Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-12-12, 13:31
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή αντιχλώριο

γεια σας χρόνια πολλά,
θα ήθελα να ρωτήσω, αν προετοιμάσω το νερό της αλλαγής σε πλαστικό δοχείο ανοικτό, πρέπει να βάλω και αντιχλώριο? και αν όχι, πόσες μέρες πρέπει να παραμείνει στο δοχείο πριν την αλλαγή?
ευχαριστώ πολύ καλή χρονιά σε όλους!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-12-12, 15:15
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας χρόνια πολλά,
θα ήθελα να ρωτήσω, αν προετοιμάσω το νερό της αλλαγής σε πλαστικό δοχείο ανοικτό, πρέπει να βάλω και αντιχλώριο? και αν όχι, πόσες μέρες πρέπει να παραμείνει στο δοχείο πριν την αλλαγή?
ευχαριστώ πολύ καλή χρονιά σε όλους!
Αν θες να το βάλεις αμέσως ρίξε αντιχλώριο. Αν δεν ρίξεις πρέπει να το έχεις με ένα κυκλοφορητή για να μην μένει το νερό στάσιμο και με μια αεραντλία να δουλεύει στο φουλ. Νομίζω (μπορεί και να κάνω λάθος) πως σε 2-3 ώρες θα έχει φύγει το χλώριο. Εγώ το κάνω και με τους δυο τρόπους συγχρόνως. Ρίχνω δηλαδή το ανάλογο αντιχλώριο και βάζω την αεραντλία στο φουλ έχοντας βάλει και τις δυο εξόδους της με σύνδεσμο Υ σε μια μεγάλη αερόπετρα (30εκ). Επειδή φοβάμαι τον θερμοσίφωνα, βάζω κρύο νερό και το θερμαίνω με έναν θερμαντήρα σχετικά μεγάλο για τα λύτρα της αλλαγής (30λιτ. - 300W). Μόλις ζεσταθεί και σβήσει ο θερμοστάτης ξεκινάω την αλλαγή.
Αυτά από εμένα .
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-12-12, 15:27
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

απο ποστ που εχω διαβασει λενε για μια βδομαδα με αεραντλια στπ φουλ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-12-12, 15:31
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmasn Εμφάνιση μηνυμάτων
απο ποστ που εχω διαβασει λενε για μια βδομαδα με αεραντλια στπ φουλ
Δεν γνωρίζω, μπορεί και να κάνω λάθος . Πάντως πρέπει να παίζουν ρόλο και τα λίτρα. Λογικά.... πιστεύω...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-12-12, 15:36
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Και γω δεν ξερω πανω στο θεμα απ οτι εχω διαβασει εδω μην παρεξηγηθουμε!!!!
εγω αν σε ενδιαθερει βαζω νερο απο θερμοσιφωνα χλιαρο μαζι με εναν θερμοστατη για να μου το φερει στην καταληλη θερμοκρασια βαζω αντιχλωριο το αφινω με την αεραντλια λιγο και μετα σιγα σιγα μπλουμ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-12-12, 15:38
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmasn Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γω δεν ξερω πανω στο θεμα απ οτι εχω διαβασει εδω μην παρεξηγηθουμε!!!!
εγω αν σε ενδιαθερει βαζω νερο απο θερμοσιφωνα χλιαρο μαζι με εναν θερμοστατη για να μου το φερει στην καταληλη θερμοκρασια βαζω αντιχλωριο το αφινω με την αεραντλια λιγο και μετα σιγα σιγα μπλουμ
Όπως είπα και πιο πάνω και εγώ μια από τα ίδια με την μόνη διαφορά που δεν βάζω καθόλου θερμοσίφωνα γιατί με έχουν τρομάξει με το τι μπορεί να συμβεί.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-12-12, 15:48
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως είπα και πιο πάνω και εγώ μια από τα ίδια με την μόνη διαφορά που δεν βάζω καθόλου θερμοσίφωνα γιατί με έχουν τρομάξει με το τι μπορεί να συμβεί.
με τον θερμοσιφονα μπορει να εχεις προβλημα αν ειναι παλιες οι σωληνες
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-12-12, 16:02
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
με τον θερμοσιφονα μπορει να εχεις προβλημα αν ειναι παλιες οι σωληνες
Και ο θερμοσίφωνας αν είναι παλιός (αντιστάσεις κτλ)...
Εμένα καινούργιος είναι (από ανακαίνιση) αλλά μου έχουν πει πως κανονικά θέλει service - συντήρηση μια (1) φορά το χρόνο για να είσαι σίγουρος. Οπότε κρύο και μετά θερμαντήρας. Μπορεί να περιμένεις λιγάκι αλλά από το να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο....
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-12-12, 16:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το πόσιμο νερό είναι συνήθως χλωριωμένο με την προσθήκη αέριου χλωρίου (Cl2).
Xλωραμινη (που δεν εξατμιζεται τοσο γρηγορα) δεν προστιθεται (οπως πχ στην Αμερικη).

Αποχλωρίωση γινεται μεσω της εξατμισης του χλωριου, με αποθήκευση του νερού της βρύσης σε ανοιχτό δοχείο με μεγαλο στομιο πχ βαρελι (αλλα προστατευομενο πχ με τουλι) για μερικες ωρες. (12 ωρες, για ασφαλεια, αρκουν, για περισσοτερες απο 24 ωρες θα πρεπει να υπαρχει αναδευση του νερου ειτε με φιλτρο ειτε με αεραντλια αφου το ακινητο νερο μπορει να ευνοήσει τη δημιουργια παθογονων στο νερο, που δεν θα εχει πλεον προστασια και απο το χλωριο που θα εχει εξατμιστει)
Το ηλιακό φως και ο αερισμός με αεραντλια θα επιταχύνουν την εξάτμιση του χλωρίου.
Δεν εξασφαλιζεται η απομακρυνση τυχων βαρεων μεταλλων

Αποχλωρίωση γινεται και με χημικη φιλτρανση μεσω προσροφησης απο ενεργο ανθρακα, ειτε με περασμα του νερου της βρυσης απο απλα φιλτρα ενεργου ανθρακα, ειτε βαζωντας ενεργο ανθρακα σε φιλτρο μεσα στο δοχειο που εχουμε συλλεξει νερο. Η αποτελεσματικότητά του ανθρακα εξαρταται από την ταχύτητα ροής του νερου που περναει απο μεσα του, τον όγκο του ανθρακα και το πόσο φρέσκος είναι ανθρακας.
Με τον ενεργο ανθρακα εξασφαλιζεται η απομακρυνση τυχων βαρεων μεταλλων αλλα και πολλων αλλων χημικων ουσιων, με μεγαλη ικανοτητα προσροφησης για αλλες και με λιγοτερη για καποιες αλλες.
Εδω οι ουσιες που κατακρατα ο ΕΑ και η ικανοτητα προσροφησης. σελ 8 του pdf http://filtra-nerou.alarco.gr/images...-anthrakas.pdf


Αποχλωρίωση γινεται και με τα αντιχλωρια μεσω αναγωγικων μεσων.
(Εχει μετρησει κανεις REDOX πριν και μετα την προσθηκη αντιχλωριου?)
Τα περισσότερα περιέχουν θειοθειικό νάτριο Sodium Thiosulfate (Na2S2O3) ή αλλιως Yποθειώδες Nάτριο.
Το prime περιεχει μαλλον HOCH2SO3Na (sodium hydroxymethanesulfonate η ιδια το ονομαζει "complexed hydrosulfite salts") για να διασπά την χλωραμίνη και να αποτοξικοποιεί τόσο το χλώριο όσο και την αμμωνία που προκυπτει απο τη χημικη αντιδραση, μετατρεποντας την σε αμμωνιο που δεν ειναι τοξικο αλλα παραμενει "τροφη" για τη βιολογια του φιλτρου
Εδω αντιχλωρια, τι περιεχουν και τι δραση εχουν. http://www.thetropicaltank.co.uk/rev-cond.htm

Δεδομένου ότι αυτές οι αντιδράσεις γίνονται ακαριαία δεν χρειαζεται παραμονη του αντιχλωριου στο νερο για μεγαλο χρονικο διαστημα. 2-5 λεπτα αρκουν.
Ομως παρολο που αποχλωριωση γινεται αυτοματα, το νερο πρεπει να μενει στο δοχειο για προετοιμασια για αλλους λογους. Εξαερωση απο τα αερια των σωληνωσεων, εξισορροπιση του pH, και εξισορρόπηση με τη θερμοκρασια δωματίου.

Ο οικονομικοτερος τροπος ειναι η η εξατμιση αλλα πιο ασφαλης και πιο οικονομικος τροπος (συγκριτικα με καποια αντιχλωρια) ειναι ο ενεργος ανθρακας
Πχ φιλτρο με ενεργο ανθρακα ή και προφιλτρα ενεργου ανθρακα αντιστροφης οσμωσης κανουν τη δουλεια αυτη.
Οποιος εχει Αντιστροφη Οσμωση μπορει να βαλει βανακι "κλεφτη" πριν την μεμβρανη και να εχει νερο περασμενο απο ενεργο ανθρακα (θελει πολυ χαμηλη ροη) αποχλωριωμενο και καθαρο απο πολλα χημικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-12-12, 16:57
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. το συγκεκριμένο ενυδρείο μου για το οποίο ρώτησα είναι κρύου νερού δεν βάζω θερμαντήρα. συνήθως αφήνω το φρέσκο νερό που βάζω από την βρύση όχι από θερμοσίφωνα, από το προηγούμενο βράδυ σε δύο κουβάδες συνολικά γύρω στα 25λ. την ώρα της αλλαγής αδειάζω το αντίστοιχο νερό και αφού βάλω αντιχλώριο προσθέτω το προετοιμασμένο. τώρα τον χειμώνα επειδή νομίζω το ενυδρείο πρέπει να είναι λίγο θερμότερο του κουβά, βάζω πρώτα τον ένα και μετά κανα δυο ώρες τον δεύτερο κουβά. σκεφτόμουν μήπως δεν έχει νόημα να βάζω το αντιχλώριο.
το ενυδρείο είναι 200λ. και έχει 3 χρυσόψαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-12-12, 17:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειναι απαραιτητο το αντιχλωριο, ετσι οπως προετοιμαζεις το νερο, αλλα δεν κανει και κακο να βαζεις λιγο.

Αυτο που θα προσεχα μονο ειναι η ταχυτητα εισαγωγης του νερου.
Με παρομοια προετοιμασια κανω και εγω αλλαγη στα χρυσοψαρα, αλλα μονο που εισαγω το νερο με αργη ροη (μεσω αντλιας με ρυθμιση ροης) ετσι ωστε να ολοκληρωνεται η αλλαγη σε 30-40 λεπτα.

Λιγο νερο αλλαζεις (25 λιτρα)
Καθε ποτε κανεις αλλαγη?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-12-12, 18:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
δοχείο με μεγαλο στομιο πχ βαρελι (αλλα προστατευομενο πχ με τουλι) για μερικες ωρες. (12 ωρες, για ασφαλεια, αρκουν, για περισσοτερες απο 24 ωρες θα πρεπει να υπαρχει αναδευση του νερου ειτε με φιλτρο ειτε με αεραντλια αφου το ακινητο νερο μπορει να ευνοήσει τη δημιουργια παθογονων στο νερο, που δεν θα εχει πλεον προστασια και απο το χλωριο που θα εχει εξατμιστει)


Σπυρο εχω επαγγελματικο cl test νερου χημειου, αυτο που μπορω να βεβαιωσω ειναι πως σε 70ρι βαρελακι για ελιες με αεραντλια 2 ωρες δεν υπαρχει καθολου χλωριο στο νερο της Νικαιας σε μετρηση με καθαρο νερο βρυσης, οχι απο τα προφιλτρα (απο περιοχη σε περιοχη διαφερει βεβαια οποτε καλο ειναι να τηρουνται μεγαλοι χρονοι για ασφαλεια αν δεν υπαρχει τεστ)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-12-12, 18:07
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

σ ευχαριστώ πολύ Σπύρο για το ενδιαφέρον σου, γενικά επ ευκαιρία μπράβο για τις γνώσεις σου αλλά και για την ευγένειά σου να τις μοιράζεσαι ακούραστα κι αναλυτικά προς όλους σε παρακολουθώ και μαθαίνω πολλά από σένα.
η αλήθεια είναι πως απ ότι διαβάζω στο φόρουμ είναι λίγο το νερό που αναννεώνω. στην αρχή (το έχω πάνω από 4 χρόνια) έκανα μεγαλύτερες αλλαγές τουλάχιστον 40-50λ αλλά είχα προβληματάκια με απώλειες που επειδή δεν είχα άλλη αιτία, το απέδιδα στην μεγάλη αλλαγή. επειδή έτσι ισορρόπησε το καθιέρωσα. λες να κατέληξα σε λάθος συμπέρασμα?
εν τω μεταξύ τέλος αυγούστου επειδή το μετέφερα από το γραφείο στο σπίτι το άδεασα αρκετά και αναννέωσα τουλάχιστον το 80% του νερού του.
τον κάθε κουβά δεν το βάζω όλο με μιάς αλλά με μικρότερο δοχείο του 11/2λ με μικρές διακοπές. το σύστημα χαμηλής ροής δεν το γνωρίζω πως γίνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-12-12, 18:13
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
έκανα μεγαλύτερες αλλαγές τουλάχιστον 40-50λ αλλά είχα προβληματάκια με απώλειες που επειδή δεν είχα άλλη αιτία, το απέδιδα στην μεγάλη αλλαγή. επειδή έτσι ισορρόπησε το καθιέρωσα. λες να κατέληξα σε λάθος συμπέρασμα?

αν δεν προσεχες τη θερμοκρασια του νερου αλλαγης να ειναι ιδια με αυτη του ενυδρειου ειναι λογικο να ειχες απωλειες.
Τα ψαρια ειναι εξωθερμοι οργανισμοι, και ως τετοιοι η οποιαδηποτε μεταβολη θερμοκρασιας στο περιβαλλον τους εχει αμεσο αντικτυπο στη θερμοκρασια του σωματος τους, σε αντιθεση με μας που το κυκλοφοριακο μας ρυθμιζει μια σχετικα σταθερη θερμοκρασια ασχετα με τις θερμοκρασιες περιβαλλοντος.

Μπορεις να κανεις μικρες και περισσοτερες αλλαγες απο μια τη βδομαδα (ακομα και καθε μερα αν δε βαριεσαι) και ετσι και το νερο θα ειναι καθαρο και πληρες σε ιχνοστοιχεια, και δεν κινδυνευεις να προκαλεσεις θερμικο σοκ στα ψαρακια σου
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-12-12, 18:44
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δεν προσεχες τη θερμοκρασια του νερου αλλαγης να ειναι ιδια με αυτη του ενυδρειου ειναι λογικο να ειχες απωλειες.
Τα ψαρια ειναι εξωθερμοι οργανισμοι, και ως τετοιοι η οποιαδηποτε μεταβολη θερμοκρασιας στο περιβαλλον τους εχει αμεσο αντικτυπο στη θερμοκρασια του σωματος τους, σε αντιθεση με μας που το κυκλοφοριακο μας ρυθμιζει μια σχετικα σταθερη θερμοκρασια ασχετα με τις θερμοκρασιες περιβαλλοντος.

Μπορεις να κανεις μικρες και περισσοτερες αλλαγες απο μια τη βδομαδα (ακομα και καθε μερα αν δε βαριεσαι) και ετσι και το νερο θα ειναι καθαρο και πληρες σε ιχνοστοιχεια, και δεν κινδυνευεις να προκαλεσεις θερμικο σοκ στα ψαρακια σου
χίλια ευχαριστώ, με πείσατε θ αλλάζω περισσότερο νερό. το ένα ζεί από την αρχή και τ αλλα δύο πάνω από δύο χρόνια, θέλω να ζήσουν το περισσότερο δυνατόν και καλά, το έχω φουλ στα φυτά.
καλή χρονιά Νικ και σε όλα τα παιδιά!!!!
ευχαριστώ που ενδιαφερθήκατε για τα ψαράκια μου
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-12-12, 18:57
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

καλη χρονια και σε σενα και στα ψαρια σου,
αν τα φροντιζεις σωστα εχε υποψη οτι ειναι ειδος που μπορει να σε συντροφευει παρα πολλα χρονια (30 + )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-01-13, 14:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
..έκανα μεγαλύτερες αλλαγές τουλάχιστον 40-50λ αλλά είχα προβληματάκια με απώλειες που επειδή δεν είχα άλλη αιτία, το απέδιδα στην μεγάλη αλλαγή. επειδή έτσι ισορρόπησε το καθιέρωσα. λες να κατέληξα σε λάθος συμπέρασμα?

... το σύστημα χαμηλής ροής δεν το γνωρίζω πως γίνεται.
Κατι αλλο θα εφταιξε.
Εγω κανω και 50% και δεν εχω κανενα προβλημα.
Η συντομοτερη σε χρονο αλλαγη που εχω κανει ειναι 20 λεπτα και η μεγαλυτερη πτωση θερμοκρασιας σε αυτο το χρονο αλλαγης ηταν 2 βαθμοι.

Μια μετρηση Νιτρικων Νο3 θα ηταν μια ενδειξη αν φτανει η αλλαγη που κανεις.

Για να μη κουραζεσαι με κουβαδες, αρση βαρων κλπ, αν σε παιρνει οικονομικα μπορεις να παρεις ενα βαρελι για ελιες (Πειραιως 145, υψος ΙΟΝ απεναντι, εχω βρει σε καλες τιμες) που θα γεμιζεις με νερο και θα το σερνεις διπλα στο ενυδρειο, θα το αφηνεις μερικες ωρες να ερθει και σε θερμοκρασια σχεδον ιδια με του ενυδρειου και με μια αντλια που θα μειωσεις τη ροη απο το ρυθμιστη της, θα κανεις ανετα την αλλαγη σου.
Θα χρειαστεις κι ενα αλφαδολαστιχο διαφανες (που ειναι πιο οικονομικο απο τα λαστχια ποτισματος και μπορεις να ελεγχεις την κατασταση του εσωτερικα λογο διαφανειας) καταλληλης διαμετρου για να εφαρμοζει στην εξοδο της αντλιας.

Υπαρχει κι αυτη η προταση Ευκολη αλλαγη νερου απο το εξωτερικο φιλτρο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-01-13, 19:10
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι αλλο θα εφταιξε.

Μια μετρηση Νιτρικων Νο3 θα ηταν μια ενδειξη αν φτανει η αλλαγη που κανεις.

Για να μη κουραζεσαι με κουβαδες, αρση βαρων κλπ, αν σε παιρνει οικονομικα μπορεις να παρεις ενα βαρελι για ελιες (Πειραιως 145, υψος ΙΟΝ απεναντι, εχω βρει σε καλες τιμες) που θα γεμιζεις με νερο και θα το σερνεις διπλα στο ενυδρειο, θα το αφηνεις μερικες ωρες να ερθει και σε θερμοκρασια σχεδον ιδια με του ενυδρειου και με μια αντλια που θα μειωσεις τη ροη απο το ρυθμιστη της, θα κανεις ανετα την αλλαγη σου.
Θα χρειαστεις κι ενα αλφαδολαστιχο διαφανες (που ειναι πιο οικονομικο απο τα λαστχια ποτισματος και μπορεις να ελεγχεις την κατασταση του εσωτερικα λογο διαφανειας) καταλληλης διαμετρου για να εφαρμοζει στην εξοδο της αντλιας.

Υπαρχει κι αυτη η προταση Ευκολη αλλαγη νερου απο το εξωτερικο φιλτρο
καλή χρονιά!!!
συμπτωματικά είχα μετρήσει προ ημερών με στικάκια της JBL και είχα ΝΟ3 ανάμεσα 50 και 100.
η μέτρηση ήταν πριν την αλλαγή αφού είχε προηγηθεί η εβδομαδιαία χρήση.
τι συμπέρασμα βγαίνει?

θα κάνω μεγαλύτερες αλλαγές και θα δρομολογήσω το σύστημα που περιγράφεις.
εχω αχρησιμοποίητο ένα τέτοιο δοχείο λαδιού υπάρχει περίπτωση να είναι εντάξει?
ευχαριστώ πολύ για όλα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  images.jpeg
Εμφανίσεις:  367
Μέγεθος:  9,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-01-13, 20:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω αχρησιμοποίητο ένα τέτοιο δοχείο λαδιού υπάρχει περίπτωση να είναι εντάξει?
ευχαριστώ πολύ για όλα


ΟΧΙ μεταλλικα δοχεια, τα πλαστικα ειναι καλυτερα (εκεινα τα κεραμυδί με τα μαυρα καπακια ειναι οτι πρεπει)



Υψηλα νιτρικα ειναι κι αυτα τοξικα, (αν και οχι αμεσαδηλητηριωδη, αλλα μακροχρονια οδηγουν σε καρκινους και αλλα προβληματα) δεν πρεπει να ειναι πανω απο 20 max.
γι αυτο και θελεις σωστες αλλαγες νερου
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-01-13, 23:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΧΙ μεταλλικα δοχεια, τα πλαστικα ειναι καλυτερα (εκεινα τα κεραμυδί με τα μαυρα καπακια ειναι οτι πρεπει)



Υψηλα νιτρικα ειναι κι αυτα τοξικα, (αν και οχι αμεσαδηλητηριωδη, αλλα μακροχρονια οδηγουν σε καρκινους και αλλα προβληματα) δεν πρεπει να ειναι πανω απο 20 max.
γι αυτο και θελεις σωστες αλλαγες νερου

Σου απαντησε ο Νικ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-01-13, 23:27
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΧΙ μεταλλικα δοχεια, τα πλαστικα ειναι καλυτερα (εκεινα τα κεραμυδί με τα μαυρα καπακια ειναι οτι πρεπει)



Υψηλα νιτρικα ειναι κι αυτα τοξικα, (αν και οχι αμεσαδηλητηριωδη, αλλα μακροχρονια οδηγουν σε καρκινους και αλλα προβληματα) δεν πρεπει να ειναι πανω απο 20 max.
γι αυτο και θελεις σωστες αλλαγες νερου
ναι ειναι ωραίο το πλαστικό... έλεγα μήπως γλυτώσω κανένα έξοδο.
αλλαγές μεγαλύτερες.
καλή χρονιά Νικ!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-01-13, 23:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλαγές μεγαλύτερες.
Και τη συχνοτητα αλλαγων προσεξε.
Καθε ποτε κανεις αλλαγη?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-01-13, 18:58
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και τη συχνοτητα αλλαγων προσεξε.
Καθε ποτε κανεις αλλαγη?
κανονικά κάθε βδομάδα, η αλήθεια είναι οτι το καλοκαίρι πέρασε μια περίοδος ασυνέπειας και μετακόμισης του ενυδρείου και απο τον σεπτέμβρη επανήλθε η ρουτίνα της εβδομαδιαίας αλλαγής.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-01-13, 19:17
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

το καλυτερο συνηθως ειναι να αυξησεις τη συχνοτητα των αλλαγων κι οχι την ποσοτητα ωστε να πεσουν σταδιακα (γενικα με καμια παραμετρο δεν ειναι ωφελιμο να κανουμε αποτομα πραγματα σε ενα ενυδρειο, καμια φορα ακομα και με δηλητηρια οπως τα no3)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-01-13, 19:20
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

λες ε? οπότε θα προσθέσω μια επιπλέον αλλαγή την τετάρτη και το σάββατο όπως πάντα και θα παρακολουθήσω τις μετρήσεις και τα λέμε. ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-01-13, 20:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στην περιπτωση σου (αυξημενα νιτρικα) θελες μερικες μεγαλυτερης ποσοτητας αλλαγες.
Με μικρες αλλαγες και αυξηση της συχνοτητας μονο, δεν πεφτουν ευκολα τα νιτρικα και θα αργησεις.
Προετοιμασε σωστα το νερο και βαλτο πολυ αργα (πχ μια ωρα) .
Κανε 40-50% αλλαγη, μετρα, και μετα απο 2-3 μερες ξανακανε αν χρειαστει προφανως αλλη μια..
Μετα, την επομενη εβδομαδα επεστρεψε στη ρουτινα σου που πιστευω οτι αν αλλαζεις 50-60 λιτρα εβδομαδιαιως θα εισαι ΟΚ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-01-13, 13:40
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

εχθές ήταν η δεύτερη εβδομάδα που έκανα μεγαλύτερη αλλαγή, 50 λ στα 200 του ενυδρείου.
σήμερα μέτρησα
ΝΟ3 κάτι λιγότερο από 25
ΝΟ2 0
GH 14 ?
KH 3
PH γύρω στο 7 προς τα κάτω

είναι αναλογικά φυσιολογικές οι μετρήσεις μου? ή δεν μέτρησα αξιοπιστα?
καταλαβαίνω πρέπει να πέσει κι άλλο το ΝΟ3
στο GH έβαλα ερωτηματικό γιατί τα δύο τελευταία κουτάκια της μέτρησης είναι μισο μπορντώ μισο πράσινο
μέτρησα με στα στικάκια της jbl.
καλημέρα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-01-13, 14:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η GH δεν ειναι η συνηθισμενα χαμηλη, οπως οταν ειναι χαμηλα η KH και το pH.
Φυσικα μπορει να ειναι σωστη αυτη και λαθος τα αλλα
Με στικακια για τεστ δεν μπορει να βγουν τοσο αξιοπιστα αποτελεσματα.

Κανεις καποια επεξεργασια στο νερο για μαλακωμα? (τυρφη, φυλλα, ΑΟ)?
Εχεις παρει μετρησεις απο τη βρυση?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-01-13, 19:25
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανεις καποια επεξεργασια στο νερο για μαλακωμα? (τυρφη, φυλλα, ΑΟ)?
Εχεις παρει μετρησεις απο τη βρυση?
όχι καμμιά άλλη παρέμβαση παρά που αφήνω το νερό σε κουβάδες από την προηγουμένη.
στο χαλάνδρι είμαι, θα μετρήσω το νερό της βρύσης και θα σας πω. ευχαριστώ πολύ
-------------------------
κάτι γίνεται με τα στικάκια μου
μέτρησα το νερό της βρύσης μου βάζει
ΝΟ3, ΝΟ2 μηδέν,
GH 21
PH & KH χρώματα άσχετα του δειγματολογίου

ξαναμετράω το ενυδρείο, ίδια με τα παραπάνω εκτός το ΝΟ3 γύρω στο 25
και δεν έχω υγρά τεστς μόνο για ΡΗ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 13-01-13 στις 19:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-01-13, 19:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οπως καταλαβαινεις, τα στικακια ειναι αρκετα αναξιοπιστα, κι αν εχουν ερθει αρκετα σε επαφη με την ατμοσφαιρα, εχουν καταστραφει.

Πολυ δυσκολο να εχει τετοιες (χαμηλες) τιμες (pH KH) στο ενυδρειο, αλλα και τοσο ανομοιες (ψηλη GH) στη βρυση, χωρις επεξεργασια νερου κλπ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
SOS: Ξέχασα το αντιχλώριο :-( aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 72 12-01-11 19:15
Αντιχλώριο sailim Γλυκό νερό - Γενικά 31 12-02-10 17:00
Αντιχλώριο skourkou Γλυκό νερό - Γενικά 9 02-07-07 23:45
αντιχλώριο deMetrIs Γλυκό νερό - Γενικά 10 22-07-06 00:25
βρασμος αντι αντιχλώριο Θανάσης Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 4 20-06-06 12:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11290 seconds with 14 queries