Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 14-09-12, 21:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Maikl
Ενυδρειο
Mp scubaline 130

Πληροφορίες:


Ειδος ενυδρείου: Κρυου νερου με χρυσοψαρα
Διαστάσεις: 130χ60χ60
Όγκος: 465 λιτ μικτα
Ποικιλιες χρυσοψαρων: Οραντα,μπλακ μουρ, κομετ.Συνολικα ειναι 15 ψαρακια αλλα σταδιακα θα μεινουν 7-8.
¶λλοι συγκάτοικοι : apple snails
Φυτά: anumbia barteri, crinum natans, cryptocorines,echinodorous
Διακοσμητικά υλικά: Σαββανα, μαυρη βασαλτικη αμμος ,μαυρο βοτσαλο
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Μαυρο χαρτονι κανσον
Εξοπλισμος Φωτισμού/watt: 1 χ 38 watt arcadia freshwater
Διάρκεια φωτισμού:
8 ωρες
Μέσα Φιλτράρισματος/αποδόσεις: 1 eheim 2080 , eheim 2217
Μέσα Θερμανσης: -
Μέσα Ψύξης: 4 ανεμιστηρακια 9 εκ. ροης 45 cmf συνδεδεμενα με eliwell 915
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -



http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62962
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 14-09-12, 21:41
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Δεν νομιζω το anubias τυπου ριο 240 να ξεπερναει τα 300...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 14-09-12, 21:49
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομιζω το anubias τυπου ριο 240 να ξεπερναει τα 300...
www.petcity.gr
Δειξε μου ποιο λες να το δω κι εγω
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 14-09-12, 21:50
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Λοιπον κοιτα, καπου μετα τους Αγ. Αναργυρους στο τερμα της Θηβων και μετα αριστερα υπαρχει ενα απιστευτο παρκο -η καλυτερη Σαββατιατικη εξορμηση- που λεγεται Παρκο Τριτση Ηλιον.
Εκει μεσα σε ενα απιστευτα ομορφο δασακι με καφετεριες, εκθεση ερπετων, παιδοτοπο, κλ κτλ κτλ εχει και μια τεραστια τεχνητη λιμνη καποιων τετραγωνικων χιλιομετρων η οποια ειναι γεματη comets και comon χρυσοψαρα τα οποια θα τα δεις μεσα σε ενα υγειεστατο νερο φουλ στην πρασσινη αλγη να πηγαινοερχονται κατα κοπαδια.
Το ολο project μαλιστα στηριζει τη φιλτρανση του σε ενα "φυσικο φιλτρο" τουλαχιστο 3 χιλιομετρων το οποιο οπως εχω καταλαβει απο τη λογικη του αφρισματος λειτουργει και σαν skimmer και μετα επιστρεψει το νερο με αντλια.

Αν πας μια βολτιτσα δες πως ειναι αυτα τα ψαρια, και παρε και το ψαρακι σου να δει κι αυτο.

Μετα γυρνωντας σπιτι σταματα σε εναν απο αυτους τους απαισιους πλανωδιους που πουλανε χρυσοψαρα για γυαλες, παρε δυο τρια ...τεσσερα fancy (να σωθουν κι ολας) και βαλτα στο 180ρι σου και θα εισαι και εσυ ικανοποιημενος που θα εχεις κανει 3 καλες πραξεις και αυτα...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 14-09-12, 21:57
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Σπυρο, πραγματι το ενυδρειο του Μιχαλη ειναι ισως το μοναδικο 'μεγαλο' ενυδρειο που εχει γινει παρουσιαση.
Ειναι ομως αυτο το 1ο του ενυδρειο; Αυτο που θελω να πω, οτι ειναι μαλλον σπανια η περιπτωση, καποιος αρχαριος να ξεκινησει με ενα μεγαλο ενυδρειο, γιατι απλα ετυχε να του κανουν δωρο χρυσοψαρα και τα συμπαθησε. Καμια...συμβουλη για βυθο;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον κοιτα, καπου μετα τους Αγ. Αναργυρους στο τερμα της Θηβων και μετα αριστερα υπαρχει ενα απιστευτο παρκο -η καλυτερη Σαββατιατικη εξορμηση- που λεγεται Παρκο Τριτση Ηλιον.
Εκει μεσα σε ενα απιστευτα ομορφο δασακι με καφετεριες, εκθεση ερπετων, παιδοτοπο, κλ κτλ κτλ εχει και μια τεραστια τεχνητη λιμνη καποιων τετραγωνικων χιλιομετρων η οποια ειναι γεματη comets και comon χρυσοψαρα τα οποια θα τα δεις μεσα σε ενα υγειεστατο νερο φουλ στην πρασσινη αλγη να πηγαινοερχονται κατα κοπαδια.
Το ολο project μαλιστα στηριζει τη φιλτρανση του σε ενα "φυσικο φιλτρο" τουλαχιστο 3 χιλιομετρων το οποιο οπως εχω καταλαβει απο τη λογικη του αφρισματος λειτουργει και σαν skimmer και μετα επιστρεψει το νερο με αντλια.

Αν πας μια βολτιτσα δες πως ειναι αυτα τα ψαρια, και παρε και το ψαρακι σου να δει κι αυτο.

Μετα γυρνωντας σπιτι σταματα σε εναν απο αυτους τους απαισιους πλανωδιους που πουλανε χρυσοψαρα για γυαλες, παρε δυο τρια ...τεσσερα fancy (να σωθουν κι ολας) και βαλτα στο 180ρι σου και θα εισαι και εσυ ικανοποιημενος που θα εχεις κανει 3 καλες πραξεις και αυτα...
Τωρα μιλας σωστα. Εχω ακουστα για το παρκο, αλλα δεν ηξερα οτι στην λιμνη του εχει χρυσοψαρα.
Απλα εχω 'δεθει' με το μικρο και δεν θελω ακομα να το αποχωριστω. Ισως καποια στιγμη ομως το κανω. Και αυτο θα γινει οταν οχι απλα μου το λενε αλλοι, οταν 'καταλαβω' κι εγω οτι ετσι θα ειναι και το καλυτερο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lionor : 14-09-12 στις 21:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 14-09-12, 22:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο, πραγματι το ενυδρειο του Μιχαλη ειναι ισως το μοναδικο 'μεγαλο' ενυδρειο που εχει γινει παρουσιαση.
Ειναι ομως αυτο το 1ο του ενυδρειο; Αυτο που θελω να πω, οτι ειναι μαλλον σπανια η περιπτωση, καποιος αρχαριος να ξεκινησει με ενα μεγαλο ενυδρειο
Εχεις ακουστα μια παροιμια "στερνη μου γνωση να σ'ειχα πρωτα"?
Aν ειχαμε την τωρινη μας πειρα οταν ξεκιναγαμε, τι ενυδρειο θα ειχαμε?
Ηδη μονος ειπες οτι ξεκινησες με γυαλα, πηγες σε μεγαλο πλαστικο καδο, και τωρα πας για 180

Γιατι τα μεγαλα ειναι πιο ευκολα απο τα μικρα και τα χαιρομαστε και πιο πολυ
-------------------------
Σε λιγο καιρο θα δεις και απο μενα ενα 500 λιτρο με χρυσοψαρα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 14-09-12 στις 22:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 14-09-12, 22:01
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων

Τωρα μιλας σωστα. Εχω ακουστα για το παρκο, αλλα δεν ηξερα οτι στην λιμνη του εχει χρυσοψαρα.
η λιμνη του εχει ΜΟΝΟ χρυσοψαρα , comet και comon (ΚΟΙ δεν εχω δει ακομα) κι απ οτι εχω καταλαβει εμπλουτιζεται απο ανθρωπους που εχουν αυτο το προβλημα


Παράθεση:
Απλα εχω 'δεθει' με το μικρο και δεν θελω ακομα να το αποχωριστω. Ισως καποια στιγμη ομως το κανω. Και αυτο θα γινει οταν οχι απλα μου το λενε αλλοι, οταν 'καταλαβω' κι εγω οτι ετσι θα ειναι και το καλυτερο.
ο νανισμος ομως ειναι οτι χειροτερο μπορει να του συμβει.
Οτι θα μεινει νανος δε σημαινει πως δε θα αναπτυχθουν καποια εσωτερικα οργανα κανονικοτατα σε βαρος τω υπολοιπων δινοντας του ενα πολυ οδυνηρο τελος
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 14-09-12, 22:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για το 1mm aquatica αμμοχαλικο, σου ειπα ηδη μονο σε ενυδρειακα καταστηματα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 14-09-12, 22:05
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις ακουστα μια παροιμια "στερνη μου γνωση να σ'ειχα πρωτα"?
Aν ειχαμε την τωρινη μας πειρα οταν ξεκιναγαμε, τι ενυδρειο θα ειχαμε?
Ηδη μονος ειπες οτι ξεκινησες με γυαλα, πηγες σε μεγαλο πλαστικο καδο, και τωρα πας για 180

Γιατι τα μεγαλα ειναι πιο ευκολα απο τα μικρα και τα χαιρομαστε και πιο πολυ
-------------------------
Σε λιγο καιρο θα δεις και απο μενα ενα 500 λιτρο με χρυσοψαρα

Aν...καποτε, μπω εδω και ρωταω τι ενυδρειο να παρω (ενω θα εχω ηδη το 180λιτρο) τοτε θα εχεις δικαιωθει απολυτα!
Ξαναλεω ομως, οτι πρεπει να ειναι πολυ σπανια η περιπτωση, ενω αρχαριου να ξεκιναει με 300-500 λιτρο ενυδρειο, ποσο μαλλον οταν δεν ξεκιναει απο δικη του επιλογη, αλλα λογω ενος...δωρου που του κανανε.
Για την αμμο σορρυ, δεν το καταλαβα οτι την βρισκω σε ενυδρειακα.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 14-09-12, 22:05
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Έχει κι άλλα ζωντανά οι λίμνη (στο Τρίτση), απλά για λόγους πληρότητας.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 14-09-12, 22:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ο νανισμος ομως ειναι οτι χειροτερο μπορει να του συμβει.
Οτι θα μεινει νανος δε σημαινει πως δε θα αναπτυχθουν καποια εσωτερικα οργανα κανονικοτατα σε βαρος τω υπολοιπων δινοντας του ενα πολυ οδυνηρο τελος
Το comet δεν μπορεις να πεις οτι θα μεινει νανος με προβληματα υγειας σε ενα μετρο ενυδρειο.
Απλα δεν θα φτασει μεγεθος που θα εφτανε σε μεγαλυτερο ενυδρειο.
Αλλα προβλημα υγειας δεν πιστευω οτι θα εχει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 14-09-12, 22:08
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
η λιμνη του εχει ΜΟΝΟ χρυσοψαρα , comet και comon (ΚΟΙ δεν εχω δει ακομα)

Ξεχασες τα Oscar...


Οσο για τα Anubias εννοω αυτο http://www.petcity.gr/product/ANUBIA...-23400239.html χωρις την βαση.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 14-09-12, 22:10
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Νανος μενει, αν 'ζησει' σε κανα 20-30 λιτρα ενυδρειο. Εκτος κι αν κανεις αυτο που μου ειχαν πει σε πετσοπ: να μην το ταιζω πολυ για να μην μεγαλωσει
Απο αντεμισαρη τι βοτσαλο να διαλεξω; (αν τυχον δεν βρω την αμμο)
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 14-09-12, 22:11
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

στο πετ σιτυ,ειδα σημερα αυτα τα anubias με την 60% εκπτωση.
ειχε ενα λοιπον,δεν θυμαμαι ακριβως λιτρα,νομιζω 340(?)
1.20 σιγουρα,επι 50 επι 60?κατι τετοιο.
το ειχε μαζι με την βαση 390 ευρω και μου ελεγε πως μονο με την βαση το δινει και οταν επεμεινα εαν το δινει σκετο,το εδινε 300 (χωρις φιλτρο βεβαια).
ειχε και μικροτερα και μεγαλυτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 14-09-12, 22:13
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεχασες τα Oscar...

ΕΙΔΕΣ OSCAR σε αυτη τη λιμνη ?

χαχαχα ελεος... κριμα γιατι το χειμωνα δε θα τον βγαλει


αλλα ζωντανα που εχω δει ειναι οι παπιες και οι χελωνες... αν και ειναι το ορμητηριο μου, οσκαρ δεν ειδα (αλλα κατι black moor τα εκοψε το ματι μου)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 14-09-12, 22:13
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων


Οσο για τα Anubias εννοω αυτο http://www.petcity.gr/product/ANUBIA...-23400239.html χωρις την βαση.
ναι,αυτο και η τιμη ειναι μαζι με την βαση..
ποσα λιτρα ειναι αυτο?
τωρα ειδα,350,καλα θυμομουν.
εμενα δεν μου αρεσε γιατι ηταν πολυ ψηλο.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 14-09-12, 22:15
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
στο πετ σιτυ,ειδα σημερα αυτα τα anubias με την 60% εκπτωση.
ειχε ενα λοιπον,δεν θυμαμαι ακριβως λιτρα,νομιζω 340(?)
1.20 σιγουρα,επι 50 επι 60?κατι τετοιο.
το ειχε μαζι με την βαση 390 ευρω και μου ελεγε πως μονο με την βαση το δινει και οταν επεμεινα εαν το δινει σκετο,το εδινε 300 (χωρις φιλτρο βεβαια).
ειχε και μικροτερα και μεγαλυτερα.
Ε και τι; φτηνο ειναι; Θελεις και κανα 120αρι για φιλτρο, οποτε παμε στα 500 ευρω. Τεσπα...
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 14-09-12, 22:26
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΙΔΕΣ OSCAR σε αυτη τη λιμνη ?

χαχαχα ελεος... κριμα γιατι το χειμωνα δε θα τον βγαλει


)
γιατουυυυιιιιιιιιι??????παλι αρχισες τις υπερβολες?
εμενα σημερα ο ιχθυολογος(πρρτττ) του πετ σιτυ μου ειπε οτι στα χρυσοψαρα ειναι τελειως υπερβολικο να κανουμε μετρησεις,δεν χρειαζονται,αλλα εφοσον επιμενω,να μου δωσει τεστακια,αλλα δεν ηξερε σε ποση ωρα δειχνουν,γιατι δεν ηξερε τι σημαινει το 3 sec που εγραφαν πανω τα κουτακια κι επισης μου ειπε οτι τα τροπικα θελουν.."εκει μωρε,καπου 35 βαθμους?κατι τετοιο ...εκει περιπου..."και τα χρυσοψαρα 28 ...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε και τι; φτηνο ειναι; Θελεις και κανα 120αρι για φιλτρο, οποτε παμε στα 500 ευρω. Τεσπα...
μην παρεις βαση προς το παρον,παρε μεταχειρισμενο φιλτρο,μην στρωσεις χαλικια προς το παρον και πες και στην κοπελια σου που εκανε την κουτσουκελα,οτι τα δωρακια κομμενα για ενα χρονο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leda : 14-09-12 στις 22:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 14-09-12, 22:26
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
κι επισης μου ειπε οτι τα τροπικα θελουν.."εκει μωρε,καπου 35 βαθμους?κατι τετοιο

και σε ποση ωρα να τα βγαλουμε απ τη φωτια δε ρωτησες? μην παραβρασουν και ειναι ανοστα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 14-09-12, 22:28
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Nαι το οσκαρ εχει φωτογραφηθει κιολας απο τον raven αν θυμαμαι καλα,εδω μεσα ειναι το θεμα και η φωτο (που να ψαχνω τωρα).
Επισης απο οτι εμαθα το-τα oscar της λιμνης εχουν βγαλει 2-3 χειμωνες...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 14-09-12, 22:30
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55700


Αυτό το φόρουμ χρειάζεται έναν καινούργιο Linkman!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 14-09-12, 23:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παντως ενυδρειο σου εχει προτεινει και ο σπυρος παραπισω και δε μπορω να καταλαβω για ποιο λογο το "σνομπαρεις"...
http://www.petsupermarket.gr/4015/πρ...0cm-240lt.html

αν ειναι γιατι δεν εχει επιπλο και σκεφτεσαι αυτο,μπορεις με τα υπολοιπα λεφτα και ισως και λιγοτερα (αν ψαχτεις λιγο)να βρεις και επιπλο και φιλτρο.ενα μεταχειρισμενο φιλτρο στη χειροτερη αποδω μεσα.και για το επιπλο ακομα.δεν ειναι απαραιτητο να παρεις "ενυδρειακο" επιπλο,μπορει να βρεις κατι αλλο να το βολεψεις.εσυ ξερεις το χωρο σου.παντως προσωπικα εγω ειμαι σιγουρος,πως με αυτα τα λεφτα βρισκεις και ενυδρειο και απολα πλεον.να το ελεγες πριν απο δυο χρονια θα σουλεγα εχεις δικιο.αλλα τωρα πλεον κανουνε κρα ολοι για να πουλησουνε.επαγγελματιες και μη.
αν και εγω δεν βρισκω την ιδεα του 180 "ασχημη".τουλαχιστον βραχυπροθεσμα.το βρισκω μη ιδανικη λυση,αλλα ειναι μια λυση κιαυτο.βραχυπροθεσμα σε καλυπτει.αργοτερα θα αλλαξει το πραγμα.τωρα ποτε θαναι αυτο το αργοτερα,εξαρταται και απτο ταισμα κλπ και γενικα απο πραγματα τα οποια δεν θα ειχες να σκεφτεις αν επαιρνες το ιδανικο απο τωρα να ξεμπερδευες.
εκτος αυτου δεν μου φαινεται και οτι συμφερει οικονομικα και πρακτικα.γιατι θα δωσεις 300 ευρω για να παρεις κατι που δεν ειναι ιδανικο γιαυτο που το θες...
στη χειροτερη,κρατα τα λεφτα και μην ψωνιζεις ακομα.μολις μπορεσεις πας και κανεις μια αγορα που δε θα τη μετανιωσεις ουτε τωρα ουτε στο μελον.
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 15-09-12, 07:16
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

και τα anubias ανοίγουν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 15-09-12 στις 19:41
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 15-09-12, 12:34
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

To 'εκλεισα' σημερα. Ξερω οτι πολλοι διαφωνουν αλλα οκ, ας ελπισω οτι δεν θα το μετανοιωσω...

1) Ακουω προτασεις τωρα για χαλικι-αμμο-βοτσαλο; Μια προταση ειναι αμμοχαλικο 1mm διαμετρου. Σε ενα μαγαζι που ρωτησα δεν το ειχαν, αλλα θα το εχω υποψην μου. Θελω βασικα αυτο που θα βαλω, να ειναι οσο το δυνατον ευκολοτερο στο καθαρισμα κι αν γινεται να αποφυγω την αγορα σκουπας και να κανω την δουλεια με αλφαδολαστιχο.

2) Aπο αφισα τι μπορω να βαλω; Ισως κατι σαν αυτο: http://www.petsupermarket.gr/3556/%C...%B5%CF%82.html ή αυτο: http://www.petsupermarket.gr/3576/%C...%B5%CF%82.html

3) Το βαρελακι αυτο, κανει να βαζω νερο για τις αλλαγες; http://www.viovas.gr/pop_extraphoto....1&thephid=1260
Θα πειραζει να βαζω νερο, απο την προηγουμενη μερα, και να αλλαζω την επομενη για να εχει και την σωστη θερμοκρασια;

4) Απο ριζες κανουν καμια απο αυτες; http://www.petsupermarket.gr/268/%CE...%BB%CE%B1.html
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 15-09-12, 13:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για βαρελι πηγαινε δες στην Πειραιως 145, υψος ΙΟΝ.
Εχει πολλες επιλογες και οικονομικα.
Παρε ενα χωρις βρυσακι (μη το πληρωνεις τσαμπα) 70-80 λιτρα.
Να ειναι καταλληλο για φυλαξη τροφιμων (εχει ειδικο σημα κουταλοπηρουνο)
Ναι απο την προηγουμενη και εισαι ΟΚ.
Για ανεβασμα του νερου θελεις μια αντλια με καλο μανομετρικο (1.5-2 μετρα) και ενα βανακι για ρυθμιση ροης.

Αφισα κατι που να παραπεμπει σε βυθο λιμνης ή ενα μονοχρωμο σκουρο χαρτονι (αν εχει ωραια διακοσμηση μεσα το ενυδρειο) ή βαψιμο της πλατης με ρολο και πλαστικο χρωμα (για να μη φαινονται φυσαλιδες αερα αναμεσα στο τζαμι και την αφισα). Βγαινει ευκολα το χρωμα με νερο και σκουπισμα.

Ριζα καποια με κλαδια αλλα οχι αιχμηρα και πολυ λεπτα και πιανονται τα τερυγια των ψαριων.
Καποια που να μπορει να τοποθετηθει με τα κλαδια στο βυθο, ετσι ωστε να δημιουργουντα περασματα απο κατω και αναμεσα, ανετα για να μη σφηνωσει κανενα ψαρι.

Παρε τηλεφωνο στα πετσοπ και ρωτα για το αμμοχαλικο για να μη τρεχεις τσαμπα.
Για παρε κι εδω
http://www.vres.gr/company.php?company_id=918963
http://www.vres.gr/company.php?company_id=213102
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 15-09-12, 17:55
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Για να 'καταλαβω', την αντλια θα την εχω μονιμα μεσα στο βαρελι;
Επειδη σκεφτομαι το βαρελι να το εχω μονιμα στην κουζινα, και για να μην το κανω βολτες (50-60 λιτρα νερο, δεν μεταφερονται ευκολα) αλλα και γιατι ευκολα θα μπορω με λαστιχο να το γεμιζω απο το μπαλκονι, αν βαλω την αντλια (αν και με ενα προχειρο ψαξιμο δεν την βρηκα σε ελληνικο μαγαζι), θα μπορει να σηκωσει το νερο σε μια αποσταση 5 μετρων περιπου;

Απο αυτες τις ριζες: http://www.petsupermarket.gr/268/%CE...%BB%CE%B1.html
κανουν ολες για αυτο που τις θελω; (εννοω απο θεμα καταλληλοτητας)

Ακομη αυτα τα βοτσαλα: http://www.antemisaris.gr/productList.aspx?iid=48
ειναι καποιο καταλληλο; (σκεφτομαι ισως το ποταμισιο)

Και απο αυτες τις πετρες: http://www.antemisaris.gr/productList.aspx?iid=49 ποια ειναι καταλληλη;

Τα ρωταω αυτα, για να μην παω και παρω ακαταλληλα πραγματα
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 15-09-12, 18:30
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι το οσκαρ εχει φωτογραφηθει κιολας απο τον raven αν θυμαμαι καλα,εδω μεσα ειναι το θεμα και η φωτο (που να ψαχνω τωρα).
Επισης απο οτι εμαθα το-τα oscar της λιμνης εχουν βγαλει 2-3 χειμωνες...
Αυτα λετε?? http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...4&postcount=11

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55700
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 15-09-12, 18:33
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55700


Αυτό το φόρουμ χρειάζεται έναν καινούργιο Linkman!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων

Κάτι πρέπει να έχω κάνει τις τελευταίες μέρες και όλοι αγνοούν αυτά που γράφω!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 15-09-12, 18:58
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

μεχρι να απαντησω εγω ... ειχες ηδη απαντησει!!!

Τι να κανω με απασχολούσε ενας γυρος κοτοπουλο με σως και πιτουλες κτλ
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 15-09-12, 19:02
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Και μόνο που είπες "ένας" έπεσες στα μάτια μου!



Θα σταματήσω να είμαι off topic, πού θα μου πάει!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
στησιμο ενυδρειου giannis vih Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 15 29-06-12 22:19
Νεο στησιμο ενυδρειου ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. Αρχάριοι γλυκού νερού 5 20-12-10 00:02
στησιμο ενυδρειου μελινακι Αρχάριοι γλυκού νερού 3 21-09-07 12:39
νεο στησιμο ενυδρειου ΣΤΑΥΡΟΣ Malawi 3 28-06-06 10:56
ΝΕΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ enzo Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 27-10-04 13:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10205 seconds with 14 queries