχεις καμια ιδεα;
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 20-02-13, 11:13
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

για τα λίτρα σου (60) το 2213, τα μεγαλύτερα θα στο κάνουν μάλλον πλυντήριο.
δες και τα αντίστοιχα της elite και της fluval, αρκετά αξιόπιστα και φτηνά.
http://www.petsupermarket.gr/200/κατ...κά-φίλτρα.html
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 20-02-13, 11:29
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
για τα λίτρα σου (60) το 2213, τα μεγαλύτερα θα στο κάνουν μάλλον πλυντήριο.
δες και τα αντίστοιχα της elite και της fluval, αρκετά αξιόπιστα και φτηνά.
http://www.petsupermarket.gr/200/κατ...κά-φίλτρα.html
τα ειδα και με βολευει τοπογραφικα και το καταστημα θεωρω ομως τα eheim ποιοτικως καλυτερα...
δυστυχως το εν λογω καταστημα δεν τα φερνει απο οτι ειδα και οσο εψαξα μονο απο θεσσαλονικη απο On line κατι που μισω πρεπει να τα παραγγειλω
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 20-02-13, 13:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moufas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
πες μου σε παρακαλω τι πρεπει να ξερεις για το ενυδρειο και το νερο του για να σε ενημερωσω να μπορεις να με βοηθησεις
επισης εαν διαβασες απο την αρχη το κειμενο αναφερω και εχω και φωτο περι ασθενειας και νομιζω οτι ειναι fungus γιατι παει καλυτερα ( εαν ηξερα την διαγνωση θα την θεραπευα κι εγω. το ποστ ειχε το νοημα επειδη ειμαι αρχαριος μηπως καποιο παιδι εμπειρο γνωριζει τι εχει το ψαρι με το ματι οπως ας πουμε η μαρια βοηθησε ωστε να προβουμε στην καταλληλη θεραπεια )

για το φαρμακο λεω αναλυτικα στο πρωτο μηνυμα μου ποιο χρησιμοποιω ποσο ριχνω και για ποσες μερες...

τι πληροφορια ζητατε να σας την δωσω

σημερα θα παρω τα υγρα για να δω αναλυτικα νιτρωδη νιτρικα και αμμωνια και θα σας τα ποσταρω
Κοιτα μη το παιρνεις στραβα. Η θεραπεια μιας ασθενεια ειναι λιγο πολυπλοκο πραγμα και για τον εμπειροτερο εδω μεσα.
Διαγνωση ασφαλης καταρχην, δεν μπορει να γινει ακομα κι αν εδινες ολα τα στοιχεια που αναφερει η φορμα διαγνωσης (και που δεν σου δωθηκε κακως να συμπληρωσεις εξαρχης, και βρισκεται στην κατηγορια των ασθενειων στα υπομνηματα φόρμα για καλύτερη διάγνωση ασθενειών. Ακομα ομως κι αν σου ειχε δωθει, δεν εχεις μετρησεις κλπ. Κι αν ακομα ειχες και παλι μαντεψιες θα γινονται).
Θεραπεια (ιδιως με φαρμακα) λοιπον κανουμε μονο οταν οι ενδειξεις ειναι πολλες και σχεδον σιγουρες για την ταυτοτητα της ασθενειας. Και παλι με ρισκο. Ρισκο το οποιο δεν αναλαμβανουν πολλοι να παρουν την ευθυνη δινωντας συμβουλες, ιδιως με ελαχιστα δεδομενα στοιχεια.
Εγω παντως δεν καταλαβα τι μπορει να εχουν τα ψαρια.

Το μονο που μπορω να βοηθησω και παλι λεω, ειναι να σου πω να βελτιωσεις τις συνθηκες του ενυδρειου, και αφου ξεκινησες την θεραπεια να την τελειωσεις συμφωνα με τις οδηγιες του φαρμακου που χρησιμοποιεις (τις οποιες δεν γνωριζω).
Για να βελτιωσεις τις συνθηκες του ενυδρειου πρεπει να ξερεις πως να το κανεις, κι αυτο γινεται μελετωντας τα υπομνηματα.
Μια απλη προταση που μπορω να κανω ειναι η εξης αφου ποτε δεν εκανε κακο σε κανενα ενυδρειο κατι τετοιο.
Να κανεις σωστες και συχνες αλλαγες νερου, και να μπολιασεις το φιλτρο (μεχρι να ερθει το καινουριο).
Σωστες αλλαγες νερου σημαινει, να βαζεις πολυ αργα στο ενυδρειο (πχ μιση ωρα) νερο ιδιας θερμοκρασιας καταρχας (και ιδιου pH GH κατεπεκτασιν).
Για το μπολι κοιτα αυτα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E9%E1%F3%EC%E1
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 20-02-13, 13:50
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα μη το παιρνεις στραβα. Η θεραπεια μιας ασθενεια ειναι λιγο πολυπλοκο πραγμα και για τον εμπειροτερο εδω μεσα.
Διαγνωση ασφαλης καταρχην, δεν μπορει να γινει ακομα κι αν εδινες ολα τα στοιχεια που αναφερει η φορμα διαγνωσης (και που δεν σου δωθηκε κακως να συμπληρωσεις εξαρχης, και βρισκεται στην κατηγορια των ασθενειων στα υπομνηματα φόρμα για καλύτερη διάγνωση ασθενειών. Ακομα ομως κι αν σου ειχε δωθει, δεν εχεις μετρησεις κλπ. Κι αν ακομα ειχες και παλι μαντεψιες θα γινονται).
Θεραπεια (ιδιως με φαρμακα) λοιπον κανουμε μονο οταν οι ενδειξεις ειναι πολλες και σχεδον σιγουρες για την ταυτοτητα της ασθενειας. Και παλι με ρισκο. Ρισκο το οποιο δεν αναλαμβανουν πολλοι να παρουν την ευθυνη δινωντας συμβουλες, ιδιως με ελαχιστα δεδομενα στοιχεια.
Εγω παντως δεν καταλαβα τι μπορει να εχουν τα ψαρια.

Το μονο που μπορω να βοηθησω και παλι λεω, ειναι να σου πω να βελτιωσεις τις συνθηκες του ενυδρειου, και αφου ξεκινησες την θεραπεια να την τελειωσεις συμφωνα με τις οδηγιες του φαρμακου που χρησιμοποιεις (τις οποιες δεν γνωριζω).
Για να βελτιωσεις τις συνθηκες του ενυδρειου πρεπει να ξερεις πως να το κανεις, κι αυτο γινεται μελετωντας τα υπομνηματα.
Μια απλη προταση που μπορω να κανω ειναι η εξης αφου ποτε δεν εκανε κακο σε κανενα ενυδρειο κατι τετοιο.
Να κανεις σωστες και συχνες αλλαγες νερου, και να μπολιασεις το φιλτρο (μεχρι να ερθει το καινουριο).
Σωστες αλλαγες νερου σημαινει, να βαζεις πολυ αργα στο ενυδρειο (πχ μιση ωρα) νερο ιδιας θερμοκρασιας καταρχας (και ιδιου pH GH κατεπεκτασιν).
Για το μπολι κοιτα αυτα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E9%E1%F3%EC%E1
καταρχας να σε ευχαριστησω για την ενασχοληση σου με το θεμα μου

γνωριζω οτι δεν υπαρχει ασφαλης διαγνωση δια τηλεφωνου που λενε, αλλα πιστεψε με οτι σιγουρα καποια παιδια εμπειρα απο εδω θα ξερουν ισως πολλα περισσοτερα απο τον ανθρωπο που μου εδωσε το φαρμακο και που ουτε καν φωτογραφια δεν ειδε...
να φανταστεις πηγα χθες να παρω τεστ για το νερο και η απαντηση του ηταν δεν πουλουσε και δεν φερνω πια...μιλαμε για τρελο after sale...

οσο για το στρωσιμο του ενυδρειου απο οτι καταλαβα απο την αρχη ολα λαθος τα εκανα, αλλα πιστεψε με δεν ειχα καθοδηγηθει σωστα ...εκανα ο,τι μου ελεγαν απο το πετ σοπ, οπως ο καθενας αν παει σε εναν ιατρο ακολουθει την θεραπεια...αν τωρα ο ιατρος ειναι ασχετος τα αποτελεσματα βγαινουν μετα

εγω αυτο που ζηταω απο εσενα ( ως πιο εμπειρο σιγουρα απο εμενα ) και οποιο αλλο παιδι εδω μεσα γνωριζει ειναι εαν ξερει τι ασθενεια εχει οπτικα παντα το χρυσοψαρο ( που πιθανολογω fungus γιατι ηδη παει καλυτερα με την θεραπεια ), ποσο καιρο πρεπει να κρατησει η θεραπεια και με τα δεδομενα που εχω δωσει για το ενυδρειο που εχω και θα δωσω κι αλλα για την ποιοτητα του νερου του να μου πει τι φιλτρο να παρω ( και για μελλοντικη χρηση αν παω σε μεγαλυτερο καποτε ενυδρειο, καταληγω μαλλον στο ehein 2217 ), και τι να κανω για να στρωσει το ενυδρειο μου

συγνωμη που σας κουρασα κι ευχαριστω για την ενασχοληση σας με το θεμα μου

ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Η ΦΟΡΜΑ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΗ
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 60 λιτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 9 μηνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 5 μηνες κι ηταν υγιεστατο οταν το πηρα
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 22 με θερμοστατη
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 3 χρυσοψαρα κι ενας πεκος
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 22 σταθερα
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: το ενα τριτο καθε 30 μερες με νερο της βρυσης χωρις να το προθερμανω οπως βγαινει κρυο και μετα ριχνω με το ματι tropical ESKLARIN ALOE vera και μια ωρα μετα παλι με το ματι ριχνω TROPICAL BactoActive. δυστυχως δεν γνωριζα και ξεπλενα με νερο της βρυσης το σφουγγαρι απο το φιλτρο
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 04-02-2013
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: καθε τρεις με τεσσερις μερες tropical vitality@color granulat και αραια για τον πεκο SERA wels-chips αν προλαβει μια και πανε τα μανιασμενα απο πεινα χρυσοψαρα και του τα τρωνε
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: μια λαμπα αλογονου λευκη που καιει καθημερινα για 6 ωρες με χρονοδιακοπτη, μια αντισταση θερμοστατη, ενα θερμομετρο, ενα eheim εσωτερικο EHEIM 2012, χαλικι κιτρινο, ενα καμπαναριο, ενα πλαστικο φυτο, εναν βραχο με ψευτικα λουλουδια.

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ.....

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: ενα χρυσοψαρο
2. ΔΕΡΜΑ:
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: φυσιολογικη
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): φυσιολογικα
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): φυσιολογικη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : ναι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: πριν τεσσερις μερες με ενα βαμβακοειδες στο σημειο που φαινεται στην φωτο που ανεβασα στην αρχη με ταση να τρωει σαν πληγη απο κατω το δερμα
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΜΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ: σε διαστημα 9 μηνων εχω χασει 2 πεκους στο ενυδρειο βρισκοντας απλα τον σκελετο τους και ενα χρυσοψαρο που το βρηκα ενα πρωι μπλεγμενο στο πλαστικο φυτο μπροστα απο το καμπαναριο στην φωτο αναποδα γυρισμενο και ασπρο σχεδον διαφανες...δεν εκανα κατι απλα το εβγαλα με την αποχη. αυτο συνεβει κανενα τριμηνο πριν..

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : οχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : ναι διανυω σημερα την πεμπτη μερα το βραδυ με 15 ml GeneralTonic TetraMedica η δοση καθε 21:00. εχω δει βελτιωση, μειωση του βαμβακιου κι απο κατω φαινεται να κλεινει η πληγη και να βγαινει δερμα αλλα δεν ειναι φυσιολογικο ακομα
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 20-02-13, 14:20
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Το περνεις οπως θελεις ,,φυσικα με τα βανιακια του ειναι ποιο καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-02-13, 14:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν σε κατηγορησε νομιζω κανεις εδω που εκανες τα λαθη απο αγνοια.
Ολοι εχουμε κανει αλλωστε.

Το θεμα ειναι να αντιμετωπιστει η ασθενεια αλλα και να διορθωθει η κατασταση που οδηγει σε αυτα τα προβληματα, γιατι παλι τα ιδια θα εχεις αν δεν διορθωθει.
Τα λαθη που εχεις ειναι οτι εκτος απο το αστρωτο φιλτρο (κι αυτο λυνεται ευκολα με μπολιασμα - βαλε αγγελια)
α) εχεις λαθος συνθεση ψαριων
και β) εχεις μικρο ενυδρειο για αυτα.

Πχ ο πλεκο ειναι ψαρι που γινεται 30-50 εκ. Εκτος οτι θελει μεγαλο ενυδρειο, δεν ειναι συμβατο με τα χρυσοψαρα.
Το καθε χρυσοψαρο common ειδους (οπως βλεπω στις φωτο) δεν θελει 30-50 λιτρα το ατομο (οπως συνηθως τα περισσοτερα fancy ειδη), αλλά 70-80 λιτρα.
Επισης υπαρχει ενα μινιμουμ στις διαστασεις του ενυδρειου που φιλοξενει τετοιο χρυσοψαρο, ασχετως ποσα ψαρια εχεις μεσα.
Οταν το ψαρι που εχεις, μπορει να φτασει φυσιολογικα 30-50 εκ μηκος δεν μπορει να το εχεις σε 30 λιτρα ουτε σε 70, ακομα κι αν ειναι ενα μονο του. κι αυτο γιατι ενα 70λιτρο δεν εχει καταλληλες διαστασεις για να κολυμπησει και να στριψει το ψαρι.
Πρεπει να βγουν τα ψευτικα διακοσμητικα και να μεινουν φυσικα διασκοσμητικα που δεν επηρεαζουν το νερο.
Το ειδος των ψαριων που εχεις, θελει ενυδρειο με μινιμουμ μηκος 120 εκ, και 50 εκ πλατος.

ΥΓ Το 2217 δεν κανει για 60 λιτρα ενυδρειο.

ΥΓ2 απο τις φωτο δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι fungus. Μαλλον για ογκος ή για columnaris μου φαινεται (βακτηριακη).
Εδω οι διαφορες http://www.americanaquariumproducts.com/columnaris.html
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 20-02-13, 14:49
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Σπυρο για το 2213 τον εστηλα το λινκ.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 20-02-13, 14:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι το ξερω.
Εδω απαντησα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moufas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταληγω μαλλον στο ehein 2217
-------------------------
Φυσικα το 2217 ειναι καταλληλο για αυτα τα 3 ψαρια.
Το θεμα ειναι οτι το 2217 ειναι ακαταλληλο για το 60λιτρο, οπως και το 60 λιτρο ειναι ακαταλληλο ενυδρειο για τα ψαρια αυτα.
Βγαλτε τα συμμπερασματα σας
Ποιος ειναι ο αδυναμος κρικος?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 20-02-13 στις 14:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 20-02-13, 14:59
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικα το 2217 ειναι καταλληλο για αυτα τα 3 ψαρια.
Το θεμα ειναι οτι το 2217 ειναι ακαταλληλο για το 60λιτρο, οπως και το 60 λιτρο ειναι ακαταλληλο ενυδρειο για τα ψαρια αυτα.
Βγαλτε τα συμμπερασματα σας
Ποιος ειναι ο αδυναμος κρικος?
+1000
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 20-02-13, 15:41
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
+1000
το ολο λαθος ειναι η επιλογη λαθους ενυδρειου απο οτι καταλαβα...δηλαδη ενυδρειο και τοσα ψαρια = προβλημα

οποτε ερωτηση θεωρωντας δεδομενο οτι ενυδρειο δεν μπορω να αλλαξω λογω οικονομικης κρισης

εαν μεινουν 2 χρυσοψαρα με αυτο το ενυδρειο και το φιλτρο eheim 2012 με το σφουγγαρακι του χωρις εξωτερικο βιολογικο ειμαστε οκ;

η΄οπως και να εχει πρεπει να παρω εξωτερικο βιολογικο φιλτρο οποτε παμε για το 2213 ?
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 20-02-13, 15:48
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

δεν έχω κρατήσει χρυσόψαρα για να ξέρω και εμπειρικά αλλά βάσει της αρθογραφίας είναι μικρό για 2 common χρυσόψαρα.
διάβασε το ποστ 38 αναφέρει λεπτομέριες.
δε νομίζω εσωτερικό φιλτρο να κάνει δουλεια με χρυσόψαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 20-02-13, 15:52
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Unhappy

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν έχω κρατήσει χρυσόψαρα για να ξέρω και εμπειρικά αλλά βάσει της αρθογραφίας είναι μικρό για 2 common χρυσόψαρα.
διάβασε το ποστ 38 αναφέρει λεπτομέριες.
δε νομίζω εσωτερικό φιλτρο να κάνει δουλεια με χρυσόψαρα.
δηλαδη εχω παρει ενα ενυδρειο 60 λιτρων αυτη την στιγμη

παιζει να μπορει να γινει σωστο ενυδρειο εστω και με διαφορετικα ψαρια αν χαρισω τα χρυσοψαρα ή τσαμπα το πηρα; ....

απογοητεύτικα....
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 20-02-13, 15:53
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

και βέβαια μπορείς, δες κάποιες από τις επιλογές σου
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 20-02-13, 16:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moufas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
το ολο λαθος ειναι η επιλογη λαθους ενυδρειου απο οτι καταλαβα...δηλαδη ενυδρειο και τοσα ψαρια = προβλημα

οποτε ερωτηση θεωρωντας δεδομενο οτι ενυδρειο δεν μπορω να αλλαξω λογω οικονομικης κρισης

εαν μεινουν 2 χρυσοψαρα με αυτο το ενυδρειο και το φιλτρο eheim 2012 με το σφουγγαρακι του χωρις εξωτερικο βιολογικο ειμαστε οκ;

η΄οπως και να εχει πρεπει να παρω εξωτερικο βιολογικο φιλτρο οποτε παμε για το 2213 ?
Δεν καταλαβες τι εγραψα στο #38.
Δεν ειναι "ενυδρειο και τοσα ψαρια = προβλημα".
Ειναι "ενυδρειο και τετοια ψαρια = προβλημα"
Μαλλον πρεπει να τελειωσεις με τη θεραπεια και να τα δωσεις σε καμια λιμνη, για να βαλεις αλλα ψαρακια κρυου νερου (πχ συννεφακια, white cloud mountain minnow), και ουτε εξωτερικα φιλτρα, ουτε ενυδρεια, ουτε τιποτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 20-02-13, 16:10
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή ΑΡΧΑΡΙΟΣ: Προβλημα με χρυσοψαρο

Δεν ηξερα οτι υπαρχει δυνατοτητα να τα δωσω σε λιμνη.

Οκ τοτε μολις ολα στρωσουν θα τα δωσω και με την βοηθεια σας θα χτισω απο την αρχη ενα πλεον προσεγμενο και σωστο ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 20-02-13, 16:51
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

αν πρόσεξα καλά, έχεις θερμαντήρα οπότε μπορείς να βάλεις κι αλλα ψαράκια εκτός κρύου νερού, προσέχοντας την ψαροσύνθεση αν βάλεις περισσότερα του ενός είδους, αλλά και τον αριθμό τους. αν το αποφασίσεις, προχώρα αργά και ρώτα.
όμως τελείωσε με την θεραπεία των υπαρχόντων και χάρισέ τα κάπου,ίσως κι εδώ κάποιος να τα θέλει
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 20-02-13, 17:00
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

δυστυχώς μαρία τα ψαράκια και σε "σωστο" ενυδρείο να μπουν τη ζημιά τόσους μήνες την έχουν πάθει. και να γίνουν καλά πάλι θα αρρωστήσουν...
για άλλη μια φορά τις ευθύνες μου τις έχει ο πετσοπας...
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 20-02-13, 17:06
savvas27 Ο χρήστης savvas27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2011
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moufas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ηξερα οτι υπαρχει δυνατοτητα να τα δωσω σε λιμνη.

Οκ τοτε μολις ολα στρωσουν θα τα δωσω και με την βοηθεια σας θα χτισω απο την αρχη ενα πλεον προσεγμενο και σωστο ενυδρειο
και μην απογοητευεσαι ολα καλα θα πανε με ενα σωστο ξεκινημα
__________________

CMAS-ΕΟΥΔΑΤΚ
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 20-02-13, 17:13
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
δυστυχώς μαρία τα ψαράκια και σε "σωστο" ενυδρείο να μπουν τη ζημιά τόσους μήνες την έχουν πάθει. και να γίνουν καλά πάλι θα αρρωστήσουν...
για άλλη μια φορά τις ευθύνες μου τις έχει ο πετσοπας...
δηλαδή δεν θεραπεύονται οι ασθένειες? σοκαρίστηκα
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 20-02-13, 17:28
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

οι αρρώστιες φυσικά και θεραπεύονται.
όταν όμως το ψάρι εχει εκτεθεί σε αμμωνία νιτρώδη νιτρικά η αρρώστια είναι το αποτέλεσμα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 20-02-13, 17:44
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
οι αρρώστιες φυσικά και θεραπεύονται.
όταν όμως το ψάρι εχει εκτεθεί σε αμμωνία νιτρώδη νιτρικά η αρρώστια είναι το αποτέλεσμα.
να ρωτησω κατι ακομα
οταν λεμε δωστα σε λιμνη που δηλαδη απευθυνομαι; που βρισκω λιμνη για χρυσοψαρα;....
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 20-02-13, 17:52
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

τώρα δεν γίνεται. σε τι θερμοκρασία τα έχεις εσύ? ο καιρός είναι κρύος και οι περισσότερες λίμνες έχουν χαμηλή θερμοκρασία. όσα ψαράκια είναι από πριν έχουν προσαρμοστεί αναλογικά με την αλλαγή του καιρού. αυτά τώρα μαθημένα στην ζέστη και άρρωστα δεν θα επιβιώσουν. αν το κάνεις, ολοκλήρωσε την θεραπεία, κράτα τις σωστές παραμέτρους και όταν ζεστάνει ο καιρός θα βρεις λίμνη. τα χρυσόψαρα ζουν πολύ είναι κρίμα να τ αφήσουμε να πεθάνουν πρόωρα. κι εμένα όταν πήρα το μεγάλο ενυδρείο για να βάλω τα χρυσόψαρα όλοι μου έλεγαν "θα το χαραμίσεις". ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό, γιατί αποκτούν τα ζώα μεγαλύτερη αξία ανάλογη με την απόσταση της πατρίδας τους απο μας
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 20-02-13, 18:08
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή ΑΡΧΑΡΙΟΣ: Προβλημα με χρυσοψαρο

Στους 22
Ναι δεν λεω για τωρα
Θα τα διατηρησω οσο καλυτερα μπορω κι οταν ζεστανει θα τα δωσω σε λιμνη αν και εχω δεθει ενα ετος μαζι τους και δεν μου παει να τα αφησω ετσι...
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 20-02-13, 23:32
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

μην χαλιεσαι!
τα ιδια λαθη καναμε ολοι!

οπως σου ειπε και o ο φιλος delta,τα εν λογω ψαρια δεν μπορουν να ζησουν ΜΟΝΙΜΑ σε 60 λιτρα,αλλα για καποιο διαστημα τα κρατας!

προσπαθησε να τα θεραπευσεις και οταν πανε ολα καλα,κρινεις απο μονος σου!

μπορεις να τα δωσεις σε καποιον που εχει λιμνη/γλαστρολιμνη (εγω δυστυχως ειμαι κομπλε),ή μπορει μεχρι τοτε να εχεις βρει καποια ευκαιρια μεγαλου ενυδρειου σε καλη τιμη!

μην απογοητευεσαι!
μην βιαζεσαι!
και διαβασε ΚΑΛΑ τα υπομνηματα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 21-02-13, 00:25
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

οχι σε λιμνη βρε παιδια εαν ειναι κολλητικη η ασθενεια..
δεν ξερουμε καν τι εχουν.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 21-02-13, 08:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ληδα, ειπαμε οταν γινει καλα.
Σε ενυδρειο δλδ μπορει να δωθει αρρωστο ψαρι και σε λιμνη οχι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 21-02-13, 10:57
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή ΑΡΧΑΡΙΟΣ: Προβλημα με χρυσοψαρο

Μην ανησυχειτε καταρχας.
Μιλατε με ανθρωπο του χωρου υγειας που ποτε δεν θα εδινα κατι μη ασφαλες πουθενα.
Παλευω να σωσω τα ψαρια αν κ το κιστος ειναι πολυ μεγαλυτερο απο ρην ονομαστικη τους αξια γιατι εκτιμω την ζωη.
Μονο εφοσον νιωσω ασφαλεια απολυτη για οτι εχω θα το δωσω.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 21-02-13, 11:42
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

προσωπικά δεν σκέφτηκα καθόλου, οτι θα το χειριστείς ανεύθυνα.
όμως πολλές φορές και το πιο απλό πράγμα μπορεί να διαφύγει της σκέψης μας. εκτός αυτού, συζητώντας εδώ στο φόρουμ, τα περιστατικά διαβάζονται από πολλά άτομα, ακόμα και μη μέλη, και πρέπει να αναλύονται κάποιες λεπτομέρειες για να μην οδηγούνται σε λάθος κατεύθυνση.
σε τι φάση είναι σήμερα ο ασθενής? τι θα κάνεις?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φθορά πτερυγίου+αλλαγή χρώματος. Baggelis Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 16 07-07-15 15:09
χρυσοψαρο Jordan4 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 03-01-13 21:08
νεο χρυσοψαρο janickrules Χρυσόψαρα 5 06-11-12 23:30
Διαφανή περιττώματα.Πρόβλημα; fotis_k Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 2 20-09-12 19:42
Προβλημα με φυτα σε Μαλαουι ... αρχαριος Roussaks Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 08-12-09 21:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10909 seconds with 14 queries